Horen en zien Chefarine 4 Misdaad ooi een VERLOREN EILAND GEZOCHT RADIO Amerika had radarcontact met de zon Griep? Chefarine„4" doet wonderen SIEMENS TREINTJE SPELENDE MUIZEN NAAIMACHINES DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Panda en de meester-diplomaat radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Stoorstaking Luisterspel van Louis de Bourbon De radio geeft woensdag Leievisie programma Dagboek van Joods jongetje Heurigen en Nobelheurigen hebben ruzie in Wenen Ydo en de Draak Avonturen van een hond ROMAN VAN JANE ENGLAND ïïtif öf ÜFrlF&pn tijb 58. Het duurde niet lang, of de krijgers van sheik Ali Bin Olie en sheik Halef El Hep waren geweldig aan het vechten. Zij trokken aan eikaars baarden en sloegen elkaar in het zand Deze tonelen waren te ruw voor de beide diplomaten, die zich dan ook haastig verwijderden. „Hela! loop nou niet weg!" riep Panda, „jullie moe ten hier iets tegen doen! Het is jullie schuld, dat ze zo zijn gaan vechten, want jullie hebben ze tegen elkaar opgehitst!" „Wat een vreemde dingen zegt Uw assi stent," zei Nummer Een, „doet hij wel eens meer zo eigenaardig?" „Let maar niet op hem," antwoordde Smurk, „hij be grijpt nog te weinig van het diplomatieke spel." „Ik begrijp het nu juist heel goed," riep Panda boos, „jullie staan elkaar maar handjes te geven, terwijl je anderen voor je belangen laat vechten! Dat vind ik heel lelijk! Echt gemeen„Zwijg Pan da," zei Smurk streng, „als je je niet weet te gedragen, zal ik je moeten ontslaan." „Ontsla me dan maar!" riep Panda, ter wijl hij het koffertje op de grond smeet, „maar als jullie er niets tegen doen, zal ik het proberen!" En met deze woorden stapte hij dapper op het strijdgewoel af. De Britse radio-omroep BBC heeft maan dag meegedeeld dat volgens in Groot-Brit- tannië gedane waarnemingen de opzette lijke storing van BBC-uitzendingen in het Fins. Hebreeuws, Turks, Perzisch en Grieks vrijwel is afgelopen. De uitzendingen in het Russisch worden niet meer gestoord door stoorzenders in de Sovjet-Unie, maar nog wel door zenders die, naar men aan neemt. in de met de Sovjet-Unie verbon den landen werken. Volgens de BBC wordt het beluisteren van BBC-uitzendingen in het Hogaars, Bulgaars, Roemeens, Tsje chisch, Slowaaks, Duits, Albanees en twee Chinese talen, het Kwoju en het Kanto- nees, nog opzettelijk bemoeilijkt. (Reuter). De zender Brussel Vlaams zal in het programma van donderdag 11 februari een luisterspel van de Nederlandse dichter- romanschrijver-journalist mr. Louis de Bourbon uitzenden. Het hoorspel, getiteld De betere Wereld, begint om acht uur. Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenI Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beter en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. Tegen pijnen en griep. 6eschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaroi. 20 tabi. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. <3.60 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. i9.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgvmn. 7 20 Gram. 7.23 Gram. er reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram en act. 8.55 Tips van de voedingsmarkt 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Radio-Volksuniversiteit: De moeilijkheden van de Oosterse en Westerse mens op beschavinggebied. door G. Thole Beishuizen. 11.30 Gevarieerd progr. 12.30 Lar\d- en tuinbouw- rieded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Promena- ce-ork 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.14 Kamermuz. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianomuz. van vroeger. 17.15 Lichte muziek 17.50 Regerings- uitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Re- geringsuitzend.: Serie: Kies een loopbaan bij het onderwijs. Waarom bij het onderwijs. Vraagge sprek van dr. G B. W. Huizinga. secretaris van de contactcommissie van het m.o. van het Chr. Pedagogisch Studiecentrum en rector van het Chr. Lyceum Zandvlied te 's-Gravenhage met de staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen G. C. Stubenrouch, litt. hum. drs. 18.30 R V U.: De culturele taak van de Nederland se volksuniversiteiten in verleden en toekomst, door dr. D. M van Dis VARA: 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Tussentijdse balans, toespraak. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19 30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek 20.40 De cellist, hoorsp 21.15 Omr.ork. en solist. 21 55 Kamermuz. 22.20 Keuren en kiezen, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Orgelspel en zang. 23.00 Tussen mens en nevel vlek. lezing. 23.15 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7 00—24.00 NCRV. NCRV: 7 00 Nieuws en S O S ber. 7.13 Gram. 7 30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Mijnheer De Groot sterft. Bijbels hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gitaarspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad, praatje. 13.25 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.45 Pianospel voor de jeugd. 15.00 Jeugd- conc. 15 45 Pianorecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.15 Spectrum van het Christ, organisatie- en vereni gingsleven, lezing. 18.30 Leger des Heilskwartier 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19 10 Op de man af. praatje 19 15 Gram. 19.30 Radio- krant. 19.50 Volksmuz. 20 15 Omr orkest en solist. 21.05 De Mammoethwet: Een oordeel over de in houd. lezing. 21.20 Liederen. 2155 Afrikaners stel len hun eisen. rep. 22 05 Kamermuz. 22.30 Nieuws. 22.40 Sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gevar. muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. 12.55 Koersen 13.00 Nieuws. 13.15 Fanfares en koren. 14.00 Schoolradio. 14.45 Gevar. muziek. 15.40 Pianomuz. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Meesterwer ken uit de Italiaanse vocale polyfonie. 17.50 Boek bespr. 18 00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram 20.00 Marsmuz. 20.30 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22 00 Nieuws. 22 15 Praatje. 22.25 Muz. met comm. 22.55- 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17 00 Voor de jeugd. 17 30 Intern, jeugd- journ 20 00 Nieuws. VPRO: 20 20 Film over Fin land 2040 Oude films. 21.05 Liedjesprogr. 2150 Medisch programma. CHRISTCHURCH (UPI) Aan de hand van vergeelde zeekaarten wil een groep Amerikanen proberen een verloren eiland ter hoogte van de westkust van Chili terug te vinden. Nadat de ijsbrekers „Glacier" en „Bur ton" een kanaal zullen hebben gereten in de met ijs overdekte Bellinghausenzee, zullen de oceanografen proberen de Pac- tolos-zandbank te localiseren. De Pactolos- bank is alles wat over is van het eiland waaraan in 1570 de naam van Sir Francis Drake en zijn „Golden Hind" verbonden zijn. Het bestaan van een verzonken bank werd het eerst aangeroerd door kapitein W. D. Burnham van Pactolus. Er zijn er die het met hem eens zijn, maar er zijn er ook die het bestaan van Pactolosbank ontkennen. In alle logboeken van Drake's wereldom- In maart 1940 is een twaalfjarig Pools Joods jongetje, het zoontje van de Joodse melkboer van Krajno in het gebied van Kielce, aan een dagboek begonnen. Van maart tot 1 juni 1942, de dag waarop het jongetje, David Rubeniwitsj, en met hem het gehele gezin van de melkboer, naar een Duits vernietigingskamp werd gede porteerd, heeft hij eraan gewerkt. De vijf schriften, waarin David zijn dag boek heeft geschreven, zijn enige maan den geleden op de zolder van een huis te Krajno gevonden. De Poolse pers heeft maandag gedeelten van dit dagboek gepu bliceerd. Het eindigt met de terugkeer van de vader in het gezin die enkele weken tevoren in een werkkamp was opgesloten. De gehele familie was verheugd en wist niet dat vaders terugkeer het voorspel was van het vertrek naar het vernietigings kamp. spannende reizen is het bestaan van een eiland terug te vinden. De auteur Felix Ro senberg heeft eens een kaart opgesteld om te bewijzen dat de bank en het eiland een en dezelfde zijn. Hoewel Drake's eiland in de zestiende eeuw opdook, verscheen het niet eerder in kaart dan in de achttiende eeuw. Drake's vlootaalmoezenier Fletcher beschrijft het aldus: „Prachtig, prachtig, met een overvloed van kleine bessen, krenten geheten." Het eiland bezat een vijver van fris water, veel hout en groen, geheel in tegenstelling met het uiterlijk van het gebied zoals het tegenwoordig is. Sommige deskundigen zijn van mening dat de resten van het eiland een verdron ken bank kunnen zijn, afgesleten door het getij en gestrande ijsbergen. De bekende wijngelegenheden buiten Wenen zijn in opstand gekomen, omdat zij volgens een nieuwe verordening als toespijs bij de wijn alleen brood en mine raalwater mogen verkopen. Wanneer zij daarenboven ook nog andere koude of warme schotels willen serveren, moeten zij daarvoor een vergunning aanvragen, die 1.500 schilling kost. Daartegen protes teren de „Heurigen"-eigenaars, want zij voeren aan dat hun gelegenheden een at tractie voor de vreemdelingen zijn. Daar om zou men hun eigenlijk bepaalde voor delen moeten geven, in alle geval geen hogere onKosten voor een nieuwe vergun ning. De eigenaars van andere, „gewone" lo kalen zijn het hiermee niet eens. Zij ver klaren, niet geheel ten onrechte, dat zeer veel „Heurigen"-lokalen hun oorspronke lijke eenvoudige vorm hebben verloren en dat zij in grote omvang deftige restaurants „Nobelheurigen" zijn geworden. Wan neer men dus in deze gelegenheden, zoals reeds lang gebruik is geworden, niet al leen wijn kan drinken, maar ook uitge breid kan souperen, dan betekent dit een zware concurrentie voor de „gewone" res taurants. Daarom zijn deze heren van me ning dat de eigenaars van „Heurigen" voor het aanbieden van een uitgebreid menu een vergunning moeten aanvragen, omdat zij toch al genoeg verdienen en De strijd is nog niet beslecht, maar men verwacht een echte Weense oplossing, die daarin bestaat dat alles bij het oude blijft. Advertentie 5253. Zo liet Ydo de draak een poosje rondlopen, toen vond hij het genoeg. Hij liet de suikerstok zakken, tot de kop van de draak vlak boven de grond was. Ydo liet zich van de hals zakken en stapte op de grond. Netjes gedaan, draakje! zei hij tevreden. Je krijgt nu je beloning, hier, eet maar lekker op! Hij hield het dier de suikerstok voor en de draak smulde tevreden van het snoep goed; hij bromde er genoegIglc bij. Je schijnt het nogal te lusten, hè? lachte Ydo. Zo zal 't wel lukken met mijn plannetje denk ik! „Als de vrouwen die gil lend op een stoel springen bij het zien van een muis, eens wisten wat een aar dige en verbluffende din gen er in het leven van deze diertjes gebeuren, dan zouden zij zich beslist an ders gedragen", zegt de „muizendokter" mevr. dr. Hanna-Maria Zippelius. Zij bestudeert de verhou ding tussen jong en moe- derdier in het rijk der knaagdieren en insecten eters. Zij heeft daarbij zeer interessante ontdekkingen gedaan. De meest opzien barende hiervan is wel dat bij spitsmuizen, kleine in sectenetende roofdieren, de door haar collega's dikwijls in twijfel getrokken „kara vaanvorming" toch bestaat en zij is er zelfs in geslaagd in haar laboratorium te Bonn hiervan foto's te ma ken. Bij een karavaan bijt een van de jongen zich vast in het vel naast de staartwor- tel van het moederdier. dat vooroploopt; het volgende jong doet dit bij zijn broer tje of zusje en zo ontstaat naar gelang het aantal jon gen een korte of lange ket ting. De spitsmuizen ge bruiken deze methode om bij gevaar vele jongen Bij de foto: Deze foto is de eerste die ooit genomen is van de karavaanvorming bij spitsmuizen. Tot nu toe hadden biologen over de gehele wereld ontkend dat deze kleine roofdiertjes er zo'n eigenaardige gewoonte op nahielden. Voorop de moeder, daarachter de jon gen, aan elkaar vastge beten. tegelijk in veiligheid te brengen. Het nest waar de spitsmuisjes opgroeien ligt verborgen onder stenen of graspollen. Wordt een wijf je in het nest opgeschrikt, dan sleept het haar jongen onvervaard, door hen in hun vel te pakken, n^ar een nieuwe schuilplaats. Zijn de jongen echter zeven dagen oud, dan han delt de moeder anders. Van die dag af leert zij de jon gen een karavaan te vor men, door het jong op in genieuze wijze te beduiden dat het zich in haar achter lijf moet vastbijten. Heeft het jong door wat er van hem verlangd wordt, dan loopt het in een „eenmans- karavaan" mee naar het nest of naar de nieuwe schuilplaats. Na twaalf dagen zijn de jonge dieren reeds zo er varen, dat ze bij gevaar uit zich zelf, dus zonder spe ciaal aandringen, op de moeder toesnellen, er aan. gaan hangen en meelopen. Dat het hier een speciale eigenschap van spitsmuizen betreft, waarin andere mui zensoorten niet kunnen meegaan, merkte dr. Zip pelius toen zij noodgedwon gen een huismuis aanstel de als pleegmoeder voor een nest jonge spitsmuizen van elf dagen oud. Deze hadden het treintje-spelen al geleerd en wilden het met deze huismuis beoefe nen. Maar deze begreep er niets van. Wel probeerde zij steeds tot grote er gernis van de spitsmuizen haar kinderen in de bek te dragen. In het omgekeerde geval, toen een spitsmuismoeder bij haar eigen kleintjes nog een jonge huismuis kreeg, ontstonden ook misverstan den, daar het huismuisje maar niet kon begrijpen, dat het met de andere jon gen uit het nest een kara vaan moest vormen. Zo kreeg dr. Zippelius op een dag iets zeer aparts te zien: de spitsmuismoeder trok met haar karavaan kinde ren voorbij, terwijl zij in haar bek de jonge huismuis droeg STANFORD (UF|I) l?e natuurkundige faculteit Van de universiteit te Stanford (Californië) heeft op 7, 10 en 12 april vorig jaar met een radarzender, die een ver mogen had van 40.000 Watt korte radar- impulsen uitgezonden naar de zon. Nadat men van april vorig jaar tot eind januari van dit jaar de verkregen gegevens met behulp van elektronische rekenmachines had gecontroleerd, is met bijna honderd percent wetenschappelijke zekerheid vast gesteld dat het uitgezonden signaal de zon heeft geraakt en teruggekaatst en opge vangen is. Op het reflecterend deel van de zon had het signaal een sterkte van nog geen 100 Watt, en het te Stanford terug ontvangen signaal had een sterkte van 0,00000000000000001 Watt (oftewel: zestien zeromo van een Watt). Het isoleren van dit uitermate zwakke sein uit de massa van energie, welke de zon uitzendt is, in het rapport vergeleken met het opmeten v.?n de lichtsterkte welke een lucifer uitzendt, die men aansteekt middenin een felle bos-- brandOf met het opvangen van een gefluisterde mededeling, die gedaan wordt vanaf het spreekgestoelte tijdens een ver gadering waar enkele duizenden mensen tegelijk staan te schreeuwen. Het was de eerste maal dat een radar signaal van de zon werd teruggekaatst. Wel heeft men zulke seinen afgekaatst op de maan en de planeet Venus. De afstand, die het radarsignaal van de zender te Stan ford heen en terug moest afleggen was 2.776.000.000 kilometer. Het geslaagde experiment werd vol bracht door professor R. von Eshleman, overste Robert C. Barthle en dr. Philip Gallagher. In het februarinummer van „Science", een wetenschappelijk vakblad, wordt erover gerapporteerd. 44) Waarvoor, vroeg Isabelle. Tante Carey is ziek. U moet het haar niet laten merken, als het iets ergs is. Zij wil u overigens toch spreken. Ik zal het op de deurpost van zijn hut spijkeren, zei Wentworth. Dat wordt hier beschouwd als het overhandigen van do oproep. Het is voor het ver plaatsen van vee zonder toestemming. Alweer? zei Isabelle op wanhopige toon. Neen toch! Ik vrees van wel. Dit keer was het toch niet Burgoyne? vroeg Isabel le. Neen, hij heeft de dieren verkocht aan een man, die zijn boerderij aan de andere kant van Kantani heeft liggen en ze door een kaffer 's nachts laten over drij ven. Maar die drijver kreeg het op een ogenblik be nauwd en is 's nachts dicht bij Kantani gebleven. De vee-inspecteur kreeg hem toen in de gaten. En juf frouw Timball er gaat een gerucht, dat hij zijn vee weer niet gewassen heeft. Daar zal ik voor zorgen, zei Isabelle. Maar wat zult u aan tante Carey zeggen? Ik zal haar zeggen, dat de dam op de doorwaad bare plaats hier op de farm erg zwak geworden is en bij de eerste de beste zware regenval waarschijnlijk in elkaar zal gaan. Dat is trouwens ook zo. Ja, dat kunt u haar beter zeggen, zei Isabelle. Zij keek hem een ogenblik met haar donkere blik aan en ging hem toen voor naar de hut van mevrouw Tim ball. Wat wenst u? vroeg deze. Het spijt me, dat ik u moet lastig vallen, zei Went worth, maar toen ik hierheen kwam, zag ik. dat de dam bij de doorwaadbare plaats versterkt moet wor den vóór de regens weer beginnen. Ik dacht, dat ik dat uw zoon maar even moest mededelen. Zij staarde hem met woedende blikken aan en beet op het boveneinde van haar laken. Hij is niet hier, mompelde zij. Hij zit weer achter dat meisje Julie aan. U kunt beter proberen hem te pakken te krijgen en mee terug te brengen. Als ik hem zie, zei Wentworth beleefd, zal ik het hem zeggen. Ik hoop, dat u gauw hersteld zult zijn. Wentworth had gedurende twee dagen in de omtrek gekampeerd en was buiten gezicht gebleven. Het zag er naar uit, dat hij zou moeten blijven rondhangen tot Rob Timball terugkwam Het was ongemakkelijk en een beetje vernederend en hij vroeg zich af hoe ziek die oude vrouw werkelijk wel was. Het vooruitzicht in de regen te moeten kamperen vond hij zeer onaangenaam, maar toen hij de plek naderde, waar Isabelle de neus van zijn paard streelde en er zachtjes tegen praatte, was er iets in haar donkere en vreemde uiterlijk, dat hem met de situatie verzoende. Is er nog iets, wat ik voor u doen kan? vroeg hij beleefd. Natuurlijk niet, dank u, zei ze. Ik houd het hier wel voor elkaar. Hij zei niets meer en reed weg. Isabelle stond enkele ogenblikken naar zijn gebogen rug te kijken en ging toen naar de hut van haar tante terug. Zij had nog steeds het idee, dat wanneer Rob niet snel genoeg te rug kwam, haar tante iets wanhopigs zou doen. Zij kon zichzelf inmiddels niet verklaren, waarom zij dat idee had, of waarom haar tante iets wanhopigs zou moeten doen. Rob was wel meer dagen lang weg geweest. De regens konden weliswaar ieder ogenblik weer beginnen en dat zou best de oorzaak kunnen zijn. Maar noch zij, noch haar tante had er ooit enig bezwaar tegen gehad al leen op de farm te zijn. Bully was er altijd ook nog en tante Carey was niet precies een zenuwachtige vrouw. Toen zij bij de hut terugkwam, zat haar tante nog al tijd op de zoom van haar laken te bijten, maar zij zei niets tegen Isabelle. Deze merkte alleen op, dat de hand van haar tante, die op het dek lag, trilde. Medelijden voor de oude vrouw welde in haar op. Zij ging op haar toe en zei: Tante Carey, maak u toch alstublieft niet zo be zorgd. Rob komt heus wel terug. Ik denk, dat Julie wel met hem mee zal komen. Beter voor jou, dat zij dat niet doet, zei de oude dame met hese stem. Tante Carey, zei Isabelle, wat is erwat is er aan de hand? Ik dacht, dat u in de laatste tijd beter over Julie dacht. Ik houd erg veel van mijn zoon, zei mevrouw Tim ball, en hethet leek wel, alsof zij hem werkelijk hielp. Hij werkte beter, toen zij hier was. Haar stem stierf weg. Maar toen zij weer begon te spreken, was dit op een kalmer manier. Je weet, hoe mijn koortsaanvallen gewoonlijk ver lopen. Isabelle. Ik zal morgen weer op zijn. En als Rob dan niet terug is, zal ik hem gaan zoeken. Ja, zei Isabelle. Zij was er vrijwel zeker van, dat de regen die nacht of de volgende morgen weer zou beginnen en zij hoopte, dat Rob dan terug zou zijn met of zonder Julie. Als u zich wat beter voelt, zei ze na een paar mi nuten, zal ik zien, dat ik drie of vier kaffers te pak ken krijg om die dam in orde te maken. Vindt u dat goed? Je doet maar, waar je zin in hebt, zei mevrouw Timball onvriendelijk. Het meisje stond bij de doorwaadbare plaats en zag toe op het werk van de kaffers, die zij meegenomen had. Zij had er altijd slag van gehad inlanders te laten wer ken en een eigenaardige handigheid om het beste werk uit hen te halen. Van de plek, waar zij stond, kon zij een heuveltje zien. Het stak donker tegen de blauwe lucht af, maar de omtrek er van scheen af en toe te trillen. Een teken van regen. Die kan nu ieder ogenblik loskomen, dacht zij wanhopig en dan duurt het misschien weer dagen voor hij terug kan komen, verondersteld al. dat hij zal willen komen. Alle haar zo goed bekende tekenen en geluiden gingen aan haar voorbij. Het eentonige geroep van een vogel, het plotseling opkomende briesje, dat door de grove grassprieten ruisde. Zij vroeg zich af, of, wanneer zij een jongen met een briefje naar Donald Menzies stuurde, deze iets zou kun nen doen. Hij hield van haar en hij zou misschien kun nen helpen. Maar zij dacht er opeens aan, dat Menzies een sterk plichtsgevoel had. en bovendien zou die Went worth hem nooit toestemming geven. Zij zuchtte. Het zou onmogelijk zijn om dat nieuws van de dagvaarding 'voor tante Carey verborgen te houden, omdat Rob dit keer ongetwijfeld beboet zou worden. Zijn moeder zou natuurlijk de boete moeten betalen en dan zou zij als gevolg daarvan ook nog wel achter andere dingen ko men. Als Rob nu maar terug wilde komen! Dan konden ze de situatie bespreken. Zij was bereid om alles te doen, wat hem zou kunnen helpen. Hij zou misschien de boe te in termijnen kunnen betalen en dan behoefde zijn moeder het niet te weten Sufferd! riep zij plotseling tegen een kaffer die zijn houweel had laten uitglijden en daarmee zijn voet had bezeerd. Zij sprong de helling af en liet hem zijn voet in het hel dere water houden, dat in een ondiepe poel achter de doorwaardbare plaats lag en riep tegen een andere jon gen, dat hij katoen voor verband moest halen. Zij smeet hem de sleutel toe, die zij in haar smalle leren gordel droeg, welke bij haar dienst deed als ceintuur. De gewonde inlander zat onverstoorbaar bij de rivier en zag het bloed uit zijn voet door het heldere water omhoog komen en als een rode vlek wegdrijven. Isabelle knielde naast hem neer en wachtte. Zij kon maar nooit wennen aan de schijnbare afwezigheid van enig gevoel van pijn, die het voorrecht van inlanders schijnt te zijn. Zij kon ook nooit uitmaken, of hun zwij gende onverstoorbaarheid voortkwam uit een Spartaan se moed of volkomen gevoelloosheid. Terwijl zij daar wachtte, hoorde zij het geluid van hoeven, die met grote snelheid over het veld naderden. Zij sprong op. Het was het span van Burgoyne met zijn Basuto- pony's. Ze kende het geluid hiervan, zoals zij het ge luid kende van al de vervoermiddelen, die ooit langs de farm van de Timballs kwamen. Zij krabbelde tegen de helling op en bleef daar staan: een jeugdig figuurtje in een krappe katoenen jurk, het haar in de ogen. Haar hart sprong op van vreugde. Rob zat met Burgoyne in het wagentje. Het waarom en hoe kwam er nu niet meer op aan. Hij was er! (Wordt vervolgd) „ACHTER VERZEGELDE DEUREN" door Meno Holst, uitgeverij De Kern in Amsterdam. De ontdekking in de jaren twintig van het graf van de Egyptische farao Toet-anch-Amon spreekt nog steeds tot de verbeelding van talrijke leken. Het werk van Holst, in een uitstekende ver taling van Trudy de By, heeft een popu- lair-wetenschappelijk karakter en De Kern heeft het dan ook in de reeks Avontuur en Ontdekking laten verschijnen als grote pocket. Het verhaal is gebaseerd op het stellen van vragen door een leek en het beantwoorden daarvan door deskundigen. Die leek is de zeventienjarige Evelyn, dochter van een welgestelde Engelsman die reeds zes jaar kapitalen ten koste legt aan opgravingen in het „Dal der Koningen" zonder dat hij en de opgraver Carter noe menswaard succes behalen. Gespannen volgt de lezer de moeizame weg van de vrij legging van de eerste traptrede in het woestijnzand tot de onthulling van de mummie van de jonge koning in de gouden sarcofaag. Bovendien is het de verdienste van dit boek dat het terloops tal van bij zonderheden bevat over de geschiedenis, de cultuur en de levensgewoonten van de oude Egyptenaren. Interessant is ook het hoofdstuk dat aan de ontcijfering van de hiërogliefen is gewijd. Het boek is behalve met tal van foto's verlucht met penteke ningen tussen de tekst. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr 181 Tel. 14444 Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 16 February 1760 PARYS den 11 February; Deezer Dagen heeft de Deense Minister alhier een prachtig Festyn en Vuurwerk gegeeven, ter gelegenheyd van de her stelling der Gezondheyd van zyne Deense Majesteyt, dewelke aan de Kinder ziekte gevaarlyk krank gelegen heeft

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9