Adenauer zegt niet aan ontspanning te geloven SPD-aanval in de Bondsdag op Amerikaanse auteur Schlamm Tot levenslang veroordeelde Duitser noemt zich onschuldig Duizenden Friezen doen laatste beroep op de regering Twee doden in het verkeer MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 4 Hij moet eerst Russische concessies zien Prediker van preventieve oorlog acht een offer van 700.000.000 mensen moreel verantwoord Gereed voor de optocht Akkoord over status van Palestijnse Arabieren Moord op eerste en tweede vrouw? Argentijnse marine strijdt tegen onbekenden onder zee Nehroe nodigt Tsjoe En Lai uit voor gesprek Overbodige voorzorgen V.S. waarschuwen tegen Cuba's suikerakkoord met Sovjet-Unie Kardinaal Stepinac in Zagreb begraven Makarios zegt niet te zullen toegeven Mikojan in Oslo China wordt wellicht ook atoommogendheid Duitse tanks worden in Nederland hersteld Provinciale leges nieuwe toeristenkaarten Schoolbestuur in Kollum afgetreden Uit Venezuela gezette journalist op Curasao (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsdag te Bonn heeft de socialist Erler tijdens het debat over de buitenland se politiek tot ieders verrassing de Ame rikaans-Oostenrijkse auteur William S. Schlamm ter sprake gebracht. Zijn betoog kwam er op neer dat Schlamm in West- Iiuitsland redevoeringen pleegt te hou den. waarvan de inhoud in tegenspraak is met de grondwet, zonder dat de regering- Adenauer iets tegen hem onderneemt. William Schlamm is de schrijver van het boek „Die Grenzen des Wunders," waarin hij Duitsland een centrale plaats in de westelijke defensie geeft en de vraag stelt of een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie niet geoorloofd kan zijn. In feite bepleit Schlamm een preventieve oorlog. Erler vroeg in de Bondsdag of de regering-Adenauer zich niet eens nadruk kelijk van Schlamm's opvattingen kan distanciëren. De regering, aldus Erler. mag het niet dulden dat een buitenlander twijfel zaait over de gedachte dat een Duit se hereniging alleen op vreedzame wijze tot stand zal komen. Erler moest voor deze poging om een parallel te trekken tussen Adenauer's bui tenlandse politiek en de al te wilde uitla tingen. van de provocerende William Schlamm een veeg uit de pan van het C.D.U.-Bondsdaglid uit Berlijn Gradl in casseren. Gradl wees erop dat het niet aan gaat twee volkomen verschillende opvat tingen onder één noemer te brengen. zei echter voorstander te zijn van een aan valsoorlog van het Westen tegen het com munisme in geval het juiste tijdstip van een communistische aanval bekend zou zijn. „Omdat ik dat echter niet weet, ben ik tegen zo'n oorlog," aldus Schlamm, die verder tot zijn Westduitse publiek zei: „Waarom zouden de Amerikanen zich om Dusseldorp in een atoomoorlog storten, wanneer de Dusseldorpers van hun kant Leipzig al hebben afgeschreven? U hebt het ongeluk in het hart van Europa te le ven. In Duitsland wordt geschiedenis ge maakt of het u past of niet. U bent moe van de geschiedenis, maar de geschiede nis is geen vereniging, waarvoor men als lid kan bedanken." Ontspanning en co- existentie pleegt Schlamm af te doen als „gezwets". Het meest opzien totdusver baarde een gedachte van Schlamm die hij onlangs te Münster heeft uigesproken: „Als het mo reel gezien juist was tegen Hitier voor de prijs van hohderdmiljoen vernietigde men senlevens oorlog te voeren en hem te over winnen en ik geloof dat het moreel juist was dan is het moreel ook juist het communisme te verhinderen de wereld te veroveren, ook dan als de verdediging van het Westen dat door de tegenstanders van de kernwapens met veel fantasie bereken de offer van zevenhonderd miljoen men senlevens zou kosten." Nog staan zij in alle stilte in garages en schuren, maar over enkele dagen zullen z\j het middelpunt vormen van de grote feestvreugde die carnaval heet en die grote delen van Europa in zijn ban houdt. Deze poppen behoren tot de wagen van Prins Carnaval uit Nice maar het plaatje had even goed op honderd andere plaatsen in Europa gemaakt kunnen worden: de carnavalskolder is internationaal. CAIRO (UPI) De deelnemers aan de bijeenkomst van de raad van de Arabi sche Liga hebben in grote lijnen overeen stemming bereikt over een nationale sta tus voor de Palestijnse Arabieren, aldus is van officiële zijde in Cairo vernomen. Het hoofd van de Jordaanse delegatie, de minister van buitenlandse zaken Mouasa Nasser, gemde in principe met het be sluit in, maar behield definitieve goed keuring voor aan zijn regering. De gehele afgelopen week is gesproken over het voorstel afkomstig van de af gevaardigde van de Verenigde Arabische Republiek de Palestijnse Arabieren een nationale status te geven. Een commissie van drie, bestaande uit vertegenwoordigers van Marokko, Libië en Jemen, zal de vluchtelingen bezoeken en besprekingen voeren met de regerin gen der landen, waar de vluchtelingen ver blijven. De bevindingen van deze commis sie zullen worden neergelegd in een rap port. dat op de volgende bijeenkomst van de raad in maart zal worden bespro ken. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft zater dag te Königswinter in een bijeenkomst van voormalige politieke gevangenen uit Oost-Duitsland verklaard: „Wij moeten •op de aanstaande topconferentie (te Pa rijs, op 16 mei) Kroesjtsjev niet iets aan bieden, maar wij moeten hem vragen: Hoe komt u erbij dergelijke eisen te stellen?" Adenauer wenste dan ook geen oplossing van de kwestie-Berlijn alléén. De bondskanselier bedoelde daarmee dat de kwestie-Berlijn zijns inziens slechts in het geheel van de Duitse eenheidsproble- matiek kan worden opgelost. Openlijk en wel zei Adenauer dat men geen concessies mag doen, als Moskou tevoren niets heeft gegeven. „Ik geloof niet aan ontspan ning", aldus Adenauer, waarbij hij het oog had gericht op de Russische houding van de laatste weken zoals die onder meer tot uiting kwam in Kroesjtsjevs gedrag tijdens het bezoek van de Italiaanse pre sident Gronchi aan Moskou. De Westduitse regeringschef gaf de ge middelde Westduitser ervan langs, dat hij zich zo weinig druk maakt over het lot van de zeventien miljoen Duitsers in Oost-Duitsland. „Deze mensen", aldus Adenauer, „vallen steeds meer terug in slavernij. De gehele oostzone vormt voor de bewoners, behalve voor de functiona rissen van de communistische partij, één grote gevangenis. Het is onze taak deze mensen steeds weer toe te roepen: Wij zullen u helpen". Adenauer eiste voor de Oostduitse bevolking opnieuw het recht op zelfbeschikking „dat iedere stam in Afrika reeds heeft". Isolement In de Bondsrepubliek zowel als in Oost- Duitsland heersen een zekere ongerust heid en onzekerheid. Voor de Westduit sers is deze onzekerheid een gevolg van het feit, dat men gelooft dat Adenauer met de kwestie-Berlijn in het westelijke kamp min of meer alleen staat. Men krijgt niet de indruk dat van Britse, Ame rikaanse of Franse kant ingestemd wordt met Adenauers mening dat voor Berlijn geen interim-oplossing mogelijk is, zon der een oplossing van het Duitse een heidsprobleem. Men wijst voorts op de vele nogal agressieve uitlatingen en uitin- BUENOS AIRES (AFP) Schout-bij - nacht Clement, de Argentijnse minister van marine, heeft zondagavond verklaard, dat de vijf Argentijnse oorlogsschepen en de vliegtuigen, die deelnemen aan de jacht op de onbekende duikboot of duik boten in de Golfo Nuevo, spoedig zullen trachten de loop der gebeurtenissen te verhaasten. Zaterdag heeft de Argentijn se marine de beschikking gekregen over diepzeebommen, die een uitwerking tot op 250 meter diepte hebben. Tot dusver beschikte men over bommen die slechts tot 60 meter diepte werkten. Volgens peilingen bevindt de geheimzin nige duikboot zich op een diepte van 200 meter op de bodem van de golf. Tenge volge van aanvallen van vliegtuigen van de Argentijnse marineluchtvaartdienst zou de schroef van het vaartuig bescha digd zijn. (Reuter) In een communiqué van de marine werd zaterdag gezegd, dat er zich tenminste twee duikboten in de baai be vonden. Een blad in Buenos Aires wist te melden, dat er drie duikboten van het zelfde type voor de ingang tot de baai koersten om de aandacht van de Argen tijnse marine af te leiden. Deze duikboten zouden contact onderhouden met de duik boot of duikboten in de baai. Volgens on bevestigde berichten is het lichaam van een kikvorsman gevonden, waarop echter geen spoor van een nationaliteitsaandui ding voorkwam. De Russische eerste vice-premier Miko- jan heeft als zijn oordeel over de jacht in de Golfo Nuevo te kennen gegeven, dat de Argentijnen „alleen maar een heleboel vis zullen doden", Hij zei dit toen het vlieg tuig waarmee hij van Cuba op weg was naar Oslo, een tussenlanding maakte in Stephenville op Newfoundland. In diplomatieke kringen in Buenos Aires ging zaterdag het gerucht, dat de Argentijnse autoriteiten geheime bespre kingen voerden met de Russische ambas sade. Volgens dit gerucht zou men probe ren een oplossing voor de kwestie zoeken. Men zou denken aan de mogelijkheid de duikboot zich te laten overgeven met de Oostduitse vlag in top. Aangezien Argen tinië geen diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland onderhoudt, zou het inci dent dan verder geen diplomatieke gevol gen behoeven te hebben. NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe heeft zijn Chinese ambtgenoot, Tsjoe en Lai, uitgenodigd in de tweede helft van maart naar de Indische hoofdstad te ko men om te spreken over het grensgeschil tussen India en China. Nehroe zegt in een brief van 5 februari aan de Chinese premier, op het ogenblik niets gemeenschappelijks in beider stand punten aangaande de loop van de grens te zien, maar hij meent dat het nodig is al het mogelijke te doen om wegen te vinden welke naar een vreedzame regeling lei den. India heeft al eerder de Chinese aanspra ken op een gebied van ongeveer 125.000 vierkante km. dat te New Delhi als In disch wordt beschouwd, van de hand ge wezen. Waarnemers merken op dat Nehroe's brief vóór de aankomst van premier Kroesjtsjev is verstuurd. De Indische premier schijnt trouwens in een gesprek met Finse journalisten bemiddeling van Kroesjtsjev in het Indisch-Chinese grens geschil te hebben uitgesloten. Hij had vol gens een onafhankelijk Indisch blad ver klaard dat het hier een delicate kwestie be treft die onderling door de regeringen van India en China moet worden geregeld. gen van Russische kant van de laatste weken: de Russische raketproeven in de Stille Oceaan, Kroesjtsjevs gedrag tij dens Gronchi's bezoek, Kroesjtsjevs reis naar Zuidoost-Azië, de verklaring van Moskou van de leden van het pact van Warschau en Kroesjtsjevs laatste brief aan Adenauer. De grootste pessimisten en men vindt ze in alle lagen der West duitse bevolking vrezen een nieuw soort verdrag van Versailles, een „overeen komst op de ruggen der Duitsers" Paniek In Oost-Duitsland heeft het dreigement van de partijchef Ulbricht aan Bonn, dat zijn communistische regime binnenkort raketten zal krijgen, een paniek verwekt. Tijdens fabrieksvergaderingen hebben arbeiders gevraagd of dat nu de juiste weg is om tot de Duitse eenheid te komen. Staats- en partijfunctionarissen zouden radeloos zijn omdat uit alles de laatste da gen is gebleken, dat Ulbrichts raketten- dreiging door Moskou eenvoudigweg ter zijde is geschoven. Zij weten dus in feite geen raad met de uitlegging van de ver schillende koersen die enerzijds Oost-Ber- lijn, anderzijds Moskou heeft uitgezet. „Hart van Europa" In elk geval geniet Schlamm de eer voor de derde keer in de Bondsdag besproken te zijn. Hij is door de uitgave van zijn boek en zijn redevoeringen een zeer om streden figuur in de Bondsrepubliek ge worden. Socialisten en ook anderen willen hem het land uitwijzen omdat hij in strijd met de grondwet zou handelen. Zij ver wijten de regering laks te zijn omdat de ze Schlamm vrij laat spreken. Bij die ver wijten gaan de socialisten niet zachtzinnig te werk. Het is overigens niet te verwonderen dat het Schlamm steeds weer moeite kost niet slechts een publiek maar ook een zaal te vinden voor zijn voordracht. Reeds en kele malen is hem een zaal geweigerd. Schlamm heeft onlangs te Keulen ontkend een preventieve oorlog te prediken. Hij In Londen waren vele firma's al klaar voor de spoorwegstaking die inmiddels is afgelast. Sommige zaken hadden divanbedden in de kantoren neergezet om de chefs de reis naar huis en terug te besparen. (Van onze correspondent in Bonn) De Krefelder jury-rechtbank heeft za terdagmorgen de 61-jarige voormalige hoge ambtenaar uit de plaats Kempen (bij onze Limburgse grens gelegen), Ludwig Bellwinkel, verdacht van moord op zijn eerste en zijn tweede vrouw, tot tweemaal levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Tevoren had Bellwinkels advocaat dr. Koenig erop gewezen, dat er zijn inziens ernstige twijfel bestaat of de verdachte zijn eerste vrouw Alma (in december 1944) en zijn tweede vrouw Ruth (1 september 1958) heeft vermoord. Terwijl Bellwinkel vertwijfeld met tril lende handen de rand van de beklaagden bank greep en steeds zijn hoofd schudde, rafelde de president van de rechtbank de ze zaak nog eenmaal uiteen. De recht bank, aldus de president, is er zich van bewust met deze uitspraak een moeilijke beslissing te hebben genomen: Bellwinkels drie kinderen, die anderhalf jaar geleden van hun moeder Ruth zijn beroofd, zullen thans ook voor de rest van hun leven hun vader moeten missen. Maar terzake van de man Bellwinkel heeft de rechtbank vol gens de woorden van de president geen twijfel gekend: volgens hem in Bellwinkel een labiele man zonder menselijke gevoe lens, die tot alles in staat is. De moorden op zijn twee vrouwen achtte de president onder meer bewezen uit de opvallende ge lijkheid van de beide gevallen, zowel wat aanleiding (andere vrouwen), de opzet, het gedrag van de dader na de daad en het moordwapen (een Walther-pistool, kaliber 6.35 mm) betreffen. Waar beide vrouwen met schotwonden in de slaap zijn gevonden, terwijl zelfmoord bij vrouwen op zo'n wij ze zelden voorkomt, daar kon de recht bank niet geloven met zelfmoord te doen te hebben. Daarbij komen dan nog Bell winkels bekentenissen die hij later heeft ingetrokken. Een ten slotte reconstrueer de men de achtergrond van het geheel: zo wel Alma als Ruth wilde Bellwinkel we gens diens vrouwengeschiedenissen verla ten, beiden ook wilden hem bij zijn supe rieuren aanklagen. In beide gevallen zou daarmee Bellwinkels materiële bestaan zijn bedreigd. Maar de rechtbank kon er niet onderuit andere bewijzen dan zuivere aanwijzingen aan te voeren. Als voornaamse bewijs voerde men ook steeds weer de beide be kentenissen van Bellwinkel, eenmaal te genover de politie, een tweede maal tegen over twee bij hem apart ingesloten mede gevangenen, aan. Bellwinkel zelf reageerde zeer scherp op de uitspraak. Hij zei terwijl hij zijn vuisten balde en over zijn gehele lichaam leek te beven: „Dat is een waanzinnig be sluit. Dat is een juridische vergissing. Dat kunnen de rechters nooit verantwoorden". Daags tevoren had hij als laatste woord gezegd: „Het is mij onmogelijk een mens iets aan te doen. Wanneer men mij on schuldig veroordeelt zal men de rest van mijn leven en de toekomst van mijn kin deren vernietigen. Ik denk altijd aan mijn kinderen. Ik kan slechts zeggen dat ik on schuldig ben". En advocaat Koenig kondig de zaterdag direct aan dat hij in hoger be roep zal gaan: „Ik zal vechten en alle wet tige mogelijkheden benutten". Bellwinkel vecht evenwel tegen het be sluit van drie rechters en zes juryleden, die aan de hand van getuigenissen van twaalf deskundigen en meer dan vijftig ge tuigen hun oordeel hebben geveld. Tot het laatste ogenblik, zaterdagmorgen om elf uur, bleef het voor de vele toeschouwers overigens volkomen onduidelijk wat de uit spraak zou zijn: levenslang of vrijspraak Velen waren er ook daarna van overtuigd dat waarschijnlijk wel veel tegen Bellwin kel kan worden aangevoerd, maar dat er even waarschijnlijk niet voldoende bewij zen voor een veroordeling aanwezig zijn Het was hierom dat Koenig voor Bellwin kel kon zeggen: ,.De geringste twijfel moet ten gunste van de beklaagde zijn. HAVANA (Reuter) De Sovjet-Unie en Cuba hebben zaterdag een overeenkomst getekend waarbjj de Sovjet-Unie in een pe riode van vijf jaar vijf miljoen ton suiker van Cuba zal afnemen, aldus is van gezag hebbende zijde te Havana vernomen. De Sovjet-Unie zal de Cubaanse rege ring tevens een krediet van honderd mil joen dollar verstrekken tegen een rente van 2'/i pet. en met een looptijd van 12 jaar. (UPI) De Amerikaanse ambassade in Cuba heeft zaterdag een verklaring uit gegeven, waarin op bedekte wijze gewaar schuwd wordt tegen het Cubaans-Russi sche handelsakkoord, gesloten tijdens het verblijf van de Russische vice-premier Mi- kojan op het eiland en volgens hetwelk Rusland suiker uit Cuba zou kunnen be trekken voor de helft van de prijs die de Amerikanen ervoor moeten betalen. In de verklaring wordt gezegd, dat Rus land op deze wijze in staat wordt gesteld de Cubaanse suiker in het buitenland en ook in Amerika te verkopen tegen een la gere prijs dan Amerika er direct voor moet betalen. Voorts wordt opgemerkt dat Cuba het grootste deel van het geld dat het ontvangt voor zijn suikeruitvoer naar Rusland zou moeten besteden in Rusland, terwijl Amerika aan zijn suikerovereen komst met Cuba niet zulk een voorwaar de verbonden heeft. Als Amerika de suiker van Cuba zou hebben gekregen voor de Russische prijs zo wordt verder gezegd, zou Cuba het af gelopen jaar alleen al 150 miljoen dollar minder hebben ontvangen. MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie en Cuba zijn overeengekomen de kwestie van het hervatten der diploma tieke betrekkingen te gelegener tijd nader te bezien. Dit wordt gezegd in een com muniqué over de besprekingen, die in Ha vana zijn gevoerd door premier Fidel Castro en de Russische plaatsvervangen de premier Mikojan. ZAGREB (Reuter) Het stoffelijk over schot van Allysius kardinaal Stepinac is zaterdag met de volle plechtigheid van het roomskatholieke ritueel der overledenen, in de kathedraal van Zagreb bijgezet. De regering had voor deze plechtige begra fenis van de aartsbisschop van Zagreb, die sedert de in 1946 over hem uitgesproken veroordeling tot gevangenisstraf ook na dat hij in 1951 voorwaardelijk was vrij gelaten zijn functie niet meer heeft kun nen uitoefenen, speciaal toestemming ge geven. De plechtigheid werd een half uur ver traagd doordat de aartsbisschop van We nen, kardinaal Koenig, die haar -zqu lei den, op weg naar Zagreb een autongeluk kreeg en in het ziekenhuis van Varazdin moest worden opgenomen. De plechtigheid werd nu geleid door dr. Franjo Seper, die tot administrator van het aartsbisdom Za greb is benoemd en eertijds kardinaal Stepinacs secretaris was. Kardinaal L. Koenig heeft een kaak- breuk, een lichte hersenschudding en een zenuwschok, aldus heeft de dokter in Va razdin meegedeeld. Hij was bij kennis en heeft een kleine operatie ondergaan. Hij zou enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Zijn secretaris is niet omgekomen, zo als was bericht, maar zijn toestand is ernstig. Hij kreeg een schedelbreuk en breuken aan beide dijen. De chauffeur schijnt op slag omgekomen te zijn. NICOSIA (Reuter) Aartsbisschop Ma karios heeft zondagavond te Nicosia te genover de pers verklaard, dat er geen overeenstemming over de kwestie van de Britse bases op Cyprus mogelijk is, als de Britten vasthouden aan hun eis dat zij daarvoor een oppervlakte van 300 vierkan te kilometer nodig hebben. Hij verklaarde dit naar aanleiding van berichten uit Lon den, dat hij, naar men verwacht, gene gen zou zijn meer grond beschikbaar te stellen dan 200 vierkante kilometer. De aartsbisschop had zondag voor de vier de achtereenvolgende dag over deze kwes tie een gesprek met de Britse gouverneur Sir Hugh Foot en de leider der Turkse Cyprioten Kutchuk. Het overleg zou van daag worden voortgezet. UPI verneemt dat Britse en Cyprische leiders een akkoord hebben geparafeerd over de administratie van de bases. Deze overeenkomst regelt de administratie van de bases, de betrekkingen tussen militai re autoriteiten en de republiek Cyprus en zekere verplichtingen van beide partijen OSLO (Reuter) - Vice-premier Mikojan van de Sovjet-Unie is zondag uit Cuba in Oslo aangekomen, waar hij twee dagen zal doorbrengen voor hij naar Moskou te rugkeert. Mikojan verklaarde nog diezelf de avond, dat China „wellicht te zijner tijd over kernwapens zal beschikken wanneer geen overeenstemming wordt bereikt over het staken van proeven met kernwapens". Mikojan sprak op een bijeenkomst die was belegd door de Noorse studentenver eniging. Ongeveer 1.000 personen, voor het grootste deel studenten maar ook le den van het kabinet als premier Gerhard- sen en de minister van buitenlandse zaken Halvard Lange waren aanwezig. Mikojan noemde de Franse atoomproef „een nega tieve ontwikkeling". „Wij willen alle proe ven met kernwapens verbieden", zo voeg de hij hier aan toe. Na het einde van de Tweede Wereldoor log werd de Sovjet-Unie door de Verenig de Staten bedreigd en was het noodzake lijk te herbewapenen, zo zeide Mikojan. Doch thans, na het bezoek van premier Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten en de besprekingen met president Eisenhower in Camp David, is de Russische regering niet langer van oordeel dat Amerika oorlog wil. Mikojan drukte zijn vaste vertrouwen ui dat de wereld eens communistisch zal wor den. Echter, het socialistische en het kapi talistische systeem moeten vreedzaam wedijveren „Wij willen geen oorlog, koud noch warm". „De Lauwerszee moet dicht" Tijdens een massale bijeenkomst in het beursgebouw te Leeuwarden, welke door enige duizenden Friezen werd bijge woond, is een laatste beroep gedaan op de regering en volksvertegenwoordiging om de beslissing omtrent de afsluiting van de Lauwerszee niet uit te stellen en deze be slissing in gunstige zin te doen uitvallen. Deze demonstratieve bijeenkomst werd onder andere bijgewoond door de vrijwel voltallige colleges van Gedeputeerde Sta ten van Groningen en Friesland, een aan tal leden der Tweede Kamer en verschei- denen burgemeesters. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer P. van der Mark uit Sneek. De heer W. Nauta uit Sneek sprak namens de politieke organisaties in Friesland. Hij zei dat Friesland een laatste krachtig appèl op de regering en volksvertegenwoordi ging wil doen om te voorkomen dat het plan tot afsluiting van de Lauwerszee op de lange baan wordt geschoven. De heer H. D. Louwes uit Zuidhorn(Gr), sprak namens de agrarische organisaties. Hij herinnerde aan de vele malen dat in het verleden vooral de agrarische stand de dupe is geworden van overstromingen. De watervloed van februari 1944, toen het water in de Lauwerszee tot 4,40 meter bo ven n.a.p. steeg, vormt nog steeds een on heilspellende waarschuwing. Mevrouw M. Kramer-Bruggenkamp uit Berlikum, sprak namens de vrouwenorga nisaties. Zij achtte de afsluiting van de Lauwerszee een eerste noodzaak ter be scherming van de gezinnen. Laatste spreker was de heer Fedde Schurer uit Heerenveen. die de Friese Be weging vertegenwoordigde. Hij verwon derde zich erover dat de minister uitstel van het beraad over de afsluiting vraagt, alsof de afsluiting van de Lauwerszee een nieuw probleem zou zijn. Besloten werd een resolutie naar de re gering te zenden, waarin namens de be volking van het gehele noorden een laat ste en klemmend beroep op de regering en volksvertegenwoordiging wordt gedaan om ook Noord-Nederland afdoende te be veiligen tegen het gevaar van overstro ming en af te zien van alle verdere uitstel van afsluiting en inpoldering van de Lau werszee. De volksvertegenwoordiging wordt verzocht er zich thans duidelijk over uit te spreken dat de afsluiting van de Lauwerszee uit veiligheidsoogpunt verre de voorkeur verdient boven verhoging van de bestaande zeewering, dat aan dit werk dezelfde voorrang dient te worden toegekend als aan de Deltawerken in wes telijk Nederland en dat in 1960 nog met de uitvoering van de reeds gereed liggende plannen moet worden begonnen. Een aantal Friese studenten had het standbeeld van Mercurius voorzien van een zwemgordel met het opschrift „Zo komt het met ons allemaal als de Lau werszee niet dichtgaat". (Van onze Haagse redacteur) Nederland gaat Duitsland een handje helpen bij het onderhoud van zijn tank- materiaal. Zo zal in de loop van dit jaar een tachtigtal rupsvoertuigen van het Duitse leger een revisie in de tankwerk plaats van de Koninklijke Landmacht te Amersfoort ondergaan. Een en ander geschiedt in het kader van het NAVO-verdrag; door een gemeen schappelijk gebruik van het gespecia liseerde personeel en de installaties wil men zo efficiënt mogelijk werken. Deze samenwerking geldt zoals de aankoop van de Starfighters heeft bewezen ook bij de aanschaffing van materieel. Naar aanleiding van het voornemen van het rijk in de loop van 1960 een toeristen- kaart in te voeren met een geldigheidsduur van twee jaar stellen Gedeputeerde Staten van Noordholland de Provinciale Staten voor een heffing van 1.50 per kaart te vragen. Met de afgifte zullen in beginsel de Commissarissen der Koningin worden belast, maar, evenals bij paspoorten het geval is, zal delegatie van bevoegdheid aan burgemeesters kunnen geschieden. De toe ristenkaarten zullen dooi belanghebbenden moeten worden aangevraagd in hun woon plaats. De 23-jarige A. J. Willems uit Rijssen botste zaterdagmiddag nabij Wierden met zijn scooter tegen een boom. Zondag is hij aan de gevolgen van het ongeluk overle den. In Leuth (Gld.) is de 70-jarige landbou wer J. Vierboom voor zijn woning door een bestelauto aangereden. Hij was op slag dood De heer Vierboom, die zich met zijn echtgenote naar de kerk wilde begeven, stak van zijn hoeve komend de weg over en heeft waarschijnlijk de naderende be stelauto niet gezien De chauffeur zag geen kans meer een aanrijding te voorkomen. Onregelmatigheden met subsidie Het bestuur van de vereniging „Het Christelijk Nijverheidsonderwijs" te Kol lum (Fr.) is afgetreden. Het bestuur zegt in een verklaring gefaald te hebben in zijn beleid, waardoor het mogelijk is geworden dat 27.000 gulden verdween. Er is nu een interimbestuur gevormd. De verdwenen f 27.000 is voor het groot ste deel geput uit een subsidie die dez< school krijgt en overgeheveld naar de Stichting tot Bevordering van het Chris telijk Onderwijs, een niet-gesubsidieerde instelling. De directeur die verantwoorde lijk is voor deze manipulatie, is geschorst De boekhouder is de toegang tot de school ontzegd. WILLEMSTAD (ANP) De correspon dent van „Reuter" te Caracas, de heer Ur- voas, die zaterdag uit Venezuela werd uit gewezen, bevindt zich thans op Curagao.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4