ASPRO Franse boeren kondigen nieuwe betogingen aan DE llllll,PIET MODE-SDIII! TE HAARLEM r Adviseurs op de Brusselse RTC naar de achtergrond verwezen ZONWERING WERELDNIEUWS Van dag tot dag J Volte-face hoofopum? GRIEP? Kardinaal Koenig bij ongeluk ernstig gewond Parijs werpt olie op de golven, maar kan voornaamste eis niet inwilligen Duits schip vergaan, acht man vermist Spoorwegstaking afgelast Nieuw incident tussen Syrië en Israel Compromis over Cyprus? Straf voor ambtenaren in België die staakten raatótcel ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 3 Westers vooroverleg voor de topconferentie Yon Brentano betuigt in Beiroet behoefte aan vriendschap met Israel Al Ahram meldt conflict in Arabische Liga Chessman heeft nog kans Minister Scheyven waarschuwt de Kongolezen het beleggerspubliek niet af te schrikken Voorlopig 5 voor Brits spoorwegpersoneel Twee Israëliërs gedood Op de Fa. J. P. Senft Zoon Krupp-dirccteur Rambeau benam zich het leven Vanmorgen is Aloysius kardinaal Ste- pinac, de rooms-katholieke primaat van Joegoslavië, bijgezet in de crypte van de kathedraal van Zagreb. Gisteren hadden de autoriteiten van Kroatië, een der zes republieken van de bondsstaat Joegosla vië, het verzoek om het stoffelijk overschot in de hoofdstad van de deelstaat bij te zetten, nog afgewezen. De centrale regering in Belgrado heeft anders beslist: niet zijn geboorteplaats Krasic, die hem tot verblijfplaats was aan gewezen, zou zijn laatste rustplaats zijn, maar het rooms-katholieke centrum, waar twintig Joegoslavische aartsbisschoppen zijn begraven. Nog meer: de Oostenrijkse kardinaal König kreeg toestemming naar Joegoslavië te komen om het voornaamste deel van de requiem-mis te celebreren, waarmee voldaan zou worden aan de eisen van de kerkelijke ritus dat een over leden prelaat wordt geëerd door een gees telijke van gelijke rang. Kardinaal König is evenwel gewond geraakt bij een auto botsing op weg naar Zagreb, zodat niet bekend is hoe dit probleem zal worden opgelost. Opvallend is in ieder geval de tegemoet komende houding van de Joegoslavische regering, naar verluidt heeft president Tito de beslissing van de Kroatische auto riteiten persoonlijk ongedaan gemaakt. Deze „volte-face" kan enerzijds wijzen op een verlangen van de communistische autoriteiten om na de dood van Stepinac, die beschouwd werd als de voornaamste tegenstander van het communistische re gime, schoon schip te maken en de be trekkingen met de kerk te verbeteren. An derzijds maakt deze onverwachte beslis sing ook de indruk dat het bewind van Tito zich zeker acht van zijn zaak. De belangstelling voor de uitvaart van de kardinaal was immers uitermate groot: honderden defileerden langs de baar in de kathedraal en duizenden stonden langs de route van de rouwstoet. De regering heeft met haar besluit dus wellicht ook te kennen willen geven dat zij niet beducht is voor de grote rooms-katholieke minder heid (die ongeveer 37 percent uitmaakt van de totale bevolking van bijna zeven tien miljoen zielen) en dat zij haar positie sterk genoeg acht om een welwillend ge baar te kunnen maken. Advertentie X ASPPO's -en tffoituteeft fit.' LONDEN (UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van de westerse gro te vier zijn voornemens in Washington sa men te komen, waarschijnlijk half april, om hun beleid voor de topconferentie te coördineren, zo wordt uit diplomatieke bron vernomen. Ook de ministers van Bui tenlandse Zaken van Canada en Italië worden verwacht. Deze twee landen zijn lid van de westerse groep van 5 mogend heden, die half maart in Genève ontwa peningsonderhandelingen met een ooste lijke groep van vijf naties zal beginnen. Voorbereidend overleg tussen de wes terse mogendheden, met het oog op de topconferentie, is reeds aan de gang. Naar verluidt is daarbij nog slechts geringe vordering gemaakt, zowel inzake de ont wapening als met het Duitse vraagstuk. ZAGREB (Reuter) Franciscus Kardi naal Kocnig, aartsbisschop van Wenen, is ernstig gewond bij een auto-ongeluk dat hem overkwam toen hij hedenochtend op weg was naar Zagreb, waar hij de uit vaartmis voor wijlen kardinaal Stepinac zou celebreren, aldus is van ambtelijke zijde te Zagreb meegedeeld. (AFP) Kardinaal Koenig is aan hoofd en lichaam gewond. Het ongeluk, een bot sing, geschiedde tussen Graz en Zagreb, in de buurt van Varazdin in Noord-Kroatië.. De kardinaal is naar het ziekenhuis in Va razdin gebracht. Een Oostenrijks geestelijke, die met de kardinaal reisde, kwam om het leven. De Joegoslavische regering had toege staan, dat kardinaal Koenig uit Oosten rijk het voornaamste deel van de requiem mis zou celebreren, zodat zou worden vol daan aan het ritueel, dat eist dat de uit vaartmis voor een kardinaal door een ge lijke in rang wordt opgedragen. Zij ver strekte hem binnen twaalf uur een visum. (AFP) De Joegoslavische regering had vrijdag onverwachts toestemming ge geven om het stoffelijk overschot van kar dinaal Stepinac zaterdag bij te zetten in de kathedraal van Zagreb. De dag tevoren was gemeld, dat de regering een dergelijk verzoek van de r.k. kerk had afgewezen. Waarnemers nemen aan dat president Tito persoonlijk zijn toestemming voor de plechtigheid in de kathedraal van Zagreb, het voornaamste r.k. centrum in Joegosla vië heeft gegeven als gebaar van goede wil tegenover de r.k. kerk. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) Na de manifestaties van donderdag van ruim dertigduizend boeren in de Noord- franse stad Amiens, die met bloedige bot singen met de politie gepaard zijn gegaan is in Parijs de 64-jarige voormalige leider van de vooroorlogse „Grocnhemden", graaf Hcnri d'Halluin. alias Dorgères ach ter de tralies gezet. Behalve Dorgères werden nog veertien andere echte of pseu- do boerenleiders gearresteerd onder de beschuldiging tot gewelddadige actie te gen het gezag te hebben aangespoord. De politie heeft vrijdag de Parijse kantoren van een boerenblad en een uitgeverij van landbouwpublikaties doorzocht. Een woordvoerder van de boerenfederatie ver klaarde, dat ondanks de ernstige inciden ten in Amiens nieuwe betogingen tegen het regeringsbeleid zullen worden georga niseerd als de regering niet aan de eisen der boeren tegemoet komt voor het con gres van de fedratie dat van 22 rot 24 fe bruari wordt gehouden. Gistermorgen werd de minister van Landbouw Rochereau bij president De Gaulle ontboden om de oorzaken en de achtergronden van de bloedige gebeurte nissen te onderzoeken. Dorgères, die donderdag in Amiens aan wezig was, draagt een naam, of beter een schuilnaam, die al 35 jaren bijna stel selmatig wordt genoemd bij alle geweld dadige acties, die van uiterst rechtse zijde tegen de republiek worden ontketend. Hij werd in zijn bewogen carrière van boeren leider al 59 maal in staat van beschuldi ging gesteld en zeven maal gearresteerd. Bij enquêtes van de politie zou de laat ste dagen ook gebleken zijn, dat Dorgères deel uit maakte van de groep samenzweer ders, die in samenwerking met Algiers eind januari de vijfde republiek van De Gaulle omver had zullen werpen. In politieke kringen in Parijs houdt men dan ook ern stig rekening met de mogelijkheid dat achter de gewelddadige manifestaties van Amiens de bedoeling zat op Franse bodem een vertraagde repliek op de gebeurtenis sen in Algiers te geven. Zeker is wel dat agitatoren nergens een vruchtbaarder voedingsbodem voor hun ondermijnende activiteiten kunnen vinden BEIROET (AFP) De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Von Bren tano, heeft vrijdag in Beiroet verklaard, dat zijn land zowel met Israel als de Ara bische landen goede betrekkingen wenst te onderhouden. Von Brentano, die op weg van Bonn naar Karatsji Beiroet aandeed, verklaarde op het vliegveld van deze stad tegenover journalisten dat de Bondsrepubliek vooral vriendschappelijke betrekkingen met Is rael wenst doch niet ten Koste van de Arabische landen omdat de Duitsers ten aanzien van de Joden gezondigd hebben. Doch de Bondsregering wenst evenzeer goede betrekkingen met de Arabische lan den te onderhouden. Sommige Arabische journalisten maak ten uit de verklaring van de Duitse minis ter op dat de Bondsrepubliek van plan is diplomatieke betrekkingen met Israel aan te knopen, maar een officiële Duitse woordvoerder legde er de nadruk op dat Von Brentano in het algemeen had gespro ken. CAIRO(AFP) - Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" zal de raad van de Arabische Liga dan pas in plenaire zitting bijeen komen als hij over de Palestijnse kwestie dwingende besluiten voor alle lid-staten kan nemen. „Daarvoor zal het noodzakelijk zijn dat sommige ministers van Buitenlandse Za ken weer contact opnemen met hun rege ringen". aldus het blad. dat schrijft dat het conflict, dat thans de Arabische dele gaties verdeeld houdt, een „ernstige faze is ingegaan en dat inter-Arabisch overleg op hoog niveau noodzakelijk is geworden. SACRAMENTO (UPI) Gouverneur Brown van Californië heeft meegedeeld, dat hij geen verdere „formele" zittingen wil houden om te spreken over clementie voor Caryl Chessman, wiens terechtstel ling is vastgesteld op aanstaande vrijdag. De gouverneur wilde echter niet de deur sluiten voor eventuele beroepen van de advocaten van de veroordeelde, als zij iets toe te voegen hebben aan hetgeen reeds bekend is. De gouverneur heeft tot dusver twee honderd brieven ontvangen over het ge val Chessman uit alle delen van de we reld. In tweederden ervan wordt aange drongen op clementie. Voorts heeft hij ook een aantal petities om clementie ontvan gen. Chessman werkt aan zijn veertiende appèl op het Opperste Gerechtshof. Vrijdag zal in San Quentin ook de 32- jarige Donald Cash, die in 1948 zijn hospi ta heeft vermoord, worden geëxecuteerd. Cash werkt eveneens aan een verzoek schrift KOPENHAGEN (UPI) Voor de west kust van Jutland is vanochtend een Duits schip gezonken. Schepen zoeken naar dc acht opvarenden die het schip vermoedelijk hebben verlaten. Het laatste noodsein van de „Leonora" (340 ton) uit Emden, werd door de Deense kuststations ontvangen te 4.55. De kapitein vertelde toen, dat zijn schip elk ogenblik kon zinken en dat het misschien nodig zou zijn in de sloep te gaan. Dit S.O.S. kwam van een positie 15 mijl ten westen van Verdersoe, Jutland. Een uur later was de Britse vrachtboot Haminella ter plaatse. De Leonora werd niet gezien en de Hami nella zoekt nu naar overlevenden. Andere schepen zullen daarbij gaan assisteren en vanochtend is ook een vliegtuig van de Deense marine uitgestuurd. dan op het Franse platteland. Vooral in de Bretonse en Normandische departe menten is de nood van de boeren hoog ge stegen. Vele kleine landbouwers hebben zich de laatste jaren met schulden moe ten overladen en staan nu voor een bijna onontkoombaar failliet. Een rapport van het Franse instituut voor statistische en economische studie heeft de soms deplorabele situatie van de Franse boeren onlangs aan de hand van veelzeggende ciifers aan het licht ge bracht. In tien jaren is het gemiddelde le vensniveau van de Fransman met de helft doch van de boerenbevolking slechts met een kwart gestegen. Terwijl de boeren ruim een kwart van de werkende bevol king vertegenwoordigen, vloeit slechts tien percent van het nationale inkomen in hun richting. De ontevredenheid en in ve le gevallen zelfs de wanhoop van de Fran se boeren missen dan ook zeker geen grond en het valt te betreuren dat de re gering achter haar hervormingsplannen voor de landbouw niet wat meer vaart ge zet heeft. Gistermiddag riep minister Rochereau inderhaast een persconferentie bijeen met de bedoeling wat olie op de golven te wer pen. Vandaag, zo kondigde de minister aan, zouden de uitgewerkte plannen zijn departement verlaten en volgende week zal de regering deze bestuderen. Het is echter al bekend dat de voornaamste te genstelling tussen de boeren en de rege ring door die plannen niet zal kunnen wor den overbrugd. De eis van de boerenfede ratie alle landbouwprijzen van staatswege gegarandeerd te krijgen, zal en kan door de regering niet worden ingewilligd. Het einde van de explosieve malaise die onder de Franse boeren heerst is dan ook zeker nog niet in zicht, al poogt de regering door de arrestatie van fascistische en pouja- distische agitators nieuwe gewelddadige uitbarstingen te voorkomen. die gehouden zal worden op maandag 15 februari 's middags om 2.30 uur en 's avonds om 7.15 en 9.15 uur in het Concertgebouw, L. Begijnestraat is tot onze grote spijt reeds gehéél (Van onze correspondent in Brussel) Het front van de Kongolese delegaties bij de Rondetafelconferentie heeft vrijdag het vraagstuk van de Europese en Kon golese raadsmannen onderzocht. De pre sident van de Nationale Kongolese Bewe ging, Patrice Loemoemba, verwekte don derdag een incident toen hij de voorzitter van de conferentie, minister Lilar, ver zocht de Europese en enkele Kongolese raadslieden, die de Kongolese delegaties bijstaan, niet meer ter conferentietafel toe te laten. Het front der Kongolese dele gaties is op het verzoek van Loemoemba niet ingegaan omdat de Kongolese delega ties zelf om de bijstand van adviseurs had den verzocht. De raadsmannen hebben zich verdienste lijk getoond, zo .verklaarde een woord voerder van de Kongolese delegaties maar wij hebben hen toch gevraagd zich voort aan meer op de achtergrond te houden, (Van onze correspondent in Londen) De spoorwegstaking is afgelast! Dit vreugdevolle nieuws gonsde gisteravond laat, na een dramatische dag, door de gan gen van het gebouw van het Britse depar tement van Arbeid aan het stille, elegante St. Jamesplein, achter Piccadilly, waar het ruiterstandbeeld van onze stadhouder, koning Willem III staat. Meer dan acht uur zonder onderbreking hadden de bij het conflict betrokken partijen vergaderd. Eenmaal formeel rond de tafel, onder lei ding van de Britse minister van arbeid Ed ward Heath, en de rest van de dag in af zonderlijke zaaltjes. Er werd niet onderbroken voor maaltij den. De beraadslagenden laafden zich met koffie en broodjes die naar boven werden gebracht. De regering heeft ten slotte de situatie moeten redden met het oog op het algemeen belang. Zij had Sir Brian Ro bertson, de voorzitter van de Britse Trans portcommissie die aan het hoofd staat van het genationaliseerde spoorwegbedrijf, verzocht zijn oorspronkelijk aanbod om een tussentijdse verhoging te betalen bin nen een week na de verschijning van het loonrapport van de onafhankelijke studie commissie, aan te vullen door het noemen van een concreet bedrag. Daarmede werd de eis van de Nationale Unie van Spoor wegpersoneel ingewilligd. Sir Brian heeft daarop het gehele spoorwegpersoneel een tussentijdse loonsverhoging van vijf per cent aangeboden, in afwachting van 'n de finitieve verhoging, die in elk geval niet minder dan vijf percent zal bedragen. De tussentijdse verhoging gaat, overeenkom stig de afspraak, in een week na de ver vroegde verschijning van het rapport dat op 29 februari zal worden gepubliceerd. Het voorstel werd door de Nationale Unie van Spoorwegarbeiders aanvaard, even als door de beide niet bij het conflict be trokken bonden van machinisten en ad ministratief personeel. Sir Brian verklaarde nog dat het spoor wegtekort (3,5 miljard gulden) door de verhoging nog groter zal worden. Dit be tekent wellicht dat de spoorwegtarieven, die sinds de oorlog al ongeveer tienmaal zijn verhoogd, niet onmiddellijk opnieuw in de hoogte zullen gaan. De grote vraag is nu of de regering eindelijk bereid zal worden gevonden de Britse spoorwegen, die een enorm moderniseringsprogram ma uitvoeren en tegelijkertijd de vroe gere aandeelhouders een grote compen satie moeten betalen voor de nationalisa tie, in de overgangsperiode te subsidië ren. in hun werkelijke functie van raadsman, en zich minder te bemoeien met proble men. die klaarblijkelijk tot de competen tie van de Kongolese afgevaardigden be horen. Het is dus een vriendelijke waar schuwing aan enkele te voortvarende raadslieden, die de Kongolese belangen willen verdedigen op een manier, die men hier karakterisseert met de uitdrukking: Roomser dan de Paus van Rome. Bij de aanvang van de zitting verklaar de minister Scheyven, die met de finan ciële en economische kwesties in Kongo is belast, dat het evenwicht van de Kon golese begroting over 1960 tot stand kon worden gebracht daar België aan Kongo een gift schenkt van twee en een half mil jard Belgische frank (200 miljoen gulden) maar, aldus Scheyven, er is nog geen geld voor de financiering van de buitengewo ne begroting. Het Belgische en het buiten landse beleggerspubliek wenst waarbor gen voor de investeringen in Kongo en eveneens voor de nieuwe investeringen. Er heerst onrust over de houding, welke de Kongolese regering zal aannemen ten op zichte van de investeringen. Scheyven verklaarde nog, optimistisch te zijn over de economische toekomst van Kongo, maar dat zijn taak om grote leningen voor Kongo te vinden, veel gemakkelijker zou zijn, wanneer hij deze kon baseren op pre- ciese feiten en garanties. Hij stelde voor dat een commissie van Kongolese en Bel gische deskundigen zich op het vraagstuk van die garanties zou toeleggen. Ter conferentie, werd na een kort inci dent met de Abako, besloten dat per pro vincie drie traditionele stamhoofden in de Kongolese Senaat zullen zetelen. TEL AVIV (AFP. Renter) In het Is- raelisch-Syrisch grensgebied, ten noor den van het Meer van Galilea, heeft zich vrijdag een schietpartij voorgedaan waarbij twee Israëlische militairen zijn gedood en een gewond. Een Israëlische woordvoerder verklaarde, dat bij het dorp Schmoera een Israëlische patrouille, die zich op Israëlisch gebied bevond, van Syrisch gebied af met machinegeweren was beschoten. De Israëliërs dienden onmiddellijk een klacht in bij de militaire waarnemers van de UNO. Toen na twee verzoeken van deze waarnemers aan de Syriëers het schieten nog niet was gestaakt, beantwoordden de Israëliërs het vuur. De schietpartij duur de in totaal twee uur, aldus de Israëlische woordvoerder. Een Syrische militaire woordvoerder heeft verklaard dat de schietpartij ont stond toen Israëlische pantserwagens het vuur openden op Arabische boeren, die in de gedemilitariseerde zone aan het werk waren. Het schieten hield pas op nadat dc UNO-waarnemers driemaal op een staken van het vuren hadden aangedrongen, zo zei hij. NICOSIA (UPI) Naar verluidt is aartsbisschop Makarios bereid Groot-Brit- tannië een gebied van tachtig vierkante mijl ten behoeve van militaire bases af te staan, vooropgesteld dat de ge"bieden onder Cyprisch burgerlijk bestuur blijven. De onderhandelingen over de omvang van de bases zijn in een impasse geraakt. Ten gevolge hiervan heeft de Britse regering het verlenen van onafhankelijkheid aan Cyprus eerst met een maand, later voor onbeperkte tijd uitgesteld. Men acht het niet uitgesloten dat Maka rios er op zal aandringen dat de Britse troepen op Cyprus niet met kernwapens mogen worden uitgerust. Overigens is het niet zeker dat de Britse troepen reeds niet over kernwapens beschikken. (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgische kabinet heeft besloten drastische maatregelen te nemen tegen de ambtenaren, die op 29 januari hebben gestaakt. Op die dag organiseerde het so cialistisch vakverbond van België een al gemene staking van 24 uren als protest te gen de weigering van de rooms-katholiek- liberale regering om een nationale ar- beidsconferentie bijeen te roepen. De re gering was van oordeel dat de sociale en economische vraagstukken tussen de ar beiders en de werkgevers in de centrale raad voor het bedrijfsleven, de tegenhan ger van de Sociaal-Economische Raad (S.E.R.) in Nederland moeten worden be sproken. De ambtenaren, die zonder geldige reden afwezig waren, verliezen een dag loon. De ambténaren of arbeiders van de openba re diensten, die sabotagedaden pleegden, voornamelijk in de postkantoren, zullen worden gestraft en eventueel ontslagen. Holbewoner met bolhoed Ik heb zo pas een boek gekocht, dat nogal erg in de diepte van mijn ego door dringt. Het is tamelijk analytisch en laat mij schrikken van alle merkwaardigheden die zich in de schaduwholen van mijn psyche afspelen. Natuurlijk weet ik, dat mijn innerlijk niet erg aardig is. We komen tenslotte van de beesten en als zodanig zijn we beeste- lijk en niet verstandig menselijk. De bo venkant is gelouterd, daar onder zijn we dierlijk en duister. Toen Einstein en Freud met elkander correspondeerden over oorlog en vrede schreef Oom Sigmund eens dat hij het zo merkwaardig vond niet dat er wel eens oorlog was maar dat er nog zoveel vrede was. En toont niet de recente ge schiedenis hoe makkelijk het is om het oerbeest los te laten, en hup, daar gaat de beschaving? We leven zielkundig op een vulkaan met een dunne prop beheersing er bovenop. Prik er een gat in en we zijn weer vijftig duizend jaar terug. Daarmee wil ik niets onbeleefds over mijn bet-over-achter-oud- her-terug-kwadraat-weg-over-grootvader zeggen, maar als hij een knuppel slingerde kon het ding tenminste niet atoomploffen. Nieuwsgierigheid en beleefde manieren brengen de mens knapjes vooruit. Kijk maar eens hoeveel meer comfort en tech niek we in de afgelopen vijfhonderddui zend jaar bereikt hebben. Ik heb niets tegen de theorie dat on mensen, mensdieren en wreedaards mis schien ook wel ergens goed voor zijn. Al leen moeten deze zich niet bedienen van de hulpmiddelen die de beleefde en be schaafde personen tijdens de loop der millenniën geschapen hebben. Als iemand redeloos wil haten en zijn medemensen wil kwellen en vervolgen, laat hem dan een dierenhuid vangen, een knuppel be werken, in een gat in de grond gaan wo nen en proberen zelf vuur te maken. Maar als hij een bolhoed wil dragen, nylon ondergoed, een paraplu of een ma chinegeweer hanteren, centraal verwarmd wonen met een televisiescherm, dan moet hij heel beleefd tegen me zijn en mag hij geen waterstofbommen gooien. Dat heb ik uit mijn diepteboek opge stoken. H. B. Fortuin Advertentie BESTEL VROEGTIJDIG UW MARKIEZEN ZONSCHERMEN aluminium Jaloezieën Wij kunnen er NU de grootste zorg aan besteden Vraag vrijblijvend prijsopgave bij de oudste zaak van Haarlem en omstreken Nassaulaan 76 - Haarlem - Tel. 10743 Opgericht in 1878 Koudegolf. Een koudegolf die het midden en het oosten van Turkije heeft getrof fen heeft tot dusver aan acht personen het leven gekost. In het gebied van Si- val vroor het vrijdag 30 graden Celsius. In de omgeving van Bigol hebben troe pen wolven honderden schapen en een tiental honden verscheurd. Verkenning. Een tiental Russische duik boten. die te Sassona in Albanië zijn ge stationeerd, kruist op het ogenblik door de Egeïsche en de Ionische zee. Vol gens Griekse persberichten zouden zij uitkijken naar kreken en grotten, waar zij eventueel zouden kunnen schuilen in geval van een conflict. Vermindering. De Amerikaanse ambassa de te Rabat heeft meegedeeld, dat enke le Amerikaanse vliegvelden in Marokko gesloten zullen worden, als onderdeel van de Amerikaans-Marokkaanse over eenkomst inzake de vermindering van de Amerikaanse militaire installaties op Marokkaans grondgebied. In totaal zijn, de nieuwe bases meegerekend, 2500 Amerikaanse militairen en familie leden van militairen afgevoerd van de bases in Marokko. Nigerianiseren. Maandag zullen 33.000 Nigeriaanse spoorwegmannen het werk neerleggen. De „Nigerian Union of Rail- waymen" eist ontslag van de voorzit ter van de „Nigerian Railway Corpora tion", die haar zetel in Londen heeft, Sir Ralph Emerson en „nigerianisatie" van de onderneming. Onstcrfelijken. De „onsterfelijken" van de Franse academie, die waken over de Franse taal, hebben besloten langer te werken. Hun zittingen, op donderdag, worden met ingang van de volgende maand met een half uur verlengd, om dat bij de nieuwe herziening van de Franse dictionaire zo weinig vorderin gen worden gemaakt. De „onsterfelij ken" zijn in 25 jaar pas tot de letter C gekomen. In het meer van Baldeney bij Essen heeft men na vier weken speuren het lijk van de 53-jarige Herbert Rambeau direc teur van een der Krupp-fabrieken. gevon den. De politie neemt aan dat Rambeau in een toestand van lichamelijke en gees telijke uitputting zelfmoord heeft ge pleegd. Rambeau verdween op maandag 11 ja nuari. Hij was des morgens reeds om half zeven zonder papieren of geld in zijn auto gestapt. De auto vond men later aan de oever van het meer. Het zonderlinge was dat in de dagen voor afgaande aan zijn verdwijning niets er op had gewezen dat Rambeau zelfmoord plannen had. Hij was de vrijdag tevoren uit India teruggekeerd, waar hij voor Krupp goede zaken had gedaan. Men dacht aanvankelijk aan een misdaad. Hoe het kwam. De ministers van onder wijs van de tien Westduitse deelstaten hebben vrijdag op een bijeenkomst in Hamburg besloten dat kandidaten voor het leraarschap in de toekomst de voor naamste feiten moeten kennen, welke leidden tot de vernietiging van de wets- orde tijdens het naziregime. Zij moeten ook de Duitse geschiedenis van de afge lopen honderd jaar kennen en zij zullen speciale cursussen krijgen over de rech ten en plichten der burgers. Doe het zelf. Heel Mogliano Veneto en omstreken heeft de mond vol van de tuinman Luigi Zavan en zijn vrouw, die vijfendertig kalkoeneneieren in hun bed hebben „uitgebroed". Zavan en zijn vrouw hadden zich over vijftig eieren ontfermd nadat de hen ziek geworden was en weigerde op de eieren te gaan zitten. Vijfendertig waren uitgekomen. Bus vol ruzie. In een autobus in Napels ontstond vrijdag een hooglopende ruzie tussen de „bemanning" en een tiental passagiers, die weigerden voor hun kaartjes de vrijdag ingegane nieuwe tarieven te betalen. De chauffeur koos de wijste weg. Hij reed alle haltes en het eindpunt voorbij en stopte pas voor het hoofdbureau van politie, waar pro ces-verbaal tegen de recalcitrante pas sagiers werd opgemaakt. Rupsen. Miljoenen rupsen hebben in de buurt van Machadadorp in Oost-Trans vaal een trein tot stilstand gebracht en gedwongen acht kilometer terug te rij den. De wielen van de locomotief draai den door op de glibberig geworden rails en de trein moest ten slotte naar Ma chadadorp terugkeren omdat het water in de ketel opraakte. De rails moesten worden schoongemaakt om het verkeer weer mogelijk te maken. Rupsen hebben grote schade toegebracht aan de katoen- oogst in een groot deel van Transvaal en Natal. Onderneming. Op hun moeilijke tocht naar Rome zijn in Lecco twee jonge Duitse oorlogswezen gearriveerd, een drie me ter hoog houten kruis torsend. Zij dra gen het kruis om de beurt, en weigeren de vaak door automobilisten aangebo den lift. Het doel van de reis is in de Sint Pieter te bidden voor de hereniging van Duitsland en voor de wereldvrede. Eenmalig. Een Westduitse chemische in dustrie heeft een synthetische vezel ge maakt waarvan „papieren" overhem den kunnen worden gemaakt, die weg gegooid kunnen worden als ze te vuil zijn geworden. Het materiaal voor de nieuwe papiersoort kan gekleurd en be drukt worden en is even sterk als de normale stoffen waarvan men over hemden fabriceert en bovendien wa ter- en vuilafstotend. Berooiden. Door een brand in de krotten wijk van Hong Kong zijn 1.200 Chinese vluchtelingen dakloos geworden. De brand duurde twee en een half uur en verwoestte 200 houten hutten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3