Britse spoorstaking gaat misschien niet door Spoedige beslissing over de tunnelkwestie verwacht HET WEER 25 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen collecte voor Anne Frank jeugdherberg in Duitsland Kroesjtsjev vraagt erkenning Vandaag zullen vakbonden beslissen Minister Korthals kan volgende week het verlossende woord spreken Amsterdam hoopt op voorrang IJtunnel ANWB-Wegenwacht tussen Velsen en Sloterdijk MORRIS 'Vv/W (ntij! Weer een deel van rijksweg is gereed -J Plaquette in Willemstad met rode verf besmeurd 74e JAARGANG No 180 DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 28 In de krant van heden Noordelijke wind Het woord is aan V oor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan Westduits parlementslid begint een proces tegen zichzelf en tegen een rasechte nazi-wet ,Wij zeggen dat wat door de oorlog werd veranderd niet zonder een oorlog kan worden gewijzigd Nieuwe postzegels ii:"f Onbekende onderzeeboot in Argentinië ingesloten? Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prinses Beatrix en prinses Irene genieten van een wintersportvakantie in Sankt Anton. Dagelijks trekken ze er met de ski's op uit. (Van onze correspondent in Londen) Er is hoop dat de dreigende algemene spoorwegstaking, welke zondag om mid dernacht zou beginnen, nog zal kunnen worden voorkomen. Aanleiding hiervoor is een brief van de voorzitter van de on afhankelijke commissie welke de loon- structuur in het spoorwegbedrijf bestu deert, waarin beloofd wordt dat het rap port van de commissie over drie weken gereed zal komen in plaats van in april, zoals verwacht werd. Met het oog op deze brief heeft Sir Brian Robertson, de voor zitter van de Britse transport-commissie, het bestuursorgaan van het genationali seerde transport, waaronder ook de Britse spoorwegen vallen, een gesprek gehad met de vakbondsleiders. De secretaris-generaal van de Nationa le Unie van Spoorwegarbeiders Greene, verklaarde dat indien zijn bestuur door deze brief bevredigd is, het stakingsbe vel zal worden ingetrokken. Sir Brian is zo ver gegaan als hij kon. De eindbeslis sing. welke vandaag wordt verwacht, ligt thans bij de bonden. De voorbereiding van noodmaatregelen voor het geval het tot een staking mocht komen is in volle gang. Er zijn reeds bil jetten gedrukt met het woord „lift", die automobilisten op hun voorruit kunnen plakken. De automobielbond is klaar met pas. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Das tot Da°3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 45 Kunst 4 Uit stad en omgeving 6', 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 BoekenJioekje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Enkele wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Hier en daar mist. Aanvanke lijk weinig wind, later overwe gend matige wind uit noordelij ke richtingen. Vannacht tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. een liftdienst waarbij mensen, die niet over transport beschikken in verbinding zullen worden gebracht met autobezitters met lege plaatsen. Grote firma's hebben vrijwel alle reiswagens gehuurd welke er te krijgen zijn. Sommige bedrijven heb ben zelfs sinds de spoorwegstaking van 1953 de busondernemingen een bedrag be taald om als eerste het recht te hebben een bus te huren. Er zijn ook bedrijven di* hotels hebben gehuurd voor hun leiden de figuren zodat deze in Londen kunnen blijven. Vandaag wordt een conferentie gehou den tussen bedrijven en het departement van transport om na te gaan of de begin- of sluitingsuren van fabrieken en kanto ren en zaken zodanig kunnen worden ver anderd dat de verkeersdrukte meer dan tot nu toe kan worden uitgespreid. Londen zal in geval van een spoorwegstaking zo danig door auto's worden verstikt dat de grootste chaos dreigt. Vandaar dat alle po- litieverloven zullen worden ingetrokken en extra parkeerruimten geschapen in ge- va van een staking. Er is in Londen voor twee of drie weken steenkool. Maatrege len zullen worden genomen om het ver voer hiervan over de weg te vergroten. Ook de voedselvoorziening zal speciale aandacht vergen. Fliegende Blatter: Wie iedere kennis beschouwt als een vriend, heeft er geen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Hoewel de regering nog geen definitie ve beslissing heeft genomen voor de vraag of de Coentunnel dan wel de IJtunnel het eerst gebouwd zal worden, zal de minis ter van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals bij de behandeling van zijn be groting in de Tweede Kamer wel een uit eenzetting geven over de voorlopige over wegingen die hierbij meespelen. Het spreekt vanzelf dat in Amsterdam met be langstelling wordt uitgekeken naar het einde van de volgende week wanneer de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde zal komen. De factoren die uiteindelijk van invloed zullen zijn op de beslissing van de rege ring betreffen voornamelijk de kosten en het probleem van de toeleidende wegen. Wat de eerste factor betreft: de kosten ontlopen elkaar niet veel. Amsterdam meent dat er twee belangrijke voordelen zijn om de beslissing ten gunste van de IJtunnel te doen uitvallen. In de eerste plaats is er het feit dat de voorbereiding tot de bouw van de IJtunnel geheel gereed is en dus als het moet morgen met de bouw kan worden voortgegaan. En in de tweede plaats geeft het stelsel van toe- leidende wegen bij de IJtunnel minder moeilijkheden dan bij de Coentunnel. De IJtunnel zal uitmonden in de te sa neren en reeds gedeeltelijk weggebroken Jodenbuurt, waarbij als belangrijk kun nen worden aangemerkt de reeds in een ver stadium gevorderde verbreding van de Weesperstraat en de bouw van de nieu we brug aan de Plantage Middenlaan. In het algemeen verslag van het onder zoek der gemeentebegroting 1960 is in de raad de vraag gesteld of B. en W. zich rekenschap geven van de omstandigheid dat wanneer de rijksoverheid de bouw van de Hem- en Coentunnel voorrang geeft bo ven de IJtunnel, de verbreding van de Haarlemmerhouttuinen voor de verkeers afwikkeling in Amsterdam urgenter wordt dan de verbreding van de Weesperstraat. De toegang tot de Amsterdamse binnen stad vanuit het westen (en dus vanaf de plaats van een eventuele Coentunnel) is bijzonder slecht. Wat betreft de verbreding van de Haar lemmerhouttuinen. gezien in het licht van de prioriteitskwestie Coen-IJtunnel, mer ken B. en W. in hun antwoord op dat een van de bezwaren tegen het verlenen van voorrang aan de Coentunnel nu juist is ge legen in de omstandigheid dat deze tunnel een extra belasting zal teweeg brengen op het wegenstelsel in het westelijk deel van de stad. dat reeds zwaar is belast. De IJtunnel zal uitmonden in het stads deel, aldus B. en W., waar mede als gevolg van de uitvoering van de wederop- bouwplannen betere voorwaarden voor de afwikkeling van het verkeer aanwe zig zijn of zullen worden geschapen. Met de realisering van de wederopbouwplan- nen. die wegens de desolate toestand waar in dit betreffende stadsdeel nu reeds ja ren verkeert, de hoogste urgentie heeft, is inmiddels een aanvang gemaakt. Indien de regering zou besluiten priori teit te verlenen aan de Coentunnel, zullen er buiten de tunnelbouw om zoveel pro blemen te verwerken zijn, dat de gemeen te Amsterdam deze niet alle voor haar re kening zal kunnen nemen. Niet alleen dient de spoorlijn Amsterdam-Haarlem- Zaandam te worden gekruist, maar boven al zal een groot deel van de Haarlemmer houttuinen moeten worden gesloopt om de toeleidende wegen mogelijk te maken. Dit is niet alleen een zeer kostbare gang van zaken, maar ook een tijdrovende, gezien de vele onteigeningsprocedures die moe ten worden gevolgd. Reeds 23 miljoen besteed De bouw van een IJtunnel heeft het voordeel dat de onteigeningen reeds vrij wel alle hebben plaatsgehad en in ieder geval niet meer stagnerend op de werk zaamheden kunnen werken. Het spreekt vanzelf dat al deze argu menten op het ministerie van Verkqer en Waterstaat al meerdere malen door het Amsterdamse gemeentebestuur zijn aan gevoerd, om nog maar te zwijgen van het argument dat met de IJtunnelbouw reeds is begonnen en dat er op het moment dat het werk moest worden gestopt, reeds 23 miljoen gulden in was geïnvesteerd. Amsterdam heeft het besluit om een IJtunnel te bouwen destijds genomen na vele tientallen jaren van overleg en plan nen maken. Daarom heeft het de bestuur ders van de hoofdstad zo diep teleurge steld dat, toen alles uiteindelijk in kannen en kruiken was, uit Den Haag het bevel kwam. met het werk te stoppen Misschien zal over een dag of tien een einde zijn gekomen aan die nu al jaren du rende onzekerheid. Het woord is aan mi nister Korthals. (Van onze Haagse redacteur) Van 10 februari af zal de ANWB-wegen- wacht gaan patrouilleren op de rijksweg langs het Noordzeekanaal tussen Velsen en Sloterdijk. Deze nieuwe service vindt plaats in het kader van een flinke uitbreiding van de Wegenwacht-diensten. Deze gaan met in gang van dezelfde datum ook op de tra jecten ZutphenWinterswijk en Zwolle Kampen functioneren, evenals de avond diensten op rijksweg 4a Ypenburg—Abbe- nes van de route AmsterdamDen Haag- Rotterdam) en TilburgBest. Deze avond diensten, welke tot 's avonds half elf rijden worden binnenkort ook ingevoerd op het traject ('s Hertogenbosch) VughtEind hovenRoermondMaastricht. 9 februari 1960 Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 20e verantwoording A. B. P. 100.—; V. B. 10.—; J. P. 2.—; Oud Hoofdwerktuigkundigen S.M.N. 25. V. D. 5.—; R. H. 2.50. G. J. M. O. 2.50. Dagtotaal 147. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 9024.86. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL13439 ItlOStSTRAAI (BIJ KONIKGSPtEINJ AMSTERDAM TEL 223596 HARRIS TWEEDJASSEN (Van onze correspondent in Bonn) De arm van Hitler is lang: hij reikt in de Bondsrepubliek tot heden toe! Dat heeft de socialistische Bondsdagafgevaardigde dr. Adolf Arndt ondervonden toen hij de zer dagen een oproep deed voor het doen van giften voor een Anne Frank-jeugd- herberg in Israel. Dr. Arndt, een bekende jurist, kwam met zijn oproep in botsing met de autori teiten die hem ervan op de hoogte brach ten dat volgens een wet uit 1934 een ras echte naziwet hij hun toestemming no dig had voor collectes en dergelijke. En ze zeiden erbij, dat hij die toestemming niet zou krijgen. Dr. Arndt heeft daarop de Bondsdag te Bonn verzocht zijn eigen parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Daardoor zal het mogelijk worden dat tegen het Bondsdaglid dr. Arndt een aanklacht zal kunnen worden ingediend door dr. Arndt zelf. Arndt gaat Arndt beschuldigen we gens het onwettig collecteren voor de An ne Frank-jeugdherberg in Israel. Hij meent dat het bitter noodzakelijk is, na de golf van antisemitisme in de bondsrepu bliek, een dergelijke collecte toch te hou den. Aan de liefdadigheid in de Bondsrepu bliek zijn echter grenzen gesteld door de staat via Hitier. De nazi's veroverden in 1934 het monopolie van de collectes, ja van iedere vorm van liefdadigheid. Iedere week hielden zij daarop collectes (Winter hulp), waarvoor geen burger durfde wei- In Driebergen is men op een huishoud school begonnen met het geven van een kookcursus aan mannen. De 21 leerlingen kunnen in de toekomst hun vrouw bij ziekte vervangen. De admi nistratrice steekt waarschuwend een vinger op als een leerling uit de pan proeft. De directeur-generaal van de rijkswa terstaat, ir. A. G. Maris, heeft het gedeel te van Meteren tot Tiel van rijksweg 15 (Ridderkerk-Gorinchem-Zevenaar) voor het verkeer opengesteld. Totaal is van rijksweg 15 thans 62 km. voltooid. Ten oosten van het Amsterdam-Rijnka naal is de aanleg van het gedeelte tussen Tiel en Kesteren ter hand genomen. ROME (AFP-Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft maandag te Moskou op een receptie die door president Gronchi werd gegeven, in antwoord op een toe spraak van het Italiaanse staatshoofd ver klaard dat de tijd is gekomen om de vrede te consolideren, zodanig dat de toestand die door de oorlog is ontstaan, wordt ge stabiliseerd. „Wij zeggen dat wat door de oorlog werd veranderd niet zonder een oorlog kan worden gewijzigd. Tsjechoslo- wakije, Polen en Hongarije zullen nooit een wijziging van hun grenzen met Duits land toestaan. Wij, als hun bondgenoten, begrijpen en steunen hen", aldus Kroesjt sjev volgens het Italiaanse persbureau Ansa dat een verslag van de receptie gaf. Indien men verdere ontspanning moge lijk wil maken moeten eens en voor al de; gebiedswijzigingen in Europa worden er kend, aldus Kroesjtsjev (zie ook pag. 3). Harder WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, heeft maandag op een persconferentie ingestemd met een opmerking dat Kroesjtsjev's onlangs ge dane uitlatingen over Berlijn een hardere houding verraden. geren te geven en waarvan de opbrengst naar de partij stroomde. Hitier en de zij nen kwamen met deze wet voor de dag voornamelijk om de kerken te treffen in hun financiële bestaan. Na de oorlog bleef de wet bestaan. De ministers van Binnen landse Zaken der Westduitse deelstaten gebruiken haar nog altijd: liefdadigheid kan in de Bondsrepubliek slechts bedre ven worden met toestemming van vader tje staat. Een simpele aanmeldingsplicht ten deze is niet voldoende. Het proces Arndt zal waarschijnlijk aantonen dat hier iets mis is en dat deze naziwet echt uit de tijd is NEDERLANDS N I E U VV- GUINEA De postadministratie van Nederlands Nieuw-Guinea geeft op 7 april a.s. een serie van twee postzegels uit, gewijd aan de vluchtelingenhulp. De waarden zijn: 25 cent (blauw) en 30 cent (oker geel). Beide zegels stellen een „bij de pakken neerzittende" vrouwenfiguur voor. In de rechterbovenhoek van het zegelbeeld is het embleem van het Wereldvluchtelingen jaar, de ontwor telde boom, afgebeeld naar een ont werp van de postadministratie van de UNO. De zegels zijn ontworpen door Christiaan Moor te Den Haag en ge drukt in koperdiepdruk bij Joh. En schedé en Zonen te Haarlem. Aan de filatelistenloketten zullen de zegels verkrijgbaar worden gesteld tegen de prijs van 0.55 per serie. Een enthousiaste menigte heeft gister avond de succesvolle kunstrijdsters en schaatsenrijders uit respectievelijk Garmisch-Partenkirchen en Davos op Schiphol verwelkomd. Ook de schaat sers onderling bleken bewondering voor eikaars prestaties te hebben. Zo kreeg Jan Pesman, de winnaar van de 10.000 meter in Davos, een welkome beloning van de Europees kampioene Sjoukje Dijkstra (links) en Joan Haan appel. Een beloning die ongetwijfeld geïnspireerd zal zijn door een van de talrijke fotografen op de luchthaven. Maandagmorgen is in Willemstad op Curasao ontdekt dat de plaquette op de muur van het fort Amsterdam aan het Gouvernementsplein ter herdenking van de afschaffing van de slavernij door Koning Willem III met rode verf was besmeurd. De polilie is er in geslaagd de vermoedelijke dader enkele uren na de ontdekking aan te houden. Er wer den in zijn huis kleren gevonden met dezelfde rode verfstof als die op de pla quette. Hij is lid van de Nationale Volkspartij. De gezaghebber van het eilandgebied Curasao heeft tijdens een bijeenkomst met de pers verklaard, dat uit een onderzoek is gebleken dat het plan voor dit soort incidenten tevoren nauwkeurig beraamd is. De gezaghebber, de heer Gorsira, zei, dat uit het onderzoek tevens is gebleken dat er sprake is van meer plannen om op ernstige wijze de orde te verstoren. De gezaghebber heeft de politie opgedragen prachtig op te treden tegen elke poging hiertoe. Hij deed op de burgerij een beroep om de politie alle steun te verlenen. Geruchten als zouden er wapens zijn aangetroffen sprak de gezaghebber tegen. Wel staat vast, dat voor woensdag een illegale protestdemonstratie werd voor bereid. De vraag wat de bekladders van het beeld van Koningin Juliana en de pla quette in Willemstad tenlaste zal worden gelegd is nog niet beantwoord. Het zal kunnen zijn dat er gesproken wordt van majesteitsschennis of van vernieling van openbare eigendommen. Het verschil zal echter voor de verdachten weinig uit maken, aangezien in beide gevallen de maximumstraf boven de vier jaar ligt. BUENOS AIRES (UPI) De Argentijn se minister van Marine Gaston Clement heeft toegegeven dat leger- en marine strijdkrachten een dag en nacht bewaking hebben ingesteld voor de geheimzinnige nog niet geïdentificeerde onderzeeboot die in de smalle Golfo Nuevo ongeveer 1000 kilometer ten zuidwesten van Buenos Aires zit ingesloten. De minister maakte ook be kend dat het onbekende vaartuig sinds 4 xebruari „verschillende keren is aange vallen". Hij zei niet te kunnen zeggen of de boot nog in de baai zit opgesloten of dat d*» bemanning erin was geslaagd met het schip te ontsnappen. Zeven Argentijnse marinevaartuigen, zowel anti-onderzeeboorschepen als krui sers. nemen aan de bewaking deel. Tevens worden luchtverkenningen gehouden door jagers en vliegboten. De Argentijnse ma rine heeft mijnen gelegd voor de ingang van de vijftien kilometer brede baai om ontsnapping te voorkomen. Later werd (zonder officiële bevestiging) bericht dat de sonarinstallaties van Argentijnse oor logsbodems geluiden hadden opgevangen die erop duiden dat de bemanning van de boot pogingen in 't werk stelt om het schip te repareren. Er gaan geruchten dat de onderzeeboot er een met kernaandrijving is, wat de hoge snelheid van het vaartuig zou verklaren die het door sommige kran ten wordt toegeschreven. Volgens La Pren- sa zijn in volle zee twee andere onderzee boten waargenomen die zouden proberen de aandacht van de Argentijnse marine schepen af te leiden. Het is de derde maal in twee jaar tijds dat in dit gebied onbekende onderzeebo ten zijn waargenomen en door de Argen tijnse marine aangevallen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1