Virus in irissen zal krachtig worden bestreden Revolutionaire duikboot van Nederlandse vinding Minimumprijzen gladiolen hebben geen nadelige invloed op afzet El ERBESCHUIT NIEUW! Luxe kop en schotel. extra Mode! Capri. Italiaans ontwerp. 6 Zeehondklaar voor zijn element Kort nieuws Minister antwoordt op vragen Interparlementaire Beneluxraad protesteert verrassend lekker! Lever de Bolletje waardebonnen in bij Uw bakker LUXE BESCHUITDOOS BIJPASSEND ONTBIJTBORDJE DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vergadering van de vereniging „De Iris", die maandagmorgen in het Krelage- huis te Haarlem werd gehouden, heeft de irissenkwekers niet in een optimistische stemming gebracht. De voorzitter, de heer A. Kooiman uit Andijk, deelde mede, dat het in de bedoeling ligt van het bestuur om bij de keuring op virus geen soepel heid meer te betrachten. De kwekers zul len de partijen vroeg moeten zuiveren, wil len ze niet het risico van afkeuring lopen. De aanwezigen kregen ook nog een statis tiek met de beplante oppervlakten uitge deeld. Tot hun schrik zagen ze, dat er nu 380.000 r.r. staat tegen verleden jaar 302.500. In 1959 kon de export het aanbod al niet verwerken, zodat vele kwekers met verlies moesten verkopen. De afgelopen zomer is een pechzomèr geweest, want de bladluizen hebben zich uitstekend kunnen uitleven en hebben het virus sterk verbreid. Het gevolg is ge weest, dat er van de belangrijkste rassen veel is afgekeurd, van H. C. van Vliet der tig en Wedgwood zelfs vijftig percent. Hiervan was nog wel een gedeelte dat nog kon worden geëxporteerd. Er zal weer het mes in de cultures moeten worden gezet, aldus de heer Kooiman, want de expor teurs moeten in het buitenland met de hand op het hart kunnen verklaren, dat de Nederlandse kwekers alles doen om het produkt weer gezond te krijgen. Omdat men verwacht dat maar weinig partijen het A-certificaat zullen halen overwoog het bestuur het half percent toe gestane virusplanten te verhogen tot één. Na rijp beraad is men tot de conclusie gekomen, dit niet te moeten doen. Beter kan men een B-certificaat instellen, waar voor wat meer virus wordt getolereerd. Wat nog nooit gebeurd is, was nu wel het geval: de heer F. Limburg, directeur van de keuringsdiensten, maakte aanmer king op het jaarverslag van de secretaris, de heer Van der Laan. Hij protesteerde tegen diens bewering, dat de keurings dienst gebruik heeft gemaakt van de lage markt om veel moeilijk te zuiveren klei ne maten naar de mesthoop te verwijzen. De heer Limburg is er tijdens deze ver gadering niet verder op ingegaan, maar bleef het zeer oneens met de opvattingen van de administrateur. De heren A. H. Bergman, Sassenheim, en Fr. Duyn, Lutjebroek zullen de plaat sen van de heren J. van Waveren, Haam stede en J. de Wit Azn., te Bovenkarspel innemen. De heer Limburg heeft in zijn jaarver slag nog eens de nadruk gelegd op de be strijding van het virus en enkele opval lende cijfers van afkeuringen genoemd. Ook hij beklemtoonde dat de controleurs van de diensten opdracht krijgen om streng te keuren zonder eerst de waarschu wing te geven om op te zuiveren. Het is onmogelijk om de ruim 2500 kwekers na te lopen. De kwekers zullen ook goed moeten let ten op de zuiverheid van de partijen. Er mogen geen afwijkende bloemen meer in voorkomen. De selectiekeuring blijkt nog niet vol doende te leven bij de kwekers, hoewel de animo steeds stijgt. Dit jaar kon 34 percent van de monsters met een A-certificaat worden begiftigd. Het aaltjesziek wordt goed bestreden. Door middel van „koken is dit beestje goed te bestrijden. De ontwikkeling wordt ge controleerd door monstertrekking. Slechts enkele procenten van de 500 monsters ble ken licht aangetast te zijn. Het fusarium geeft de andere bollen- kwekers nogal wat last. Bij de irissen is dit het afgelopen jaar meegevallen, maar de kwekers van dit gewas zullen toch op hun hoede moeten zijn. Zoals gebruikelijk is bij lage binnen landse prijzen kwamen bij de rondvraag suggesties naar voren om de minimum- export-prijzen af te schaffen. Men was van mening, dat de exporteurs dan gemakke lijker werken. De voorzitter deelde echter mede, dat deze prijzen door het buiten land worden gevraagd. Men moet zich daar dus bij neerleggen. Weinig opgewekt verlieten de aanwezi gen. onder wie de professoren Van der Want en Van Slogteren en de rijkstuin- bouwconsulent in Lisse, ir. A. F. Vlag, de vergadering. Sinds enkele dagen mag men in de beroemde Venetiaanse kanalen niet, harder varen dan acht kilometer per uur. Deze snelheidsbeperking is niet zozeer om ernstige aanvaringen te voorkomen, als wel tot bescherming van de grachtenhuizen en hun fun deringen bedoeld. De golfslag van de steeds weer langsvarende boten kun nen namelijk de sterkste fundamenten „door de knieën" brengen. De Vene- Bij de Rotterdamse Droogdok Mij. zal op 20 februari 's morgens om kwart over tien, de onderzeeboot „Zeehond" bestemd voor de Koninklijke Marine, te water wor den gelaten. Evenals het zusterschip „Dolfijn" is de „Zeehond" gebouwd naar het ontwerp van ingenieur M. F. Gunning volgens een nieuw principe, waarvan Nederland de primeur heeft. In afwijking van het con ventionele één-cylinder type, bestaat de romp van deze nieuwe onderzeeboot uit drie cylinders. De twee benedenste lig gen naast elkaar, de derde rust daar in het midden boven op. Deze constructie vormt de oplossing van het probleem, een middelgrote onderzee boot te ontwerpen, die een grote duik- diepte heeft, zonder dat zulks ten koste van het gewicht en derhalve van de bewape ning gaat. Hierdoor kan een grotere druk- vastheid van het bootlichaam en tevens een hogere onderwatersnelheid worden verkregen, aldus de Marine-Voorlich tingsdienst Door de lagere plaatsing van de zware batterij en de voortstuwingsinstallatie in de benedencylinders is het namelijk mo gelijk, minder ballast in de kiel aan te brengen. Deze gewichtsbesparing kan worden uitgebuit voor een zwaardere con structie van de drukvaste cylinders, ten einde duiken tot grote diepte mogelijk te maken. Bovendien kunnen afzonderlijke cylin ders van kleinere diameter gemakkelij ker en lichter worden geconstrueerd, dan een cylinder van dezelfde totale inhoud. Voorts kan de apparatuur in drie afzon derlijke cylinders doelmatiger worden opgesteld dan in een cylinder van dezelf de inhoud, zodat meer gevechtsapparatuur kan worden geplaatst in een drie-cylinder- boot. dan in een een-cylinderboot van de zelfde tonnage. Aan de woonverblijven van de bemannin is bijzondere aandacht besteed. De „Zeehond" is de tweede onderzeeboot van die naam. De eerste „Zeehond" werd op 11 oktober 1943 als asdic-boot in Enge land in dienst gesteld, om na de oorlog op .14 september 1945 weer aan de Britse marine te worden teruggegeven. De tewaterlating van de nieuwe „Zee hond" zal worden verricht door mevrouw A. Kruys-Troll, echtgenote van de vlag officier materieel, vice-admiraal W. J. Kruys. tiaanse politie is uitgerust met een speciale apparatuur welke werkt volgens het radarprincipe om over treders van de nieuwe snelheidsrege ling onverbiddelijk te kunnen verbali seren. De „wijde wereld" in. Een 13-jarig meisje uit Rotterdam besloot dezer dagen met een 6-jarig buurmeisje de wijde we reld in te trekken. Het meisje vertelde aan een kennis dat zij geen contant geld had om fruit voor haar moeder in het zieken huis te kopen. Als onderpand voor de 5,die zij wilde lenen, gaf zij een spaarbankboekje van een broertje. Zij kreeg inderdaad het geld. Zij namen de trein naar Den Haag. Toen het donker werd waren zij daar in een geparkeerde autobus gekropen. Daar trof de politie agent die op zijn ronde was, de meisjes aan. Het tweetal werd teruggebracht naar Rotterdam. Veroordeeld. De rechtbank te Alk maar heeft een vertegenwoordiger wegens valsheid in geschrifte, verduistering, dief stal en heling» veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zijn medewerker werd tot twaalf maanden veroordeeld. Beiden hadden onjuiste inlichtingen gegeven aan een financieringsinstituut over afbetalings verkopen van radio's, televisietoestellen, wascombinaties en dergelijke. Voorts wa ren in consignatie ontvangen artikelen verkocht zonder de koopsom af te dragen. Hoewel verdachten in drie jaar een om zet hadden van 171.000, waren zij fail liet gegaan. Hun onkosten waren hoog en zij gaven hun colporteurs een zeer hoge provisie. Scheepsbrandje. Aan boord van de kustvaarder „Teunika", die voor reparatie in het Westerdok te Amsterdam ligt, heeft brand gewoed. De kapiteinshut, de be manningshutten, de kombuis en een deel van de stuurhut brandden gedeeltelijk uit. Op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer Vredeling (Arb.) over de vaststelling van de minimumexportprijs voor gladiolen heeft de minister van Land bouw en Visserij, mr. Marijnen, onder meer geantwoord dat het Landbouw Eco nomisch Instituut in 1959 een kostprijsbe rekening voor gladiolenknollen heeft opge steld, welke momenteel bij het Produkt- schap voor Siergewassen in studie is. De voorlopige indruk is dat op grond van de ze berekeningen vast te stellen minimum prijzen slechts in geringe mate zouden af wijken van de thans geldende. Uit het voorgaande blijkt, dat een rede lijke verhouding bestaat tussen de mini mumexportprijs en de telerskostprijs. Doordat echter de teelt van gladiolen ge heel vrij is, wordt de opbrengstprijs van Het Permanente Comité van de Inter parlementaire Raadgevende Beneluxraad heeft telegrafisch bij de regeringen van Nederland, België en Luxemburg gepro testeerd tegen de niet tijdige verwezen lijking van de Economische Unie tussen de drie landen. Hiertoe heeft het comité gis termiddag op zijn vergadering in Brussel besloten. De vragen waren aan de Bene- Iux-regeringen gesteld door commissie leden van de Beneluxraad. Afgezien van deze kwestie sprak het Permanente Comité als zijn oordeel uit, dat de samenwerking tussen de Raad en de regeringen „aan een zeer ernstig onder zoek dient te worden onderworpen". Het Comité was voorts van oordeel, dat de regeringen het voorstel van het Neder landse Kamerlid Burger in overweging dienen te nemen, dat beoogt de bevoegd heden van het secretariaat-generaal van de Economische Unie uit te breiden. Het Comité aldus werd na afloop van de vergadering medegedeeld betreurt voorts, dat de ministers van de Benelux- landen niet deelnemen aan de werkzaam heden van de vaste commissies, waardoor de doelmatigheid van het werk daarvan wordt eeschaad. Op de eerstkomende ver gadering van de Interparlementaire Raad gevende Beneluxraad, die op 26 februari in Brussel zal worden gehouden, zal deze kwestie aan de orde worden gesteld. De agenda van deze plenaire vergade ring vermeldt onder andere: 1. Het verdrag over gerechtelijke be voegdheid, het faillissement en het gezag en de uitvoering van gerechtelijke beschik kingen. 2. Het gemeenschappelijk verslag van de regeringen over de verwezenlijking van een Economische Unie. 3. De overeenkomst betreffende de re glementering van de in-, uit- en doorvoer. de teler geheel bepaald door vraag én aanbod. De huidige telersprijs is sterk beïnvloed door de grote teeltuitbreiding in het afgelopen seizoen, die weer een ge volg was van de gunstige telersprijzen van het daaraan voorafgaande jaar. De omvang van de contractteelt van gla diolenknollen en de hoogte van de daarbij overeengekomen prijzen onttrekken zich momenteel aan de waarneming van de minister. Het bestaan van minimumexportprijzen behoeft op zich zelf geen nadelig effect te hebben op de export. Zij zijn integen deel mede bedoeld om importwerende maatregelen in de importlanden te voor komen. Een nadeel zou slechts kunnen optreden, indien de prijzen op een te hoog niveau zouden worden vastgesteld, aangezien hierdoor de teelt in de importerende lan den en andere exporterende landen zou kunnen worden gestimuleerd. De export van gladiolenknollen heeft tot en met het seizoen 1955/56 een snelle stij ging vertoond, terwijl zij in de jaren 1956/57 en 1957/58 vrijwel stabiel is geble ven. De ontwikkeling van de export geeft voorshands geen aanwijzing, dat het be staan van een minimumexportprijs de afzet nadelig heeft beïnvloed. De procedure voor de totstandkoming van de minimumexportprijzen voor gladio lenknollen is er naar de mening van de minister waarborg voor, dat de belangen van alle betrokken bedrijfsgenoten zo goed mogelijk worden behartigd. De mi nister acht geen termen aanwezig een ver laging van deze prijzen te bevorderen, te minder daar op basis van de bestaande minimumprijzen reeds vele exportcon tracten zijn afgesloten. In hoeverre het wenselijk zou zijn voor gladiolenknollen, naar analogie van de regelingen voor andere bloembollenteel ten, tot een verder gaande regulering te komen, laat de minister in eerste aanleg gaarne ter beoordeling aan het betrokken produktschap. Wel merkt hij hierbij op. dat een dergelijke regulering voor de gla- diolenteelt weer andere bezwaren mede brengt, die ieder systeem van teeltregu lering nu eenmaal aankleven. Rijverbod voor de zondag. De Haagse politierechter heeft een mild vonnis ge wezen tegen een 29-jarige machinebank- bewerker die zich had te verantwoorden wegens motorrijden onder drankinvloed op een zondag, toen de man de hele dag gevist had. De machinebankbewerker zei, dat hij zijn motor dagelijks gebruikt om er mee naar zijn werk te rijden. De politie rechter veroordeelde hem tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van 50,met de bepaling dat de man gedurende een half jaar zijn motor of enig ander gemotoriseerd vervoermid del niet op zondag mag gebruiken. De lekkerste beschuit t,tRBESCH^,t Bolletje >k liggend model, van plastic in mooie pasteltinten, voor 6 RODE Bolletje- waardebonnen en bijbetaling van 98 ct. van Nederland! Millioenen Nederlandse huisvrouwen eisen onverbiddelijk: BOLLETJE, de lékkerste en de luchtigste goudgele beschuit die ooit werd gebakken! Verrukkelijk bros, vól verse eieren enboordevol vitaminen. Vraag daarom nóóit naar beschuit, maar zeg pertinent: „Ik wil Bolletje!" Fraai aardewerk, modern gedecoreerd voor slechts 8 RODE Bolletje-waardebonnen en bijbetaling van 64 ct. voor 6 RODE Bolletje-waarde bonnen en bijbetaling van 49 ct.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6