Kongolezen afkerig van koninklijk gezag OP EN OM HET BINNENHOF FILATELIE PUZZEL NUMMER ACHTTIEN Rusland en India vragen kernproeven na te laten Lijst van getuigen tegen Van R. groeit Bauknecht BURGERLIJKE DIENSTPLICHT IN WEST-DUITSLAND VOORGESTELD li Eis van voorlopig bewind gehandhaafd Mikojan hoorde kogels fluiten ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 4 de Bauknecht Volautomaat de uauM Vorosjilov viel even uit zijn rol Niet alleen voor mannenmaar ook voor vrouwen Washington acht pact van non-agressie overbodig Finse uitnodiging voor president Eisenhower ft De paleisrevolutie in de Abako, de na tionalistische partij van Neder-Kongo, trekt op het ogenblik meer de aandacht in het Paleis der Congressen dan de eigen lijke besprekingen van de Rondetafelcon ferentie. Daniel Kanza, de ondervoorzitter van de R.T.C., en een der vooraanstaan de Abako-leiders, verklaarde dat hij na zijn terugkeer in Leopoldstad een campagne zal beginnen om Joseph Kasavoeboe als voorzitter van de Abako-beweging te doen aftreden. De zaak van de door Kasavoe boe meegenomen partijgelden, een half miljoen Belgische frank of 38.000 gulden, werd voor een ereraad gebracht. Het blijkt dat de leiders van het „kartel" der nationalistische partijen in geen geval willen terugkomen op hun benoeming van de socialist Ngoevoeloe tot president van het „kartel". Sommige Belgische advi seurs van Kasavoeboe zeggen dat Ngoe voeloe als voorzitter van het „kartel" wordt gehandhaafd, omdat hij de neutra le man is tussen de twee machtige belan gengroepen van het „kartel". Overigens heeft de socialistische partij in Kongo, aldus deze waarnemers, evenmin kans als welke andere partij naar Euro pees model ook. Alleen tribaal-georgani seerde partijen kunnen het vertrouwen der negers hebben. In een vraaggesprek met de socialisti sche „Peuple" en met de Vlaamse rooms- katholieke „Standaard" zei Kasavoeboe nog steeds voorstander te zijn van de vor ming van een voorlopige regering. Het enige nieuwe in de verklaringen van Ka savoeboe was dat Kongo naar zijn mening niet voorbereid is op de onafhankelijk heid. In samenwerking met de Belgische deskundigen, aldus Kasavoeboe, moeten de Kongolezen thans reeds vertrouwd worden gemaakt met de voornaamste re- geringstaken. Men moet vermijden, dat Kongo hals over kop in de onafhankelijk heid wordt gestort en deze een grote mis lukking wordt. Op dat punt is, naar op de conferentie kon worden vernomen, een overeenkomst mogelijk. Minister De Schrijver heeft na melijk voorgesteld, dat de gouverneur- generaal in Leopoldstad en de zes gouver neurs der provincies van Kongo zullen worden bijgestaan door een commissie van Kongolese leiders of stamhoofden, welke commissies het gehele proces der onaf hankelijkheid zullen controleren. De dele gatie van het „kartel" bleef bij haar stand punt, dat alleen een commissie met wer kelijk uitvoerende macht tijdens de over gangsperiode naar de onafhankelijkheid in Kongo de rust en de orde zal kunnen handhaven. Het „kartel" leek anderzijds niet erg ingenomen te zijn met het voorstel om Koning Boudewijn tijdens de overgangs periode als staatshoofd van Kongo en van België te handhaven. De meeste andere Kongolese delegaties zijn van oordeel dat Koning Boudewijn, die in Kongo nog steeds het vertrouwen heeft van de over grote meerderheid der bevolking, niet al leen het voorlopige staatshoofd moet blij ven, maar tevens na de verkiezingen de eerste regering van de onafhankelijke Kongo-staat zal dienen te formeren. (ANP) Aan het einde van de derde week van de R.T.C. blijkt de kwestie van de vorming van een voorlopige Kongolese regering nog steeds niet te zijn opgelost. Het enige verschil tussen de eis van Ka savoeboe en die van het „kartel" is, dat thans niet meer wordt gesproken van een voorlopige regering maar van een „voor lopig nationaal comité". Dit comité zou uitsluitend uit Kongolezen moeten be staan en worden geleid door een „gevol machtigd minister", door de Belgische koning uit een voordracht van de Kongo lese deelnemers aan de R.T.C. te benoe men. Het zou over alle bevoegdheden moeten beschikken, die het koloniaal handvest thans geeft aan de Belgische gouverneur-generaal. Het „kartel" wil zelf een soeverein kiezen, die zou moeten voortkomen uit het te kiezen wetgevende Kongolese orgaan. Ten slotte is deze groepering vrijdag teruggekomen op de reeds eerder gestelde eis, dat UNO-waar- nemers toezicht zouden houden op de al gemene verkiezingen in Kongo. De Kongolese stamhoofden hebben op nieuw gewaarschuwd tegen een „dicta tuur" van de politieke partijen in de gro te steden over geheel Kongo en met name over de plattelandsbevolking. „Indien niet naar onze woorden wordt geluisterd zullen oproer en bloedige twisten niet meer kunnen worden tegengehouden" Inmiddels heeft in Brussel, waar reeds verschillende keren wordt gesproken over „buitenlandse invloeden" op de gang van zaken op de R.T.C., het bericht over het vertrek van twee Kongolese afgevaardig den naar Berlijn grote aandacht getrok ken. Het zijn twee leden van het „kar tel", Kasjamoera en MBoeeny, van wie vooral eerstgenoemde een weinig tege moetkomende houding jegens België heeft getoond. Horizontaal: 1. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 4. gem. in N.H., 9. gebod, 12. water in Limb., 14. tegenstel ling van jong, 15. kweker, 17. zijtak Po, 18. sehermwapen, 20. plaats in de schouw burg, 21. assistent engineer (afk.), 22. uitroep, 23. neven schikkend voegwoord, 24. voorzetsel, 25. maanstand, 27. bla derkroon, 32. maan stand, 34. tevens, 36. mandje, 37. voor, 39. oude lap, 41. oude lengtemaat, 43. aca demische titel (afk.), 44. maand van het jaar, 46. eenspannig open wagentje op twee wielen (Eng.), 47. doortochtgeld, 48. grasveld, 49. onbep. voornaamw., 50. eer, 51. afnemend getij, 53. voorzetsel, 54. oor spronkelijk gemeen schappelijk bouwland der markgenoten, 55. streep, 57. verkeerd. 59. patroon, 61. muzieknoot, 63. rijkaard, 65. karaat (afk.), 66. deel van de bijbel (afk.), 68. heden, 69. overblijfsel bij ver branding, 70. lidwoord, 71. lusthof, 73, be reids, 77. tijding, 79. stap, 81. hond, 82. al tijd, 83. iemand die treitert, 84. trompet, met schel doordringend geluid, 85. tel woord. Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. gem. in Gelderl., 3. plaats in Zeeland, 4. spil van een wiel, 5. rund, 6. insektje, 7. vaarwel, 8. rijkstelefoon (afk.), 9. kasteel, 10. platte gebakken steen, 11. vlaktemaat, 13. deel van de mast, 16. oude lengtemaat, 18. laag vlakte, 19. gevangenis, 25. overeenkomstig, 26. bijwoon!, 28. rivier in Siberië, 29. meer tje, 30. voegwoord, 31. de oudste (afk.), 33. kleine deur in een poort, 34. muziek instrument, 35. ketting, 37. breinaald, 38. dorp in N.-Br., 40. nakroost, 42. plooisel van kraag of manchet, 43. voorzetsel, 45. telwoord, 52. deel van het oog, 56. merk teken op maten en gewichten, 57. muziek noot, 58. welaan, 60. meisjesnaam, 62. de Indische zonnegod, 63. linkerbijrivier van de Drau, 64. sluiskolk, 65. grote, forse man, 67. zwak, 70. juffrouw, 71. gravure, 72. na dato (afk.), 74. tijdrekening, 75. achting, 76. tweetal, 77. lengtemaat (afk.), 78. grond die bij een hoeve behoort, 80. maanstand, 82. voorzetsel. (Inzenden voor donderdag). OPLOSSING PUZZEL NO 17 Horizontaal: 1. onaardig, 5. gelato, 10. Greet (Geert), 11. Madurodam, 12. verdelen, 13. luiaard. 14. zoent, 15. hondekar, 19. lig stoel, 21. akker, 25. pralend, 27. raadsel, 28. odeurfles, 29. hooit, 30. staand, 31. pot- kij ken. Verticaal: I. opgave, 2. arendsoog, 3. ra telen, 4. immens, 6. eerbied, 7. aldra, 8. on modern, 9. adeldom, 16. kletskoek, 17. klap roos, 18. verduld, 20. treuren, 22. klaphek, 23. fresco, 24. slijten, 26. arena. Prijswinnaars: mevr. M. Krijger, Hof stedestraat 16, IJmuiden, 2.50. M. H. A. van Swaaningen, Zuider Buiten Spaarne 120, Haarlem 5.—. B. B. van den Hoorn, Tooropkade 11, Heemstede, 7.50. De volgende inzenders ontvangen een boekwerkje: A. v d. KraatsHartjes, Ba- kenessergracht 81a, Haarlem; H. F. van Ittersumvan Lennep, Boekenrodeweg 20, Aerdenhout. M. W. ZaalbergZaalberg. Zaanenlaan 26, Haarlem: F. Keerwolf, Spa renbergstraat 1, Haarlem-N.; mevr. J. Rie- dijkDirksen, M. K. Hofstedestraat 20, IJmuiden; R. Verwayen, M. K. Hofstede straat 6, IJmuiden; mej. A. Blok, Dalton straat 8, IJmuiden; mevr. Westerwal Commandeur, Röntgenstraat 2, IJmuiden; H. v. KampenZeeman. Anjelierenlaan 5, Aerdenhout; H. Muller, M. K. Hofstede straat 2, IJmuiden. BOSTON (UPI) Een sergeant van de verbindingsdienst van het Amerikaanse leger, Arden Brown, en diens echtgenote zijn toegevoegd aan de lange lijst van ge tuigen welke gehoord zullen worden als woensdag te Boston het proces bgeint te gen de 31-jarige Nederlandse marconist W. van R. Sergeant Brown en zijn vrouw hebben aan boord van het Nederlandse vracht schip „Utrecht" mevrouw Lynn Kaufman, het slachtoffer van de moord welke men Van R. ten laste legt, ontmoet en haar tij dens de reis betrekkelijk goed leren ken nen. Voorts tracht de officier van justitie, Garrett Byrne, nog twintig andere getui gen a charge te dagvaarden, onder ande ren twaalf politiefunctionarissen. Advertentie LAAT U NIET OVERMEESTEREN In onj ture klimaat li£t«n verkoudheid ai* bronchitis altijd op de loer. Wapen U met de vermaarde, bacillendodende Potter'» Ce» tarrh Pastilles bij apotheken en drogisten a f. 1.10 «.v. miviiiM Advertentie Vanaf f1460.- Importeur: N.V. Mentor-Apeldoorn NEW DELHI (Reuter) In een geza menlijk Russisch-Indisch communiqué na het bezoek van de Russische president, Vorosjilov, aan India is op alle landen een beroep gedaan vrijwillig af te zien van het houden van proeven met kernwa pens. „De vooruitzichten voor een inter nationale overeenkomst tot ontwapening lijken thans gunstiger dan ooit", zo werd verklaard. Het communiqué bracht in herinnering, dat de Indische premier, Nehroe, het voor stel van premier Kroesjtsjev tot algehele en algemene ontwapening een bemoedi- (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek zal in de toekomst een burgerlijke dienstplicht in het leven worden geroepen. Zij zal zo wel voor mannen als vrouwen gelden. Wat de mannen (leeftijdsgrenzen 18-65 jaar) aangaat: zij die niet in actieve militaire dienst zijn, kunnen, in geval dat West- Duitsland wordt aangevallen of als er bij zondere internationale spanningen be staan, worden opgeroepen voor diensten van niet-militaire aard. Hiertoe zal men indien een desbetreffend wetsontwerp dat de minister van Binnenlandse Zaken Schroder aan het kabinet heeft gezonden, wordt aangenomen ook vrouwen kun nen oproepen en wel in de leeftijd van 18-55 jaar. Men beschouwt dit wetsontwerp als een aanvulling op de wetten inzake de militai re dienstplicht. Het ontwerp beoogt er daarbij in de eerste plaats voor te zorgen, dat maatregelen in geval van oorlog wor den getroffen, waardoor water-, gas- en elektriciteitsbedrijven zullen kunnen blij ven doordraaien. Voorts wil men reeds thans maatregelen overwegen waardoor de ziekenhuizen te allen tijde op artsen en verplegingspersoneel zullen kunnen reke nen. Ten slotte heeft men het vervoer van personen en goederen en de levensmidde lenvoorziening op het oog. Opleiding in vredestijd „Dienstplichtige" mannen en vrouwen kunnen reeds in vredestijd worden opge roepen voor een korte opleiding tot een ^ventuele toekomstige burgerlijke taak in geval van nood. Zij zullen worden voorzien van een oproep, waarop vermeld staat waar zij zich in zo'n geval zullen moeten melden. Naast deze burgerlijke dienst plicht komt een luchtbeschermingsdienst, welke ongeveer 270.000 mensen zal omvat ten. Deze dienst zal weer worden aange vuld door een geneeskundige dienst, dien sten voor evacuatie, rampen en dergelij ke. Dit burgerlijke apparaat, dat zwaar is te noemen zowel naar de administratieve als naar de organisatorische kant, zal voornamelijk zijn personeel moeten be trekken uit de „witte" jaargangen 1928-1937 die in de tweede wereldoorlog geen mili taire dienstplichtigen hebben opgeleverd. Minister van Defensie Strauss is niet van plan deze jaargangen nog op te roepen voor de militaire dienst. In het algemeen is men in de Bondsre publiek niet opgetogen over dit wetsont werp. De gemiddelde Westduitser voelt er niet veel voor om opgeroepen te worden in vredestijd. Verder is men in parlementai re kringen bang dat een deel van de opge roepen burgerlijke dienstplichtigen zich als „rekruten tweede klas" zullen gaan be schouwen, al was het maar omdat hun sol dij minder zal zijn dan die van de gewone rekruten. Hierom zou overwogen worden de burgerlijke oefeningen in vredestijd niet langer dan veertien dagen of hon derd uur te laten duren. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, het onnodig te ach ten dat de NAVO-landen en de staten van het Verdrag van Warschau een niet-aan- valsverdrag sluiten, aangezien de Verenig de Staten, door het ondertekenen van het UNO-handvest zich al verplicht hebben, niet hun toevlucht tot geweld te nemen. Voorts merkte het departement naar aanleiding van de verklaring, die de lan den van het Verdrag van Warschau te Mos kou hebben ondertekend, op dat de pas sages waarin van de vredelievendheid van de communistische landen wordt getuigd, moeilijk te rijmen zijn met de hernieuw de dreigementen van een eenzijdige actie ten aanzien van Duitsland. Het „State De partment" zegt ten slotte, dat de Sovjet- Unie bij de komende ontwapeningsbespre kingen in Genève de gelegenheid krijgt om te bewijzen, dat haar vredelievende uitlatingen oprecht zijn gemeend. De woordvoerder van het „State De partment" heeft het bericht in de „New York Times" dat de westelijke bondge noten, indien nodig, ermee akkoord zou den gaan dat Oostduitsers de toegangswe gen naar West-Berlijn controleren „specu latief genoemd". gende en vooruitziende stap had genoemd, die nauwkeurige aandacht van alle ande re landen vraagt. Voorts werd gezegd dat de regering van India de aangekondigde vermindering van de Russische troepen een belangrijke maatregel voor de vrede acht. (AFP) De Russische president Vo rosjilov is zaterdag uit New Delhi naar Moskou vertrokken. Hij heeft een offi cieel bezoek van zestien dagen aan India gebracht. (UPI) Vorosjilov, Kozlov en de breed-geschouderde mevrouw Foertsewa, de enige vrouw in het gezelschap hebben tijdens hun bezoek voortdurend gebor duurd op het stramien van vrede en gro ter vriendschap tussen India en Rusland. Daarbij viel de oude maarschalk Vorosji lov even uit zijn rol, toen hij een Indi sche functionaris die, bij een bezoek aan een agrarisch project, verbaasd was over de belangstelling van de president voor aardappelen, antwoordde: „je kunt geen oorlog voeren zonder aardappelen Alles bij elkaar heeft dit Russische be zoek niet zo veel succes gehad als in 1955 dat van Kroesjtsjev en Boelganin. Voro- sjilovs stereotiepe „Hindi Roessi bhai bhai" (Indiërs en Russen zijn broeders) deed het goed in de dorpen, maar brak weinig ijs bij de meer geschoolde stede lingen. Misschien herinnerde de leus de ze laatstgenoemden te veel aan het „Hin di Tsjini Bhai Bhai" (Indiërs en Chinezen zijn broeders), dat zo gemakkelijk van de lippen kwam van de Chinese premier Tsjoe en Lai tijdens diens bezoeken. De Russische premier Kroesjtsjev zal op 1 februari in New Delhi aankomen voor een vijfdaags bezoek aan India. Hij zal de eerste dag een rede in het Indische par lement afsteken. Verder zal hij tentoon stellingen bezoeken, agrarische projecten in ogenschouw nemen en een staalfabriek inspecteren. Het programma zit zo vol, dat wordt aangenomen, dat er geen be sprekingen tussen premier Nehroe van India en zijn Russische ambtgenoot zul len plaatshebben. HELSINKI (UPI) De Finse regering heeft president Eisenhower uitgenodigd een bezoek aan Finland te brengen wan neer hij naar Moskou gaat. De Ameri kaanse regering heeft nog geen beslissing genomen, hangende de definitieve vaststel ling van Eisenhowers reisplan van Washington naar Moskou. Oppositie. Op de op zaterdag 30 januari gehouden kaderdag van de Partij van de Arbeid zijn er met betrekking tot het tegenwoordige kabinet heel wat kritische noten gekraakt. Ook degenen, die minister-president de Quay en zijn ploeggenoten een politiek goed hart toedragen, zouden dit heel be grijpelijk moeten vinden. Dit kabinet be oogt immers een andere koers te varen dan de socialisten welkom is. Men wens te de Partij van de Arbeid als „regerings partij" uit te schakelen. Daardoor kreeg zij de rol van oppositie-partij te vervullen en hiertoe behoort nu eenmaal onder meer dat men dan de daden alsook de nalatig heden van hen, die aan het bewind zijn, scherp-kritisch bekijkt alsookbe spreekt. Het is voldoende de annalen, of, om het wat minder deftig te zeggen, de kranten te raadplegen uit het tijdperk, waarin de rechtse en de linkse partijen te genover elkaar stonden, om te bespeuren, dat toen ook ongunstige oordeelvellingen van de oppositiegroepen over het beleid van de in het regeringskasteel huizende te genstanders aan de orde van de dag wa ren. In zoverre is er dus niets nieuws gaande. Maar tengevolge van de omstandigheid, dat het vooral sinds 1945 ontbroken heeft aan een zo talrijke oppositiegroep of -groe pering als thans bestaat in de vorm van de P.v.d.A., is men wat ontwend geraakt aan de klassieke spelregels op het gebied van de politieke strijd. Natuurlijk brengen de ze ook met zich mee, dat het „fair play" moet blijven en dus de oppositie er zich van te onthouden heeft de regering en haar aanhang, onware beschuldigingen naar het hoofd te slingeren. In het alge meen zijn mr. Burger, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. en de andere kopstukken, welke op ver melde kaderdag het kabinet-de Quay, soms zelfs duchtig, onder handen hebben genomen, hiervan niet beticht. Wel echter van overdrijving in hun kritiek. Maar ja, daartoe pleegt de oppositie gemeenlijk, alom ter wereld, geneigd te zijn. Boven dien is met name de heer Burger zo ver standig geweest te erkennen, dat er onge twijfeld ook verschillende goede krachten zitting in de ministersploeg hebben. Speelde zich het tafereel van de kader dag buiten de Kamer af, ook daarbinnen laat de P.v.d.A. zich als oppositie niet on betuigd. Zo is het opvallend, hoe in de jongste tijd er een zekere „opbloei" ten aanzien van het stellen van mondelinge vragen waarneembaar is. Als zodanig acht ik dit een gezond verschijnsel, want niets is bedenkelijker dan wapneer een re gering door de op haar gedragingen toe zicht uit te oefenen volksvertegenwoordi ging al te ongemoeid wordt gelaten. Afge lopen donderdag regende het mondelinge vragen in de Tweede Kamer. Liefst drie socialisten waren het, die het nodig von den drie ministers aan de tand te voelen. Enigermate pikant was het geval van mi nister Visser, die zich omtrent cursussen van het Studiecentrum voor Militair lei derschap door de heer E. A. Vermeer vra gen gesteld zag. Minister Visser en het humanisme De door de voorzitter van de Partij van de Arbeid tot de minister van Defensie ge richte vragen hadden ten doel na te gaan, of deze bewindsman in verband met ge noemd Studiecentrum het humanistische vormingscentrum „De Ark" niet ten ach ter stelt. Dat in een over de militaire cen tra van geestelijke verzorging in het or gaan „De Onderofficier" handelend arti kel nu juist niet van „De Ark", doch wel van het katholieke en van het protestantse centrum gewaagd was, moest men vol gens de minister louter aan een misver stand toeschrijven. Heus, er was geen sprake van een vooropgezette bedoeling om het humanistisch centrum uit te scha kelen. Intussen bleek, mede dank zij nade re vragen, welke de minister te beant woorden had, dat er wel reeds met de bei de eerstgenoemde centra onderhandelin gen zijn aangevangen, maar nog niet methet humanistisch vormings centrum. Dit zal nu ook gaan gebeuren, namelijk doordat minister Visser het vuur zo na aan de schenen werd gelegd door zijn kritische ondervragers, dat hij er niet meer aan kon ontkomen een dergelijke toezegging te doen. Alles te samen was het heel duidelijk, dat deze bewindsman van liberalen huize, anders dan men van zo iemand zou mogen verwachten, niet van huis uit vertrouwd is met het inzicht, dat principieel humanisten, ook in een aange legenheid als waarom het bij de vragen van de heer Vermeer ging, op een gelijke voet met andere geestelijke richtingen en stro mingen behandeld moeten worden. Enfin, in dit geval heeft de toepassing van het vragenrecht tenslotte enige opbouwende tevens opvoedkundige uitwerking gehad. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken ontbrak het niet aan allerlei belichting. Allereerst natuurlijk in de vergaderzaal. Daar toch schitterden vol gens goed oud gebruik bij deze gelegenheid ook de elektrische wandkandelabers. Naar het heet, zou zulks te beschouwen zijn als een soort hoffelijkheid tegenover de bui tenlandse diplomaten, die soms de debat ten over ons buitenlands beleid komen bijwonen. Ook deze keer waren er ver schillende van hen op het appèl: dit even ter rechtzetting van volslagen averechtse voorlichting in het Radiojournaal van jl. dinsdagavond! Wat de diplomatieke luisteraars in den hoge bij zichzelf wel gedacht zullen heb ben, toen zich daar beneden in de poli tieke arena een m.i. nogal vreemde strijd afspeelde tussen de woordvoerders van verschillende partijen over het vraagstuk Nieuw-Guinea, vermag ik niet te onthul len. Daarom bepaal ik mij er toe aan te geven, wat er m.i. vreemd aan die strijd was. Dr. Patijn vertolkte de zienswijze van de fractie van de P.v.d.A., dat het Ne derlandse beleid op het stuk van Nieuw- Guinea wijziging moest ondergaan. En wel in die zin, dat wij zouden moeten proberen de beheerschapsraad van de Verenigde Naties er toe te brengen dat gebied onder beheer te plaatsen, beheer, namens de V.N. uit te oefenen door Nederland en wel ge durende tien jaar. Daarop zou die raad, na de bevolking ter plaatse te hebben ge hoord, over de verdere bestemming van Nieuw-Guinea moeten beslissen. Achtereenvolgens sloofden de overige deelnemers aan het debat zich uit om dit denkbeeld onverbiddelijk van de hand te wijzen. Mevrouw Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) zag niet in, waarom het in de be heersraad een gunstig onthaal zou krijgen, had het over een juist door Nederland ginds te vervullen taak, bij mr. Blaisse (K.V.P.) was het van eenzelfde laken een pak en ook mr. Biesheuvel (A.R.) had voor hetgeen de heer Patijn had aanbe volen geen goed woord over. Het vreem de van dit alles was echter, dat geen der critiserende afgevaardigden werkelijk met sterke argumenten voor de dag kwam. En nog vreemder deed het aan, dat zij kennelijk geen oog hadden voor de door de woordvoerder van de P.v.d.A. geschets te gevaren, die de Nederlandse politiek van vasthoudendheid inzake Nieuw-Gui nea loopt, al ware het alleen reeds, dat de kans voortdurend toeneemt, dat er straks in de V.N. een tegen die politiek gerichte, voor ons land ongunstige reso lutie een 2/3 meerderheid zal behalen. Wer kelijk, het had er veel van weg alsof zelfs de jongste lessen door Frankrijk ten op zichte van zijn positie in Afrika, door Bel gië in de Kongo opgedaan, de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer niets zegt, tenminste., als Nederland zelf in het geding is. Dit was wel het vreemdste van alles. Helaas blijkt het telkens weer, hoe moeilijk het is om er iets bij te leren en oog te hebben voor het nieuwe, dat komen de is of al gekomen is. Lesje voor minister Luns Dit laatste bleek op een gegeven ogen blik ook het geval te zijn met minister Luns. Goed beschouwd betrof het hier niet een buitenlandse, maar een binnenlandse aangelegenheid. Mevrouw StoffelsVan Haaften veroordeelde volkomen terecht een verouderde bepaling in het reglement op de buitenlandse dienst, die wil, dat een vrouwelijk lid van ons diplomatieke korps haar functie kwijt raakt, wanneer zij in het huwelijksbootje stapt. Met behulp van een interruptie trachtte de minister dat voorschrift goed te praten door er aan te herinneren, dat er zich t.a.v. de getrouw de diplomate moeilijkheden kunnen voor doen doordat „immers" in het Burgerlijk Wetboek is vastgelegd, dat de vrouw de man moet volgen. De woordvoerdster van de V.V.D. was het natuurlijk ten volle toe vertrouwd om de bewindsman duidelijk te maken, dat hij. althans in dit opzicht, he lemaal niet meer bij was. Moge hij weldra tonen profijt van dit zeer juiste en keurige lesje getrokken te hebben. Dit door ten snelste de verouderde bepaling uit het re glement te verwijderen, dat hierdoor ge heel en al ten onrechte wordt ontsierd. Dr. E. van Raalte OOSTENRIJK. De serie frankeer zegels met afbeeldingen van gebouwen is met zeven waarden aangevuld: 1.40 s. (turkoois) Landhaus in Klagenfurt, 1.80 s. (ultramarijn) Münzturm in Hall (Ti- tol), 3.40 s. (olijfkleurig) Steinertor in Kr ems aan de Donau, 4 s. (roodachtig violet) Wienertor in Hamburg aan de Donau, 5.50 s. (groenachtig grijs) Chu- rertor in Feldkirch, 6 s. (violet-blauw) Landhaus in Graz en 6.40 s. (blauw) Goldenes Dachl in Innsbruck. De zegels zijn ontworpen door prof. Hans Stro- hofer. VERENIGDE STATEN. Op 18 mei zal de derde zegel in de „American Credo"-serie, waarop uitspraken van beroemde Amerikanen voorkomen, in circulatie worden gebracht. Het is een waarde van 4 cent met een uitspraak van Thomas Jefferson, luidend: „I have sworn hostility against every form of tyranny over the mind of man". MONACO, Ter gelegenheid van de zeventiende Olympische zomerspelen te Rome en de achtste Olympische winter spelen te Squaw Valley zal in de loop van de maand juni een serie van zes postzegels worden uitgegeven met af beeldingen van verschillende takken van sport. De waarden zijn: 0.05 fr. paardensport, 0.10 fr. zwemmen, 0.15 fr. vèrspringen, 0.20 fr. speerwerpen, 025 fr. kunstrijden op de schaats en 0.50 fr. skieèn. TSJECHOSLOWAKIJE. Voor de tweede nationale Spartakiade 1960 is een serie van drie waarden uitgegeven. Het zijn een 30 h. (donkerbruin en nuwfivi Ml»»! steenrood) met een gymnaste, een 60h. (donkerblauw en grijsblauw) met een skiër en een 1.60 kr. (bruin en geel bruin) met twee basketballspelers. De zegels van 30 en 1.60 kr. zijn ontworpen door Anna Podzemna en de zegel van 60 h. is ontworpen door Mario Stretti. VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK (EGYPTE). Ter gelegenheid van het feit, dat president Nasser op 9 januari j.l. officieel een begin heeft gemaakt rnet het werk aan de nieuwe stuwdam in de Nijl bij Assoean toen hij met een .druk op de knop een stuk rots in de lucht liet vliegen door de ontploffing van tien ton dynamiet, is een postzegel van 35 mills (roodbruin) uitgegeven. De zegel is voorzien van een z.g. tab ter waarde van 10 mills met het inschrift in het Arabisch en Engels: „De Assoeandam betekent: 2 miljoen acres meer bouwgrond een duur zaam bevloeiingssysteem betere af watering en bevaarbaarheid bescher ming tegen overstromingen 10 biljoen kilowatuur per jaar". GRIEKENLAND. De honderdste ge boortedag van de nationale dichter Kostis Palamas (18591943) is onder meer herdacht door de uitgifte van een postzegel van 2.50 drachme, die het portret van de dichter toont. JAPAN. Een postzegel van 10 yen is uitgegeven ter gelegenheid van de vol tooiing van het gedenkteken ter ere van de staatsman Yukio Ozaki (1858 1954). De zegel laat het portret van Ozaki en de klokketoren van het monu ment zien. HAVANA (UPI) Voor het eerst op zijn verre tochten als „handelsreiziger" van de Sovjet-Unie, heeft eerste plaats vervangend premier Mikojan kogels ho ren fluiten. Haastig, zonder ceremonieel, werd hij het paleis der schone kunsten, waar hij een Russische tentoonstelling zou openen, binnengeloodst, toen tegenstan- standers van Fidel Castro uit snelrijden de auto's op de chique Prado-boulevard, 6p slechts één huizenblok afstand van het paleis der schone kunsten, machinepisto len lieten ratelen. Later maakte de poli tie bekend, dat zij twee auto's tot stoppen heeft gedwongen en de vijf inzittenden ge arresteerd heeft. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Sedert Fidel Castro 13 maanden gele den de macht heeft overgenomen, had de binnenstad van Havana niet meer zulke vermetele demonstraties beleefd. Toen het schieten begon, bevonden Mikojan en de Cubaanse president Torrado zich op een podium voor het paleis der schone kunsten. Juist was het Sovjet-volkslied ge speeld. Toen op 300 meter afstand het eer ste salvo klonk, werd het podium snel ont ruimd. De politie vormde haastig een af zetting in de omgeving van het gebouw. Mikojan deed of het incident hem niet aan ging en toen de rust weer wat hersteld was, werd de tentoonstelling, die ook in New York en Mexicostad is geweest, offi cieel geopend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4