fWap Horen en zien NEDO-MEX Misdaad ooi een erfenis Fa. B. ENGELENBERG Londen verwacht koninklijke baby het komende weekeinde oclx ió lx et zo Alphenaar Panda en de meester*diplomaat Avonturen van een hond o en e raa DONDERDAG 11 FEBRUARI 196 0 11 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Leuke liedjes De radio Heelt vrij dan Televisieprogramma OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN V on Br aunt je OUDSTE ADEL J van Ceta-Bever •\r' ?l- Ds. Jac. Poort binnenkort zeventig jaar Kerkelijk Nieuws Een week gewichtsloos ROMAN VAN JANE ENGLAND 60. Nadat hij de lonten had aangestoken maakte Panda dat hij wegkwam. Hij liet zich achter een rotsblok vallen, stak zijn vingers in zijn oren en wachtte op de knal. Die liet niet lang op Zich wachten, plotseling spoot een vuurzuil uit de boor toren omhoog en een geweldige dreun deed de grond schudden. Dit maakte een einde aan het gevecht: de krijgers waren zo ge schrokken van die plotselinge knal, dat zij hun twist vergaten. Ongerust kwamen Smurk en Nummer Een toelopen om te kijken, wat er aan de hand was. Op de plek, waar de boortoren had gestaan, trof fen zij alleen nog maar een rokende kuil aan. „Iemand heeft de boortoren opgebla zen!" riep Smurk. „Vreemd is dat! Dit is toch niet het werk van Uw geheime' agenten?" „Uitgesloten", antwoordde Nummer Een, „ik heb ze duidelijk ge maakt, dat het opblazen van boortorens geen enkel diplomatiek nut heeft". „Ik heb het gedaan!" zei Panda, naderbij ko mend, „om dat vechten te laten ophouden. Ze hebben ruzie gekregen om die boorto ren, maar nu is er niets meer om ruzie over te maken en.Hij brak af, toen hij een vreemd gesis achter zich hoorde. Omkijkend zag hij, dat een donkere, vette vloeistof begon te spuiten. „Een oliebron!" hijgde Panda, „o lieve help! Nu begint de ruzie natuurlijk weer van voren af aan!" Een goed op maat afgewisseld program ma bracht de VPRO gisteren. Het echtpaar Ernest Dixon gaf een boeiend documentair beeld van het leven der Skolt-Lappen, Si mon van Collem presenteerde zijn „De oude draaidoos", met onder andere hart- veroverende beelden uit het oude Amster dam. toen men nog de krant lezend de straat kon oversteken. Bijzonder aardig vonden wij het door Jetty Pearl en Kees Bantzinger verzorgde programma van liedjes en tekeningen. Jetty Pearl zong vier liedjes „Jopie met haar peren" van Dirk Witte, „De kapellenjacht" van Bras- sens in de vertaling van Ernst van Altena, „Amsterdam" van Pieter Groemans en „Aquarel" van Ernst van Altena op muziek van Anton Dijkman. Het waren vluchtige sfeerrijke liedjes, leuk gezongen en ple zierig geïllustreerd. Het laatste deel van het programma „Het menselijk oog" leek ons ditmaal te saai en slaperig gebracht om de wellicht interessante bedoelingen ermee tot hun recht te laten komen. Beeldschermer HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16 00 VARA 19.30 VPRO 21 00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Gram en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gyinn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Vrouwen ln het Nederl. zakenleven, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Clavecimbelspel. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz 12 20 Regeringsuitzend. Landbouwrubr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose, praatje. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgelspel en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.20 Boek- bespr. 14.40 Sopraan enpiano. 15.00 Gevar. progr VARA: 16.00 Muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Een romantisch mens. klankb. 19 50 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Ons geloof in de praktijk van het leven, toespr. 20.20 Kamermuz. 20.40 Gewoon en ongewoon op reis. lezing. 20.50 Europa cén: De Sovjet Unie en wij, lezing. VARA: 21.00 Hobbv-Quiz. 21.50 Geen tijd voor helden, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Social, nieuws in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikaal gesprek. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.ber. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Programma voor oudere luisteraars 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12 33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13 00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14 25 Radio-filharm.ork. 15.00 Gram. 15.10 Voordr. 15.30 Vocaal ens. en orgel. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Kamermuz 16 45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Opnamen van de Muzikale Vormingsdag. 18.20 l icht progr. 18.50 Regeringsuitz.: Uitzend, voor de midenstand. IV. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Viool en piano. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Omr.ork.. koor en sol. 21.50 Kunstrubr. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws. 22 40 Gram. 22 45 Avondover denking. 23.00 Langs wegen van kunst en schoon heid, muz. lezing. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12 00 Omr.ork 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Koersen 16 06 Operettefragmenten. 16.20 Lichte muz. 17 00 Nieuws. 17.10 Gram 17.45 Duitse les. 18.00 Gevar. muz. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nieuws. 19.30 Praatje. 19.40 Pianospel. 1945 Voordr. 20.00 Ork.conc. (21.00 Kunstkaleido- seoop). 21 45 Gevar. muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Operaconcert. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. en journ 20 30 Tien jaar Europese Radio Unie. VARA: 20 40 Act. 20.55 Voordracht, zang en muziek. 21.25 Documentaire. 22.00 Rep. cabaretprogramma. Advertentie Doclstraat 59 - Haariem - Tel. 152^2 .SICOVA" MENIEVERVEN SCHWEINFURT (UPI) Wie mocht denken, dat Duitsland zijn ruimtevaart- deskundigen-in-spé ruim baan geeft, al was het slechts om van hen te kunnen pro fiteren als gewild export-artikel, heeft het mis. Ze worden klein gehouden. De twintigjarige Karl Waltenberger uit Schweinfurt bijvoorbeeld, moet binnen kort voor de rechter verschijnen wegens schending van het luchtruim van Schwein furt en het scheppen van openbaar ge vaar, omdat hij enkele dagen geleden met succes een raket afvuurde, volgens zijn zeggen tot een hoogte van 3.000 meter en met een uursnelheid van 500 kilometer. De raket kwam dicht in de buurt van de lan- ceerplek weer neer, zonder schade te ver oorzaken, voor Karl het bewijs, dat zijn berekeningen over snelheid en hoogte juist waren. (Van onze correspondent in Londen) De geboorte van het derde Britse ko ningskind nadert thans snel. Men ver wacht dat kraamverpleegster Helen Ro- we, die koningin Elizabeth gedurende het weekeinde heeft bezocht, vandaag of morgen haar intrek in Buckingham Pa lace zal nemen. Volgens gezaghebbende bron zou de koninklijke baby geduren de het weekeinde, of begin volgende week, worden geboren. De omroepwa- gens van de B.B.C. radio- en televisie diensten zijn reeds in de onmiddellijke nabijheid van het paleis opgesteld. De voorbereidingen worden uitgevoerd zonder dat de buitenwereld daar veel van merkt. De koningin is het toonbeeld van rustig vertrouwen en volgt onder meer een voorgeschreven dieet. Volgens haar omgeving ziet zij er bijzonder goed uit. De geboorte van de baby zal de eerste van een regerend vorst sedert honderd jaar zijn. De kinderverzorgster, Mabel Anderson, is druk in de weer in de lichtgroen ge schilderde kinderkamer met de roze gor dijnen, waar nog meubeltjes van prins Charles en prinses Anne staan. Een par terre-suite van vijf kamers in het paleis, die gewoonlijk gebruikt wordt voor staatsbezoekers, is ifigericht als „zieken huis". Drie artsen zullen de koningin bij staan. Het kind komt in de wieg waarin ook haar moeder destijds heeft gelegen. Er is een nieuwe kinderwagen aange schaft daar de vorige te ouderwets was geworden. Uit vele delen der wereld zijn al geschenken binnengekomen. Prinses Anne is een van de ijverige breisters van kinderkleertjes. De doop van het nieuwe prinsenkind zal vermoedelijk eeq .maand na de geboorte geschieden en waarschijnlijk zal de haam- keuze tot kort voor dat tijdstip strikt ge heim blijven. Verborgen achternaam De nieuwe baby zal, indien het een zoon is, zo goed als zeker als eerste de achternaam Mountbatten-Windsor ontvan gen, die echter in de praktijk nooit ge bruikt zal worden. Het zal een verborgen achternaam zijn, die pas te voorschijn zal komen, wanneer zijn afstammelingen zeer ver verwijderd zullen zijn van de troon. Alleen indien de van de Prins van Wales afstammende tak zou uitsterven, zou Groot-Brittannië een Mountbatten- Windsor dynastie krijgen, maar de kans daarop is uitermate gering. In werkelijk heid zal de naam Windsor behouden blij ven voor de seniroren van de koninklijke familie, die de hoofdfuncties bekleden, terwijl later de verre jongere familie zich zal mogen tooien met de naam Mount batten-Windsor. Dit zal echter pas in de volgende eeuw gebeuren. Koningin Elizabeth kwam op 6 februari 1952 door haar huwelijk als een Mount- batten op de troon, maar twee maanden later veranderde zij haar naam weer in Windsor. De naam Mountbatten is een letterlijke vertaling van Battenberg, maar er is tevens een kusthoogte in Zuid- Engeland, die net zo heet, en waarvan de naam officieel is afgeleid. Voor het besluit van koningin Elizabeth is er geen precedent. Koningin Victoria was een Hannover. Na haar huwelijk met de Duitse prins Albert werden haar kin deren leden van het huis Saksen-Coburg en Gotha. Anders dan bij de Tudors en de Stuarts was de naam van het koninklijk huis niet de naam van de koninklijke fa milie. De Hannoverianen en Saksen-Co- burgs hadden geen achternamen, al ge bruikten ze soms de namen van antieke Britse dynastieën, zoals de Gueljphs, Wet- VANUIT onze gezichtshoek bezien, is het huwelijk van Ridder Hendrik II van Borculo met Eufemia, erfdochter van Roe lof II, de bruggraaf van Coevorden en heer van Drenthe, de belangrijkste plech tigheid, welke zich in het jaar 1232 heeft voltrokken. Want door deze verbintenis is het mogelijk de oudste adellijke geslachts lijst van Nederlandse bodem, via de heren en graven van Borculo, tot in het midden van de 12de eeuw te volgen. Uit dit huwelijk van Hendrik en Eufemia sproot een zoon, maar erg veel ple zier heeft zijn geslacht niet beleefd van de cumulatie van heerlijkheden die hierdoor ontstond. Want door vererving ging Borculo reeds op het einde van de 14de eeuw op de Bronkhorsten over en niet zo erg veel later moest ook de heer lijkheid Coevorden aan de bisschop van Utrecht worden gelaten. De bezittingen van het geslacht Coevor den waren dus verdwenen, maar een ach terneef, Alof van Coevorden, lid van de ridderschap van de Velutve en van Zut- phen, werd beleend o.a. met Wegdam en werd een belangrijk man. Niet zozeer van wege zijn maatschappelijke positie, maar vooral om het feit dat hij twee zoons had, t.w. Reinold en Wolter. Nu gaan we U niet vertellen, dat de af stammelingen van Reinold de exploitanten werden van Reinold's ballpointpen, want dat is beslist niet waar. Zijn laatste man nelijke nakomelingen stierven in 1756, zo dat die tak daardoor uit de geschiedenis verdwijnt. Maar het geslacht van Wolter, die omstreeks 1505 of 1506 stierf, en waar uit de takken van Coevorden tot Scherpen- zeel, Wegdam, Schelfhorst, Rande en Put ten en Kampferbeek gesproten zijn, is tot in onze tijd bewaard gebleven. Weliswaar stierf de ene tak na de andere uit, maar die van Wegdam bleef behouden. Koning Willem I benoemde A. D. pan Coeverden tot Wegdam, ontvanger der Di- recte Belastingen te Markelo, in de ridderschap van Over- ijsel, en zijn nakomelingen dragen sindsdien de jhr's titel. Een ogenblik zag het er naar uit, dat ook dit oude ge slacht in gevaar zou komen, maar de landbouwer jhr. F. W. W. H. van Coever den verkreeg in het midden van de vorige eeuw uit een tweetal huwelijken met Over- ijselse boerendochters niet minder dan 12 kindeken, waardoor de vrees voor uit sterven voorlopig was geweken. Tot zyn nakomelingen behoort de textielarbeider jhr. F. W. W. H. van Coeverden, die zich als vertegenwoordiger van het oudste adel- geslacht van Nederlandse bodem o.m. ver dienstelijk heeft gemaakt als auteur op het gebied van Twente's verleden. Nu we inmiddels midden in de maand februari zijn beland, zullen we ons toch ook eens rekenschap moeten geven van de vraag, waarom de schrikkeldag nu juist in februari valt. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden PASTERNAK 70 JAAR De Russische auteur Boris Pasternak, die in 1958 de Nobelprijs voor litteratuur won. is woensdag 70 jaar geworden. Van dit feit werd geen melding gemaakt in de Sovjet-pers. Voorzover bekend heeft Pas ternak zijn verjaardag gevierd in zijn villa te Peredelkino. Advertentie Transparante kleurlak tins, of d'Estes. Deskundigen kwamen tot de slotsom dat dit niet juist was. Dit vormde een van de redenen, waarom George V een Windsor werd. Hij wilde een achternaam, die tevens een naam van het koninklijk huis zou zijn. Prins Philip is eigenlijk een Sleeswijk-Holstein-Sonde- borg-Glucksburg, een titel welke hij liet vallen toen hij in 1947 als Mountbatten de naam van zijn moeder Brits on derdaan werd. Hij had toen een achter naam, maar geen huisnaam. De beslis sing van koningin Elizabeth is niet alleen een formaliteit, het is vooral een uiting van diepe gevoelens ten opzichte van haar echtgenoot. Beweerd wordt, dat de konin gin alleen de naam Mountbatten wilde, maar dat het Britse kabinet, vooral met het oog op de openbare mening, daaren tegen was, met als gevolg dat een compro mis zou zijn bereikt. -L «turfi. Ds. Jac. Poort te Arnhem, emeritus-pre dikant bij de hervormde kerk, die van 1927 tot 1932 predikant is geweest te Be verwijk en van 1956 tot 1958 bijstand ver leende in het pastoraat te Spaarndam, hoopt woensdag 17 februari zijn zeventig ste verjaardag te vieren Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijkerk (toez.) Jac. van Dijk te Garderen. Geref. Kerken Beroepen te Beetsterzwaag E. C. Kim, kand. te Groningen; te 's-Gravenland H. Th. van Reenen te Lichtenvoorde. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nunspeet P. Honkoop te Yerseke. Vanavond is in het N.C.R.V.-televisie programma de opvoering te zien van Lope de Vega's „De hond van de tuin man" in de door Gerard Rekers ver taalde bewerking van Georges Neveux. De foto toont Sigrid Koetse als de jonge rijke weduwe gravin Diane de Belflor met haar kamerdienares As- sunte, vertolkt door Shireen Strooker. SAN ANTONIO (UPI) Een dokter van de Amerikaanse luchtmacht, kapitein Graveline, is vorige week in een medische centrum in San Antonio uit een kuip ge stapt, waarin hij een week had doorge bracht in een toestand van nagenoeg vol komen gewichtloosheid. Het experiment was bedoeld om na te gaan, hoe een man zich zal voelen als hij na een reis door de ruimte op de maan aankomt. Het staat bij voorbeeld al vast, dat zijn weerstand te gen de zwaartekracht verminderd zal zijn. Graveline zal nu in een centrifuge ge plaatst worden om te meten, hoe groot het verlies aan weerstand geweest is. Graveline had een vast dagschema ge durende het experiment. Van acht uur *s morgens tot twaalf uur was hij bezig met het oplossen van vraagstukken, die langs electronische weg in zijn „ruimte- kuip" gebracht werden. Van twaalf tot een „lunchte" hij: hij zoog een poeder ver mengd met water door een rietje. Daar na moest hij opnieuw vraagstukken op lossen tot vijf uur in de middag en daarna kon hij tot elf uur naar de televisie kij ken. 5657. Het was 'n heel stuk, van het dorp naar de stad, maar op z'n vreemde rijdier schoot Ydo hard op; de draak was 'n groot beest en nam flinke stappen. Ik zit hoog en droog zo! grinnikte Ydo bij zichzelf. Wat zullen de mensen vreemd opkijken, als ze me zo zien! Nou, daar kon hij wel zeker van zijn, je ziet niet elke dag zomaar 'n jongen op de hals van een echte draak rijden! Ydo naderde de stad, hij kon de stadswallen en torens al duidelijk zien. Nog 'n kwar tiertje, dan was hij er bijna. Op dat ogenblik ontdekte een schildwacht op de muur de naderende draak, en z'n ogen rolden van schrik en verbazing bijna uit z'n hoofd! 46) Hij is buiten in de loods en smeert de tanden van alle inlanders met jodium in. Waarom in vredesnaam? vroeg mevrouw Fern- dale. Omdat ze allemaal kiespijn hebben, of tenminste, dat zeggen ze, legde Ann uit. Bovendien hebben ze hun vrouwen en kinderen meegebracht Mevrouw Ferndale begon te lachen. Julie keek haar een beetje beangst aan. Al haar eigen zorgen en moeilijkheden waren op de achtergrond ge raakt van het ogenblik af, dat Rob met Burgoyne ver trokken was. Dat was het moment geweest dat Alice Ferndale in elkaar geklapt was en door Ann en Julie naar bed was gebracht. Zij was heel erg ziek geweest en zag er grauw uit. De kwestie van Rob en David was geheel op de achtergrond geraakt. Later was haar gebleken, dat David naar zijn eigen farm gegaan was om een man te spreken, die Bar ney Linton heette en van groot belang voor hem was. Zij had de naam al vaag eerder gehoord, zonder te weten, wie hij was. Tenminste dat was. wat hij ge zegd had, toen hij met John Ferndale terugkwam, die hem was gaan halen. Maar het had allemaal niet be langrijk geschenen. Niets was belangrijk, behalve Alice Ferndale. Al mijn jodium! zei mevrouw Ferndale. Ann, ga tegen je vader zeggen, dat ik er op sta, dat er ten minste een fles overblijit! Goed zei Ann zelfs al verdrink ik bij de uit voering van deze opdracht. Zij keek haar moeder met liefkozende blikken aan en zei tegen Julie op hartelij ke toon: Ik ben erg blij dat je hier bent. Dat ben ik zelf ook. zei Julie. Zij keek even achter zich naar de regen. Er kwam een nieuwe verse geur uit de aarde, een intense geur van groeiende dingen, van trillend leven, zoals in de zomer als men na een hete zomerdag zijn tuin be sproeid van de Timballs; die dicht op elkaar staande, nogal armoedige hutten. Rob zou daar nu terug zijn bij zijn moeder en Isabelle en zij werd zich bewust van een ontzaglijk gevoel van verlichting toen zij be dacht dat de regen het voor hem onmogelijk maakte hierheen te komen. Het gaf haar enig respijt om na te denken en ook om voor mevrouw Ferndale te zorgen. Goed, zei Ann, zich bukkend om haar moeder een kus te geven ik zal er op afgaan en de laatste fles jodium van vader afnemen. O, ja, David heeft opge beld en gevraagd of u zich goed genoeg voelde om hem en dat komieke mannetje Linton te ontvangen. Volkomen goed, zei mevrouw Ferndale, en zeg tegen Sambo, dat hij thee voor hen brengt. Als dat een wenk is, dat mijn tegenwoordigheid bij die thee niet gewenst wordt, zei Ann zal ik die opvolgen. Mevrouw Ferndale keek even naar Julie, toen Ann vertrokken was. Julie, zei ze opgewekt de regen is op het ver keerde moment gekomen. Ik moest dokter Laver eigen lijk laten komen, maar dat is gedurende de eerste drie dagen onmogelijk. Ik heb je al alles uitgelegd, wat mijn medicijnen betreft en je moet me er doorheen helpen. De enige aan wie je het vertellen kunt, is David. Hij is van alles op de hoogte. Hij zal met zo min mogelijk omslag dokter Laver hier zien te krijgen. Maar inmiddels moet jij mij helpen om voor te wen den, dat alles in orde en vrij eenvoudig is. O, dat is David zeker met die Linton. Geef me wat van die drup pels en schenk jij dan thee. David kwam binnen met een kleine man, die eens don ker was geweest, maar wiens haar nu volkomen zil ver was. Zijn ogen schenen schuil te gaan achter een netwerk van rimpeltjes, maar ze hadden een vriende lijke uitdrukking. Hij zag er onhandig en verlegen uit. Alice, zei David verwijtend, waarom zit je in het donker? Dat is gewoonweg deprimerend. Mevrouw Ferndale lachte even. Ik heb naar de lichten zitten kijken, zei ze. Hij zei niets, maar haalde een doosje lucifers uit zijn zak en stak een van de lampen op. Die wierp een cir kel van lichtgouden kleur op de vloer en verlichtte te vens mevrouw Ferndales vermoeide, van pijn vertrok ken gelaat. Hij keek naar haar en zijn mond verstrakte. Alice, zei hij, ik zal Laver hierheen krijgen, al moest ik hem zwemmend over de driften brengen. O, maar dat is onzin, zei mevrouw Ferndale, ik heb Julie hier en een paar dagen langer komt er niet op aan. Niemand kan de eerste twee dagen de rivieren over. •Sambo kwam met het theeblad binnen en Julie ging naar de theetafel. Zij bedacht, dat mevrouw Ferndale wel eens meer ziekteaanvallen had gehad, maar zij had er nooit enige drukte van gemaakt. Maar zij had ze gehad en nuhet zag er nu wel een beetje angst wekkend uit. Ga zitten, Linton, zei David en toen de man zenuw achtig ging zitten, liep David op Alice af en raakte haar hand aan. Zij grijze ogen hadden, zoals Julie zag, een heel tedere en zachte uitdrukking. Alice Ferndale glimlachte geruststellend tegen haar broer. Handel het gauw af, voor de anderen komen. Geef Julie de uitleg, waar zij recht op heeft. Je hebt nogal eigengereid gehandeld, weet je. Linton, zei David kortaf, vertel aan juffrouw Simpson, wat je weet van het testament van de oude Timball. De oude man schraapte zijn keel en keek wat onze ker de kamer rond. Het is nogal eenvoudig, zei hij. De oude Timball liet zijn farm en de helft van al zijn geld aan zijn zoon Robert en de andere helft aan zijn nicht Isabelle Tim ball. De oude vrouw, mevrouw Timball, moest de farm beheren, tot Isabelle eenentwintig jaar was geworden en dan moest zij Isabelle haar aandeel overhandigen. Of, wanneer Isabelle wilde trouwen, moest zij haar aandeel onmiddellijk hebben. De gehele zaak werd in handen gelaten van de advocaat Springall, maar die •stierf tien jaar geleden en sindsdienis er eigenlijk niemand geweest. Ik was de oorspronkelijke uitwerker van het testament, maar ik ben al die jaren afwezig geweest en het was pas sinds kort, dat ik gehoord heb, dat de gang van zaken niet helemaalniet hele maal Was zoals het behoorde, eindigde David voor hem. Wat betekent dat allemaal? vroeg Julie, met een voorgevoel van een haar boven het hoofd hangende ramp.... een ramp voor Rob.... voor haarzelf.... een ramp als een zwaard van Damocles. Want hoe zou zij nu haar voornemen ten uitvoer kunnen brengen om met Rob te breken. Als Rob tot de conclusie kwam, dat hij zelfs geen farm meer had, kon zij dan dé zaak nog erger maken door er die vernedering aan toe te voegen? Tenzij., tenzij.. Een afschuwelijke en afschrikwekkende ge dachte kwam in haar op. Het betekent, zei David, dat wij vrezen dat het geld verdwenen is. Zie je, mevrouw Timball heeft meer dan tien jaar kunnen doen wat zij wilde. Zij heeft al die tijd geld verloren. Het betekent dat Isabelle op een schandelijke manier bedrogen en bestolen is. De oude Linton bewoog zich onrustig in zijn stoel. Ik zou zeggen, dat de oude Timball niet rustig in zijn graf kan liggen, zei hij, als hij wist, wat zijn zoon te wachten staat. U bedoelt toch niet, zei Julie, u wilt toch niet zeggen, dat u denkt, dat Rob., dat Rob hiervan op de hoogte was? Ik geloof niet, dat hij dat deed! Ik ook niet, zei mevrouw Ferndale, dit kan ik van die jongen niet geloven Ik wil het ook niet geloven, zei David, maar ik weet het niet zeker. Ik ben er zeker van, zei Julie met overtuiging. Rob mag zwak zijn; hij mag dwaas zijn, maar hij is niet on.. Zij zweeg, toen zij David met een vragen de blik naar haar zag kijken. Oneerlijk op die ma nier, besloot zij koppig. Mevrouw Timball, zei Barney Linton met hese stem was altijd erg verontwaardigd over dat tes tament Zij is altijd een moeilijke vrouw geweest Toen zij van dat testament hoorde, dat ik, dat zij krankzin nig zou worden. Ik was werkelijk een beetje bang om dat meisje bij haar achter te laten. Terwijl hij zijn handen in elkaar kneep, ging hij voort: Toen ik die advertentie zag, die naar mij vroeg, be greep ik wel, dat er moeilijkheden waren ontstaan. En toen ik ontdekte dat meneer Baxter het idee had, dat het met de farm niet alles was, zoals het zijn moest, wel., ik heb hem toen alles verteld, zoals het was. (Wordt vervolgd) In de privé-serie publicistische publica ties van dr. H. J. Prakke, privaat-docent in de publicistiek aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is thans het vierde deeltje van zijn hand onder de titel „DE „SEIS- MOG RAAF-FUNCTIE" DER JONGERE GENERATIE" verschenen met een inlei dend woord van prof. dr. P. J. Bouman. Prakke komt op de niet zo nieuwe idee dat de bestudering van de jeugd en haar uitingen kan leiden tot beter inzicht in de eigen tijd en de toekomst. De jeugd zou als seismograaf kunnen werken, en het seis mogram vindt men dan in litteratuur en beeldende kunst bijvoorbeeld. De publici stiek heeft maar zeer ten dele met deze stelling te maken en men krijgt hier en daar het gevoel dat ze er is bij gesleept, omdat de auteur nu eenmaal zich niet te ver van zijn vakgebied wil verwijderen. De werken van prof. Banning worden veel gelezen en dat is te begrijpen. Ze zijn helder en vlot geschreven, ze getuigen van kennis van zaken en ze houden zich bezig met actuele vraagstukken. De Erven F. Bohn n.v. te Haarlem, deden een nieuw deel het licht zien dat de veelzeggende titel .MACHTEN EN MENSEN" draagt, met als onderschrift „Bijdrage tot een be zinning op mogelijkheden en gevaren van menselijk leven in de technische maat schappij". Prof Banning beschouwt het probleem van vele kanten, en op soms wat breedsprakige manier. Veel nieuw licht wordt er op ae vraagstukken waarvoor de hedendaagse mens zich gesteld ziet niet geworpen, maar wel vallen de schaduwen hier en daar eens anders, zodat een ander perspectief zichtbaar wordt. Banning is geen cultuurpessimist, naar zijn mening is er een reële kans dat de mensheid de pro blemen oplost en daarvoor geeft hij een aantal „regels" die hun grondslag vinden in een levend Christendom. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11