Westeuropese Unie wordt een orgaan voor politiek beraad Amerikaanse geleerden over kernwapenbeleid Nieuw gesprek in Polen tussen kerk en staat Chinese troepen verlaten Indisch grensgebied Franse politie is leider van komplot op het spoor Egyptisch schip met 370 passagiers op een rif Schooljeugd neemt deel aan actie „Doe open" Reorganisatieplan voor Middenstandscentrale Demonstratie bij vertrek van staatssecretaris Zeven brandweerlieden bedwelmd bij brand Tankschepen krijgen een nieuwe middenmoot Nieuwe CAO-bouwbedrijf Europese school in Luxemburg Verschoningsrecht voor maatschappelijke werkers Extra bescherming door nieuwe dijk Een dode in het verkeer Duikers daalden af naar Bermuda-wrak Verkorting der examen periode van gymnasia ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Meel uit een tankauto Kortzichtigheid verweten aan Eisenhower Titan geëxplodeerd Tussen Groot-Brittannië en de zes EEG-landen Herdenking van de heren J. W. Wichers en J. v. Dijk Haerlems Studenten Gildt vierde dies natalis Weer zendapparatuur van l RO/V in beslag genomen In Hollandia LAATSTE NIEUWS Hogere lonenkorter werken Zuidafrikaans parlement rouwt over mijnramp Commissie ingesteld T uindorp-Oostzaan Slachtoffers nog zoek Paratyfus in tehuis voor ouden van dagen „Grands Moulins de Paris" is de meel- leverancier van de brood-, koek- en banketbakkers van Parijs. Men kan zich voorstellen dat de meeldragers, die iedere dag opnieuw tientallen zak ken met meel de winkels binnendroe gen in deze moderne eeuw hun werk graag verlicht wilden zien. En dat hebben zij gezien, zoals U hier. Het meel wordt door middel van een slang en luchtdruk uit een grote tankauto bij de bakker afgeleverd. Hygiënisch en gemakkelijk. CHICAGO (Reuter) Het bestuur van de Amerikaanse federatie van geleerden heeft Eisenhower, wegens diens sugges tie om gegevens over Amerikaanse kern wapens aan de bondgenoten van de Ver enigde Staten te leveren, beschuldigd van „het gevaarlijkste soort kortzichtig oppor tunisme". Het bestuur verklaarde dat een maatregel om de kernwapentechniek over de hele wereld te verspreiden „de mensheid in feite veroordeelt tot de ramp van een kernoorlog". De geleerden zeggen VOOrtS dat aanvaarding van Eisenhowers suggestie de besprekingen te Genève over het staken van de kernproeven zou torpe deren. WARSCHAU (Reuter, UPI) In door gaans betrouwbare kringen in Warschau is meegedeeld dat de rooms-katholieke kerk en de Poolse staat besloten hebben de tussen hen bestaande geschillen opnieuw te bespreken. Dit besluit zou gevallen zijn na een geheime bijeenkomst tussen Gor moelka en de primaat van Polen, kardi naal Wyszynski. Als hangende kwesties worden genoemd: het verzet van de kerk tegen geboortecon trole, de aanspraken van de staat op be lasting van kerkelijke bezittingen, kerke lijke steun voor de regeringscampagne voor het opvoeren van de landbouwproduk- tie, de eis van de staat, dat priesters mili taire dienstplicht aanvaarden en de kwes ties van de bisschop van Kielce en van de bisschoppen der voormalig Duitse ge bieden in het Westen. De ontmoeting tussen Gomoelka en Wys zynski was, naar verluidt, de eerste sinds twee jaar. De gemengde commissie voor kerk en staat is in augustus 1958 voor het laatst bijeen geweest. NEW DELHI (UPI) In de „Times of India1" wordt zaterdag bericht, dat de Chinese troepen zich van de bijna 1200 km lange grens tussen het noord-oostelijke deel van India en Tibet hebben terugge trokken. Het blad grondt deze berichten op mededelingen van een niet nader aan geduide „functionaris", die zojuist uit het grensgebied is teruggekeerd. Deze functionaris vertelde aan de „Times" dat de Chinezen al meer dan een maand niet langs de grens zijn waargenomen en dat Indische troepen voortgaan de meeste vooruitgeschoven posten weer te bezetten. Het gebied is ongeveer 4500 meter hoog en functionarissen delen mee, dat de Chi nezen waarschijnlijk zijn teruggetrokken naar de Tibetaanse laagvlakte vanwege het ruwe winterweer op grote hoogte. (Van onze correspondent in Parijs) De naspeuringen der Franse politie diensten wegens het komplot, dat vorige week in nauwe samenwerking tussen Pa rijs en Algiers het voortijdig einde van de vijfde republiek had moeten inluiden, schijnen op een iets nauwkeuriger doelwit te kunnen worden gericht. Tijdens een huiszoeking in Rijssel bij de industrieel en vroegere parachutisten-officier Philippe de Massey zou de politie de naam hebben ontdekt van de chef van deze Putsch, die net bijtijds in de kiem kon worden ge smoord. Aanvankelijk meende men dat De Massey zelf die wel voortvluchtig is, maar de politie wel heeft opgebeld om zijn spoedige komst aan te kondigen de spil was van deze nieuwe samenzwering. De identiteit van de werkelijke hoofd persoon is door de politie niet bekend ge maakt. Men duidt deze chef-oproerkraaier die intieme relaties met de ultra's in Pa rijs als in Algiers onderhield, voorlopig aan onder de schuilnaam „de oude", waar achter zich een zeer bekende politieke fi guur moet verbergen. Een nieuwe sensa tie en een nieuw mysterie beginnen, zo schijnt het. zich in Parijs, dat zijn zenu wen juist wat begon meester te worden, alweer af te tekenen. Uit betrouwbare bron verluidt dat kolo nel Marcel Bigeard, een bekende parachu tisten-officier, en verscheidene andere ho ge officieren naar Frankrijk zijn terugge roepen. Bigeard, een veteraan van Dien Bien Phoe, heeft indertijd bij Philippe- ville een opleidingsschool voor contra- guerrilla gesticht. Hij was het niet eens met de manier waarop het Franse leger de Algerijnse opstandelingen bestreed. Overigens is het rustig in Algiers. De censuur op de plaatselijke kranten is nog van kracht en er wordt in het openbaar niet aan politiek gedaan. De politie heeft het café „Le Forum", dat eigendom is van de voortvluchtige oproerleider Ortiz, ge stoten. Twee van de elf pérsonén die donder1 dagavond in Lyon waren gewond in schiet partijen tussen Algerijnen, zijn vrijdag aan hun verwondingen bezweken. CAPE CANAVERAL (UPI) Vrijdag is even na de lancering een ballistisch projectiel van het type Titan geëxplo deerd en in gloeiende stukken 57 seconden na de start in de Atlantische Oceaan ge doken. Het projectiel, het nieuwste van de Amerikaanse ballistische projectielen, waarmee thans vliegproeven worden ge nomen, had naar schatting een hoogte van 30 kilometer bereikt, toen het uiteenspat te. De tweede trap kwam bij de explosie vrij en viel met een grote boog in de oceaan. Zij leek nog intact te zijn. De neuskegel van deze verongelukte Titan was van een nieuw type en bevatte een capsule, welke de luchtmacht ge hoopt had te bergen. De neuskegel was een „operationeel prototype" genoemd. Bij deze proef wilde men evenals bij de vorige proef de machtige tweede trap van de ruim dertig meter lange raket los maken en tot ontbranding brengen en het nieuwe geleidingssysteem, dat vanaf de grond wordt bediend, zcu opnieuw worden beproefd. D.IEDDA (AFP) Het Egyptische pas sagiersschip „Isis" is bij Djedda op een rif gestrand. Volgens de eerste berichten zouden zich ongeveer 370 passagiers aan boord bevinden. Aan Suez en alle schepen in de Rode Zee is verzocht hulp aan de „Isis" te verlenen. LONDEN (Reuter) De „slapende" Westeuropese Unie is tot nieuw leven ge wekt door nieuwe besluiten van de zeven leden (Frankrijk, de Duitse Bondsrepu bliek, Groot-Brittannië, Italië, België, Ne derland en Luxemburg) over de toekomsti ge rol van de organisatie. De leden hebben besloten het politieke overleg onder elkaar uit te breiden en vaker bijeen te komen. In plaats van een of twee vergaderingen per jaar wil men er nu waarschijnlijk vier houden. Men verwacht dat de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de volgende bijeenkomst op eind mei of begin juni zal vaststellen, al dus een zegsman. Deze voegde hieraan toe, dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de Unie voor het eerst uitgebreid hebben gesproken over de betrekkingen tussen Oost en West. Alleen hun naaste ad viseurs waren bij het gesprek aanwezig. De continentale leden hebben een voor stel van Selwyn Lloyd om het hoofdkwar tier van Londen naar Parijs te verplaat sen, van de hand gewezen. De tegenstan ders vrezen dat de W.E.U. dan door de NAVO zou worden opgeslokt en geen eigen rol meer zou kunnen spelen. Er is van ge dachten gewisseld over een standaardi satie van wapens in Europees verband, voorafgaand aan een standaardisatie op NAVO-plan. Afrika Voorts is overwogen om van dc Unie een forum voor overleg over Afrika te maken. Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Portugal houden, aldus een zegsman, al periodiek besprekingen over Afrikaanse kwesties. Daarop is echter critiek geko men omdat dit overleg een „kolonialis tisch" tintje zou hebben. Portugal zou het overleg hierover in de W.E.U. als waarne mer kunnen bijwonen. Dit overleg zou overigens, zo wordt gezegd, zuiver infor matief zijn. Men wil zich niet mengen in de zaken van Afrikaanse landen. De W.E.U. wordt dus een orgaan voor politiek overleg tussen Groot-Brittannië en de zes landen die samen de gemeenschap pelijke markt hebben gesticht. Van confe rentiezijde wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat de leden van het vasteland bij het overleg individueel zullen optreden en niet als groep. Groot-Brittannië zal zich er bewust van onthouden als woordvoerder voor „de zeven" de kleine vrijhandelszo ne) op te treden. De W.E.U. gaat dus niet fungeren als een schakel tussen „de zes" en „de zeven". Road van Rloemendaal De leden van de gemeenteraad van Blocmendaal zijn vrijdagmiddag bijeen gekomen om hun overleden medelid de heer J. W. Wichers te herdenken. Op de ta fel van de heer Wichers in de raadszaal lagen bloemen. Deze zijn vanmorgen in te genwoordigheid van leden van de gemeen teraad op het graf op de algemene be graafplaats te Bloemendaal gelegd. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft een herden kingsrede uitgesproken en het arbeidza me leven geschetst van de heer Wichers als leraar van het Kennemer Lyceum, als schrijver van vele revue's voor de leerlin gen, voor wie hij zoveel betekend heeft en als bestuurslid van diverse instellingen, zo als Thysse's Hof, de commissie van toe zicht op het lager onderwijs en de commis sie van beheer van Tinholt verzameling. Van september 1958 af maakte de heer Wichers deel uit van de gemeenteraad, waarin hij een goede vertegenwoordiger was, waarop de gemeente trots mag zijn. Namens de fractie van de V.V.D. waar van de heer Wichers deel uitmaakte, sprak ir. P. C. Tirion een afscheidswoord. Hij noemde de thans overledene een va derlijke raadsman van de jeugd en een prettige collega als raadslid. Als oudste raadslid zeide de heer F. K. J. Fijen, dat de heer Wichers een man was met een brede opvatting, die van openhar tigheid hield. Herdenking J. van Dijk Vervolgens sprak de burgemeester woorden ter nagedachtenis van de heer J. van Dijk, technisch ambtenaar a en chef van de werkplaats van Publieke Werken, die op vierenveertigjarige leeftijd is over leden. In 1951 is de heer Van Dijk in dienst der gemeente Bloemendaal getreden en was in het bedrijf zeer gezien. Als er tech nische vraagstukken op te lossen waren kon men bij hem terecht. De heer Van Dijk zal in de dienst zeer gemist worden, zeide de burgemeester. In de sociëteit van het Haerlems Stu denten Gildt aan de Kenaustraat, heeft de meester-deken, de heer J. Smits, vrijdag avond een dies-rede uitgesproken ter her denking van de 21ste dies natalis van het spoorstudenten gildt. De objectieve en critische houding van de student, aldus de meester-deken, leidt meestal tot een besloten gemeenschap van de studenten onderling. Hoewel dit geldt voor de student in het algemeen, heeft de spoorstudent, gedwongen door woonruimtetekort in de universiteitsstad en een grotere toeloop van studenten, een bijzondere plaats in de studentengemeen schap verworven. Hij leeft in een studen tengemeenschap, waarvan het contact echter losser is, dan van de leden in een college in de universiteitsstad. Als gevolg hiervan ondervindt de spoorstudent vaak niet die medewerking van zijn medestu denten, die wenselijk wordt geacht. Het doel van het Haerlemse Studenten Gildt is daarom tweeledig:, ten eerste de mogelijkheid scheppen voor 'de spoorstu dent zich op academisch niveau te bewe gen in een gemeenschap, die niet „de ban den kent van de zogenaamde burgermaat schappij" en ten tweede de gelijkheid te bevorderen met de medestudenten. De meester-deken zag de situatie voor het Haerlemse Studenten Gildt echter niet somber in en wekte de aanwezige stu denten op door een positieve houding hun positie te verstevigen. Na het uitspreken van de rede, hield de raedt receptie, waarbij vertegenwoordi gers van de andere studentencolleges hun gelukwensen aanboden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Opnieuw heeft de VRON Vrije Radio Omroep Nederland ondervonden, dat het niet zo gemakkelijk is in Nederland een zender in de lucht te brengen. Gister middag om vijf uur is aan het grenskan- toor Ter Apel (Gr.) een aantal zenderon derdelen in beslag genomen, die in de auto van de technisch directeur van de VRON, dc Amsterdammer H. Oswald, ge borgen was. De auto was op weg naar Em- den, waar het voormalige lichtschip „Bor- kum Riff" nog steeds ligt te wachten op de afbouw van de zendinstallatie. Het schip zal, zoals bekend, daarna ligplaats kiezen buiten de territoriale wateren in de Noordzee ter hoogte van Katwijk om vandaar uit reclameprogramma's uit te zenden. Gisteren in de namiddag passeerde de heer Oswald met een bestelauto van zijn firma de grenspost Ter Apel. De Neder landse douane legde hem geen bijzondere moeilijkheden in de weg. Maar de douane aan de Duitse zijde was wat argwanend. Gewoonlijk wordt aan vracht- en bestel auto's meer aandacht besteed dan aan personenauto's en de heer Oswald werd op grond van het feit, dat zijn autopapie ren niet geheel in orde waren, terugge stuurd. Inmiddels echter had de bestelauto, die de firmanaam draagt, de belangstelling getrokken van de P.T.T., in casu de opspo ringsdienst, die reeds geruime tijd de be wegingen van de VRON-directieleden volgt. De Nederlandse douanepost kreeg van de P.T.T. het verzoek de apparatuur in beslag te nemen. Vandaag zullen de on derdelen op het laboratorium van de P.T.T. nader worden onderzocht. Van de P.T.T. vernemen wij, dat het in beslag nemen van de apparatuur gedaan is op grond van art. 20 van de telegraaf- en telefoonwet. In het kader van het Vluchtelingenjaar 1960 heeft de Nederlandse Jeugdgemeen schap aan alle gemeenten en aan alle in richtingen van onderwijs een aankondi ging doen toekomen betreffende de jeugd- actie „Doe open". Het Haarlems gemeen tebestuur heeft inmiddels zijn medewer king toegezegd tot het doen welslagen van deze alleszins sympathieke actie. Met de uitvoering er van is in Haarlem de dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken belast. Teneinde de schooljeugd hierbij zoveel mogelijk te betrekken heeft deze dienst contact opgenomen met de afdeling onder wijs. Het ligt in de bedoeling van de ini tiatiefnemers dat de activiteiten van de jongeren zelf uitgaan. In overeenstem ming hiermee verzoeken Burgemeester en Wethouders van Haarlem de hoofden van alle inrichtingen van onderwijs twee leerlingen per school aan te wijzen voor een instructieve bijeenkomst. Deze sa menkomst zal plaatshebben op maandag 15 februari des avonds om zeven uur in de aula van het scholencomplex aan de Zijlvest 25 a. Het programma voor deze avond houdt de vertoning in van twee filmpjes en een toelichting door mejuffrouw Trudy van Oord uit Beverwijk, die als lid van het landelijk jeugdcomité enkele malen de kampen in Duitsland heeft bezocht. Voorts ligt het in de bedoeling hierna een werk comité van een aantal leerlingen te in stalleren, welke installatie verricht zal worden door de burgemeester. Op deze samenkomst zullen tevens sug gesties worden gedaan omtrent de wijze waarop de actie zou kunnen worden ge voerd. De eigenlijke actie zal plaatsheb ben in het tijdvak van 7 tot 12 maart. Voor inlichtingen kan men zich voorts wenden tot de dienst voor jeugdzaken, de heer A. van Moock, telefoon 10101. Op een dezer dagen gehouden vergade ring van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten is een nieuw reorganisatieplan ter sprake ge weest. In principe is besloten de Midden standscentrale te laten bestaan uit twee secties, handel en ambacht, elk met een eigen dagelijks bestuur. Het ligt voorts in de bedoeling dat elk van de drie groepe ringen, waaruit de Middenstandscentra le bestaat, R.-k. Middenstandsvereni ging, Christelijke Middenstandsbond, af deling Haarlem en de Algemene Midden standsorganisatie De Haarlemse Han delsvereniging één bestuurslid kiest voor het dagelijks bestuur van elk der secties. Deze besturen worden aange vuld met enige andere leden, die in een plenovergadering zullen worden gekozen. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat géén der samenstellende groeperingen een be paald dominerende positie gaat innemen. Er is een commissie benoemd, bestaan de uit de heren W. C. M. Holt, A. G. Spaar garen en A. van de Werff, die een concept zal maken van de voorgestelde nieuwe sa menstelling. Dit concept zal w,orden yaw> gelegd aan elk der drie groeperingen. Als deze ermee akkoord gaan. zal de reorga nisatie een'feit worden. Zodra dit zal zijn gebeurd, hoopt men meer activiteiten te gaan ontwikkelen en zich niet te beperken tot louter adviserende werkzaamheden. Bovendien heeft men in de vergadering van de Middenstandscentrale gesproken over een grotere coördinatie volgens het denkbeeld, dat is ontwikkeld door de voor zitter van de Haarlemse Kamer van Koop handel tijdens zijn nieuwjaarsrede. Dit plan hield onder meer in een uitbreiding van de Middenstandscentrale tot de IJmond en tot aan Hillegom en Benne- broek. Men verklaarde zich in principe met dit denkbeeld akkoord, maar stelde zich op het standpunt, dat allereerst de reorgani satie van de eigen centrale aan de orde moest komen. Bij het vertrek van de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot, uit Nieuw-Guinea, hebben Papoea's én Indische Nederlanders op de vlieghaven van Hollandia een betoging gehouden, waartoe zij waren opgeroepen door het Christelijk Werknemersverbond. Op spandoeken en borden werden wen sen en verlangens op sociaal gebied ken baar gemaakt. De opschriften luidden onder meer „Weg met het reglement van maand- en dagloners". „Ook onderwijs voor de Protestanten", „Geen kippenga zen huizen, geen kruidenierspolitiek voor werkers van het eerste uur". Een Papoea droeg een bord met „360 jaar Nederlander en nog nooit Neder land gezien". Andere opschriften luid den: „Tien jaar tropenarbeid en geen verlof". „178 gulden per maand voor een gezin". Zeven brandweerlieden zijn vrijdag be dwelmd geraakt bij het blussen van een brandje in een naaimachinewerkplaats aan de Nieuwe Keizersgracht te Amster dam. Drie van hen moesten in het Wees- perpleinziekenhuis worden opgenomen, de overige vier zijn ziek naar huis gebracht. De mannen zijn bedwelmd door de dichte rookontwikkeling en door verdamping van in de werkplaats aanwezige tetra. De brand zelf was betrekkelijk snel geblust. Gebleken is, dat de eigenaar van het be drijf na sluitingstijd een elektrische loop lamp op een stelling heeft laten branden. Vermoedelijk is door de warmteontwikke ling de plank in brand gevlogen. De scha de is niet groot. De Amerikaans-Griekse reder Lemos heeft twee tankschepen van het in de oor log gebouwde type T-2 naar Amsterdam gezonden. De middengedeelten worden er uit gesneden en vervangen door nieuwere „moten" van elk 112 meter, waardoor de schepen langer zullen worden en de ton nages van 16.500 tot bijna 23.000 ton zul len stijgen. De operatie van het eerste schip is op de werven van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij ge slaagd: de „Frixos" is a raison van een kleine zes miljoen gulden (oftewel een der de van de nieuwbouwprijs) van een onren dabele en niet meer in al te beste staat verkerende olietanker een deugdelijk erts schip geworden. De in de oorlog gebouw de tankers waren wat te klein om econo misch te kunnen varen. Bovendien zijn de tanks dringend aan vernieuwing toe. Het gevolg is dat tal van deze schepen zijn op gelegd. De opbloei van de ertstransporten heeft deze T-2-tankers weer in de belangstelling 4^C^aat^t. DaJ^giekse reder I\iatchos heeft ér dnlangs twaalf laten verboüwen. De N.D.S.M. is de perste Nederlandse werf 'dlë WW*uei^elijke^VffIcht kreeg. Men is bij de „Frixos" begonnen met het 180 ton wegende stuurhuis van het midden van het schip los te branden en te verplaat sen naar het achterschip. Daarna is het achterschip los gesneden waaraan het in middels op een helling gebouwde 112 me ter lange middenschip werd bevestigd. Ook de boeg werd losgesneden en aan het nieuwe middenschip gelast. Voor de voortstuwing van de ertsboot worden dezelfde motoren gebruikt als des tijds voor de tanker. Het schip is langer geworden en steekt dieper, maar door de grotere lengte ondervindt het minder weer stand bij de vaart. De motoren gaven het schip vroeger met 16.500 ton een snelheid van 14,5 mijl. Hoewel de tonnage nu 23.000 ton bedraagt, is die snelheid nagenoeg de zelfde gebleven. Een nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf is ter goedkeuring voorgelegd aan het College van Rijksbemiddelaars. In hoofd zaak kwamen de organisaties van werkge vers en werknemers hierin overeen de lo nen met vijf percent te verhogen met in gang van 1 maart; ingaande juni 1961 een werktijdverkorting in te voeren tot 45 uur per week en de vakanties vast te stellen op vijftien dagen per jaar, waarvan er twaalf achter elkaar kunnen worden op genomen. In verband met de kortere werktijd stelt men zich voor, in de winter zes korte da gen te werken en in de zomer vijf lange dagen, omdat er in het bouwbedrijf na het vallen van de duisternis niet meer kan wor den gewerkt. Bij de langere vakantie is be paald, dat bouwvakarbeiders beneden 18 jaar drie extra dagen krijgen boven de vastgestelde vijftien dagen. Een netelig punt vormt nog de wens van de werkgevers, de loonsverhoging door te berekenen in de bouwkosten. In verband met de regels van het gedifferentieerd loonbeleid wordt verwacht, dat de rege ring hiertegen bezwaren zal maken. De werknemers hebben uitdrukkelijk gesteld dat de kwestie van het doorberekenen los moet worden gezien van de noodzakelijk geachte loonsverhoging. KAAPSTAD (UPI) Premier Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika heeft vrijdag middag in het parlement meegedeeld, dat he» reddingswerk in de mijn van Clydesdale gestaakt is. Men heeft alle hoop de 435 mijnwerkers, die vijftien da gen geleden op een dieptè van 150 meter ingesloten raakten nog te redden, opge geven. Wel zal het werk aan een nieuwe schacht naar de plaats van de ramp nog worden voortgezet. Het parlement nam een motie aan, waarin het zijn droefheid uitsprak over de ramp en toen werd de zitting geschorst als teken van rouw. De Tweede Kamer heeft het statuut goedgekeurd voor een Europese school te Luxemburg. Toen na de inwerkingtreding van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal een groeiend aantal ambtenaren van deze organisatie zich te Luxemburg vestigde, stond men voor de moeilijkheid te voor zien in de behoefte aan onderwijs van kin deren uit vijf landen, die vier verschillende talen spraken. In 1953 werden een gezamenlijke kleuter school en een lagere school opgericht en in 1954 een middelbare school. Na afloop van de middelbare school krijgen de leer lingen een diploma dat dezelfde rechten verschaft als aan de houders van de daar mee gelijkwaardige diploma's in de aan gesloten landen. Het totale aantal leerlingen op die drie scholen heeft thans de 500 overschreden. Nederland verleent een bijdrage in de kos ten van ongeveer 100.000 gulden per jaar. In Zuidwolde is door een aardgas ontploffing de keuken van een woning veranderd in een complete ravage. Niemand werd gewond: geluk bij een ongeluk! De Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk heeft een commissie ingesteld om te onderzoeken in hoever het mogelijk is een aanvaardbare regeling te vinden voor een verschoningsrecht voor een maatschappe lijk werker. Voorzitter van deze commissie is mr. G. E. Langemeijer, procureur-gene raal bij de Hoge Raad. Voorts hebben daarin zitting hoogleraren, leden van de rechterlijke macht, figuren uit het maat schappelijk werk en vertegenwoordigers van de bonden van maatschappelijke werkers. B. en W. van Amsterdam hebben op dracht gegeven met spoed een slaperdijk dwars door de Noorder IJpolder aan te leggen, direct ten westen van Tuindorp- Oostzaan, tussen de Oostzanerdijk en de voormalige baggerwerkplaats langs het Noordzeekanaal. Ondanks het feit dat na het dichten van de dijk langs zijkanaal H geen enkel ge brek aan het dijklichaam is geconstateerd, achten B. en W. de aanleg van de slaper dijk wenselijk, omdat de oorzaak van de dijkdoorbraak nog niet bekend is. Het is niet geheel uitgesloten dat ten gevolge van de overstroming veranderingen in het dijklichaam zijn opgetreden die niet ter stond zijn te constateren. Onder deze om standigheden menen B. en W. dat een extra beveiliging voor het tuindorp aan beveling verdient. De slaperdijk krijgt een lengte van 700 meter. De kosten van aanleg worden geraamd op een half miljoen gulden. Op de verkeersweg Hoevelaken—Apel doorn in de gemeente Voorthuizen is een ongeluk gebeurd, waarbij de 62-jarige me- vföiiw Van Esch uit Voorthuizen om het leven is gekomen. Zij wilde per fiets de verkeersweg oversteken, maar werd aan gereden door een personenauto. Zij was op slag dood. De personenauto reed tegen een boom en werd totaal vernield. De bestuur der liep enkele snijwonden en lichte in wendige kneuzingen op. Duikers van Van der Taks bergingsbedrijf zijn vrijdagmiddag afgedaald naar het wrak van de kustvaarder „Bermuda", die op 20 januari bij Hoek van Holland ver ging. Het wrak, dat 2 mijl ten n.o. van de noorderpier van Hoek van Holland ligt, blijkt op zijn bakboordzijde, 20 meter on der de waterspiegel te liggen. De stuur hut, waarin de verongelukte bemanning zich bevond toen het schip kapseisde, is weggeslagen. De staatssecretaris voor onderwijsza ken van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. C Stubenrauch, heeft aangekondigd, dat zo spoedig mogelijk maatregelen worden genomen om de examenperiode voor gym nasia en de gymnasiumafdelingen van ly cea te verkorten. Voor 1960 zal de regeling van 1959 worden ingesteld. De staatsse cretaris doet deze mededeling in zijn na der antwoord op schriftelijke vragen van het C.H.U. Tweede-kamerlid Beernink. De heer Beernink had geïnformeerd naar de juistheid van beriphten, dat ge committeerden hadden doen weten, zich niet langer beschikbaar te zullen stellen als de regeling van deze examens niet ge wijzigd zou worden. Zij vroegen terug keer naar de regeling van voor 1959 of een nieuwe regeling. In zijn antwoord stelt de staatssecreta ris, dat in de loop der jaren het aantal kandidaten voor dit examen zo is toege nomen, dat de examenperiode aanzienlijk verlengd moest worden omdat het aantal beschikbare gecommitteerden beperkt was. De staatssecretaris meent voorts dat in een terugkeer naar de regeling van voor 1959 geen oplossing uit de moeilijkheden zal bieden, doch tot grote problemen zal leiden. Hij zegt daarom, dat een nieuwe regeling noodzakelijk is zonder dat ove rigens de leerstof wordt aangetast. In het belang van een goede voortgang meent de staatssecretaris voor dit jaar een herstel van de regeling van 1959 te moeten bevor deren, ongeacht de moeilijkheden die dit bij het te verwachten aantal kandidaten ten gevolge zal hebben. In het tehuis voor ouden van dagen van het St. Antoniusziekenhuis te Oostburg (Z.) zijn gevallen van paratyfus gecon stateerd. Een zaal met vijftien vrouwen, in leeftijd variërend van zeventig tot tachtig jaar, is besmet. Deze patiënten zijn geïsoleerd. Voor uitbreiding behoeft niet te worden gevreesd. Naar de haard van de ziekte wordt een onderzoek inge steld. 4

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5