MAQUETTE Bakker in Australië Haarlemse „Marco Polo" trok door achtentwintig landen KAMPWERK BOVEN 1000 UW in Haarlem bestaat 20 jaar „Rooie Sien" in Minerva „Het laatste bedrijf" VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Teddy Schouten na vier jaar omzwerven terug Burgerlijke Stand van Haarlem A mateurtoneel Kort nieuws sinaasappel citroen vruchtenlimonade Koninklijke onderscheiding voor L. Peperkoorn zeqq-t/ e^u scUufve dsi, Dr. Paul Julien spreekt Uitstel beslissing over plan-Schalkwijk Van Mensen en Dingen Dit is het verhaal: zonder werk in Cey lon, als verstekeling naar Australië, ge vangen gezet in Nicaragua, wegens een opvallende gelijkenis met Fidel Castro.. Teddy Schouten vertelde een uur lang. Een verhaal doorspekt met Engelse woor den. Ja, dit is het verhaal van een bruin gebrande Haarlemse jongen, 26 jaar oud, zoals hij het ons vertelde in zijn woning aan de Zwaluwstraat waar hij, na een zwerftocht door de wereld van vier jaar, verleden week donderdag kwam binnen zeilen. Zijn ouders hadden slechts een vaag vermoeden dat hij zou komen. Zeker weten, deden ze niets. „Op 9 juli 1956 begon ik aan mijn reis naar Afrika". Met de 220 dollar, die Ted Schouten had overgespaard van een jaar werken in Zwitserland hij is elektrotechnicus trok hij liftend door Europa. Ted had niets anders bij zich, dan een rugzak, waarin wat ondergoed, een paar extra hemden, een slaapzak en een hangmat. Hij bleef een maand in Joegoslavië en ging daarna door naar Griekenland en Turkije. In 1956 echter begonnen de moeilijkhe den rondom het Suezkanaal en Ted, die tevens door een staking in Damaskus waar hij op dat moment verbleef ver hinderd werd naar Afrika te gaan besloot zijn reis voort te zetten naar Perzië. In Teheran had hij een heel eigenaar dige onttnoeting. Reeds in Zwitserland had Teddy Schouten vriendschap aangeknoopt met een Duitse jongen, die op dat moment ,.de wereld deed". Deze zelfde Duitse jon gen trof hij aan op de stoep van het hoofdpostkantoor in Teheran. Het moedeloze verhaal dat de jongen deed kwam hierop neer, dat hij „platzak" was en in geen twee dagen gegeten had. Als Ted dit vertelt, moet hij toch nog even grinniken. „Wij noemen hem „Tar- zan" omdat hij zo geweldig sportief is. Hij droeg een tulband en ik ben dat ook gaan doen, omdat het bescherming geeft tegen de zon en 's nachts heerlijk warm is." De twee „sight-see'ers", die allebei een baard droegen „er is niet altijd wa ter in de buurt en het voorkomt infectie bij het scheren" zijn toen samen door Perzië naar Afghanistan gereisd, waar zij in de winter aankwamen. „Heel interes sant land," alleen het gekke is; in het noorden leggen de Russen wegen aan en in het zuiden bouwen de Amerikanen vlieg velden." In Afghanistan hebben zij een op onthoud van ongeveer twee weken gehad, doordat de vrachtwagen waarmee zij lift ten in de sneeuw bleef steken. Slechts met uiterste moeite hebben zij een theehuis kunnen bereiken, waar zij voorlopig kon den blijven. Dit verveelde echter gauw. Reeds een paar dagen later stappen de, nu weer, voetgangers de sneeuw in, waar bij ze niet hebben vergeten een geïmpro viseerde knots een kei met leren rie men aan een stok vastgebonden mee te nemen om zich tegen de wolven te ver weren. „Tarzan" loopt op sandalen, maar al gauw klit de sneeuw vast tussen voet en zool, wat het lopen bemoeilijkt. Als echter „Tarzan" zijn sandalen uit trekt en blootsvoets verder gaat, ver wondt het ijs zijn voeten zodanig, dat ze besluiten terug te keren. 's Avonds in het theehuis ontdooien de voeten van Teddy's metgezel en zwellen op. Een zeer pijnlijk proces, waardoor het nodig wordt, dat „Tarzan" voorlopig rust houdt. Teddy ging alleen verder. Hij had geluk. Een politiefunctionaris, met wie hij ken nis had gemaakt, bood hem een vliegtocht naar Kaboel aan. Een uitnodiging die grif werd aanvaard. In Kaboel heeft hij op zijn yriend ge wacht. Ondertussen werkte hij daar bij een elektrotechnisch centrum, dat door Duit sers daar werd gebouwd. Na een maand daar gewerkt te hebben reisde Ted echter door naar India en het m New Delhi sliep hij voor het eerst van zijn leven in een tempel. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 9 febr.: C. J. C. Michel-Brijde; 10 febr.: E. I. M. Collins-Postma; M. W. Strik-Bakker; I. A. van Voorthuijsen-Overdiep; M. M. W. Hoogakker-de Leeuw; M. Veenendaal- Steeman; C. J. Daalhuizen-van Rooijen; 11 febr.: E. M. van der Putten-Smit. BEVALLEN van een dochter: 10 febr.: L. Traksel-Frank; H. E. C. de Groot-Stok - hof de Jong; C. J. Hilterman-Kruining. ONDERTROUWD: 11 febr.: M. A. H. van Bree on L. Reijnders. GETROUWD: 11 febr.: P. F. van Zijl en J. W. van der Steeg; D. Koopmans en E W. Eijlders. OVERLEDEN: 9 febr.: M. E. Dudok van Heel-Wilbrenninck, 83 j., Gasthuisvest; J. de Rooij, 83 j., Kamperlaan; W. de Mink. 74 j., Spaansevaartstraat; P. Kleinenbroich, 82 j„ le Hogerwoerddwarsstraat; 10 febr.: A. Leshern, 81 j., Jansstraat; G. Beunder- man, 70 j., Begastraat. Waarom? „Och, het was daar goedkoop en ik had niet al te veel geld meer". Hij verkocht zijn camera en het meeste van het geld, dat hij nog had, gebruikte hij om naar Ceylon te komen. Ceylon, dat mooie eiland voor de kust van India, bood echter niet voldoende werk. Weinig geld, geen werk en geen moge lijkheid om weg te komen. Geen kapitein wilde hem als werkend passagier meene men. Ted probeerde zijn laatste kans. De helft van zijn toch al minieme bagage gooide hij weg, de andere helft verdeelde hij in twee pakjes met een gewicht van 12 pond elk. Deze twee pakjes adresseer de hij aan het postkantoor in Fremantle, Australië. Daags daarna stapte Teddy, gekleed in een opzichtig „panter"-hemd, met de wei nige bezittingen die hij nog over had in een tasje, aan boord van een motorsloep, die toeristen van Ceylon terugbracht naar een grote mailboot, die voor anker in de haven lag. Tèd zag eruit als een toerist en de ma troos die aan de reling van het schip de terugkerende passagiers nauwlettend ob serveerde, zag hem eveneens als toerist en mede-passagier aan. Ted bleef aan dek staan en het spannendste moment kwam. zo vertelt hij „toen een laundry-man mij vroeg hoe duur nu eigenlijk de overtocht van Ceylon naar Australië was. Ik zei op goed geluk 45 pond en de man zei hm, hm, dat valt dan -nog mee". Het was een Italiaanse boot en Ted stapte, 'nadaf het schip buitengaats was, naar de kapitein en vertelde hem alles. „Eerst was hij enorm kwaad, maar toen ik alles uitgelegd had, bleef hij sportief. En hij zette mij op de lijst als werkend pas sagier". Op de boot legde Ted reeds de grondslag voor zijn eerste baantje in Australië. Een priester vroeg, hem, of hij zijn baard niet wilde verkopen en legde hem uit, dat in Australië een nieuw merk scheerapparaat was uitgekomen,* dat nü voor reclame heren met baarden vroeg die genegen waren deze te laten afsche- ren. Ted had hier oren naar, vooral toen hij bemerkt had, dat de Australiërs nu niet zo van baarden gediend waren. Na aankomst van de boot in Fremantle waar Ted nog zijn laatste 25 pond moest overleggen, om als emigrant het land bin nen te mogen komen werd zijn baard in een etalage ter ondersteuning van de leus „het beste scheerhoofd van het jaar" afgeschoren door een lieve Australische juffrouw. Baardloos reisde Ted toen van West naar Oost, door geheel Australië en in New Castle vond hij een baan in de elek trotechniek. Anderhalf jaar werkte hij daar en met het geld dat hij overhield kocht hij een boot ticket naar Holland. Hij was bijna drie jaar van huis.en een bootreis terug kon een mooie afsluiting van het geheel worden. De reis zou gaan via het Panama-kanaal, maar toen het eenmaal zover was vond Ted het jammer dat hij nog niets van Amerika gezien had. In Panama stapte hij van de boot en be sloot op de volgende te wachten, die ech ter pas over acht maanden aankwam. Acht maanden tijd om door Centraal en Noord Amerika te zwerven. Teddy Schou ten heeft zijn tijd benut. Hij trok door Costa Rica, Honduras, El-Salvador, Guatemala en Nicaragua. In dit laatste land beleefde hij zijn zo veelste avontuur. Terwijl Ted het brood, dat hij voor een deel van de dollar, die hij per dag be steedde, en de limonade ergens in een dorpje in een park zat te verorberen, moest hij zijn papieren tonen aan een po litieman. Ted had inmiddels weer een baard gekregen en op zijn pas stond een foto zonder baard. De politieman vertrouwde het met en gaf hem opdracht mee te gaan naar het bureau. Ted weigerde echter. De man ging weg en kwam even later terug met enige collega's die hem dwongen naar het bureau te gaan. Men zag hem aan vc~ een spion van Fidel Castro. Na een tijd op het bureau gezeten te heb ben, begon Ted in het Spaans dat hij langs de wegen geleerd had te protesteren, te gen zijn aanhouding. In antwoord op zijn protesten sloot men hem 24 uur in de cel op. Daar in de gevan genis at hij het nationale gerecht; bruine bonen met rijst. „Dit betekende al veel voor mijn niet verwende maag." Eindelijk besloot een kolonel hem vrij te laten. Hij heeft toen echter wel een papier op gevraagd, waaruit duidelijk bleek, dat hij toerist was. Ted heeft dit nog twee keer moeten gebruiken. De wegen in Centraal Amerika lieten wel eens wat te wensen over. Zelfs heeft Ted eens een rivier moeten overzwemmen met zijn bundeltje kleren voor zich op een vlotje gebonden. Een 61 jaar oude Ameri- Het programma voor de opvoering van .Rooie Sien" van Marius Spree mag er dan op wijzen dat slechts de uiterlijke omstan digheden en niet de problemen gewijzigd zijn sinds het ontstaan van het stuk om streeks de eeuwwisseling, de voorstelling van gisteravond in het Minerva-theater te Heemstede toonde duidelijk aan dat de vorm, waarin die problemen zijn verwerkt, niet meer van deze tijd is. Waarom Beppie Nooy haar kwaliteiten, haar vitaliteit en haar liefde voor de plan ken aan deze overjarige draak wijdt, weet zij alleen. Wij hadden moeite om deze Sien te identificeren met haar aandeel in Toon Hermans „Ballot", toen zij met minder middelen meer indruk maakte. Vermoede lijk was daar een straffe, doelbewuste re gie niet vreemd aan en dat was wat we gisteravond node misten- er werd zelfs niet gesproken over regie in het programma! Zo ontstond een treffende uitbeelding van het spreekwoord: In het land der blinden is éénoog koning. Beppie Nooy's ster schit terde, Sien leefde, hoe melodramatisch ook, maar de rest van de bezetting Bep Nooy Sr. niet te na gesproken kwam er amper aan te pas, hoezeer men ook door veel te sterk aangezette chargeringen de aandacht trachtte vast te houden. Vooral Ed Bauer als het beroofde boertje „van buuten" en Johan Sirag als de versleten baron schoten hiermee hun doel voorbij. Daarentegen vonden we Ed Bauer als de verlopen artiest te vlak, zelfs te weinig verlopen. De analogie met Osborne's „Hu morist" van Paul Steenbergen kwam zelfs niet in ons op. Een vakkundige prestatie werd geleverd door Bep Nooy Sr. die de lieve grootmoeder en de felle kroegbazin om de beurt tot leven bracht. Maar het enthousiasme van de aanwe zigen betrof waarschijnlijk meer de her innering aan vroeger voor de ouderen en de charme van het curieuze voor de jon geren. Dit laatste element had men zwaar der kunnen laten wegen als men de aan kleding meer en consequenter van om streeks 1900 had gehouden. En wellicht lokte het aan om een „walletjestragedie" nu eens niet in de krant te lezen, maar mee te maken. Voor ons was het beste deel dat waarin Sien haar liedjes in het cabaret zong. Daar herkenden we de Beppie Nooy, zoals ze bij Hermans en Sonneveld zong en zoals we haar graag langer hadden willen zien en horen. A. B.—K. Emlyn Williams heeft met „Het laatste bedrijf" een boeiend toneelspel geschre ven, waarin hij de navrante historie be handelt van een verlopen acteur, die ten gevolge van een overmatig gebruik van whiskey aan lager wal is geraakt. Alleen zijn invalide dochter Cattrin blijft in de grote talenten van haar vader geloven. Zij offert haar gehele jonge leven op om in zijn nabijheid te kunnen blijven en een beslissende come-back voor te bereiken. Met behulp van een excentrieke kunstbe schermster wordt hem inderdaad de kans geboden: hij bouwt met veel moeite een nieuwe carrière op, die in het aanbod tot het vertolken van de titelrol in „King Lear" haar bekroning moet vinden. Tot hij op de avond van de première moet vernemen, dat zijn dochter zich met een veelbelovende componist heeft verloofd en hun huwelijk haar vertrek naar Amerika ten gevolge zal hebben. Dit had Cattrin hem na de première willen vertellen maar Maddoc komt van deze volkomen onver wachte mededeling zo onder de indruk, dat hij weer in zijn oude fout vervalt. De première wordt afgelast. Zelfs nu is Cat- trins liefde voor hem nog sterk genoeg om haar huwelijk op te geven, doch op zijn beurt beseft Maddoc thans, dat hij iedere kans op een toekomst moedwillig heeft verspeeld. Omdat hij zijn dochter niet lan ger in de weg wil staan, neemt hij vrij willig afscheid uit dit leven met de we tenschap, dat zij nu geen enkele reden meer heeft een huwelijk met Robert te weigeren. De toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" is donderdag in de stads schouwburg het eerste Haarlemse ama teur-ensemble geweest, dat zich aan een opvoering van dit zware toneelspel heeft gewaagd. Het is jammer hier onmiddel lijk aan te moeten toevoegen, dat deze poging op een mislukking is uitgelopen. Onbegrijpelijk dat een vereniging, die met Arthur Millers „Mijn zoons" nog be trekkelijk kort geleden zulk een hoogst op merkelijke prestatie leverde, ditmaal niet verder kwam dan een traag verlopende opvoering. Even leek het eroop, alsof de spelers eindelijk de juiste sfeer wisten te bereiken bij Maddocs tragische thuiskomst voor de première. Dit was een korte op leving, waarna het heilig vuur onmiddel lijk werd gedoofd. Wie moet verantwoor delijk worden gesteld voor het schrappen van de grote scène tussen Maddoc en Cattrin, waarin zij haar verachting voor zijn futloze houding uitschreeuwt en hem haar mankheid verwijt? Deze prachtige scène werd nu vervangen door een bloe deloos verhaal van mevrouw Banner. Wat de spelers betreft, slechts Miep Toor- nend-Ram en Herman van Asperen ble ken in staat aan de eisen te beantwoor den. De overigen moeten op grond van vroegere prestaties stellig capabel worden beschouwd voor de uitbeelding der karak ters, die Emlyn Williams zo bijzonder knap in zijn stuk heeft verwerkt. Op de een of andere wijze is de regie ditmaal echter niet bij machte geweest de boeiende tekst te realiseren, zodat D.I.U. het publiek een grondige revanche blijft verschuldigd. kaan, die hij op zijn omzwervingen had ontmoet vergezelde hem hierbij. Drie maanden heeft Teddy Schouten door de „States" gereisd; lopend, liftend, per trein, per bus Per boot ging Ted tenslotte terug naar Southampton en van Engeland met de treinboot naar Holland. Na vier jaar stapte hij zijn ouderlijke woning binnen en het eerste wat hij ging doen was slapen. Wat hij in de toekomst wil gaan doen? Reizen. „Eerst door Euro pa om zijn oude vrienden op te gaan zoeken. Daarna misschien naar Zweden. Daar ben ik nog niet geweest." „En met een blik op zijn moeder; „maar eerst een beetje thuisblijven." Twee weken geleden vroe gen wij in deze rubriek aan dacht voor de verkeerstafel die de heer Joh. Flaskamp uit de Transvaalstraat in Haarlem op het ogenblik voor de gemeente Oosterwol- de aan het bouwen is. Ver leden week publiceerden wij bovendien twee ingezonden brieven van lezers, die het betreurden, dat Haarlem niet zo'n tafel heeft. We waren het daar toen mee eens, maar nu hebben wij onze mening ijlings herzien, want Haar lem blijkt wel degelijk een dergelijke tafel te bezitten. In ons eigen dagblad heeft het gestaan. Op 2 maart 1956. Toen namelijk boden twee politiemannen uit Haarlem-Noord, de heer J. Nanninga en A. Th. Huizinga, hun hoofdcommissaris een maquette aan van een deel van Haarlem-Noord van het station tot de Jan Gijzenbrug. Ruim een jaar hadden zij samen al hun vrije uren ge bruikt om deze maquette, die ongeveer 7 Vt bij 2 meter is, te bouwen en het gemeente bestuur zag er uiteraard het grote nut van in. Men bood de maquette namelijk in bruikleen aan aan de afde ling Haarlem en omstreken van de vereniging van Vei lig Verkeer en dit aanbod werd met graagte geaccep teerd. Sindsdien reist de gro te tafel langs diverse Haar lemse scholen en klas voor klas krijgen de kinderen dan verkeersonderwijs, waarbij, inspecteur J. van Zijl van de reservepolitie als een uitste kend docent fungeert. Dezer dagen hebben we zelf kunnen constateren, dat de verkeersmaquette in een grote behoefte voorziet, want in een bijgebouw van de Ko ningin Emmaschool kreeg een klas les met behulp van de maquette, die voorzien is van alle mogelijke verkeers borden, terwijl er bovendien tal van verkeerssituaties in zijn opgenomen. Kortom, een maquette Haarlem waardig, en we haasten ons dus de verleden week geuite veronderstelling dat men in Haarlem de ver keerstafel de neus voorbij laat gaan. in te trekken. De heer J. van Zijl, bezig met iet geven van verkeerslessen. Hij doet nu in Australië, wat hij vroeger in Haarlem deed. Brood bakken, of eigenlijk brood laten bak ken. Maurits Funke jr. uit Haarlem emigreerde in 1951 naar Australië en in de be trekkelijk korte tijd van ne gen jaar heeft hij daar een bloeiend bakkersbedrijf op-, gebouwd. Toen hij in Australië aan kwam zijn vrouw en bei de kinderen, de 14-jarige Ro bert en de 11-jarige Donald kwamen later per vliegtuig werkte hij eerst als bak kersknecht. Spoedig bleek, dat hij als los arbeider met graafwerk voor een te bouwen meelfa- oriek meer kon verdienen. Hij trok naar Gladesville, §én der buitenwijken van Sydney, en besloot daar zijn huis neer te zetten. Maar daarvoor was geld nodig. „Twee jaar lang werk-^ te ik als arbeider in een tex tielfabriek van 's morgens zeven tot 's avonds acht." Al dus Funke. Toevallig kwam Funke in aanraking met een Gelderse banketbakker, F. Reefman, die in Gladesville een bak kerij met een heetwateroven had. In 1954 kwam Maurits Funke met hem tot overeen stemming, dat hij in de week einden gebruik mocht maken van deze oven om roggebrood te bakken, die door Holland se reizigers aan de man werd gebracht en door Reefman over de toonbank werd ver kocht. Dit was het begin van een samenwerking tussen beide bakkers, die, zodra zij zagen dat er belangstelling voor hun produkt bestond, begon nen uit te zien naar een leeg staande bakkerij. Deze von den zij in Auburn, één der grote voorsteden van Sydney, onder de rook van Parra- matta. Zij huurden de bak kerij. sloegen materiaal in, kochten een deegmachine en een snijmachine enFun ke bakte. Er werden advertenties over de radio uitgezonden en na een jaar trok Reefman er uit om zelf een nieuwe ban ketbakkerszaak te beginnen. Funke zette de roggebrood bakkerij voort op eigen risi co. Hij heeft nu vijf man personeel, waaronder twee leerlingen. Terwijl Funke ons dit ver telt, schuift hij de rogge broden in cellofaan verpakt voor een na-bakking in de oven. Hij laat ons de ver pakte ontbijtkoek zien, die met de aanduiding „Funke- Reefman Honeybar" „weg vliegen" naaf de klanten. Toen wij bij Maurits Fun ke thuis een kijkje gingen nemen bakkerij en woning liggen een half uur rijden van elkaar vandaan liet hij ons zien hoe hij grote rots blokken in de tuin had ver sjouwd en gebikt. Zijn tuin is nu versierd met rots- en bloempartijen. Er is een zelf gebouwde stookplaats voor het. braden van vlees in de open lucht („barbecue"), een geliefkoosde bezigheid van de Australiërs, wat de Hol landers spoedig hebben over genomen. Mevrouw Funke vertelde, dat zij vier dagen in de week als ontwerpster werkzaam is op de ontwerp-afdeling van Maurits Funke, die in Australië een nieuw bestaan heeft opgebouwd. een textielfabriek. Als zij ons een der grote badhanddoe ken laat zien, waarvan de ontwerpen gedeeltelijk door haar zijn uitgevoerd, zegt Maurits Funke, die lid is van het bestuur der Nederlandse Vereniging in Sydney: „Als immigranten pas zijn aange komen, vinden zij in de ver eniging een aanknopingspunt om in contact te komen met Nederlanders, die hier al jaren gevestigd zijn en de weg weten. „Zelf heb ik on dervonden hoe belangrijk het kan zijn iemand te ont moeten, die de nieuwe ver houdingen al kent, welke men anders pas na veel schade zou begrijpen." De Haarlemse Raad voor de Jeugd heeft in samenwer king met de Stichting Kin dervakantiekampen cursus sen georganiseerd voor de leiding van kinderkampen en andere belangstellenden uit het jeugdwerk. Een cursus handenarbeid („Werken met materiaal dat we buiten vinden") wordt gegeven op de donderdag avonden 25 februari 3, 10, 17, 24 en 31 maart van acht tot tien uur in „Het Baken", Bakenessergracht 10 in Haarlem. Een cursus voor het kampwerk („spelen, spor ten en speuren") is op de dinsdagavonden 12 en 26 april en 3, 10 en 17 mei van half acht tot half tien in het kadervormingscentrum aan het Houtmanpad. Aansluitend aan de cursus over het kampwerk wordt op zaterdag 27 en zondag 28 mei in het buitencentrum „Het Wisselseveld" in Epe een instructieweekend ge houden. Het ledental van de Haar lemse zwemvereniging „De Watervrienden" is tot boven de 1000 gestegen. Dat is al een heugelijk feit, maar er zijn nóg enkele aanleidingen voor de vereniging om fees telijk te doen. Want de wa terbruiloft die donderdag avond in Stoop's Bad werd gehouden en waarbij alle leden verkleed waren, was niet alleen wegens het over schrijden van dat gedenk waardige getal 1000, maar ook, omdat de donderdag club van „De Watervrien den" tien jaar bij Stoop zwom, op haar plaats. Verder heeft de woensdagclub feest gevierd, want die maakte reeds 25 jaar gebruik van het Sportfondsenbad. Dan en daarom is het op 1 maart weer feest bij deze zwem vereniging. Maar er is nog méér. Op 21 februari om twee uur 'smiddags beginnen onder linge wedstrijden in het Sportfondsenbad, op 22 maart is de jaarvergadering en op 1 mei vraagt een bijzonder jeugdzwemfeest de aandacht. Hierin zal het eigen water circus optreden. Tenslotte is er op 22 mei een groot natio naal zwemfeest voor alle jongeren van de vele Wa tervrienden-verenigingen van de Nederlandse Cultu rele Sportbond. Uiteraard maakt de groei van het ledental van de Haarlemse Watervrienden het uitbreiden van de oplei ding noodzakelijk. Er is al een grote cursus voor hulp instructeurs aan de gang, er is een opleiding van instruc teurs met twaalf deelnemers en er zitten vier instructeurs op de opleiding van zwem onderwijzers. Dinsdagmiddag 15 maart zal de afde ling Haarlem en omstreken van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers met een sa menkomst in het Singer Museum in Laren het twintigjarig bestaan vieren. Op de her inneringsdatum zelf 11 maart zal het bestuur op het bureau van het U.V.V., Pro veniershuis, Grote Houtstraat in Haar lem, des middags van drie tot vijf uur re cipiëren. De oprichtingsbijeenkomst had plaats op 11 maart 1940 tijdens een bijeenkomst in het Concertgebouw, waar 1400 vrouwen aanwezig waren. Tijdens deze vergade ring werd de afdeling Haarlem en omstre ken van het Korps Vrouwelijke Vrijwilli gers opgericht, welke benaming na de be vrijding werd veranderd in Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, afdeling Haarlem Schilder aangehouden. Op verzoek van de Amsterdamse politie heeft de Haagse politie de 27-jarige schilder L. R. aangehouden, verdacht van oplichting met een door misdrijf verkregen chèque. Hij heeft deze chèque in Amsterdam aange boden en er een voorschot van 150 op ontvangen. Advertentie (jÖustK De heer L. Peperkoorn, eerste straatma ker bij de gemeente Heemslede, wonen de Eikenlaan 6 aldaar, is woensdag ko ninklijk onderscheiden omdat het veertig jaar geleden was dat hij in gemeente dienst trad. 's Morgens ontving burge meester mr. A. G. A. ridder van Rappard de jubilaris op het stadhuis en speldde hem de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op. Hierna werd hij gehuldigd in het ge bouw van Openbare Werken. De directeur, ir. Th. J. Mebius, gaf een overzicht van de loopbaan van de heer Peperkoorn. Deze heeft zich in de afgelopen veertig jaar een prima werkman getoond, een voorbeeld voor de jongeren. Verder getuigden ge schenken en bloemen van de waardering voor de verdiensten van de jubilaris. Advertentie Rallograf WH?1*®#WM&it De door het Minerva Theater in Heem stede georganiseerde „wereldreizigers cyclus" wordt dinsdag 23 februari voor dit seizoen afgesloten door dr. Paul Julien Deze ontdekkingsreiziger, die onlangs van zijn twintigste reis door Afrika is terug gekeerd, waarbij hij onder meer opnieuw een bezoek heeft gebracht aan de Pyg meeën, zal van deze recente tocht een reis verslag uitbrengen onder de titel: „Onder de bergvolken van Noord-Caméroun". Zo als gebruikelijk zal deze causerie worden geïllustreerd met enige kleurenfilms en een serie kleurendia's. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude stellen de raad voor zijn be slissing over het ontwerp-uitbreidingsplan „Schalkwijk" voor drie maanden te ver dagen, te weten tot 27 mei van dit jaar. Het plan omvat het gebied tussen de grens met Haarlem, de Schipholweg, de Ring vaart en het Spaarne. Het heeft van 30 oktober tot en met 27 november op de gemeentesecretarie ter inzage gelegen. Het college doet dit voorstel omdat de bestudering van vier ingekomen bezwaar schriften veel tijd vergt Uiteraard moet overleg worden gepleegd met het gemeen tebestuur van Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7