Directie twijfelt aan noodzaak van spaarpremies SCHEEPVAART Nertzane. Inkomsten Twentsche Bank zijn sterk gestegen De beurs Per Saldo Boven verwachting JAARVERSLAG TWENTSCHE BANK Staats'ening 1960 zwaar overtekend Kernenergie-order voor Stork Vlasmarkt veel verbeterd Ministers van Financiën der EEG confereren Recessie in de V.S. in 1961? Koersdaling in Wall Street DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Brei mooier met De Zuidamerikaanse V rij handelszone Obligatielening Tilburg ƒ4.130.000, 4% Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De economische toestand in Frankrijk HANDCREME Maar ook de onkosten namen toe Dollarlening Wereldbank had grote belangstelling Dat slechts 14.5°/o van de inschrijving op de staatslening 1960 zal kunnen worden toegewezen betekent voor minister Zijlstra een groot succes. Uiteraard zal er veel ge majoreerd zijn, omdat men nu eenmaal bang is niet aan zijn trekken te komen, inaar men mag toch rustig aannemen dat de reële vraag het aanbod twee- of drie maal heeft overtroffen. Er is dus ruimte voor zeker nóg een lening en de mogelijkheid moet niet uitge sloten worden geacht, dat de minister van Financiën daar spoedig mee zal komen immers de regering heeft destijds gezegd zeshonderd miljoen te willen lenen. De min of meer verwachte discontoverhoging zou dan nog even uitblijven. Van particuliere zijde was er voor deze staatslening grote belangstelling. Er blijkt uit dat de rentevoet op de kapitaalmarkt toch niet zo hoog gestegen is als algemeen aangenomen werd, of wel dat er bij het publiek meer animo komt voor het lang lopende overheidspapier dan voor aan delen. Anderzijds zijn er in het buitenland de V.S. en West-Duitsland echt nog wel mogelijkheden voor een voordeliger belegging, waartegenover de particulier echter wat huiverig schijnt te staan. In het algemeen gedeelte van het thans verschenen verslag over 1959 van de Twentsche Bank wijst de dirctie onder andere op de „ongekende" aanwas der spaartegoeden, zowel bij de spaar- en boerenleenbanken als bij de algemene banken. Hier komt de vraag op, aldus de directie van de Twentsche Bank, of het in Nederland zo dringend nodig is, het sparen aan te moedigen door middel van premies uit de gemeenschapstas. Zonder dringende noodzaak toch is het niet verantwoord aan deze uitgavenverhoging prioriteit te verlenen vóór de hoognodige aanpassing der inkomstenbelastingtarieven. Handhaving van het sterk progressieve belastingtarief, zo wordt gesteld, betekent onder stijgende prijzen en inkomens van jaar tot jaar een automatische verzwaring die, zo niet onbedoeld, toch in alle geval onbillijk is. Advertentie W* y'" *n klasse apart spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-bord uurkaartjes De voornaamste ontwikkeling bij de be sprekingen over de Latijnsamerikaanse vrijhandelszone was tot dusverre de opne ming van Mexico, waarmede het aantal geassocieerde landen op acht kwam, na melijk Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Mexico, Paraguay, Peru en Uruguay. Vijf bijzondere commissies zijn bezig met de behandeling van amendementen op het ontwerp voor het regionale vrijhandelsge- bied, welke overeenkomst men de volgen de week voor ondertekening gereed hoopt te hebben. De commissies verwachten hun rapport woensdag te kunnen uitbrengen. De voorzitter van de economische commis sie voor Latijns-Amerika van de Verenigde Naties, die de besprekingen als waarne mer bijwoont, zei vandaag: „Er is reeds een Latijnsamerikaans".* handelszone met een omzet van meer dan 600 miljoen dollar per jaar. Het volgende stadium zal zijn de oprichting van een vrijhandelszone met voorkeursbehandeling voor de onderteke nende landen." Naar de Amsterdamsche Bank meedeelt zal op maandag 15 februari ter beurze van Amsterdam de verhandeling beginnen van nominaal 4.130.000 4)4 percent obligaties 1961 ten laste van de gemeente Tilburg. De obligaties zijn voortgekomen uit omzetting van een deel der onderhandse geldlenin gen, die tot een bedrag van 4.600.000 werden aangegaan. De lening is aflosbaar in dertig nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen, waarvan de eerste vervalt per 1 januari 1960. Vervroegde of gedeeltelijke aflossing is uitsluitend toegestaan op 1 januari van elk jaar, voor het eerst op 1 januari 1975. Extra aflossingen in 1975 tot en met 1979 kunnen slechts geschieden a 101% percent en daarna a 101 percent. De opbrengst van de lening dient voor de financiering van de in uitvoering zijnde bouw van een schouwburg, waarmee voor de gemeente een uitgaaf van 4,6 miljoen is gemoeid. Staking in Britse auto-industrie geëindigd Het geschil tussen de British Motoc Corporation en 55 elektriciens te Birmingham, waardoor 30.00U arbeiders in de auto-industrie tot werkloosheid gedoemd waren, is opgelost. De regeling werd be reikt na een dag van besprekingen tussen de vak bonden en de werkgevers. Beslote- is dat de elektriciens een bonus zullen krijgen. Het werk zal maandag hervat worden. De gemeenschappelijke markt tussen Salvador, Honduras en Guatemala Door de ondertekening van een overeenkomst tussen Salvador, Honduras en Guatemala is de eerste Latijns-Amerikaanse gemeenschappelijke markt tot stand gekomen. De overeenkomst zal twintig jaar geldig zijn. Bovendien is de overeen komst een belangrijke stap in de richting van de voorgenomen Middenamerikaanse unie De over eenkomst houdt tevens een douane-unie tussen de drie landen in Venezuela wenst lening van Amerikaanse banken President R. Bétancourt van Venezuela heeft in een interview met het Amerikaanse tijdschrift United States News and World Report medege- de«*td dat Venezuela poogt van Amerikaanse oankkringen een lening van 200 miljoen dollar te verkrijgen. De lening zou moeten dienen om n?t begrotingstekort te dekken. Het ministerie van Financiën deelt mee. van het op 8 februari 1960 op de 4!/2% ng i960, ten laste van de Staat der Ne- landen, ingeschreven bedrag 14.5". •"it toegewezen Zoah hekend is de le* ^root 1 300 miljoen. „Daarom is herziening een zaak van ur gentie, al ware het maar met het oog op de komende huur- en melkprijsverhoging met compenserende loonstijging. Bij de keuze van het tijdstip mogen het niet bud gettaire, conjuncturele of monetaire over wegingen alleen zijn die de beslissing brengen". In het begin van haar verslag consta teert de directie dat voor de meeste lan den, en zeker voor West-Europa en Noord- Amerika, het jaar 1959 de belofte vervulde van welvaartsvermeerdering die 1958 met een begin van hetstel had gedaan. Aandacht wordt vervolgens geschonken aan het aanmerkelijke tekort op de beta lingsbalans der Verenigde Staten. Er wordt op gewezen dat indien de V.S. erin slagen het surplus op hun handelsbalans te vergroten, en a fortiori zo zij tevens hun kapitaalexport inkrimpen, het effect daar van zal zijn: versterkte concurrentie op de wereldmarkten. Hierbij mag niet worden vergaten dat in de meeste landen sinds 1956'de voor defensiebehoeften gebonden produktie in verhouding tot de nationale produktie merkbaar in betekenis terug loopt, „waarmee een destijds vrij sterke rem op de exportcapaciteit wordt ver zwakt". Men kan evenmin de ogen sluiten, aldus het verslag, voor de Japanse export („nu nog pas in het stadium van opkomst"), terwijl het er tenslotte naar uit ziet dat de verhouding tussen de Euromaikt en de pas gevormde Europese Vrijhandelsassociatie tot een verscherpte onderlinge concurren tie zal leiden op de buiten deze gebieden liggende markten, „tenzij het mocht geluk ken het tegenwoordige ongewenste sta dium door een bruikbare overeenkomst af te sluiten voordat blijvende schade is aan gericht". Vastgesteld wordt nog dat, naar inter nationale maatstaven, de omvang van het rnet krediet gefinacierde ten opzichte van het totale verbruik in Nederland nog steeds zeer matig is. „Onze gunstige ervaringen met de persoonlijke leningen wijzen ook geenszins op een excessieve neiging tot schulden maken". „Permanente fiscale regeling van de herkapitalisatie wenselijk" Reeds vorig jaar brachten wij tot uit drukking dat tegen internationalisatie van het kapitaalverkeer en de daarmee ver bonden aankopen van Nederlandse effec ten geen principiële bezwaren kunnen worden gemaakt zo brengt de direcite van de Twentsche Bank in het thans versche nen verslag over 1959 in herinnering. Of de mede daaruit resulterende koers stijgingen van 1959 op onze en een aantal buitenlandse beurzen excessief moeten worden genoemd, is volgens de directie overigens wel de vraag. Zeker wordt ge acht, dat zij ten onrechte de indruk wek- De Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. n.v. heeft van de Internatio nal General Electric Co als hoofdaannemer opdracht ontvangen tot levering van twee stoomgeneratoren bestemd voor de kern energiecentrale, dn in Italië ten noorden van Napels zal worden gebouwd Bekend onder de naam Senn-Project, zal dit de eerste kernenergiecentrale zyn. die in Euratoom-verband gebouwd wordt. Zij zal voor het einde van 1960 opgeleverd moeten worden. De opdracht voor de twee genera toren werd, na zware internationale con currentiestrijd. in Nederland geplaatst. Prijs-, leverings- en transportproblema- tiek hebben bij de uiteindelijke beslissing een grote rol gespeeld. Het is de eerste maal, dat een onderdeel voor een kernenergiecentrale in Nederland besteld wordt. Voor de onderdelen van het project werden aanvragen gericht tot een aantal Westeuropese industrieën. Deskun digen van het bouwbureau van General Electric brachten in dit verband bezoeken aan deze industrieën om zich persoonlijk een indruk te vormen over het industrieel potentieel. Ook aan de Nerotoombedrijven brachten deze deskundigen een bezoek, waarna zij mededeelden, dat de outillage en productiecapaciteit hier volledig toe reikend werden geacht, alsook dat de ken nis van de Nederlandse specialisten bij General Electric het vertrouwen hadden gewekt, dat gedetailleerde plannen van het Sennproject door Neratoom zelfstandig uit gewerkt en ingediend konden worden. (De n.v. Neratoom werd verleden jaar augustus opgericht door zes Nederlandse industrieën, te weten Machinefabriek „Breda", Philips, Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, „De Schelde". Gebr. Stork en Co en Werkspoor met als doel het aan nemen van werken ten behoeve van kern energiecentrales en andere stationaire kernenergie-installaties in Nederland en elders). Men acht het niet uitgesloten, dat in de toekomst nog meer opdrachten voor Senn-project-onderdelen in Nederland ge plaatst worden. Het Franse economische herstel duurt na de Algerijnse crisis onverminderd voort. De koersverliezen op de effectenmarkt zijn weer goedgemaakt en de vooruitzichten zijn zeer gunstig. Over januari gaf het be talingsverkeer met het buitenland een overschot van 18.5 miljoen dollar te zien en deze ontwikkeling zette zich in februari voort. Deskundigen, zowel van de regering als van de industrie, zeggen, dat er geen recessie schijnt te dreigen. Het verbond van de Franse industriëlen toont zich in rijn bulletin optimistisch aangaande ver dere expansie. ten van een gevaarlijke explosie der alge mene conjuctuur; op deze wijze kan een koersverloop ertoe bijdragen dat ook bij bevoegde beoordelaars een zekere onge rustheid ontstaat en wordt geacht aan remmende maatregelen voordat deze door de gang van zaken in de sfeer van produk tie en bestedingen worden gemotiveerd. Een opgeschroefde aandelenmarkt, al dus de directie van De Twentsche Bank, is trouwens wel eens de achilleshiel van de conjuctuur gebleken. „Voor zover zeer ho ge aandelenkoersen wijzen op onderkapi talisatie en dat is in Nederland onge twijfeld veelvuldig het geval komt ook uit deze gezichts oek de wenselijkheid naar voren van een billijke, permanente fiscale regeling van de herkapitalisatie". Aalsdijk 8 v. Singapore n. Bangkok. Abbedijk 8 490 m w.z.w. Landsend n. Antwerpen. Abbekerk 8 150 m. o.z.o. Port Sudan n. Pt. Said Abida 12 te Curacao verwacht. Achilles 9 v. Rotterdam n. Nordenhamn. Acila 14 te Kaapstad verwacht. Acmaea H 100 m. n.n.w. Perim n. Suez. Alamak 8 390 m. o.z.o. Kp. Leeuwin n. Aden. Algol 8 300 m. z. Monrovia n. Kaapstad. Alhena 9 v. Bahia n. Santos. Alioth 8 v. Kingston n. New Orleans. Alkaid 9 te Las Palmas. Alphard 8 150 m. w. Monrovia n. Takoradi. Alpherat 9 v. Bahia n. Antwerpen. Ameland 8 v. New York n. Deleware rivier. Amerskerk 8 te Brisbane. Ammon 8 te Hamburg. Ampenan 8 v. Surabaja n. Balik Papan. Amstelkroon 8 220 m. z. Freetown n. Kaapstad. Amstellaan 8 ten anker Moji. Annenkerk 8 te Rotterdam. Area 8 v. Kingston n. Nassau. Arendsdijk 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Arendskerk 8 50 m. o Mogadiscio n. Aden. Argos 8 v Piraeus n. Tel Aviv. Artemis 8 270 m. n o. Azoren n. Curacao. Attis 9 v. Port of Spain n. Puerto Ordaz. Atys 19 te Curagao verwacht. Averdijk 9 te Chittagong. Axeldijk 8 400 m. n.o. Bermuda n Le Havre. Baarn 8 210 m. n.o. Fayal n. Londen Bali 9 te Le Havre. Balong 8 v. Coatzacoalcos n. New Orleans. Batjan 7 v. Tampa n. Philadelphia. Bengalen 8 te Rastanura. Bennekom 8 te Amsterdam n. La Guaira. Billiton 9 te Colombo. Bintang 8 1100 m. z. Groenland n. Marseille. Blitar 8 te Khorramshahr verwacht v. Mena. Boskoop 9 te Punta Cabello. Bussum 9 te Amuaybay. Caltex Arnhem 8 67 m. z.o. Ras Al Hadd n. Mena Caltex Delft 8 130 m. o. Kp. De Gata n. Br'büttel. Caltex Delfzijl 8 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 9 te Sidon. Caltex Gorinchem 9 te Pernis verw. v. K'hagen. Caltex Leiden 9 te Beira. Caltex The Hague 8 dw. Stiffebank n. Suez. Caltex Utrecht 9 v. Rastanura n. Bahrein. Calt. Rotterd 8 100 m. n.w. Colombo n. Rastanura Camerounkust 8 v. Antwerpen n. Hamburg. Camitia 9 te Bombay. Carrillo 8 te Armuelles v. Los Angeles. Ceres 9 te Manta. Ceronia 8 130 m. n.w. Kp. Arnhem n. Suva. Cinulia 21 te Rotterdam verwacht. Advertentie Nertzane is de ideale creme voor ruwe handen, kloven en schrale huid. Nertzane is afkomstig van de edele nerts en maakt uw handen blank en zacht m ais nertsbont. tl. 2.40 per royale tube. een produkt van N.V. PHILIPS-DUPHAR Vt em. Is voldoanda voor balda handan. Voor het bedrjjf van de Twentsche Bank is 1959 een voorspoedig jaar geweest. De gecombineerde balans per 31 december van de bank en geaffilieerde binnenlandse handelsbanken geeft een totaaltelling te zien die circa 200 miljoen meer bedraagt dan per ultimo 1958: van 1217,9 miljoen tot 1416,8 miljoen. De inkomsten namen blijkens de gecombineerde verlies- en winstrekening toe van 48,5 miljoen lot f 57.0 miljoen, onderverdeeld als volgt: provisie 11.599.071 (vorig jaar 10.478.256), winst effectenbedryf 10.896.581 8.507.314), rente en wissels 33.775.136 29.167.381) en dividend deelnemingen 811.672 418.207). De onkosten beliepen 10,2 (8,4) mil joen en de post salarissen en tantièmes vergde 21,7 (20,0) miljoen. Na aftrek storting pensioenfonds, afschrijving en reservering (onder meer 9.5 (6) miljoen voor belastingen) resteert een saldo winst van 7.638.245 6.354.037). Zoals gemeld wordt een dividend voorgesteld van 12 percent (vorig jaar 10 percent). Het bedrag van de kredietverlening steeg in het afgelopen jaar geleidelijk. De toe neming ten opzichte van 1958 beliep ge middeld 35 miljoen, een gemiddelde toe neming die ook de jaren voor 1958, in welk iaar van een lichte teruggang sprake was. toonden. De risico's uit hoofde van debiteuren worden ook thans van zeer beperkte aard Sedert twee jaar kent de overheid een toeslag toe aan de verwerkers van vlas in ons land. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen is, gegeven een duidelijke verbetering van de vlas markt, niet voornemens voor oogst 1960 opnieuw een toeslag op de verwerking van vlas te verlenen. Aldus deelt zijn ministe rie mede. De prijzen van strovlas zijn belangrijk gestegen, zelfs met 50 en meer. De prij zen van vlaslint vertonen eveneens een duidelijke verbetering door de sterk inge krompen vlasteelt in West-Europa en een duidelijke vermindering van het aanbod en een verhoging van de prijs van Russisch vlaslint. Minister Marijnen heeft inmiddels het landbouwschap van zijn beslissing op de hoogte gebracht, aldus het ministerie. Op .11 en 12 februari zullen de ministers van Financiën van de E.E.G.-landen in het gebouw van het Franse ministerie van Fi nanciën te Parijs in vergadering bijeen komen. onder voorzitterschap van hun Franse collega Baumgartner. Op 16 juli 1959 werden in Bonn en op 18 november 1959 in Brussel reeds soortgelijke vergade ringen gehouden. Tijdens deze conferentie zullen onder meer aan de orde komen een harmonise ring der begrotingspolitiek van de E.E.G.- landen en de invoering van gelijke begro tingsjaren in de verschillende landen, als mede harmonisering hunner conjunctuur- politiek. Wat dit laatste onderwerp betreft, zullen de ministers moeten beslissen of de werkgroep, die destijds op voorstel van de vice-president der Executieve Commissie van de E.E.G., Marjolin, werd ingesteld, een institutionele groep dient te worden. Voorts zullen de ministers de mogelijk heden bestuderen van harmonisering van de handelspolitiek der E.E.G.-landen tegenover de landen buiten de Europese Gemeenschap. geacht. Het voor afschrijving en reser vering bestemde bedrag van 3.052.000 is als een vrije reservering te beschouwen Op de persoonlijke leningen, over welker ontwikkeling gunstig kan worden gerap porteerd, verliepen de aflossingen tot nu toe vlot. Bij de Industriële Disconto Maat schappij. van welke vennootschap het ge hele aandelenkapitaal op een fractie na in het bezit van de Eank is, was evenmin sprake van verliezen van enige omvang Ook hier nam het debiteurensaldo toe. De hogere geldmarkttarieven in hel buiten land droegen aanmerkelijk bij in de rente winst. Dit bleef het geval ook nadat de Nederlandsche Bank in november het wis seldisconto op 3.5 percent bracht. De omzetten bij de bank namen in 1959 toe. De levendige beurshandel resulteerde in een aanzienlijk grotere winst uit het ef fectenbedrijf. He streven door toepassing van mechanische hulpmiddelen tot een betere produktiviteit te geraken werd on verminderd voortgezet. Desniettemin houdt de stijging van de kosten nog steeds aan Tijdens een bespreking door de econo mische commissie van het Huis van Afge vaardigden van president Eisenhowers economische boodschap voor 1960. hebben twee economen te kennen gegeven dat er zich volgend jaar in de Verenigde Staten een recessie zou kunnen voordoen. In het algemeen waren zij het eens met de voor spellingen van de president, dat 1960 een goed jaar zou worden, maar de heer Wil liam Butler, vice-president van de Chase Manhattan Bank of New York, zei dat, als het beeld van de economische kringloop van na de oorlog in aanmerking werd ge nomen, het ernaar uitziet dat er een nieuwe recessie zal optreden, welke in 1961 zal beginnen. Naar de mening van professor Paul Samuelson van het Massa chusetts Institute of Technology zal er volgens vele economen in de tweede helft van 1960 een vertraging in het tempo van expansie kunqen worden waargenomen, gevolgd door een neergang in de loop van 1961. De koersgemiddelden op de Newyorkse effectenbeurs zijn maandag gedaald tot het laagste niveau sedert begin mej 1959 Bij de vrij levendige handel ontstonden koersdalingen tot twee dollars. Als oorzaken van de koersdaling werden genoemd: De hoogconjunctuur voor het Amerikaanse bedrijfsleven komt langzamer tot stand dan men verwacht had, de ver kopen van nieuwe automobielen hebben niet de verwachte hoogtepunten bereikt cn er zijn tekenen van een afnemende vraag naar staal. Cities Service Valley Forge 8 80 m. z.w. St. Helena naar Philadelphia. Cleodora 8 te Wellington verwacht Colytto 8 50 m. w.z.w. Beachyhead n. Hamburg. Cradle of Liberty 8 900 m. o.n.o. Paramaribo naar Philadelphia. Crania 22 te Durban verwacht. Dzhomeykust 8 v. Amsterdam n. Bremen. Daphnis 8 te Amsterdam n. Bremen. Diloma 8 260 m. zjt.w. Ouesant n. Curagao. Drente 8 300 m. o. Ceylon n. Aden. Duivendrecht 8t e Rotterdam. Eenhoorn 8 70 m. z.z.o. Finisterre n. Hamburg Elizabeth B 8 1300 m. w.n.w. Honolulu n. Tokio. Eos 7 v. Piraeus n Catania. Esso Nederland 8 400 m. z.w. Flores n. Amuaybay Esso Rotterdam 8 te Suez verwacht. Fravizo 8 115 m. n. Kp. Villano n. Carthagena. Gaasterkerk 8 dw. Daedalus n. Djibouti. Geertje Buisman 8 230 m. n.n.w. Bilbao n. Bilbao Giessenkerk pass. 8 Ouesant n. Antwerpen. Guineekkust 8 v. Antwerpen n. Hamburg. Hathor 8 v. Alexandrië n Beyrouth. Hector 8 v. Rhodos n. Burriana. Helena 8 v. Kingston n. Curagao Helicon 9 v. Petitgoave n Mobile. Hera 8 36 m. z. Landsend n. San Juan. Hilversum 8 230 m. n.o. Fayai n. Mobile. Houtman 8 300 m. n.n.o. Darwin n. Singapore Isis 7 240 m. n.w. Kingston n. Maracaibo. Ivoorkust 8 te Bordeaux v. Amsterdam. Jacob Verolme 9 te Coquimbo. Japara 8 158 m o.z.o. Minicoy n. Djeddah. Jason 8 v. Curagao n. Auxcayes. Kaap Hoorn 8 30 m. o. Trinidad n. Luanda. Kalinga verm. 10 v. Rotterdam n. Hamburg Kalydon 9 te Bandar Mashur verwacht. Kara 8 70 m. n. Las Palmas n. Landsend. Karakorum 8 te Port Said. Karsik 9 te Mombasa. Katelysia 8 160 m. n. Benghazi n. Rotterdam. Keizerswaard 9 te Rio Plata verw. v. B Aires. Kelletia 11 et Curagao verwacht. Kellla 9 te Curagao verwacht. Kenia 8 te Mena Al Ahmadi verwacht. Kinderdijk 8 360 m. w.z.w. Ouessant n. Le Havre. Koningswaard 9 te Curagao. Kopionella verm. 9 v. Stockholm n Rotterdam. Koratia 8 70 m. w Algiers n. Thameshaven. Korenia 9 te Shellhaven verwacht. Korovina 8 170 m. o.n.o. Salvador n Buen. Aires Kosicia 8 1000 m. z.w St. Maria. Az. n. Trinidad Krebsia 8 v. Philadelphia n. Curagao. Kryptos pass. 8 Port Said n. Thameshaven. Laarderkerk pass. 8 Algiers n. Port Said. Langkoeas 9 te Suez. Larenberg 8 40 m n. Aruba n. Cristobal. Leeuwarden 9 te Guayaquil. T.euvekerk 8 te Bushire. Limburg 8 v Akaba. 10 te Dieddah verwacht. Loenerkerk 8 v. Abadan nè Bushire. Lombok 8 te Assab verwacht. Ixjosdrecht 8 28 m. n.w. The Broth, n. Rastanura. Louis Lantz 8 74 m w.n.w. Berlengha n. Emden Maas 165 m o Gibraltar n. Tunis Marnellovd 8 te Los Angeles verwacht. Medon 9 te Philadelphia. Mentor 9 v. Cumana n. Mobile. Modjokerto 8 v. Aden n. Singapore Molenkerk 8 v Bombay n. Port Bender. Naess Commander 8 50 m. o Startpolnt n Banias Nestor 9 te Georgetown. Neverlta 9 v. Curagao n. Rotterdam. Nias 8 v. Tacoma. 10 te Portland verwacht Nieuw Amsterdam 9 v Grenada n La Guaira. Noord wijk 8 v. Monrovia n. Las Palmas. Notos 7 te Bremen n. Hamburg. Ootmarsum 8 44 m. n.w. Ouessant n Le Havre. Orestes 9 te Antwerpen. Ossendrecht 8 v Rio de Janeiro n Newport N. Ouwerkerk 9 te East-London. Pendrecht 8 15 m. n.w Ouessant n. Bremen, "eperkust 8 74 m. w.z.w. Abidjan n Abidjan, ^hilidora 11 te Rotterdam verwacht. Philine pass. 8 Kuria Muria n Gibraltar "hilipnia 10 te Mena Al Ahmadi \*erwacht. Poseidon 8 v. R'dam, t. a. Rozenburg (mach.sch Prins Alexander 8 90 m. w. Algiers n. Malta. Prins der Nederlanden 9 te Kingston. Prins Frederik Hendrik pas. 8 Lissab n. Rdam. Jrins Willem II pass. 8 Kp. De Gata n. Valencia Prins Willem IV 8 v. Tanger n Antwerpen, prins Willem V 8 100 m. o.n.o. Algiers n. Antw. Pr Joh. Will. Friso 8 173 m. w. Ushant n. Halifax. Pr Willem George Fred. 8 125 m. z.z.w. Ouessant naar Antwerpen. Proven .singel 8 950 m. o z.o Bermuda n. Tampico Pygmalion 9 te Amsterdam- Radja 8 te Amsterdam. Raki 8 v. Marseille n. Duinkerken. Reza Shah The Great 8 180 m. n.o. Aden naar Bandar Mashur. Ridderkerk 9 te Khorramshahr. Roepat 8 v. Port Said n. Halifax. Rondo 9 v. Port Said n. Genua. Rijndam 8 440 m. w. Landsend n Halifax. Riinkerk 8 te Antwerpen verwacht. Schie 8 v Saloniki n. Orminia. Schielloyd 8 v. Charleston n. Philadelphia. Sioigo 9 te Hollandia. sioterdijk 8 v. New York n. Antwerpen. Stad Amsterdam 8 110 m n.w Lissab. n. L. Palm. Stad Arnhem 9 te Kaapstad verwacht. Stad Delft 8 450 m. n.n.o. Azoren n New York. Stad Gouda 8 330 m. z. Dakar n Emden. Siad Maassluis 8 130 m. w. Lissabon n. IJmuiden. Stad Rotterdam 9 te Freetown verw. n. Ceuta Stad Schiedam pass. 8 Finisterre n. IJmuiden. -lanv Adventura 8 200 m. n. Sokotra n Rastanura. Stanvac Bcnakat 7 v. Sungeigerong n Belawan. StanvftC Lirik 9 te Singapore verwacht. Stanvac Sumba 9 te Singapore. Stanvac Talangakar pass. 8 Str. Banka n Buatan Statue of Liberty 8 360 m. w.n.w. Az. n. Pt. Said. Steenwijk 8 930 m. z.w. Flores n. Curagao. Straat Mozambique 9 te Lorenco Marques. Sunetta 8 600 m. w.z.w. Manilla n. Manilla. Tabinta 8 v. Singapore n. Tandjong Priok. Tahama 8 175 m. o. Algiers n. Hamburg. Tarakan 8 200 m. z.o. Dondrahead n Port Said Taria 8 150 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. '•egelberg 7 v Penng n. Mauritius. Teiresias 8 te Suez verwacht v. Aden. Thelidomus 10 te Havana verwacht Tiba 8 160 m. n.o. Bahia n. Antwerpen. Tibia 8 te Abadan. Tjikampek 8 40 m. o. Quemoy n. Saganoseki. Tjiluwah 8 te Palembang. Tjinegara 9 te East-London. Tjitarum 8 v Singapore n. Hongkong. Togokust 8 170 m. z.z.w. Las Palmas n. Le Havre. Tomocyclus 12 te Puerto La Cruz verwacht. Tweelingen 8 v. Narvik n. Rotterdam Van Cloon 9 te Suva. Van Neck 8 80 m. r.o. Soemba r,. Singapore. Van Spilbergen 8 120 m. z.z.w. Reunion n. K'stad Vasum 8 in Panamakanaai verw. n. Curagao. Vivipara 9 te Suez. Vlieland 8 180 m. n.w. Alexandrië n. Bari. Waal 9 v. St. Thomas n St. Juan. Waibalong 9 te Penang. Waterman 8 550 m. z.o. Colombo n. Aden. Weltevreden 9 te Kaapstad. Westertoren 8 280 m. z.w. Bombay n. Mena. Wieldrecht 8 190 m. n.n.w. Finist. n. Pto. La Cruz. Woensdrecht 8 1700 m. n.o. P. La Cruz (bestem Wonorato 8 v Tacoma te Vanvouver. IJssel 8 v. Takoradi n. Alexandrië Zaankerk 8 100 m. w. Sabang n. Penang. Zaanland 9 v Buenos Aires te Montevideo. Zeeland 8 120 m. n. Tandjong Priok n Padang. Zonnewijk 8 410 m. o.n.o. Flores n Denemarken KLEINE VAART Ank T 8 25 m. n. Burlings n Agadir. Ardeas 7 te Algiers n. Gandia. Atlas 8 te Amsterdam n. Rotterdam Elsa 5 v. Zaandam te Grangemouth. Ilias 7 v Ceuta n. Rotterdam. Joost 8 op Thames n. Brest. Kaap St. Vincent pass. 8 ET-16 v. Kalmar naar IJsselmonde. Leliegracht 7 v. Antwerpen te Delfzijl verwacht, t ooiersgracht 8 10 m. o Helsinki n. Amsterdam Manto 8 100 m o Kp. St Vincent n. Antwerpen Phidias 7 v. Salonikèn. Istanbul. Strabo 7 te Pasajes n El Musel. Ponza 5 v. Stockholm n. Bergkvara. Tilly 6 v. Zaandam te Rotterdam. SLEEPVAART Friesland 9 v. IJmuiden te Amsterdam. Nestor en Stentor 9 v. Cardiff te Portsmouth. Tasmanzee 9 v. Rotterdam. GEDRUKT Vooral op de staatsfondsenmrakt werd gisteren de inschrijving op de 4 *4 -percent Staatslening 1960 groot 300 miljoen, druk besproken. Over het algemeen was men van mening dat deze nieuwe staatslening, gezien de stroom van binnenkomende in schrijvingen. een groot succes zal worden. In het bijzonder wordt van particuliere zijde voor grote bedragen ingeschreven. Dit als gevolg van vrijgekomen gelden door de verkoop van aandelen van de laat ste dagen. De rente van 4*4 percent als mede de koers van 98 percent worden van deze zijde gunstig geacht. Do handel in de staatsfondsenhoek had heel weinig te be tekenen en de gedane koersen verschilden slechts weinig, vergeleken met die van de vorige slotDrljzen. Voor de internationale waarden was dit geheel anders. De handel was minimaal en de koersverliezen logen er niet om. Boom-Ruygrok een punt ho«*°r op 171'/*, Spaarn»»®* d twee op 442. (ANP) VERHANDELDE FONDSEN 5 februari 8 febraurl Totaal 463 446 Hoger 180 (38.8®/#) 94(21.1'/*) Lager 165 (35.7%) 263(58.9%) Gelijk 118(25,5%) 89(20,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U477—482 g.b. Kon. Olie 155.00—156 50 Philips 770 g.b.—777 Unilever 748755 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv A.K.U482 g.b.—484 482 Kon. Olie156—156.50 g.l. 156.50 Philips 776—779 776 Unilever 755—759 755 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. De meeste belangstelling ging vanmid dag uit naar de staatsfondsenmarkt waar de nieuwe staatslening haar intrede deed. De overtekening in aanmerking genomen, vielen de eerste koersen echter wat tegen. Op de voorbeurs was een agio van H per cent op 98%, waarna later 9834 volgde. Bij opening werd daar ook vanmiddag mee ingezet, daarna brokkelde de koers af tot 98 'i bij afnemende activiteit De aan delenmarkt zorgde min of meer voor een verrassing door zich vrij goed te houden. Vanmorgen werd reeds vaster geopend en de koersdaling van gisteravond werd te niet gedaan. Later volgde enige afbrokke ling. Ondanks voortgezette daling in Wall Street openden de internationale aandelen overwegend prijshoudend. Alleen A.K.U. viel uit de toon en moest wegens uitblijven van Duitse vraag ruim 4 punten afstaan. Philips toonde een kleine verbetering, evenals Unilever. Kon. Olie hield zich aan de vorige koers. Van buitenlandse zijde bestond weinig belangstelling. Wel was er blijkbaar enige baissedekking in de markt. Scheepvaartwaarden met 1 a 2 punten ver lies voor de hoofdfondsen. Cultuurwaar den nauwelijks prijshoudend, H.V.A. en Dolimij beide -1. Voor de overige staats fondsen was bij opening nog weinig be langstelling. De staffelleningen lagen Iets beter en trokken een fractie aan. Een groep van 181 emittenten heeft dins dag een 5obligatielening 1960 van de Wereldbank, groot 125 miljoen dollar, op de markt gebracht. De obligaties, die ver vallen op 15 februari 1985, worden h pari uitgegeven. Het emissie-syndicaat stond onder leiding van Morgan Stanley and Company en de First Boston Corporation Volgens Walter Wilson van Morgan Stanley is de vraag van Amerikaanse be leggers overweldigend geweest. Hoewel twee Duitse banken, de Deutsche Bank AG en de Dresdner Bank AG, tot de emitten ten behoren, was de buitenlandse vraag naar de nieuwe obligaties volgens Wilson niet groot. Men schrijft dit toe aan de zeer lange looptijd (25 jaar) van de uit gifte en aan het feit, dat buitenlandse be leggers klaarblijkelijk hun behoeften heb ben gedekt bij eerder gedane overzeese uitgiften van Wereldbank-obligaties. Vorige slotkoers Advieskoer leden 1345 Amsterd. Bank 350 350 Ned. Handel Mij. 26494 26494 Rotterd. Bank.... 305 305 Twentsche Bank. 282 283 A.K.U 483)4 480 Alert Heijn 389 389 Amstel Bier 502 500 Billiton Mij. II 365 362 Bols 520 520 Bührmann Papier 425 423 Deli-Mij 185.50 185.— Dordtsche Olie 736 736 Fokker 325 320 Heineken's 498 499 Hoogenbosch Sch. 223 224 Hoogovens 740 1. 740 H.V.A 16054 159% 371 370 40454 400 K.L.M 113. 112.50 Kon. Ned. Zout 660 650 Kon. Olie 157.— 156.90 Müller Nat. Bezit 375 370 Nederl. Ford 399 395 Ned. Gist. en Sp 321 315 Ned. Kabelfabr. 435 435 Philips Gem. Bez. 775 V, 77654 °hilips Pref 29154 291 A'dam Rubber 122)4 122% Slkkens Lak 582 580 Stokvis R.S 208 210 Thomassen Dr 644 1. 635 Unilever 755 756 Van Berkel's Pat 290 L 285 Van Gelder Pap 249*4 246 Van der Heem 22054 220 Ver. Machinefabr 225 225 Vessanen 282*4 282 '•Vilton Feijenoord 220 217 7wanenberg-Org. 545 545 Tnterunie 196 196. 223.50 223. 515. 515. Ver. Bezit v. 1894 116.50 11650 HAL. 171 167 K NS M 19154 190 N. Seheepv. Unie 159 167 Ommeren v 26514 255 Stoomv Mij Ned 167 166 Anaconda 60 60 Kennecott Copper 9154 91 Aluminium Ltd.. 31 31*4 Bethlehem Steel. 50 K 50% U.S. Steel 87^ 86*4 Republic Steel 6454 64 V4 American Motors 82*4 8154 General Motors. 49 48*4 "'ties Service.... 46 '4 46'4 Shell Oil 7354 1 70'/» Gedane noteringen. 'Verstrekt door de Amsterdamsche Bank New York: verliezen Kort na de opening vertoonde de beurs van New York gisteren geen opwekkend beeld. De meeste aandelen boekten aan zienlijke verliezen, maar mede door het verschijnen van „koopjesjagers" herstelde de beurs zich enigszins Oliewaarden waren over het algemeen een fractie lager. Bij de spoorwegen va rieerden de verliezen van een fractie tol ruim 1 dollar. In totaal werden 3.350.000 aandelen verhandeld Van de 1.237 verhan delde fondsen waren 271 hoger en 761 lager. Het industriegemiddelde kwam van 626.67 op 619.43. het spoorweggemiddelde van 151.50 op 149.74. her openbare nutsge middelde van 81.49 op 81.59. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11