AFLUKIN-C Russisch intellectueel put uit meer bronnen dan marxisme Verduistering op grote schaal van cyclamenzaad in Aalsmeer Haarlem zal houtzaagmolen uit Alblasserdam herbouwen Heemstedenaar viert gouden jubileum als opticien Tegen ex-bedrijfsleider negen maanden gevangenisstraf gevorderd Agenda voor Haarlem en de IJmond Café-restaurant wordt auto-showroom Twee maanden geëist voor oplichting van weduwe Intree ds. Okke Jager in Haarlem op 6 mei Boeiende lezing over de kerken in Rusland Onderhandelingen met scheepsbouwer Verolme zijn afgebroken VRIJDAG 12 FEBRUARI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 HAARLEMSE RECHTBANK PROF. DR. J. DE GRAAF: Veisen-IJmuiden Santpoort Beverwijk Heemskerk Vijf kamp van de NSF Restaurant Brinkman aan Houtplein sluit maandag Haarlemse rechtbank Rapport over rijksbijdrage over twee maanden klaar Promotie marinetandarts Advertentie Negen maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F.' van der Valk Bouman, donderdagmiddag ge vorderd tegen een 62-jarige gewezen be drijfsleider van een grote bloemkwekerij in Aalsmeer, wien ten laste werd gelegd dat hij tussen 1956 en 1959 ten nadele van zijn werkgever een hoeveelheid cyclamen zaad en -planten heeft verduisterd. Het zaad en de planten zou verdachte in Aals meer hebben verkocht en het geld in eigen zak hebben gestoken. Volgens zijn werk gever zou bet kwekersbedrijf voor onge veer 150.000 benadeeld zijn. Verdachte erkende gedurende de oogst jaren 1956-1957 en 1958-1959 tussen de veer tig- en vijftigduizend cyclaamzaadjes die zijn werkgever toebehoorden te hebben verkocht. Daarvoor zou hij circa 750,- hebben ontvangen en niet aan zijn werkge ver hebben afgedragen. Dat hij zich geld van verkochte cyclamenplanten toegeëi gend zou hebben ontkende hij echter stel lig. Een der firmanten van het bloemkwe- kersbedrijf verklaarde als getuige dat hij Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Zaterdag 20.15 uur: Rotterdams Toneel met „Spel der vergis singen". Zondag 20 uur: Rotterdams To neel met „Toneel op her kasteel". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De ideale vrouw", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 20.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Sapphire, het meisje uit de tulipbar", 14 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Meisjes op bestelling". 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Zoals zij geschapen zijn", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, za terdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Met de kapitein aan tafel", 18 jaar. Zaterdag en woensdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Kouwe drukte", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: ,.De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Doorbraak bij Scapa- Flow", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Het lot van een mens", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Het laatste paradijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Zaterdag tot en met maandag 20 uur: „Rose Marie Nitribitt", 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „We zien ze rennen", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 1022 uur: Ex positie van tekeningen van Hans Mulder. Woning Spaarndammerdijk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10.30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Jan van Geem. Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 1017 en zondags van 13—17 uur: expositie van leden-beeldende kunstenaars van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant. DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20.15 uur: Zandvoortse toneelvereniging „Op hoop van zegen" met „Annalize". VRIJDAG 12 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Hopla Connie". Thalia, 20 uur: „De slag in de Koraal zee". Cultureel Centrum, 20 uur: Fotokring. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 14 tot 16.30 uur. Raadhuis, 11 tot 12 uur: Spreekuur wet houder van financiën. ZATERDAG 13 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Hopla Connie". Thalia, 19 en 21.15 uur: „De slag in de Koraalzee". Jeugdhuis, 20 uur: Toneelavond Advendo Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag Provinciaal Ziekenhuis, vrijdag 19 tot 21 uur, zaterdag 14 tot 16 uur en 19 tot 21 uur: Expositie in Musis Sacrum. VRIJDAG 12 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Heimatlos". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Met de rug tegen de muur". W.B. Theater, 20 uur: „De sierra baron". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: Alcoho lics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: Toneel avond Abonnementsvoorstelling. Populierenlaan 43, 20 uur: Vergadering Algemene Bond „Mercurius". ZATERDAG 13 FEBRUARI Bioscopen: Als vrijdag. Marquette Theater, zaterdag 20 uur zondag 14.30 en 20 uur: „Jerry als baby sitter". enkele jaren geleden had vernomen dat er in Aalsmeer op grote schaal cyclamen zaad was gestolen. Bij een sigarenwinke lier in Aalsmeer zou men elke gewenste hoeveelheid kunnen kopen. Ondanks een scherpe controle had hij in zijn kwekerij niets onregelmatigs kunnen ontdekken. Zijn bedrijfsleider stond aanvankelijk bo ven elke verdenking. Schade van anderhalve ton „Ik ben op een geraffineerde manier be stolen. Naar de gangbare verkoopsprijs van cyclamenzaad gerekend taxeer ik de schade op circa anderhalve ton", aldus de getuige. Op een desbetreffende vraag van de pre sident, mr H. G. Ferwerda, zei hij dat het in zijn bedrijf absoluut verboden was bui ten zijn medeweten zaad of planten weg te geven of te verkopen. Enkele malen had verdachte hem inderdaad kleine bedra gen gegeven die deze ontvangen had voor planten die aan bezoekers van de kweke rij waren verkocht. Verdachte's raadsman, mr. J. Janso- nius, vroeg de getuige wat er waar was van de geruchten in Aalsmeer als zou hij (getuige) enkele knechten, die zich even eens aan onregelmatigheden hadden schuldig gemaakt, kwijtschelding van straf hebben beloofd als zij tegen hun vroegere bedrijfsleider kwamen getuigen. Getuige: „Dat zijn roddelpraatjes en daar bemoei ik me niet mee". Vervolgens ondervroeg de president twee bloemkwekersknechten als getuigen. Zij hadden een aantal jaren onder ver dachte gewerkt. De eerste bevestigde te hebben gezien dat er tijdens de oogsten geregeld bakken met cyclamenzaak in de kas stonden. Hij vermoedde wel dat ver dachte dit zaad mee naar huis nam. Ge zien had hij zulks echter nooit. In de laat ste vijf jaar had hij totaal 25 keer gezien dat zijn bedrijfsleider aan bezoekers plan ten verkocht. Op een vraag van de verde diger gaf getuige toe wel eens onenigheid met verdachte te hebben gehad. De andere kwekersknecht had eveneens in de kas meermalen bakken met cycla menzaad zien staan. Om te drogen, had verdachte tegen hem gezegd. Deze getui ge verklaarde dat hij verscheidene keren had gezien dat verdachte geld van ver kochte planten aan de „baas" afdroeg. Cyclamenzaad bij sigaren De Aalsmeerse sigarenwinkelier, aan wie verdachte het zaad leverde en die la ter wegens opzetheling terecht zou staan, gaf op dat hij tussen 1956 en 1958 soms wel 147.000 zaadjes per keer van verdachte kocht tegen f 5,- per duizend. Hij verkocht het in zakjes verpakte zaad weer door voor 7,50 per duizend. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de tenlaste- gelegde verduistering wettig en overtui gend bewezen. Hoewel dë 'juiste ofnv'ang van de verduistering niet vastgesteld kon worden was de officier ervan overtuigd dat verdachte zijn werkgever voor tien duizenden guldens heeft benadeeld. Mr. van der Valk Bouman kon zich niet aan de indruk onttrekken dat verdachte heeft ge dacht, dat wat hij deed niet zo ernstig was. Omdat hij zoveel voor het bedrijf heeft ge daan en zijn loon aan de lage kant was. meende hij dat hij wel een „zaadje kon meepikken". „Zondebok" Mr. Jansonius noemde deze strafzaak de tragedie van een door en door fatsoen lijk man die in Aalsmeer als cyclamen kweker grote faam geniet. Na meer dan 25 jaar voor een zeer bescheiden loon zijn beste krachten aan het bedrijf te hebben gegeven is hij de laan uitgestuurd. Dat verdachte zich voor anderhalve ton aan cyclamenzaad toegeëigend zou hebben achtte mr. Jansonius onzinnig. Pleiter had de indruk dat er meer verduisteringen in het bedrijf waren gepleegd en dat zijn cliënt nu als de grote zondebok naar voren wordt geschoven. Mr Jansonius vestigde de aandacht op het blanco strafblad van verdachte. „Heel Aalsmeer is met het lot van deze eerlijke en harde werker begaan. Hij verdient een kans". Pleiter verzocht de rechtbank zijn cliënt een straf op te leg gen die gelijk is aan de tijd in voorarrest doorgebracht en daarnaast een voorwaar delijke gevangenisstraf. „Uitschot- Tegen de 52-jarige sigarenwinkelier uit Aalsmeer die het verduisterde zaad, zoals hij zei als „uitschot", had gekocht, eiste de officier van Justitie zes maanden ge vangenisstraf wegens opzetheling. Mr. A. W. Luikinga pleitte voor deze verdachte een geldboete en een voorwaardelijke ver oordeling. Een 49-jarige Aalsmeerse kwe ker, die een hoeveelheid zaad van de si garenwinkelier had gekocht, hoorde een maand gevangenisstraf tegen zich eisen omdat de officier van oordeel was dat hij had kunnen weten dat het zaad van dief stal afkomstig was. Tegen een 50-jarige kweker die 4000 zaadjes als geschenk van de ex-bedrijfsleider had aangenomen vor derde mr. Van der Balk Bouman een boe te van 40, waarbij hij in aanmerking nam dat deze kweker later aan het be nadeelde bedrijf de schade had vergoed. De rechtbank zal in deze zaken op don derdag 25 februari 's morgens om halftien uitspraak doen. De Nederlandse Sportfederatie houdt van 2 tot en met 24 juni in Amersfoort de traditionele „nationale vijfkamp", de veelzijdigheidswedstrijd waartoe het Ne- derlandsch Olympisch Comité in 1916 het initiatief nam. De „nationale vijfkamp" omvat de on derdelen schermen, schieten, zwemmen, veldloop en als „keuzesport" paardrijden, motorterreinrijden of handgranaatwerpen. Verzoek van Artis. De diergaarden Artis en Blijdorp vragen het publiek, voortaan de dieren niet meer te voederen Elk jaar verliezen de dierentuinen dieren door overvoeding of door verkeerde voe ding. De controle op de gezondheidstoe stand der dieren wordt bemoeilijkt omdat men bij een ziek dier al te spoedig geneigd is het onwel zijn toe te schrijven aan over matige of verkeerde voeding door het pu bliek. Bovendien gebeurt het meermalen dat van kinderen en ook wel van volwas senen een vingerlid wordt afgebeten. Maandagavond zal het café-restaurant Brinkman aan het Houtplein in Haarlem worden gesloten. Tussen de eigenaresse en de n.v. Automobielbedrijf gebr. H. en F. Kimman zal morgen een contract wor den getekend volgens welk het pand met recht van koop wordt verhuurd aan de Gebr. Kimman, die van plan zijn er een moderne showroom in te vestigen. Het café-restaurant werd in 1922 opge richt door de heer L. Brinkman. Na zijn overlijden in 1938 zetten zijn echtgenote en zijn dochter Henny de zaak voort. Op 17 oktober 1941 vorderde de bezetter de gelegenheid en richtte er een „Wehr- machtsheim" in. Na de „dolle dinsdag" in september 1944 werd het een gaarkeu ken voor familieleden van Volksduitsers. Thans nog herinneren de moeten die de gamellen in de vloer hebben gemaakt aan deze tijd. Op 13 september 1945 heropen den moeder en dochter Brinkman het café restaurant. Verscheidene factoren hebben een rol ge speeld bij het besluit op het aanbod van de firma Kimman in te gaan. Zo werd bij de sanering van het Houtplein het trottoir een halve meter smaller, waardoor min der ruimte voor terras overbleef. Ook ver dween de parkeergelegenheid en kwam er een standplaats voor taxi's. Verder is de hoge leeftijd van mevrouw L. Brinkman in juni wordt zij 76 jaar een over weging geweest bij het nemen van het be sluit tot verhuur aan de firma Kimman. Met de sluiting van café-restaurant Brinkman verdwijnt een stuk Haarlemse geschiedenis. Sinds geruime tijd is deze gelegenheid de plaats van bijeenkomst voor de Litteraire Club. In het gastenboek staan vele bekende namen. Behalve ont boezemingen van Lodewijk van Deyssel en Charivarius komt men de handtekenin gen tegen van onder meer J. H. Speenhoff, de vlieger Smirhoff, Clinge Doorenbos, Georgette Hagendoorn, Karei Lotsy, de schrijver A. M. de Jong, Fokker, Richard Tauber, en dr. Spoelder. Nog niet alle leden van het personeel hebben een nieuwe werkkring gevonden. Tot hen behoort de eerste kelner, de heer F(rits) Akersloot die reeds 21 jaar bij café-restaurant Brinkman werkzaam is. Politie zat in kast en luisterde gesprek af Twee maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. Bredius, donderdag middag tegen een 40-jarige cacaobewer- ker uit Haarlem wien ten laste werd ge legd dat hij onder valse trouwbeloften een 25-jarige weduwe uit Wateringen 730 lichter had gemaakt. Verdachte, die getrouwd is en vader van negen kinderen, was met de jonge vrouw in contact gekomen. Hij maakte haar wijs dat hij een moeilijk huwelijksleven had en van zijn vrouw wilde scheiden. Samen zou den ze dan een nieuw leven kunnen begin nen. Als hij een beginkapitaaltje had zou den ze een textielhandeltje kunnen op zetten De weduwe geloofde het verhaal en gaf verdachte 730. Later vertrouwde ze de zaak minder en waarschuwde de po litie. Deze verstopte zich in een kast in de woning van de weduwe en luisterde op die manier een gesprek af tussen de ca- caobewerker en de jonge vrouw over de huwelijksplannen. Toen de politiemannen voldoende wisten arresteerden ze de Haarlemmer. Van het geld kon 500 ach terhaald worden. De president mr. H. J. Ferwerda hield de als getuige verschenen weduwe voor dat ze wel al te gemakkelijk haar vertrou wen aan een voor haar zo goed als vreem de man had gegeven. Ook de officier van Justitie meende dat getuige door haar handelwijze erom had gevraagd opgelicht te worden. Op zijn vraag aan verdachte hoe het nu met zijn huwelijk stond antwoordde deze dat alles tussen hem en zijn vrouw weer in orde was. Uitspraak donderdag 25 februari. Dinsdag zal in Heemstede een uniek jubileum worden gevierd. Het zal deze dag namelijk een halve eeuw zijn geleden, dat de heer W. J. Vogel zijn loopbaan als opti cien begon. De heer Vogel is 26 april 1896 geboren en hij was dus nog geen dertien jaar oud, toen hij bij de firma W. J. Lau- wers, aan de Gravenstraat in Amsterdam als bediende met het opticiënsvak kennis maakte. Het beroep interesseerde hem, zodat de heer Vogel enige cursussen ging volgen en hij verder zichzelf door het be zoeken van de avondschool zoveel moge lijk ontwikkelde. Na zeventien jaar in Amsterdam bij de ze firma als bediende werkzaam te zijn geweest, besloot de aanstaande jubilaris op eigen benen te gaan staan en opende hij op 5 maart 1927 zijn bedrijf aan de Bin nenweg in Heemstede, waar hij nog steeds is gevestigd. Een aardige bijzonderheid hierbij is, dat op de dag van de opening een voorbijganger voor de etalage bleef staan en voor de heer Vogel hoorbaar op merkte: „Die zal hier geen zak zout ver dienen!" Een pessimisme dat allerminst gerechtvaardigd bleek, want Heemstede bood de vakbekwame opticien een steeds groeiende klantenkring. Een uitbreiding welke zich in 1948 naar buiten manifes teerde, doordat de heer Vogel zijn winkel en bedrijf geheel liet moderniseren. Uiteraard heeft de heer Vogel de gehele evolutie in zijn vak van zeer nabij gevolgd en mede gestimuleerd. Van het nu ko misch aandoende stalen brilletje en lorgnet naar het huidige mode-artikel. Want de bril is thans vooral bij de dames sterk aan de mode onderhevig. Het laat ste snufje is een fraai bewerkt alumi nium montuur met lichtblauwe rand. Behalve de belangen van zijn zaak, heeft de heer Vogel ook die van zijn vakgenoten steeds intensief behartigd. Want reeds voor de vrije organisaties bestonden, maakte hij al deel uit van het hoofdbe stuur van de vakgroep opticiens en tal Ds. Okke Jager zal zondag 24 april, des morgens om half negen en om half elf in de Noordcrkerk en des middags om half vijf in de Molenkampparkkerk afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Almelo en vrijdagavond 6 mei, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. A. Pos uit Haarlem, intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord, waar hij beroepen is in de vakature van de nieuw gestichte vierde predikantsplaats. Ds. Jager werd op 23 april 1928 te Delft geboren. Hij bezocht eerst het Marnix- gymnasium te Rotterdam en studeerde daarna verder nog aan de vrije univer siteit te Amsterdam, waar hij in 1951 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later zijn doctoraal examen theologie deed. Nadat de heer Jager in 1952 door de classis 's Gravenhage was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 3 oktober van dat zelfde jaar (1952) door ds. J. C. Jonkers uit Delft bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Vrouwenpolder op het eiland Walcheren. Op 14 april 1956 ver wisselde ds. Jager deze kerk met die van Almelo, waar hij werd bevestigd door zijn plaatselijke collega, ds. A. J. W. Vogelaar. Ds. Jager heeft grote bekendheid gekre gen als schrijver en publicist. Van zijn hand verschenen talloze werken nl. in 1950 „Wij hebben één vader": in 1952 „Poëzie en religie"; in 1954 „Humor van de Bijbel" (in het Duits vertaald onder de titel „Die Bibel hat Humor, und wir?") en „Worden als een kind"; in 1955 „On der Gods hoogtezon" (in het Duits ver taald onder de titel „Unter Gottes Höhen- sonne"); in 1956 „Interview met de Tijd geest" (in het Duits vertaald onder de ti tel „Interview mit dem Zeitgeist") en „Feest op Feest"; in 1957 „Jeugd en Evan gelie" en „Kom haastig"; in 1958 „Op de man af"; het vorig jaar „Uw wil geschie de" en „Zegen U zelf"; terwijl nog in voorbereiding is: „Parade of Paradijs". Verder publiceerde hij nog tal van ar tikelen in diverse periodieken. Hij was redacteur van „Pharetra"; „Vrije Univer siteitsblad Jeugd en Evangelie" en mede werker aan: „De Strijdende Kerk"; „Ont moeting"; „Op den Uitkijk"; „De Goede Tijding" „Onderweg" en aan „Jong Ge reformeerd". Verder heeft hij ook nog meegewerkt aan de uitgaven: „Het Ko ninkrijk Gods in de fabriek"; „Hoe vindt U dat er gepreekt moet worden"; „Op nieuw in de houtenbroek"; „Bijbel voor de kinderen"; „Vloedlijn"; „Het nieuwe Kerstboek"; „Gloria in excelsis Deo"; „Wij in Gods grote leger"; „Ontmoetin gen" en aan de brochure van de bond van jongelingsverenigingen „Stromen van kracht". van commissies. Zo trad hij op als „voor man" in de kring Kennemerland. Gedu rende de achter ons liggende jaren is hij voorzitter van de afdeling Kennemerland van zijn organisatie geweest. Vandaar dat tijdens de receptie, die op de dag van het jubileum des middags van twee tot vier uur in de foyer van het Minervatheater zal worden gehouden, in het bijzonder uit vakkringen een grote belangstelling wordt verwacht. De jubilaris is nog te vitaal, om na deze halve eeuw van activiteiten op zijn lau weren te gaan rusten. Wel zal hij voortaan in zijn bedrijf worden geassisteerd door zijn schoonzoon, de heer J. G. J. Lauwers uit Amsterdam, evenmin een onbeken de in het vak. De Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. de Graaf, die enige jaren geleden met een delegatie van de Nederlandse Oecumeni sche Raad van Kerken een bezoek aan Rusland bracht, heeft donderdagavond in het gebouw van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden een lezing over de kerk en het geestelijk leven in de Sovjet-Unie gehouden. En omdat dit bezoek al weer een paar jaar is geleden hoefde men van hem geen vluchtige „eerste" indrukken te verwachten, maar een zij het be scheiden naar voren gebrachte analy se. Zo stelde ook hij vast, dat de kerk diensten in Rusland opmerkelijk druk be zocht werden, maar hij voegde eraan toe, dat er bij voorbeeld in Moskou afgezien van de buitenwijken vroeger op twee miljoen mensen 400 kei-ken waren en nu op vier miljoen mensen 54 (Russisch Orthodoxe) kerken. Verhalende van een ontmoeting met een jong Russisch geestelijke, wiens ouders ongodsdienstig waren, die zelf een staats opvoeding had gehad en bij de verplichte jeugdbeweging der Pioniers was geweest, zei prof. De Graaf, dat deze jongeman het geloof had leren kennen door zijn gesprek ken met een „slaapje" in dienst. Daarin kreeg de jonge Rus het antwoord op vra gen, waar hij zijn hele leven mee had ge zeten en het leidde tot een ommekeer bij hem waaraan hij zelfs de voor hem open liggende carrière als zanger opofferde. „Het is in zekere zin andersom als De houtzaagmolen afkomstig uit Alblas- serdam, die thans in onderdelen by het bedryf van Figee in Haarlem ligt en die eigendom is van de Vereniging De Hol landse Molen, zal worden opgebouwd op de plaats van de in 1932 afgebrande molen „De Adriaan", tegenover de Koitdenhorn in Haarlem. Op het ontwerp investerings plan voor 1960 van de gemeente Haarlem wordt gerekend op de herhouw van de molen. Dit plan moet echter nog in B. en W. worden behandeld, voordat het zal worden uitgevoerd. Zoals men weet is de genoemde hout zaagmolen afkomstig van de werf van Jan Smit Czn, welke werf is overgenomen door de scheepsbouwer C. Verolme. De molen is door de Vereniging De Hollandse Molen naar Haarlem overgebracht met de bedoe ling hem te zijner tijd in de Spaarnestad op te bouwen en zo mogelijk exploitabel te maken. De heer Verolme wenste de houtzager echter terug te kopen, om hem in te richten als een ontvangstcentrum aan de Nieuwe Waterweg. Na herhaalde be sprekingen tussen de Hollandse Molen en Verolme enerzijds n B. en W. van Haar lem anderzijds heeft op 11 januari voor het eerst rechtstreeks contact tussen Ver olme en het gemeentebestuur van Haar lem plaats gehad. Daarbij is van de zijde van B. en W. meegedeeld, dat Haarlem bereid was bedoelde houtzager aan Ver olme af te staan, mits er een geschikte plaatsvervanger voor „De Adriaan" kon worden verkregen. Van de Vereniging De Hollandse Molen werd de gemeente Haarlem een Groningse achtkanter aangeboden. Dit was echter een poldermolen, die qua structuur meer ge drongen is dan een stadsmolen. Om deze molen geschikt voor plaatsing tegenover de Koudenhorn te maken, zou het nodig zijn de achtkanter met een meter te ver lengen. B. en W. stelden zich op het stand punt dat Haarlem deze achtkanter wel wilde hebben, mits hij met een meter ver lengd kon worden en mits Haarlem op de transactie niet zou verliezen. In samen werking met De Hollandse Molen is toen een schatting gemaakt van de extra kos ten, die een en ander met zich mee zou brengen. Als Verolme bereid was deze vroeger", zei de spreker, „toen was de godsdienst een susmiddeltje voor de pro letariërs, zoals men de religie officieel thans nog ziet, maar nu moet menige Rus de beloften van de communistische heils staat waarheen hij voor zoveel diepere menselijke vragen wordt verwezen, wel eens als opium ervaren. Ik heb de alge mene indruk, dat de doorsnee burger in Rusland, en vooral die met ontwikkeling, uit meer en andere bronnen put, dan al leen die van het marxisme-leninisme. Dit is een ideologie, die als strijdwapen voor de proletarische klassen van de vorige eeuw een enorme kracht heeft gehad, maar men kan Marx en Engels niet kwa lijk nemen, dat zij het nooit hebben door gedacht als een totale wereldbeschouwing. En toch moest het in Stalins tijd als zo danig fungeren. Dat het niet gaat bewijst niet alleen de vergeefse strijd tegen de godsdienst, maar ook de geweldige be langstelling voor een Dostojevski die in de jaren twintig officieel een huilebalk werd genoemd en wiens werken niet mochten worden uitgegeven, hetgeen nu wél geschiedt. Hier opent zich een brede humaniteit, die je niet in de pamfletjes van de partij vindt". Naar westerse maatstaven gemeten is de kerk in Rusland niet vrij, er zijn geen christen-studentenverenigingen, er zijn geen christelijke uitzendingen door de radio en men zal er tevergeefs (althans bij de orthodoxen) naar acties onder buitenkerkelijken zoeken. Artikel 124 van de grondwet geeft de belijders van gods diensten „vrijheid van eredienst" en in dezelfde adem de atheïsten „vrijheid van propaganda" een veelzeggend verschil. De jonge priester, die prof. De Graaf sprak, kon wel bewondering opbrengen voor het missionaire werk van de kerken in het Westen maar deze activiteit deed hem toch te sterk denken aan de handelwijze van... de communisten: „jullie maken vijfjarenplannen voor God, terwijl je iemand toch deze honger nooit kunt aan praten, God zelf brengt hen wel naar je toe als zij honger hebben"... Na de onderling zeer vijandige verhou ding hebben kork en staat in Rusland el kaar ontmoet op de golf van hetzelfde Russische patriottisme in de Tweede We reldoorlog. Toen is de „Raad voor zaken van de Russische Orthodoxe Kerk bij de Raad van Ministers" opgericht waarvan de leden er trots op zijn als voelhoorn naar twee kanten te fungeren. Toen in 1954 een nieuwe atheïstische campagne gevoerd werd en de kerk onrustig werd is het bij voorbeeld naar de spreker meende te we ten, deze raad geweest, die bij de rege ring een afremming ervan bepleitte met als motiefeen achteruitgang van de produktiecijfers als gevolg van het feit, dat in hun geloof gekrenkte mensen niet met plezier meer werken! De spreker haalde nog verscheidene andere boeiende aspecten van de verhouding kerk-staat aan die hij ook historisch toelichtte. Op de on gemeen boeiende lezing volgde een leven dig gesprek. kosten 25.000.op zich te nemen, zou Haarlem de bij Figee opgeslagen houtzager willen afstaan. Verolme bood echter een aanzienlijk lager bedrag aan, waarop de onderhandelingen van de zijde van Haar lem zijn afgebroken. Thans wil men trachten de houtzaag molen op te bouwen op de plaats van „De Adriaan". Ongeveer één derde van de be nodigde kosten (totaal 100.000) is aan wezig. Ter vervulling van een herbouw- plicht heeft Haarlem namelijk een bedrag van 26.000 gereserveerd en bovendien heeft De Hollandse Molen nog ongeveer 7000.beschikbaar, gedeeltelijk afkom stig van de verzekeringssom van „De Adriaan". Haarlems politiebureau (Van onze Haagse redacteur) Omtrent de Haarlemse plannen om het hoofdbureau van politie in de Kouden- hornkazerne te vestigen is de laatste tijd weinig meer bekend geworden. De zaak is echter nog steeds bij het ministerie van Binnenlandse Zaken in be handeling, doch wacht op een rapport dat wordt voorbereid over de rijksbijdrage in nieuwbouw ten behoeve van de gemeente lijke politiekorpsen. Weliswaar staat een dergelijke bijdrage in principe wel vast, maar tot nu toe ontbrak een maatstaf voor de toepassing van dit beginsel. Een com missie, waarin behalve het ministerie van Binnenlandse Zaken ook de departemen ten van Financiën en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid vertegenwoordigd zijn stelt nu een rapport over dit probleem op Men vertrouwt over ongeveer twee maan den daarmee gereed te zijn. Haarlem is overigens lang niet de enige gemeente die op het vinden van de financiële verdeel sleutel wacht. Er ligt op het ministerie van Binnenlandse Zaken een hele stapel dos siers over bouwplannen ten behoeve van de politie op afdoening te wachten. Donderdagmiddag is luitenant ter zee (tandarts) der tweede klasse oudste cate gorie Koninklijke Marine Reserve P. A. E. Sillevis Smitt in de aula van de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde. De promotor prof. M. Hut feliciteert hier de promovendus, die zich te zijner tijd in Haarlem zal vestigen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6