Protest van drie partijen op Curasao tegen „bevoogding" Middenstand heeft bezwaren tegen voorgestelde wijzigingen Momentopname van een sleepkarwei Critiek in Amerikaanse pers op ontvoogdingsbeleid van Kongo Verward defensie-debat typeert Amerika's onbehaaglijkheid Vier doden in het verkeer DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 „Politiek spel berokkent grote schade aan eilandgebied" Landarbeider werkte voor 2,50 per week Allemaal leugenszegt boer Kolkman Enorme electromotor voor Hoogovens HUREN VAN BEDRIJFSPANDEN Bij keuring leger helmen Keurmeesters knoeiden met declaraties Vertrouwen van zijn patroon beschaamd Hervormde studie van de pinkstergroepen Geen tegenwicht tegen christelijke moraal Nog geen akkoord over de Britse bases op Cyprus Birmese neutralisten boeken enorme zege VAR tegen Kassems Palestijnse plannen Liga-overleg blijft in Cairo: zonder Irak Wou we lijke vr i j wi 11 iger s voor het leger van India Stamhoofden ongerust over A bako bezoek aan Moskou De Russische raket-voorsprong De samenwerkende partijen op Curacao. N.V.P., C.O.P. en C.V.U., hebben na een vergadering van de C'uracaose Eilandsraad de eerste vergadering sinds de af kondiging van de algemene maatregel van rijksbestuur van 30 januari, waarbjj de bevoegdheden van bet bestuurscollege op Curacao in handen werden gesteld van de gezaghebber een telegram gezonden aan de Nederlandse minister-president, prof. De Quay, waarin zij protesteren tegen „de koloniale bevoogding" en een „demo cratische beslechting van de gerezen moeilijkheden" vragen. De samenwerkende partijen wijzen er in hun telegram op, dat alle voorstellen, die eerder waren gedaan door de thans afgezette gedeputeerden, thans door de Eilandsraad zijn aangenomen, hoewel de meerderheid in de raad die voorstellen destijds had verworpen. bepalingen van het statuut het waarbor gen van de deugdelijkheid van bestuur aan de rijksregering opdraagt. Maar het ging niet om het waarborgen het ging om de verwezenlijking. En dat is een landsaange- legenheid. Nederland aldus de gezag hebber heeft zich dan ook stipt gehou den aan de bepalingen van het statuut. Ne derland was in deze kwestie gebonden aan het advies van de Antilliaanse landsrege ring, die meende dat de verwezenlijking van een deugdelijk bestuur bereikt was in dien de gedeputeerden naar huis werden gestuurd. Drie grote plannen De heer Gorsira deelde mede, dat hij in zijn vermoedelijk korte periode van alleenbestuurder drie belangrijke projecten, die haast hebben, wil voorbe reiden. Het eerste is het zo spoedig moge lijk uitbaggeren van de haven van Wil lemstad. opdat ook grotere tankers zon der moeilijkheden de raffinaderij van de Shell zullen kunnen bereiken. Het tweede plan is het geschikt maken van de dr. Al- bert Plesman luchthaven voor straalpas- sagiersvliegtuigen. Het derde plan betreft het doen aanleggen van een vaste oever verbinding tussen de twee delen van Wil lemstad. waarmee 12 miljoen is gemoeid. De heer Gorsira deelde mede. dat hij tij dens zijn verblijf in Nederland gedurende zijn vakantie met enkele financiers be sprekingen heeft gevoerd, waarbij uitge gaan is van de veronderstelling, dat het gebruik van deze nieuwe oeververbinding (een burg tussen twee hoge punten aan weerszijden van de Annabaai, die het Schottegat de eigenlijke haven met de zee verbindt) gepaard zal gaan met een heffing van tolgelden. De heer Gorsira kondigde een streng op treden aan tegen de verboden loterijen, die op het ogenblik op Curagao welig tie ren en deelde verder mede, dat hij ook op zeer korte termijn het beleid ten aanzien van de volkswoningen wil zuiveren van iedere politieke beïnvloeding. In dit ver band deelde hij mede, dat het bedrag aan achterstallige huur is opgelonen tot 300.000 gulden, een bedrag dat voldoende is om 2000 volkswoningen te bouwen, waardoor het krottenprobleem op Curagao zou kun nen worden opgelost. Boer Kolkman in Diepenveen is hevig verontwaardigd over de volgens hem „leu genachtige publikaties" omtrent zijn knecht die vijftig jaar lang bij hem gewerkt zou hebben voor 2.50 per week. Hendrik Bally was volgens de heer Kolkman alleen geschikt voor huishoudelijke werkjes, ter wijl hij ook bij het melken behulpzaam kon zijn. Na jaren geleden enige tijd bij een andere boer in Breda te- hebben ge werkt, verzocht Hendrik terug te mogen komen bij boerKolkman en hoewel op diens boerderij van zes hectare eigenlijk geen plaats was voor een derde werk kracht heeft Kolkman aan dat verzoek voldaan. Dat de man als kleding slechts lompen zou hebben bezeten, noemde de heer Kolkman een pertinente leugen. Min stens twee goede pakken bezat Hendrik volgens hem. De 65-jarige arbeider hoefde op De Kolkbosch niets meer te doen, doch wilde zelf blijven helpen. Achter de rug Van K. om is de knecht door anderen be naderd. De heer Kolkman voelt zich dan ook in zijn goede naam aangetast. Dezer dagen arriveerde in twee zendin gen te Rotterdam uit de Verenigde Staten een gelijkstroommotor van 7200 pk. be stemd voor de blokwalserij van de Hoog ovens te Velr?n. De beide stators, die een gewicht hebbben van elk 48 ton, zowel als het anker, dat 85 ton weegt, worden per lichter naar IJmuiden vervoerd. De nieuwe motor, die het hart van het walsbedriif zal worden, gaat de bestaande General Electric-motor vervangen die een capaciteit heeft van 6.000 pk. De motor zowel als de bijbehorende besturings- en bedieningsapnaratuur zijn het allernieuw ste op dit gebied. In een verklaring die na de Eilands raadvergadering werd verspreid, zeggen de samenwerkende partijen, ernstig pro test te willen aantekenen tegen de gang van zaken op Curacao na de inwerkingtre ding van de algemene maatregel van rijksbestuur. De raad heeft op 5 februari een lange reeks voorstellen aanvaard, welke de meerderheid in de raad eerder heeft geweigerd. „De schade, berokkend aan het eilandgebied Curagao, is nauwe lijks te meten", aldus de verklaring. Slechts om partijpolitieke overwegingen hebben de Democratische Partij en de Katholieke Volkspartij deze noodzakelij ke maatregelen maandenlang aangehou den en het ernstige werk van de raad tot een politiek spel gemaakt. „Dat de rijksregering" zo heet het verder „blindelings is afgegaan op een rapport, uitgebracht door één der belang hebbende partijen, zonder ook de andere kant te horen, vervult ons met grote on rust. De provocatie van een plaatselijk blad, door zijn bericht dat de Koningin persoonlijk achter de genomen maatre gel zou staan, vervult ons met grootste zorg". „Wij zijn van mening" aldus gaat de verklaring der samenwerkende partijen verder, „dat het heilige instituut van de eilandelijke autonomie niet gedoogt, dat de rijksregering zonder meer die maatrege len neemt, welke de als partij bij het conflict betrokken landsregering haar belieft voor te stellen. Wij zijn de mening toegedaan dat het niet aangaat, dat de rijksregering, waarvan de Nederlandse partner zelf door vervroegde verkiezin gen aan het bewind is gekomen, zonder ook ons te horen, Curacao vervroegde ver kiezingen onthoudt. Als de rijksregering van plan is in de toekomst altijd zo te han delen heeft het statuut reeds nu alle zin verloren: de koloniale bevoogding is ge bleven. Wij handelen over u maar zonder u". Ten slotte zegt de verklaring, dat de raad in zijn huidige samenstelling de be volking niet juist meer vertegenwoordigt. De tegenwoordige toestand is abnormaal. De intrekking van de algemene maatre gel van rijksbestuur kan slechts op demo cratische wijze geschieden na nieuwe ver kiezingen. Elke andere oplossing is een met Nederlandse steun handhaven van de zogenaamde meerderheid. De samenwer kende partijen behouden zich het recht' voor hun medewerking te weigeren aan de continuering van een abnormale toe stand, zo zeggen zij. Verklaring van gezaghebber De gezaghebber van het eilandgebied Curacao, de heer M. P. Gorsira, die thans belast is met de taken welke aan het be stuurscollege zijn toegewezen, heeft een uiteenzetting gegeven van zijn positie se dert het in werking treden van de algeme ne maatregel van rijksbestuur, bedoeld om een einde te maken aan de langza merhand chaotisch geworden bestuurs- toestand van Curacao. De heer Gorsira merkte op dat hij niet gekozen is, maar benoemd. „Daarom zo zei hij „acht ik het het recht van het volk te weten wat ik doe, van plan ben te doen en waarom ik dat zal doen. Zodra de begroting behandeld is, de an dere financiële problemen zijn geregeld en de zaken weer normaal lopen, zal vermoe delijk worden overgegaan tot het intrek ken van de bijzondere maatregel. „Ik heb niet de minste aspiratie één dag langer al- leenhestuurder te zijn dan nodig is", zo verklaarde de heer Gorsira. Sprekende over de staatsrechtelijke achtergronden van zijn benoeming tot „riiksgevolmachtigde" of hoe men zijn huidige positie ook zou willen aanduiden merkte de heer Gorsira op, dat volgens artikel 43 van het statuut de landen, ieder afzonderlijk, verantwoordelijk zijn voor de verwezenlijking van een deugdelijk be stuur. Dit betekent dus, dat regering en staten hiervoor verantwoordelijk zijn en dat is ook de verklaring, waarom in de huidige situatie de minister van Algeme ne Zaken is ingeschakeld. Maar de be voegdheden van de minister inzake de gang van zaken op Curacao mogen nim mer de verantwoordelijkheden van de Eilandsraad aantasten, noch die van de gezaghebber als zodanig. In werkelijkheid betekent dit dus, dat de bevoegdheden van de minister van Algemene Zaken ten aan zien van Curacao op het ogenblik gering zijn. Er is verwarring ontstaan, omdat de In opdracht van de Directeur Materieel Landmacht zijn kortelings 135.000 leger- helmen opnieuw gekeurd. De helmen be hoorden tot een partij die in 1958 was be steld. Aanleiding tot de herkeuring was het feit, dat de Directeur Materieel Land macht ter ore was gekomen, dat er zich onder de partij helmen wederom talloze zouden bevinden, die niet aan de gestelde eisen voldeden. Het onderzoek heeft enkele weken in beslag genomen. Geen der hel men behoefde ten gevolge van fouten te worden afgekeurd. Tijdens het onderzoek kwam echter aan het licht, dat enkele keurmeesters zich hadden schuldig gemaakt aan malversaties met declaraties. De betrokkenen zijn uit overheidsdienst ontslagen. De 135.000 herkeurde helmen droegen alle het goedkeuringstempel van de hoofd keurmeester. Ondanks het feit, dat van de partij een deel reeds aan de troep was uit gereikt, gaf de Directeur Materieel Land macht de opdracht tot herkeuring Deze nakeuring op grote schaal stond onder controle van een hoofdingenieur. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zegt ernstig bezwaren te hebben tegen het door de regering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. In dit wets ontwerp komen niet alleen maatregelen ter verhoging van de huurprijs voor. maar ook zal de huurbescherming niet langer van toepassing zijn op ongebouwd onroe rend goed, terwijl tevens de mogelijkheid geschapen wordt tot liberalisatie van het huurbeleid. Een gefundeerd oordeel, of het verant woord is tot liberalisatie van huurprijs en huurbescherming voor bedrijfsruimten te komen, kan volgens het verbond pas wor den gegeven, nadat de commissie-Hou wing rapport heeft uitgebracht. De nu aangekondigde maatregel loopt naar het oordeel van het verbond vooruit op het door deze staatscommissie uit te brengen advies. Het bestuur is van mening, dat er van opheffing van de schaarste aan bedrijfs panden nog geen sprake is, het opheffen van de huurprijsbescherming zal dan ook een opdrijven van de huren tot gevolg hebben, hetgeen voor vele ondernemers funeste gevolgen zal hebben. Ook het vrij geven van de huren van bedrijfspanden boven een huurwaarde van 5000, 3500 en 2500. naar gelang de gemeenteklasse, zal voor de. betrokken huurders ernstige gevolgen hebben. De door de regering voorgestelde libera lisatie zal tot gevolg hebben, dat vele dui zenden middenstanders in de naaste toe komst buiten de huurprijsbeheersing zul len komen te vallen en tevens met een verzwakte vorm van huurbescherming te maken zullen krijgen, wat een ernstig ge vaar voor de middenstand betekent, aldus het verbond. Het bestuur van het verbond acht een huurverhoging van 15 percent te hoog. De praktijk heeft geleerd, dat de maximum verhoging meestal zonder meer wordt toe gepast. Hierbij komt, dat de onderhouds kosten voor bedrijfsruimten voor de eige naar van het pand belangrijk lager liggen dan bij de woningen en dat het hier niet gaat om verbetering van woongenot, ter wijl er bovendien veel minder sprake is van een verschil in huurniveau tussen oude en nieuwe woonwijken. Het komt het bestuur redelijk voor, een verhoging van de huren op bedrijfspanden Een 17-jarige jongen uit Rotterdam heeft het vorige jaar van zijn patroon 900 ver duisterd Hij werd door de kinderrechter veroordeeld tot een voorwaardelijke tucht- schoolstraf van vier maanden met twee jaar proeftijd. Op 6 januari werd hij in vrijheid gesteld. Zijn patroon nam hem terug, omdat hij hem toch wel een ge schikte jongen vond. Kort daarna bleek dat de knaap zich opnieuw aan verduiste ring had schuldig gemaakt, deze tweede keer betrof het 660. Hij had het geld opgemaakt aan cafébezoek en taxiritten. In Enschede is op de onbewaakte over weg in de Slankweg een personenauto uit Overdinkel door de trein EnschedeGro- nau aangereden. De beide inzittenden, J. W. Zuidinga en zijn 24-jarige zoon werden uit de wagen geslingerd. De vader was op slag dood. De zoon is later in een zieken huis overleden. In Arnhem gebeurden gisteren twee ver keersongevallen met dodelijke afloop. De 90-jarige heer J. Th. te Groen uit Arnhem werd bij het oversteken van de Utrechtse- weg aangereden. Hij overleed kort na aan komst in het ziekenhuis. Op de Johan de Wittlaan raakte de 7-jarige Hendrik Souer onder een vrachtauto. De jongen ging met zijn autoped voor het rode verkeerslicht links naast de vrachtauto staan en viel bij het wegrijden onder het achterwiel. Hij was op slag dood. te stellen op ten hoogste 50 percent van de huurverhoging voor woningen. Dit wil zeggen, dat de huidige huurverhoging voor bedrijfspanden niet verder dient te gaan dan tot een maximum van 10 percent van het huurbedrag van 31 maart 1960 en dan alleen, wanneer de regering afziet van de voorgestelde plannen tot liberalisatie van het huurbeleid met betrekking tot be drijfsruimten en met het nemen van maat regelen op dit punt wacht totdat de com missie-Houwing hierover advies heeft uit gebracht. aldus het verbond. De tweedaagse vergadering van de ge- nerale synode der Nedei'landsch Hervornï- de Kerk op Woudschoten te Zeist heeft zich maandag onder meer bezig gehouden met een concept-herderlijk schrijven, op gesteld door de commissie voor secte- wezen over de kerk en de pinkstergx-oepen. Deze commissie werd in 1958 door mode- ramen van de generale synode benoemd. De synode achtte het nodig zich met een herderlijk schrijven tot de gemeenteleden te richten in verband met de sterk toege nomen activiteit van allerlei pinkster- groepen ook in ons land. De voorzitter van de commissie, dr. F. Boerwinkel, lichtte dit herderlijk schrijven toe. De commis sie zal een stuk samenstellen dat voor ieder gemeentelid begrijpelijk is. Er wordt in dit stuk gewezen op de sterke na druk, die de pinkstergroepen leggen op de geestesdoop, op de doop op belijdenis en door ondeidompeling ook als men als kind reeds is gedoopt. Deze praktijk heeft bij leden van de kerk en met name ook de kerkeraden beroering gewekt. Wat moet men doen met gemeenteleden en met ambtsdragers, die zich laten herdopen? Achtereenvolgens werd behandeld wat verstaan moet worden onder de pinkster groepen. wat hun boodschap iS, wat het antwoord van de kerk moet zijn op deze boodschap en tenslotte de vraag of er in de kerk geen gebrek is aan besef van de te genwoordigheid van de Heilige Geest. Door het optreden van de pinkstermensen is een belangrijk stuk van de bijbelse bood schap. namelijk de leer omtrent de heili ge geest, weer aan de orde gesteld. Daar staat tegenover, zo zegt dit herder lijk schrijven, dat men er zich voor moet hoeden de Heilige Geest een wet voor te schrijven. Het concept-hei-derlijk schrij ven gaan verder in op de gave van de pro fetie en van de genezing en op de doop door onderdompeling. Nadat een aantal leden van de synode opmerkingen over het rapport gemaakt had en de commissie deze opmerkingen had beantwoord stelde het moderamen voor, dat de daartoe benoemde commissie met de commissie van rapport de opmer kingen van de synode zal bewerken. Daarnaast moet het appèl van de pink sterbewegingen ten volle gehoord blijven. Daarna zal het dan weer aan de generale synode worden aangeboden. Het voorstel van de moderamen wordt daarna met al gemene stemmen aangenomen. Tsjechische klacht PRAAG (AFP) In Tsjechoslowakije bestaat geen voldoende tegenwicht tegen de christelijke moraal en het marxistische onderwijs biedt de kinderen niets, dat deze moraal kan vervangen. Dit verklaren twee marxistische theoretici in „Tvorba", het orgaan voor ideologische vraagstukken van de Tsjechische communistische par tij. Zij zeggen, dat de studenten aan de Praagse universiteit weliswaar de kerk als instituut verwerpen, maar dat deze jonge mensen zich verward en onzeker blijven voelen als het leven hen confron teert met de religieuze moraal. De stu denten gaan akkoord met het socialisti sche bewind en beschouwen de marxisti sche moraal als rechtvaardiger dan de kapitalistische. Zij menen echter, dat de religieuze moraal „menselijk en univer seel" is, omdat deze hen helpt in het leven zoals zij de mensen al eeuwen lang heeft geholpen. Volgens beide theoretici zijn de jonge- ren van oordeel, dat de burgerlijke mo raal slechts „uitwendig" is, terwijl de re ligieuze ook de „binnenkant" raakt. Het gaat hier om een zeer gecompliceerd vraagstuk, dat een wetenschappelijke op lossing vereist, aldus deze theoretici. LONDEN (UPI) De impasse welke tussen de Britse regering en aartsbisschop Makarios ontstaan is over de kwestie van de -soevereiniteit over Britse militaire ba ses op Cyprus, is nog niet doorbroken en gezaghebbende zegslieden in de Britse hoofdstad zijn van oordeel dat de over dracht van de onafhankelijkheid aan de nieuwe, onafhankelijke republiek Cyprus in verband hiermee opnieuw een maand zal moeten worden uitgesteld. De onder minister voor Koloniën, Julian Amery, heeft de vorige week op Cyprus geconfe reerd met Makarios en dr. Fazil Kutchuk, de leider van de Turkse minderheid op Cy prus. Amery heeft zondag de definitieve Britse voorstellen overhandigd, zo ver luidt in Griekse politieke kringen. Deze voorstellen zouden in feite dezelfde zijn als de oude, die Makarios al had verwor pen. De besprekingen over de omvang en het gezag over deze Britse bases, die reeds een keer vastgelopen waren, zullen vandaag worden voortgezet. Zaterdag heeft Makarios gezegd, dat er nog een kans is dat de streefdatum van 19 maart aangehouden kan worden. In Xy- lophagou hebben zondag honderden links georiënteerde Griekse Cyprioten gede monstreerd tegen de vestiging van Britse militaire bases op het eiland. RANGOON (Reuter) In Birma zijn zaterdag verkiezingen gehouden voor 223 van de 250 zetels van het Huis van Afge vaardigden. Het waren de eerete verkie zingen sedert het huidige zakenkabinet van generaal Ne Win in oktober 1958 de macht in handen nam omdat het land onbestuur baar was geworden door een scheuring in de anti-fascistische liga voor volksvrijheid. Volgens de eerste uitslagen schijnt de „reine" groep van de liga. onder leiding van de vroegere premier Oe Noe, die van het boeddhisme de staatsreligie wil maken, een grote overwinning te hebben behaald op de „stabiele" liga-groep, die streeft naar industrialisatie en „birmanisatie" van het bedrijfsleven. Vele „stabiele" leiders onder wie oud-premier Oe Ba Swe, zijn in hun kiesdistricten in Rangoon verslagen. Tot op heden zijn de uitslagen: de „reine" groep van de liga 57 zetels, de „stabiele" fractie 6 zetels. (UPI) De „zuivere" fractie onder lei ding van oud-premier Oe Noe, is meer socialistisch en neutralistisch georiën teerd dan de pro-westelijke „stabiele" fractie. De „zuiveren" waren aanvankelijk voorstander van het optreden van generaal Ne Win. maar drongen later krachtig aan op het houden van verkiezingen. Oe Noe behaalde een meerderheid van ruim 21.000 stemmen op zijn tegenkandidaat van de „stabiele" fractie (26.369 stemmen tegen ruim 5.000). (Van onze correspondent in Brussel) De traditionele stamhoofden hebben in een motie geprotesteerd tegen het feit dat twee leden van de Abako-delegatie zich ir de afgelopen week via Oost-Berlijn naar Moskou begaven. De chefs zeggen dat de ze reis de vrees bevestigt die zij sedert geruime tijd koesteren, dat sommige Kon golese politici de Belgische voogdij wil len vervangen door een communistische dictatuur. Anderzijds wordt in de Belgi sche kringen van de Rondetafelconferen tie aandacht besteed aan de Amerikaanse houding ten opzichte van de Belgische on- afhankelijkheidspolitiek voor Kongo. De New York Times verwijt België dat het met Kongo te hard van stapel loopt en het Amerikaanse tijdschrift Time Ma gazine zegt te twijfelen aan de ernst van de Belgische ontvoogdingspolitiek. Het blad merkte op dat de Kongolezen klaar blijkelijk nog niet bekwaam zijn om een onafhankelijke staat te leiden. België laat Kongo aan zijn lot over, aldus Time. Belgische regeringskringen zijn hogelijk verbaasd over deze conservatieve houding van deze bladen, die naar in Brussel ver luidt, door de Amerikaanse autoriteiten zijn geïnspireerd. Enkele jaren geleden verweet men de Belgen dat zij in Kongo wel veel hadden gedaan voor de sociale en economische ontwikkeling, maar ten achter bleven met de politieke ontvoog ding. Het woord „paternalisme" kon men toen in vele Amerikaanse kranten lezen. Te weinig Waarschijnlijk om de Amerikaanse en internationale opinie gerust te stellen heeft eerste minister Eijskens maandag voor de financiële pers in België betoogd, dat Bel gië inderdaad te weinig heeft gedaan om een élite van inlanders te vormen. De twee Kongolese universiteiten in Leopoldstad en Elizabethstad werden pas drie jaar gele den opgericht In de Frans-Afrikaanse ge bieden zijn op het ogenblik zevenduizend universitair afgestudeerden en er hebben Afrikaanse afgevaardigden zitting in de Nationale Vergadering te Parijs. De Bel gische premier zei zich te verheugen over IJmuiden's grootste zeesleper, de 2600 pk metende „Noordholland" van n.v. Bureau Wijsmuller, heeft met het ver voeren van het vliegdekschip „Tri polis", een baby-flattop van 8000 ton, goed werk gedaan. In 75 dagen werd treffelijke (Van onze correspondent in de V.S.) Wat moet het grote publiek ervan den ken? Generaals van naam zoals Taylor (pas gepensioneerd en daarom vrij om te spreken) en Power leider van de (strate gische luchtmacht) waarschuwen met klem. dat Amerika tenzij men krachtig ingrijpt op weg is een militaire mogend heid van de tweede rang te worden. Pre sident Eisenhower en leden van zijn rege ring tonen zich geïrriteerd door de critiek en karakteriseren die generaals als men sen met een beperkte gezichtskring, die zich ten oprechte opwinden en het beter willen weten dan hun superieuren. De ene dag zegt de minister van defen sie Gates, dat men het Russische gevaar jarenlang te hoog heeft aangeslagen en dat men thans tot een minder verontrustende herwaardering is gekomen, maar een paar dagen later deelt Allan Dulles, het hoofd van de Amerikaanse spionagedienst mede, dat recente schattingen betreffende Rus- lands kracht te laag waren en thans weer omhoog zijn gegaan als gevolg van de pre cisie van de raketschoten in de Stille Oceaan. 'Dé Democraten, die in een verkiezings jaar natuurlijk alles aangrijpen om critiek op het regeringsbeleid uit te oefenen, be togen, dat Eisenhower de militaire uitga ven ondergeschikt maakt aan zijn begro- tingspolitiek. Het publiek beseft, dat een deel van die beweringen ingegeven kan zijn door verdiezingstactiek en het zal mis schien meer indruk maken, dat de bladen van het Luce-concern (Time, Life en For tune) meer aandacht dan tevoren gaan vragen voor dit grote militaire debat en zelfs in een hoofdartikel te kennen ge ven, dat Amerika te kort schiet in militaire insp.anning. Luce is steeds een krachtige steun voor Eisenhower geweest en de Re publikeinse regering heeft van deze kant in de laatste zeven jaar nauwelijks critiek ondervonden. Dit zegt dus wel iets. De eerste klap Vrijwel algemeen neemt men aan, dat op dit moment Amerika over voldoende vergeldingskracht beschikt om een aanval van de Sovjet-Unie dermate af te straffen, het feit dat talrijke Kongolese leiders aan de R.T.C. de wens hebben uitgesproken om de economische en politieke banden met België nog te verstevigen. België wil Kon go in de beste voorwaarden naar de on afhankelijkheid leiden, aldus Eijskens. Vorderingen Intussen heeft de commissie van de R.T.C., die zich met de voorbereiding van de verkiezingen bezighoudt, haar werk zaamheden beëindigd. Zij heeft besloten geen beroep te doen op de UNO om de ver kiezingen te controleren. Die controle zal aan speciale commissies, gepresideerd door Belgische magistraten, worden toe vertrouwd. In de commissie van de struc tuur van de Kongostaat werd een voorstel waarbij het recht om bedrijven te natio naliseren aan de centrale regering zou worden toegekend, zeer krachtig door de Kongolese leiders van Katanga, de koper en uraniumprovincie, bestreden. Zij ver klaarden dat de kapitalen niet meer naar Katanga zullen vloeien wanneer er van nationalisatie wordt gesproken. Het beleid van de mijnen en de energie zal worden toevertrouwd aan de centrale regering van Kongo, maar de provinciale regering zal een recht van toezicht hebben, dat in de praktijk op een recht van veto neerkomt. Kasavubu hield in Brussel een perscon ferentie om nogmaals de vorming van een voorlopige regering voor Kongo te verde digen. Uit Leopoldstad zijn enkele van zijn volgelingen aangekomen die hem een groen-goud lint overhandigden, als teken van de trouw, die vele Kongolezen hem nog steeds betuigen. In de wandelgangen van het Paleis der Congressen werd ge zegd dat de ruzie tussen Kasavoeboe en de andere politieke leiders van het „kar tel" spoedig zal worden bijgelegd. Kasavoeboe heeft op een persconferentie verklaard weer aan de conferentie te zul len gaan deelnemen. Over het Belgische argument, dat er in Kongo geen gekozen parlement is, waaruit een voorlopige rege ring kan worden gevormd en waaraan deze regering verantwoording zou kunnen afleggen zei hij slechts: „Dat is niet onze schuld." het schip van New Orleans naar Hirao in Japan gebracht, een afstand van 10.000 m\jl. De foto, die een goed beeld geeft van de sleep, is genomen door kapitein T. Hoek. Vele Wijsmuller- mensen ontwikkelen zich tot voor- fotografen. dat Rusland het risico van zulk een Amerikaanse vergelding niet zou willen lo pen. Generaal Power is echter van mening dat driehonderd Russische raketten vol doende zouden zijn om Amerika's capaci teit om te vergelden te vernietigen. Van daar dat hij het zo langzamerhand tijd be gint te vinden om een deel van zijn vlieg tuigen voortdurend in de lucht te houden, waar zij vrijwel onkwetsbaar zijn. De re gering is evenwel van oordeel dat zulk een maatregel te kostbaar is en te grote slij tage met zich brengt. Amerika maakt op velen in deze periode de indi-uk van een schaker, die in de ver dediging is gedrongen. Die defensie moge op dit ogenblik nog soliede zijn, maar ieder die schaakt zal weten, dat het op den duur meestal funest is, wanneer de tegenpartij voortdurend het initiatief weet te behou den. Niet alleen in bewapening, maar op het veel grotere gebied van nationale macht ontwikkelt de sovjet-Unie zich naar veler oordeel sneller dan de Verenigde Staten. De Russen moeten enorme sommen uitge ven aaa wetenschappelijk onderzoek en aan technische ontwikkeling. Wanneer daarom Amerika besluit om meer geld be schikbaar te stellen voor de ontwikkeling van een sterker raketmotor (de Saturnus), dan is dat een actie in de goede richting, maar men moet niet menen, dat men door zulk een actie in een bepaalde sector de Russen werkelijk in kan halen. Indien Amerika geen Spartaanse maatregelen neemt is de kans groot, dat de Russen het initiatief zullen behouden en hun overwicht zullen vergroten. Nixons visie MILWAUKEE, WISCONSIN (UPI) In een i-edevoering aan een diner, dat de Re publikeinse partij hield ter gelegenheid van Lincolndag heeft vice-president Nixon de nationale defensiepolitiek van de rege ring verdedigd. Nixon zei dat het er niet om ging of de Verenigde Staten op kunnen tegen de potentiële vijand in de vorm van wapen tegen wapen, maar of de Verenig de Staten over voldoende macht beschik ken dat hun vergeldingskracht niet kan worden uitgeschakeld. Volgens Nixon is de grootste fout, die de Verenigde Staten kunnen maken het laten varen van het stelsel van vrije economische concurrentie „ten einde de uitdaging van Kroes jtsjev voor een vreedzame wedijver tussen onze twee stelsels" aan te kunnen. Te eniger tijd zullen zij onze weg kiezen en wij moeten niet de vergissing begaan om die van hun te nemen", aldus Nixon. BAGDAD (Reuter) Irak heeft om een andere vergaderplaats dan Cairo voor de Arabische Liga verzocht, opdat alle Ara bische landen aan de bijeenkomsten kun nen deelnemen ter oplossing van de Pales tijnse kwestie. De Liga vergadert vandaag over de kwestie Algerije en Palestina. Irak en Tunesië zijn niet vertegenwoordigd. Irak is van oordeel, dat het in Cairo bloot staat aan „een onrechtvaardige propaganda campagne". Premier Kassem van Irak heeft de ves tiging van „een onsterfelijke Palestijnse repuliek" voorgesteld en voor het bereiken van dat doel wapens en geld toegezegd. Volgens waarnemers in Bagdad schijnt de V.A.R. de voornaamste opposant tegen het plan te zijn. BOMBAY (Reuter) De minister van defensie van India, Krisjna Menon, heeft meegedeeld, dat de regering een plan voorbereidt om meisjes op te leiden voor vrijwilligerseenheden van het territoriale leger. Deze opleiding beslaat alle takken van dienst behalve het gebruik van wa pens. Hij zei, dat de oprichting van deze eenheden en een uitbreiding var het natio nale kadettenkorps niet moeten worden opgevat als een soort militarisme. De na tionale politiek ondergaat geen enkele wij ziging. „De betekenis van het kadetten korps is nog groter op een tijdstip dat de situatie aan de Himalajagrens wijzigingen ondergaat", aldus de minister, die een uit breiding van het territoriale leger wenst tot boven het maximum van 60.000 leden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5