SCHEEPVAART Mij. voor de Walvisvaart is niet ontevreden Westduitse ambtenaren krijgen vier procent salarisverhoging 5 De beurs HBU geeft Argentinië 15 miljoen krediet Nederlandse verf export steeg met 20 De buitenlandse handel in januari Nederlandse kolen- produktie kon in 1959 geheel worden afgezet Overeenstemming op enkele punten Amerikaanse oliemijen vrijgesproken Plan voor EEG-melk- beleid MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Aantrekkelijk bod op aandelen zal ernstig worden overwogen Het EEG-buitentarief Critiek van margarine industrie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Eerste stap aan Duitse loonfront Integratie in warenhuis sector Blaatiwhoed had hogere resultaten Interunie 'f 9,- dividend De directie van de Nederlandse Maatschappy voor de Walvisvaart te Amsterdam is niet ontevreden over de tot nu toe in het boekjaar 1959-1960 behaalde vangst resultaten. Aldus heeft zy in de heden gehouden jaarvergadering medegedeeld. Men is nu ongeveer op de helft van het seizoen. Over de resterende periode valt nog weinig te zeggen. Per 10 februari j.l. waren de produktiecyfers als volgt: 11.127 ton traan, 209 ton spermolie, 2.177 ton vleesmeel en 737 ton bevroren walvisvlees. De hoeveel heid van het laatstgenoemde produkt een bij-artikel dat dit jaar voor de eerste maal in een diepvriesinstallatie aan boord van de Willem Barendsz wordt gefabri ceerd komt vry aardig overeen met het kwantum dat onder een verkoopcontract aan een Engelse maatschappy geleverd dient te worden. De produkties van dit bevroren vlees dat in Engeland veel gebruikt wordt als honden- en kattenvoer zijn voor 1959- 1960 en 1960-1961 voorverkocht. Het is mo gelijk meer van dit vlees te maken, doch men kampt met een transportvraagstuk. Ter oplossing van dit laatste zijn er be sprekingen gaande die in een vergevorderd stadium verkeren. De stijging met nauwelijks 10 percent van de vangsten voor een groot deel een gevolg van de toegenomen Russische produktie wordt geen factor van grote betekenis voor de prijsvorming geacht. De maatschappij kan haar bedrijf nu zij uit de conventie getreden is rustiger uitoefenen. De vangst wordt nu zelf be paald en getracht wordt de gestelde limiet te halen. Het nadeel van de vroegere re geling was dat in weinig dagen veel ge vangen moest worden. Thans is een groter aantal dagen beschikbaar. Het bestuur wilde zich niet uitlaten over de mogelijk heid van een hoger dividend in de naaste toekomst, daar de dividendbelasting onder andere afhankelijk is van de traanprijs. Men heeft geen idee hoe deze zich zal ont wikkelen. Het bestuur was van mening dat het uitgebrachte Noorse bod op de Willem Barendsz, de voorwaarden er aan verbon den in aanmerking nemende, eigenlijk geen bod was. Het is overtuigd dat, indien de maatschappij ja had gezegd, het bod toch niet doorgegaan zou zijn. Een bod op de aandelen zou misschien verstandiger ge weest zijn. Hoewel men het zou betreuren om tot verkoop van de maatschappij over te gaan, zouden zich omstandigheden kun nen voordoen het bestuur nam bij deze uitspraak de grootste reserve in acht dat een voor aandeelhouders bijzonder aantrekkelijk bod op de aandelen ernstig overwogen zou moeten worden. Deze of ferte zou dan echter niet onder de door een aandeelhouder genoemde liquidatie- waarde van 180 percent mogen liggen Aandeelhouders zullen eventueel van een De Hollandsche Bank-Unie te Amster dam en het Argentijnse staatssecretariaat voor de verbindingen hebben een voorlopi ge overeenkomst ondertekend voor de fi nanciering van een plan tot automatise ring van het telegraafnet van Bnenos Aires en omgeving, en voor de totstandkoming van telefonische en radiotelegrafisohe verbindingen tussen de Argentijnse hoofd stad en het binnenland. De Hollandsche Bank-Unie zal een kre diet openen van 15,2 miljoen gulden voor het staatssecretariaat van de verbindin gen voor de verwezenlijking van dit pro gramma, dat vooral betrekking heeft op de installatie van materiaal, dat in 1951 door Argentinië van Philips te Eindhoven werd gekocht. De rente zal zes percent per jaar be dragen plus een half percent per kwar taal als financierings-commissie. Het kre diet zal open blijven tot 15 december 1961 De aflossing zal van januari 1961 tot en met 31 december 1964 geschieden met een bedrag van 316.666 gulden per maand De Nederlandse verfexport ontwikkelde zich in 1959 zeer gunstig. In totaal wer zich in 1959 zeer gunstig. In totaal werd 16 miljoen kg verf voor een waarde van bijna 40 miljoen gulden geëxporteerd; zo deelt de exportgroep verf van de Vereni ging van Vernis- en Verffabrikanten me de. De verfexport heeft zich na de oorlog in een steeds opgaande lijn bewogen. In vergelijking met 1950 kan een verdubbe ling worden geconstateerd. Met veel energie werden de landen van de Euromarkt bewerkt. De export naar deze landen steeg met 33 percent in verge lijking met 1958. Van de totale uitvoer vond 45 percent zijn weg naar de E.E.G.- partners. Zeer opmerkelijk was ook de toename van de export naar Duitsland en Frankrijk, welke voor beide landen een verdubbeling te zien geeft. Duitsland be zet thans als afzetgebied na België de tweede plaats. De uitvoer naar Azië geeft eveneens een toename te zien en wel tot 22 percent van het totaal. De export naar Afrika liep enigszins terug en wel tot 14 percent van de totale export. Het weste lijk halfrond handhaafde zich op nage noeg hetzelfde niveau te weten circa 10 percent. De gemiddelde prijs gaf een kleine ver betering te zien. een verbetering, welke in de eerste plaats kan worden toegeschre ven aan prijsverhogingen, doch het gevolg is van een verschuiving in het exportpak ket. Berekend op de nationale produktie, neemt Nederland reeds vele jaren de eer ste plaats in op de ranglijst van de verf- exporterende landen. Volgens de door het Centraal Bureau oor de Statistiek samengestelde voor- opige gegevens bedroeg de waarde van 1e invoer in januari 1960 f 1.341 miljoen 'vorige maand t 1.399 miljoen), terwijl voor een waarde van 1.086 miljoen (vorige maand 1 1.279 miljoen) werd uitge voerd. De uitvoer bedroeg 81 percent van de invoer (91). De invoer steeg in januari 1960 t.o.v. januari 1959 met f 188 miljoen of 16 per cent en de uitvoer daalde met f 16 miljoen of 1 percent, zodoende vermeerderde het invoersaldo met f 204 miljoen en liep het dekkingspercentage met 15 punten terug. dergelijke gunstige offerte in kennis wor den gesteld. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 6 percent. (Van onze correspondent in Limburg) De hoofddirecteur der Staatsmijnen, ir. A. Hellemans, heeft in de ondernemings raad der Staatsmijnen meegedeeld dat de in 1959 bereikte netto-produktie van 7,5 miljoen ton in haar geheel kon worden afgezet. Bovendien vertoonden de voor raden aan het einde van het jaar een ge ringe vermindering, welke zich sindsdien heeft voortgezet. Hij wees op de goede resultaten van de ondergrondse mechanisatie, waardoor in het voorbije jaar al 48.9 percent van de totale produktie vol-mechanisch kon wor den gewonnen tegen 36.1 percent in 1958 Op het ogenblik heeft men de 50 percent al overschreden. Er werkten op 1 februari bij de staatsmijnen 42.149 mensen, van wie in de ondergrondse bedrijven 19.725 man, onder wie 18.469 mijnwerkers en 1256 be ambten. De hoofddirecteur, drs. A. Rottier, deel de mee dat de omzet der staatsmijnen aan derden in 1959 700 miljoen gulden heeft bedragen tegen 300 miljoen gulden in 1950. Er werd voor 80 miljoen geïnvesteerd. Aan bruto-lonen en salarissen werd 280 mil joen gulden betaald tegen 110 miljoen in 1950. BRUSSEL (Belga) De zitting van de ministerconferentie die de lijst G moet op maken, is zaterdagmiddag geëindigd. In een communiqué wordt verklaard dat de ministers het onderzoek van bijna alle op de lijst G gebrachte tariefposten hebben beëindigd en over een zeker aantal punten overeenstemming hebben bereikt. Zij heb ben ook de door de experts voorgestelde criteria voor het toekennen en beheren van de tariefcontingenten goedgekeurd waar van sommige landen de voor een zeer beperkt aantal produkten vastgestelde tarieven vergezeld willen zien gaan. De volgende bijeenkomst van de minis ters wordt op 29 februari 1 en 2 maart te Rome gehouden. (Reuter) De ministerraad bereikte overeenstemming over een gemeenschap pelijk buitentarief dat 95 percent van de handel der gemeenschap met derde lan den omvat. De vice-voorzitter van de Europese Ex ecutieve Commissie, de Italiaan Caron. zei dat men met de overige vijf percent waaronder de „moeilijke" produkten van zogenaamde lijst-G binnen zes weken tot twee maanden gereed zal zijn. (Rtr-AFP) Het gemeenschappelijk tarief zal naar het hoofdkwartier van de G.A.T.T. in Genève worden opgezonden voordat bijzonderheden worden gepubli ceerd De G.A.T.T. zal het volgens de ge bruikelijke procedure op zijn beurt ter kennis brengen van de contracterende par tijen. Caron wees er op zijn persconferen tie nog op dat de opstelling van het buiten tarief twee jaar vervroegd was om het op de komende zitting van de G.A.T.T. in mei te kunnen indienen. Een woordvoerder van de gemeenschap pelijke markt zei nog aan de journalisten dat de ministers het er ook over eens wa ren geworden dat invoerrechten op vlieg tuigen tot vijf ton worden opgeschort tot 31 december 1963. en voor vliegtuigen van vijf tot vijftien ton tot 31 december 1966 Voor vliegtuigen van meer dan vijftien ton zouden de douanerechten permanent wor den opgeschort. Uit bovenstaande grafiek blijkt dat het leven overal duurder is geworden. In de V.S. stegen de kosten van levens onderhoud t.o.v. 1958 nog geen 2*1». In Frankrijk echter met 7,4®V Italië, Oos tenrijk, Zweden, Engeland en Zwitser land lagen gunstig, want hier liepen de kosten 't minst op In Engeland en Zwitserland bleven zelfs gelijk in 1959 aan die in 1958. De deskundigen menen dat een geleidelijke stijging van het loon- en prijspeil in Europa te ver wachten is. Zaterdag heeft de Amerikaanse dis- trictsrechter Rovce H. Savage 29 Ameri kaanse oliemaatschappijen vrijgesproken van de aanklacht van samenzwering. Vol gens de rechter is de regering er niet in geslaagd te bewijzen dat de maatschap pijen in gemeenschappelijk overleg had den besloten de prijzen op te drijven tij dens de zogenaamde Suez-crisis. Naar mijn mening komt het bewijsmateriaal in deze zaak niet boven het niveau van achterdocht, aldus rechter Savage. In mei 1958 waren de maatschappijen in staat van beschuldiging gesteld door een federale „grand jury". De aanklacht was dat zij de Suez-crisis van 1957 hadden benut om de prijzen van ruwe olie en pe- troleum-produkten te verhogen, deze ver hogingen motiverend met groter vraag van buitenlandse markten. De opvatting van de regering was dat de binnenlandse voorraden voldoende waren. Rechter Sa- vage zei dat er „economische rechtvaar diging" was voor de prijsverhoging en dat hij er geen samenzwering in kon zien. De margarine-industrie uit de zes lan den van de EEG heeft een nota opgesteld naar aanleiding van de voorstellen van de EEG-executieve commissie over het ge meenschappelijk landbouwbeleid in de melksector. Men is van mening dat de voorstellen van de commissie zullen moe ten worden herzien, en wel zo „dat het beleid voor de melksector in overeenstem ming wordt gebracht met de grondbegin selen voor het verdrag va*i Rome". De nota bevat de volgende conclusies: a. stijging van de melkproduktie boven de normale afzetmogelijkheden moet worden voorkomen; b. indien overproduktie on vermijdelijk is, dan moet de afzet van alle zuivelprodukten en vooral die van con- sumptiemelk, worden gestimuleerd; c. bijzonder steun aan de boterafzet betekent discriminatie; d. het kostprijsverschil tus sen boter en plantaardige voedingswetten berust op natuurlijke oorzaken; e. inko mensoverdracht van de consumenten van plantaardige vetten naar de producenten van boter is niet te rechtvaardigen. Ten slotte wordt geconcludeerd, dat men niet kan toelaten dat de moeilijkheden in de zuivelsector ten gevolge van overpro duktie worden opgelost ten koste van de consumenten en producenten van marga rine en andere plantaardige vetten. Zo'n beleid, zo wordt opgemerkt, zou ongunstige repercussies hebben zowel op de voeding als op het budget van de consumenten; gevolgen hebben op loon- en prijsbewegin- voorts zou het onder andere inflatoire gen, en de meest economische internatio nale verdeling van produkten belemme ren. Abbedijk 13 te Rotterdam. Achilles 14 te Hamburg. Acila 14 v. Kaapstad n. Fremantle. Acmaea 14 270 m. o.z.o. Malta n. Turku. Aegis 14 240 m. w.n.w. Jamaica n. Maracaibo. Agamemnon 14 v. Port of Spain n. Paramaribo. Akkrumdijk 14 te Londen. Alcor 14 150 m. o.z.o. Madeira n. Antwerpen. Aldabi 15 te Santos. Algol 15 te Kaapstad. Algorab 14 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alhena 13 v. Santos n. Buenos Aires. Alioth 15 te Houston. Alkaid 14 30 m. z.w. Ouesant n. Rotterdam. Alkes 15 te Le Havre. Alkmaar 15 te Rotterdam. Almkerk 15 te Rotterdam. Alnati 13 v. Rotterdam, 14 te Hamburg. Alpherat 14 200 m. z.z.o. Sint Vincent n. Antw. Ameland 14 te Curagao. Ajnerskerk 16 te Sydney verwacht. Ammon 13 v Amsterdam n. West-Indië Ampenan 14 140 m z.o. Tarakan n Manilla. Amstelkroon 14 750 m. w.n.w. Walvisbay naar Capetown. Amstellaan 15 te Yawata. Amstelsluis 14 730 m. n.n.w. Guam n Sydney. Angolakust 13 v. Luanda n. Pointe Noire. Appingedijk 14 te Cristobal. Area 14 te Curagao. Arendskerk 14 v. Port Sudan n. Suez. Ares 14 te Antofagasta. Arnedijk 14 te Rotterdam. Artemis 14 500 m. n.n.o. Guadeloupe n. Curagao. Asmidiske 14 te Amsterdam. Atys 14 1260 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Axeldijk 18 te Le Havre verwacht. Baarn 13 te Londen. Balong 14 te Savannah. Balticborg 13 et Amsterdam. Banda 14 te Singapore. Banggai 14 v. Calcutta n Sulaubukom. Bantam 13 25 m. w. Lissabon n. Port Said. Bengalen 14 v. Ummsaid n Khor Al Mufatta. Beninkust 14 v. Victoria n. Burutu. Bintang 15 te Marseille Bonita 13 dw. Kp. San Antonio n. New York. Borneo pas. 13 Dondrahead n Penang. Bosco 14 te Bombay v. Dubai. Boskoop 14 te Maracaibo. Breda 12 te La Guaira n. Puerto Cabello Hussum 14 600 m o.n.o. Puerto Rico n. Europa. Calamares 15 te Puerto Armuelles. Caltex Arnhem 14 v. Mena ai Ahmadi n. Suez. Caltex Delft 14 te Brunsbüttel n. Stockholm. Caltex Delfzijl 15 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 14 90 m. n.o. Gibralt. n. Pernis Caltex Gorinchem 14 v. Kopenhagen n. Br'büttel. Caltex Nederland 14 60 m. n.o. Masira n. Djeddah. Caltex Rotterdam 15 v. Bahrein n. Suez. Calt. The Hague 14 120 m. n o. Massawa n. Suez. Camerounkust 15 te Amsterdam. Castor 14 40 m. z.w. Vigo n. Piraeus. Celebes 14 v. Genua n. Marseille. Ceres 14 v. Cristobal n. Curagao. Charis 12 v. Nassau n. Baltimore. Cinulia 14 27 0m. w.n.w. Fayal n. Rotterdam Cities Service Valley Forge 14 660 m. o.n.o. Kaap Verdische eilanden naar Philadelphia. Clavella 14 110 m. z.z.o. Recife n. Curagao. Colytto 15 te Bremen. Concepcion 10 v. Matadi na Lobito. Conogkust 14 te Freetown. Cradle of Liberty 14 te Philadelphia. Crania 14 500 m. z.w St. Helena n. Durban. Dalerdijk 15 te San Francisco. Daphnis 14 v. Bremen n. Antwerpen. De Eerens pass. 13 Socotra n. Ummsaid. Delft 14 te Amsterdam. Diloma 14 450 m. z.w. Azoren n. Curagao. Dongedijk 13 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Doris 14 v. Port of Spain n. Londen. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhouten Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v verstrekt de volgende informatiekoersen van gcuden munten: tientjes 27.90— 28.75 28.00— t 29.00), ponden 31.00-/ 38 00 (onv.l, Napoleons I 27.00-/ 29.25 27.50-29.50), Vreneli 27.00— f 29.00 27.5029.50) en Belgische francs t 27 00 29 00 27.50—/ 29.50). De goud- en zilvernote ringen bleven onveranderd. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering nam enige dagen geleden het besluit om het Parlement voor te stellen de ambtenaren van de P.T.T., de spoorwegen, de ministeries, andere regeringsinstanties en de „Bundeswehr" (leger, marine, luchtmacht) een salaris verhoging van vier percent te geven. Onder dit voorstel vallen niet de werklieden en arbeidscontractanten van het rijk. De Westduitse ambtenaren hebben sedert 1 april 1957 geen salarisverhoging meer gehad. Deze verhoging zal betekenen dat de personeelsuitgaven in totaal met een bedrag van 330 miljoen mark per jaar zullen stijgen. In de rijksbegroting is hiervoor aan de inkomstenkant nog geen tegenhanger gevonden; ook is nog niet bepaald op welk terrein lagere uitgaven zullen worden gedaan om een derde miljard mark uit te sparen. Voor de begroting staat overigens nog eer waarschijnlijk niet onaanzienlijke loonsvermeerdering voor de deur: te Bad Kreuznach zijn namelijk de onderhande lingen tussen de vakbonden en gemeente lijke, provinciale en rijksinstanties over een loonsverhoging voor de werklieden en arbeidscontractanten van rijk, provincie e gemeente begonnen. De regering Adenauer is met dit loons- verhogingsvoorstel als eerste schaap over de brug naar een algemene loonsverho ging in de gehele Bondsrepubliek geko men. Zij deed dit op basis van het rap port dat de bondskanselier onlangs op zijn venoek ontving van Karl Blessing, de pre- s dent van de Westduitse centrale bank. dis Bundesbank te Frankfort aan de Main In dat rapport deelde Blessing zowel aan de ondernemers als aan de vakbonden ver wijten uit. Wat de ondernemers aangaat: hier kwam Blessing's verwijt neer op de constatering dat in 1959 de produktivi- teitsontwikkeling sterker is geweest dan d(. loonontwikkeling, hetgeen dus had kun nen leiden tot prijsdalingen. Het nationaal inkomen per werkende Duitser steeg na melijk met vier percent, de lonen en sa larissen bleven wat de stijgingen betreft daar iets beneden. De industrie verhoog de evenwel, aangetrokken door de grote vraag, tegen het einde van het jaar de prijzen en daarmee haar winstmarges. In dien het tot prijsdalingen zou zijn geko- HET DURE LEV'EIM IN EUROPA EN AMERIKA KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD OP BASIS 1953- 100 November 1959 •195Q B 1 t v m J 0/ t f f t 9 9 i 9 1 1 1 9 1 f E .s v c. Lu men, dar: zouden er thans niet zulke hoge I >oneisen kunnen zijn gesteld, aldus Bles sing. Eis: twaalf percent De vakbonden kregen ook een lik uit de pan van Blessing: zij immers hebben de afgelopen twee maanden de collectie ve arbeidsovereenkomsten voor 4,8 mil joen arbeiders opgezegd en zijn van plan in de komende maanden voor 5 miljoen arbeiders de C.A.O.'s op te zeggen. Zij eisen loonsverhoging, bij voorbeeld voor de ambtenaren, tot 12 percent en ar beidstijdverkorting (dit jaar naar 42 uur. het volgend jaar naar 40 uur per week tegenover thans officieel 44 uur) en hand having van het loon Volgens Blessing kan dit jaar evenwel niet meer dan een alge mene loonsverhoging van vier percent ge geven worden. De totale produktiviteit zal namelijk dit jaar met hoogstens vijf per cent stijgen; in bepaalde industrietakken zal dit percentage zeker hoger zijn. maar Blessing wil vasthouden aan een algeme ne lijn, daar hij vreest dat grote loons verhogingen in sommige industrieën zul len leiden tot niet te verantwoorden ver hogingen in zwakke industrietakken en tot prijsstijgingen. Dit advies van Blessing vier percent en niet meer volgt de regering-Ade- nauer nu door haar voorstel tot vier per cent salarisverhoging voor ambtenaren Van vakbondszijde gaat men. zo bleek gis teravond, niet akkoord met „Blessings vier percent". De socialistische oppositie partij en het algemeen vakverbond, het D.G.B., verklaarden dat de kosten van le vensonderhoud sedert 1951 met bijna ze ven percent zijn gestegen: een loonsver hoging van vier percent brengt de ambte naren huns inziens nog niet eens bij het levensniveau van 1957. Voor de ambtenaren houdt men vast aan twaalf percent! Reeds heeft de voorzitter van het D.G.B. Richter na een onderhoud met Adenauer gezegd dat het hem hele maal niet meer gaat om loonsverhogin gen die in overeenstemming zijn met de produktiviteitsstijging, het D.G.B. wil voor de arbeiders een groter stuk van de koek. die het nationale inkomen vormt! Van ondernemerszijde evenwel lijkt men wel akkoord te willen gaan met „Bles sing's vier percent", alleen dan zal de waardevastheid van de Duitse mark ge handhaafd kunnen worden, aldus werkge versbonden, een waardevastheid waaraan sedert 1950 reeds fiks is geknabbeld. Toen stond de prijsindex voor de kosten van le vensonderhoud op 100, vergeleken met thans 123. Jaaruit concludeert men dat in de Bondsrepubliek „de D-mark nog maar 77 pfennig (van de waarde van 1950) waard is Regering en centrale bank menen dat een loonsverhoging van vier percent daar aan geen verder kwaad zal doen. Drente 15 v. Aden n. Port Said. Eemdijk 13 v. Port Everglades n. Houston. Elizabeth B 14 1000 m. o. Osaka n. Tokio. Esso Rotterdam 14 57 m. o. Gibraltar n. R'dam. Gaasterland 16 te Rio de Janeiro verwacht. Giessenkerk 13 v. Rotterdam, 14 et Amsterdam. Gooiland pass. 13 Finisterre n. Buenos Aires. Groote Beer 14 te Rotterdam Grootekerk 15 te Hamburg. Guineekust 14 te Amsterdam. Hathor 14 65 m. o. Rhodos n. Piraeus. Heelsum 14 v. Bremen n. Peru. Helena 15 te Paramaribo. Hera 14 320 m. w.z.w. Flores n. San Juan P R. Hersilia 14 580 m. z.w. Landsend n. Emden. Hestia 14 te Rotterdam. Hilversum 14 300 m. z.z.w. Bermuda n. Mobile. Hispania pass. 14 Cherbourg n. Alexandriè. Holendrecht pass 13 Gibraltar n. Luanda. Houtman 15 te Singapore. Hydra 14 te Par. Ivoorkust 14 75 m. n.o. Las Palmas n. Dakar. Isis 14 v. Curagao n. Haiti. Japara 14 45 m. w.z.w. Aden n. Djeddah. Jason 14 v. Ponce n. Europa. Java 13 v. Singapore n. Surabaja. Johannes Frans 13 v. Cristobal n. New Orleans. Jupiter 12 v. Rotterdam n. Tripoli. Kabylia 13 v. Curagao n. Cardon. Kara 15 v Heysham n. Mena Al Ahmadi. Karimata 14 v. Port Said n. Napels. Katelysia 14 156 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Kclia 14 250 m. z.w. Bermuda n. Boston. Kermia 14 v. Iskcnderun n. Berre. Kertosono 14 te Probolinggo. Koningswaard 14 te Punta Cardon v. Curagao. Kopior.ella 13 v. Rotterdam, 15 te Oslo. Koratia 14 v. Thameshaven n. Curagao. Korendijk 14 v. Rotterdam te Antwerpen. Krebsia 15 te Punta Cardon. Kreeft 14 te Vigo. Kryptos pass. 14 Gibraltar n. Rotterdam. Kylix 14 v Abadan n Aden Laertes 14 v. Liverpool te Glasgow. Langkoeas 15 te Venetië. Lrurenskerk 14 v. Port Sudan n. Aden. Lawak 15 te Matadi. Leiderkerk 13 v. Amsterdam n. Arabische Qfllf Lekhaven 13 v Rotterdam. 14 te Hamburg. Lekkerkerk 14 140 m. o. Port Sudan n. Port Said. Lemsterkerk 14 1200 m. n.o Zanzibar (bestem.). Leopoldskerk 14 30 m. z.o. Wight n. Beyrouth. Limburg pass. 14 Guardafui n Penang. Loenerkerk 14 50 m. n o. Kuria Muria n. P. Sudan. Lombok 14 v. Port Said n Lissabon. Loosdrecht pass. 14 Ras Fartak n. Rastanura. Loppersum 14 424 m. n.o. Bermuda n. Le Havre. Maas 15 te Piraeus. Maashaven 14 180 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Masskerk 14 50 m. n.w. Andamanen n. Aden. Maasram 13 v. Le Havre te Rotterdam. Maetsuvcker 14 te Port Swettenham. Marnelloyd 13 te San Francisco. Maron 14 te Puerto Limon. Mataram 15 te Rotterdam. Meerkerk 13 v Rotterdam n. Bombay. Mentor 14 te Mobile. Merseylloyd 15 te Antwerpen. Merwelloyd 13 te Le Havre. Mississippillovd 16 te Calcutta verwacht. Mitra 13 dw. Guadeloupe n. Liverpool. Mohamed Reza Shah 14 63 m z z.o. Plymouth naar Wilhelsmhaven. Montferland 14 te Amsterdam. Moordrecht 14 510 m. z.z.w. Fayal n Isle of Grain. Munttoren 14 350 m. w.n.w. Finisterre n. Curagao. Mylady 15 te Las Palmas. Naess Comm. 14 140 m. w.n.w. K. Blanc n. Mena. Naess Lion 14 100 m. w. Algiers n. Banias. Naess Tiger 14 600 m. w. Gibraltar n. Paulsboro. Nanusa 14 v. Tandjong Priok. Nestor 14 100 m. w. Nuèvitas n. Tampa. Nias 14 te San Francisco v Portland. Nieuw Amsterdam 13 v. Montegobaai n. Nassau. Noordwijk 14 250 m n.n.o. L. Palm. n. IJmuiden. Notos 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Nijkerk 13 dk. Lissabon n. Genua Gberon 14 200 m. o.n.o. Flores n Londen. Oostkerk 14 450 m z.o. Chagos arch. n. Geraldton. Ootmarsum 14 te Amsterdam. Oranjefontein 14 te East-London. Oranje Nassau 12 v. Cowes Roads n Barbados. Oranjestad 14 v. Fort de France n. Barbados. Orestes 13 te Amsterdam. Ossendr 14 700 m. w. St. Paulsrock n. Newport N. Overijsel 14 te Sydney. Pendrecht 13 v. Bremen n. Banias. P G Thulin 14 8 m. w. Parinapoint n. Balboa. Philidora 13 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Philine 14 v. Port Said n. Gibraltar. I hilippia pass. 14 Kuria Muria n. Lavera. Pieter S Ui v. Rotterdam n. Swansea. Pol.vdorus 13 v Aden n. Singapore. Polyphemus 14 te New York. Poseidon 13 v. R'dam. pass. 14 Wight n. Madeira. Prinses Irene 13 et Bremen. Prins Alexander 14 15 m. z. Kreta n Famagusta. Prins Cssimir 13 v. Leixous n. Tel Aviv. Prins der Nederlanden 15 te La Guaira. Prins Willem II 14 80 m. z. Lissabon n. R'dam. Prins Willem IV 14 te Rotterdam ,n- •>- Pr Joh Will. Friso 14 575 m o.z.o Halifax (best Pr. Willem v. Oranje 13 v. St. John n. Le Havre. Pr. Frederik Hendrik 14 620 m. o.z.o. K. St. John naar Le Havre. Prov.singel 14 70 m. w.z.w Key West n. Tampico. Purmerend 14 200 m. n.w. Finisterer n. Curagao Pygmalion 14 te Hamburg. Radja 13 v A dam, 14 dw. Guernsey n. Lissabon. Raki )4 te Duinkerken. Rempang 14 v. Beira n. Nacala. Reza Shah The Great 14 v. Band. Mashur n. Suez. Riouw 14 v. Amsterdam n Bremen'Hamburg. noggeveen 14 te Port Elisabeth. Rotterdam 14 te Rio de Janeiro. Rijnkerk 13 v. Amsterdam n. Marseille. Ruvs 13 v. Yokohama n. Nagoya. Salatiga 13 et New Orleans. Famarinda 15 te Cristobal. Sanana 14 ten anker St. Jaques n. Phnompenh Schelpwijk 15 te Curagao. Scherpendrecht 14 te Coryton. Sthie 14 v. Istanbul n. Derince. Senegalkust pass. 14 Finisterre n. Freetown. Sibigo 14 v Sorong n. Tawao. Sigli 15 te Sydney verwacht v. Melbourne. Soestdi'k 14 400 m. o Kp. Race n. New York. Sclon 13 170 m. n w Curagao n. Jacksonville. Sommelsdiik 14 129 m. z.w. Kp. Race n. Antw. Stad Alkmaar pass. 14 Kp. Palmas n. Londen. Stad Amsterdam 14 140 m. z.z.w Kp. Blanc naar Freetown. Stad Delft 14 600 m. o New York n New York. Stad Dordrecht verm. 15 v. Barrow n Sluiskil, Stad Gouda 14 135 m. w.z.w. Lissabon n. Emden. Stad Leiden 13 v. Bremen n. Hamburg. Stad Maassluis 13 te IJmuiden. Stad Schiedam 13 v. IJmuiden te Rotterdam. Stad Utrecht 14 650 m. w.z.w. Landsend n. Vlaard. Stanv Adventure 14 100 m. z.w. Bender n. Auckl. Stanv. Lirik 14 120 m. n.n.o. Singap. n. Rangkok Stanvac Pendopo 13 te Port Swettenham. Stanvac Sumba 15 te Tandjong Uban Steenwijk 13 v. Cuiacao n. Jacksonville. Straat Bsnka 14 v Singapore n Malakka Straat Cook 14 v. Penang 15 te Singapore verw Straat Madura 14 400 m o. Kp. Leeuwin n Perth Straat Malakka 14 v. Hongkong n. Singapore. Str. Mozamb. 13 15 m. n Madagascar n Penang Sumatra 14 te Halifax. Sunetta 14 450 m. z.o Hongkong n. Yokohama- Tabinta 15 te Surabaja. Tahama 14 y33 m. z.z w. Wight n Hamburg. Teiresias 14 te Marseille. Tero tot 22 te Buenos Aires daarna naar Santos Texelstroom 14 te Amsterdam. Tibia pass. 14 Masira. Tiitarum 14 te Hongkong. Tjiliwong 14 te Tsingtao verwacht v. Tientsin. Togokust 15 te Amsterdam. Tomocyclus 14 v. Puerto La Cruz n New York Triton 14 te La Guaira. Tweehngen 14 te Rotterdam. Van Cloon 14 te Auckland verwacht. Van Linschoten 13 v. Takoradi n. Freetown. Van Spilbergen 14 v Kaapstad n. Matadi. Vasum 14 te Mamonal. Vivipara 13 dw. Malta Waterman 15 v. Aden n. Suez. Weltevreden 14 v. Port Elisabeth n East-London Westerdam pass 14 Bishoprock n. New York. Westertoren 14 150 m. w. Little Quoin n. Suez. Wieldreeht 14 1800 m. n.o. Barbados n P. La Cruz Willemstad 14 190 m. z.w. Ouessant n Londen. Witmarsum 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Woensdrecht 14 v. Pto La Cruz n Philadelphia Woltersum 14 400 m z.w. Bermuda n. Houston. Wonosobo 14 te Ilo Ilo. IJssel 15 te Beyrouth. Zaankerk 13 v. Port Swettenham n Singapore. Zeeland 14 te Tandjong Priok. Zonnekerk 14 65 m. z.w. Finisterre n. L. Palmas Zonnewijk pass. 14 Royal Sovereign n. Aarhus. Zuiderkerk 15 te Amsterdam. Zuiderkruis 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. KLEINF. VAART Admiralengracht 13 te Prokkala n. Kotka. Ank T 12 v. Agadir n Casablanca. \rcas 12 te Venetië n. Bari. Boreas 14 30 m. w. Casquets n. Hamburg. Eljo 14 v. Teignemouth te Terneuzen verwacht. Elsa 12 150 m. Kp. Finisterre n. Leixous. Flevo 12 te Aarhus n. Amsterdam. Ilias 13 te Rotterdam n. Bremen. Julia Mary 14 100 m. n.o Villano n Lissabon Kaap St. Vincent 12 v. IJsselmonde te IJmuiden Looiersgracht pass. 14 ET-6 v. Kotka n. A'dam. Manto 14 v. Cadiz te Antwerpen verwacht. Pavo 11 v. Bordeaux n Swansea. Phidias 12 v. Izmir n. Haifa. Plato 12 v. Gibraltar n. Oran Ponza 11 v. Bergkvar te Kalmar. Thaletas 13 10 m. o. Kreta n. Limasol Westerdok J4 50 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam SLEEPVAAR1 Cycloop 12 te Las Palmas n. Burutu. Simson 11 Drie Gebroeders vlotgetr te Den Held stentor 13 te IJmuiden verwacht Tasmanzee 12 v. Rotterdam n. Barrow. Titan 12 nog te Las Palmas. Schelde 9 te Kuwait. i De In 1871 gestichte Grand Bazar Fran- gais, die sinds 1921 haar zaken dreef in een naamloze vennootschap (vanaf 1925 onder de naam: Galeries Modernes met circa 1100 medewerkers), heeft besloten, samen met de Grand Bazar van Antwerpen, die reeds sinds i885 warenhuisbedrijven exploiteert in het nooraen van België, (circa 2500 medewerkers), over te gaan tot de oprich ting van een nieuwe n.v. „Galéries Mo dernes Nederland", zo deelt de centrale directie mede. De bedrijven, die voorheen geëxploi teerd werden door de Galeries Modernes, zullen nu ingebracht worden in deze nieuw op te richten n.v., waarin zowel de Gale ries Modernes ,.oud", als de Grand Bazar van Antwerpen zullen deelnemen. De oude Galeries Modernes zal een naamswijziging ondergaan. Er zal terug gekomen worden op de oude naam „Grand Bazar Frangais", met de toevoeging „be heers- en exploitatiemaatschappij". De Grand Bazat van Antwerpen heeft 10 filia len. Galeries Modernes beschikt over 6 filialen. Door deze samenwerking zal het potentieel uiteraard belangrijk vergroot worden, zegt de centrale directie. Ondanks de aanhoudende stijging der kosten werd. blijkens het jaarverslag over 1959, bij Blaauwhoed n.v. een verbetering van het resultaat bereikt door verhoging der omzetten. De resultaten der dochtermaatschappijen zijn, zoals gebruikelijk, in de bedrijfsreke- ning verwerkt en droegen ruimschoots tot de verbetering van het resultaat bij. De bedrijfsrekening wijst een batig saldo aan van f 1.896.276 (f 1.592.855). De inkomsten uit deelnemingen beliepen 87.559 144.719). Bijzondere baten en lasten leverden 68.847 272.059) op. Na aftrek van interest, afschrijvingen, pensioenver plichtingen en een reserve voor bijzondere afschrijvingen en diverse belangen, res teert een saldo winst ter verdeling ad f 733.948 f 604.997). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van acht per cent (zeven percent). In de heden gehouden vergadering van de raad van commissarissen der n.v. In ternationale beleggingsunie „Interunie" werd besloten aan de in de loop van maart te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen het dividend over 1959 te bepalen op 9 in contanten (vorig jaar 8 in contanten). VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2de tijdf A.K.U452—456 Kon. Olie155.40—156.00 Philips 769—773 Unilever 737—739'/» DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Slot 453 155.60 771 736 Onregelmatig Het Damrak zette de nieuwe week over het algemeen beter in dan de vorige was -geëindigd. Toch viel de ontwikkeling niet ;erg. mee. Wall Street was. vrijdag iets gun stiger gedisponeerd geweest maar de Ne derlandse fondsen bleven achter. De vrij dagavond bracht dan ook weinig verande ring. De ochtendbeurs begon vanochtend hoopvol met koersverbeteringen van, 4 tot 7 punten. De Duitse beurzen werken ech ter niet mee en toen de daar heersende flauwe stemming bekend werd trad een teruggang in. Bij opening vanmiddag bleef echter hier en daar het gedeeltelijke her stel behouden. AKU zette 6 punten hoger in, Philips opende prijshoudend en liep daarna terug, Unilever verloor 6 punten en Kon. Olie was enkele dubbeltjes hoger. K.N.S.M. verbeterde met 4 punten. Voor de 4 l/4*/« obligaties Tilburg 1960. die van daag geïntroduceerd werden wordt een ad viesprijs van 97*/, afgegeven. Vorige slotkoer* Adviesxoert leden 13.45 u Amsterd. Bank 318 ex-div. 317 Ned. Handel Mij. 255»/t 2551/j Rotterd. Bank 280 280 Twentsche Bank. 274 275 A.K.U 447 450% Albert Heijn 388 1. 380 Amstel Bier 495 495 Billiton Mij. II 342 338 Bols 500 1. 500 Bührmann Papier 403 407 Deli-Mij 174 80 179 Dordtsche Olie 714 716 Fokker 304'/» 303 Heineken's 495 493 Hoogenbosch Sch. 224 224 Hoogovens 700 H.V.A 152% 153 364 <4 364 Ketien 385 1. 380 KLM 109. 109 Kon Npd Zout 630 630 Kon. Olie 154 80 155. Müller Nat. Bezit 360% 360 Ned Ford 381 381 Ned Gist. en Sp. 302 295 Ved Kabelfabr... 400 400 Philips Gem Bez. 766 763V, Philips Pref 281 281 A'dam R-ihher 118% 122H Sikkens T,ak 576 stokvis R S 208 208 Thomassen Dr. 627 1. 620 Unilever 735% 731% Van BerkfVc Pat. 278 278 Van Gelder Pap. 244 244 Van der Heem 215 215 Ver Maehinefabr 216 V» 216 Wessanen 265 265 Wilton Feijenoord 215 212 wanen herg-Org 506 506 Tnteninie 192.50 192.— 220.— 220.— 480 480.— Ver Bezit v. 1894 114 114.— HAL. 166 «4 165%i K.NSM 177% 178 U. N. Scheepv. Unie 149 148 Ommeren v 255 i53 Stoomv Mij. Ned. 161 161 Anaconda 59 59% Kennecott Copper 89 89 Muminium Ltd 32% 32% Rethlehpm Steel. 49 49 U.S. Steel 85 85' Republic Steel 63 63% American Motors 77 77% General Motors.. 46% 47% "ities Service.... 45% 45% Shell Oil 71 71»/»

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11