Zuivering in Algerije zal kort en krachtig zijn Onderzoek naar mogelijkheid van televisie-distributie I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Psychologische dienst van het leger zou verdwijnen HET WEER Kardinaal Stepinac overleden Bewindsman denkt over een verlaging der posttarieven Roeanda-Oeroendi wenst snel zelfstandigheid Nieuwe weercommissie is in de maak 74e JAARGANG No 182 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 30 In de krant van heden: Regen of sneeuw Voor de slachtoffers van T uindorp-Oostzaan Minister Korthals in Tweede Kamer: BOUWPUT IN HET HARINGVLIET Het woord is aan MORRIS Garage Jan W. du D Rieu Chessmans „laatste klop op de juridische deur" Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) Bijna vier volle uren heeft de Franse regering gisteren onder leiding van president De Gaulle gebogen gezeten over de dossiers inzake Algerije die de drie ministers, van Binnenlandse Zaken, van Oorlog en van Justitie, daags tevoren hadden samengesteld. Des morgens waren deze zelfde ministers achtereen volgens al door premier Michel Debré en het staatshoofd in speciale audiëntie ontvangen. Na afloop van de zitting liet de nieuwbenoemde minister van Voorlichting Terrenoire in zijn commentaar op het gebruikelijke korte communiqué doorschemeren, dat bij de acties tegen de muiters en hun militaire en civiele handlangers in Algerije en in Frankrijk snelle en krachtige klappen zullen worden uitgedeeld. In tegenstelling met vroeger zullen de topfiguren nu echter op geen enkele vorm van clementie meer aanspraak hoeven te maken. In Algerije vermeldt het tableau van de regering nu achttien oproerlingen die al definitief gevangen zijn gezet en zestien anderen die op de vlucht zijn en waarop de jacht dus moet worden voortgezet. Sanc ties zijn uitgesproken tegen elf generaals en andere hoge officieren. Onder die laat ste categorie mocht men gisteren ook ge neraal Mirabeau begroeten die zich solidair had verklaard met de vermaarde para kolonel Bigeard.' die al eerder van zijn post was ontheven. Ook de bekende generaal Faure, die al voor 13 mei 1958 een bijna ge slaagde poging deed de vierde republiek uit haar lijden te helpen, is nu officieel in ongenade gevallen en dienovereenkomstig behandeld. Juist drie jaar geleden werd generaal Faure door de toenmalige rege- ring-Mollet bijna geruisloos in een zwaar bewaakt fort opgeborgen vanwege zijn staatsvijandige acties. Nadat hij spoedig bevrijd was deed hij een poging als pouja- distisch kandidaat een kamerzetel te ver overen. Na zijn terugkeer aan de macht vertrouwde generaal De Gaulle Faure op nieuw een bevel in Algerije toe, dat hij dus nu ook weer heeft verspeeld. In Frankrijk blijft de buit aan arrestan ten veel bescheidener. Het grote wild lijkt tezamen met de Algerijnse café-houder Ortiz de dans tijdig in de richting van het buitenland te zijn ontsprongen. Er zijn wel documenten, voornamelijk ledenlijsten van de fascistische organisaties in beslag genomen, die door de politie worden nage- vlooid, maar grote resultaten worden hier niet van verwacht. Inzake de leidende figuren van het fas cistische verraad als Lagaillarde en Biag- gi, die al achter de tralies zitten en boven dien'lid zijn van het parlement heeft de. ka merpresident Chabat Delmas het staats hoofd gewaarschuwd met veel omzichtig heid jegens hen te werk te gaan. Hun juri dische positie moet bijzonder degelijk zijn. Verkiezingen Inzake Algerije heeft de regering beslo ten verschillende civiele en militaire diensten te reorganiseren of wel op te hef fen. De algemene lijn die daarbij gevolgd zal worden is gericht op een drastische be perking van de civiele bevoegdheden der militairen. Zo zou de psychologische dienst van het Franse leger, die door de strijd- methoden van de Chinese communisten werd geïnspireerd, binnenkort verdwij nen. Ook is besloten de huidige departemen ten in Algerije te hervormen volgens geo grafische en ethnologische maatstaven. In de nieuwe administratieve gebieden zul len voor het einde van het voorjaar verkie zingen worden georganiseerd voor de zo genaamde kantonale of provinciale raden. Deze hervorming lijkt vooruit te wijzen op de politieke plannen die De Gaulle voor Algerije verder voor ogen staan. De leden van deze raden zouden later in de plaats van, of misschien naast, de vertegen woordigers van het F.L.N., het Algerijnse bevrijdingsfront, de rol van gesprekspart ners voor Frankrijk kunnen spelen zodra pag. Weerrapporten h 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kunst 5 Uit stad en omgeving 7, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Feuilleton H Horen en Zien H Toch Is Het ZoH Boekenhoekje H Beeldverhalen H Economisch nieuws13 Beurs 73 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Tem peraturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. de tijd rijp is de staatkundige structuur van het land nader te bepalen. Ook om die reden krijgt men wel sterk de indruk dat De Gaulle in het militaire en administra tieve apparaat in Algerije zo snel mogelijk schoon schip wil maken. Wanneer deze De Gaulle zuiveringsepisode achter de rug is hoopt De Gaulle in versneld tempo naar zijn hoofddoel te koersen: het einde van de oor log en het begin van een nieuw hoofdstuk in de betrekkingen tussen Frankrijk en Al gerije. Opruiming Ook de politieke partijen in Frankrijk op de rechtervleugel zijn bezig de lessen uit de jongste gebeurtenissen in Algerije te trekken. De conservatieven of onafhanke- lijken hebben besloten de rol van de extre mistische secretaris-generaal, de oud vee arts Roger Duchet, sterk te beknotten. De directie van het partij-orgaan, dat reeds tijdens de crisis om de afgezette minister van Financiën Pinay al zo hoog tegen De Gaulle van de toren blies, is hem al uit handen genomen. Een voorstel van de oud-premier Paul Reynaud, Duchet ook als partijleider af te zetten vermocht ech ter nog geen meerderheid te verwerven. Een andere conservatief, die zijn ultra rechtse sympathieën tijdens de revolte in Algiers ook niet wist te onderdrukken, dr. Devraigne, die de functie van burgemees ter van Parijs vervult, heeft eveneens met grote moeilijkheden te kampen. De socia listische vroede vaderen van Parijs heb ben bekend gemaakt Devraignes voorzit terschap over de raadszittingen niet lan ger te willen aanvaarden. Al eerder had deze burgemeester uit het Elysée een sein tje gekregen dat hij om diplomatieke in cidenten te voorkomen er in het vervolg goed aan zou doen het staatshoofd letter lijk en figuurlijk niet langer meer voor de voeten te lopen. Soustelle Bij de gaullistische U.N.R. draait de zuivering voornamelijk om de machtige figuur van Jacques Soustelle, die vorige week als minister werd afgedankt. Sous telle, die zich gisteren liet excuseren op een zitting van het partijbestuur, zou voor lopig niet van zins zijn vrijwillig de U.N.R. gelederen te verlaten. Men verwacht eer der dat hij een actie aan de basis wil ont ketenen waar hij, zoals op het laatste con gres in Bordeaux duidelijk gebleken is, nog altijd over een numeriek zeer krach tige aanhang beschikt. Langs deze demo cratische weg zou deze fascist dan op nieuw naar een centrale positie in het hoofdbestuur kunnen streven. Illusies dat De Gaulle, die ook bij de U.N.R. achter de schermen officieus aan de touw tjes trekt, deze ondermijningsactie van zijn gezag zich ongestraft zal laten vol trekken, zal Soustelle echter wel niet mo gen koesteren. Het bekende links-liberale weekblad L'Express zal een speciale editie voor Al gerije uitgeven. L'Express is de krant die vanwege zijn felle actie tegen de militaire scherpslijpers in Algerije de laatste jaren het veelvuldigst in beslag werd genomen. De directie verklaart dat ze een actieve bijdrage wil leveren om de politieke en psychologische kloof tussen Frankrijk en Algerije te helpen overbruggen. L'Express hoopt in het bijzonder een arbeidsveld te vinden onder het kwart miljoen Fransen in Algerije dat de liberale beginselen zou zijn toegedaan, doch dat tot dusver van een eigen orgaan was verstoken. Advertentie BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL. 13434 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE -NAPPA DAMESJASJES Dc 2,5 miljoen gepasseerd Op de gironummers 9575 en 768 van res pectievelijk het Nationaal Rampenfonds te Den Haag en het Watersnoodcomité Am sterdam is tot woensdagochtend rond 2.077.480 gulden ontvangen, waarbij inbe grepen zijn stortingen van diverse Rode Kruis-collectes tot een bedrag van onge veer 400.000. De collecte-opbrengst in 249 van de 440 Rode Kruis-afdelingen be loopt totaal 828.159, zodat bij elkaar voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan thans meer dan tweeëneenhalf miljoen gulden is geschonken. BELGRADO (AFP/Reuter) Aloysius kardinaal Stepinac, de rooms-katholieke primaat van Joegoslavië, is woensdagna middag in de pastorie van zijn geboorte dorp Krasic bij Zagreb in Kroatië aan de gevolgen van een longontsteking overle den. Krasic was hem door de Joegoslavi sche autoriteiten als gedwongen verblijf plaats aangewezen nadat hij, in 1946 op beschuldiging van collaboratie met de vijand tijdens de Tweede Wereldoorlog tot zestien jaar gevangenisstraf veroor deeld, in november 1951 voorwaardelijk in vrijheid was gesteld. Van zijn invrijheidstelling af was zijn ge zondheid reeds kwijnende. Hij werd door religieuzen verzorgd en wanneer hij in het dorp wandelde door een politieman vergezeld. Aloysius Stepinac, op 8 mei 1898 in Krasic als boerenzoon geboren, in 1930 na theologische studies in Rome priester ge wijd, in 1937 tot aartsbisschop van Zagreb benoemd en in 1953 kardinaal geworden, kwam door het in 1946 tegen hem gevoer de proces pas „in het nieuws". Zijn ver oordeling geschiedde op grond van „mis daden tegen het volk en de staat", maar zelf ontkende hij schuld. Hem was onder andere ten laste gelegd, dat hij samenge werkt had met Ante Pavelitjs, de leider van de door de nazi's beschermde Kroati sche staat, dat hij gedwongen „bekerin gen" van het orthodoxe tot het rooms-ka tholieke geloof had gesanctioneerd, als aalmoezenier van Pavelitsj's Oestasji- troepen was opgetreden en zich had in gelaten met de Servische anti-communis tische Mihailovitsj in onderhandelingen over buitenlandse interventie in Joego slavië. Hij werd op elf oktober 1946 ver oordeeld tot zestien jaar dwangarbeid. Kardinaal Stepinac, roomskatholiek primaat in Joegosyavië, die woensdag middag overleed. Drie dagen later deed het Vaticaan al de genen, die bij zijn arrestatie en veroorde ling betrokken waren in de ban. De benoeming door Paus Pius de XII van mgr. Stepinac tot kardinaal, hoe wel hij bij zijn voorwaardelijke vrijlating in 1951 van de Joegoslavische autoritei ten geen toestemming had gekregen om zijn bisschoppelijke functie weer op te nemen, werd door maarschalk Tito als een „belediging" bestempeld. De betrek kingen tussen Joegoslavië en het Vati caan werden verbroken. (Van onze parlementaire redacteur) De draadomroep (radio-distributie) levert de P.T.T. verlies op. Daarom zyn de laatste tijd diverse distributienetten opgeheven. Er is nu aan de regering een rapport uitgebracht met diverse mogelijkheden om de draadomroep aantrekkelijker te maken. Tot die middelen behoort ook het overgaan tot draadtelevisie, in samenwerking met particulieren. Minister Korthals heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld dat totnutoe alleen maar met particulieren overleg wordt gepleegd om na te gaan of er mogelijkheden zijn zoals in het rapport naar voren zijn gebracht. Verder is men nog niet. Het voordeel van draadtelevisie zou zjjn: storingvrjje ontvangst en meer keuze, door ook programma's van buitenlandse stations uit te zenden. Het woud van antennes op de daken zou ten dele kunnen verdwijnen. Bij de behandeling van de P.T.T.-begro- ting is er van alle kanten over geklaagd dat op een brief met een gewicht van 20 tot 40 gram een postzegel van 25 cent moet worden geplakt in plaats van twee In de bouwput in het Haringvliet wordt gestaag voortgebouwd aan de funde ring voor de 17 uitwateringssluizen, waardoor in 1968 het water zal moeten stromen. Meer dan 22.500 betonnen pa len worden hier in de grond geheid. De vorm van de drempel van de uit wateringssluis is reeds duidelijk te onderkennen, evenals de drempel waar t.z.t. de middenpijlers komen die de verschillende uitwateringssluizen van elkaar scheiden en waarin de 68 ma chinekamers zullen worden opgeno men. De auto's op deze foto rijden op een niveau van ongeveer 7/i meter beneden de zeespiegel. De Baileybrug die op de voorgrond over het bouw werk reikt, is verrolbaar, hierdoor kunnen de vrachtauto's met beton elk willekeurig punt van het bouwwerk met hun lading bereiken. Rechts bo venaan op de foto is de bouwhaven zichtbaar die behoort bij het in het Haringvliet gebouwde eiland. Daar be vinden zich de watertanks voor het zoete water, de repcratiewerkplaats voor de auto's, de opslagplaats voor zand, grind, cement, staal en heipalen, de cementfabriek, de kantoren en de elektrische centrale. Dit laatste ge bouw het grootste op de foto heeft een capaciteit die voldoende is om een stad als Arnhem van elektrici teit te voorzien. Deze centrale dient voornamelijk om de bemaling van de bouwput te verzorgen. Al deze gebou wen en terreinen die tezamen reeds 40 miljoen gulden kostten, zullen in 1968 verdwenen zijn omdat zij slechts de middelen vormen waar mee de uitwateringssluizen in de toekomstige afsluitdam van het Haringvliet worden gebouwd. postzegels van twaalf cent, hoewel het ta rief voor een brief met een gewicht van 0 tot 20 gram 12 cent bedraagt. Men re kent dus bij P.T.T. dat tweemaal twaalf 25 is. Er moet dikwijls strafport worden betaald omdat het tarief onlogisch is. Minister Korthals antwoordde dat hij hoopt dat in de loop van dit jaar de zaak in het reine kan worden gebracht door een wijziging van het Postbesluit. Hij zal tevens onderzoeken of het mogelijk is de fantasieloze postzegels van één tot acht cent met een afbeelding te verfraaien om daardoor ons land meer bekendheid te ge ven in het buitenland. Deze postzegels worden onder meer voor prentbriefkaar ten gebruikt. Verlaging van de P.T.T.-tarieven zou thans voorbarig zijn omdat de uitgaven zullen stijgen door hogere lonen. In een bedrijf met tienduizenden personeelsle den loopt het bedrag van de verhoging al gauw in de tientallen miljoenen. De ont wikkeling van de inkomsten en uitgaven moet daarom eerst even worden aange zien, maar de gedachte aan tariefsverla ging leeft, aldus de minister. De winst van de P.T.T. is volgens de minister niet te groot, want het bedrijf heeft zulke gro te investeringen te doen dat die niet in de zelfde omvang zouden kunnen geschieden als thans zonder winst. Uitbreiding van de postbestellingen stuit op moeilijkheden door het gebrek aan personeel, waarmee ook de P.T.T. heeft te kampen. Er wori^t echter gedaan wat redelijkerwijs mogelijk is. De regeling van de prestatiebeloning, die veel stof heeft doen opwaaien, heeft al leen gegolden voor 1959. Voor 1960 wordt gezocht naar een betere regeling, waarbij rekening wordt gehouden met de ervarin gen van 1959. Toch pensioen Het vrij zeldzame feit deed zich giste ren voor dat hoofdelijk werd gestemd naar aanleiding van het verzoekschrift van een particulier, de heer L. F. Stoel man te 's-Gravenhage. De commissie uit de Tweede Kamer, die de verzoekschrif ten bestudeert, was tot de conclusie ge komen dat moet worden voldaan aan het verzoek van de adressant om te worden hersteld in zijn pensioenrechten op grond van de duur van zijn ambtelijke werk zaamheden in Indonesië. Minister Luns was van mening dat de re gering niet verplicht is de pensioenver plichtingen van Indonesië over te nemen Maar met 80 tegen 32 stemmen verenig de de Kamer zich met de conclusie van de commissie. Tot de tegenstemmers (meest leden van de K.V.P.) behoorde ook de oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, die minister Luns tot getuige riep om te be vestigen dat Nederland reeds honderden miljoenen guldens aan Indonesische pen sioenen heeft uitbetaald. De adressant was daarvan echter uitgesloten ingevolge een administratieve maatregel na de be zettingstijd. (Vervolg op pagina 2) E. T. A. Hoffmann: Muziek begint daar, waar de spraak te kort schiet. BRUSSEL (Reuter) Het Belgische kabinet heeft woensdag onverwachts een spoedbespreking gewijd aan onafhanke- lijkheidseisen van Roeanda-Oeroendi, het door België beheerde gebied ten oosten van Kongo. In regeringskringen verluidt dat de ministers onder leiding van eerste- minister Eyskens een verslag van de Bel gische gouverneur van Roeanda-Oeroendi hebben besproken, waarin werd gezegd dat de bevolking daar meent dat zij meer ontwikkeld is dan de Kongolezen, doch dat bij hen de ontwikkeling in de richting van onafhankelijkheid trager verloopt. NEW YORK (Reuter) De beheer- schapsraad van de UNO heeft bepaald dat een commissie van vier, waarin vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Paraguay en de Verenig de Arabische Republiek, zitting zullen hebben .medio februari Roeanda-Oeroen di en Tanganijika (onder Brits bestuur) zal bezoeken. In Roeanda-Oeroendi zal een onderzoek worden ingesteld naar de recen te, door botsingen tussen stammen veroor zaakte moeilijkheden, die mensenlevens en bezittingen verloren hebben doen gaan. Roeanda-Oeroendi is een beheerschaps- gebied van de UNO, dat voor de eerste wereldoorlog Duits koloniaal bezit was, maar door de Volkenbond als mandaatge bied aan België werd toegewezen. De bei de staten worden bestuurd door een Mwa- mi (sultan), maar administratief behoort het geheel tot Kongo. Er wonen vier mil joen mensen, van wie vierduizend Euro peanen. De voornaamste bron van bestaan is veeteelt. Naar wij vernemen is men te IJmuiden doende een nieuwe weercommissie voor de visserij samen te stellen. De redersvereni ging en de betrokken bonden hebben daar toe verschillende als deskundig te beschou wen personen, onder wie leden van de voormalige weercommissie (die zoals men weet vorig jaar en bloc is afgetreden) aan gezocht. Sommige oudleden zouden van mening zijn, dat het algemeen belang niet gediend zou zijn bij een totale afwezigheid ener weercommissie, terwijl zij het antwoord op desbetreffende vragen in de Tweede Kamer door de minister, die deskundig- leid en betrouwbaarheid van de voor malige commissie duidelijk heeft beves tigd, alsmede de duidelijke uitspraak van de redersvereniging en bonafide bonden in deze kwestie, een voldoende rehabilitatie achten. Aan een eventueel toetreden tot een nieuwe weercommissie zouden de aange zochte personen echter de voorwaarde hebben verbonden van een waterdicht reglement, iets wat bij de vorige niet het geval was. Advertentie VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR MINOR 1000 en OXFORD Olieslagerslaan 36 - Telefoon 'FEUR on 10570 I LOS ANGELES (UPI) Caryl Chess man, de Amerikaan die reeds langer dan elf jaar op de voltrekking van zijn dood vonnis wacht, heeft voor de veertiende maal een beroep gedaan op het Hoogge rechtshof zijn vonnis te herzien. Chess man zal over negen dagen worden ge- executeerd. De advocaat van de „American Civil Liberties Union" Wirin, heeft medege deeld dat Chessman de gouverneur van Californië, Edmund G. Brown, om gratie zal verzoeken wanneer het Hooggerechts hof afwijzend beschikt Wirin zeide dat dit beroep „de laatste klop op de juridische deur" is. De 36-jarige Chessman werd in 1948 ter dood veroordeeld wegens ontvoering en beroving.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1