Wrevel over een onopgemerkt ministerieel „tunneluitstapje" FILATELIE Zo helder als Sirius, maar, A verkouden? Zie Boven Puzzel nummer 19 Modieuze verkenningen winters Parijs in SLOT DEFECT? Kamercommissie wil Lauwerszeekwestie uitstellen Prccht handen Verzending van zeepost 11 AMSTERDAMS ALLERLEI Ruimtelijke ontwikkeling in Noordholland Beëdiging van officieren bij Koninklijke Marine Textielweverij lamgelegd door brand Militair overleden Moeder beraamde met gezin moord op zoon Hij was enig erfgenaam van overleden vader ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 (Van onze Amsterdamse redacteur) Pas na enkele dagen is uitgelekt, dat minister-president De Quay en de minis ter van Verkeer en Waterstaat drs. Kort hals, vergezeld van twee waterstaatsinge nieurs, in een huurauto door Amsterdam hebben gereden om te zien hoe het ge steld is met het wegennet ten opzichte van Coen-, respectievelijk IJ-tunnel. Op het Amsterdamse stadhuis is men ten zeerste verbaasd over dit ministeriële uitstapje. Uiteraard hebben ministers het recht een dagje-uit te gaan naar Amsterdam, zelfs incognito met een huurauto in plaats van met een opvallende dienstauto. Maar het is een vreemde zaak als men vlak voor het nemen van een beslissing in de tunnel kwestie ter plaatse komt kijken zonder de voornaamste belanghebbende, Amster dam, te waarschuwen, opdat een volko men ter zake deskundige tunnelexpert van het gemeentelijke tunnelbureau het gezelschap kan vergezellen. Het heeft niet zo mogen zijn en in Amsterdam hoopt men nu maar, dat er ondanks deze merk waardige gang van zaken straks een gun stige beslissing uit de bus zal komen. FRANKRIJK. Honderd jaar geleden (in 1859) werd de Franse historicus Pierre de Nolhac (18591936) geboren. Dit feit is herdacht door de uitgifte van een postzegel van 0.20 franc met zijn portret. MONACO. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Oceano- grafisch Museum in Monaco zal in de loop van juni een serie van zes post zegels worden uitgegeven. De waarden zijn: 0.05 franc met de toegangspoort van het museum, 0.10 franc met het beroemde aquarium, 0.15 franc met de film- en voordrachtenzaal, 0.20 franc met visvangst met een speciaal toestel, door prins Albert I van Monaco ont worpen, 0.25 franc met onderzoekingen van de elektrische eigenschappen van het zenuwstelsel van de zeehazen en inktvissen (zeehaas aplysia is een soort slak, de inktvissen behoren even eens tot de weekdieren of mollusca; op de zegel is rechts de zeehaas afgebeeld, links en onderaan twee verschillende soorten inktvissen: het dier links is een inktvis van het geslacht sepia, dat ook aan de Nederlandse kust voorkomt; in het midden van de zegel worden de fc elektronische trillingen zichtbaar ge maakt op een scherm en op de achter grond het gebouw van het oceanogra- fisch museum, 0,50 franc met het por tret van prins Albert I en twee schepen die voor zijn wetenschappelijke onder zoekingen werden gebruikt: de Hiron- delle I en de Princesse Alice. OOST-DUITSLAND. Voor de Olym pische zomer- en winterspelen 1960 is in Oost-Duitsland een serie van vier waarden uitgekomen met afbeeldingen van verschillende takken van sport: 5 pfenning boksen, 10 pfenning hard- looen, 20 pfenning skispringen, 25 pfen ning zeilen. De zegel van 25 pfenning is een „sperwaarde". NOORWEGEN. Tweehonderd jaar ge leden werd het Koninklijk Noors ge nootschap van wetenschappen te Dront- heim gesticht. Op 26 februari zal een herdenkingsserie van twee stuks, 45 öre (rood) en 90 'óre (blauw) worden uitgegeven. Op beide zegels komt het oude zegel van het genootschap voor. IJSLAND Op 1 maart zal een nieuwe frankeerzegel van 25 kronen in omloop worden gebracht met als motief de IJs landse valk. Deze vogel is gedrukt in zijn natuurlijke kleuren. FRANSE SOMALIKUST. Een serie postzegels van acht waarden met af beeldingen van vissen is uitgekomen in de Franse Somalikust. De waarden zijn: 1 franc papegaaivis, 2 franc zweepvis, 3 franc zwaardvis, 4 franc koffervis, 5 franc adelaarsrog, 20 en 25 franc drukkervis en 60 franc hamerkophaai. De Nederlandse P.T.T. zal op 7 mei de bijzondere postzegel uitgeven ter gelegenheid van het W ereldvluchte- lingenjaar. Een groot aantal andere landen zal op de zelfde datum eveneens met de uitgifte van een bijzondere postzegel beginnen. De uitgifte van de zegel in ons land zal geschieden in de frankeerwaarden van twaalf en van de'tig cent, met bijslagen van respec tievelijk acht en tien cent. De geldig heid van de zegels zal aflopen op 31 de cember 1961. De bijzondere zegels zul len, voor zover zij op 7 mei 1960 niet zijn verkocht, worden vernietigd. Amsterdam is meer werk- dan ver- maaksstad en dat is wellicht de reden, dat wij in het pas thans gereedgekomen jaarverslag van de politie over 1958 kun nen lezen, dat er in dat jaar slechts 513 processenverbaal zijn uitgereikt wegens openbare dronkenschap om precies te zijn tegen 513 mannen en 26 vrouwen. Dat neemt niet weg, dat er totaal 1226 mensen hun roes op het politiebureau hebben uit geslapen. Voorts zien wij in het verslag, dat zich in Amsterdam gedurende deze pe riode 33 belangrijke stakingen hebben voorgedaan, voornamelijk in de bouwnij verheid. Opmerkelijk is daarbij, dat de eisen slechts in één geval geheel en bij zes stakingen slechts gedeeltelijk werden inge willigd. De andere 26 stakingen brachten de stakers geen enkel voordeel. De radioautodienst bij de Amster dammers bekend als „vijf-maal-acht", is een onmisbaar onderdeel in het politie apparaat geworden. Van de 41.069 aanvra gen om assistentie, die in 1958 de politie bureaus bereikten, kwamen er 36.149 bin nen via het telefoonnummer vijf-maal- acht. Over de taxibedrijven die onder toezicht van de politie staan merkt het rapport op, dat in 1958 ruim vijf miljoen mensen met taxi's werden vervoerd. En dan te weten, dat dit aantal nog niet genoeg is om het taxibedrijf rendabel te doen zijn! Bomen gaan, bomen komen Wie kan zich de Amsterdamse grachten voorstellen zonder bomen? Toch is er in vroeger eeuwen lange tijd geen groen langs de grachtengordel te vinden ge weest. Maar als nu de kapploeg van de af deling beplantingen op de grachten ver schijnt, regent het klachten op het stad huis. Toch moeten er telkens weer bomen worden vervangen. Nog vóór het voorjaar aanbreekt zullen er 240 bomen uit de Am sterdamse binnenstad zijn verdwenen. Oorzaak: zieke wortels, verrotting of uit holling. In vele gevallen moeten automo bilisten als de schuldigen worden aangewe zen. Door het slordig parkeren van hun auto's worden de bomen beschadigd, waar door vlak boven de wortelrand verrotting optreedt. Op de stadskwekerij staan ge lukkig al 240 vrij flink uit de kluiten ge wassen boompjes te wachten om hun plaat sen in te nemen. Het zijn voornamelijk iepen en een aantal linden voor de Kei zersgracht. Het is destijds de wens van de gemeenteraad geweest een lindengordel in de stad te hebben en deze is nu lang zamerhand in wording. Amsterdam telt op het ogenblik 45.000 straatbomen. Vanwege de stadsuitbreidingen zijn er ieder jaar vijf- a zesduizend nieuwe bomen nodig. Wanneer alle stadsuibreidingen zullen zijn voltooid, staan er in Amsterdam een klei ne tachtigduizend bomen. En daar is het Amsterdamse Bos nog niet bijgerekend. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem De Provinciale Planologische Dienst in Noordholland heeft in een zestien pagina's tellende publikatie zijn bemoeiingen met de ruimtelijke ordening in de provincie uiteengezet. In de uitgave „De ruimtelij ke ontwikkeling in Noordholland in 1958" wordt op een min of meer populaire wijze verslag gedaan van het werk van de P.P.D. in dat jaar. Zo wordt een toelichting gegeven op de uitbreidings-, structuur- en streekplannen. Ook wordt in korte trekken omschreven wat de opzet van het ruimtelijk beleid moet zijn. Met een achttiental foto's en en kele kaarten wordt de tekst verduidelijkt De uitgave is zeer aantrekkelijk uitge voerd. Of de opzet echter geheel geslaagd is, is een vraag. Want het ware misschien beter geweest veel meer aandacht te be steden aan de resultaten van het planolo gisch beleid dan over de wijze, waarop bij de planologie te werk wordt gegaan. Voorts zou zo'n uitgave meer nut hebben, als in een voor een groot publiek verstaan bare taal de ontwikkeling over een aan tal jaren wordt geschetst de resultaten van het beleid worden omschreven en prognoses voor de verdere ontwikkeling worden gegeven. Mogelijk zou hierop in een vervolg-publikatie kunnen worden in gegaan. Vrijdagmiddag zijn door de commandant van het marine-opleidingskamp te Hilver sum, kapitein ter zee J. N. J. van der Mejj, 10 beroepsofficieren en 19 reserve-officie ren behorende tot de Koninklijke Marine beëdigd. Deze beëdiging had een bijzon der tintje: onder de beëdigden waren er namelijk, die de hoogste rang van onder officier hadden bereikt en door hun capa citeiten zo opvielen, dat zij in aanmerking kwamen voor de rang van officier. De It. ter zee van de vakdiensten der tweede klasse J. Ornee, uit Amsterdam, was de eerste van het korps timmerlieden, die deze eer te beurt viel. Na de inspectie beëdigde kapt. ter zee Van der Meij de nieuwe officieren door het afnemen van de uit drie gedeelten bestaande eed: ten eerste trouw aan de Koningin, ten tweede trouw aan de wetten en ten derde onderwerping aan de krijgs tucht. De plechtigheid werd besloten met een défilé voor de pas beëdigde officieren. Bij de beëdigde officieren waren: lt. ter zee derde klasse KMR J. W. J. Cappers uit Velsen en D. W. Terlouw uit Heem stede. Dat het oog soms niet veel kan beginnen met gegevens als: „Ster zus- en-zo is er een van de eerste grootte" blijkt in deze dagen heel duide lijk als we gaan zoeken naar Mercurius, de bin nenste planeet van ons zonnestelsel. Van zijn huidige helderheid dit geldt dus voor de eer ste helft van februari wordt officieel opgege ven dat die bijna even groot is als die van Sirius. Sirius vinden we in de vooravond laag aan de zuidoostelijke hemel, I inks onder Orion, het sterrebeeld met zijn drie beroemde „gordel"-ster ren in het midden. Een flinke schitteraar, zoals u ziet. Maar draaien we ons een kwartslag naar rechts en zoeken we direct na zonsonder gang, anders is het te laat! de hemelstreek boven de westelijke ein der af naar Mercurius, dan zullen we hem maar met moeite vinden. De oorzaak is de nog te heldere hemel. Mer curius' schijnsel ver bleekt onder de invloed van dat van de zon, ook al is die zelf al onder. Het best waarneem baar is Mercurius rond om het tijdstip van zijn zg. grootste elongatie; die valt in de nacht van 23 op 24 februari. Mer curius staat dan zover oostelijk aan het fir mament dus: links van de zon als hij maar kan, namelijk zeventien gradenf dat wil dan zeg gen: gemeten langs de ecliptica, dus langs de denkbeeldige lijn die de zon langs de hemel volgt en die lijn staat vrij steil op de horizon). Maar ik maak u nu maar vast attent op dit olaneetje (middellijn 4800 km). Want vooral wanneer u een kijker hebt, is het een aardig spel, de wisselende schijngestalte van Mer curius te bekijken. Hij gedraagt zich als een spiegelbeeld van de maan. Nu nog is hij drie kwart-vol, de 23ste is hij half, in de fase die we bij de maan Eerste Kwartier zouden noe men, en nadien loopt hij naar de sikkelvorm toe die hierbij is afgebeeld. (Dat wil zeggen: eigen lijk is dit een foto van Venus, die zich echter op een soortgelijke manier gedraagt). Onder dat veranderen van gestalte neemt de middellijn van de Mercurius-schijf steeds toe, want de pla neet is ons momenteel aan het naderen. Een veertigvoudig ver grotende kijker zal u die „dans der fasen" goed laten zien. G. :ii yveu, i v. w. J Een meerderheid uit de vaste commis sie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer stelt in het eindverslag op de begroting 1960 voor Verkeer en Water staat voor, de behandeling van de rege ringsnota over de Lauwerszee uit te stel len en niet te behandelen bij de begro ting. De regering heeft toegezegd nog voor het zomerreces een uitspraak te doen over het afsluiten en eventueel inpolderen van de Lauwerszee. Men acht het daar om gewenst de nota niet voordien af te doen, maar deze tezamen met een te ver wachten nader stuk óver de beslissing van de regering aan te houden. In de Venlose Textielweverij aan de Kal- denkerkerweg te Venlo heeft een brand gewoed, die het bedrijf goeddeels heeft lamgelegd. Ongeveer de helft van de ma chines werd door het vuur zwaar bescha digd. Veel van het bewerkingsmateriaal ging geheel verloren. Ook het gebouw liep schade op. Verondersteld wordt, dat de oorzaak van de brand gezocht moet wor den in een lek aan een der leidingen, die naar de brandende oliekachel voerde. In de weverij ontstond enige jaren geleden op geheel overeenkomstige wijze brand. De schade bedraagt naar schatting twintig duizend gulden. Het bedrijf, dat tijdelijk stilligt, is tegen brand verzekerd. Advertentie Uen nimmer ruw of schraal Q Het is de Hamamelis die het 'm doet In het academisch ziekenhuis te Leiden is de 20-jarige ongehuwde zee-milicien J. Boerman uit Kampen overleden. Hij had op het vliegveld Valkenburg zeer ernstige brandwonden opgelopen toen een empldyé, daartoe uitgedaagd een emmer met benzine op de brandende kachel wierp. Dit gebeurde op 28 januari. De man, die de benzine op de kachel wierp, verkeerde in de veronderstelling dat de emmer water bevatte. Advertentie Voelt u het aanko men? Bent u rillerig? U kunt gerust zijn, Melissegeest helpt Dat goede betrouw bare kruidenmiddel komt altijd van pas, óók bij griep. Wees daarom verstandig en haal direct Melisse geest in huis. In Melisse geest zijn vele heilzame krui den verwerkt tot een krach tig kruidendistillaat Mil joenen gebruiken het reeds jaren lang tot volle tevre denheid. Nu is Melissegeest ook in Nederland verkrijg baar. Flacons v.a. 1.90. EEN PRODUCT VAN KLOOSTER VROUW N.V. Links: Svend maakte voor Jacques Heim deze hoed van geel bakoe-stro. In het midden: Cloche van witte tulle, met blousende bol; Lanvin-Castillo. Rechts: Zwarte voilette werd gebruikt voor deze luchtige hoed, eveneens uit de collectie van Lanvin. (Namaak ver boden). DAAR liepen we dan in het koude Parijs. Koud, maar toch vriendelijk door z'n zonne schijn. Altijd is er wel ergens een herbergzaam luw plekje om even uit te rusten, langs de Seine of op de boulevards, en, als dat te koud is, zijn er nog de verwarmde terrasjes. Maar we zijn hier voor het mode-nieuws, en dat betekent veel wandelen, van boutique naar boutique-je, om nou- veauté's te vinden, en onder wijl maar rondkijken naar wat de Parisienne nu wel draagt. Wat dat laatste betreft is er weinig verrassends te ont dekken. Ook in Parijs vallen de mannequintjes op, zoals ze met hun ranke manteltje maar net over de knie, extra tenger onder hun volumineuse hoe den, over de Champs Elysées stappen in het middaguur. Misschien zijn het wel voor namelijk de hoeden die ze als mode-meisjes herkenbaar ma ken, want de andere Parisien- nes dragen ook in deze vries kou zelden iets over hun ge soigneerde pruikjes. Wel zijn de korte rokjes volkomen in geburgerd, en ook de spitse schoentjes met naaldhakjes, die hier blijkbaar voor nie mand een bezwaar vormen, om zo rechtop en pittig voort te wandelen als de stadse Franqaise dat nu eenmaal doet. De kousen zijn vaak naadloos en vrijwel altijd donker; dat staat dan iets minder koud onder de korte kleren. Zwarte kousjes komt men meer tegen op de „Boul' Miche'in 't Quartier Latin. Ze worden echter zelden zoals bij ons met flatjes gedragen, maar bij schoentjes met dunne halve hakjes. Voor meisjes boven de twintig wel te prefe reren! Het is opvallend, dat de kleding voor overdag zo wei nig kleurig is. Oud en jong dragen grijs en zwart, en kalme tweeds, wat beige en af en toe marine. Een kleurige noot wordt slechts gevormd door het heldere rood van sommige wintermantels. Rood zagen we trouwens ook voor uitgaansjurkjes, 's avonds in de grote opera. Wat een heerlijke gelegenheid om te zien en gezien te wor den biedt toch die zo echt vorige-eeuwse Parijse Opera! Juist als u niet té dure plaat sen heeft, zo op de quatrième of op de troisième, en u giaat in de pauzes wat wandelen in het trappenhuis, heeft u van uw balkonnnetje een mooi overzicht over langs de trap pen klimmende en dalende mensen, die, al of niet met hun metgezellen in discussie over de voorstelling, een fraai tafereel vormen in dit gran diose decor. Daar ziet u Ma dame in haar petite-robe, het simpele jurkje, dat immers 's morgens, rs middags en 's avonds kan dienen. Er is veel zwart te zien en af en toe iets wits. En ziet u daar dat rode jurkje met de lijn van Balenciaga: de voorkant soe pel getailleerd, het rugje los vallend van schouder tot zoom? Over Balenciaga gesproken, we zijn benieuwd wat hij voor de lente gecreëerd heeft, maar dat is nog niet aan de weet te komen. Alle persmensen wor den door hem deze maand steevast geweerd, terwijl over al bij de andere couturiers de modejournalisten hun gege vens al verzamelen. Interesseert u het nieuws? De roklengte heeft zich voor lopig gestabiliseerd. Maar juist de knie bedekt houden, is het motto. En dat is een logische lengte bij een zo soepele, losse mode als de heersende; te lange rokken zouden daarbij immers een „sloom" effect maken. Waar het grondmodel van de japonnen los en recht is, wordt vaak met ergens-een- chvarslijn gewerkt. Meestal is dat een lintje, een losjes ge slipt ceintuurtje, of 'n dwars- naad een handbreedte onder de taille. Komt er ruimte boven deze naad uit, dan heeft u een rechtgeaarde blouson; komt er ruimte onder deze naad uit, dan heeft u het sil houette van het sluike lijfje met het laag aangezette rokje, dat zo langzamerhand ook al meer aanhang vindt. Bij kostuums is de dwars- lijn vanzelf al aanwezig in de vorm van de zoom van het jasje. Die wil nog wel eens maar net even onder de taille vallen, maar vaker zakt de zoom van het schootje tot halverwege het dijbeen. Zakt hij nog lager, dan hebben we met een kazak te doen, die zowel bij de kostuums als bij de japonnen voorkomt. Er worden veel mouwloze japonnen gepropageerd. Zijn ze zwart dan krijgen ze nogal eens een witte mantel mee. Soms zijn zelfs mantels mouwloos, maar dan heeft de bijpassende japon wel weer driekwart mouwen, die er- onderuit komen piepen. Vaak zijn de mantelmouwen maar tot de elleboog en dan zeer wijd, soms zijn ze polsvrij. Geheel lang zijn ze echter nooit. Mantels worden door Lan vin-Castillo nogal eens ver vangen door capes. Hij brengt capes en cape-achtige man tels in allerlei variaties. Bij Lanvin betuigt men zich ook voorstander van het dra gen van hoeden op alle uren van de dag. Zelfs bij lange avondtoiletten worden ze ge lanceerd. Ze zijn altijd heel luchtig en licht, die voor overdag bepaald volumineus, mte zeer grote bollen en flat- teuse randen. De hoge bol ge heel zonder rand komt ook veel voor, in alle afmetingen van omgekeerde emmertjes tot suikerbroden. Al met al weer genoeg mo gelijkheden voor iets nieuws voor het aanstaande voorjaar. Dat 't maar heel gauw Rome! Horizontaal: 1. stuk geschut, 5. water in Gelderl., 10. overal, 12. part, 13. vaarwel, 14. oude lap, 16. fa milielid, 17. de oud ste (afk.), 18. aard appel, 20. meisjes naam, 21. bijrivier v. d. Tiber, 23 zuivel- produkt, 26. priem, 27. vlaktemaat, 29. lichaamsdeel, 30. maand van het jaar, 31. cirkelvormig bak sel, 34. heeft een haan, 36. venster, 37. gem. in N.H., 39. term bij het boksen (afk.), 40. broeikas, 42. voorzetsel, 44. kip penloop, 46. kleding stuk, 47. bijwoord, 48. stad in Arabië, 50. verstand, 51. lengte maat, 52. mannelijk dier. rji Verticaal: 1. zuivel - produkt, 2. zeer spoe dig, 3. bijb. figuur, 4. voortzetsel, 6. afkor ting van idem, 7. nieuw (Gr.), 8. be haaglijke rust en kalmte, 9. aanloop, 11. voorzetsel, 14. ge bied in Achter-Indië, 15. geboorteplaats van Samuel, 18. dikke boterham, 19. voorzetsel, 22. Rom. keizer beroemd om zijn recht vaardigheid, 24. devies, 25. duw, 28. afval van steen, 32. tussenzetsel, 33. water in N. Brab., 34. bedehuis. 33. vaarwel, 36. stok, 38. vermoeid, 39. metalen haak, 41 zeehond, 43. vrucht, 45. keurig, 47. voorzetsel, 49. scheikudig element (afk.), 50. deel van de mast. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Ide: 4. Alkmaar, 9. sta, 12. Niers, 14. oud, 15. teler, 17. Adda, 18 degen, 20. loge, 21. a.e., 22. ha, 23. of, 24. te, 25. V.M., 27. lover, 32. L.K., 34. ook, 36. ben, 37. pro, 39. lor, 41. el, 43. Mr, 44. mei, 46. gig, 47. tol, 48 wei, 49. men, 50. ere, 51. eb, 53. te, 54. enk, 55. lijn, 57. mis, 59. mal, 61. si, 63. midas, 65. kt, 66. N.T., 68. nu, 69. as, 70. de, 71. eden, 73. reeds, 77. mare, 79. trede, 81. reu, 82 immer, 83. sar, 84. kla roen, 85. elf. Verticaal: 1. Ina, 2. Didam, 3. Eede, 4. as, 5. koe, 6. mug, 7. ade, 8. Rt, 9. slot, 10. tegel, 11. are, 13. ra, 16. el, 18. dal, 19. nor, 25. volgens, 26.'zo, 28. Ob, 29. ven, 30. en 31. sr, 33. kinket, 34. orgel, 35. keten, 37. priem, 38. Ommel, 40. oir, 42. lob, 43. met, 45. een, 52. lid, 56. ijk, 57. mi, 58. sa, 60. An, 62. Indra, 63. Mur, 64. sas, 65. kerel, 67. teer, 70. dame, 71. ets, 72 n.d., 74. era, 75. eer, 76. duo, 77 mm, 78. erf, 80 E.K., 82. in. Prijswinnaars: A. Bot, Duinweg 15a te Santpoort, 7.50; Mej. A. Telkamp, Prins Bernhardstraat 12, Hillegom 5.J. S. Swart, Planetenlaan 22 I, Haarlem, 2.50. Een boekwerje zal worden gezonden aan: P. M. Houniet, Ipenrodestraat 19, Haarlem; mevrouw C. Mengelder, Vechtstraat 49, Advertentie öabyderm-zeep Irma Spruit kantoren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Montferland", 15 febr. en ms „Alnati", 18 febr.; Australië: ms „Oranje", 14 febr., ts „Weserstein, 17 febr. en ss „Jason", 18 febr.; Brazilië: ms „Mont ferland", 15 febr. en ms „Alnati", 18 febr.; Canada: ss „American Ranger, 14 febr. en ss „Maasdam" 18 febr.; Chili via New York 18 febr.; Indonesië: ms „Mataram", 18 febr.; Ned. Antillen: ms „Daphnis", 15 febr.; Ned. Nw. Guinea: ms „Oranje", 14 febr.; Nieuw Zeeland: ms „Gothic", 18 febr.; Suriname: ms „Hubro", 17 febr.; Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: ms „Zuiderkerk", 16 febr.; Brits Oost Afrika: ss „Europa", 18 febr. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post- IJmuiden; E. J. H. Bosman, Mr. Jan Ger- ritszlaan 19 (3), Haarlem; Sj. Brachter, Groeneweg 33, IJmuiden-Oost; A. Korff Czn, Schermerstraat 21 rood, Haarlem; mevrouw I. M. Porton, Grenslaan 16, Aer- denhout; J. Sjoukens, Moerbergplantsoen 173, IJmuiden; A. J. J. Verspoor, Valken burgerlaan 2, Heemstede; J. Paap, Jan Steenstraat 7, Zandvoort; B. J. Moolenaar, Raadhuisplein 5, Heemstede. GRAZ (UPI) Een 62-jarige Oosten rijkse weduwe heeft bekend, dat zij een moord heeft beraamd op de lievelingszoon van haar overleden echtgenoot De 21- jarige Christian Lichtenegger verdronk in een kanaal bij Graz, toen hij van een nieuwjaarsfeestje op weg was naar huis. Zijn 27-jarige broer, die in zijn gezelschap was, zeide dat Christian wat te veel had gedronken en in het water was gevallen. De lijkschouwing, die door de politie werd uitgevoerd, was oppervlakkig, tot ether ontdekt werd in de hersenen van de ver dronken jongeman. Het diepgaand onder zoek dat toen werd ingesteld, bracht een mogelijk motief voor moord aan het licht. Toen zijn vader verleden jaar overleed, ontving Christian de halve erfenis. De an dere helft was voor zijn moeder, maar in het testament was bepaald, dat Christian ook die helft zou krijgen wanneer hij zou gaan trouwen. Zijn broers Johann en Franz, 19, en zijn zuster Maria, 24, erfden niets. Christian, de lieveling van zijn vader, kon ook met de andere leden van het gezin goed opschieten. Alles was pais en vrede in bet gezin, tot Christian omgang met een meisje kreeg en zijn moeder trouwplan nen vermoedde. Op oudejaarsdag werd het lot van Christian bezegeld in een be spreking in de keuken. „Ik riep Johann, Franz en Maria bij me", bekende de weduwe aan de politie, „want we wisten allen wat op het spel stond. Als hij ging trouwen, zou ik niets meer hebben. Hij moest verdwijnen". Hoewel de samenzweerders het daarover eens waren, wilde niemand zich met de uitvoering belasten. Er werd toen geloot. De weduwe hield haar twee zoons twee lu cifers voor. Johann trok de kortste en dit betekende dat hij de moord moest uitvoe ren. „Het moest-een ongeluk lijken", vertel de de weduwe aan de politie, „daarom droeg ik Johann op wat ether in de wijn van Christian te gieten. Dit zou hem dui zelig maken en hij kon dan zonder moeite in het kanaal worden geduwd". De politie geeft toe dat zij in eerste in stantie om de tuin was geleid. De zaak werd als een ongeluk beschouwd tot de be vindingen van de politie-chirurg bekend werden. Het gezin is in arrest gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11