ZWITSALETTEN helpen II eraf Bonn is zeer tevreden over het akkoord met Nederland WYBERT Amsterdam bezorgd over IJ tunnel-f inancier ing HILLMAN Sb'NSEAM HUMBER Fa. B. ENGELENBERG „Herindeling gemeenten zal IJmondraad overbodig maken" en 's Nachts lichte vorst „Bouwvolume is even belangrijk als geld" Amsterdam wil voorschot van 5 over kwartaal aan ambtenaren geven De fiscus en de EEG Het verdrag zal waarschijnlijk in april worden ondertekend Eén verfkladder op Curacao vrijgelaten Pensioen geweigerd aan invalide militairen? Arbeids- en rusttijden in de landbouw Ambtenaar benadeelt gemeente in Friesland voor 45.000,- MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 2 Benodigde f 148 miljoen bij huidige rentevoet haast niet bijeen te brengen Autcmobielbedr. J. J. Nijman OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Ook duikboten in de Caraïbische Zee? Kerkelijk Nieuws Mede-betogers blijven in hechtenis I 'ragen van Kamerleden Minister De Pons naar Sydney Grootstedelijke bestuursproblemen BESMETTING Gebruik regelmatig Rijwieltunnel onder weg nabij Schiphol Vertraging bij de spoorwegen Bezwaren van A.N.A.B. tegen verordening Verhoging presentiegeld van Provinciale Staten ca Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. 1.- 40 TABL. f 1.50 Het ministerie van Financiën heeft geen enkel bezwaar tegen het voornemen van de gemeente Amsterdam om eventueel zonder rijkssteun de bouw van de IJ-tun- nel voort te zetten. Dit heeft minister prof. dr. J. Zijlstra zaterdag desgevraagd mee gedeeld. Hij stelde echter als voorwaarde dat de gemeente met haar leningen bin nen het rentegamma zou blijven. Toen wij zondag de Amsterdamse wet houder van financiën, mr. R. van den Bergh, om commentaar vroegen, zei de ze: „Ik hecht geen enkele waarde aan de ze mededeling. Ik verwacht trouwens niet anders van de minister dan dat hij ons zal toestaan, leningen af te sluiten binnen het rentegamma. Maar de bouw van de IJ-tunnel is destijds niet stopgezet omdat er geen geld zou zijn, maar omdat de re gering een bouwstop afkondigde vanwege de laten wij zeggen bestedingsbe perking. Wij wachten niet op een woord van de minister maar op dat van de re gering, die ons bouwvolume moet ver strekken om de tunnelbouw te kunnen voortzetten". Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft zich nog niet uitgelaten over de wij ze waarop het denkt financiering van de tunnelbouw mogelijk te maken wanneer rijkssteun uitblijft. De hoofdstad heeft echter in de brief aan de Tweede Kamer (zie onze edities van zaterdag j.l.) haar tanden laten zien en men mag verwach ten dat dit is gebeurd in de wetenschap dat met die tanden zonodig ook kan wor den gebeten. Mening bedrijfsleven verdeeld Nog onlangs heeft Amsterdam zich aan de zijde van Rotterdam geschaard toen in de Maasstad de wenselijkheid werd uitge sproken, dat de gemeenten toegang dienen te krijgen tot de kapitaalmarkt. Voor de IJ-tunnel is een bedrag van 170 miljoen gulden nodig, waarvan reeds ruim 22 mil joen gulden in de bouwput is geïnvesteerd. Het zal, indien men het rentegamma niet te boven mag gaan, niet eenvoudig zijn, leningen af te sluiten. De in 1957 uitge schreven Grootboeklening, waarbij onder meer een beroep op de burgerzin werd ge daan, maar die tegelijk met het neerleg gen van de tunnelwerkzaamheden is stop gezet, zal het enorme bouwkapitaal niet op tafel kunnen brengen. Over eventuele steun van het Amsterdamse bedrijfsleven zijn wij niet optimistisch. Hoewel de Ver eniging van bedrijven in Amsterdam- Noord voorstandster is van het verlenen van prioriteit aan de IJtunnel, zijn de di recties van de bedrijven verdeeld. De vas te oeververbinding in de vorm van de brug over het Buiten-IJ heeft het isolement van Amsterdam-Noord reeds enigszins opge heven en het zijn vooral de bedrijven in het oostelijk deel van Noord die met deze brug zeer gebaat zijn geweest. Bij de scheepswerven en de scheep vaartmaatschappijen ontkent men de Advertentie LEIDSEVAART 342 - TELEFOON 39517 (Van onze Amsterdamse redacteur) Hoewel het overleg tussen de regering en de ambtenarenorganisaties over de salarisverhoging van het overheidsperso neel nog voortduurt, hebben B. en W. van Amsterdam de Gemeenteraad gevraagd anderhalf miljoen gulden uit te trekken als voorschot op de salarisverhoging van de hoofdstedelijke ambtenaren. De ge meenteraad zal woensdag over dit voor stel beslissen. Het betreft hier een voorschot ter groot te van 15 percent van een maandsalaris of 65 percent van een weeksalaris als voor schot op een salarisverhoging van 5 per cent. Deze verhoging heeft betrekking op de eerste drie maanden van 1960. Harmonisatie van directe belastingen, zoals vermogensbelasting, op grond van het E.E.G.-verdrag ligt niet voor de hand, aldus zegt de minister van Financiën in zijn Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer. Het Verdrag van Rome houdt te dien aanzien geen uitdrukkelijke be palingen in. De directe belastingen ko men in beginsel wel voor harmonisatie in aanmerking. De commissie van de E.E.G. is onlangs met nationale deskundigen in overleg getreden om te beginnen met een onderzoek inzake harmonisatie van de omzetbelasting. De minister zegt voorts, zijn stelling te handhaven, dat, indien te zijner tijd ruim te voor belastingverlaging aanwezig zal zijn, alsdan in de eerste plaats aan een verlichting in de sfeer der directe belas tingen moet worden gedacht. Bij legaten en schenkingen aan instel lingen, werkzaam in het belang van on derontwikkelde gebieden, of in de zending of missie, binnen het rijk of in een der overzeese rijksdelen, zal in het algemeen vermindering of kwijtschelding van suc cessiebelasting worden verleend. Deze in stellingen worden dus gelijk gesteld met de reeds geldende regeling voor lichamen, welke ten algemenen nutte werkzaam zijn in de supra-nationale sfeer. noodzaak van een IJtunnel niet, maar men zou toch liever de voorkeur willen geven aan een spoortunnel, die de Hemburg obstakel in de toegang tot de haven zal vervangen. .De verdeeldheid komt ook tot uiting in het feit dat de Kamer van Koophandel in de tunnelkwestie tot dusver heeft ge zwegen. Advertentie Doelstraat 5* Haariem - Tel. 15252 „ALPHA" MUURVERVEN In Maastricht heeft prins Carnaval zijn intocht per kameel gemaakt. Naar de Marinevoorlichtingsdienst in Den Haag mededeelt, heeft een flottielje van de Nederlandse Konkinklijke Marine, dat oefeningen houdt in de Caraïbische Zee, sonarcontact gehad met een niet ge ïdentificeerd voorwerp, dat een onderzee boot zou kunnen zijn. Het flottielje bestaat uit de torpedoboot- jagers „Groningen", het fregat „Van Am- stel" en de onderzeeboot „Walrus". Het contact via de onderwaterapparatuur is tot stand gekomen op 25 mijl ten westen van Willemstad. Het marinecommando op Curacao heeft medegedeeld, dat de bij de waarnemingen verkregen gegevens nog moeten worden onderzocht en dat pas dan conclusies zul len worden getrokken. De waarnemingen geschiedden ver bui ten de territoriale wateren. Als inderdaad een duikboot werd waargenomen, dan is dit geenszins iets bijzonders, aangezien deze wateren door schepen van elke na tionaliteit bevaren mogen worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen le Rotterdam (vac. W. L. Tuk ker) F. F. Vergunst te Rijssen. Beroepen te Stavenisse H. Binnekamp, kand. le Utrecht. Aangenomen naar Leeuwarden (vac. J. Hoogenkamp) L. G. Wagenaar te Deurne. (Van onze correspondent in Bonn) De ondertekening van het Duits-Neder landse verdrag over een reeks vraagstuk ken als schadevergoeding aan nazi-slacht offers, grenscorrecties, Eems-Dollart- probleem en dergelijke, zal niet vóór be gin april kunnen geschieden. Dit werd gis termiddag in regeringskringen te Bonn meegedeeld, waar men zich uitermate te vreden toonde over de beëindiging en ook over het resultaat van het overleg met Ne derland over deze vraagstukken. In de officiële verklaring over de Duits- Nederlandse onderhandelingen, die dezer dagen in Den Haag konden worden afge sloten, wordt van Duitse zijde ook ge zegd dat dit overleg met ons land niet alleen lang geduurd heeft, maar ook zeer moeilijk is geweest. Dat men na deze constatering tevreden is toont dat men van Duitse zijde het resultaat van de on derhandelingen in elk geval voor de bonds republiek bijzonder gunstig acht! Van Duitse zijde koestert men nu de hoop dat de goede nabuurrelatie met ons land door de opruiming van de gevolgen van de tweede wereldoorlog in de toe komst van alle lasten zal zijn bevrijd en zich voor beide landen in gunstige zin zal ontwikkelen. De redactionele bewerking van het verdrag zal in de komende weken geschieden, waarna de beide regeringen het nog moeten goedkeuren. Daardoor zal het tot midden april duren voor van on dertekening van het Duits-Nederlandse verdrag sprake kan zijn. Koel Men kan op deze verklaring van Bonn aanmerken dat zij nogal mager is waar het de Duitse verantwoordelijkheid voor de oorsprong van dit overleg de over- WILLEMSTAD (Curacao) (ANP) De heren Rudolf en Simons, twee van de genen die op Curacao gearresteerd wer den in verband met de bekladding van het standbeeld van Koningin Juliana en van andere gedenktekens, zijn zaterdag na verhoor door de rechtc-r-commissaris te Willemstad op vrije voeten gesteld. De heer R. werd echter in verband met een ander misdrijf onmiddellijk opnieuw ingesloten. De overige drie in verband met de eerst genoemde kladactie gearresteerden zullen heden worden verhoord. Zij zullen voor lopig nog in verzekerde bewaring blijven. Dit laatste geschiedt eveneens met de verdachte Coster, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het besmeuren van de plaquette ter herdenking van de af schaffing der slavernij Wegens het organiseren van een orde verstoring te Willemstad is zaterdag een zekere Godett veroordeeld tot twee weken hechtenis, waarvan tien dagen voorwaar delijk. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de defensiebegroting twijfelen vele Kamerleden eraan of in du bieuze gevallen, waarin een militair inva liditeitspensioen is aangevraagd, wel steeds ten gunste van de pensioengerech tigde wordt beslist. Deze leden meenden te weten dat in de gevallen waarbij de her komst van de ziekte, gelet op de huidige stand van de medische wetenschap, niet bekend is, elk verband van die ziekte met de militaire dienst als „onaannemelijk" van de hand wordt gewezen. Deze zienswijze wordt in een rekest aan de Eerste Kamer onderschreven door de samenwerkende besturen van de Bond van Mobilisatie-invaliden en van hun nabestaanden en de stichting „De Neder landse Soldaat" te Drachten. „Holle frase" De adressanten berichten voorts, dat het door de genoemde organisaties behan delde aantal gevallen, dat wegens onbe kendheid met de herkomst van de ziekte wordt afgewezen, zeer groot is, waardoor de in de betreffende Pensioenwet in uit zicht gestelde schadeloosstelling in feite een holle frase wordt. Met klem wordt de vraag gesteld of de wet niet drastisch dient te worden her zien. Met name wordt vooral ook een der gelijke maatregel bepleit om te komen tot een betere sfeer tussen volk en krijgs macht Het rekest zegt, dat het grote wrevel wekt dat in de dienst invalide geworden militairen aan hun lot worden overgelaten, niet alleen bij de betrokkenen, doch ook bij de gemeenten, die deze mensen op de (budgetaire) hals geschoven krijgen. Voorts wordt in het rekest opgemerkt, dat de toewijzing van de juridische of an dere deskundige bijstand van overheids wege niet die urgentie heeft als in het al gemeen wordt aangenomen. Hierbij wordt gewaarschuwd dat „de meest-deskundige bijstand de ondeugdelijkheid van de mate riële regeling niet wegneemt" De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, zal 20 februari van Schiphol vertrekken naar Sydney, waar op 23 februari het „International Congress of Scientific Management" wordt geopend. Minister De Pous had reeds vóór zijn toe treding tot het kabinet in mei 1959 aan de organisatoren van het congres toegezegd een inleiding te houden over een technisch onderwerp. De minister wil thans deze toezegging nakomen. Begin maart keert hij naar Nederland terug. Op een in Utrecht gehouden bijeen komst van de dr. Wiardi Beckmanstich- ting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, is het onlangs ver schenen rapport van dit bureau over „Het bestuur van de grote gemeenten" bespro ken. Prof. dr. G. A. van Poelje en de heer G. W. B. Borrie, twee leden van de com missie die het rapport voorbereidde, heb ben een nadere toelichting gegeven. Prof. van Poelje noemde vooral het vraagstuk van de vorming van het plaatselijk bur gerschap van belang en ging nader in op de in het rapport aangegeven wijze, waar op men door middel van de gemeentelijke organisatie hieraan iets kan doen. Als voorbeeld van het kweken van saamhorig heidsgevoel noemde prof. Van Poelje de wijze, waarop het gemeentebestuur van Amsterdam gehandeld heeft bij de ramp in Tuindorp-Oostzaan. Nog geen apart statuut Een afzonderlijk gemeentelijk statuut is volgens prof. Van Poelje momenteel voor de grote gemeenten niet te verwezen lijken. De drie grote steden: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn nochtans in aard en wezen zo verschillend, dat de wet gever hen niet dwingen mag, ook in klein ste bijzonderheden een zelfde bestuurspa- troon te voeren. Burgemeestersverkiezingen? Aan de gemeenteraden van de vier grootste steden moet volgens prof. Van Poelje de plicht, en aan de andere grote steden de vrijheid worden gegeven om een structuurverordening vast te stellen waarin het gheel van de bestuursorgani saties voor de gemeenten kan worden vastgelegd. Prof. Van Poelje is van me ning, dat uit een oogpunt van democratisch recht de raadsvergadering haar eigen voorzitter moet kunnen kiezen. De benoe ming van de burgemeester wil hij echter aan de Kroon laten, mede in verband met zijn functie als handhaver van de openba re orde. Prof. Van Poelje wees er echter op, dat de overgrote meerderheid van de com missie op het standpunt staat, dat er on voldoende grond aanwezig is om met het bestaande stelsel te breken. De heer G. W. B. Borrie sprak over de bovengemeentelijke bestuursorganisatie. Bestuursproblemen zijn volgens hem niet door eenvoudige grenswijziging op te lossen, omdat men na een paar jaar weer voor problemen staat. Voor bovengemeen telijke bestuursorganen zijn, aldus de heer Borrie, afzonderlijke regelingen noodzakelijk. Uitvoerig besprak hij voorts de opzet en functie van de IJmond-raad, de raad voor de Haagse agglomeratie en de Rijnmond- raad. De wet voor de IJmondraad, die in middels ingetrokken is, gaf volgens hem te grote bevoegdheden aan het college van gedeputeerde staten. Het IJmondgebied, zo meent de heer Borrie, heeft eigenlijk een bovengemeentelijke bestuursregeling niet nodig, omdat met een herindeling van de gemeenten een oplossing kan worden gevonden. Met het Rijnmondorgaan gaat het pad, aldus de heer Borrie, ook niet over rozen. Deze dient naar zijn mening tot stand te komen door rechtstreekse verkiezingen, waardoor het een politiek college wordt. De burgemeesters van dit gebied in deze raad te plaatsen noemde hij onjuist, om dat dit voorzitterschap onverenigbaar is met het burgemeesterschap van een der gemeenten. Advertentie OVERAL DREIGT Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk De Provinciale Waterstaat van Noord holland heeft plannen uitgewerkt nabij het vliegveld Schiphol wijzigingen aan te brengen in de provinciale weg Heemstede- Diemen. De grote verkeersdrukte nabij Schiphol maakt het noodzakelijk het kruis punt (rondpoint) bij de brug over de ring vaart te wijzigen en tot de aanleg van een rij wiel tunnel onder de provinciale weg over te gaan. Met deze werken zal een be drag van 250.000 gemoeid zijn en Gede puteerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten voorgesteld dit be drag op de begroting 1960 van het Wegen fonds uit te irekken. val op ons land aangaat. Er wordt slechts zakelijk en diplomatiek over een „lang en moeilijk overleg" gesproken. In Bonn beschouwt men het resultaat van de onderhandelingen als een nieuw succes voor de Westduitse onderhandelaar dr. Lahr en daarmee kan men objectief gezien Bonn en dr. Lahr feliciteren. Maar dat er geen andere woorden over het gedeel telijk wegnemen van de destructieve ge volgen van de Duitse bezetting van Ne derland af kunnen dan „bereinigung der Kriegsfolgen" doet kil aan. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat er nog geen afspraak over het tijdstip van de on dertekening is gemaakt. Over deze kwestie moet nog nader overleg worden gepleegd. De spoorwegen hebben vanmorgen in enkele delen van het land met vertraging te kampen gehad als gevolg van bevroren wissels en seinen. De moeilijkheden deden zich vooral voor op de lijnen Dordrecht Rotterdam, ApeldoornAmersfoort en op enkele lijnen in het noorden des lands. Naarmate de temperatuur opliep verdwe nen de moeilijkheden. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond heeft in een brief aan het bestuur van het Landbouwschap zijn be denkingen geuit tegen het ontwerp ar beids- en rusttijdenverordening landbouw, dat woensdag door dit college in tweede lezing zal worden behandeld. Zoals bekend zal de nieuwe verordening de plaats innemen van een in 1958 door het landbouwschap vastgestelde, waartegen de regering en de S.E.R. bezwaren hadden gemaakt. Met die bezwaren is in het nieuwe ontwerp wel rekening gehouden (de arbeider zal bij overtreding niet straf baar zijn; er zullen alleen strafrechtelijke, geen tuchtrechtelijke sancties zijn; over werk is niet verplicht), maar in de toe lichting wordt meegedeeld dat het be stuur van het Landbouwschap ze geenszins onderschrijft. Die verklaring acht de A.N.A.B. blijkens zijn schrijven „teleurstellend en zelfs ver ontrustend". Er blijkt volgens deze bond dat voor de agrarische bedrijfsgenoten re gelen gesteld kunnen worden door een or gaan. dat zich kennelijk ver distancieert van de opvattingen van de overheid en van de overgrote meerderheid van de vertegen woordigers uit het Nederlandse bedrijfs leven omtrent het algemeen belang. Nu het Landbouwschap toch rekening heeft gehouden met die opvattingen is voor de A.N.A.B. wel een deel van de ernstigste bezwaren tegen de oude verordening ver vallen. maar niettemin kan de bond ook met het nieuwe ontwerp niet instemmen. Het voornaamste bezwaar van de bond is dat, nu in het overige bedrijfsleven een steeds verder gaande realisering van de 45-urige werkweek te constateren is. het ontwerp nog steeds de oude maximum- normale arbeidstijden van 3100, 2800 en 2600 uur Der jaar vermeldt. Teleurstellend acht de A.N.A.B. het dat juist de vertegenwoordigers van het agra rische bedrijfsleven zelf iedere mogelijk heid om tot arbeidsverkorting in de land bouw te komen ongebruikt laten. Bezwaren heeft de A.N.A.B. voorts tegen de overwerkregeling en de regelingen voor arbeid in de weekeinds. De verordening zal niet tot eind 1963 moeten gelden, maar slechts voor één jaar. De vertegenwoordi- diging van de A.N.A.B. in het bestuur van het Landbouwschap zal woensdag een aan tal amendementen op de ontwerp-ver- ordening indienen. Bezoek uit Guinee In ons land arri veerde de minister van staat van Guinee, de heer Diallo Abdoulrahmane, om een studie- en oriënteringsreis te maken op uitnodiging van de Nederlandse regering. Hij hoopt goodwill voor het in 1958 onaf hankelijk geworden Guinee te kunnen kweken en de economische samenwerking tussen beide landen te bevorderen. Zijn verblijf in ons land zal vijf dagen duren. Mr. G. J. van Brakel. t Te Arnhem is overleden mr. G. J. van Brakel, oud-kan tonrechter te Arnhem. Hij publiceerde tal rijke werken op rechtsgebied. Zijn hand boek voor de kantonrechter wordt thans nog algemeen geraadpleegd. Mr. Van Bra kel is 74 jaar geworden Hij is kantonrech ter geweest te Arnhem, Groningen en Rot terdam. Tomaten en sla. Van gezaghebbende zijde is medegedeeld, dat de Nederlandse ambassadeur in Londen, baron A. Ben- tinck, vrijdag uitdrukking tegenover de Engelse minister van Buitenlandse Zaken heeft gegeven aan de verontrusting van de Nederlandse regering over een verzoek van de Britse nationale boerenbond tot verhoging van de invoerrechten op Nederlandse to maten en sla. Doordat ambtenaren van het bureau van de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch Bedrijf te Leeuwarden zich erover verwonderden dat er zo weinig kinderbij- slaglijsten uit de gemeente Dantumadeei binnenkwamen, is men er achter geko men dat een 35-jarige adjunct-commies van Sociale Zaken te Murmerwoude door jarenlange knoeierijen op grote schaal de gemeente voor 45.000 gulden heeft bena deeld. Bij een onderzoek naar het uitblijven van de kinderbijslaglijsten kreeg men van verschillende kanten te horen dat de ze aan de ambtenaar ter hand waren ge steld. Deze was belast met het uitvoeren van de sociale wetten en deed als zodanig onder andere uitkeringen in het kader van de Werkloosheidswet. Hij gaf de mensen voorschotten in ruil voor van een machtiging voorziene kinderbijslaglijsten met het geld'waarvan hij dan later het kastekort weer aanvulde. De gemakkelij ke voorschotregeling viel bij belangheb benden wel in de smaak en de ambte naar kreeg hoe langer hoe meer aanvra gen, maar raakte met zijn boekhouding hoe langer hoe meer in de put en verviel toen van kwaad tot erger, vooral toen hij de kinderbijslaglijsten niet meer binnen de vereiste tijd opzond, waardoor ze kwa men te vervallen. Twee verificateurs van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten uit Den Haag hebben enkele weken nodig gehad om uit de onvoorstelbare chaos in de administra tie van de ambtenaar wijs te worden. Eind vorige week is hij op last van de officier van Justitie te Leeuwarden aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd, maar houdt vol nimmer iets van het geld ten eigen bate te hebben gebruikt. Uit zijn le venswijze is dit ook inderdaad niet ge bleken. Om de tekorten te kunnen weg werken heeft hij op de uitbetalingslijs- ten vele keren hogere bedragen ingevuld dan in werkelijkheid werden uitbetaald en deed hij gefingeerde uitkeringen aan niet bestaande personen, waarvoor hij valse handtekeningen plaatste. Daar hij ervoor zorgde dat zijn kasgeld in overeen stemming bleef met het boeksaldo werd de knoeierij ter secretarie van de gemeen te Dantumadeei niet ontdekt. Dat gebeur de pas toen de bedrijfsvereniging zich in zake de kinderbijslaglijsten met het ge meentebestuur in verbinding steld en de verificateurs een onderzoek instelden. De fraude, aanvankelijk opgezet om an deren in hun financiële problemen te hulp te komen, strekken zich over een tijdvak van tenminste vier jaren. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor het pre sentiegeld voor het bijwonen van een ver gadering van de Provinciale Staten te ver hogen van twintig tot dertig gulden per vergadering. De vergoeding voor verblijf kosten, thans bedragende acht gulden, wil len Gedeputeerde Staten op twaalf gulden per dag gesteld zien. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een diepe depressie, afkomstig van Groenland, is nu voor de Noorse kust aangekomen. Tezamen met een hogedrukgebied boven Groenland wordt een lange baan met noordelijke win den in stand gehouden, waarmee koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden wordt gevoerd. Onderweg wordt deze lucht door het zeewater tot enkele graden bo ven het vriespunt verwarmd, waardoor de samenstelling ervan onstabiel wordt. De poollucht drong de'afgelopen nacht ook Nederland binnen, hetgeen met regen en sneeuwval gepaard ging. Plaatselijk werd vanochtend 5 tot 10 mm. afgetapt De eerstkomende dagen blijft ons land in de koude lucht. In verband hiermee zal het 's nachts overwegend licht gaan vrie zen, maar overdag stijgt het kwik tot enke le graden boven het vriespunt. Af en toe kunnen er met de westelijke tot noord westelijke wind buien van zee het land binnendrijven. Er zullen echter ook opkla ringen voorkomen. WEF.RRAPPORTEN Dinsdag 16 februari Zon op 7.56 uur, onder 17.54 uur. Maan op 22.32 uur, onder 9.24 uur. Maanstanden 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 februari Hoog water 5.31 en 17.40 uur. Laag water 1.10 en 13.30 uur. Dinsdag 16 februari Hoog water 6.05 en 18.18 uur. Laag water 1.42 en 14.04 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen BC C Dinnen- en buitenland. Q, 7® c Neerslag: laatste 24 uur. SS h 0J SC Den Helder hagelbui nw 4 7 Ypenburg half bew. w 4 6 Vlissingen onbewolkt wnw 4 8 Eelde sneeuwbui wzw 2 4 De Bilt sneeuwbui zw 4 5 Twente sneeuw wzw 2 4 Eindhoven sneeuw wzw 4 5 Zd Limburg sneeuw zw 2 2 Helsinki mist n -12 0,1 Stockholm geheel bew ozo -5 0 Oslo sneeuw ozo -6 0,4 Kopenhagen sneeuw z -1 1 Aberdeen driftsneeuw wnw 1 2 Londen onbewolkt w 4 1 Amsterdam licht bew. w" 4 10 Brussel sneeuw zw 4 3 Luxemburg zwaar bew. zw 2 2 Parijs zwaar bew zw 5 0 Bordeaux licht bew. z 9 4 Grenoble onbewolkt zw 10 0 Nice zwaar bew. nw 12 0 Berlijn zwaar bew. z 4 3 Frankfort geheel bew. zzw 6 1 München licht bew. zzw 5 0 Zürich zwaar bew zzw 7 0 Genève licht bew. zw 6 0 Locarno onbewolkt ozo 4 0 Wenen mist verand. 8 0 Innsbruck onbewolkt w 7 0 Athene zwaar bew. windst. Rome half bew. z 13 12 Ajaccio geheel bew ono 13 13 Madrid geheel bew. windst. 9 0 Mallorca geheel bew. windst. 14 4

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2