icht, zacht en zuiver van smaak r Matige eisen in Keuls proces tegen de synagoge-schenders KENT FILTERS BEST Wereldnieuws Van dag tot dag De modernen Noors schip met 16 opvarenden vermist SLOT DEFECT? Vliegtuig met 56 mensen in Bolivia verongelukt ^Praatótoel j Titels zijn in Rusland geen onaantastbaar bezit Ook twee Nederlanders Geen georganiseerde daadmaar een individuele handeling van twee gestoorde jongemensen WITH THE NEW BLUE "MICRONITE" FILTER ZATERDAG 6 FEBRUARI I960 Er is vorig jaar enig geredekavel ge weest over de vraag of het Noordhol lands Philharmonisch Orkest niet wat te veel moderne muziek ten gehore bracht Het was daarom een voorbeeldige geste van de Vereniging Vrienden van het N Ph.O. om in december jongstleden haar leden in de gelegenheid te stellen met dirigent Henri Arends over dit probleem van gedachten te wisselen. Hoe ruiterlijk diens erkenning „dat wij dit jaar iets te veel aan de modernen hebben gedaan" wel is geweest, blijkt nu uit het zojuist ver schenen jaarverslag. Weliswaar wordt uiteraard de onderhavige kwestie inzake de moderne muziek niet in dit verslag ter sprake gebracht het gaat hier immers om zakelijke gegevens maar wie de cij fers goed bekijkt en die dan zo eerlijk mogelijk toetst aan de eigen ervaringen moet toegeven dat het werk van het N Ph.O. en zijn leiders in het afgelopen sei zoen de grootste bewondering afdwingt; en die bewondering behoort onzes inziens ook de activiteit inzake de moderne mu ziek te betreffen. Maar laat ons eerst even enkele cijfers geven: in het seizoen 1958-1959 werden 87 concerten gegeven, er werd aan 31 koor uitvoeringen meegewerkt, er werden 320 uitvoeringen gegeven van 154 werken van 64 componisten, waarbij 19 uitvoeringen van 12 werken van 11 Nederlandse compo nisten. Wie aan deze gegevens een inzicht kan paren omtrent het uiterst drukbezette repetitieschema kan objectief conclude ren dat er in het afgelopen jaar door het orkest en zijn leiders buitengewoon hard is gewerkt. Dat staat vast. Nu de kwestie van de modernen. Men kan namelijk het feit naar voren halen dat de Beethovencyclus een zaalbezetting van 96 percent had, tegen de D- en de V-serie respectievelijk „slechts" 74 en 75 per cent. Daaruit kan een voorkeur van het publiek geconcludeerd worden door wie dat wil. Maar wie, om recente voorbed de te noemen, de concerten gehoord heeft die het N.Ph.O. gaf onder leiding van de gastdirigenten Edmond Appia en Jerzy Katlewicz en gastdirigenten zijn veel al een goede maatstaf en heeft kun nen constateren welk een verheugende en verbluffende vooruitgang het orkest als instrument gemaakt heeft, zou zich toch kunnen afvragen of deze technische groei niet voor een groot deel juist te dan ken is aan het instuderen van de nieuwe werken; want nieuw werk vergt nieuwe energie en die toewijding hebben Arends en Adam van hun orkest gekregen. Wij twijfelen er niet aan of de Vijfde van Tsjai- kofski kon gisteren zo'n eclatant succes worden omdat het gespeeld werd door mensen die óók weten hoe moderne mu ziek gespeeld moet worden. Bij gelegenheid van het jaarverslag willen wij dan ook niet nalaten het N.Ph.O. en zijn leiders te roemen om het zware werk dat zij in het afgelopen seizoen met zo'n opvallend goed resultaat hebben ver richt. En daarbij mogen wij dan nog wel stellen dat wij gespannen uitzien naar de nieuwe indeling, die een derde serie zal bevatten van „gematigde" componisten. Want al profiteren de liefhebbers van ge matigde muziek dan van de orkestverbe tering, die de uitvoeringen van moderne muziek mede. hebben veroorzaakt, toch hebben zij eigen rechten, die niet veron achtzaamd mogen worden. MOSKOU (AFP) Een afgestudeerde in de Sovjet-Unie kan zijn universitaire graad kwijt raken als zijn werk later geen waarde heeft voor de produktie of als zijn wetenschappelijk onderzoek niet binnen ^en bepaalde tijd concrete resultaten op levert. In dat geval wordt het verlenen van de graad als een „vergissing" be schouwd, aldus een besluit van regering en partij dat vrijdag in Moskou is gepubli ceerd. Verdediging van stellingen van proef schriften zal. in het vervolg alleen zijn toe gestaan als een wetenschappelijk instituut of in geval van toegepaste wetenschap een industriële onderneming, een gunstig advies heeft uitgebracht, aldus het besluit. STOCKHOLM (NTB-Reuter) Het 1.115 ton metende Noorse ss. „Onega" is naar men vreest in de Oostzee vergaan met zijn zestien opvarenden, onder wie zich twee Nederlanders bevonden, name lijk de eerste stuurman, de 59-jarige, uit Amsterdam afkomstige Nicolaas Harde- bol en zijn vrouw, die als hofmeesteres op trad. Een Duits schip heeft tussen de archi pel van Stockholm en Gotska Sandoen één van de reddingsboten van het vermiste schip gevonden. Ook werden een vlot, een luik, vaten en een ladder opgepikt, maar het staat niet vast of deze voorwerpen van de „Onega" afkomstig zijn. De „Onega", die een gemengde lading had, waaronder 20 ton teer, die op het dek vas gestuwd, was op weg van de Zweed- e plaats Gaevle naar Rotterdam. Na het ertrek uit Gaevle op woensdagavond eeft men niets meer van het schip ge oord. In het genoemde gebied heeft een uiderstorm gewoed en deskundigen vre- en dat de „Onega", die in 1921 werd ge- oouwd, door bevriezing van het overslaan de water topzwaar is geworden en gekap seisd. (Van onze correspondent in Bonn) De officier van Justitie bij het Keulse Landgericht eiste gisteravond om half acht na een procesdag van elf uur betrekkelijk lichte straffen tegen de plegers van de schanddaden in de kerstnacht: namelijk twee jaar en drie maanden tegen de 25-ja- rige Arnold Strunk en een jaar en negen maanden tegen de eveneens 25-jarige Paul Josef Schonen, beiden onder aftrek van voorarrest en met verlies van de burgerlij ke rechten voor twee jaar. In zijn requi sitoir zei de officier onder meer, dat bij de antisemitische aanslagen, welke sedert 25 december als een golf over Duitsland zijn geslagen, geen organisatie aan het werk is geweest. Voor het merendeel heb ben kinderen hier huisgehouden. De uitspraak in deze zaak valt nog he den. Het was een van de weinige verzachtende omstandigheden, die in het requisitoir doorklonken. Het tweede was dat tijdens dit proces, waarvoor een overweldigende belangstelling bestond, duidelijk is gewor den hoe school en ouders van de beide daders, die de Keulse synagoge en het monument ter ere van de nazi-slachtof fers hebben onteerd met hakenkruisen en anti Joodse leuzen, hebben gefaald in de voorlichting inzake Hitler-Duitsland. Hier om wilde de officier niet aandringen op een straf, die in overeenstemming was met de daden, welke zijns inziens zeker een politieke tendens hadden en waarop een maximum straf van vijf jaar tuchthuis staat. Drie conclusies De conclusies die men uit het requisi toir alsmede uit de urenlange ondervra ging door de president van de rrecht- bank van beide verdachten kan trekken,- zijn als volgt samen te vatten: 1. Geen ogenblik is de indruk gewekt dat er een grote neo-nazistische organisatie te werk is gegaan, die met de daad van Schonen en Strunk het sein voor een golf van antisemitisme wilde geven. 2. Geen ogenblik ook kreeg men de in druk dat beide daders, ondanks enkele rei zen van hen naar Oost-Duitsland, zijn ge stuurd door communistische agenten. 3. De Deutsche Reichspartci heeft vooral Strunk besmet met nazistische en antisemitische gedachten, waarmee deze eigenlijk geen raad wist en die hem er ten slotte toe brachten te zamen met de wat intelligentere Schonen, over te gaan tot de kladpartij. Waarom anti-Joods De loop van het proces toonde aan dat „de psychopatische persoonlijkheid Strunk" zoals hij door de psychiater werd genoemd in het afgelopen najaar het heilloze denkbeeld kreeg „iets te doen" in politieke zin. Hij was sedert het midden van 1958 lid van de Deutsche Reichspartei en had uit vergaderingen en gesprekken een reeks onrijpe opvattin gen over de politiek opgedaan... Men,.heeft hem kennelijk wijsgemaakt dat de Hitier- periode nog niet zo beroerd was. Zo naïef waren zij, en ook de toch over het alge meen slimmere Schonen, dat zij hun ge meenschappelijke kamer het „Braune Haus", naar de nazi-partijgebouwen, noemden, dat zij een twintigtal boeken over de S.S., Hitier en dergelijke kochten en dat zij foto's hadden van Horst Wes- sel, Hitier en Goebbels. De labie'e, zwak ke persoonlijkheid Strunk, een bakkers leerling met geringe intelligentie, die te gen de gladde Schonen aanleunde, was an ti-Joods omdat „er zoveel Joden in hoge posities in de Bondsrepubliek zijn", om dat „Joden geen Duitsers zijn" en omdat „ons op school geleerd is dat Christus door de Joden is gekruisigdHij wil de „het Germaanse ras verdedigen en de Joden naar Israel zenden". De president vroeg op een gegeven ogen blik, nadat was gebleken dat Strunk de sy nagoge had beklad en Schonen daarbij op de uitkijk had gestaan: „Waarom verfde u er hakenkruisen op?" Strunk: „Omdat dat germaanse tekens zijn". President: „Dat heeft Hitier ook ge zegd". Strunk: „Daar weet ik niets van". President: „Dat klopt, want u was des tijds nog te klein." Strunk: „Ja maar, het hakenkruis is po pulair geworden." President: „Helaas wel, maar dan in ne gatieve zin." Op deze kinderlijke wijze kwam de neo- nazistische onrijpe gedachtengang van Strunk naar voren. Hij in het bijzonder had zich in het hoofd gezet om de synago ge te besmeuren en was daarvoor door Schonen nog gewaarschuwd. Beiden heb ben met de voormalige D.R.P.-voorzitter Custodis gepraat over de aanslagen op de synagogen en monumenten, waarbij zij bij hem aandrongen op de gelegenheid „hun sporen als D.R.P.-lid te verdie nen.." Custodis had dit nonsens genoemd. „Bewaar krantenknipsels" Van hetzelfde slag als Strunk is Scho nen, mislukt op alle mogelijke manieren en, evenals zijn vriend, reeds twee maal gestraft wegens bedrog en diefstal. Hij was ijdel tot in de gevangenis toe, van waaruit hij zijn ouders had gevraagd toch vooral alle krantenartikelen over zijn da den te bewaren voor later.. Was Strunk anti-joods daar was Schonen een neo-nazi, die de wereld wilde duidelijk maken dat het Duitse volk niet als collectiviteit schul dig was geweest aan de tweede wereld oorlog. Als demonstratie koos hij het be kladden van de tweede regel op het ver- zetsmonument te Keulen waarin wordt ge sproken van „Deutschland's schandvollste Zeit 1933-1945". Er stak iets goeds in het nazisme, aldus deze onvolgroeide jonge ling, die wilde opvallen met mooie hem den en het in zijn hoofd had gezet te trou wen met.een negerin. Hij wilde iets doen tegen de „zelfbevlekking van het Duitse volk. Anti-semiet en psychopaat Gezien het feit dat Strunk en Schonen, qua politieke kennis, bijzonder weinig wis ten en dat zij niet door de communisten, maar wel door de neo-nazi's van de D.R.P. zijn besmet, gezien ook het feit dat zij reeds eerder gestrafte psychopatische jon gemensen zijn, die niet representatief ge acht kunnen worden voor de Duitse jeugd in het algemeen, kon de officier er niet toe komen in plaats van een gevange nisstraf een veel zwaardere tuchthuisstraf tegen beiden te eisen. Hij beschuldigde weliswaar het tweetal ervan uiting te heb ben gegeven aan hun sympathie voor de dictatuur (Schonen: „Het beste voor het Duitse volk is een gematigde dictatuur zonder oppositie"). Ook onderkende de officier een gevaar voor de staat en een uitgesproken politieke tendens in het ge heel. Voorts ging hij er van uit dat het zeer moeilijk is een militante anti-semiet te vinden, die niet tegelijk psychopaat is en hij waarschuwde niet om dergelijke psychopaten te lachen. „Want wat is er vqQr 1933 uit dit lachen geworden? Zullen we weer lachen of zullen we zeggen: we dulden zo iets niet meer? We kunnen het ons eenvoudig niet meer veroorloven over nazisme en antisemitisme te glim lachen", aldus de officier. Hij kon er ech ter niet toe komen deze „psychopaten met een misdadige aanleg" hoewel hij met diepe verontwaardiging over hun aanval op het restant der Joden in Keulen sprak overmatig te straffen. Gezien het geestelijke gehalte van het tweetal, gezien hun volstrekt onrijke opvat tingen en hun gemakkelijk te beïnvloeden geest kon men zich in de Keulse rechts zaal wel verenigen met de matige eis. Men kan slechts verzuchten: „Als de Duitsers neo-nazi's en anti-semieten van dit kali ber niet snel zullen temmen, dan staat het er slecht met hen voor". Advertentie DE SLEUTELSPECIALIST" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem Advertentie f Kent, de meest gerookte filtersigaret in Amerika waaraan alle zorg en vakmanschap is besteed. KENT met de lichtblauwe 15 mm „MICRONITE" filter In de KENT laboratoria is een filter ontwikkeld, die door z(jn bijzondere samenstelling werkelijk filtert en de smaak van de tabak onaangetast laat. KENT met het ventilerende sigarettenpapier „MICROPORE" Langs electronische weg zijn micros copisch kleine gaatjes inr het siga rettenpapier aangebracht. Hierdoor wordt bij het roken koele lucht aan gezogen en hete lucht verdreven. De sigaret "ademt", waardoor: 9 gelijkmatiger verbranding lichter trekken koeling van de rook behoud van de smaak der edele tabak Kent,»as fresh as an April breeze", zegt men in Amerika De „MICRONITE" filter, het „MICROPORE" sigarettenpapier en de kwaliteit van de met zorg gekozen tabakken maken KENT tot de beste Amerikaanse en meest gerookte filter sigaret. KENT is thans ook in Nederland verkrügoaar. Prys 20 st. f 1.- ImportN,V.~Ci$arettes Import Company v/h A. J. Blok - Scheveningen LA PAZ, BOLIVIA (UPI) In het An- des-gebergte is gisteren een viermotorig Boviliaans lijnvliegtuig verongelukt. Alle 56 inzittenden kwamen om. De DC-4 van de Boviliaanse Lloyd Air line verongelukte een kwartier na te Co- chabamba te zijn opgestegen met bestem ming La Paz. Normaal is dit een vlucht van slechts 55 minuten. De oorzaak van het ongeluk was brand in de derde motor. Een aantal slachtoffers kon niet onmid dellijk geïdentificeerd worden en er be stond enige twijfel aan de betrouwbaar heid van de passagierslijst Een meisje van twee jaar overleefde de vlamrhen en de botsing, maar overleed enkele uren la ter in een ziekenhuis. Vijf gezinnen kwa men bij dit ongeluk om. Onder de 51 pas sagiers bevonden zich een aantal ouders en hun kinderen die van vakantie terug keerden naar de hoofdstad. La Paz ligt op 13.000 voet hoogte, Co- chabamba, in een vallei, op 8.000 voet. Tussen beide steden loopt de Andes, waar het toestel is neergestort. De voortdurende verande ringen waaraan onze wereld blootstaat, brengen wijziging ook in onze positie terwijl daarenboven ons eigen land juist tot degene behoort, waar van de omstandigheden het meest radicaal gewijzigd zijn in de laatste twintig jaren. Van de veranderingen van de eerste soort spreken de bladen bijna iedere dag. In Afrika ontstaan elk jaar nieuwe sta ten, die- weliswaar zeer ver af staan van wat wij gewend waren geraakt om als een soevereine en min of meer ontwikkelde internationale rechtspersoonlijkheid te zien, maar die niettemin hun ge wicht in de schaal leggen en daardoor ons gewicht in die zelfde schaal relatief ver minderen. Deze dingen zijn onafwendbaar, of wij ze wen selijk achten of niet, en wij hebben er dus de consequen ties uit te trekken willen wij geen struisvogel-politiek voe ren. In de Verenigde Naties, waarvan ook wij de invloed ondergaan in velerlei opzicht, gaan de nieuwe naties, door hun aantal alleen al en door hun eenzijdige politieke in stelling nog meer, een macht vormen die steeds groeit en die haar grootste voorvecht ster in de Sovjet-Unie ziet. Het lijkt er veel op, dat er over zeer korte tijd nauwe lijks meer een koloniaal ge bied in Afrika over zal zijn en het heeft er ook alle schijn van, dat elk onafhankelijk gewor den koloniaal gebied een af zonderlijke staat wil gaan vormen, misschien op den duur zelfs meerdere staten. Deze eisen rechten op in de Verenigde Naties en daar buiten. verwachten hulp en spelen het Westen en de com munistische wereld tegen elkaar uit met welk aan vankelijk succes weet Nasser. Over de wijziging in de positie van ons eigen land, ten WIJ EN DE WERELD gevolge van het onafhankelijk worden van Indonesië, ten gevolge ook van de verarming welke de tweede wereldoorlog ons bracht, behoeven wij niet veel te zeggen; zij is ons ge noegzaam bekend. Toch zou den wij niet graag willen be weren, dat het ontwikkelde publiek, en vooral ook onze regeerders, steeds door reke ning houden met die laatste verandering er zijn waar heden waaraan men soms liever niet wordt herinnerd. Bovendien lijkt het vaak als of alles toch zo goed gaat: veel meer auto's, genoeg werk voor een snel groeiende be volking, dat alles stemt nau welijks tot nadenken, en zeker niet tot pessimisme. Er zijn nog weer heel andere veranderingen aan de gang in de wereld, verande ringen die meer op het tech nologische dan op het poli tieke vlak liggen, en die hard bezig zijn om de gehele econo mische structuur van vele ontwikkelde landen te ver anderen: automatisering, toe passing van kern-techniek, groei van super-ondernemin gen. Hebben wij hier in Ne derland daaraan deelgenomen op zodanige wijze, dat wij ons op den duur kunnen hand haven niettegenstaande de ongunstige wijzigingen, extern en intern, waaraan wij onder- wornen worden? Dan tenslotte de verande ringen op sociaal en sociaal- politiek gebied, waaraan wij zeer zeker wèl ons deel heb ben gehad. Er schuilt mis schien ook wel veel goeds in het afwentelen van ieders zor gen op de gemeenschap, en dus op elkaar, maar het moet toch niet zo met ons worden als die rijen oude huizen aan sommige van onze Nedet^ landse grachten, die alleen elkaar steunen en daardoor nog voor instorten behoed blijven. Dit is niet het eind van het verhaal; wij zijn betrokken bij nog meer fundamentele veranderingen, op het inter- nationaal-politieke vlak en op 't internationaal-economische. Er is de NAVO en er zijn de supra-nationaal gedachte in stellingen van het Europa van de Zes, waarvan wij deel uit maken; er zijn tal van andere bindingen op handelspolitiek en op monetair gebied waarbij ook wij ons hebben vastge legd. Wanneer wij voor een ogenblik afstand nemen van allerlei dagelijkse ontwikke lingen en zorgen, dan moeten wij tot de conclusie komen dat wij door al deze vormen van stringente samenwerking misschien veel hebben gewon nen, op den duur wellicht nog meer zullen winnen, maar dat wij als klein land een groot stuk van onze vrijheid van handelen zijn kwijt geraakt en in het internationale spel van geven en nemen dat niet wordt bedreven met meer ethiek dan vroeger, integen deel weinig door ons kan worden geboden. Willen wij niet steeds weer worden ge confronteerd met teleurstel lingen, zoals nu de afwijzing van landingsrechten in Los Angeles die aan de luchtlijnen van verschillende Europese landen wèl zijn gegeven, dan is het dringend nodig dat wij de troeven in één hand houden en zo goed mogelijk uitspelen. Dus niet een minister van Defensie die alvast zich com mitteert op Amerikaanse star- fighters alvorens de staats secretaris voor Verkeer en Waterstaat in Washington de kous op de kop krijgt. In de plaats daarvan moet er één enkel buitenlands beleid zijn niet een eigen (of eigenge reid) optreden van nagenoeg elke minister in het buiten land, ten behoeve van som mige in plaats van de totali teit der Nederlandse belangen. Beleid veronderstelt ook het afwegen van mogelijkheden, het uitzien naar alternatieve oplossingen, eventueel met andere partners, om zo ten slotte het deel te krijgen dat wij dringend nodig hebben om in deze veranderende wereld onszelf en onze welvaart te handhaven. Op allerlei pun ten, die hierboven alleen wer den aangestipt, dient een zo danig beleid te worden uitge werkt. Te gelegener tijd hopen wij er nader op in te gaan. Tot slot van deze beschou wing willen wij de vestiging van een der Euratoom-centra van onderzoek in Petten memoreren. Het kwam minis ter De Pous in het kamer debat over de kern-energie ongetwijfeld goed te pas, hier over concrete mededelingen te kunnen doen, want dat het met de ontwikkeling van de kern-energie in ons land be paald niet hard loopt, stemt vele kamerleden terecht cri- tisch. En het is ook bepaald een zeldzaamheid wanneer Nederland rechtstreeks profijt kan trekken van de werk zaamheid van een van de vele internationale gemeenschap pen waartoe het behoort en waaraan het veel geld bij draagt. Ook hier brengt één zwaluw ons geen zomer, en de beraamde investering van 10 miljoen in Petten uit een totaal budget voor investerin gen in kern-onderzoek van 225 miljoen, dat Euratoom ten dienste staat, is niet op windend. Terloops vernemen wij, dat de Italianen ons hier voor zijn geweest en dan ook een veel belangrijker centrum krijgen. Maar konden wij veel meer verwachten, gezien ons eieen nogal povere en dispa rate programma? Er is nu in ieder geval een begin, en straks zullen in ons landelijke Noordholland enige honderden wetensehaDsmensen uit wat men „landen van de gemeen schap" noemt, binnentrekken. Hun werk kan en moet een stimulans betekenen voor ons eigen programma, en hoe groter het succes van het Euratoom-centrum zelf wordt, hoe meer er op den duur in zal worden gestoken aan ver nuft en aan installaties. De onderzoekingen zullen uiter aard ook bestellingen bij onze industrie brengen en ook daarom is de vestiging van Euratoom in Petten welkom en komt zij zeker niet te vroeg. 0p de Stilte naar mijn hart Sir Walter. Hannay, neuroloog en voor zitter van de Britse Nationale Raad ter Bestrijding van Lawaai, is een Sir naar mijn hart. Naar wat ik over hem las is hij de rustigste nog in leven zijnde Brit en als ik ergens een tijdje zou willen logeren, dan zou het zijn bij hem en zijn vrouw in hun (natuurlijk: afgelegen) landhuis. Wanneer u dat vergelijkt met uw keurige flatje, mevroj, dan woont u, met al dat ge stamp van de bovenburen, de radio, de tévé, de stofzuiger en de pianolessen rond om u, maar heel bijzonder akelig. De woning van de Hannays is voorzien van allerlei technische foefjes om elk la waai te vermijden. Stootkussentjes voor komen dat de deuren met een klap in het slot vallen. De vloeren zijn over de gehele oppervlakte bedekt met tapijten en de bel naast de voordeur en die van de telefoon zijn met lappen omwikkeld. De raamkozijnen zijn dichtgestopt met doek, om de geluiden van buiten niet in de kamers te laten doordringen en op de koelkast zit een geluiddemper om het ge zoem van de motor te smoren. Lady Hannay schrijft met de hand. „Ik zou het geratel van een schrijfmachine niet kunnen verdragen," zegt ze. Sir Walters Rolls Royce loopt zo rustig dat, zegt hij, „ik niet zelden vergeet de motor af te zetten". Zijn vrouw vertelde dat tijdens een lucht aanval in de wereldoorlog op een nacht met een flacon slaaptabletten rammelde en haar man tegen haar uitviel met een „in vredesnaam, schei uit met dat la waai". Zelfs Henry, de hond, laat geen geluid horen. Televisie is er niet, alleen een heel klein radiootje voor het nieuws. In een paar dingen ben ik Sir Walter vóór. Mijn Rolls maakt nog minder geluid dan de zijne, omdat-ie er niet is en ik heb niet eens een heel klein radio-ontvanger- tje. Voor het nieuws heb ik de oude ver trouwde krant. Al moet ik toegeven dat het omslaan van de pagina's en het daardoor verwekte lawaai mij veel zenuwschokken de zorgen baart, het is toch altijd nog de cibellen geringer dan dat van het aller kleinste radiootje. Zelfs een zwijgzame hond heb ik niet en de kat heb ik wegge daan, omdat ik, wanneer zij door de ka mer liep, haar gestamp niet verdragen kon. Natuurlijk zult u bij mij geen schrijfmachine vinden en met mijn koel kastmotor loopt het óók wel los, want ik heb er geen. Het enige lawaai, dat ik nog niet heb kunnen onderdrukken, is dat van het af strijken van lucifers en het tikken van mes en vork op mijn bord. Daar kan ik mij soms een rotje van schrikken. Wie zijn opwachting bij mij maken wil drukt op een knopje, zodat een lichtje in mijn kamer (zachtjes) gaat gloeien. Klop pen is er niet bij. Buiten- en binnenzijde van mijn deuren zijn met een dikke laag fluweel bedekt. Ik heb alle bomen rondom mijn land huis doen kappen, want het ruisen van de blaren bezorgde mij hartkloppingen. Onlangs heeft mijn oudste butler geniest. Ik heb de man op staande voet, zij het eervol en met behoud van zijn volle sala ris als pensioen, ontslagen. Ik vind Sir Walter een geduldig en be minnelijk man. Want wanneer ik bedenk hoe i k zou gereageerd hebben, wanneer mijn lady met slaaptabletten zou ram melen. Ik ben afkerig van handtaste lijkheden en het opleggen van lijfstraffen, maar ik denk dat ik in zo'n geval die af keer zou hebben overwonnen. Elias Kop. De zeshonderd arbeiders van de En gelse onderneming „John Brown Land Boilers Ltd", die acht weken geleden in staking gingen omdat een collega, die tijdens het werk een kop thee was gaan klaarmaken, daarvoor was ont slagen, hebben besloten maandag het werk te hervatten. De ontslagen arbei der wordt niet weer in dienst genomen. Zijn zaak zal worden behandeld door de nationale raad van de Britse vakver enigingen. Modern. De Groenlandse robbenjagers gaan voortaan vanaf grote moeder schepen opereren, waarbij echter hun kajaks, waarin zij tot nog toe de kust wateren bevoeren, ook meegenomen worden. Aldus zullen zij verder de zee op gebracht kunnen worden. De konink lijke Groenlandse handelsorganisatie heeft voor de uitrusting van het moe derschip gezorgd. Gevaarlijk. Alle politiemannen van het Engelse district Lancashire zijn vrij dag in het geweer gekomen om een grote hoeveelheid verdovende midde len, waarvan een kleine hoeveelheid al dodelijk kan zijn voor kinderen, op te sporen die bij een apotheek werd gesto len. Via radio en televisie werd het pu bliek gewaarschuwd. Griep. De huidige griepepidemie in West- Europa en de Verenigde Staten, schijnt voornamelijk een gevolg van het Azia tische virus, dat twee jaar geleden dui- - zenden mensen het leven kostte. Dit maal is de ziekte, volgens de Wereld gezondheidsorganisatie, echter niet zo wijd verspreid en over het algemeen goedaaridg en niet van lange duur. Mindszenty. De 85-jarige moeder van kardinaal Jozesef Mindszenty, de Hon gaarse primaat die in november 1956 zijn toevlucht op de Amerikaanse lega tie zocht, is te Csehimindszent in West- Hongarije overleden, aldus is in Boeda pest vernomen. Kardinaal Mindszenty, heeft zijn moeder, Barbara Pehm voor het laatst gezien met Kerstmis, toen zij, in afwijking van de regel, op de lega tie mocht worden toegelaten. Operatie. De president van Finland, Urho K. Kekkonen, heeft een geslaagde gal steenoperatie ondergaan. De president was zeven jaar geleden voor de zelfde kwaal geopereerd. Vaart. Voortaan zullen geen zeilschepen het Suezkanaal meer mogen passeren, omdat zij het verkeer te veel vertra gen, zo heeft de voorzitter van de be stuursraad van het kanaal, ir. Mah- moed Joenes, meegedeeld. De zeilsche pen die van het kanaal gebruik maak ten, waren hoofdzakelijk Egyptische barken die zand en stenen vervoerden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3