r Alain de Sérigny in staat van arrest verklaard WERELDNIEUWS) f^Pr Kroesjtsjev nodigt Gronchi uit communist te worden Van dag tot dag Nog witter stralend wit... wast... ..en een pakje fluweel voor de keel FIFTY-FIFTY Vaste hand bij zuivering in Algiers 3 Sparee of niet Examens Kenyase leider Briggs acht akkoord uitgesloten Inheemsen door blanken voor bavianen uitgemaakt „Inge Toft" kan wegvaren reder betaalt lossing (Dp de raatótoel Mijnwerkers in Coalbrook eisen veiligheidsonderzoek Reactie van Louw op Macmillans rede DINSDAG 9 FEBRUARI I960 Er wordt in Nederland behoorlijk ge spaard. De spaarcijfers geven iedere maand een gunstig beeld en het kan ze ker niet gezegd worden dat de gemiddel de Nederlander het geld over de balk gooit. Dit is een gelukkig verschijnsel, want uit de besparingen kunnen de zo noodzakelij ke investeringen met het oog op het schep pen van toekomstige werkgelegenheid ge financierd worden. Sparen vormt tevens een rem op het kwade fenomeen van de sluipende inflatie en het heeft een belang rijke sociaal-psychologische functie in het kader van de bezitsvorming. Bezit geeft niet alleen zorgen, maar ook zeker heid en de mogelijkheid tot het dragen van eigen verantwoordelijkheid. De vraag die De Twentsche Bank in haar jaarverslag stelt, of het nu wel zo dringend nodig is om het sparen door een premieregeling van overheidswege aan te moedigen, terwijl de sterke progressi viteit van het inkomstenbelastingtarief in tact wordt gelaten, lijkt ons niet geheel juist gesteld. De premieregelingen zijn voornamelijk bedoeld voor hen die onder de progressiviteit van de tarieven niet in de eerste plaats te lijden hebben, maar die door hun relatief laag inkomen niet gemakkelijk tot sparen komen. Het vor men van een klein kapitaaltje heeft voor hen en voor de algemene welvaart wel de gelijk betekenis. Nu zijn wij in het algemeen zeker geen tegenstanders van belastingverlaging en deze is ook op haar plaats wanneer door algemene loonsverhogingen, die het ge volg zijn van stijgingen van de kosten van levensonderhoud, grote groepen van de bevolking onder een hoger tarief vallen, omdat dit ongewijzigd bleef. Anderzijds moet men natuurlijk niet uit het oog ver liezen dat de overheid door dezelfde oor zaken haar uitgaven ziet stijgen en daar voor de middelen ergens vandaan moet halen. De grote onzekerheid bij iedere belas tingverlaging is echter of de op deze wij ze voor particuliere bestedingen vrij ge komen gelden zullen worden bespaard, of dat zij voor het overgrote deel in de verbruikssfeer terecht zullen komen, daar mee de vraag vergrotend en onder meer het gevaar van inflatie versterkend. Het zou dwars tegen alle moderne wetenschap pelijke opvattingen ingaan, in de huidige conjunctuurfase de belastingen te verla gen; wij zijn danook beslist van mening dat bij de keuze van het tijdstip voor be lastingverlaging alleen budgettaire, con juncturele of monetaire overwegingen de beslissing mogen brengen. Het economisch evenwicht is van primaire betekenis voor het gehele Nederlandse volk en daarom zal men met de, ook door ons nodig ge achte, aanpassing van de belastingtarie ven moeten wachten tot deze conjunctu reel gezien geen gevaren oplevert. Men kan zelfs stellen, dat zij dan noodzakelijk is geworden. Advertentie Amsterdam. Gem. Univ Kandidaatsexamen klas sieke letteren (met lof): R. Moerbeek. Haarlem NAIROBI (Reuter) De leider van de Verenigde Partij in Kenya, Briggs, heeft bij zijn terugkeer uit Londen in Nairobi verklaard te menen, dat de verschillen tussen de groepen op de constitutionele conferentie in Londen zo groot zijn, dat overeenstemming niet waarschijnlijk is. Op een persconferentie op het vliegveld zei hij, dat hij de Europeanen niet zou ad viseren in Kenya te blijven als de macht in handen der Afrikanen zou worden ge legd. De politie had stalen hekken aange bracht voor het geval er gedemonstreerd zou worden. Een Afrikaanse vrouw, die met een spandoek wilde zwaaien met de woorden: „Schaamt u Briggs, u bent ge komen om de moeilijkheden aan te wak keren," werd gearresteerd. Ongeveer vijf tig blanke kolonisten juichten Briggs toe en zongen „For he's a jolly good fellow". Volgens een bericht van UPI scholden ze de inheemsen uit voor „bavianen". (UPI) Tot voor kort was er nog een stemming van welwillendheid tegenover de Afrikanen. Men was bereid de ontwik kelden onder hen te accepteren als junior medewerker. De stemming is anders ge worden, nu de blanke beseft, dat in het toekomstige Kenya de verhouding omge keerd zal zijn en dat de rol van junior voor hem is weggelegd. Zo kan men op cocktail-parties en in de clubs nu weer horen dat de Zuidafrikanen het bij het rechte eind hebben, dat de Afrikanen hun vrouwen als lastezels behandelen en haar nu ineens allemaal stemrecht willen geven. Sommigen wijten alles aan de Amerikanen. „Zij hebben van Mboya (de vooraanstaande inheemse leider) een klein godheidje gemaakt. En de man weet zich niet eens te gedragen.." „Ik heb al beslo ten naar Australië te gaan, als de bom hier barst," zei een ander. „Dat is het enige land dat de blanken nog overblijft. PORT SAID (AFP) De Deense re der van het vrachtschip „Inge Toft", dat sedert mei 1959 in Port Said wordt vast gehouden, heeft ten slotte besloten de kos ten van het lossen voor zijn rekening te nemen. (Het schip mocht vertrekken met achterlating van de Israëlische lading, maar over de betaling van de lossing was weer onenigheid met de Egyptenaren ge rezen). WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken sprak maandag de hoop uit, dat de secretaris generaal van de UNO erin zou slagen een modus vivendi te vinden, dat een vrije vaart van goederen door het Suezkanaal van en naar Israëlische havens zou bete kenen. Herter deelde dit mee op zijn perscon ferentie in Washington. Volgens de minis ter is Hammarskjoeld al enige tijd bezig om een oplossing voor dit probleem te zoe ken, maar is hij er tot nog toe niet in ge slaagd die oplossing te vinden. Herter verwees naar zijn verklaring in de UNO vorig jaar gedaan ten aanzien van dit vraagstuk, een verklaring die hij tame lijk sterk noemde; De minister maakte duidelijk dat de Verenigde Staten niet van plan zijn op het ogenblik enige stap te ondernemen omdat de zaak nu in handen is van Hammarskjoeld. Advertentie Elke automaat kan er over mee„praten"... die trekt iedereen! 20 stuk* 75 ct De Fifty-agers Alle begrip komt moeizaam aan het licht. Het heeft tot Rousseau moeten du ren voordat de mensheid begreep dat een kind iets anders was dan een kleine vol wassene. als wij tenminste de metabletici mogen geloven. Langer nog heeft het ge duurd voordat een tweede categorie van de hoofdmassa werd afgesplitst en voor eigen wezen en eigen rechten erkenning vond: de teenagers. Dit is pas in de laat ste jaren gebeurd. Eigen rechten beteke nen hier: recht op eigen kleding, op eigen sport- en reismiddelen, op eigen muziek, eigen boeken, eigen centra van vermaak, en dit alles geeft het aanzijn aan hele industrieën en dwingt allen die daar be lang bij hebben een hecht bolwerk te vor men voor het teenagerschap. Hun rechten zijn tot macht geworden en kunnen niet meer worden afgenomen, trouwens met hun economische positie hebben ze zich een plaats veroverd in het hart; de mens heid kan hen niet meer missen en is dus blij met hen. In het licht van deze feiten is het nu de tijd om aandacht te vragen voor een der de groep, die zich tot dusverre in ons mid den schuil heeft gehouden maar die even zeer verdient als een eigen categorie te worden aangemerkt. Het zijn de fifty- agers. Ook deze leeftijdsgroep heeft door zijn aparte karakter het recht op een eigen levensstijl. Want wat is met hen het geval? Zien wij onze maatschappij als een groot zeevlak waarover de golven zich schou der aan schouder en gelid na gelid voort stuwen, dan is de kindertijd het stadium der eerste kabbelingen, de tijd der teen agers het stadium waarin het appèl tot vor ming van normale golven de mens be reikt, het vlak waarop de wind begint aan te wakkeren en her en der ongecoördi neerde waterverheffingen ontstaan tot schuimende koppen toe, een beeld van ont wakende, vooralsnog, ongeordende en daardoor machteloze krachten. Daarna komt het normale, het in beheerste bewo genheid levende watervlak, eindeloos en alleen door een storm soms plaatselijk en tijdelijk verstoord. Dit gaat zo door tot in de vijftig. Dan beginnen de golven de kusten te naderen, de kusten waarin de veilige havens liggen uitgespaard. Wat daarbij gebeurt weten wij allen: de golven lopen met hun onder kant op tegen het strand, worden daar door beneden afgeremd, slaan boven over de kop en vormen, vlak voordat ze rustig in het zand vervloeien, de branding. De branding is de wezenstrek van de fif- ty-agers. En ik zou willen dat zij zich hier van duidelijker bewust werden dan tot nu toe, dat zij dit besef gingen uitdragen in hun kleding, in hun culturele verlangens, in hun vrijetijdsbesteding. Zodat ook voor hèn aparte industrieën moeten komen en de mensen tot elkaar zullen zeggen: Daar gaan onze fifty-agers, zie hoe zij branden.' En blij met hen zullen zijn. Bclcampo (Van onze correspondent in Parijs) Een dag na zijn ambtgenoot van Binnen landse Zaken. Chatenet, is gisteren ook de minister van Oorlog, Messmcr, terugge keerd van zijn korte inspectiereis naar Algiers. Vanavond wordt ten slotte de mi nister van Justitie. Michelet, in Parijs te rugverwacht en morgen zal dit ministe riële commando van drie leden de rest van de regering en in het bijzonder president De Gaulle, dan deelgenoot maken van hun indrukken en voorstellen. Alle tekenen wijzen er op, dat het on derzoek naar de lange voorgeschiedenis van de laatste revolte in Algiers goed vor dert. Dat er al tastbare resultaten zijn bereikt, blijkt wel uit het feit dat de eer tijds almachtige directeur van L'Echo d'Algiers, Alain de Sérigny officieel in staat van arrest is verklaard. Nadat hij al vier dagen in zijn villa onder politie toezicht huisarrest had gekregen, is deze fascistische graaf naar de gevangenis van Algiers overgebracht. Op 2 februari werd De Sérigny van een der passagiersboten van de scheepvaartonderneming. waar van hij president-directeur is, gelicht, die toen op het punt stond deze inspirator van het gewapende verzet tegen Parijs naar eei onbekende plaats in Frankrijk, of el ders, te brengen. De Sérigny, die tijdens de oorlog ijverig de collaboratie-politiek met de Duitsers in zijn krant propageer de, heeft een der advocaten van maar schalk Pétain, mr. Isorni, tot zijn raads heer aangesteld. Minister Michelet zou vandaag in Algiers nog de nieuwe procu reur-generaal installeren, die ook De Sé rigny bij zijn proces tegenover zich zal vinden. Ook de zuivering in de hoge militaire gelederen wordt met vaste hand doorge voerd. Minister Chatenet had voor zijn vertrek naar Parijs nog een civiele func tionaris, Jacques Aubert, op de stoel ge plaatst van de beruchte kolonel Yves Go- dard, die sinds 13 mei 1958 chef was van de veiligheidsdienst in Algiers. Ook twee andere kolonels zijn afgezet en naar de metropool teruggestuurd. Nog acht kolo nels, die mede de ziel vormden van de „integratiepolitiek" waarmee De Gaulle's richtlijnen stelselmatig werden doorkruist, zullen eveneens van hun leidende functies worden ontheven. De hand van De Gaulle's wrekende gerechtigheid zou zich, volgens sommige waarnemers in Algiers, ook nog uitstrekken naar enkele bevelvoerende ge neraals. Maar hun eventuele ontslag zal zeker niet voor morgenavond, na de gere- ringszitting, die geheel aan de Algerijn se zuivering gewijd beloofd te zullen wor den, officieel wereldkundig worden ge maakt. Psychologisch moment Ofschoon men zeker niet de illusie mag koesteren, dat met de verwijdering van, of zelfs de sancties tegen, een aantal lei dende militairen in Algiers het abces van het fascistische verraad daar ook zal zijn genezen, is het niettemin een geruststellend teken dat De Gaulle dit keer, onder het motto dat zachte heelmeesters stinkende wonden maken, het operatiemes met veel doortastendheid hanteett. Sinds vele maanden drongen vooral libe rale kringen in Parijs er bij het staats hoofd krachtig op aan radicale maatrege len tegen de militaire saboteurs van zijn politiek in Algerije te nemen. De Gaulle heeft echter zijn ogenblik willen afwach ten. Het psychologische tijdstip achtte hij blijkbaar gekomen toen de oproerlingen in hun schulp waren gekropen en zijn di recte vertegenwoordigers Delouvrier en generaal Challe na zijn magistrale rede een ruim een week geleden De Gaulle's auto riteit weer hadden erkend. Ook in de krin gen van de oppositie in Parijs moet men nu wel toegeven, dat sinds 13 mei 1958 de voorwaarden voor een herstel van het werkelijke gezag van Parijs over Algiers vermoedelijk nog nooit zo gunstig zijn ge weest. (Reuter) Franse militaire autoritei ten hebben te Algiers bekendgemaakt dat in de week van 30 januari tot 5 februari 520 mohammedaanse opstandelingen bui ten gevecht zijn gesteld. Van dit aantal werden er 146 gevangengenomen. MOSKOU (UPI) Op de receptie van Gronchi in de Italiaanse ambassade, waar Kroesjtsjev zijn elders weergegeven denk beelden over de Duitse kwestie uitsprak, ontwikkelde zich maandag een levendige discussie waarbij zowel Gronchi als Pella werd betrokken. Kroesjtsjev had zijn rede besloten met Gronchi voor de vreemdsoortige keuze te stellen democra tisch president te blijven of communist te worden. „Hoe uw beslissing ook mag zijn. mijn gevoelens van achting voor u blijven on veranderd", zei hij. Na afloop van de speeches raakten Kroesjtsjev en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Pella in het bijzijn van journalisten in een levendige dis cussie. Kroesjtsjev: „Ik vroeg de president com munist te worden. Maar ik dacht ook aan u". Pella: „Het zal voor de president erg moeilijk zijn met uw voorstel in te stemmen". Kroesjtsjev: „Maar ik stel altijd moei lijke problemen. Bovendien doe ik geen voorstel, maar ik nodig u uit, ik verwel kom u, ik bied u mijn beste wensen". Hier mengde Gronchi zich in 't gesprek. Gronchi: „Ik zou ook u graag iets willen toewensen, namelijk dat u door de God delijke genade zult worden geroerd en christen-democraat wordt". Kroesjtsjev: „Ik ben voor de partij die het meest voor het volk doet. Wanneer u dat doet neem ik de uitnodiging aan". Gronchi: „Daar reken ik op". Kroesjtsjev: „In orde, maar vertelt u mij eens hoe lang de christen-democratie in Italië al bestaat?" Gronchi: „Veel korter dan het commu nisme". Kroesjtsjev „Laten we eens vergelijken: wat heeft de christen-democratie Italië gegeven? Het embleem en de vlag op de maan, zijn die communistisch of christen democratisch?" Gronchi: „Ik heb u al gezegd dat men alles kan doen wanneer men geld heeft. De vergelijking gaat niet op". Kroesjtsjev: „We proberen geen ideeën te verkopen tenzij ze goed zijn. Ideeën zijn geen salami". Gronchi: ..Maar u hebt mijnen en aller lei natuurlijke rijkdommen". Kroesjtsjev: „Inderdaad we hebben alles". Gronchi: „Dan is mijn verklaring dui delijk". Pella: „Nu we over ideeën spreken moet ik zeggen, dat we het niet met u eens zijn over Berlijn en Duitsland". Kroesjtsjev: „U zult leren door het leven zelf. Het leven is zo'n goede leermeester, dat zelfs de meest achterlijke leerling op den duur leert. Ik heb vertrouwen in het verstand van de mens. U zegt, dat u voor de vrede bent. waarom wilt u dan geen verdrag met Oost-Duitsland?" Pella: ..Ik geloof niet dat we iets hebben toe te voegen aan het beeld dat president Gronchi vanochtend heeft gegeven". Kroesjtsjev: ..Misschien is uw beeld beter dan het onze?" Pella: ..Veroorloof me te zeggen dat ik dit inderdaad geloof'. Kroesjtsjev: „Hebben we u dan een teleurstellende beschrijving gegeven?" Pella: „Nee. Maar de onze is beter". Kroesjtsjev: ..Dit riekt naar nationa lisme". Pella: „Werkelijk niet". Kroesjtsjev: „Wanneer u zegt dat Ita liaanse macaroni het lekkerste is wat be staat zeggen wij dat dit niet juist is. Het lekkerste ter wereld is onze kvas. Heeft u ooit wel eens kvas gedronken? Probeer het eens op een warme zomerdag. In elk geval, leve vrede en vriendschap". Op dit moment probeerde een Italiaanse diplomaat tussenbeide te komen. Kroesjtsjev: „Ik heb er begrip voor. en keur het ook goed. wanneer diplomaten proberen een woordenwisseling te voor komen. Zij doen hun plicht". JOHANNESBURG. De mijnwerkers van de rampmijn van Coalbrook. waar 435 ondergrondse arbeiders bij een in storting om het leven zijn gekomen, zul len in staking gaan als geen onderzoek wordt ingesteld naar de naleving van de veiligheidsvoorschriften. De secretaris van de mijnwerkersbond, die dit maandag in Johannesburg bekend maakte, voegde hieraan toe dat ook een onderzoek in een drietal andere mijnen wordt geëist KAAPSTAD (Reuter) In een gesprek met het Zuidafrikaanse blad „Die Bur ger", heeft de minister van buitenlandse zaken van Zuid-Afrika, Eric Louw, ver klaard, dat Engeland op grond van zijn buitenlandse politiek op de duur bereid is in te stemmen met een zwart bestuur in Zuid- en Centraal Afrika en in Kenya. Volgens Louw is Macmillans kritiek op de apartheispolitiek ingegeven door be zorgdheid over de positie van het Westen ten opzichte van de Sovjet-Unie. Hij vroeg zich af, of de Britse premier bij een bezoek aan bijvoorbeeld Frankrijk of Amerika ook openlijk de binnenlandse politiek van die landen zou kritiseren. Hij dacht van niet. Ook daar. De minister-president van de Sovjet-Unie, Kroesjtsjev, heeft een uit nodiging aanvaard voor een bezoek aan de Afrikaanse republiek Guinea, aldus heeft het Russische persbureau Tass. maandag gemeld. De datum van het bezoek moet nog worden vastgesteld. Geen beroep. Pierre Jaccoud. de gewe zen advocaat die vorige week in Genè- ve tot zeven jaar is veroordeeld wegens moord, zal geen beroep tegen zijn von nis aantekenen. Wel zoeken zijn advo caten naar gegevens, waarop zij een verzoek tot herberechting kunnen ba seren. Abc. Volgens persberichten uit Irak gaat de overheid daar het analfabetisme, dat bij 80 percent van de bevolking zou bestaan, grondig aan pakken. Gedu rende de zomervakantie worden in de scholen cursussen voor volwassenen gehouden, terwijl ook avondcursussen zullen worden gegeven. Grap. „Handel snel, er zit een bom in de 202". Deze waarschuwing, die scherp over de telefoon klonk in Miami, had tot resultaat dat een Electra van de Na tional Airlines een scherpe bocht draai de om een noodlanding uit te voeren op het vliegveld van Palm Beach zondag avond. Aan boord*waren zes beman ningsleden en 76 passagiers. Het tele foontje bleek een „grap" te zijn. Zelf gedaan. Rechter Wilhelm Wittmaak is door zijn plaatsvervanger veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf. Rechter Wittmaak werd schuldig be vonden onder invloed in een auto te hebben gereden en zijn twee jonge kin deren te hebben toegestaan zijn auto te besturen. De rechter kreeg ook 50 mark boete en zijn rijbewijs wordt acht maanden ingetrokken. Achtervolgingswaanzin. „Rude Pravo", het blad van de Tsjechische commu nistische partij, schrijft maandag dat het Leger des Heils niets anders dan een spionage-organisatie is. Uit de sta tuten van het leger blijkt, dat dit dient om de uitbuiting van de arbeiders door de kapitalisten te rechtvaardigen, al dus het blad. De activiteit van de com mandanten van het leger, die vrijwel altijd buitenlanders zijn, verschilt niet wezenlijk van die van Allan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse veiligheids dienst", meent „Rude Pravo". Lege zak. Vorige week is een zending diamanten ter waarde van 12 miljoen gulden, die door een diamantair in Tel Aviv per vliegtuig naar Hong Kong werden gezonden, verdwenen. De dia mantair had de kostbare stenen ver pakt in een zak, die hij de P.T.T. in Tel Aviv ter hand stelde. Op het vlieg veld Lydda werd de lading overgedra gen aan een functionaris van de lucht vaartmaatschappij, die voor het ver voer naar Hong Kong zou zorg dragen. Maar in Hong Kong bleek de zak leeg te zijn. Toestemming. De British Overseas Air ways Corporation (B.O.A.C.) heeft van de Egyptische autoriteiten toe stemming gekregen op 10 april haar diensten met Comets-4 via Egypte te hervatten. Drieëneenhalf jaar geleden was haar dit naar aanleiding van het Suezconflict verboden. Denazificatie. De Amerikaan Lincoln Rockwell, die in Arlington (Virginië) een nazi-partij heeft opgericht, is ont slagen als kapitein-luitenant-ter-zee van de marine-reserve. De Ameri kaanse marineraad is van mening, dat Rockwells „activiteit als burger zijn bruikbaarheid bij mobilisatie heeft ver minderd tot een punt, waarop hij voor de marine geen waarde meer heeft". Doelwit. Een vooraanstaand liberaal lid van het Britse lagerhuis, Wade, heeft maandag op een bijeenkomst van de li berale partij te Londen gepleit voor boycot van Zuidafrikaanse goederen in Groot-Brittannië als demonstratie te gen de rassenpolitiek van de Zuidafri kaanse regering. Wade zei, dat zo'n boy cot Zuidafrikaanse zakenlieden zou kunnen treffen en zakenlieden zijn waarschijnlijk beter dan wie ook in staat invloed te oefenen op de Zuidafri kaanse regering. Voorwaarden. De leider van de Italiaan se socialistische partij, Pietro Nenni, heeft verklaard met de christen-demo craten te willen samenwerken wanneer deze de banden met de rechtse partijen in het parlement verbreken. Nenni noemde drie voorwaarden: volledig ondersteunen van het streven naar re gionale autonomie van verschillende provincies, nationalisering van de elek triciteitsvoorziening en nationalisering van de in opkomst zijnde atoomin dustrie.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3