MsxXfoiyxi De „Frans Elza" moest voor wrakken uitwijken Twee jaar tegen Hillegommer geëist voor flessentrekkerij »compleet« Amerikaanse pianist Ludwig Olshansky speelde in de Tuinzaal te Haarlem Studenten uit Guatemala dansen in Nederland Twee doden in het verkeer Nieuwe fase in conflict bij Rotterdams Toneel Haagse Comedie is nog niet tevreden Muziekavond door twaalf jonge Haarlemse musici Robot voor de klas Eis tegen twee mededaders luidde resp. een jaar en vijf maanden Ernst von Dohnanyi overleden DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 HAARLEM^ DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Première van Nederlandse Toneelmanifestatie in Arnhem UW HAAR IS UW KROON! C. 3. Oerlemans Prijs van Rome voor Oskar Kokoschka Beiaardbespeling door Arie Peters Muzikale Speurtochten In Haarlems Historie door Jos. de Klerk Jonge Poolse dirigent voor het Concertgebouworkest Jeugd en muziek de koffie met het verzegeld aroma HAARLEMSE RECHTBANK BELGISCHE SCHIPPER VERKLAART: to vitaminen 12 mineralen. De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f 4.20 N.V. PHILIPS-DUPHAR Twee jaar celstraf voor jongeman die drie zusters doodreed ATÜX.TAXI 1.2.3.4.5 Woensdagavond heeft de jonge Ameri kaanse pianist Ludwig Olshansky, die voor de tweede keer een tournee maakt door Europa, in de Tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw een recital gegeven, dat ons geen raadselen opgaf omtrent zijn artistieke gevoeligheid. Zijn programma kwam namelijk niet boven Schubert (So nate in Bes) en Brahms (Sonate in Fis) uit. Daaruit volgde, dat wij deze jonge man leerden kennen als een tamelijk eenzijdig gerichte lyrische natuur en die dit dan ook met opmerkelijke technische vaardigheid overtuigend liet blijken, vooral in het razend mQeilijke werk van Brahms. Braiims' verkapte symfonie, die als het ware interpreterend georkestreerd moet worden, vormde de hoofdschotel van het programma en het dient gezegd, Ludwig Olshansky slaagde erin ons de illusie van een kleurig en fel dynamisch opgestuwd orkestwerk uit het klavier voor te toveren. Romantisch sentiment en uitlaaiende dra matiek resulteerden uit de temperament rijk-levendige vertolking. Dit werd ons in zoverre een verrassende ervaring, daar wij Olshansky vooraf als een heel precieus en overbedaard vertolker van een Sonate van Scarlatti gehoord hadden, en wel zodanig precieus, dat het een bloedloos geval ging lijken. En ook in het Adagio van de Sonate in F van Mozart kregen wij het gevoel geconfronteerd te worden met een al te secure, om niet te zeggen tamme verklan king. Wel maakte een parelend gespeeld slotdeel van deze sonate veel goed en vooral in de coda werkte een gedistingeer de dynamiek bijzonder fraai. Maar nu die felle jonge Brahms, met zijn alles overspoelende „Sturm und Drang"-muziek: het leek wel of de jeug dige virtuoos zich nu eens ongeremd kon geven naar zijn innigste overtuiging, al dus zonder bedachtzame stijlprocédé's in acht te moeten nemen. Opvallend waren de dynamische kleurcontracten in de dia- logerende passages, die Brahms hier rijke lijk toepast. Aan dramatisch effect was geen tekort en expressiviteit en geraffi neerde nuancering gingen hand in hand. Kortom, hier hoorden wij een vertolker die zich romantisch volkomen uitleefde en daartoe in staat was dankzij een respec tabele technische vaardigheid. Maar Ludwig Olshansky beging de Ver gissing daarna met Schubert's „Himm- lische Langen" olie op de met Brahms' opus verwekte golven te gieten. Zo bouwt men geen programma op, zelfs niet wan neer men het doel heeft de grenzen van de romantiek niet te overschrijden. Dan kan men de volgorde altijd nog beter om wisselen. Maar bedenkelijker is het, dat een jong pianist, die blijk geeft heel wat Het door studenten opgerichte, te Lei den gevestigde Internationale Bureau voor Culturele Activiteiten heeft onder meer ten doel het organiseren van tour nees door studentengroepen uit het ene werelddeel naar het andere. Daarmee is thans, na het overwinnen van vele moei lijkheden, een begin gemaakt: het Tea- tro de Arte van de universiteit San Car los uit Guatemala, welke hogeschool reeds in 1678 werd gesticht, bezocht met een folkloristische voorstelling in de af gelopen weken achtereenvolgens Israel, Turkije, Italië, Duitsland, Frankrijk en België, treedt de komende dagen voor Nederlands publiek op en zal nog ter on derbreking van de thuisreis Engeland aandoen. Dankzij een goede samenwer king met de Nederlandse Studentenraad kon in vele steden de voor het welslagen van dergelijke ondernemingen noodzake lijke belangstelling worden gekweekt. Hypokriterion in Amsterdam was woens dagavond stampvol en mede daardoor tropisch van temperatuur, toen de verto ning van wat werd aangekondigd als een combinatie van toneelspel met zang, dans en pantomime begon. Een groot deel van het programma was gewijd aan mytholo gische fragmenten uit Popol-Vuh, het boek der gemeenschap van de Quiché's een der talrijke stammen van de Maya-Indianen, de enige van de Middenamerikaanse be volkingsgroepen met een pre-columbiaan- se geschreven litteratuur. Het manuscript van Popol-Vuh zal ongeveer honderdvijf tig jaar oud zijn geweest, toen het door Fray Francisco Ximenez omstreeks 1700 werd ontdekt in Santé Tomas Chichicaste- nango, voorheen „plaats van de brand netels" geheten. Evenals in de Europese allegorische bal letten van voor de achttiende eeuw waren bij de scènische verbeeldingen door dit oude, bijzonder hoog ontwikkelde cultuur volk gesproken of gezongen woord en rit misch geordende beweging met elkaar verbonden. Bij deze voorstelling werden de verhalende en aldus verklarende pas sages uit de geschiedenis van het ont staan van de wereld en de daarmee ver weven ethische legenden door een priester lijke figuur, vlak voor het voetlicht ge zeten, in Spaanse vertaling voorgedragen. Daarna zorgde een stem vol smartelijke plechtigheid via een luidspreker voor een herhaling ten behoeve van op het Neder-^ lands ingestelde oren. Voor de volledig heid zij nog meegedeeld, dat het tweede deel van Popol-Vuh de afstamming der ko ningen en een chronologisch verslag van een aantal historisch verifieerbare feiten bevat. De meeste der wijsheden in deze bespreking zijn aan het gestencilde pro gramma ontleend. Kennelijk vielen vooral de imitatieve dansen (aap en gordeldier) het meest in de smaak van het publiek, dat verder zijn ogen kon uitkijken op de rijkbeveerde klederdracht in sterke kleuren. Waarde en authenticiteit van het knap gede monstreerde vermag ik niet te beoorde len. Het zou interessant zijn te weten, waaraan men de bewegingsmotieven heeft ontleend. De begeleidende muziek op ge luidsband deed voortdurend aan een toe ristische documentaire denken. Vooral de verwerking van astrologische gege vens was kenmerkend voor de geweldig hoge ontwikkeling in de oude tijd. Met een dergelijke afstamming is het eigen lijk helemaal niet verwonderlijk, dat de genoemde universiteit in een speciale fa culteit der theaterkunsten zowel in theo rie als praktijk de esthetica hooghoudt. De onder leiding van dr. Carlos Mencos staande groep van academisch gevorm- den, vijftien in getal, liet verder een ko ningsdrama met dans en moderne autoch tone thema's op inheemse muziekinstru menten (harp en marimba) horen. David Koning in de mars te hebben, zijn belangstelling niet boven Brahms laat uitgaan. Er is in de eeuw die ons scheidt van opus 2 van de Hamburgse meester, toch nog al het een en ander tot stand gekomen op het gebied der klaviermuziek zou ik zo denken. En van een virtuoos op toernee verwacht men allicht een veelzijdiger programma, dan dat een honderd jaar geleden ook kon gepresenteerd worden. Jos. de Klerk In Doetinchem kwam de 55-jarige wiel rijder A. Brinkman, hoofdboekhouder bij de Gelderse Tramwegen, in botsing met een 25-jarige bromfietser. Beiden wer den gewond en moesten naar een zieken huis worden overgebracht. De heer Brink man is daar, zonder bij kennis te zijn ge komen overleden. In Grootebroek is de 30-jarige motorrijder N. V. Snel tegen een langs de weg gepar keerde auto gebotst. Tijdens zijn over brenging naar het ziekenhuis te Enkhui zen is hij overleden. De mogelijkheid bestaat dat het conflict tussen het stichtingsbestuur van het Rot terdams Toneel en de directeur Hans Tobi, die op principiële grond het standpunt in neemt financieel gelijkgesteld te moeten worden met zijn mede-directeur Ton Lutz, alsnog tot een oplossing komt. De voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. Briët, en de burgemeester, die ge tracht heeft het voor de heer Tobi partij kiezende gezelschap te verzoenen met het standpunt van het bestuur, hebben beiden een brief van de geëngageerden ontvan gen, waarin naar aanleiding van de be spreking verklaard wordt dat de wense lijkheid is gebleken tot nader overleg inza ke de impasse die voor het volgende sei zoen dreigt. „De heren Ton Lutz en Hans Tobi", luidt de laatste alinea van de brief, „hiervan kennis genomen hebbend, ten zeerste getroffen door de houding van de leden van het gezelschap, die hun dit over brachten, hebben zich hiertoe bereid ver klaard." Dit is een nieuwe fase in het conflict waarvan mededeling werd gedaan in een persconferentie die door het stichtingsbe stuur in tegenwoordigheid van burgemees- Van Walsum en de wethouder mejuffrouw Zeelenberg werd gehouden om volledige opheldering van het conflict te geven. Zakelijk valt uit de brief slechts af te lei den, aldus de burgemeester, dat men in verband met nader overleg beslissingen uitstelt, maar die brief impliceert ook dat dit nadere overleg gevoerd zal worden op de basis dat de wensen van de heer Tobi niet voor honderd percent worden inge willigd. In zijn uiteenzetting deelde mr. Briët onder andere mede, dat de heer Guttmann, de nieuwe directeur van „Ensemble", bij het Rotterdams Toneel zou zijn gebleven als de heer Tobi wegging. De heer Gutt mann verzoekt ons mede te delen, dat hij zich met alle nadruk van deze verklaring van de heer Briët wenst te distanciëren. Het ligt in de bedoeling de première van Bertold Brechts „Der Kaukasische Krei- dekreis", dat door de Nederlandse toneel manifestatie in het komende Holland Fes tival zal worden gebracht, op 15 juni te Arnhem te doen plaatsvinden. Deze datum valt samen met de officiële openingsdatum van het festival. De gala opening daarvan blijft echter voorbehou den aan Amsterdam, waar op deze dag, zoals eerder gemeld, de première van Badings' nieuwe opera „Martin Korda, D.P." zal gaan. Advertentie Wij brengen u de nieuwste Ameri kaanse Permanent wave. houdbare kleurspoelingen. hoofdmassage tegen roos en haaruitval. Vraag een maandabonnement voor watergolven. Med. Gedipl. Haarkundige GIERSTR. 69 - HAARLEM - TEL. 21736 Aan de bekende Oostenrijkse schilder Oskar Kokoschka is de prijs van Rome 1960 toegekend. De kunstenaar, die thans ter gelegenheid van een tentoonstelling van zijn werken in de Italiaanse hoofdstad is, zal de prijs een gouden medaille en een miljoen lire (ongeveer 6.000 gulden) uit handen van de burgemeester ontvan- gen. Morgen geeft Arie Peters een concert op de beiaard van de Grote of St. Bavokerk in Haarlem. Dit concert duurt van 11.30 tot 12.30 uur. Op het programma staan werken van J. Bonset, L. van Beethoven. J. Bordewijk-Roepman en Leen van 't Hart. JONATHAN CAPE OVERLEDEN Jonathan Cape, een van de grootste Britse uitgevers, is woensdag te Londen in de ouderdom van tachtig jaar overleden. Hij heeft onder andere het boek The seven Pillars of Wisdom van T. E. Lawrence in 1926 uitgegeven. De Russische vice-premier Mikojan heeft tijdens zijn verblijf op Cuba een bezoek gebracht aan de schrijver Ernest Hemingway (midden) op diens buiten bij Havana. De Russische staatsman bood de beroemde auteur enige uit hout gesneden poppen aan en een collectie van diens in het Rus sisch vertaalde boeken. Links op de foto is mevrouw Hemingway. De Haagse Kunststichting, waaronder de Haagse Comedie ressorteert, heeft zo wel met staatssecretaris mr. Y. Scholten, als met de Haagse wethouder voor Kunst zaken. J. van Zwijndregt, een onderhoud aangevraagd om een uitgewerkt voorstel over het toekomstige toneelbeleid nader toe te lichten. Het voorstel werd de staatssecretaris toe gezonden juist vóór hij richtlijnen vaststel de voor de toneelspreiding, nadat hij daar over suggesties had ontvangen van de toneelleiders Paul Steenbergen en Guus Oster, suggesties, die maar gedeeltelijk werden overgenomen. Onder meer gaf mr. Scholten een streefgetal van 450 voor stellingen voor de grote gezelschappen aan. Het voorstel van de Kunststichting ligt beneden dit aantal. De Haagse Comedie vreest voor.hsar at? tistieke niveau als het speelplan niet kan worden beperkt. Het is niet denkbeeldig, dat vooraanstaande krachten het gezel schap zullen verlaten als andere toneel groepen in grotere mate de gelegenheid verschaffen voor de acteurs en actrices om medewerking te verlenen aan radio en televisie. Een bundel van Jos. de Klerk's muziek historische artikelen, die vroeger in onze bladen zijn gepubliceerd. 80 Blad zijden, geheel op kunstdrukpapier, ver lucht met 20 illustraties, gekartonneerd Prijs 0.75 Verkrijgbaar aan de kantoren van ons blad en bij het Concertbureau Alphe- naar. Kruisweg 49, Haarlem. Voor de leiding van de zes concerten, die het Amsterdamse Concertgebouworkest in de eerstvolgende tien dagen uitvoert, heeft het bestuur de 36-jarige Poolse compo nist-dirigent Stanislaw Skrowaczewsky geëngageerd. Nog steeds heeft het bestuur moeilijk heden op te lossen, waarvan het vinden van vervangers voor d£ nog niet herstelde Hans Rosbaud de meest actuele is. Het wijzigen der programma's hangt daarmee samen. Men vertrouwt voor de genoemde periode een goede oplossing te hebben ge vonden. Stanislaw Skrowaczewsky behaalde in 1945 het diploma compositie en directie aan de muziekacademie te Lwow en in 1946 aan het Nationaal Conservatorium te Krakow. In 1956 verwierf hij de eerste prijs in het dirigentenconcours te Rome. Sinds 1957 is hij vast dirigent van het Pools Nationaal Filharmonisch Orkest te War schau. In bijna alle programma's van de concerten die Stanislaw Skrowaczewsky nu komt leiden, is zijn symfonie voor strijkers opgenomen. De op 25 januari jongstleden met enthou siasme opgerichte Haarlemse afdeling van Jeugd en Muziek, geeft aanstaande maan dag reeds de eerste uitvoeringsavond. Op 15 februari zullen aanvang 19 uur in het nieuwe clubgebouw op het sportveld aan de Kleverlaan twaalf jonge Haarlem se musici optreden met werken van J. S. Bach, Handel, J. Chr. Bach, Benedetto Marcello, Stamitz, Ibert en Albeniz. Na het concert zal de heer J. Huisman, voor zitter van de afdeling Beverwijk van Jeugd en Muziek een praatje houden over het werk van de vereniging. Het voorlopig bestuur bestaat uit mej. E. Croese, J. Horneman, K. Huibregtse, W. E. van Rappard, H, Timmer en mevrouw Miep van Luin-Riemersma, die het secre tariaat waarneemt. Het programma voor maandag vermeldt het optreden van Tineke Floor (fluit) en Gerrie Grillis (piano) met de sonate in Es dur van J. S. Bach; Wim van Keulen (viool) en Ferrie Eiselin (piano) met de Sonate in D dur van Handel; Frits van Rappard (fluit) en Karei Hoog (piano) met de Sonate in D dur van J. Chr. Bach; Carel Alphenaar (cello) en Jen van der Waals piano) met de Sonate in G dur van Benedetto Marcello; Lieuwe de Vries (kla rinet) en Lex Hoogeveen (piano) met het eerste deel in Es dur van het concert van Stamitz; de pianiste Ida Lindeboom met „Le petit ane blanc" van Jacques Ibert: en de pianist Karei Hoog met Seguiduillas van Albeniz. Concert in Amsterdam Een gemeenschappelijk initiatief van de vereniging Jeugd en Muziek en de stich ting Concertgebouworkest heeft geresul teerd in een buitengewoon concert onder leiding van Willem van Otterloo speciaal voor de niet schoolgaande jeugd (tot circa 25 jaar) op dinsdagavond 8 maart in het Amsterdams Concertgebouw. Het is voor de eerste maal in ons land dat een concert met die intentie en van dat karakter wordt uitgevoerd. Gehoopt wordt dat deze proef een zodanig succes zal boeken dat gevolg kan worden gegeven aan het voornemen hieruit een Amsterdamse traditie te doen groeien. Men beoogt dat dit initiatief elders in het land navolging zal vinden en dat het weerklank zal vinden bij de jeugd tot welke het is gericht en dat zulk een ont stellend laag percentage vormt van de geregelde concertbezoekers. Het bijzondere van dit eerste buitenge wone concert van deze aard is niet alleen de uitzonderlijk lage toegangsprijs, maar vooral het optreden van vier solisten debutanten. Uit veertien dit jaar voor het einddiploma van het conservatorium ge slaagde leerlingen zijn na audities geko zen: Jeannelotte Hertzberger (viool), Heinz Friesen (hobo), die optreden in het con cert voor viool en hobo van Bach, Piet Honingh (klarinet) die het concertino voor klarinet van Weber uitvoert en Marietta Vogel, die optreedt in Tzigane van Ravel. Na de pauze wordt de vierde symfonie van Mendelssohn uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling dit concert, zij het niet diezelfde avond, door de radio te doen uitzenden. In ieder geval zal een zik^l geïllustreerde inleiding daarop, directeur van Jeugd en Muziek. Max Vredenburg, voor de microfoon van een der omroepverenigingen worden ge geven. Tal van jeugdverenigingen en be drijven in de hoofdstad zijn benaderd om dit appèl zoveel mogelijk jongeren te doen bereiken. MOSKOU (Reuter) In" de Sovjet- Unie heeft men een robot vervaardigd, die taalonderwijs geeft. Hij controleert de mondelinge en schriftelijke antwoorden van de leerlingen, telt de fouten, legt net zolang uit tot de leerling het begrepen heeft en weet precies te vertellen hoe het met de vorderingen van iedere leerling staat. Alleen zijn uitspraak is nog niet te best. De ontwerpers werken nu aan een robot, die ook de uitspraak van vreemde talen perfect beheerst. Dit meldt het Russische persbureau Tass. Advertentie Twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie b(j de Haar lemse rechtbank mr. J. J. Bredius van morgen geëist tegen een 34-jarige Hille- gomse opperman, de hoofdfiguur in een vrtf omvangrijke zaak van flessentrekkerij en verduistering. Tegen een 25-.iarige bloemenkoopman uit Hillegom luidde de eis een jaar met aftrek en tegen een 40- jarige bloemistarbeider uit Haarlemmer meer vijf maanden gevangenisstraf. De opperman is ten laste gelegd dat hij, terwijl hij wist niet te kunnen betalen, partijen bollen, planten en sierbomen, als mede radio's, een bandrecorder en heren kleding in totaal voor meer dan 8300, heeft gekocht. Alleen op een autoradio van 198 betaalde hij 40. Verder stond hij terecht, omdat hij een radio, die hij zich in huurkoop had aangeschaft, had ver duisterd door het toestel te verkopen, ter wijl hij er nog maar 60 op had voldaan. De president mr. H. J. Ferwerda zei dat verdachte behalve de in de dagvaarding genoemde goederen nog veel meer dingen heeft gekocht terwijl hij wist niet te kun nen betalen, ondermeer een keukenuitzet. De president vroeg de opperman hoe hij dit heeft kunnen doen, terwijl hij nog zo veel schulden uit een faillissement had. Een der radio's had verdachte nog de zelfde middag 'voor ƒ50 verkocht aan de broer van de bloemenkoopman. die met een defecte auto langs de weg stond. De opperman is reeds eerder veroor deeld onder meer wegens verduisteringen, bedrieglijke bankbreuk en flessentrekkerij. De raadsman, mr. A. R. van IJzinga Veenstra, zei dat zijn cliënt zichzelf over schat. Hij meent ten onrechte zelfstandig zaken te kunnen doen. Hij stamt uit een gunstig bekend staande bollenfirma en daar maakte hij misbruik van. De bollen kocht hij op krediet in de hoop er iets mee te verdienen. Op dit punt achtte de raadsman daarom de tenlaste gelegde fles sentrekkerij niet bewezen. Voor het ove rige bepleitte hij een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Verdachte kan dan on der toezicht komen en is het mogelijk hem te verbieden zelfstandig zaken te doen. De bloemenkoopman stond terecht -voor drie feiten: verduistering van een pas poort, het kopen van radio's, een band recorder en bollen zonder volledige be taling voor in totaal ongeveer 800 en het behulpzaam zijn van de eerste verdachte, de opperman, bij het kopen van goederen zonder betaling. Het paspoort had hij aan iemand gegeven, van wie hij iets had ge kocht. Verdachte vertelde dat hij vaak de opbrengst van de verkoop van goederen die hij zonder volledige betaling had ge kocht, aan de opperman gaf en omge keerd. Wat de bollen betreft had hij met de opperman afgesproken voor hem te werken tegen een kleine provisie. De raadsman, mr. A. Beets was het niet eens met de officier van Justitie dat ver dachte het paspoort verduisterd heeft. Hij gaf het aan de Staat behorende document niet in onderpand maar als identiteitsbe wijs aan de krediteur. De bollen behoefde verdachte niet met een te betalen, omdat hij krediet kreeg, dus op dat punt bepleitte mr. Beets even eens vrijspraak Voor het ten laste ge legde kopen van twee radio's en een band recorder vroeg de raadsman om een deels voorwaardelijke straf en toezicht van het Leger des Heils. Tenslotte stond de derde man in deze zaak terecht, de blóemistknecht, omdat hij de opperman bij flessentrekkerij zou heb ben geholpen. De man erkende bollen te hebben vervoerd, namens de opperman bollen te hebben besteld (waarbij hij op diste dat de opperman in Duitsland was, maar spoedig zou terugkeren) en afleve ringsformulieren zou hebben getekend, dat alles terwijl hij wist dat de opperman niet kon betalen. De raadsman. J. F. M. M. Brons, zei dat zijn cliënt aanvankelijk niets van de prak tijken van de opperman heeft geweten. Hij wilde iets omhanden hebben. Na een dreigement van de opperman dat hij naar de politie zou gaan en dat de bloemist knecht dan ook zou „hangen" ging ver dachte met zijn hulp aan de opperman door. De raadsman bepleitte een voor waardelijke straf. Uitspraken op donderdag 25 februari om -half tien. <o - De Marineraad heeft vanochtend in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag het onderzoek naar de aanvaring tussen het vliegdekschip „Karei Doorman" en de Belgische kotter „Frans Elza" voortge zet. Vandaag werd als getuige gehoord de 29-jarige Roland Viaene uit Oostende, schipper van de O. 281. De O. 281 voer in de nacht van 24 op 25 september, toen de „Frans Elza" met haar vijfkoppige be manning tengevolge van de aanvaring met de „Karei Doorman" in de omgeving van Helgoland ten onder ging, achter de ..Frans Elza" aan. De Hongaarse componist, pianist en dirigent Ernst von Dohninyi is dinsdag avond op 82-jarige leeftijd in een zieken huis te New York overleden aan een hart aanval na een griep. H(j was een van de laatste schakels met de romantische be weging in de muziek. In zijn jeugd kende hij grote componisten als Brahms. Ook werd hjj als een uitstekend pianist erkend. Dohnanyi werd op 27 juli 1877 geboren in Pressburg in Hongarije, thans Bra tislava in Tsjechoslowakije. Hij was eerst leerling van de organist Karl Förstner te Pressburg, daarna van Koessler en Tho- man te Boedapest. Ook D'Albert heeft veel tot zijn vorming bijgedragen. Zijn werk verraadt invloeden van Brahms en Strauss en is orthodox opgebouwd. Als gastdiri- gent trad Dohnanyi voor de oorlog in Am sterdam op. Zijn vader was hoogleraar in de natuur- en wiskunde. Dohnanyi begon piano te spelen toen hij zes jaar was; een jaar later componeerde hij en toen hij negen jaar was gaf hij piano-recitals in het openbaar. Hij studeerde aan de Koninklijke Hon gaarse Muziek-Academie en maakte in 1897 met veel succes zijn Berlijns debuut. Hij vestigde zich in Boedapest, waar hij directeur van de koninklijke muziekschool, president en dirigent van het Hongaars Filharmonisch Orkest en muziekdirecteur van de Hongaarse staatsradio is geweest. Advertentie dohyfral Na de tweede wereldoorlog keerde hij Hongarije de rug toe. Eerst woonde hij in Oostenrijk, ging op tournee door Engeland, vervolgens naar Argentinië. Hij vestigde zich in 1949 in de Verenigde Staten als hoogleraar aan de universiteit van de staat Florida. Hij bleef concerten geven, zijn laatste in New York in 1953. Tot zijn com posities behoren twee pianoconcerten twee symfonieën, twee komische opera's („Der Tenor" en „Tante Simona"), en veel kamer- en pianomuziek. Hij is drie maal gehuwd geweest. Zijn eerste vrouw over leed en van de tweede is hij gescheiden Zijn derde vrouw, Helen, was aan zijn sterfbed. Zijn oudste zoon Hans was in de tweede wereldoorlog officier in het Duitse leger en stierf in de gevangenis toen hij op executie wachtte wegens zijn aandeel in het complot tegen Hitier. Zijn andere zoon Matyas stierf toen hij in het Hongaarse leger diende. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 25-jarige los arbeider J. B. uit Deurne veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en intrekking van zijn rijbewijs geduren de vijf jaar. Tegen deze man, die op de avond van 8 november toen hij onder in vloed van alcohol verkeerde met een ge huurde auto drie meisjes uit Deurne heeft doodgereden, was drie jaar gevangenis straf en tien jaar intrekking van het rij bewijs geëist. De drie meisjes, de zusters Martha, Ma ria en Wilhelmina Kuyten, liepen die avond gearmd met hun verloofden aan de uiter ste linkerkant van de Vlierdensweg, toen de snelrijdende auto hen alle drie van de jongens losrukte. B. was na het onge luk doorgereden. Ongeluk tijdens huwelijksreis. Het pasgenuwde echtpaar Harkx uit Vught is nabij Linz in Oostenrijk tijdens de huwe lijksreis het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. De 27-jarige heer Harkx en zijn evenoude echtgenote zijn in het zie kenhuis te Linz opgenomen. Hun auto slipte in een sneeuwhoop en botste tegen een vrachtauto. Schipper Viaene verklaarde dat het ge woonte is dat gevist wordt in de geveeg de vaarroute in het uit de tweede wereld oorlog daterend mijnenveld. Op de vraag van de voorzitter of dit vissen in de vaar route geen gevaren oplevert met het oog op de vrij drukke scheepvaart, antwoord de de getuige dat dit zijns inziens niet het geval was. Uit de verklaringen van schipper Viae ne bleek \erder dat de „Frans Elza" ver moedelijk overvaren is op een plaats waar dit schip van koers had moeten verande ren terwijl het aan het vissen was. Schip per Viaene meende dat de „Frans Elza" daar ongeveer heeft moeten draaien om dat iets verderop veel wrakken worden aangetroffen. Hij verklaarde voorts dat bij donker steeds gevist wordt met brandend hek- licht. De voorzitter merkte op dat de reder van de „Frans Elza", de heer Legein heeft verklaard dat bij het vissen het heklicht niet brandt Schipper Viaene zei hiervan nog nooit te hebben gehoord. „Zelfs de Hollandse vissers doen het heklicht niet uit", zei hij. In tegenstelling tot hetgeen de 17-jarige roerganger van de „Jenny", Remi Des- welgh. voor de raad had verklaard, deel de schipper Viaene mede dat de knaap hem niets heeft medegedeeld over het verdwijnen van de „Frans Elza". De jon gen, die in de nacht van 24 op 25 septem ber alleen de wacht had aan boord van de O. 281 en de opdracht had achter de lichten van de „Frans Elza" aan te varen, had deze lichten op een ogenblik zien verdwij nen achter de boeg van een groot oorlog schip. dat later de „Karei Doorman" bleek te zijn. Schipper Viaene verklaarde verder dat de jongen ook nog niets gezegd had toen de bemanning van de „Jenny" om twee uur 's nachts door hem werd gepord om dat het net moest worden gehaald. Pas la ter in de nacht had de schipper via de Belgische radio vernomen dat de „Frans Elza" ten onder was gegaan. Nadat dit bericht bekend was geworden heeft de „Jenny" zich naar de opgegeven positie begeven om mee te zoeken. Toen het licht werd is twee uur gezocht op een plaats waar olievlekken op het water zichtbaar waren. Daar was ook de Zeebrugge 554 aan het zoeken. Schipper Viaene verklaarde voorts dat verscheidene delen van de „Frans Elza" van staal waren. Uit de antwoorden van andere getuigen, die eerder werden ge hoord, viel op te maken dat de „Frans El za" geen radar-echo had gegeven omdat het een geheel houten schip zou zijn. De voorzitter van de Marineraad ver klaarde hierna het openbare onderzoek ge sloten. De raad zal later uitspraak doen. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5