RENAULT „DE MAN DIE VERDWIJNEN MOEST" Jeugdig mensenredder voor moedig optreden gehuldigd AUTOMOBIELEN BRONNLEY Agenda voor Haarlem en de IJmond Nieuwe Hitchcock midden in de roos M. NIESSEN Vier doden in het verkeer Invaliditeitsrente gaat omhoog Jeugdige diefjes Zaadhandel Jan Roozen ALLES VOOR UW TUIN A. Jacohson raadslid van Bloemendaal Examens elsen-1.1 tntiiden Santpoort Heemskerk GRATIS STOFZUIGER Corrigeer uw figuur Plan voor flatbouw aan Willem de Zwijgerlaan Concert en filmavond van „St.-Michaël" H. P. Ransijn 40 jaar bij Stork Hijsch HUIDVERZORGINGSZEEP l.so Ds. mr. J. G. de Jongh vijftig jaar predikant Bestuur van Katholieke Jeugdraad Haarlem Aartsbisschop van Tabora in Heemstede Kindervoorstelling van Piggelmee Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Z.W'ERDAG 13 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentie SPEK STRAAT 5 - TEL. 10061 Als opvolger van de heer J. W. Wichers is gekozen tot lid van de gemeenteraad van Bloemendaal de heer A. Jacobson. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad zullen de geloofsbrieven worden onderzocht. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen rechten: A. M. A. H. van Tetering. Heemstede Kandidaatsexamen Frans: J. de Groote, Bloemen daal. .Amsterdam Vrije Univ. Kandidaatsexamen Ne- derl. taal en letterkunde: J. W. Geels, Haarlem. Cary Grant in een eigenaardige positie in .De man die verdwijnen moest". IEDERE KEER is de bioscoop een extra attractieve gelegenheid, wanneer er een film van Alfred Hitchcock draait. Voor de nieuwste Hitchcock geldt dat zeker. „De man die verdwijnen moest" behoort wel tot de beste thrillers die hij heeft afge leverd. In tegenstelling tot zijn vorige, niet overal even gunstig ontvangen, werkstuk is „De man die verdwijnen moest" al spoe dig duidelijk wat de partijen betreft, die het tegen elkaar opnemen. Een duistere misdadigersbende heeft het voorzien op het leven van een jong, onder- Stadsschouwburg: Vandaag 20.15 uur: Rotterdams Toneel met „Spel der vergis singen". Zondag 20 uur: Rotterdams To neel met „Toneel op het kasteel". Maandag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Hier met de poet". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De ideale vrouw", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 20.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatte Petticoat", 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.13 uur en maan dag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Sapphire, het meisje uit de tulipbar", 14 jaar. Vandaag 23.30 uur: „Meisjes op bestelling", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Zoals zij geschapen zijn", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „Met de kapitein aan tafel". 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 en woensdag 14.30 uur: „Kouwe drukte", alle leeftijden. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Mensen im Hotel", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Door braak bij Scapa-Flow", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Het lot van een mens", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Het laatste para dijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met maandag 20 uur: „Rose Marie Nitribitt', 18 jaar. Zondag 14.30 uur: „We zien ze rennen", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10—22 uur: Ex positie van tekeningen van Hans Mulder. Woning Spaarndammerdtfk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10 30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Jan van Geem. Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 10— 17 en zondags van 13—17 uur: expositie van leden-beeldende kunstenaars van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- :aan in Haarlem" van vrijdag 12 februari.) ZATERDAG 13 FEBRUARI Jeugdhuis, 20 u.: Toneelavond Advendo. Rex, 20 uur: ,.De slag in de Koraalzee". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Hopla Connie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, open van 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 14 FEBRUARI Walserjj-Oost, van 14 tot 16 uur: Expo sitie Leen Spierenburg. Rex. 15 en 20 uur: „Hopla Connie". Thalia, 15 uur: „De man met de stalen vuisten"; 20 uur: „De slag in de Koraal zee". MAANDAG 15 FEBRUARI Raadhuis, van 10 tot 12 uur: spreekuur loco-burgemeester. Rex. 20 uur: „Hopla Connie". Thalia, 20 uur: „Opstand der sexen". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, open van 14 tot 16.30 uur. Jeugdgebouw, 20 uur: Toneelavond Plan keniers. Brulboei, van 19.30 tot 21 uur: openbare ruilbeurs. ZATERDAG 13 FEBRUARI Provinciaal Ziekenhuis, van 14 tot 16 en van 19 tot 21 uur: Expositie in Musis Sacrum. ZONDAG 14 FEBRUARI Provinciaal Ziekenhuis, van 10 tot 12. van 14 tot 16 en van 19 tot 21 uur: Expo sitie in Musis Sacrum. MAANDAG 15 FEBRUARI Provinciaal Ziekenhuis, van 19 tot 21 uur: Expositie in Musis Sacrum. Marquette-theater, zaterdag 20 uur en zondag 14.30 en 20 uur: „Jerry als baby sitter". nemend man, die met recht en reden van de prins geen kwaad weet. Hij wordt voor de verkeerde aangezien. De ironie van het lot wil echter dat de „verkeerde" niet be staat. Hij is een hersenschim, geschapen door de Amerikaanse geheime dienst om achter de plannen van de bende te komen. De ironie van het lot wil ook dat onze jonge man een groot portie eergevoel heeft en dat hijnieuwsgierig is. Nu, dat gaat hem niet „in zijn kouwe kleren zitten." Hij verzeilt van het ene avontuur in het an dere, van de ene verbazingwekkende ont wikkeling in de volgende. Hij wordt ge zocht voor een moord, die hij niet heeft begaan. Hij moet de bescherming van de politie zoeken tegen de moordenaars, die hem naar het leven staan. Een alleraar digste jonge vrouw kruist zijn pad, maar ook deze vrouw speelt een allengs gewich tiger rol in de affaire, welke onze held ieder ogenblik noodlottig dreigt te worden. Er is een imposant en zeer effectrijk slot voor nodig om iedereen loon naar werken te geven, een even melodramatisch slot als menige western heeft, maar wat een verlichting als we het hebben bereikt! Dan kan het lieve leven maar ditmaal let terlijk lief pas beginnen. Ja, het is een heel goede Hitchcock. Vraagt men waarom, dan stuiten we op de haast paradoxale situatie, dat de in trige duidelijker wordt naarmate de com plicaties toenemen. Met een verbluffende trefzekerheid stapelt Hitchcock de ene spannende scène op de andere, brengt ze op maat gesneden tot elkaar in verhouding en laat ze in en uit elkaar voortvloeien met een logica, die ons meesleept naar het onafwendbare slot, dat de konsekwentie is van alle handelingen van alle personen in de film. Die handelingen zijn allemaal zorgvuldig geobserveerd. Hitchcock kijkt met -onze ogen en laat ons precies zoveel zien als nodig is om meer te willen zien, om meer te begrijpen. I}ij is nu eens een verteller, die feiten constateert, welke de held van het verhaal niet kent, dan weer de held zelf, die de feiten probeert te con stateren, welke wij al kennen en waarvan we nu het onderlinge verband gaan begrij pen. Wanneer de camera ons binnenvoert in een vergadering van de Geheime Dienst beweegt ze een tijdje rond de tafel, waar over het lot van de man, die verdwijnen moet, wordt gesproken. De Geheime Dienst kan niets voor hem doen. Deze vaststelling ondergaan we zintuiglijk, omdat de ca mera ineens omhoog gaat en we als in vogelvlucht op de mensen neerkijken, die het lot van onze held ten gunste zouden kunnen beïnvloeden. Ze doen het niet. We maken ons dus los van hen. We worden van hen weggetrokken, terwijl we ze juist wilden aanklampen om hen te bewegen de man, die ons zo sympathiek is, te red denDat is op het totaal, maar één onderdeel, één beweging van de camera, één door Hitchcock voorgeschreven film handeling. die slechts luttele seconden om sluit. Wat zegt hij er niet mee! En, zo kan men veilig aannemen, is het de hele film door: de beelden zijn doordacht, ze zijn bekeken, ze zijn precies zo, dat zij de beste uitdrukking vormen van wat belangrijk is voor het verhaal in zijn voortgang van mi nuut tot minuut. Het meest spectaculair is wel de aanval met het sproeivliegtuigje op onze eenzame held, wachtend in een ver laten landschap. Hoe goed wordt die scène voorbereid! Men voelt het aankomen, maar gelooft het niet En als het ongelofelijke waar wordt, ondergaat men haast lijfelijk de angst om zelfbehoud, die onze dappere vluchteling overvalt. Er zouden nog meer voorbeelden zijn aan te halen van het creatieve vermogen van Alfred Hitchcock, de man, die van het filmmaken alles weet. Ik zal u er niet mee bezig houden. Hjj hoeft niet te bewijzen dat hij het kan. Ik wilde het u slechts be wijzen. Wanneer men er gefascineerd naar wil kijken en zijn ontspanning in echte spanning zoekt, men sla „De man die ver dwijnen moest" niet over. De film is in gezet in Rembrandt te Haarlem. P. XV. Franse Advertentie in bruikleen bij reparatie (/),7- GR. HOUTSTRAAT Tel 16693 132 Het lot van een mens (Studio) „Het lot van een mens" is een Russische film, die het leven van één man beoogt weer te geven. Het verhaal is voor onze westerse begrippen ouder wets melodramatisch, maar gaat achter het ijzeren gordijn wellicht voor pakkend realisme door. Het vreemde is echter dat dit verhaal, dat bij ons al lang verleden tijd zou zijn, filmtechnisch zó pakkend ge realiseerd wordt dat het a'le'-zins de moeite waard is te gaan kijken. En uit ander oogpunt is het natuurlijk ook be langwekkend te constateren hoe volstrekt anders dan hier het artistieke ontwikke lingspeil in Rusland zich manifesteert in de verhouding filmtechniek en filmdrama. De camera's registreren niet maar schil deren; de beelden zijn zo impressionis tisch, dat men aan de beste avantgardis- tische scholen moet denken. Tot slot nog het erbarmelijke verhaal: een man trouwt, moet de oorlog in, er vaart de ellende van de Duitse kampen, ontvlucht en vindt zijn dorp platgescho ten. Van zijn gezin leeft alleen nog de zoon, maar die sneuvelt op de dag dat Duitsland capituleert. De man neemt een jongetje als zijn kind aan en begint een nieuwe toekomst. Enkele opvallend na- ieve partijpropagandistische fragmenten neme men glimlachend op de koop toe. Sapphire, het meisje uit de Tulip Bar (L i d o). Onder deze ietwat canailleuse titel gaat een uitzonderlijk gave psycholo gische thriller schuil, waarin de Britse re gisseur Basil Dearden ons onder vermij ding van alles wat naar effectjagerij zweemt confronteert met het probleem van de rassendiscriminatie. Dat probleem is hier geprojecteerd in de tragische lief de van een jonge sympathieke Brit voor een bijna blanke kleurlinge, Sapphire Ro berts, die niet anders begeert dan door een huwelijk met deze jongeman haar verne derende paria-status te ontvluchten. Maar juist als zij, door het forceren van een dwanghuwelijk, in haar opzet schijnt te slagen, wordt Sapphire die in al haar berekening toch ook als een schuldeloos slachtoffer van de heersende rassenvoor oordelen beschouwd moet worden ver moord door een onbekende. Met de ontdekking van deze moord be gint de film, die zich verder ogenschijn lijk geheel ontwikkelt volgens het geijkte procédé van de „betere" detectivero man: de ontrafeling van de eventuele mo tieven en de eliminatie der vele mogelijke verdachten. Maar deze film is méér dan een intelligent opgebouwd „wie-is-de->da- der"-verhaaltje. Zij is ook een ontroeren de, vaak aangrijpende speelfilm, waarin de dramatis personae verdachten en speur ders te zamen geen „uitgekookte" excen triekelingen zijn, maar doodgewone, le- vensware mensen, geregeerd en gedreven door liefde en haat, door angst en medelij den. Zij is bovenal een schokkende aan klacht tegen de verschrikkelijke verdwa zing van de rassenhaat en als zodanig helaas! van universele betekenis. Een film uit honderden! Operatie Petticoat (Frans Hals). De zonderlinge caprio len van een Amerikaanse duikboot-in- oorlogstijd, waarin vijf Marva-officieren de bemanning komen completeren en de lingerie der dames tenslotte beslist over het behoud van het schip oogsten bijzonder veel belangstelling. De zesde week van echt amusement is ingegaan! Doorbraak bij Scapa Flow (Roxy) Een Duitse herinnering aan de oorlog, waarin de U-boten heel wat regis- ter-tonnen tot zinken brachten, beheerst het witte doek. De heldendaden der Kriegs- marine worden er niet in verloochend. Van maandag af „Ik ben een verklikker", een film over een man, bevreesd voor de wraak voor zijn verraad. Met de kapitein aan tafel (Minerva) Wie mee aan deze tafel zit, krijgt tijdens de avondvoorstellingen een portie vrolijkheid geserveerd, waar hij lang op kan teren. De matinees ook woens dag vermelden George Formby in „Kou we drukte". Maandag en dinsdag opnieuw „Menschen im Hotel". De man die verdwijnen moest (Rembrandt). Elders in dit nummer meer over deze jongste film van Hitchcock. De ideale vrouw (C i n em a P a 1 a c e). Rond de innemen de verschijning van Ruth Leuwerik is een amusante filmfantasie gesponnen, waarin de charmante filmster verzeild raakt in de politiek en ook op dat terrein hartver- overend blijkt te wezen. Een pretentieloze komedie, die men gaat zien om zich er zorgeloos vrolijk mee te maken. Zoals wij geschapen zijn (L u x o r). De Italiaanse filmindustrie werkt graag het thema uit van de jonge vrouw, die handelt naar haar impulsen en met echt zuidelijk temperament hevig liefheeft of dodelijk haat. Ook in deze film vormt dat thema de grondslag voor vele variaties, die niet zelden een sterke melo dramatische keer nemen. Met gezichten als vraagtekens keken de leerlingen van mees ter Van Langeveld op de Prins Bernhard- school voor v.g.l.o. aan de Vrouwen straat in Haarlem van hun schriften op toen gistermiddag even over drieën een dame en verschei dene heren hun klas binnenstapten. Het gezelschap ging voor het bord met de in gewikkelde breuksom staan waarna ds. G. H. van der Woord, de voorzitter van het schoolbestuur, aan de jongens uitlegde wat het doel van dit onverwachte bezoek was, namelijk de hul diging van een van de leerlingen, de 13- jarige Jan Prinsen, die op 18 januari jongstleden de 10- jarige Jan Doets uit de Duvenvoordestraat van de verdrinkings dood redde. Jan Prinsen, die aan de Van der Duijnstraat in het Ramplaankwartier woont, was die dag onderweg van school naar huis. Op het bruggetje over de oude tankgracht langs de Lorentzkade bleef hij even staan kijken naar een paar jongens die zich op de dichtgevroren gracht hadden gewaagd. Het ijs was echter nog niet dik genoeg. Plotseling zag Jan dat een van de jongens door de dunne ijs laag onder de brug heen zakte en direct kopje onder ging. Hij bedacht zich geen moment en rende het bruggetje af naar de wallekant. Daar de drenkeling enkele meters van de kant in het wak lag moest Jan om hem te bereiken een stukje over het ijs lopen. Toen hij echter zag dat de jongen voor de tweede maal wegzonk sprong hij zonder aarzelen in het ijskoude water. Hij slaagde erin de drenkeling vast te grijpen en naar een brugpijler te trek ken om daar even op adem te komen. Even later bereikten redder en geredde veilig de kant. Beide jongens hebben van hun avontuur behalve een nat pak gelukkig niets nadeligs overgehouden. Toevallig kwam de heer Doets, de vader van de ge redde jongen er enige dagen later achter waar Jan Prinsen woonde. Hij kwam op bezoek om Jan te bedanken, maar deze zat op hetpolitiebureau. Hij had na melijk die dag gespijbeld en een politie agent had hem meegenomen. Het liep echter voor Jan toch nog goed af toen de politie van de heer Doets vernam hoe moe dig hij zich enkele dagen tevoren had ge dragen. Nadat ds. Van der Woord Jan Prinsen met zijn menslievende daad en zijn ouders met hun zoon had gecomplimenteerd, bracht de heer Joh M. Schmidt namens het Dokter W. E. Merens Fonds de jeugdige redder hulde voor zijn kordaat optreden. Hij overhandigde Jan het loffelijk getuig schrift van het Dokter Merens Fonds en enige benodigdheden voor Jans grote lief hebberij, de vissport. Verder gaf de heer Schmidt de jongens nog een aantal tech nische aanwijzingen bij het redden van drenkelingen. Daarna mocht een stralende Jan Prinsen de gelukwensen van zijn schoolvriendjes in ontvangst nemen. Advertentie door een perfect passende GAINE GORDEL of CORSET CORSETIèRE MEVROUW Floraplein 18 Telefoon 13796 B. en W. van Bloemendaal zijn voorne mens met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet een bouwvergunning te verlenen aan de n.v. Annemersbedrijf W. Thunnissen uit Heemstede voor de bou van twee flatgebouwen met garages aan de Willem de Zwijgerlaan in Overveen. Het bouwplan ligt tot 23 februari ter inzage op de gemeentesecretarie van Bloemendaal. Genoemde flatgebouwen zijn ontworpen door de Overveense architect K. Aan stoot. Zij hebben drie woonlagen en om vatten respectievelijk 22 en 6 woningen met 22 bijbehorende garages. Het com plex zal worden gebouwd op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Domp- vloedslaan in Overveen. De r.k. harmonie „St. Michaël te Heem stede geeft woensdag 16 februari een con cert in het Minerva theater, dat onder lei ding zal staan van haar dirigent, de heer N. H. van Ossenbruggen. Het program ma vermeldt onder meer de uitvoering van de ouverture „Raymond" van Am- broise Thomas, de Slavische Rhapsodie van C. Friedeman en de ouverture „Riën- zi" van Richard Wagner. Na de pauze volgt de vertoning van „Onvergetelijke melodie," de bekende film over het leven van Chopin. Dezer dagen was de heer H. P. Ransijn veertig jaar in dienst bij de werf Conrad Stork Hysch n.v. te Haarlem. De heer Ransijn, die werkzaam is als voorman materiaalvoorziening, ontving van zijn di rectie een geschenk in couvert en een me daille. Het jubileumfonds schonk de jubi laris namens de collega's diverse cadeaus. „Hier Jan, je hebt dit eerlijk verdiend", zei de heer Joh. M. Schmidt toen hij Jan Prinsen het lofelijk getuigschrift van het Dokter W. E. Merens Fonds overhandigde als bewijs van erkente lijkheid voor diens redding van een drenkeling. Advertentie Zaterdag 20 februari zal het vijftig jaar zijn geleden, dat onze oud stadgenoot ds. mr. J. G. de Jongh uit Bilthoven werd in geleid (bevestigd) als predikant in de Evengelisch Lutherse Kerk. Ds. mr. De Jongh werd op 7 mei 1883 te Haarlem geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium in zijn geÖoortstad en studeerde daarna verder nog aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij op 10 juli 1908 zijn kandidaats examen theologie deed en aan het evan gelisch luthers seminarium, eveneens te Amsterdam. Nadat de heer De Jongh op 6 oktober 1909 proponent was geworden in de Evangelisch Lutherse Kerk werd hij op 20 februari van het daaropvolgend jaar (1910) door wijlen ds. J. H. Grottendieck, toen nog predikant te Dordrecht ingeleid (bevestigd) als predikant van de evange lisch lutherse gemeente van Zierikzee. Op 3 november 1918 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Amersfoort, waar hij werd ingeleid (bevestigd) door wijlen ds. J. L. F. de -Meyere, toen nog predikant van de evangelisch lutherse ge meente van Haarlem. Deze zijn tweede en laatste gemeente diende ds. De Jong tot 1 juli 1948, toen hem op ruim vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat heeft hij nog enige ja ren preek- en ook spreekbeurten vervuld totdat hij om gezondheidsreden daarmede moest ophouden. Tijdens zijn ambtsbediening te Zierikzee en ook te Amersfoort was ds. De Jongh bestuurslid van de plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Protestanten Bond en tijdens zijn langdurige ambtsbediening le Amersfoort was hij daar ook bestuurs lid van de plaatselijke afdeling van de vereniging tot Reclassering en gezinsvoogd en toezichthouder op voorwaardelijk ver oordeelden. Naderhand studeerde de heer De Jongh nog rechten en hij deed op 13 december 1923 zijn doctoraal examen rechten aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Daarna heeft de jubilaris van 9 april 1924 tot 1948 naast zijn predikantschap van de evengelisch lutherse gemeente van Amersfoort te Amersfoort ook nog ongeveer vierentwin tig jaar een advokatenpraktijk uitgeoefend. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. De Jong om een her denkingsrede uit te spreken en ook niet om te recipiëren. Het bestuur van de Katholieke Jeugd raad Haarlem heeft een wijziging onder gaan. De samenstelling van het bestuur is thans als volgt: voorzitter mr. J. F. M. M. Brons, secretaris (aftredend) F. E. Gusten- hoven, Deckerstraat 20, Haarlem, tel. 17175, penningmeester: C. Huyg, leden: mr. J. N. Meysing, W. Smit en mejuffrouw J. Fijen, aalmoezenier H. Bertels, Koningstraat 18, Haarlem. In de parochie van de H. Bavo te Heem stede wordt thans een bliksemactie on dernomen ten einde gelden te verzame len voor de bouw van een katholiek doof- stommeninstituut in Afrika. Het ligt in de bedoeling, dat deze inrichting geheel on der Nederlandse leiding zal staan. De pa- rochiejeugd heeft de laatste tijd naarstig vele kunst- en gebruiksvoorwerpen ver vaardigd, die morgen (zondag) van elf uur af in gebóuw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg zijn te bezichtigen. De ze voorwerpen zullen dan ten bate van het bovenomschreven doel worden verkocht. Deze actie werd ingeluid door monseig neur Bronsveld, aartsbisschop van Tabo ra in Afrika, die momenteel met vakan tie in Nederland vertoeft. Hij werd op ori ginele wijze in de parochiekerk ingehaald door de katholieke schooljeugd, die hem met handgeklap en geïmproviseerde tam tams een soort Afrikaanse ontvangst be reidde. De aartsbisschop werd vervolgens hartelijk begroet door pastoor C. Pouw. Zondag zal tijdens alle missen een predi katie worden gehouden door pater B. Hen- sen W. P., die daarbij een uiteenzetting geeft van het belang van een katholieke missie in Afrika. Des avonds om acht uur houdt hij nog een causerie in „Nieuw Ber kenrode" over het onderwerp „Mijn zwerftochten door Afrika". Deze lezing zal met een aantal kleurendia's worden ge ïllustreerd. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 Te Siebengewald (L.) is de 72-jarige heer W. Hekerman gedood doordat hij werd aangereden door een personenauto, be stuurd door een 26-jarige vertegenwoor diger uit Boxmeer. Na de aanrijding sloeg de wagen over de kop en viel in een sloot. Bij onderzoek bleek, dat de vertegenwoor diger sterk onder de invloed van sterke drank verkeerde. De politie heeft hem op gesloten. In Amsterdam is de 63-jarige heer T. Spiekstra op de Westerdoksdijk onder de achterwielen van een achterruit rijdende tankwagen geraakt. Hij was op slag dood. In Bennekom is de 12-jarige Willy Ro- zenboom, toen zij op de fiets naar school reed, bij het passeren van een landbouw trekker met aanhangwagen gaan slingeren, waardoor zij viel en door de aanhang wagen werd overreden. Het meisje was onmiddellijk dood. In Schoonoord (Dr.) zette een vracht autochauffeur, voordat hij wegreed, een aantal op de weg spelende kinderen in de berm. De 3-jarige Jan Smit liep echter terug en werd door de vrachtauto over reden. De kleine was vrijwel op slag dood. De mvaliditeitsrenten zullen binnenkort worden verhoogd. Er is namelijk een wets ontwerp te verwachten waarin met ingang van 1 april de toeslagen zullen worden verhoogd van 190 percent op het grond- bedrag tot 290 percent. De gezinstoeslag zou op 72,— per maand worden gebracht. De politie van Bussum heeft drie broer tjes van 14, 12 en 10 jaar aangehouden die in winkels in Bussum en Hilversum tal van goederen hebben ontvreemd. Op de zolder van de ouderlijke woning trof de politie een geheime bergplaats aan waar meer dan honderd artikelen waren opge borgen met een waarde die ver boven de 600 gulden uitgaat. Het gestolene bestond uit grammofoonplaten, sigaren, speelgoed, draagbare radio's, pick-ups, een klarinet, vulpennen, wekkers, filmrollen, lampjes, blikken snoep, sigarettenaanstekers en speelgoedrevolvers. De kinderen komen uit een goed milieu en de ouders waren volkomen onkundig van hun praktijken. Morgen, zondagmiddag 14 februari, zal Anneke Elro met haar Rotterdamse Kin dertoneel optreden in Haarlem. Ten tone le wordt gebracht het sprookjesspel Pig gelmee. Dit verhaal waarvan honderddui zenden boeken verkocht werden, werd niet eerder ten tonele gebracht Met deze voor stelling wordt momenteel tevens een gro te radio-tournee gemaakt Het sprookje Piggelmee is een der al leroudste sprookjes. Piggelmee woont met zijn vrouwtje in een oude omgekeerde Keulse pot totdat er een Tovervisje aan het strand verschijnt die hun een echt huisje zal toveren. De figuren, kostuums en decors verto nen een sprekende gelijkenis met de figu ren oiit de sprookjesboeken. Naar traditie heeft ook thans Anneke Elro de algehele leiding van deze middag die gegeven wordt in het Concertgebouw en waarvan de aanvang is om 2.30 uur. Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING,. ZIJIWJG 63 - TElEfOON-15M1 (2 LIJNEN) Aantal leden 24000 Contributie 1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid BEVALLEN van een zoon: 11 febr.: T. T. Holsappel—Wijnia, M. BijlsmaAlves, M. A. van Looij—Does; 12 febr.: T. van der HolstSpit, M. M. van der HoornVan der Putten, W. van der Pol—Van der Walle. BEVALLEN van een dochter: 9 febr.: W. E. Revers—Lether, 11 febr.: C. A. C. SandfortScheepers, C. Schoon—Roos, A. MeijerKoster, M. A. Koedam—Bongers; 12 febr.: C. Franken—Van Oeveren, J. J. A. HijmaOp de Weegh. OVERLEDEN: 9 febr.: A. S. Gaaster- land—Bering, 45 jaar, Lorentzkade. 10 febr.: A. de WaalHofmeijer, 77 j„ Merk manstraat. J. L. Born. 47 j., Rozenprieel- straat. 11 febr.: J. A. M. Sterk—De Jong. J A. Klink. 62 j., Tempeliersstraat. GEHUWD: 12 febr.: J. de Waard en J. van Koerten. Nieuws in het kort Zanguitvoering. Het Christelijke meisjes- en kinderkoor „Kunst der Jeugd" geeft op zaterdag 20 februari in zaal „Ti- voli" in Zwanenburg een uitvoering onder leiding van de heer J. Th. Westerdaal. „Werkende Jeugd". De christelijk- sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd", afdeling Haarlem, belegt op don derdagavond 18 februari in het Her vormd Jeugdhuis aan de Schoterweg in Haarlem voor leden en belangstellenden een contactavond, waar de toekomstplan nen van deze organisatie van werkende jongeren van 16 tot 20 jaar zullen worden ontvouwd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7