ZIG-ZAG NAAIMACHINES ENGEL Kort en bondig Morgen kans op sneeuw Tuindorp krioelt van op winst beluste zakenlieden WCHUTE. ƒ395.- Critiek op Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneei Echtpaar biecht diefstal van talloze bromfietsen Fietsenhandelaars zijn boos op Rampenfonds ij r GWnS Ned. Vervoersbond is zeer tevreden Zandschip gezonken in de Maas Laatste auto-expositie in oude RAI-gebouw Voor droogteschade landbouw 27.5 miljoen beschikbaar Textieldief op Schiphol gearresteerd Tweede Kamer 't Silver Stoepke AKKERTJES BBN ook akkoord met vakdiploma DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 2 De spoorwegionen Bloemen voor Tuindorp HET BUSCONFLICT Kampeerwagens ditmaal in de Apollohal DE TEL KWIJTGERAAKT Gestolen paspoort dekte hun euveldaden Dr. H. A. Colijn overleden Vervolg C.A.O.-bankpersoneel goedgekeurd met Akkertjes zijn „nare dagen" geen nare dagen meer De autorijschoolkwestie Van onze Amsterdamse redacteur) Als schadevergoeding voor fietsen die in Tuindorp Oostzaan door het water zijn be schadigd zal door het Nationaal Rampen fonds maximaal 75 gulden worden uitge keerd. Over deze mededeling is enige be roering ontstaan overigens niet bij de bewoners van het Tuindorp, maar bij de rijwielhandelaren die deze uitkering te laag achten. Zij zijn van mening dat het niet de moeite loont, beschadigde rijwie len te repareren en dat men een vergoe ding zou moeten verstrekken, groot ge noeg om er een nieuwe fiets van te kun nen kopen. Bij een rijwielhersteller aan de Oostza- nerdijk staan 1000 fietsen op reparatie te wachten. Het spreekt vanzelf dat er ge ruime tijd overheen zal gaan eer al deze fietsen weer in orde zullen zijn. „Zij staan hier maar te roesten," zei hij ons en hij liet ons duidelijk blijken dat men onder deze omstandigheden beter een nieuwe fiets kan kopen dan een oude op te knap pen. De Bond van Rijwielhandelaren heeft het rampenfonds overigens ook al gewe zen op de wenselijkheid, een vergoeding voor de aankoop van nieuwe fietsen te geven. De bond meent dat deze vergoe ding moet worden gesteld op 125 gulden per rijwiel. Het Rampenfonds stelt zich echter op het standpunt dat de fietsen nog gerepareerd kunnen worden. Wat de brom fietsen betreft zijn de rijwielhandelaren van mening dat hier gemiddeld een ver goeding van 500 gulden zal moeten wor den verstrekt. Het Rampenfonds heeft hierover nog geen beslissing genomen. Ergerlijke „orderjacht" De Tuindorpers worden nog steeds be legerd door vertegenwoordigers van tal van zaken, die proberen een graantje mee te pikken van de drie miljoen gulden scha- deuitkering die tot dusver is verstrekt. Naar wij van de wijkraad vernemen, zijn de verkoopmethoden die als gevolg van de onderlinge concurrentie zijn ontstaan, in vele gevallen ergerlijk te noemen. Woens dag heeft het tuindorp bezoek gehad van een aantal vrouwen, die met de beste be doelingen kwamen: 22 dames van Schou- wen-Duiveland onder wie elf burgemees tersvrouwen. die bij 60 gezinnen een pot bloemen kwamen aanbieden. Dit was maar een symbolisch gebaar want als spe ciale attentie van Schouwen-Duiveland zullen in totaal 2800 potten bloemen wor den rondgedeeld. Op het Zeeuwse eiland dat tijdens de watersnood van '53 zoveel steun van Amsterdam mocht ontvangen, is bovendien ruim 15000 gulden voor het Rampenfonds ingezameld. Advertentie l'.VAV.V De voorzitters van de spoorwegafdelin gen van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse Bond van Vervoerperso neel hebben aan het slot van hun in Utrecht gehouden vergadering een resolu tie aangenomen. Hierin spreken zij hun waardering uit over het resultaat dat be reikt is ten aanzien van een wijziging van de lonen van het N.S.-personeel op basis van de richtlijnen van de zogenaamde ge differentieerde loonpolitiek per 1 april 1960. Zij zijn van oordeel, dat de vertegen woordigers van de Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel in de personeelraad van de N.S. hun instemming kunnen ge ven aan het voorgelegde project In de re solutie zeggen de voorzitters van de spoor wegafdelingen dat de voorgestelde loon- wijzigingen in overeenstemming zijn met de resultaten van de grote inspanning, die het N.S.-personeel zich bij zijn arbeid getroost en nemen aan, dat de bereid heid tot dienen van het N.S.-bedrijf in de toekomst zal blijven bestaan. Bij alle toetsende instanties wordt er ten slotte op aangedrongen dat zo spoedig mogelijk de goedkeuring op de voor te leggen voor stellen wordt verleend. (ANP) Woensdagmiddag heeft mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, de ta xateurs beëdigd, die daartoe voorgedra gen door de Amsterdamse Middenstands- Centrale, de bedrijfsschade zullen taxeren in Tuindorp-Oostzaan. Mr. Delprat drong aan op het betrachten van een grote mate van soepelheid en tegemoetkoming bij het vaststellen van de schade. Er zal, nu de regeling van 1953 ook in dit geval wordt toegepast, een beroepsinstantie in het le ven worden geroepen voor de schaderege lingen. Het Rode Kruis-hospitaalschip „Henri Dunant", dat op de dag van de dijkdoor braak in Tuindorp-Oostzaan naar het rampgebied werd gedirigeerd en daar sindsdien als drijvend ziekenhuis heeft dienst gedaan, de laatste weken met een aantal patiënten variërend van 50 tot 60, zal begin volgende week naar Rotterdam terugkeren. Patiënten uit Tuindorp-Oost zaan gaan dinsdag van boord. Zaterdag en zondag zullen reeds de babies naar hun ouderlijke woningen worden overgebracht. Maandag zal een delegatie uit Tuindorp aan boord van het schip afscheid komen nemen van verplegend personeel en be manning. Op de Maas ten zuiden van Wessem na bij Kessenich aan de Belgische grens is woensdag een Belgisch motorschip van 350 ton gezonken. Het schip was half ge laden met fijn kiezelzand en zou gisteren worden volgestort Het schip maakte zo veel water, dat de schipper, de Belg Ros- siers, zich met vrouw en kind nog slechts haastig met een bootje kon redden. Ze hebben niets van hun inboedel kunnen redden. Binnen een kwartier zonk het schip. De diepte is ter plaatse ongeveer 10 tot 12 meter. Het schip is vermoedelijk doormidden gebroken tijdens het zinken. Het verlies wordt op 150.000 gulden ge schat. Vrouwen uit Schouwen-Duiveland zijn woensdag in Tuindorp Oostzaan van deur tot deur gegaan om hun ijverig- schrobbende seksegenoten aldaar in de bloemetjes te zetten. Vele Tuindorp- sters werden verblijd met een ruiker voorjaarsbloemen of met een fraaie potplant symbool van de herwonnen huiselijkheid en tweeduizend ande ren krijgen deze of volgende week ook zo'n fleurige attentie thuisbezorgd. Op de foto: enkele der Zeeuwse schenk sters bij hun bloemenschat. Advertentie ELECTR. IN KOFFER met volledige service en lessen. VERKOOP VAN ALLE MERKEN Dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 Op de te Utrecht gehouden vergadering van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneei is door tal van afgevaardigden critiek uitgeoefend op het beleid van het bestuur van deze bond met betrekking tot de loononderhandelingen in het busvervoerbedryf. Men verweet het bestuur onder meer dat het teveel rekening heeft gehouden met de werkgeverswensen. In dit verband werd opgemerkt, dat het er bij de loononderhandelingen primair om diende te gaan dat er een loonsverhoging voor het buspersoneel werd bereikt. Deze loonsverhoging aan te merken als kosten factor, ligt volgens enkele afgevaardigden niet op het terrein van de vakbonds vertegenwoordigers. De schriele lonen van het buspersoneel werden nog eens geïllustreerd door enke le afdelingsvertegenwoordigers uit het noorden en oosten des lands. Aan de hand van specificaties werd aangetoond dat in de laatste vier jaar de chauffeursionen niet omhoog zijn gegaan. Men drong aan op verdere loonsverhogingen naast de reeds in uitzicht gestelde 6 percent; een totale loonsverhoging van 18 percent (6 percent ploegen toeslag, 6 percent ruimte en 6 percent gestegen welvaart) zou het brutoloon van de chauffeurs op 85 gulden per week brengen, een bedrag, dat men nodig acht om een menswaardig bestaan te kunnen hebben. Momenteel moeten tal van chauffeursvrouwen meewerken om De 42ste R.A.I.-tentoonstelling van per sonenauto's en kampeerwagens, die van 18 tot 28 februari in Amsterdam wordt ge houden, zal de laatste zijn. die een onder komen vindt in het oude R.A.I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat Volgend jaar komt het nieuwe gebouw klaar. Dat die nieuwbouw geen weelde is, blijkt uit de cijfers over de omvang van de komende expositie. De totale teotoonstellingsopper- vlakte bedraagt nu 25.500 vierkante meter. Men heeft deze ruimte slechts kunnen vinden door de kampeerwagenexpositie onder te brengen in de Anollohal. Ondanks deze maatregel heeft men toch aanvragen voor bijna 5000 vierkante meter expositie ruimte moeten afwijzen. De kampeerwagens vindt men dus dit jaar in de Apollohal en daar zal men ook de meeste nieuwtjes van de tentoonstel ling aantreffen. Er worden daar negentig verschillende uitvoeringen van caravans geëxposeerd waaronder dertig primeurs voor Nederland. Dat wil niet zeggen dat de afdeling personenwagens niet de be langstelling zou hebben. Naar de voor zitter van de R.A.I.. de heer A. J. ten Hoeve, meedeelde, werd de vorige per sonenwagententoonstelling in 1958 door 265.000 personen bezocht. Een enauête. die onder deze bezoekers werd gehouden, wees uit. dat 40 percent van hen nog geen auto bezat en dat de helft van deze auto lozen er over dacht zich een auto aan te schaffen (in de prijsklasse van 5000 gulden of minder). In ruwe cijfers uitgedrukt zochten in 19*8 dus ongeveer 40000 Nederlanders een goedkooe auto. Velen van hen hebben in 1959 in d'e behoefte voorzien: er werden vorig jaar 76 800 ken tekenbewijzen voor nieuwe auto's afge geven. Maar gezien de betrekkelijk ge ringe autodichtheid van Nederland in ver gelijking met de omringende landen staat Nederiand nog maar aan het begin van wat men de massa-motorisering noemt. Daarom zal ook deze R.A.T.-tentoonstelling niet over gebrek aan belangstelling te klagen hebben. Dat die belangstelling zal worden bevredigd is ook wel zeker: er komen 63 verschillende merken personen- en combinatie-auto's zodat de asoirant- kooers een ruime keus zullen hebben. Ten aanzien van de kamoeerwagens wierp de heer Ten Hoeve de vraag op of het niet noodzakelijk zal zijn in de steden opslagruimte en speciale parkeerplaatsen voor kamoeerwagens in te richten. Vol gens een schatting zijn er thans namelijk reeds meer dan tienduizend kamoeer wagens in Nederland. De verwachting is dat dit aantal in de komende jaren sterk zal toenemen. De regering heeft thans een beslissing genomen over de financiële bijstand aan door de droogte in 1959 zwaar getroffen landbouwbedrijven. Deze financiële steun, die vanwege het uitzonderlijk karakter der droogteschade zal worden verleend, be draagt maximaal 27,5 miljoen gulden. De geldelijke tegemoetkoming in de ernstige gevolgen van de droogte zal alleen en met inachtneming van een weistandsgrens worden toegekend aan de zwaarst getrof fen bedrijven. Over de door het landbouwbedrijfsleven zelf te bieden hulp vernemen wij, dat de stichting hulpfonds droogteschade land bouw 1959 waarin, zoals bekend, de drie centrale landbouworganisaties, de drie landarbeidersbonden en het Landbouw schap samenwerken, thans een verdeel schema heeft opgesteld voor de zwaarst getroffen gebieden. Binnenkort zal op be scheiden schaal met de eerste uitkeringen uit het hulpfonds worden begonnen. Eén 34-jarige voddenkoopman uit De Bilt, C. van M. heeft volgens de politie een uitgebreid strafregister achter de rug rpet bijzonder avontuurlijk^ kapten. _Zo moet hij eens een overval op een Boeren leenbank ergens in het noorden van Dren te hebben gepleegd en is hij'lh een' vis^ winkel in Utrecht pardoes door een ruit naar buiten gesprongen en ontsnapt, toen hij zich op heterdaad op diefstal betrapt zag. De laatste tijd had de man zijn werk terrein verlegd en was hij in een andere branche overgestapt. Zijn vrouw, de 31- jarige W. van der B., was hem daarbij behulpzaam geweest. Samen gingen zij geregeld per trein op reis, nu eens naar deze, dan naar gene stad. Ze plachten steeds een kaartje enkele reis te nemen, want in de loop van de dag keerden zij terug op een bromfiets, die ze ergens had den buitgemaakt. Het viel niet moeilijk de karretjes van de hand te doen. want Van M. liet opko pers een valse naam in hun register no teren waarvoor hij gebruik maakte van een gestolen paspoort. De Biltenaar was er namelijk eens getuige van geweest, dat een man in een café zijn consumpties niet betalen kon en zijn paspoort in onderpand gaf. Van M. wist onopgemerkt te vertrek- In Den Haag is op 62-jarige leeftijd overleden dr. H. A. Colijn, de laatste zoon van de staatsman dr. H. Colijn. Na zijn studie aan de Vrije Universiteit te Amster dam trad dr. Colijn in dienst bij de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij te Ba tavia. Tijdens de bezetting verbleef hij in Japanse kampen, evenals zijn beide broers. Hij was de enige, die deze gevangenschap overleefde. Na zijn terugkeer in Neder land is hij o.m. secretaris van de Inter national Council for Christian Leadership en voorzitter van de Internationale Bijbel- bond en van de Stichting voor Hulp aan Landgenoten in Indonesië geweest. De begrafenis geschiedt morgen op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Gisternacht heeft de rijkspolitie op Schiphol een 23-jarige employé van een luchtvaartmaatschappij gearresteerd we gens diefstal van kostbare textielgoede- ren. De man werkt pas drie maanden in de loods van transitogoederen en heeft allerlei zendingen uit Denemarken, Ita lië en landen uit het Midden-Oosten open gemaakt en daaruit kostbare japonnen en zeer dure stoffen ontvreemd. De employé heeft een volledige bekentenis afgelegd. De politie heeft in zijn woning in Am sterdam negen japonnen in beslag geno men en verscheidene lappen dure stof. De aangehoudene, die drie weken geleden was gehuwd, zal worden voorgeleid voor de officier van justitie te Haarlem. Burgemeesters. Tot burgemeester van de gemeente Gendt is benoemd de heer A. G. J. M. Arends. secretaris van die ge meente. Tot burgemeester van de gemeente Dies- sen is benoemd de heer G. J. H. Otjens. hoofdcommies en waarnemend secretaris van de gemeente Dongen. ken, maar kwam even later zich bij de kastelein melden als afgezant van de pas poorteigenaar. Hij betaalde diens schuld en kreeg het paspoort mee. Zijn vrouw opereerde met een identi teitskaart, die nog op haar meisjesnaam stond. Werd een der bromfietsen nader hand herkend als een gestolen exemplaar, dan waren dé verkopers niet op te sporen. Van M. zit thans voor een nader onder zoek van zijn antecedenten m het Huis van Bewaring te Utrecht. Van daaruit hèeft hij de Rotterdamse politie geschreven schoon schip te willen maken. Hij heeft opgebiecht samen met zijn vrouw alleen al in Rotterdam op zijn minst 23 bromfiet sen te hebben buitgemaakt en ver kocht. Maar ook in Gouda, Den Haag, Arnhem, Breda e.d. moet de buit niet ge ring zijn geweest; het echtpaar weet trou wens zelf niet meer, hoeveel brommers het op deze manier al ontvreemd heeft. Minister Van Rooy (Sociale Zaken) heeft in de Tweede Kamer vaak een on zekere indruk gemaakt en meermalen is hij het mikpunt geweest van het hoonge lach van de oppositie. Maar gisteren bleek hij een vlot spreker te zijn, die het onderwerp ook beheerste, toen hij een wij ziging van de Hinderwet verdedigde. Bij de grote herziening van de oude Hin derwet in 1952 is de mogelijkheid ge schrapt dat in een deel van een gemeente geen inrichtingen gevestigd mogen zijn die hinder of gevaar kunnen veroorzaken. Die schrapping lag in de lijn van de ont wikkeling van uitbreidingsplannen zoals men die vroeger niet kende. Ter gelegenheid van een nieuwe techni sche wijziging van de Hinderwet diende de P.v.d.A. gisteren een amendement in, waardoor de in 1952 geschrapte mogelijk heid eigenlijk zou herleven. In een voor de vuist weg uitgesproken rede, zonder iets op papier te hebben staan, verklaar de minister Van Rooy dat in de afgelopen jaren de behoefte aan die mogelijkheid niet is gebleken. Eventueel kunnen de ge meenten voor het beoogde doel gebruik maken van artikel 160 van de Gemeente wet. Over het amendement, waarvoor geen meerderheid kan worden verwacht, wordt dinsdag gestemd. De minister maakte met zijn deskundig en zelfverzekerd op treden een goede beurt. Men zei gisteren: „Hij zou een goede minister zijn als hij op een ander departement zat en niet op So ciale Zaken". De critiek is dus niet hele maal verstomd: Bescherming In Canada en Noord-Amerika heeft een besmettelijke ziekte bij nertsen zo om zich heen gegrepen dat het fokken van nertsen daar vrijwel onmogelijk is geworden. Ook in Denemarken is de ziekte reeds waar genomen. Daar werden vorig jaar tachtig bedrijven besmet verklaard. Teneinde te voorkomen dat de ongeveer 110.000 nert sen in ons land, verdeeld over zeshonderd bedrijven, eveneens worden aangetast, heeft de Kamer een wetsontwerp aange nomen, waardoor de in- en doorvoer van levende nertsen wordt verboden. Motie-Wierda verworpen De Kamer heeft ten slotte de motie- Wierda (P.v.d.A.) verworpen, waarin werd veroordeeld dat Nederland in de Verenigde Naties niet voor de resolutie heeft gestemd tegen het voornemen van Frankrijk in de Sahara een proefexplosie met een atoombom te houden. Vóór stemden P.v.d.A., P.S.P. en de communisten. Tegen stemden K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P., omdat men Frankrijk niet kan ontzeggen wat Rusland, Amerika en Engeland wel is toegestaan. het huishouden te kunnen voeren. De stakingsactie maakte ook onderwerp van discussie uit. Er waren afgevaardig den die het bestuur verweten te weinig be langstelling voor deze actie aan de dag te hebben gelegd. Kritiek werd geuit op de bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse Bond van Vervoerspersoneei, die uit de conflictsituatie politieke winst zou hebben willen halen. De afgevaardigde van de af deling Loosduinen getuigde van de onrust onder de leden, die het vertrouwen in het bestuur dreigen te verliezen. Het bestuursbeleid werd verdedigd door de secretaris van de bedrijfsgroep, de heer J. van Dalen, die zich met nadruk dis- tancieerde van ongeorganiseerde acties en gecombineerde vergaderingen. Hij toonde begrip voor de onrust die is ontstaan, doch meende dat de vakbondbestuurders die dagelijks aan de loononderhandelingen werken het beste weten wat er gebeuren moet. De heer Van Dalen signaleerde ook de afstand die ontstaat tussen leiding en le den van de vakbeweging, die volgens hem, zijn oorzaak vindt in de ingewikkeldheid van de wijze van onderhandelen over de lonen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft heden aan de betrokken partijen mede deling gedaan van zijn goedkeuring aan de voorgestelde wijzigingen in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het bank personeel. v/9( Advertentie TIENDE SECONDEN kunnen een sportman maken of breken. Tijdèn een nauw keurige tijdmeter zijn in deze jachtige tijd zo belangrijk. Koop daar om niet zomaar een hor loge, maar let op de befaamde merken: Certina, Prisma, Zentra, lunghans, Remova, In- dus en Union en... ook op de zaak, voor ser vice en vakmanschap U WEET HET heeft 'n grote collectie! 't Huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 Overdracht. Het bestuur van het Wil- helminaziekenhuis te Nijmegen heeft be sloten de bediening van dit ziekenhuis over te dragen aan de diaconessen, die in Arn hem reeds een ziekenhuis beheren. Tot deze maatregel is besloten omdat het niet mogelijk bleek tot een renderende exploi tatie te komen en er voorts een nijpend gebrek aan personeel was. De geneesheer directeur, dr. D. Rijperda Wierdsma, heeft zijn functie ter beschikking gesteld van het bestuur. Rechterlijke macht. Tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is be noemd jhr. mr. P. L. E. van der Maesen de Sombreff, thans rechter in de rechtbank te Almelo. Tot kantonrechter te Alkmaar is benoemd mr. P. Groeneboom, thans kan tonrechter te Sommelsdijk. Te weinig. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft op voorstel van B. en W. een motie aangenomen, waarin ern stige teleurstelling en verontrusting wordt uitgesproken over de „veel te geringe toe wijzing van woningwetwoningen". De raad heeft besloten zowel de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid als het college van Gedeputeerde Staten van Friesland met klem te verzoeken te be vorderen dat het aantal in de woningwet sector te bouwen woningen alsnog belang rijk wordt vergroot. Reizen per schip. In het Instituut voor Nijverheid en Techniek te Amsterdam is een tentoonstelling geopend die ten doel heeft de voordelen en het genot van het reizen per schip onder de aandacht te brengen. Deze expositie is ingericht door een passage-comité der gezamenlijke grote Nederlandse rederijen voor passagiersver voer. De töntoonstelling, die met maquet tes, foto's en kaarten een indruk geeft van de reismogelijkheden per boot. is geopend tot 11 mei. Hekjes langs de grachten. B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor op uitgebreider schaal over te gaan tot het aanbrengen van beschermings hekjes langs de grachten. Langs een be perkt deel van de grachten zijn de hekjes reeds aangebracht. B. en W. vragen de raad thans een krediet van f 645.000 voor verdere uitvoering van dit werk langs grachten ten oosten van de Leidsegracht en in de binnenstad. Advertentie flitsen uw klachten weg Als laatste van de vier samenstellende organisaties heeft de Bond voor Bedrijfs- verkeer in Nederland B.B.N. in Utrecht een algemene ledenvergadering van de afdeling autorij schoolhouders gehouden. Onderwerp van discussie was het al of niet meegaan met de stichting Vamor, de ge zamenlijke stichting voor vakopleiding en examinering van de B.B.N., de Federatie van Nederlandse organisaties van perso nenvervoer F.N.O.P., van de Algemene bond van autorijschoolhouders A.B.A.N. en van de Bovag. Met overgrote meerderheid van stem men hebben de B.B.N.-autorijschoolhou- ders besloten, gelijk de leden van drie ge noemde andere organisaties, het werk van de Vamor te steunen en zich daardoor bereid te verklaren de vakdiploma's van de Vamor te erkennen. De vier samenstellende organisaties van de stichting Vamor hebben, mede in verband met de verkeersveiligheid, beslo ten tamelijk hoge eisen te stellen aan de autorijschoolhouders en hun instructeurs. Van zijn kant heeft het Centraal Bureau besloten, aan de door de stichting gediplo meerden het recht te verlenen op wens van een examen-doende leerling bij dit examen aanwezig te zijn. Verdere voor rechten zijn aan het diploma van de vier grote vakorganisaties van autorijschool houders niet verbonden. Het K.N.M.I. deelt mede: De barometers bleven dalen en de lucht druk is in ons land tot bijna 1000 millibar gezakt. De luchtdrukdalingen strekken zich over een groot gebied uit. Zij hangen samen met nog steeds voortdurende circu latieveranderingen. In de naaste omgeving zijn twee storingen van betekenis die het weer het komende etmaal gaan beïn vloeden. Van het zuidwesten uit nadert een depressie die in diepte toeneemt en die van wat regen vergezeld gaat. Belangrijker is echter een actieve storing bij de Zuid- noorse kust die met sneeuwval naar het zuiden koerst. Deze storing verplaatst zich in de noordelijke tot noordwestelijke stro ming van arctische lucht die zich uitstrekt over de Britse eilanden en die vandaar ombuigt in de richting van de oceaan. Beide storingen zullen in ons land het weer opnieuw slechter doen worden waarbij de neerslag voornamelijk als sneeuw naar be neden komt. De temperaturen zullen om het vriespunt schommelen. WEERRAPPORTEN Vr(jdag 12 februari Zon op 8.04 uur, onder 17.46 uur. Maan op 17.52 uur, onder 7.36 uur. Maanstanden 12 februari 18.24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 februari Hoog water 3.16 en 15.27 uur. Laag water 11.05 en 23.23 uur. Vrijdag 12 februari Hoog water 3.54 en 16.02 uur. Laag water 11.44 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen BS E binnen- en buitenland. w? d CO H Neerslag, laatste 24 uur. g Jj SE s al Den Helder regen wzw 5 4 Ypenburg regen zw 6 3 Vlissingen geheel bew. zzw 4 0 Eelde sneeuw windst. 6 2 De Bilt geheel bew wzw 5 5 Twente sneeuw z 4 4 Eindhoven geheel bew zzw 3 0,1 Zd Limburg geheel bew zzw 2 0 Helsinki zwaar bew n 0 0.3 Stockholm sneeuwbui ono 2 0,1 Oslo sneeuw n 4 7 Kopenhagen half bew. w 5 0 Aberdeen sneeuwbui nnw 4 5 Londen geheel bew. windst. 5 0 Amsterdam geheel bew. zw 6 6 Brussel zwaar bew. zzw 4 0 Luxemburg half bew. ozo 2 0 Parijs geheel bew. windst 4 0 Bordeaux zwaar bew. zo 5 0 Grenoble geheel bew. windst 9 0 Nice zwaar bew. nw 12 0 Berlijn sneeuw w 2 0,4 Frankfort onbewolkt zw 2 0 München onbewolkt z 1 0 Zürich zwaar bew n 4 0 Genève geheel bew. windst. 5 0 Locarno motregen windst. 7 0 Wenen zwaar bew. wzw 3 0 Innsbruck onbewolkt windst. 4 0 Rome mist zzo 10 8 Ajaccio zwaar bew. no 12 0 Mallorca geheel bew. windst 15 0 Lissabon licht bew. wzw 11 1 Belgrado geheel bew. wzw -2 0.1 Athene half bew. windst. 12 2 Madrid geheel bew. windst 3 13

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2