Uitgaan in Haarlem Hervormde synode besprak „geloofszending" en herdoop WEKELIJKSE ESPERANTO-CURSUS MEUBELSHOW ottö~dTbëlius Achttiende les v. DUIVENB0DEN VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 TONEEL MUZIEK VOLKSUNIVERSITEIT AMATEURTONEEL DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Explosie in garage; twee gewonden Kerkelijk Nieuws Examens LEZEN EN LATEN LEZEN FRUITJES WILC O-UITJES Chauffeur in auto door gas gestikt DC-8 in april op KLM-lijn Amsterdam-New York Kerkelijk Leven Zaterdag 13 februari, Stadschouwburg, 20.15 uur: Het Rotterdams Toneel geeft „Spel der vergissingen", een blijspel van William Shakespeare, onder regie van Ton Lutz. Medewerkenden zijn onder andere Adolf Rijkens, Hans Boswinkel, Ann Hasekamp, Thera Verheugen, Coba Keiling, Ton van Duinhoven en Wim Grelinger. Zondag 14 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft „Toneel op het kasteel", een anecdote van Ferenc Molnar, onder regie van Jan Teulings. Medewerkenden zijn onder andere Pim Dikkers, Hans Croiset, Leo de Hartogh, Petra Verbeek, Pieter Lutz, John Lanting en Rob van der Linden. Maandag 15 februari, Stadschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Hier met de poet", een blijspel van F. Marceau, onder regie van Guus Oster. Medewerkenden zijn onder andere Ank van der Moer, Rita Maréchal, Henk Rigters, Dick Swidde, Guus Oster of Frans 't Hoen en Adelheid van der Most. Donderdag 18 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „J.B." geschreven door Archibald MacLeish, onder regie van Robert de Vries. Medewerkenden zijn onder andere Caro van Eyck, Hans Tiemeyer, Hans Culeman, Anne-Marie Heyligers en Robert de Vries. Vrijdag 12 februari. Concertgebouw, 20 u.: Het N.Ph.O. geeft een concert onder leiding van Henri Arends. De pianist George van Renesse verleent zijn mede werking. Op het programma staan wer ken van Haydn, Beethoven, Bizet en Tschaikowsky. Maandag 15 februari. Clubgebouw op het sportveld aan de Kleverlaan, 19 uur: Muziekuitvoering door twaalf jongeren van „Jeugd en Muziek". Er worden wer ken uitgevoerd van Bach. Handel, Mar cello. Stamitz, Ibert en Albeniz. Dinsdag 16 februari. Concertgebouw, 20 u.: Het N.Ph.O. geeft het zevende concert in de serie D, onder leiding van Henri Arends. met als soliste Nan Merriman, mezzo-sopraan. Uitgevoerd worden wer ken van Mozart, Wagner en Mahler. Woensdag 17 februari. Tuinzaal Concert gebouw. 20 uur: Lustrumconcert voor leden van de sociëteit „Teisterbant". Op het programma staan werken van leden componisten. Donderdag 18 februari, 15.30 tot 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt woensdag bekend gemaakt. Vrijdag 19 februari. 11-30 tot 12.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt donderdag bekend gemaakt. Dagelijks in 't Goede Uur tot 15 februari: Klassiek grammofoonplatenconcert van werken van Mozart en Beethoven. Van 15 tot 22 februari werk van Johannes Brahms. Dinsdag 16 februari. Frans Halsmuseum, 14.30 uur (ingang Groot Heiligland): Mpvrouw G. la CroixHansen houdt een lezing over de ontwikkeling van de per soonlijke smaak. Woensdag 17 februari. Frans Halsmuseum. 20 uur (ingang Groot Heiligland): Ir. A. Lopes Cardozo houdt een lezing met film over de mogelijkheid om, na in voering van interplanetaire ruimtevaart, de vaste sterren te bereiken. Donderdag 18 februari, Coomhertlyceum. 20 uur: De kunstschilder T. H. Delft geeft een cursus in tekenen naar levend model. Donderdag 18 februari, Frans Hals museum. 20 uur (ingang Groot Heilig land): Vertoning van de film „Hellza- poppin". Dinsdag 16 februari. Stadsschouwburg. 20 uur: De Letterlievende vereniging ,.J. J. Cremer" geeft een voorstelling van „De Trouwge'.ofte", een blijspel in drie bedrijven van Kenneth Horne, onder regie van Henk Bakker. Zaterdag 13 februari, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond van de voetbalver eniging „Schoten". Zondag 14 februari, Concertgebouw. 14.30 uur: Het Eerste Nederlandse Jeugd toneel geeft een middagvoorstelling van ..Piggelmee". Zondag 14 februari, Concertgebouw. 20 u.: Feestavond Katholieke Bouwvak-arbei dersbond ,.St. Joseph". Maandag 15 februari. Concertgebouw. 14.30. 19.15 en 21.15 uur: Op initiatief van de Geïllustreerde Pers n.v. worden modeshows gehouden. Maandag 15 februari, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: De r.-k. toneelvereniging „Rokate" geeft een voorstelling van „De man op de bromfiets". Maandag 15 februari, Brinkmann. 20.15 tot 22 uur: Voor leden van de Stichting Ge loof en Wetenschap houdt de heer H. J. H. van Dijk een cursus over „Introductie tot de wereld van het Franse chanson". Dinsdag 16 februari. Hotel Boekenrode, 20 uur: Voor de leden van de vereniging Buurt belang Aerdenhout houdt de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom-Voller, een lezing over „Het zien van de moderne beeldhouwkunst". Dinsdag 16 februari, Brinkmann. 20 uur: Voor de leden van de Studievereniging voor Psychical Research houdt dra. C. M. LuytenPeereboom een voordracht, getiteld: „De ontdekking van het Dune- effect". Dinsdag 16 februari. Café rest. Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van de Konink lijke Natuurhistorische Vereniging houdt de heer Sipkes een lezing over „Italië, land. volk en natuur". Woensdag 17 februari. Feestzaal Noord, 20 uur: De heer De Rooy houdt een voor dracht met dia's en films over de „Zee sleepvaart". Woensdag 17 februari. Kennemer-Lyceum. 20 uur: Voor het genootschap „Les Con férences Frangaises" spreekt pater Dubarle over „Psychanalyse de la science-fiction". 'Voensdag 17 februari. Gebouw Flora. 20 uur: Voor de leden van de K.A.B. snreekt broeder Basilius Sewalt over ..Opvoeding der moeilijk opvoedbare jeugd". -Voensdag 17 februari. Aula Gymnasium. 20 uur: Voor leden van de Kennemer Kring van de school voor Wijsbegeerte houdt dra. M. M. Boldingh een cursus onder de titel „Philosophie en religie- grenzen en grensoverschrijdingen". Woensdag 17 februari, Tuinzaal Concert gebouw, 14.15 uur: Ing. J. Hammes spreekt voor de leden van de Neder landse Huisvrouwen Vereniging over het onderwerp „Uit de wereld der edel stenen". Woensdag 17 februari. Bovenzaal Concert gebouw, 20 uur: Het Gewestelijk Ar beidsbureau geeft een voorlichtings avond. Woensdag 17 februari, Minerva Theater, 20 uur: De r.-k. harmonie St. Michaël geeft een uitvoering. Donderdag 18 februari, Minerva Theater, 20 uur: Filmavond van het Leger des Heils. Donderdag 18 februari. Concertgebouw, 10 en 14 uur: Toneelvoorstelling van de Verenigde Scholen met de Bijbel. Donderdag 18 februari, Gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Lange Veerstraat, 14.30 uur: De heer H. Bakker houdt een lezing over toneel spelen en -schrijven. Vrijdag 19 februari. Aula Gymnasium, 14.15 uur: De directeur van de keurings dienst voor waren dr. G. Tierie, houdt voor de leden van de Nederlandse Vrouwen "Elektriciteitsbeweging een lezing, getiteld: „Wat doet de keurings dienst van v;aren voor de huisvrouw". Vriidag 12 februari. Stadsschouwburg, 20-15 uur: Voor de leden van de Stich ting Geloof en Wetenschap vertoont notaris J. Brandts Kzn. enkele Chaplin- films. Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit ..Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw Tekeningen uit de Hollandse Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw Fossielen mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11 15 uur behalve maan dag en eerste zondao van de maand van 1315 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Rissfhoppelijk Mu«^u«" lansstraat: Oud* religieuze kunst schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. 10—17 uur zondagen 13—16 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemsf school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geonend van 10—15 uur. des zondags van 13—15 uur Voormalig woonhuis facohus van Looy (Kleine Houtweg 1(13>: Op donderdagen geopend van 10—12 30 en van 13 30 1" uur. op zondagen van 14-17 uur Kunstzaal „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand februari tentoonstelling van tekeningen van Hans Mulder. Woning Spaarndammerdük 100 fSnaarn- dam): Van 6 tot 21 februari tentoon stelling van werken van de kunstschil der Jan van Geem ..Aquarellen van Spaarndam". De exr-ositie is dagelijks si-pponri v«n 10*»e »-,f inr Vishal, van 13 tot 29 februari: Tentoon stelling van werken van leden der Haar lemse sociëteit „Teisterbant". Dagelijks geopend van 1017 uur en zondags van 13—17 uur. Advertentie keelpijn? neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHIL1PS-DUPHAR NEDERLAND n.v. In Emmen is door het ontsnappen van gas uit een gasfles, een explosie in een ga ragebedrijf ontstaan waardoor de bewo ner, H. Wubs, brandwonden opliep en voor behandeling naar het ziekenhuis te Em men moest worden overgebracht De 19- jarige leerlingmonteur R. de Lange, die zich in een kantoortje achter de hal be vond waar de gasfles stond had de tegen woordigheid van geest om de gaskraan van de brandende fles dicht te draaien en deze naar buiten te werken waardoor hij brand voorkwam. Hij liep hierbij enige verwondingen op. De explosie had tot ge volg dat een groot aantal ramen van de garage sneuvelden. Een groot raam in de showroom werd met kozijn en al uit de muren gedrukt. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot directeur van de Martha- Stichting te Alphen aan de Rijn ds. J. Veen, laatstelijk scheepvaartpredikant te Singapore. Beroepen te Scherpenisse P. Al- blas, kand. te Utrecht. Beroepen te Hoog- blokland en te Linschoten R. E. Kuus, kand. te Zeist. Aangenomen de benoeming tot secretaris-generaal van het jeugd- departement van de Wereldraad van Kerken te Genève ds. A. H. van den Heu vel te Utrecht, secretaris van de oecume nische jeugdraad in Nederland. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Berkel-Rodenrijs M. J. C. Blok te Utrecht-Noordwest Geref. Kerken Beroepen te Bergum (2de maal) R. Pe tersen te Oudemirdum. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- cn natuurkunde J. van den Broek te Leiden. Kandi daatsexamen geneeskunde u: j. g. m. Barnhoorn, Lisse en H. Schipper. Haarlem. Delft Kandidaatsexamen werktuigkundig inge nieur: R. Barthel en G. H Dijkman te Haarlem. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Romans: Anonymus. De laarzen dreunen weer; Bastet. De aardbeving; Buzzati. Angst in de Sca la: Hunter. Duisternis daalt over China; Lin Yu- tang. Lady Wu. keizerin zonder geweten: Matti cn Spekking, Hun huis in het oerwoud; Wagncr, De vlag gaat voor dc dood: van de- Woestijne, Verhalen; Neumann. Es waren ihrcr sechs: Bag- by. Red is for killing: Borden. Martin Merri- dieuw: Johnson. The humbler creation; Rogers. The imperfect weave: Blondin, Un singe en hi- ver; la Varende. M. le Due Ontwikkelingsboeken: Eliëns. De volwassen man: King, Rosa stond niet op. (geweldloze op stand in Montgomery»: Langeveld. Beknopte theo retische paedagogick, "e dr Ernst. Het gebruik van de moderne rekenliniaal: van den Bergh. Het menselijk lichaam: Kitay, Overwin reumatiek: Hietbrink. Het licht in ons huis: de Waard. Elec- tronica; Morselli. Glauco: van Straten. Toen blie zen de poortwachters 'proza en poëzie, dl 4); van Vlierden. Gerard Walschap: Speiser. China, eeist und Gesellschaft: Cocnen. Schimmenspel; Petit. Verdi: van den Broek. Spaans gepeperd: Contenau. 7.o leefden de Babyloniërs en Assv- riërs ten tijde van Nebukadnezar: Schulte Nord- holt. Abraham Lincoln: Formaggio, Goya; Socio logisch jaarboek, dl. 13. 1959. Advertentie zijn kant en klaar gebakken Vraagt uw winkelier De generale synode der hervormde kerk heeft zich in haar vergadering van dins dag te Woudschoten beziggehouden met 2 problemen, namelijk betreffende de „ge loofszending" en betreffende de doop. Het eerste komt aan de orde in een concept- rondschrijven van de raad voor de zending, een antwoord op velerlei verzoeken om in lichtingen inzake verscheidene, niet- kerkelijke zendingsacties, die vaak ook op de zendingsvelden der kerken gaande zijn. De naam geloofszending is te verklaren uit de afkeer van de meeste van de zende lingen van georganiseerde financiële ac ties voor het bijeenbrengen van geld. De grondslag van hun financiële beleid is het geloof dat God hun op de juiste tijd het nodige geld zal doen toekomen. De zendelingen ontvangen hun opleiding aan bijbelscholen. Bij vele .geloofszendingen" bestaat de praktijk van het overdopen van reeds gedoopten. Vele geloofszendingen, niet alle, weigeren anderer arbeid te res pecteren en tonen vaak grote onverdraag zaamheid ten opzichte van andere zen dingen. Het rapport zegt dat nooit in ge sprekken met vertegenwoordigers ervan de eindeloze verscheidenheid in deze groe pen vergeten mag worden. Voor vele zen dingsarbeiders der geloofszendingen kan terecht grote achting en christelijke ver bondenheid ervaren worden. Het rapport stelt echter, dat de hervormde kerk even wel haar leden allereerst moet wijzen op hun verantwoordelijkheid voor de van die kerk uitgaande zending. Aanbeveling van financiële acties van geloofszendingen door predikanten en kerkeraden moet ont raden worden. De synode behandelde vervolgens een pastoraal advies inzake de Heilige Doop. waarmee reeds in de synode van november 1959 een aanvang werd gemaakt. Hierin wordt gezegd, dat herdoop moet worden afgewezen en dat de doop niet afhankelijk mag zijn van particuliere beleving van de mens. (Deze kwestie kan niet los worden gezien van de studie van de pinkstergroe- pen, die op de synode eerder aan de orde was en die menige kerkeraad voor ern stige problemen stellen aangezien daartoe behorende kerkmensen vaak vragen op nieuw gedoopt te worden. Rgd4. Het geloof moet niet eenzijdig Indivi dueel worden benaderd, aldus het pasto raal advies. Aan gemeenteleden, die de herdoop wensen moeten deze dingen onder het oog worden gebracht zonder hen uit de gemeenschap der kerk te stoten. Ker- keraadsleden, die deze inzichten hebben moeten niet uit het ambt worden ver wilderd. maar bii periodieke aftreding niet Sinioro Walker el Nov-Yorko vojaiis automobile en la kamparo kaj pro la fakto, ke subite porko transiris la vojon, li havis akcidenton. La aütomobilo cirkaübrakis arbon kaj tiu objekto montrigis pli fortika ol la veturilo, kiu tute kadukigis. Sinjoro Walker perdis la konscion kaj ne plu sciis, kio okazis al li. Kamparanoj alrapidis kaj transportis la kompatindan sinjoron al kamparana domo, kie ili enlitigis lin. Ku- racisto ne trovigis en tiu malgranda loko kaj ili do intencis venigi kuraciston el la uibo. Guste kiam la kamparanino prenis la telefonon en la manon por averti la ku raciston, la Nov-Yorkano malfermis la okulojn. Tuj alia virino donis al li glason da lakto en kiu si miksis sufice grandan kvanton da viskio kaj si admonis lin trin- ki tion. Post kiam li prenis malgrandan gluton por gustumi la enhavon, li tuj poste metis ia glason al la buso kaj trinkis la enhavon en unu gluto. Aperis sur lia vi- zago afabla rideto kaj li demandis: „Bo- nega lakto! Cu mi povas aceti tiun bovi- non?" Taalregels. dat 89. -ind- is een achtervoegsel, -waard- of -waardig- betekent. kompatinda kompato medelijden; kompatinda is dus beklagenswaardig en wij zeggen gewoonlijk -arm-. laüdinda waard om lof toe te zwaaien, lofwaardig. rigardinda waard om bekeken te wor den, bezienswaardig. 90. -por gustumi la enhavon- om de in houd te proeven. Het achtervoegsel -urn- heeft geen vaste betekenis. We gebruiken het maar in een twintigtal woorden. okulumi knipogen: orumi vergul den; cerbumi peinzen, piekeren. 91. forta sterk, gespierd. fortika ook sterk, maar zo, dat het tegen een stootje kan (stevig). 92. Hier hebben we gelegenheid om even terug te komen op het zinnetje: la trinkan- ta sinioro, en net zoals we van het zinne tje: de kleine jongen kunnen maken: de jongen is klein, zo kunnen we van ons zin netje maken. La sinjoro estas trinkanta. Als we nu even doorgaan, dan lijkt het verwarrend. Kijk maar: La sinjoro estas La sinjoro estis trinkonta trinkanta trinkinta trinkonta trinkanta trinkinta trinkonta La sinjoro estos trinkanta trinkinta Daarmee zijn we aangekomen bij de sa mengestelde tijden, zoals wij hebben in: wij hebben gezongen, wij zullen gedron ken hebben, enz. Het ziet er naar uit, of we daar nooit Op onze wijkbijeenkomsten zien wy overwegend de oudere cursisten. Nu is ér een plan naar voren gekomen om een eon- tactavond voor de jongere deelnemers van pl.m. 1835 jaar te organiseren en wel Y'rydag 19 februari, 8 uur, Nieuwe Gracht 100. De cursusleider cn een paar jonge Es perantisten zullen daar ook aanwezig zyn. achter zullen komen, maar volgende week doen we u dat zo keurig uit de doeken, dat u zeggen zult: Hoe simpel, hoe logisch, hoe eenvoudig! Vertaling. Mijnheer Walker uit New York reisde per auto op het platteland en door het feit, dat plotseling een varken de weg overstak, kreeg hij een ongeluk. De auto omarmde een boom en dat ding bleek sterker te zijn dan het rijtuig, dat helemaal in elkaar zat. Mijnheer Walker verloor het bewustzijn en wist niet meer wat er met hem gebeur de. Boeren kwamen aansnellen en trans porteerden de arme man naar een boerde rij, waar men hem in bed stopte. Een dok ter was er niet in die kleine plaats en dus waren ze van plan een dokter uit de stad te laten komen. Juist toen de boerin de telefoon in de hand nam om een dokter te waarschuwen, sloeg de New-Yorker de ogen op. Dadelijk gaf een andere vrouw hem een glas melk, waarin ze een flinke scheut whisky had gedaan en ze spoorde hem aan dat te drinken. Nadat hij een kleine slok had genomen om de inhoud te proeven, zette hij dadelijk het glas weer aan de mond en dronk de inhoud in een teug. Er verscheen een vriendelijke glim lach op zijn gezicht en hij vroeg: „Uitste kende melk! Kan ik die koe kopen?" 75. Vertalen. De drie zinnetjes achter elkaar horen bijeen. De boerderij. Waar staat hij? Is hij oud? De vruchten. Waar groeien ze? X Wie zal ze eten? De dokter. X Wie heeft hem geroe pen? Is hij vriendelijk? De auto. Rijdt hij snel? Ja, ver schrikkelijk snel. De hond. Ligt hij in de mand? X Vader geeft aardappels. De kippen. X Leggen ze veel eieren? X Wie verzamelt de eieren? Het bord. Het staat op tafel. Wij eten er uit. De keuken. Hij is achter in het huis. Moeder werkt er veel. 76. Vertalen. Welke man zingt? Die man zingt Wie zingt? Wie zingen? X Wat zingt hij? Welke jongens rennen? Rennen die jongens? Wie rennen? Wat rent? Waar rennen ze? Wie wandelt? Wandelt Vader? Wandelen zij? Waar wandelt hij? Welke dame wandelt? 77. Een zin als: La viro, kiu kusas en la lito, havas vundon sur la kapo, bestaat uit twee zinnen. De eerste, de voornaamste, de hoofdzin is: La viro havas vundon sur la kapo. De tweede, die bijvoeglijke zin heet, is: Die (of hij) Tiu (of li) kusas en la lito. Haal nu onderstaande zinnen eens uit elkaar en doe het zo: Hoofdzin: La viro havas Bijvoeglijke zin: Li kusas La hundo, kiun la knabo volas bati, estas malgranda. La tago, en kiu ni vizitis sinjoron Verd- stel, estis varmega. La libro, kiu kusas sur la tablo, estas de mia frato. La gazeto, en kiu mia patro legis tiun historion, kusas sur la sego. La muro, sur kiu kreskas la plantoj, estal malnova. 78. -Hebben- is in Esperanto geen hulp werkwoord, zoals in het Nederlands. Daar om zijn we geneigd in alle zinnen, waarin dat -hebben- staat, samen met nog een ander werkwoord, fout te vertalen. Wij hebben gezongen (let op de twee werk woorden!) vertalen we aldus: Ni kantis. Dat -hebben- moffelen we gewoon weg. Staat -hebben-, of -had-, of -hadden-, enz. alleen in de zin, dan vertalen we het ge woon met -havas-. Ik heb een konijn, wordt dan Mi havas kuniklon. Vertaal nu: 1. Ik heb gewerkt. Wij hadden gevonden. Zij hebben gehuild. Wie heeft gevraagd? Heb je gelachen? Wij hebben gereisd. Waar hebben ze geslapen? Wie hebben gedron ken? X Wanneer heb je hem gezien? X Heeft moeder de keuken schoonge maakt? 2. X Karei heeft de wandelstok in de hand. X Moeder heeft de theepot in de hand. X Wie heeft mijn boek? X Ik heb een hond en een kat. X Heb je de krant al? X Wij hebben alle dagen mooi weer. 79. En nu maar weer ijverig lezen en ver tellen. Dat is eigenlijk het voornaamste deel van het werk. Alleen door lezen en vertellen kunt u een volwaardig Esperan tist worden. Rectificatie. In les 17, 2e kolom, regel 6, moet staan: la muro altièas. De boekjes werden gewonnen door de dames Rijken te Velsen-Z., Beek, Van Aken, Rezelman, De Jong en Roodt te Haarlem. De Vries te Bennebroek, Beekes te Heemstede en de heren Kamps en Rie- deman, beiden te Haarlem. Gezonden werd: Ellernu van Szilaggi. herkiesbaar worden gesteld. Het mode- remen stelde evenals bij de voorgaande kwestie voor het rapport in hoofdlijnen te aanvaarden, het door de commissie van ontwerp, aangevuld met enkele synode leden, te doen bewerken, waarna het door het breed moderamen zal worden vast gesteld. Hieraan gaf de synode haar goed keuring. Dr. H. Berkhof en dr. J. M. de Jong. rector en conrector van het theologisch seminarium der hervormde kerk, deden enkele mededelingen over de afgelopen tien jaar van het seminarie. Wanneer over enkele jaren het pastoraal centrum der hervormde kerk in gebruik zal zijn ge nomen zal de arbeid rondom het semi narie zich verbreden, omdat dan meer aandacht aan de nascholing van predikan ten kan worden geschonken. Ds. Wolfens- berger wees op de werving van de aan staande predikanten, waaraan men met vereende krachten zal moeten werken. Ook de waarde van de studie in het bui tenland van theologische studenten kwam ter sprake. Dr. Berkhof antwoordde op dit laatste, dat de studenten vaak te weinig gebruik maken van de overvloed van beur zen van het buitenland, die beschikbaar zijn. De 27-jarige ongehuwde chauffeur J. de Witte uit Apeldoorn is in Vught door kool- monoxydevergiftiging om het leven geko men. De politie in Vught trof hem donder dag vroeg dood in zijn wagen aan. Een on derzoek wees uit, dat de uitlaat van zijn auto lekte. De chauffeur, die zelfstandig een monta gebedrijfje exploiteerde, was naar Vught gekomen voor reparatie van een trekker met oplegger, die door de politie uit het verkeer was genomen wegens een defecte koppeling. De monteur, die laat in de nacht ter plaatse bij de defecte wagen arriveerde, kon wegens de duisternis niets uitrichten en heeft kennelijk in zijn eigen auto willen overnachten. Om de koude te overwinnen liet hij de motor doordraaien, met het ge volg dat zich koolmonoxyde door het lek in de wagen verspreidde. Naar wij van de K.L.M. vernemen zal, ondanks de vertraging in de aflevering, de Douglas DC-8 in de eerste helft van april worden ingezet op de dienst Am- sterdam-New York. Deze dienst zal eerst eenmaal per week met dit nieuwe type vliegtuig worden gevlogen. In de eerste helft van mei zal tot een dagelijkse dienst met dit type toestel op dit traject wor den overgegaan. Advertentie WIE REKENT.... bezoekt vrijblijvend de permanente SPAARNE 11 t.o. de Damstraat De meest verwende cliënt slaagt bij onze „groep C 20" van fabriek naar particulier SPAARNE 11 - HAARLEM Telefoon 13608 - 17165 - 34200 Bisschop Otto Dibelius heeft eind vorige maand op de synode der Evangelische Kerk in Berlijn-Brandenburg meegedeeld, dat hij in 1961, wanneer zijn ambtsperiode als een der zes presidenten van de Wereld raad van Kerken afloopt, tegelijkertijd ook van alle andere kerkelijke ambten ont heven wil worden. Zowel het voorzitter schap van de raad van de Evangelische Kerk in Duitsland als zijn bisschopsambt in de kerk van Berlijn-Brandenburg zal hij dan neerleggen. Bisschop Dibelius kon de 240 synode leden," die "In Berlijn voor de taak staan ernstige geschillen binnen de kerk te be slechten, niet zeggen of hij aan de volgen de synode nog zal deelnemen. Met het verslag, waarin hij verantwoording afleg de van zijn beleid, bewandelde Dibelius niet de platgetreden paden, maar hij gaf onder meer een vrij uitvoerige schildering van zijn leven. Daarin nam het vraagstuk van de overheid (hetzij onder het nazi regime, hetzij onder het communistisch bewind van na de oorlog) een ruime plaats in. Legde de bisschop in zijn na dit verslag voorgelezen „kerkelijk testament" een per soonlijke geloofs- en schuldbelijdenis af, hier, zo verklaarde hij, stond hij voor zijn overtuiging. In een toespraak van een uur sprak hij over de „Obrigkeit". Hij zei: „Ik ben op gegroeid in het overgeleverde begrip van Romeinen 13, dat namelijk iedere overheid van God is en dat het daarom plicht van de christen is om de overheid onderdanig te zijn. Ook na 1933 heb ik mij, zonder na- tionaal-socialist te zijn. daaraan gehouden. Totdat ik niet meer kon!" Wanneer kwam dit keerpunt in het leven van de nu bijna tachtigjarige bisschop? „Het keerpunt kwam voor mij toen de zaak van het zogenaamde leven-zonder waarden en van het vergassen der Joden ruchtbaar werd." Het inzicht dat hij des tijds had gewonnen, dat Romeinen 13 wel iswaar van kracht was gebleven, maar dat een dictatuur als de nationaal-socialisti- sche niet meer in de geldigheid der voor schriften van Romeinen 13 betrokken kon worden, had hem het „goede geweten ge geven, veel te doen wat tegen de wetten van de nationaal-socialistische staat in ging." Niettemin had hij zich ook aan deze overheid ondergeschikt gemaakt voorzover het geweten hem het had toegestaan, en hij had daarvoor de „hoogste prijs betaald, die een mens betalen kan, de dood van mijn beide in de oorlog gevallen zonen, in een oorlog, die misdadig was en die be gonnen was door een overheid, welke al lesbehalve Gods dienares was". Over de tijd na 1945 en met name over het regiem van de Deutsche Demokrati- sche Republik zei bisschop Dibelius woor delijk: „Ik heb mijn best gedaan om deze overheid te begrijpen. Het zou kunnen zijn, dat wij onder deze nieuwe staatsvorm iets moesten leren wat we tot dusver nog niet hadden geleerd, zoals wellicht een gerin gere waardering van de persoonlijke eigendommen, een krachtiger betrekken van de arbeiders in grotere verantwoor delijkheid, gelijke opleidingskansen voor alle kinderen of zij arm zijn of rijk, en dergelijke." Toen echter ook hier door de machthebbers zélf bepaald moest worden, wat goed was of kwaad, was voor hem dezelfde situatie aanwezig geweest als vijftien jaar tevoren. „Waar mensen als eigen meesters uit maken wat goed en kwaad is, daar houdt de regerende macht op dienares van God te zijn. Dan is zij niet meer overheid van Godswege. Dan is zij een zuiver wereld lijke instelling, evenals andere wereldlijke instituten. En de gehoorzaamheid die men haar dan moet bewijzen komt uit andere motieven voort dan uit het gelovig respect voor een met goddelijke privileges uitge ruste macht" „Mijn kerkelijke testament" Het „kerkelijke testament", dat bisschop Dibelius hierop aansluitend voorlas, cul mineert in de woorden: „Ik vraag mijn kerk dringend, zich nooit in een ghetto te laten drijven, doch zich steeds voor het gezamenlijke leven van ons volk verant woordelijk te weten; maar ik vraag haar in volle ernst zich nooit te onderwerpen aan de machten van deze wereld. Ik vraag God. dat Hij de kerk steeds opnieuw vrij make van de verzoeking, de geest van de agitatie en van de propaganda, die voor haar deur te keer gaat, in haar midden binnen te laten. Ik bid voor allen, die een ambt in de kerk hebben, dat zij niet moe deloos mogen worden wanneer de grote geestelijke crisis van deze tijd hun ambt steeds moeilijker schijnt te maken. Crises gaan voorbij. Jezus Christus blijft." Tenslotte herinnert bisschop Dibelius er aan, dat hij in het jaar 1945 de schuld belijdenis van de Duitse kerk geformuleerd heeft. „Ik wil niet uit de wereld gaan, zon der dat wat wij toen gemeenschappelijk beleden hebben, ook voor mij persoonlijk te bekennen: Ook ik geef mij zelf schuld, dat ik „nicht mutiger bekannt, nicht treuer gebetet, nicht fröhlicher geglaubt und nicht brennender geliebt habe." Maar ik geloof in de barmhartigheid van God, die groter is dan onze schuld. En zoals ik zelf elke dag uit de vergeving van God heb geleefd, zo vraag ik ook aan de mensen ten aanzien van wie ik gezondigd heb, mij te vergeven, zoals ook ik al mijn schulde naren vergeving schenk." Aldus enkele, zinsneden uit het „kerke lijke testament" van bisschop Otto Dibe lius. die in de geschiedenis van de Duitse kerk bekend zal staan als de grote leider der protestanten tijdens het nationaal- socialisme en de jaren na de Tweede Wereldoorlog. De Marineraad heeft het onderzoek naar de aanvaring tussen de „Karei Doorman" en het Belgische vissers vaartuig „Frans Elza" afgesloten. Zij hoorde gisteren als getuige schipper Roland Viacne uit Oostende, die in de noodlottige nacht met zijn schip achter de „Frans Elza" aanvoer.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11