Minister Korthals ziet voorshands geen uitweg Neo- Silvikrin Nederland en het kartelbeleid van de E.E.G. Gezagvoerder van „Merkur" vrijgesproken van nalatigheid Kort en bondig Kwik overdag boven nul Citosa blijft beperkte dienst rijden met Esso bent u beter uit i Weer gas en licht in een derde deel van Tuindorp-Oostzaan Bewogen debat in de Eilandsraad van Aruba Gasolie uit omgeslagen tankauto zet boerderij in vlammen HOUT-O-LUX DE H0UTWERF N.V. DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 2 HET TEKORT AAN BUSCHAUFFEURS VERLIEST U HAAR? Grijp dadelijk in met De chirurgijn met kind. en ega, de kastelein van de bodega, broodjes wagen, de visboer die w' om mootjes vragen, de wissel- en de wegenwachter, de pachter [mist OVERDAG en de paardenslachter, ook zij beseffen wat 't beduidt: Goederenwagen ontspoord Enige overlevende van acht man Schoolborden beklad door insluiper REDE STAATSSECRETARIS VELDKAMP Maatregelen op basis van wederkerigheid Kerkelijk Nieuws n nieuw Houtzverfp roduct Minister Korthals heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het A.R.- Tweede-Kamerlid Van Eibergen over het personeelstekort bij sommige busonder nemingen waardoor, met name bij de Ci tosa, tijdens de spitsuren niet op voldoende vervoersgelegenheid kon worden gerekend. In de meest ongunstige omstandigheden heeft het personeelstekort, waarmede de Citosa kampte, ongeveer 25 percent be dragen. Thans bedraagt dit tekort on geveer 12 percent, aldus de minister. Met het oog op het personeelstekort heeft de Citosa ontheffing van het Rij tijdenbesluit gevraagt, wat neerkwam op: a. een werktijd van maximaal 14 uur per dag, b. een werktijd van maximaal 62 uren per week, c. een nachtrust van minimaal 10 uren gedurende 6 malen per week, d. een diensttijd van maximaal 16 uren per dag. Aanvankelijk heeft de betrokken Rijks- hoofdinspecteur van het verkeer deze ont heffing verleend voor een periode van 14 dagen (22 november-5 december 1959), om de situatie te kunnen bestuderen. Na afloop van die termijn is de ontheffing niet verlengd, aangezien het noch uit sociaal, noch uit veiligheidsoogpunt verantwoord leek een dergelijke ontheffing voor een langere periode te geven, mede omdat de mogelijkheid van het geven van compen satie niet aanwezig bleek te zijn. In een later stadium is nogmaals ge tracht een oplossing te vinden door 14 da gen ontheffing van minder wijde strekking, doch ook deze kwam niet voor verlenging in aanmerking. Er zijn nog enkele andere autobusdienst- ondernemingen met soortgelijke moeilijk heden als de Citosa, ofschoon niet in de zelfde mate. Beperkte dienstregeling Toen het niet mogelijk bleek, door ont heffing van het Rijtijdenbesluit de tot dan bestaande dienstregeling in stand te hou den. is de Rijkshoofdinspecteur van het verkeer in overleg met de directie van de Citosa noodgedwongen moeten overgaan tot de goedkeuring van een beperkte dienstregeling. Uitgangspunt is daarbij ge weest, dat de vervoersvoorziening niet meer dient te worden beperkt dan onver- Advertentie Haar in de kam betekent haar uitval! Dit is het gevolg van ondervoeding der haarwortels. Indien u niet kaal wilt worden, moet uw haar onmiddellijk bio logisch worden gevoed. Grijp dadelijk in met Neo-Silvikrin, de biologische haarvoeding, die uw haar, via de wortels, voedt met alle 18 haaropbouwstoffen vol gens de leer van Sir Fred. Hop kins (Nobelprijs-winnaar voor Chemie). Herwin uw haar, uw jeugd, uw zelfvertrouwen met Neo-Silvikrin. Kuurflacon f 7,60 Kuurflacon f 7.60 Voor de dagelijkse haarcerzot ging is er Silvikrin- Lotion (met of zonder vet) f 1.70 -f3.30 mijdelijk is, opdat het reizend publiek zo weirug mogelijk wordt gedupeerd. Of schoon elke beperking bezwaren met zich brengt voor een aantal reizigers, was de onderhavige vervoersvoorziening toch nog zo redelijk als mogelijk was. Intussen kon reeds weer een verbetering van de dienstregeling tot stand worden gebracht. Drie oorzaken De oorzaken van het personeelstekort zijn volgens de minister: 1. Door de krappe arbeidsmarkt is het uitermate moeilijk chauffeurs te vinden, die voldoen aan de eisen, welke aan een autobusdienstchauf- feur dienen te worden gesteld. 2. De on regelmatige arbeid, het verrichten van werkzaamheden in de vroege ochtend, in de late avond, op zaterdagmiddagen en op zon- en feestdagen maakt het beroep van buschauffeur voor velen minder aan trekkelijk. 3. De mogelijkheid tot het ver werven van hogere inkomsten bij de in dustrie, alsmede de hogere beloningen bij de gemeentelijke vervoerdiensten in de omliggende grote steden oefenen een grote zuigkracht uit op de chauffeurs. Het loonoverleg Ten aanzien van de vraag of er voor zieningen worden getroffen betreffende lonen en andere arbeidsvoorwaarden, wijst de minister op de per 1 februari door het College van Rijksbemiddelaars na overleg met partijen genomen beslissing over de toen ter tafel liggende voorstellen. Over de in het kader van de gedifferen tieerde loonvorming in te dienen voor stellen zal het overleg door partijen wor den voortgezet. De Citosa is erin geslaagd, tijdelijk de hulp te krijgen van enig personeel van autobusdienstondernemingen uit andere delen des lands. Woningprobleem De minister wijst erop, dat de moeilijk heid om huisvesting te vinden, de bereid willigheid van chauffeurs uit zogenaamde overschotgebieden" om elders een werk kring te zoeken uiteraard niet bevordert Er zijn dan ook reeds autobusbedrijven, die door het aankopen of bouwen van wo ningen trachten personeel aan te trekken. Op de naleving van het Rijtijdenbesluit wordt geregeld controle uitgeoefend. In een geval zoals dat van de Citosa besteedt de dienst der Rijksverkeersinspectie uiter aard speciale aandacht aan de dienst- en rusttijden van de chauffeurs. De Citosa behoort met vijftig autobus sen en een personeelsbestand van plm. 150 man tot de kleinere dochteronderne mingen van de Nederlandse Spoorwegen. Zij verzorgt van haar standplaats Boskoop uit het streekvervoer in het gebied tussen de steden Utrecht, Leiden, Den Haag, Gou da en Rotterdam. De Citosa vervoert on geveer zes miljoen reizigers per jaar, waarvoor vier miljoen buskilometers wor den gepresteerd. Haar ontvangsten van on geveer 2.5 miljoen per jaar verzekeren een rentabiliteit van circa vier percent van het geïnvesteerde vermogen. Direc teur is de heer Jelle Kok, een der pioniers van het busvervoer in Necje^lajid. Het ziet er naar uit, dat de op 24 januari ingestelde, stringente beperking van de dienst binnenkort tot het verleden zal be horen omdat de Citosa tijdelijk chauf feurs heeft kunnen lenen van enkele zus termaatschappijen, die in deze stille win termaanden wel enig personeel beschik baar konden stellen. Definitief soulaas is er voor de Citosa pas te wachten wanneer bij de op handen zijnde landelijke loonre geling voor vervoerspersoneel Boskoop thans een vierde klasse gemeente naar de eerste klasse der gemeentelijke, stand plaatsranglijst zou promoveren. Redac tie. Advertentie LqRoOT LICHT In de nabijheid van het station te Bar- neveld (Veluwe) is maandagavond kort na achten een goederenwagon van een rangerende trein uit de rails gelopen. De ontsporing gebeurde bij een wissel, vlak bij een spoorwegovergang. De wagon kan telde en kwam dwars over de rails te lig gen voor het eerste perron. Het treinver keer Ede-Wageningen-Amersfoort werd hierdoor gestremd. De dienst van Barne- veld naar het station Barneveld Voorthui zen moest met autobussen onderhouden worden. De Bredase recherche speurt op het ogenblik naar een man die op de school borden van de Clemens Maria Hofbauer- school te Breda antisemitische leuzen heeft neergeschreven. „Leve de commu nisten, leve Hitier, weg met de Joden" en meer van deze uitlatingen stonden op ver scheidene borden geschreven. Bovendien waren tal van hakenkruisen getekend. De heer Laarakker, het hoofd der school, ontdekte deze kladderij toen hij zondag even in de school moest zijn. Hij heeft di rect de recherche gewaarschuwd, die meer dan drie uur ter plaatse is geweest om een onderzoek in te stellen. De kladde raar heeft geen poging gedaan iets uit de school mee te nemen, terwijl in het ge- b ,uw kostbare zaken voor het grijpen stonden, zoals een bandrecorder en een radio. In een klas heeft hij een stapel boe ken door het lokaal gesmeten, hier is ook een spoor van de insluiper gevonden. Het spoor leidde naar het vlak bij de school ge legen park. De man is binnengekomen door het ingooien van een ruit. Men neemt aan dat hij ter plaatse goed bekend is. (Van onze correspondent in Bonn) De raad voor de scheepvaart te Flens burg in Noord-Duitsland heeft gisteren een van de vreemdste zaken uit de ge schiedenis van de koopvaardij behandeld. Hij sprak daarbij de jeugdige gezagvoer der van een kleine kustvaarder vrij van enige nalatigheid en nam genoegen met diens verklaring over de ramp van zijn schip. De 400 ton grote Westduitse kust vaarder „Merkur" belandde in de nacht van 7 december in een hevige storm voor de kust van Zuidwest-Noorwegen. Het ge vaar werd met het uur groter en op een gegeven ogenblik moest de 31-jarige ge zagvoerder van de „Merkur", Peter Ras mussen, s.o.s.-signalen uitzenden. Wat er nu allemaal precies in die nacht op de „Merkur" is gebeurd, zal wel eeuwig een raadsel blijven, maar een feit is, dat toen s.o.s.-signalen waren uitgezonden, de ka pitein zelf reeds aan boord van het Zweed se vrachtschip „Raunala" zat! Uit de s.o.s.-signalen kon men namelijk opma ken, dat Rasmussen via een reddingska bel aan boord van de „Raunala" was ge haald. Twee dagen later vond het Engelse vissersvaartuig „Benella" de „Merkur" moederziel alleen zonder bemanning op de Noordzee ronddrijven. De „Benella" en terde de kustvaarder en sleepte haar naar de Noorse haven Stavanger. De zeven ove rige bemanningsleden buiten de kapitein moeten allen zijn verdronken; zij waren tussen 16 en 23 jaar oud. Twee zienswijzen Rasmussen deelde gisteren te Flens burg, waar vele familieleden van de om gekomen zeelieden tot de talloze toeschou wers behoorden, mee, dat»hij in de wilde golven had willen pogen een reddingslijn van de „Merkur" naar het Zweedse schip te brengen, waarlangs de rest van de be manning dan had kunnen worden gered. Rasmussen was daartoe midden in de nacht in de kokende zee gesprongen, na dat hem was gebleken dat geen van de an dere bemanningsleden daartoe bereid was geweest. Daarna was de bemanning in pa niek toch in zee gesprongen, zo luidde een van zijn eerste verklaringen na zijn redding. Gisteren zei hij evenwel, dat de zeven overigen zich aan elkaar hadden ge bonden om zo te pogen in een reddings boot te komen en zich het vege lijf te red den. Bij deze poging zouden ze allen zijn omgekomen. Zelf zou Rasmussen daarbij geprobeerd hebben een van het touw los geraakte matroos te redden. Pas na een kwartier had hij de lijn van de „Rauna la" te pakken gekregen. Als een paal staat boven water, dat de gehele bemanning gered zou zijn als zij aan boord van de „Merkur" was geble ven. Maar in zeemanskringen te Flensburg bleek gisteren duidelijk, dat een kapitein midden in een zware storm moeilijk kan bekijken of zijn schip verloren geacht moet worden of niet, vooral niet nadat het lan ge tijd heeft rondgedreven, zoals met de „Merkur" het geval was. Men kan dan, aldus de deskundigen, niet voelen of het schip het nog dagen zal uithouden of bin nen een half uur onder de voeten van de kapitein zal wegzinken. De jonge Ras mussen heeft ook gisteren steeds weer verklaard, dat hij alles heeft gedaan om zijn bemanning te redden. Hij werd blij kens de vrijspraak geloofd. Honderden gasfitters en electriciens zijn nog steeds tewerkgesteld in Tuindorp- Oostzaan om het leidingnet in en buiten de huizen te herstellen van de schade die het water heeft aangebracht. In werkdagen van tien tot twaalf uur is men er in ge slaagd reeds ongeveer een derde deel van het tuindorp van gas en licht te voorzien. Vooral de elektriciteitsvoorziening vraagt veel werk omdat niet zelden de leidingen in de huizen geheel moeten worden ver nieuwd. In de afgelopen weken heeft men reeds bijna 30.000 meter draad verwijderd en nieuw draad aangelegd. Bovendien wer den 7000 lichtknopjes en stopcontacten door nieuwe vervangen. Het zal nog enkele weken duren eer alle huizen van 't tuindorp op het gas- en elek triciteitsnet zijn aangesloten. De telefoon dienst hoopt eerder gereed te zijn en ver wacht dat voor het komende weekeinde al le abonnees weer aansluiting zullen heb ben. Met grote vreugde hebben de bewoners van Tuindorp-Oostzaan kennis genomen van de mededeling van het Nationaal Rampenfonds dat ook schadevergoedingen zullen worden uitgekeerd die niet in de per soonlijke sfeer liggen. Hiermede gaat men dus verder dan de schaderegeling die in 1953 voor de getroffenen in Zeeland gold. Tijdens een vergadering van de Eilands raad van Aruba is de noodzakelijkheid be sproken van het aangaan van een lening van vijf miljoen ter dekking van het te kort van ruim drie miljoen dat ontstaan is bij de bouw van de nieuwe vaterfabriek op Aruba, die niet 20 miljoen maar 23 mil joen bleek te hebben gekost. Dit heeft ge leid tot felle en soms zeer persoonlijke aanvallen in een debat, dat ruim drie uren in beslag nam. Ten slotte werd het voor stel tot het aangaan van de lening goed gekeurd met 9 tegen 7 stemmen, waarbij het opviel, dat alleen de vertegenwoordi gers van de P.P.A. voor stemden en die van de U.N.A., welke partij ook in het be stuurscollege is vertegenwoordigd en die derhalve niet tot de oppositie behoort, te gen stemden. De sensatie van de vergadering was, dat het eilandsraadlid Porfirio Croes die destijds als gedeputeerde moest aftreden omdat hij veroordeeld werd wegens mal versaties een briefje voorlas, hem op 22 januari 1958 geschreven door een met „Juancho" aangeduid persoon, waarin de ze de heer Croes verzoekt hem bij de ko mende rechtzaak niet te compromitteren en hem belooft te zullen zorgen voor zijn financiële belangen. Toen de gedeputeerde O. Henriquez de heer Croes verzocht een afschrift van de ze brief in handen van de gezaghebber te stellen, weigerde de heer Croes dit Maandagmiddag tegen half een begon een Duitse tankauto van de firma Hennig uit Duisburg uit de richting Ede door een verkeerde inhaalmanoeuvre in de Vaarsel- straat te Someren (Noord-Brabant) enigs zins te slingeren en raakte daarbij de ach terzijde van een passerende BBBA-bus. De autobus zwenkte eerst naar links en kwam vervolgens op de rechterwegberm tot stilstand. De aanhanger van de tank wagen waarop een olietank gemonteerd was, kantelde en werd door de Duitse auto nog ongeveer honderd meter voortgesleept voordat de bestuurder om een langs de weg staande boerderij te sparen kon af remmen. Door de klap vloog het deksel van het mangat van de aanhanger, zodat de inhoud van de tank, duizenden liters gasolie, over en langs de weg stroomde. De gassen kwamen door de wrijving van de tank over het wegdek direct tot ont branding. In een oogwenk stond de om geving en ook de dubbele boerderij van H. Swinkels en diens zoon in brand. Zo groot was de hitte dat de Somerense brandweer niet in de directe nabijheid van deze boerderij kon komen, die dan ook ge heel uitbrandde. Het vee kon goeddeels worden gered, maar de inboedel ging ver loren. Het verkeer werd door de dwars over de weg liggende tank enige uren ge stremd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet vroor. De rijkspolitie uit Someren en de verkeerspolitie uit Eindhoven kon den ondanks de grote drukte van nieuws gierigen verdere verkeersongevallen voor komen. Staatssecretaris Veldkamp gelooft niet, dat het uitgewerkte kartelbeleid van de E.E.G. het Nederlandse bcdrüfsleven met een fundamenteel andere benadering van het kartelverschünsel zal confronteren dan men nu reeds in nationaal verband gewend is. De heer Veldkamp formuleerde deze mening gisteravond te Utrecht in een inleiding, die h(j heeft gehouden ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in de Chemische Industrie. Eerder in zyn toespraak had dr. Veldkamp geconstateerd, dat er op het ogenblik nog geen sprake is van een concreet kartelbeleid van de E.E.G. In verband daarmee had hij erop gewezen, dat al spoedi» na de inwerkingtreding van het E.E.G.-verdrag gebleken was, dat de verschillende delegaties by de opstelling van dit verdrag blijkbaar ge tracht hebben zoveel mogelijk van de kartelprincipes in eigen land in de verdrags tekst vast te leggen. Het verdrag werd daarom verschillend geïnterpreteerd; de kartelprincipes in de zes landen liepen ook uiteen. Dr. Veldkamp stelde verder vast, dat de E.E.G. nog meer dan de E.G.K.S., die in de praktijk ook al een misbruiksys- teem is gaan voeren het krachtige cen trale gezag mist voor een scherp anti- kartelbeleid. Sprekend over het overleg op ambtelijk niveau over het te voeren kartelbeleid in engere zin in de E.E.G., zei dr. Veldkamp het verheugend te vinden, dat men nu de weg van theoretische benadering op grond van algemene economische redeneringen en een strikt-juridische interpretatie der verdragsartikelen heeft verlaten en, zij het voorzichtig en tastenderwijs, begon nen is met een casuïstisch en praktisch onderzoek van de concrete kartels, welke voor het interstatelijk economische ver keer van betekenis zijn. Het was sprekers stellige mening dat dit in beginsel de juiste weg is om tot resul taten te komen bij de verwezenlijking van een doeltreffend concurrentiebeleid in E.E.G.-verband. Van het voeren van een dergelijk beleid is de heer Veldkamp een voorstander. De staatssecretaris heeft in zijn toe spraak ook uiteengezet, waarom hij een situatie, waarin mededingingskartels en economische pachtsposities in de gemeen schap onaangetast blijven, onaanvaard baar achtte. Wanneer bij voorbeeld het verdrag het recht van vrije vestiging bin nen de Gemeenschap voorschrijft, dan is in beginsel niet tolerabel dat een kartel zijn toelatingsregeling zodanig hanteert, dat vestiging van buitenlandse onderne mers in de praktijk onmogelijk is. Zo zijn er talrijke voorbeelde te bedenken van kartels, en eveneens van activiteiten van economische machtsposities, die geacht moeten worden te zijn in strijd met de belangen van de gemeenschappelijke markt. Dr. Veldkamp vervolgde dat het moge lijk zou zijn in Nederland tegen dergelij ke kartels op te treden krachtens de Wet Economische Mededinging. Het moet ech ter duideliik zijn. dat een dergelijk eenzij dig optreden in de meeste gevallen weinig aanlokkelijk is hetgeen hij met een fictief voorbeeld illustreerde. Hoezeer het in strijd met de gemeenschappelijke markt mag zijn als een exclusief verkeerskartel in Nederland de import van een bepaald produkt uit een ander E.E.G.-land zou weten tegen te houden, men kan heel moei lijk van de Nederlandse regering verwach ten, dat zij hier tegen optreeft, als tegelij kertijd allerlei concurrentiebeperkende praktijken in datzelfde land de import van Nederlandse produkten aldaar belemme ren en er zelfs niet de mogelijkheid be staat dat de regering van dat land daar een eind aan maakt. Dr. Veldkamp merkte nog op, dat de be slissingen, die in het kader van het ca- _suïstische kartelbeleid ten aanzien van dergelijke punten getroffen zijn, zich reeds in belangrijke mate uitgekristalli seerd hebben tot beleidsrichtlijnen, die naar hun aard geschikt lijken om ook in andere dan de reeds onderzochte gevallen te worden toegepast. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Meppel (vac. dr. Th. C. Frederikse) H. de Noo te Jutrijp-Hom- merts. Beroepen te Bodegraven L. Blok te Ca- pelle a. d. IJsel. Bedankt voor Boskoop H. S. J. Kalf te Bennebroek. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijinga) N. Korenhoff te Appingedam. Benoemd tot predikant in vaste dienst bij het gevangeniswezen en de psychopa tenzorg te Avereest H. Munnik te Maas tricht. Geref. Gemeenten Bedankt voor Sint Annaland Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Tweetal te Veen M. Blok te Rijssen en C. Molenaar te Leiden. Advertentie Een luxe betimmering van massief hout voor een normale beurs. Bruynzeel kasten en keukens Kampersingel 20-24 - Tel 12104 - 11932 Onder vallende muur omgekomen. In St. Annaparochie is de 55-jarige A. Hoger huis om het leven gekomen, toen hij bij het slopen van een onbewoonbaar ver klaarde woning door een vallende muur werd getroffen. Kleine oorzakenIn de Haagse bin nenstad werd een achttienjarige slagers knecht uit Drachten aangehouden omdat wegens een defecte uitlaat zijn bromfiets teveel lawaai maakte. Van schrik bekende de jongeman, dat hij 600.van zijn baas had gestolen. Hij was met dit geld naar Den Haag gegaan, waar hij een radio in huurkoop had gekocht, die hij onmiddellijk inruilde voor een bromfiets. Boekhouder knoeide. Voor de recht bank in Dordrecht stond een 56-jarige boekhouder terecht, die zich onlangs bij de politie had gemeld met de mededeling dat hij 15.000 ten nadele van zijn werkgever, een neef, had verduisterd. Thans ontkende hij voor de rechtbank. Hij zei dat het geld aan zwarte lonen was uitbetaald. Er werd 10 maanden gevangenisstraf tegen hem ge- eist. Proefspaarbekken. Vandaag begint de n.v. waterleidingmaatschappij Zeeuwsch Vlaanderen in Terneuzen met de aanleg van een proefspaarbekken voor drinkwater in de Braakman. De inhoud van het bek ken is berekend op 50.000 kubieke meter drinkwater en voor de eerste maal in Nederland zal er gebruik worden gemaakt van een plastic bodem. Men hoopt het nog deze zomer in gebruik te kunnen nemen. Voor dit werk is 700.000 uitgetrokken. Wereldreizigster. Een 24-jarige Arn hemse, Maria van Niftrik, die thans secre taresse is bij een farmaceutische industrie in Amerika, heeft in Londen een verslag gever van het Engelse blad „The Star" ver teld, dat zij een eigen vliegtuig wil kopen voor een tocht om de wereld. Mejuffrouw Van Niftrik heeft onlangs haar vliegbrevet gehaald op de vliegschool van Wiltshire in Thruxton. In 1957 maakte zij, volgens „The Star", al een tocht dwars door Afrika, van de Sahara tot aan Kaapstad. (UPI). Europahotel. Het nieuwe Europa hotel. dat wordt gebouwd aan de Zwolse- straat te Scheveningen, zal op 24 maart worden geopend. Het hotel, dat zeer mo dern is ingericht, heeft 80 één-, twee- of meerpersoonskamers met een totale capa citeit van 205 bedden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedruk- gebied, waardoor gedurende het weekein de in West-Europa de vorst terugkeerde, heeft zich de afgelopen 24 uur naar Schot land verplaatst. Tegelijkertijd zijn de ba rometers in Groenland sterk gestegen, zo dat het hogedrukgebied zich nog verder van ons land verwijdert. Aan de flank van een diepe depressie bij Spitsbergen voe ren orkaanachtige winden nu zeer koude poollucht naar het zuiden. Deze wordt bo ven zee iets verwarmd, maar in Scandina vië brengt zij na een korte onderbreking weer vriesweer. De luchtdrukverschillen worden boven de Noordzee en ook in ons land wat gro ter, waardoor de wind toeneemt uit noor delijke richtingen. Dit betekent, dat de bewolking, die zich boven de noordelijke provincies bevindt, zich sneller over het gehele land uitbreidt en de vorst ook in het zuiden van het land afneemt Niette min kan de komende nacht op de meeste plaatsen nog een paar graden vorst wor den verwacht. Maar overdag komt het kwik weer boven nul. Er bestaat verder een kans op enkele lichte buitjes, die van zee landinwaarts drijven. WERKRAPPORTEN Woensdag 10 februari Zon op 8.07 uur, onder 17.42 uur. Maan op 15.45 uur, onder 6.27 uur. Maanstanden 12 februari 18.24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 februari Hoog water 1.50 en 14.07 uur. Laag water 9.30 en 21.58 uur. Maximum-tempera turen oa C g binnen- en buitenland -o-± d n 5 i, M Neerslag: laatste 24 uur. Si? iu =5 Den Helder geheel bew zzw 2 0 Ypenburg half bew. no 2 0 Vlissingen onbewolkt no 2 0 Eelde geheel bew windst. 0 0 De Bilt licht bew. ono 3 0 Twente onbewolkt windst. 2 0 Eindhoven onbewolkt no 3 0 Zd Limburg onbewolkt ono 1 0 Helsinki zwaar bew. w -4 2 Stockholm zwaar bew. wzw 1 0 Oslo ij zei windst. -3 0,2 Kopenhagen mist zzw -0 0 Aberdeen geheel bew w 6 0 Londen regen ono 6 0,1 Amsterdam zwaar bew no 2 0 Brussel onbewolkt nno 2 0 Luxemburg onbewolkt no 0 0 Parijs onbewolkt nno 2 0 Bordeaux onbewolkt n 4 0 Grenoble half bew. windst. 1 0 Nice zwaar bew. O 10 0 Berlijn licht bew. zzw -1 0 Frankfort licht bew. ono 2 0 München onbewolkt ozo -8 0 Zürich sneeuw ono -5 0,1 Genève geheel bew nno 3 0 Locarno onbewolkt zzo 1 0 Wenen onbewolkt zw -3 0 Innsbruck onbewolkt windst. -3 0 Belgrado licht bew. windst. -4 0 Athene zwaar bew. n 11 0 6 Rome zwaar bew. ono 9 Ajaccio regen ono 9 14 Madrid onbewolkt windst. 3 1 Lissabon licht bew. verand. 11 9

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2