Drie maatregelen om Benelux uit landbouw-impasse te helpen Frankrijk streeft nu naar het bezit van de H-bom HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5.WM0RRIS heforeifouêiaf! Opzet achter neerstorten van reclamevliegtuig in Kanaal? Amerikaanse boycot van Zuidafrikaanse goederen DE GAULLE NEEMT ALGERIJNSE ZAKEN ONDER ZIJN HOEDE NEDERLANDSE NOTA AAN BELGIE Neerslag van zaterdag zou geen bewoond gebied hebben getroffen Eigenaar in Maastricht opgepakt Tijdschema voor liberaliseringsplan Demonstraties in Ghana Bevan uit het ziekenhuis Het woord is aan Franse kernproef experts In de krant van heden: Lichte vorst Nasser in Syrië Twee gegadigden voor topprijs in toto 74e JAARGANG No 185 MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 505e JAARGANG No 33 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T T T^V Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen). I f I I I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If If If I K™ III I il lS li llflll Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal f 7.65, kantoor Haarlem-K Soendaplein, Tel. 57755 A VA VA A A V^ A A A»J ImS VA VA A/ A VA VA MM HlLemTD^bM/OpTHaa rl^Crt.' Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urivDuniL nnnnuDiviounr. uu ur/ün i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Brussel) De Nederlandse regering heeft op 23 januari aan de Belgische regering een nota doen overhandigen, waarin Den Haag enige Bcnelux-zaken aan de orde stelt ter voorbereiding van de Benelux-topconferentie van 20 februari te Brussel. Uit deze nota citeren wij thans de voornaamste passages die betrekking hebben op het land bouwprobleem: Het is naar de mening van de Nederlandse regering niet nood zakelijk de besprekingen op de Benelux-conferentie van 20 februari tot het land bouwvraagstuk te beperken. De Nederlandse regering is in tegendeel van mening dat een regeling van de landbouwkwestie zowel om economische als psychologische redenen een nuttige aanleiding zal zfjn om de samenwerking der Benelux-landen een nieuwe impuls te geven. De Nederlandse regering is er echter wel van overtuigd, dat een regeling van het landbouwvraagstuk, daarvoor een onmisbare voorwaarde is, aldus de nota. Reeds jarenlang stagneert de samenwerking op dit gebied. In de Afrikaanse staat Ghana begon nen zaterdag, na het bekend worden van de ontploffing van de Franse kern bom, meteen protestdemonstraties. Premier N'Kroemah liet de activa van alle Franse firma's in het land be vriezen, totdat de gevolgen van de kernproef zullen zijn onderzocht. (Van onze correspondent in Londen) Labours plaatsvervangende leider Aneu- rin Bevan heeft zondag, bijna zeven we ken na een zware buikoperatie het Lon- dense ziekenhuis, waar hij werd verpleegd, verlaten en is voor verder herstel naar zijn boerderij in Buckinghamshire terug gekeerd. Zijn vrouw, het parlementslid Jennie Lee, vertelde: „Hij is nog erg zwak en kan geen bezoekers ontvangen". Dokto ren zeggen dat het nog „maanden" zal du ren voor Bevan zijn normale bezigheden kan hervatten. Sinds de laatste ernstige crisis van drie weken geleden is zijn toe stand steeds vooruitgegaan. Paul Brulat: Men moet volharden. Dezelfde weg trouw gevolgd, leidt altijd tot iets. Gisteravond meldden zich twee deel nemers met 15 punten, namelijk de schil der-monteur Piet Raymaekers uit Am- stenrade (L.) en Harm Kolk uit Genemui- den. Kolk is gehuwd en heeft twee kin deren. Hij is jarenlang consul van de KNVB geweest voor Genemuiden en is sinds geruime tijd grensrechter voor Genemuidens eerste elftal. Hij is machine wever op de kokosfabriek van de firma E. de Lange en zn. in Genemuiden. Harm Kolk is een regelmatig deelnemer aan de KNVB-toto, maar won nog nimmer een prijs. Hij hoorde gistermiddag de uitslagen voor de radio en holde onmiddellijk naar zijn achterbuurman met wie hij altijd samen „poolt". Overigens moeten we nog afwachten hoeveel er zijn, die alle uitslagen goed hebben voorspeld, was het nuchtere com mentaar van Kolk. De gelukkige prijs winnaar zei vorige week nog tegen de heer H. Visscher, die de poolformulieren bij hem thuis komt afhalen: „Als ik alleen de eerste prijs win, krijg jij een auto". Jammer voor de heer Visscher dat er al twee gegadigden zijn voor de hoofdprijs. Advertentie BARTÈUORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (Bil KONINGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE- EN NAPPA DAMESJASJES Om deze stagnatie op te heffen zijn in de laatste maanden van 1958 de bespre kingen actief hervat. Dit heeft mede ge leid tot de Hoge Veluwe-conferentie waar op nadere richtlijnen werden vastgesteld. Door de regeringen werd bij deze gelegen heid tevens aan de organen van Benelux opgedragen op de basis dezer besluiten concrete maatregelen uit te werken ten aanzien van een aantal met name aange wezen produkten, namelijk consumptie aardappelen, groenten en fruit en voeder- granen. Met betrekking tot consumptie aardappelen die in het onderlinge verkeer slechts een incidentele rol spelen bleek een zekere regeling niet moeilijk. De regeling der voedergranen werd uitgesteld. De po gingen een toenadering tot stand te bren gen concentreerden zich op de groep groenten en fruit, een groep waar relatief de minste moeilijkheden konden worden verwacht, echter met het bekende vruch teloze resultaat. Echec kan gevaarlijk zijn Wanneer de aanstaande conferentie over de landbouwkwestie opnieuw een échec zou worden, vreest de Nederlandse rege ring daarvan ernstige konsekwenties voor de ontwikkeling van de onderlinge samen werking en voor de betekenis van de Be nelux naar buiten. De landbouw maakt in Nederland een belangrijk deel uit van de derlandse export bestaat uit landbouwpro- Rechter Frank J. Murray, die in Boston het proces leidt tegen de Nederlandse marconist Willem van R. pog Weerrapportcn 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws 3, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving5, 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Toch Is Het Zo9 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Agenda van Haarlem en IJmond 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13, 14, 15 y Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatse lijk enkele buien. Vannacht in het binnenland lichte vorst, mor gen temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Matige, af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. economie. Ongeveer een derde van de Ne- dukten. In het intra-Benelux-handelsver- keer vormt de agrarische export naar Bel gië een onmisbaar element in de structu reel voor Nederland deficitaire handelsba lans met de Belgisch-Luxemburgse econo mische Unie (Bleu). Indien door het op nieuw mislukken van het Benelux-overleg over het landbouwvraagstuk zou moeten worden vastgesteld dat de landbouw feite lijk niet in de economische unie kan wor den geïncorporeerd, dan zal dit ongetwij feld een ernstige terugslag hebben op de verdere ontwikkelingsmogelijkheden on zer Unie. Het onvolledig blijven der Unie zal verlammend werken op de activiteit op tal van gebieden, waar door harmoni satie der wetgeving en andere maatrege len de integratie kan worden vervolledigd. Stilstand betekent in dit opzicht achteruit gang. De Nederlandse regering, aldus de nota, ziet dan ook de toekomst van de Be nelux bij uitblijven van een reële land- bouwregeling met grote zorg tegemoet. Drie maatregelen De Nederlandse regering stelt daarna drie concrete maatregelen voor om de Be nelux uit de landbouw-impasse te helpen in de eerste plaats moet een concrete regeling worden gevonden met betrek king tot het Benelux-verkeer in groenten en fruit. In de tweede plaats zou de rege ling een tijdschema moeten inhouden vol gens hetwelk liberalisering en harmonisa tie voor concrete goederen-groepen zullen moeten worden uitgewerkt en aan het Be- nelux-ministerscomité aangeboden. In de derde plaats zal een duidelijke afspraak dienen te worden gemaakt omtrent de wij ze waarop in de E.E.G. zal moeten wor den samengewerkt. Uitdrukkelijk dient de afspraak bevestigd te worden dat de Be- neluxlanden geen maatregelen zullen treffen welke leiden tot een vermindering van de vrijheid van verkeer, die momen teel bestaat, door nieuw in te stellen licen tie-rechten, monopolie-rechten of andere maatregelen, die het handelsverkeer aan banden legt. Daarnaast zou de Nederlandse regering willen voorstellen een opdracht te ver strekken aan de raad van presidenten een tijdschema vast te stellen, volgens het welk binnen een periode van twee jaar concrete voorstellen tot liberalisering en de eventueel daarmee gepaard gaande harmonisatie ten aanzien van alle nog aan invoerbeperkingen onderworpen pro dukten aan het Benelux-ministerscomité zouden moeten worden voorgelegd. Een ontwerp voor dit tijdschema zal op korte termijn door het Benelux-ministerscomité moeten worden vastgesteld. Ten slotte, aldus de nota, is een oplossing van de moeilijkheden, die gerezen zijn bij de Ne derlandse export van condens naar België onontbeerlijk voor het herstel van een goede gang van zaken in de Benelux. De Nederlandse regering gaat akkoord met het instellen van een contingent door Bel gië van 5000 ton condens per jaar. Daar naast is Nederland bereid een stelsel van minimum-prijzen te accepteren, dat zo wel voor het Belgische als voor het Ne derlandse produkt zal gelden. Op deze wij ze meent de Nederlandse regering dat een afdoende waarborg wordt geschapen tegen prijsbederf. Gebleken is uit ambtelijk overleg dat de hantering van een derge lijk stelsel mogelijk is. Tot zover de Ne derlandse regeringsnota. „Die moeilijke Hollanders" De „Libre Belgique" publiceerde zater dag onder dezelfde beruchte kop van een week geleden: „Die moeilijke Hollan ders" enkele uittreksels uit de Nederland se nota en het Brussels blad noemde de toon van de Nederlandse regering drei gend. Al dadelijk moet worden erkend dat de nota in een vrij zorglijke toon is ge steld. precies de toon. die de Belgen in het algemeen nogal irriteert. Maar van een dreigende toon kan er absoluut geen spra ke zijn. Men acht het van Belgische zijde ver keerd dat er tussen Brussel en Den Haag nota's worden gewisseld, zoals tussen Moskou en Washington. Het commentaar van de Libre Belgique op de Nederlandse nota is niet bepaald onvriendelijk. De landbouw-redacteur van dit Brusselse blad zet nogmaals het Belgische landbouw- standpunt uiteen, en onderstreept het feit dat de Benelux-handel ten bedrage van 98 percent is geliberaliseerd, terwijl de drie regeringen anderzijds van het begin af hebben geconstateerd dat de landbouw politiek in de drie landen totaal verschil lend is en uit elkaar loopt, wat het nemen van speciale voorzorgsmaatregelen nood zakelijk maakte. Eng dirigistisch Sedert 1955, toen een speciale landbouw- commissie werd ingesteld, om in een ter mijn van zeven jaar de maatregelen te ne men voor de totstandkoming van een ge meenschappelijke Benelux-landbouw- markt, heeft Nederland aan zijn land bouwpolitiek geen jota veranderd, aldus de Libre Belgique, terwijl België een land bouwfonds oprichtte. Subsidies beperken Wat de Belgische regering van haar kant in de eerste plaats schijnt te wensen zijn Nederlandse regeringsmaatregelen, waardoor de subsidies uit het Nederland se Landbouw Egalisatiefonds tot redelij ker normen worden teruggebracht. Hier van wordt verwacht dat de Nederlandse prijzen van groenten en fruit, waar het in het Benelux-handelsverkeer hoofdzakelijk om gaat, spoedig een veel kleiner prijsver schil met de Belgische tuinbouwprodukten zullen te zien geven. De conclusie van een Nederlands waarnemer te Brussel luidde: De landbouwdiscussies zijn steeds inge wikkeld en de landbouw-mensen niet altijd gemakkelijk. Maar van een dreigende toon in de Nederlandse nota is klaarblijke lijk geen sprake en de Benelux-conferen tie van 20 februari zal op velerlei gebied de absolute solidariteit van de Benelux- landen opnieuw bevestigen. BAL HARBOUR (Reuter) Het be stuur van het Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. heeft zijn dertieneneenhalf miljoen leden opgeroepen de invoer van alle Zuidafrikaanse grondstoffen en pro dukten te boycotten. Het bestuur noemde Zuid-Afrika's apartheidspolitiek „wreed en onmenselijk". In de polytechnische school, die Frank- rijks knapste ingenieurs en fysici ople vert, hebben zaterdagavond voor een gehoor van deskundigen, journalisten en studenten de Franse minister voor kern energie Guillaumat en die van Oorlog Messner enkele bijzonderheden bekend gemaakt over de proef met de eerste Franse kernbom en de verdere plannen, die de regering op dit gebied voor ogen staan. Guillaumat bracht eerst een sa luut aan zijn voorganger Jacques Soustel- le, die enkele dagen voor de explosie door president De Gaulle als minister voor kernenergie was afgezet. Hij legde er verder de nadruk op dat de aanwezigheid van verschillende Afrikaanse regerings personen bij de explosie in het woestijn gebied van Reggane bewees dat de hele Gemeenschap achter De Gaulle staat bij diens streven de gemeenschappelijke mi litaire verdediging met kernwapens uit te rusten. De gevaren voor de stammen der aangrenzende woestijngebieden zijn, zo liet de minister uitkomen, door zekere persorganen en landen tevoren schrome lijk overdreven. De Franse veiligheids diensten zijn er, volgens de ministers, volkomen in geslaagd de neerslag van kerndeeltjes tot een minimum te beper ken. Bij of na de ontploffing is geen en kel slachtoffer te betreuren geweest. De nieuwe minister van Oorlog Mess- mer, die Guillaumat op deze post is op gevolgd, verklaarde van kernwapens nog weinig verstand te hebben. Hij zei wel door dezelfde trots bevangen te zijn als die welke alle Fransen nu moeten gevoe len. Deze ontploffing is overigens nog maar een eerste proef en het volgende doel is, aldus de minister van Oorlog, het Franse leger met het kerngeschut en met speciale vliegtuigen voor het transport van de kernbommen uit te rusten. Of schoon hij desgevraagd een antwoord weigerde, geeft men in Parijs de verze kering dat Frankrijk dit jaar nog een wa terstofbom gereed hoopt te krijgen voor explosie. Een generaal, die ook in Regga ne was geweest, sprak over de ontploffing van zaterdagmorgen in militair-lyrische vervoering van „de pure vreugde" waar door zijn hart als patriot werd ontroerd. Kosten Aan de proefontploffing zijn zes jaren van studie en experimenten voorafgegaan. Bij die voorbereiding zijn duizend mensen, onder wie driehonderd ingenieurs, be trokken geweest. Voor deze proef had men in het hartje van de Sahara de stad Reggane, met ongeveer tienduizend inwo ners gesticht. Men schat de kosten van deze eerste Franse bom, die ongeveer vijf keer krachtiger was dan welke door de Amerikanen in 1945 op Hirosjima werd ge worpen, op tenminste twee miljard gul den. Over de militaire betekenis van de eerste kernbom die Frankrijk heeft ge had, maakt men zich ook in regerings kringen, schijnt het, overigens weinig il lusies. Niet alleen omdat Frankrijk dus nog geen vliegtuigen bezit om de kern bommen te vervoeren, doch bovendien omdat een achterstand van tenminste vijf tien jaren op eigen krachten nooit meer is in te lopen. De regering in Parijs had er dan ook op gerekend, dat Amerika na dit eerste bewijs van Frans kunnen Frank rijk wel terstond zou helpen de resteren de achterstand zo spoedig mogelijk in te lopen. De eerste zuinige reacties uit Wash ington doen echter al vermoeden dat Pa rijs met deze berekenin.r voorlopig nog wat optimistisch is geweest. Het bericht van de ontploffing dat door Franse radiostations enige malen met trompetgeschal werd aangekondigd. is in de andere hoofdsteden over het alge meen met gemengde gevoelens ontvanr gen Alleen vanuit Japan, dat dan ook de twijfelachtige eer heeft gehad als proef veld voor de eerste Amerikaanse kern bom te dienen, is een officieel protest van de regering aan Parijs gestuurd. Uit En geland en West-Duitsland zijn berichten binnengekomen dat men zich daar offi cieel verheugd zou voelen over deze ver sterking van het westerse militaire poten tieel. De Russen hebben daarentegen be kend gemaakt dat ze niet werkeloos zul len blijven toezien indien Frankrijk als westers land voort zou gaan zijn kernbom men te beproeven. Premier Kroesjtsjev heeft in Nieuw Delhi aan verslaggevers meegedeeld, dat hij de Franse proef be treurt, maar dat hij niet gelooft dat zij van nadelige invloed zal zijn op de be sprekingen over een staking van de kern proeven, die in Genève worden gevoerd Naar zijn mening willen ook de president en het volk van Frankrijk een verminde ring van de internationale spanning. De Amerikaanse kerngeleerden hebben een motie aangenomen waarin de ver hoogde noodzaak tot een akkoord inzake het verbod van experimenten met kern wapens krachtig werd onderstreept. De Franse regering van haar kant schijnt al deze verschillende uitingen van vreugde, reserve en afkeuring nogal stoï cijns naast zich neer te leggen. Hoofdzaak voor Frankrijk is dat Charles De Gaulle straks, wanneer de grote vier de kernpro blemen aansnijden de groene tafel niet meer bedremmeld zal behoeven te verla ten. In Westduitse regeringskringen noemde men de Franse proef een versterking van de positie van Frankrijk en daarmee van de NAVO, zo meldt onze correspondent uit Bonn. Men weigerde echter een om vattend commentaar te geven omdat het hier gaat om gebeurtenissen van binnen landse aard in Frankrijk. De minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Lemmer, verklaarde te Ludwigshafen dat de Westduitse regering deze proef niet veroordeelt. De Westduitse oppositie heeft zich daar tegenover scherp over de explosie geuit. De socialistische S.P.D. noemde de proef neming een van de jammerlijkste gebeur tenissen van de laatste jaren, omdat iede re vergroting van de „kernclub" een in gevaar brengen van de vrede inhoudt. In Hamburg, Berlijn en München werd voor enkele consulaten-generaal van Frankrijk gedemonstreerd. PARIJS (Reutei*) President De Gaulle heeft zondag het directe toezicht op dc Algerijnse zaken gekregen door de vorming van een kernkabinet, dat zich onder zijn leiding met kwesties betreffen de het Noordafrikaanse gebied bezig zal houden. In dit „comité voor Algerijnse zaken", dat op grond van de onlangs door het par lement verleende volmachten bij decreet is ingesteld, hebben voorts premier De- bré, de minister van Binnenlandse Zaken Chatenet en de minister van Defensie Messmer zitting. De bijeenkomsten zul len ook worden bijgewoond door de alge meen gedelegeerde in Algiers, Delou- vrier, de secretaris-generaal voor Alge rijnse zaken, Roger Morris, de Franse stafchef, generaal Ely, en de militaire lei der in Algerije, generaal Challe. Andere Op last van de officier van Justitie is de 42-jarige eigenaar van een luchtrecla- mebedrijf in zijn woning in Maastricht door de Dienst Luchtvaart van de Rijks politie aangehouden op vermoeden van het doen verongelukken van de PH-SIK. de eenmotorige Fokker S 11, die met de 23-jarige vlieger Bernard Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in het Kanaal is gestort. De piloot kwam om het leven. Het vliegtuig, dat voor reclamedoelein den werd gebruikt, was verzekerd voor f 30.000.-. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, die onmiddellijk na het raad selachtig verongelukken van het toestel een uitgebreid onderzoek instelde, heeft het vermoeden dat de Fokker S 11 is ver ongelukt met de bedoeling dat de eige naar de uitkering van de verzekering in handen zou krijgen. De verzekeringmaat schappij heeft tot nu toe geen aanleiding gevonden om het bedrag aan de eigenaar CAIRO (Reuter) President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is zater dag in de provincie Syrië aangekomen, zo is officieel in Cairo bekendgemaakt. Dc reden van het bezoek is niet bekend. ministers en staatssecretarissen kunnen worden uitgenodigd aan het overleg deel te nemen, als er kwesties aan de orde ko men die hun departement betreffen. Volgens waarnemers zal het comité zich rechtstreeks bezig houden met de huidige reorganisatie van het bestuur, het leger en de politie in Algerije en met de komen de kantonnale verkiezingen. Dorgères vrij (AFP) Henri Dorgères, voormalig leider van de Franse boerenpartij en directeur van „La Gazette Agricole", alsmede zijn me dewerker Leblanc, die vrijdag werden aangehouden, zijn zaterdag vrijgelaten. Zij zijn verhoord naar aanleiding van de heftige betogingen van donderdag in Amiens. Onmiddellijk na de Franse kernproef in de Sahara keerden de voornaamste deskundigen terug naar Frankrijk om de eerste gegevens uit te werken. Deze foto werd gemaakt bij hun aankomst op het vliegveld Le Bourget. Van links naar rechts: generaal Buchalet, direc teur van de militaire operaties van de kernenergie; Aïlleret, de verantwoor delijke man voor de veiligheid van de bom; Lavaud, stafchef; Pierre Couture, administrateur van het commissariaat der kernenergie en Pierre Quillqumat, de vroegere minister van Defensie. De 45-jarige Genemuider machine wever Harm Kolk, lid van de sportclub „Genemuiden", heeft het gepresteerd de 15 kruisjes op het toto-formulier in de juiste volgorde te plaatsen, waardoor hij mede-winnaar is geworden van de eerste prijs in de KNVB-toto, een bedrag van liefst 267.600,—. van het verongelukte vliegtuig uit te beta len. Bernard Kleijn, die in dienst stond van de Maastrichtenaar, zou vóór zijn vertrek van het vliegveld Beek (L.) op 22 janua ri in zijn pension te Maastricht een brief hebben achtergelaten. Deze brief is ech ter sedert die dag onvindbaar. De piloot vertrok op 22 januari met de Fokker S 11 van Beek naar het Engelse vliegveld Lympne, waar de heer Smeets op hem stond 4e wachten. De laatstge noemde was met 'n toestel van de Sabena van Brussel naar Londen gevlogen om in Engeland zaken af te doen, volgens zijn zeggen om een Tiger Moth te kopen. Kleijn zou hem op het vliegveld Lympne komen afhalen. Pas later Is bekend gewordeo wat zich op tien zeemijlen Oost-Zuid-Oost van Dover, waar zich op die dag om 15.50 uur het Noorse schip „Sagona" bevond, heeft afgespeeld. Een bootsman van het Noorse schip had de Fokker, waarvan de motor volgens zijn zeggen regelmatig liep, op zeven meter boven de zeespiegel zien aan komen. Plotseling trok de vlieger het toe stel op, beschreef een bocht, waarna het toestel weer daalde. Roqk was niet gecon stateerd. De Fokker S 11 kwam terug en vloog opnieuw zeer laag boven de golven. Plotseling trok Kleijn he+ toestel opnieuw op. nu tot veertig meter hoogte, waarna de Fokker in duikvlucht in zee neer kwam, nadat de motor om een of andere reden was gestopt. Op 300 meter van de ..Sagona" kwam de S 11 in de golven neer. Toen de bemanning met een snel uitge zette boot op de aangegeven plek kwam was het toestel reeds gezonken. Een grote olievlek wees de plaats aan waar de Fok ker in zee was neergekomen. Vlak daarbij lag een dinghy met de registratieletters van het toestel, een bootje dat vlak voor het neerkomen in zee, uit het vliegtuig was geworpen. Ook had men op het Noorse schip gezien dat de vlieger een klein pakje uit de cockpit had gegooid. Tien minuten na het ongeluk was de boot van de „Sagona" reeds op de plaats aan wezig, maar hulp mocht niet meer baten. Waarschijnlijk is de vlieger bij zijn Doging het toestel te verlaten, ergens aan hliiven haken, zodat Kleijn met het vliegtuig in de diepte verdween De bemanning van de ..Sagona" heeft later haar verwondering geuit over deze gang van zaken, aangezien de kust van Engeland in zicht was en ge makkelijk door het toestel had kunnen worden bereikt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1