Restauratieplan voor oude hoeve nog steeds niet van de baan STOMfiBRfiS Eerste tekenen van naderende lente in bollenstreek te zien Bloemendaal wenst deelneming aan Volkskredietbank op te zeggen Gemeente zegde drie jaar geleden huur op Agenda voor Haarlem en de IJmond Kleine zege van HBC op Purmersteyn Steenlegging van Pastoor v. Arskerk „Onefficiënte werkwijze en te hoge rente" MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kampeer centrum aan Vondelzveg Formitrol formidabel voorkomt keelaandoeningen en griep! Werkzaamheden op het land komen weer geleidelijk op gang „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Hans Mul der. J elsen-IJm tiiden Santpoort Beverwijk Buurtver. „Overveen" koos nieuw bestuur Automobilist gaf geen voorrang: twee gewonden Jaarvergadering DWR Vier gewonden bij botsing op westelijke randweg grieven aan de redactie UIT STAD EN STREEK Piggelmee herleefde in Concertgebouw Burgerlijke Stand van Haarlem DWT hield zwemfeest Strijd om Haarlemse snel- schaaktitels op 20 februari af- nen, Opzij van de Vondelweg in Haarlem-Noord ligt,'op nog geen steenworp stand van straten waarlangs massieve blokken flatwoningen omhoog torer een schilderachtige boerderij tussen de bomen. De ontmoeting van stad en land wordt hier benadrukt door de karakteristieke geur van de mestvaalt en het ge dempt loeien van een koe in haar stal. Een witte kip scharrelt zenuwachtig in de grond op zoek naar een lekker hapje. Achter de hoeve rammelt iemand met emmers. De omwonenden zijn aan deze geuren en geluiden gewend geraakt. Velen zouden ze niet meer willen missen. Zo voelen ze zich een beetje verbonden met dit stukje platteland, waar het gejacht van de grote stad nog nauwelijks vat op schijnt te hebben. Wat hun betreft mag die boerderij daar voor altijd blijven staan. Advertentie Hebt U maagklachten? Wl Misschien zelfs' reeds maanden of jaren? Neem dan geen lap middel, dat U slechts tijdelijk helpt en dat U dus moet blijven inne men, doch STOMABRAS dat een blijvende ver betering brengt. Advertentie Formitrol tabletten op basis van formaldehyd werken sterk antiseptisch en desinfecterend!^ een produkt van Dr. A. Wander A.G. - Bern Maar de gemeente Haarlem heeft daar andere gedachten over. Al jaren bestaan er plannen om aan de hofstede een an dere bestemming te geven. Het is nu al weer drie jaar geleden dat aan boer De Boer de huur werd opgezegd. In de loop der tijd werden die plannen nog al eens gewijzigd. Zo lag het aanvankelijk in de bedoeling de gebouwen die met de grond eigendom van de gemeente zijn, te restau reren en er een theeschenkerij van te ma ken. Het laatste plan dat bij Openbare Werken in studie is voorziet echter in de stichting van een kampeercentrum met plaatsruimte voor caravans. De behoefte in Haarlem aan een dergelijke gelegen heid is bijzonder groot. Het kampeercen trum zou dan direct komen te liggen aan de verbrede Vondelweg die, zoals bekend is. een onderdeel zal vormen van de oos telijke stadsrandweg. Vanzelfsprekend zal de eventuele restauratie van deze onge veer honderdvijftig jaar oude boerderij, willen de gebouwen aan hun nieuwe doel beantwoorden, veel geld kosten. De be langrijkste vraag voor boer De Boer is waar hij, indien de gemeente haar plan nen doorzet, met zijn bedrijf heen moet. Negen jaar geleden moest hij zijn vorige hoeve aan de Rijksstraatweg ontruimen Concertgebouw: Dinsdag 20 uur: Concert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Nederlandse Comedie met „Hier met de poet". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De ideale vrouw", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur, woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Sapphire, het meisje uit de tulipbar", 14 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Zoals zij ge schapen zijn", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „Menschen im Hotel", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14,-18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ik ben een verklikker", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Het lot van een mens", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Rose Marie Nitribitt", 18 jaar. Dinsdag 20 uur: „Jacht zonder genade", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Woning Spaarndammerdtfk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10.30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Jan van Geem. Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur: Expo sitie van leden-beeldende kunstenaars van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 12 februari). MAANDAG 15 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Hopla Connie". Rex. 20 uur: „Hopla Connie". Brulboei, 19.30 tot 21 uur: Openbare ruilbeurs. Jeugdgebouw. 20 uur: Toneelavond Plankeniers „Familie Gregory". Pieter Vermculenmuseum, Cultureel Gebouw, 14 tot 16.30 uur. Raadhuis, 10 tot 12 uur: Spreekuur loco burgemeester. DINSDAG 16 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Opstand der sexen". Fidelisgebouw, 20 uur: Vergadering R.K. Bond Werknemers in het Transportbedrijf. Rex, 20 uur: VARA-avond Tom Man- ders. Jeugdgebouw, 20 uur: Toneelavond Plankeniers. Zaal Abelcnstraat, van 20 uur af: Spreekuur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Provinciaal Ziekenhuis, maandag en dinsdag 19 tot 21 uur: Expositie. MAANDAG 15 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De wet". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Meisjes in gevaar". W.B. Theater, 20 uur: „De heuvel der begeerte". Hervormd Verenigingsbouw Schans, 20 uur: Jaarvergadering Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling. Het Centrum, 20 uur: Volksonderwijs, lezing over beroepskeuze. Café „Sport", 20 uur: Contactavond scheidsrechters. Kennemer Theater, 14.30 uur: Lenteshow Libelle. DINSDAG 16 FEBRUARI Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen: Als maandag. ten behoeve van de verbetering van het verkeersplan tussen Haarlem en Sant poort. „Als ze een andere plaats voor me kunnen vinden waar ik mijn achtentwintig koeien en paarden onder kan brengen wil ik hier best vandaan", zegt hij. Door de schemerige stal waar de koe beesten ons nieuwsgierig aanstaren lopen we naar de grote hooischuur. „Hiervan willen ze een grote zaal maken. De heren van de gemeente hebben het allemaal pre cies getekend hoe het zou kunnen worden. Maar voordat het zo ver is zal er heel wat vernieuwd en verbouwd moeten worden. Kijk maar eens naar die balken", wijst de boer. Door gaten in het dak van de schuur plekken stukjes blauwe lucht. „Bij elke storm waaien er een paar pannen af. Laatst waren ze nog hier van Monumen tenzorg om wat schade aan het woonhuis te herstellen". Een van de boerezoons komt de stal binnen. De boer trekt zijn jasje uit en stroopt de mouwen van zijn kiel op. Het werk wacht niet en we nemen afscheid. Jammer als deze rust straks misschien moet wijken voor het rumoer van kampeerders al of niet rondtrekkend in caravans, denken we. De pittoreske boerderij aan de Vondel weg die mogelijk in de toekomst, na een grondige restauratie, ingericht zal worden tot kampeercentrum. Tijdens de vrijdagavond in „Bloemen- heuvel" in Overveen gehouden jaarverga dering van de Buurtvereniging „Over veen" is de voorzitter, de heer J. H. Senff die aan de beurt van aftreden was, bij ac clamatie herkozen. Drs. A. P. W. van den Ham, van de oprichting af penningmees ter van de vereniging, was niet herkies baar. Nadat hem dank was gebracht voor het vele dat hij voor de vereniging heeft gedaan werd in zijn plaats gekozen de heer H. Mooij. In de vacature J. C. Rei- nalda is de heer M. J. Jansen gekozen. Enige toekomstige activiteiten van de vereniging omvatten onder meer enige excursies naar Caprera en een filmavond. Op 2 maart komt dr. A. F. J. Portielje een lezing houden over „Omgang met dieren, zelfs de meest gevaarlijke". Ook kwam de slechte verlichting in de diverse lanen in Overveen ter sprake, waar de lantaarns 's avonds na elf uur om en om worden gedoofd. Na de pauze vertoonde het bestuurslid de heer L. A. N. Bijvoet met behulp van een epidiascoop zijn collectie prentbrief kaarten over Perzië. Zondagmiddag om kwart over drie zijn op de hoek Lorentzkade-Pijlslaan in Haar lem een personenauto en een autobus van de N.Z.H.V.M. met elkaar in botsing ge komen, doordat de bestuurder van de per sonenauto, een 44-jarige Haarlemse be- drijfsmonteur, geen vqprrang verleende. De monteur en zijn naast hem zittende 14-jarige dochter kregen beiden een her senschudding en werden in het Diacones- senhuis opgenomen. De personenauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De autobus kreeg lichte schade. (Van onze redacteur voor bloembollencultuur) De eerste tekenen van de naderende lente zijn in de bollenstreek heel duide lijk te zien. Overal tussen de grijsbruine rietvlakten liggen grote groene vlekken: de bladeren van de narcissen die zich tussen het riet door hebben gewerkt. Koning Winter heeft de bloembollen kwekers in de steek gelaten. Hij had een stevig wintertje moeten sturen, waar door de groei van de bollen stil was blijven staan. Er zou dan ook nog wat onkruid en misschien een legertje schadelijke insecten, bacteriën en wat er nog meer voor onprettigs voor de bollenkweker in de grond zit, zijn dood gevroren. Maar het is niet gebeurd en dat maakt het de bollenkweker niet gemakkelijk. Hij moet namelijk beslissen of hij het riet- dek gaat verdunnen of niet. De vorige week heeft een aantal kwekers besloten het er maar op te wagen. De bladeren van de vroegste narcisserassen zijn al zo lang, dat het moeilijk wordt er in te wer ken zonder ze te beschadigen. Iedere be schadiging kan een invalspoort zijn voor schadelijke organismen. Planten zijn snel onderhevig aan infec tie. Je kunt moeilijk elk wondje met een pleister beplakken en dus neemt men het risico van een nawintertje. Dan hoopt men maar dat de planten voldoende af gehard zijn om een goede nachtvorst te doorstaan. Men heeft aardig geluk. Het weer is koud en niet te vochtig, zodat de bladeren nog wel gelegenheid hebben om af te harden. Ze kunnen dan een stevig stootje verdragen. Het is meer dan eens voorgekomen dat moedige kwekers die het riet al voor een nawinter helemaal hadden verwijderd, minder vorstschade hadden dan de colle ga's die maar even gewacht hebben. Op de „scheiding van wind en riet" zijn de bladeren dikwijls zwak én kunnen dan bij na geen vorst verdragen, zoals de afge harde bladeren. Als men nu door de bloembollenstreek tussen Haarlem en Leiden rijdt, kan men dus nogal wat activiteit waarnemen. Soms ziet men de mannen bezig met het opbouwen van de bekende rietschelven. Het riet is dan voldoende droog om te worden bewaard. Op andere tuinen leg gen ze het in lange walletjes neer om te laten drogen, voordat het op de schelf komt. Ieder zichzelf respecterende be drijfstak heeft een eigen vakjargon. Het bollenyak ook. Die walletjes heten name lijk zwelen. Het is een al heel oud woord en stamt uit hetoostfries. Bij een an dere droogmethode wordt het riet op hoop jes gelegd die lange rijen vormen. Die rijden hoopjes heten wierzen. Ons etymolo gisch woordenboek vertelt, dat het hoogst waarschijnlijk een afleiding is van het woord wier, hoogte. Met het verwijderen van het riet be gint ook de strijd tegen de ziekten in de bollen. Er kunnen namelijk bollen ge plant zijn, die al door een ziekte waren aangetast, maar waaraan men nog niets kon zien. Een goede ziekzoeker ziet dik wijls al aan de eerste puntjes, die boven de grond komen of er een ziekte in de plant zit. Of er komt helemaal niets, bo ven de grond en dan is het ook niet goed. Daarom, onder andere, staan die bollen altijd zo netjes op rijtjes! Om in het vakjargon te blijven, zo'n eer ste keer ziekzoeken heet „dagvaarden". Ook dat moet al een oud woord zijn, want het woord vaar zit erin, dat „van het vo rig jaar" kan betekenen. Aan het gebruik van de woorden kan men dus al zien, dat de bloembollencultuur oud is. Heel misschien zal het woord wieden langzaam verdwijnen, want de weten schappelijke onderzoekers van chemische industrieën hebben een stof ontdekt die zeer veel onkruiden doodt. De bollenkwe- kers gaan dus „wieden met de spuit", wat heel wat sneller gaat, en goedkoper is, dan het moeizaam voortkruipen om alle voedselverslindende en lichtrovende on kruiden uit te trekken. Zij die regelmatig door de bollenstreek komen zullen, als het weer zo blijft, al heel gauw de eerste lenteboden op de vel den zien. We hebben tenminste al hoeken narcissen gezien, waar het blad zo hoog té, dat er binnen niet al te lange tijd knip pen zullen volgen. Dan is het een kwestie van een fcacht ïüidënwindje en een paar dagen zonneschijn en de eerste gele bloe men wiegelen al weer boven het groen. In de H.K.B. in Haarlem hield de Haar lemse zwem- en poloclub „De Waterrat ten" onder voorzitterschap van de heer G. Voogd de jaarlijkse algemene verga dering. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter met genoegen dat zowel het ledenaantal als de prestaties een stij gende lijn vertonen, hetgeen ook in het verslag van de secretaris en de techni sche commissie tot uiting werd gebracht. Het verslag van de penningmeester was gunstig gestemd. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden J. Kerkhoff en H. Willemze herkozen; in de vacature ont staan door het vertrek van de heer H. Zandvoort werd gekozen de heer A. v.d. Berg. De ere-medaille voor het 25-jarig lid maatschap der vereniging werd met enige hartelijke woorden door de voorzitter uit gereikt aan mej. N. v.d. Leek en de heer J. Houben; aan mevrouw A. Sliggers- Van Wijk. die niet aanwezig kon zijn, zal het eremetaal worden toegezonden. Voor de beste algemene prestaties werd de wisselbeker uitgereikt aan Fred de Bruyn, de „kilometers-vretersprijs" werd toegekend aan Rob Terpoorten en J. M. Thuis-Zuil werd uitgereikt bij de meisjes aan Tineke Duyff en bij de jongens aan Bennie Oomen. Tot afgevaardigden naar de jaarverga dering van de Kring Haarlem KNZB wer den benoemd de heren J. H. v.d. Booren en H. Willemze. Met 2-1 heeft HBC de strijd tegen Pur- mersteijn verloren en gezien de spelver- houding was dit de juiste uitslag. In de eerste helft speelden de bezoekers een ta melijk overheersende rol. De mannen uit de Purmer lieten weliswaar geen tech nisch verfijnd spelletje zien, maar de ploeg speelde nuttig voetbal en HBC wist daartegenover het juiste tegenspel niet te vinden. Uit de Purmer verdediging werd de bal telkens met lange trappen naar voren ge plaatst, waarbij vooral spil Damen goed voor de dag kwam. Na twintig minuten boekten de gasten succes toen linksbui ten Kruyver doelman Warmerdam mei een onhoudbaar schot passeerde, 0-1. De toestand werd er voor HBC niet beter op toen tien minuten laD toen tien minuten later midvoor Jan Duin dam een blessure opliep en door Martin moest worden vervangen. Later bleek dat Duindam een scheurtje in zijn rechterbeen had opgelopen, waardoor hij dit seizoen vermoedelijk niet meer zal kunnen spe len. Purmersteyn bleef in de meerderheid en nog voor de pauze kopte midvoor Woes- tenburg uit een hoekschop het leer voor de tweede maal in het Heemsteedse doel. In de tweede helft lukte het in de HBC- ploeg beter dan daarvoor. De zwart-wit- ten trokken diverse malen ten aanval doch het duurde tot tien minuten voor het ein de alvorens De Reus met een welgeplaatst schot de achterstand wist te verkleiner (2-1). In de resterende speeltijd kreeg HBC nog enkele doelrijpe kansen. Het juis te schot bleef echter achterwege. Vier mensen moesten naar het zieken huis worden vervoerd nadat de auto, waarin zij zaten zaterdagmiddag om twaalf uur op de Schimmelpenninckweg hoek Leidsevaartweg in Haarlem in bot sing was gekomen met een andere perso nenauto. Een 32-jarige accountant uit Den Haag reed met zijn vrouw en twee kinderen van tien en twee jaar op de Schimmelpen ninckweg in westelijke richting. Een 53- jarige accountant uit Voorschoten bereed met zijn auto de Leidsevaart in noordelij ke richting. De laatste verleende geen voorrang en er ontstond een botsing. De auto van de Hagenaar draaide een halve slag om en reed dertig meter achteruit alvorens tot stilstand te komen. De Haagse accountant werd aan beide kniën gewond en kreeg inwendige kneuzin gen. Zijn 34-jarige vrouw kreeg een hoofd wond en klaagde over duizeligheid. De kin deren werden respectievelijk aan linker schouder en hoofd gewond. Na in het Diaconessenhuis te zijn be handeld werd het gezin naar huis ge bracht. De andere accountant kreeg geen letsel. (Verkort weergegeven) Russisch of Esperanto? Enkele dagen ge leden werd in de Eerste Kamer der Staten Generaal door een aantal kamerleden voorgesteld Russisch als facultatief vak op de middelbare scholen in te voeren. Inder daad wordt Russisch steeds belangrijker. Naast Russisch echter wordt over een aan tal jaren misschien Spaans en Chinees noodzakelijk. Op die manier wordt het ta lenprobleem steeds ingewikkelder en gaat het leren van talen steeds meer tijd vra gen. Een oplossing wordt dringend. Bin nenkort zal in de Tweede Kamer een wets ontwerp worden ingediend om de invoe ring van Esperanto op de lagere school mogelijk te maken. Esperanto heeft voor het leren ongeveer een kwart nodig van de tijd voor een natuurlijke taal benodigd. Omdat het door zijn eenvoud op de lagere school geleerd kan worden, wordt contact met het buitenland ook mogelijk voor de velen die geen middelbare school aflopen. Zou een verplichte invoering ervan op de lagere school niet een betere oplossing voor het talenprobleem zijn? TJ. R. P. BIJLSMA Prinsenbrug. Voor diegenen die er van profiteren konden, was de nieuwe Prinsen- brug een grote verbetering, want zo dach ten ze, nu hoeven we straks niet meer om te rijden, om in de polder te komen bij het Haarlemse Industrieterrein, waar duizen den mensen werken. Dit is een misrekening geweest, want negen van de twaalf keer dat de brug ge passeerd wordt, tussen 7 uur en 7.20 uur 's morgens en tussen 16.50 uur en 17.15 uur 's avonds is de brug gesloten, in verband met scheepvaartverkeer, dan is de wacht tijd zeker 7 a 10 minuten. Dan staan er zeker een 150 tot 200 man en een 10 a 15 auto's te wachten. Mensen die naar hun werk gaan en er vandaan komen hebben haast en als de brug weer open gaat, dan is het gevaar niet van de lucht, vooral in de ochtenduren, de één moet richting Droste, de andere richting Centrale Werk plaats en de rest rechtdoor naar de Waar- derpolder. De verkeersregels worden dan volkomen vergeten. Voorstel: geen scheepvaart tussen 6.45 en 7.20 uur en tussen 16.50 en 17.15 uur, zo mogelijk nog ruimer. De openingstijden van de sluizen in Spaarndam, zouden hier naar geregeld kunnen worden. D.V. en W.V., Haarlem Nieuws in het kort Vlam in de pan. Doordat de vlam in een pan met vet sloeg is in een woning aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal zondagavond om ongeveer zes uur een be gin van brand ontstaan. De brandweren van Bloemendaal en Overveen rukten wel uit, maar hoefden niet in te grijpen, om dat de brand inmiddels met behulp van de bewoners was geblust. De bewoner van het pand heeft daarbij zij linkerhand licht verbrand. Carnaval. Wegens het sluiten van hotel „De Leeuwerik" zal de katholieke toneelvereniging „St. Genesius" haar jaar lijkse carnavalsavond, met bal na. op zaterdag 20 februari in gebouw Domi, Zandvoorterpad in Overveen houden. Opbrengst bridgedrive. De opbrengst van de door het Comité Weldadigheids bridgedrives en het Nationaal Reuma fonds op 13 februari in „Dreefzicht" te Haarlem gehouden bridgedrive was f 100,25. Dit geld is afgedragen aan het Nationaal Reumafonds. Genootschap „NederlandEngeland". De voor 23 februari aangekondigde lezing door sir John Wedgwood over „The Wedg- wood-story" voor de afdeling Haarlem van het Genootschap „Nederland-Engeland" zal niet in café-restaurant Brinkman, maar in de aula van de H.B.S.-b, Zijlvest, Haar lem, worden gehouden. Hervormde Gemeente Aerdenhout. De vierde bijzondere samenkomst van de Ne derlands hervormde gemeente Aerdenhout. zal op woensdagavond 24 februari om kwart over acht in de Adventskerk te Aerdenhout gehouden worden. Ds. R. van der Mast, vroeger predikant van „Linden- heuvel", thans studendentendecaan in Delft, zal spreken over: „Hoe gebruiken wij onze tijd?" Met het gebruikelijk ceremonieel werd zondagmiddag tijdens een korte plechtig heid door bouwpastoor J. Breeveld de eer ste steen gelegd voor de nieuwe rooms- katholieke Pastoor van Arskerk, welke zal verrijzen aan de Prins Bernhardlaan in Parkwijk. De plechtigheid werd door een groot aantal belangstellenden bijge woond die op de fundamenten van het bouwwerk met moeite een toeschou wersplaatsje hadden gevonden. Onder hen bevond zich onder meer deken W. N. Zijlstra. Door een behulpzame parochiaan met een paraplu tegen de ijskoude regen beschermd zegende pastoor Breedveld eerst de steen, gevolgd door het kerkelijk ceremonieel. Hieraan werd medewerking verleend door het kerkkoor van de moe derparochie St. Johannes de Doper. Na dat de eerste steen door hem was inge metseld zegende pastoor Breeveld ook de fundamenten, waarna de korte plechtig heid met gebed werd besloten. Anneke Elro geniet in den lande bij vele tienduizenden kinderen misschien een even grote bekendheid als de oude sprook jes die zij met haar Rotterdams Kinder toneel nieuw leven heeft ingeblazen. Zon dagmiddag voerde zij in de Haarlemse Concertzaal „Piggelmee" ten tonele. Dit oeroude sprookje van het mannetje en het vrouwtje Piggelmee, die in een omgekeer de Keulse pot woonden, werd nog nier eerder op de planken gebracht. Het ver haal, dat we als genoeg bekend mogen ver onderstellen, bleek als toneelspel hier en daar wat van de oorspronkelijke lijn af te wijken. Niet altijd op een gelukkige wijze, dachten we. Sommige samenspraken wa ren te uitvoerig met als gevolg dat de aan dacht van het jeugdige publiek verslapte en het in de zaal rumoerig werd. Ook gelo ven we dat men er niet helemaal in ge slaagd is de sprookjessfeer op te roepen. Niettemin hebben de kinderen met deze opvoering, waarin het humoristische ele ment in ruime mate aanwezig was, een genoeglijke middag beleefd. BEVALLEN van een zoon: 12 febr.: C. M. BartelsStruk, A. W. HametemanVogels. 13 febr.: F. W. PhilippoVan Bentem. BEVALLEN van een dochter: 13 febr.: A. T. PostVerzeilberg. OVERLEDEN: 11 febr.: J. M. Rohling— Servais, 93 j., Westerhoutpark. 12 febr.: A. MeenhorstVan Duijn, 78 j., Hazepaters- laan. H. Hagemans, 70 j., Schalkwijker straat. GEHUWD: 13 febr.: J W. Timmer en A. P. van Kcsteren. P. de Nieuwe en B. van der Laan. F. A. de Bel en A. M. van den Eist. F L. van Buchem en C. Eijgenraam. J. van Es en E. van der Veen. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om met ingang van 1 januari 1961 de deelneming van de gemeente aan de gemeenschappelijke regeling betreffende de Volkskredietbank van Haarlem en om liggende gemeenten op te zeggen. B. en W. merken in hun toelichting on der meer op: „Hoezeer erkend moet wor den, dat de bank onder voorhanden om standigheden veel nuttig werk heeft ver richt en hoewel evenzeer moet worden toegegeven, dat bepaalde „stroppen" als gevolg van verleende kredieten zich tot een minimum hebben beperkt, moet an derzijds worden vastgesteld, dat door een reeks van oorzaken de bank tot aan de huidige dag bepaald onefficiënt heeft gewerkt. Het feit, dat aan de kredietnemer thans nog een rente van ongeveer acht tog negen percent in rekening wordt ge bracht, terwijl er tijden zijn geweest, dat dit percentage zelfs het maximum in de Geldschieterswet genoemde cijfer van twintig kort benaderde, mag zeker als hoogst bedenkelijk worden aangemerkt. Het zeer onefficiënt werken van de bank staat nu en in de nabije toekomst een lan gere samenwerking beslist in de weg", aldus B. en W. Wat de betekenis van de Volkskrediet bank voor Bloemendaal betreft merken In het Sportfondsenbad in Haarlem werd zondagmiddag een zwemfeest van DWT ge houden, dat druk bezocht werd. Om allen een plaats te geven DWT telt 1700 leden was in het Sportfondsenbad een tribu ne gebouwd, waarop de talrijk opgeko men jeugd een plaats vond. In het begin van de middag werd door een vijftigtal jongens en meisjes de zwempioef afgelegd om in het bezit te komen van een zwem diploma. Hierna nam het zwemfestijn een aanvang, waarvooor een afwisselend pro gramma was samengesteld. De DWT-kunstzwemgroep gaf enige de monstraties, waarin de uitvoering van de Oudhollandse boerendans zeer in de smaak viel. Ook de show met de postkoets oogst te veel bijval. Verder waren er onderlinge wedstrijden voor en door de jeugd, waar na het geheel besloten werd met vrij- zwemmen door de jeugd. Dank zij het grote kaderkorps van DWT werd het uitge breide programma op vlotte wijze afge werkt. Na afloop werd de heer C. H. Vrugt ge huldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarige verbintenis bij de instructiestaf. De heer J. B. Paagman. voorzitter van DWT. sprak woorden van dank tot de heer Vrugt en bood een boekwerk aan. B. en W. op. dat in de laatste jaren gemid deld 71 kredieten per jaar tot een gemid deld bedrag van 535 zijn verstrekt. De terugbetaling geschiedde in deze geval len geregeld en volledig. Om het ontegenzeglijk sociale werk voortgang te doen vinden hebben B. en W. van Bloemendaal een onderzoek ingesteld om een meer bevredigende gang van zaken te bewerkstelligen. Daarom is er gezocht naar een instelling, die op aan merkelijk gunstiger financiële voorwaar den aan kredietnemers nagenoeg dezelfde faciliteiten zou kunnen verschaffen. De met het bestuur van de Haarlemse Hulp bank gevoerde besprekingen hebben B. en W. de overtuiging bijgebracht, dat deze reeds zeer oude, alom gewaardeerde so ciale instelling, waarmee Bloemendaal zelf geen binding heeft, ook voor de inwo ners van Bloemendaal op alleszins be vredigende wijze in voorkomende geval len in een passende behoeft^ aan geldle ning kan voorzien. Het rentepercentage bedraagt in het al gemeen vier percent en de voorwaarden, waarop leningen worden verstrekt, getui gen dat de instelling een werkelijk socia le inslag heeft. Winst wordt niet gemaakt en aan salarissen zijn praktisch geen uit gaven te doen. In die gevallen, waarin de ze zekerheid door belanghebbende naar het oordeel van de bank op niet voldoende wijze kan worden gegeven, kan de Stich- tin Borgstellingfonds voor Haarlem en omliggende gemeente, waarbij Bloemen daal is aangesloten, worden ingescha keld. Tenslotte merken B. en W. op, dat een uittreden van Bloemendaal uit de gemeen schappelijke regeling enige financiële con sequenties met zich meebrengt. In 1961 zal 1.135 betaald moeten worden. Zaterdag 20 februari a.s. zal des mid dags om drie uur in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat in Haarlem het snel schaakkampioenschap van Noordholland worden gespeeld. De wedstrijden, die vo rig jaar door de Alkmaarse schaakclub VVD werden georganiseerd zullen dit maal onder leiding staan van VHS. Behal ve de strijd om de Noordhollandse titel zullen de wedstrijden tevens de plaatselij ke kampioenen van Haarlem en Alkmaar moeten opleveren. Noordhollands kampioen 1959 is de VW-er E. Kayser terwijl de P.T.T.-scha- ker J. v.d. Berg (De Torens) de Haarlem se titel onder zijn berusting heeft. Voor verenigingen die met tenminste vijf spelers uitkomen wordt weer een ver- enigingsprijs beschikbaar gesteld. Deze prijs is in 1959 V.V.V. ten deel gevallen. Daar de inschrijving pas op 18 februari sluit is nog niet bekend hoeveel spelers dit maal zullen meespelen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5