Horen en zien Misdaad 0111 een Waarheid achterhaalt vonnis van 33 jaar geleden in Kiel Panda en de meester^diplomaat J Avonturen van een hond •l. fidoi Medische voorlichting door de televisie Huwelijksbelemmeringen voor alcoholisten bepleit Ydo en de Draak MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN T elevisie-weekeinde Een toontje hoger zingen De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Drie aannemers zaten zes jaar onschuldig in gevangenis Toch Ió Ixet zo V.. Schrikkel jaar Onwillig schip •\- Kijkers en luisteraars Artsenblad is bezorgd ROMAN VAN JANE ENGLAND 63. De sheiks gingen nu eensgezind te werk. Zij namen Panda en de beide diplo maten op en wierpen hen zonder omwegen in de modderbron, zodat de grauwe blub ber hoog opspatte. Hierna schudden zij el kaar tevreden de hand, zwoeren elkaar eeuwige vriendschap en verdwenen hup pelend over de horizon. Panda wreef de modder uit zijn ogen en keek ze bedrukt na. „Echt gemeen, om ons hierin te smijten," pruttelde hij, „is dat nou de dank, omdat ik vrede heb gesticht?" „Nee," sprak Smurk, „dat is de straf voor een diplomatieke blunder!" „Een blun der?" herhaalde Panda, „maar wat heb ik dan verkeerd gedaan?" De diplomaat schudde vertwijfeld het besmeurde hoofd. „Jeugdige Panda," sprak hij, „je leert het nooit! Hoe vaak heb ik je niet voorge houden, dat „VERDEEL EN HEERS" de belangrijkste diplomatieke stelregel is. Maar jij hebt hem juist omgedraaid. Jij hebt verenigd en inplaats van te heersen, werd je dus onderworpen." „Heel juist," beaamde Nummer Een, „het is een aloude diplomatieke waarheid, dat een vrede stichter altijd van beide partijen op zijn kop krijgt. En het droevige van het geval is, dat mijn voortreffelijke collega en ik eveneens hebben moeten boeten voor je blunders." „Maar dat kon ik toch niet hel pen!" riep Panda, „Ik„Zwijg!" viel Smurk hem streng in de rede, „je bent ontslagen De K.R.O. begon zaterdagavond zijn program met een telerecording van twee negercombo's die blues in vaak kleurrij ke eigen arrangementen ten beste gaven in een lichtelijk moderne „cool" stijl. Bij zonder goed voldeed vooral de combo van Horace Silver een jazzpianist van gro te allure in diens eigen compositie „Se- nor Blues", waarin tevens de prachtige duetten van trompet en trombone opvie len. Het showprogramma uit cabaret Bristol in Rotterdam bracht als hoogtepunt het optreden van een Franse imitator, die het onder andere presteerde, een opera aria te zingen en zichzelf daarbij in te- genmaat op een miniatuur-mondharmo nica te begeleiden. Ook het pantomime trio van Gilles Segal deed goede, hoewel weinig originele dingen. Het Deense ko miekenduo daarentegen was ronduit een fiasco. Het korte Hitchcockfilmpje waar mee besloten werd, bood ditmaal maar weinig stof tot lekker griezelen. De zondagavond bood de AVRO de kans het publiek een goede reportage te bie den van het Europees danstoernooi. Daar vóór was er een bijzonder aardig praat- en filmprogramma van Bert Haanstra, wiens mededelingen over zijn nieuwe film „De zaak M.P." wel velen nieuwsgierig zal hebben gemaakt. Dimitri Frenkel Frank was wat onder zijn maat. Beeldschermer In de opera van Napels is de helden tenor uit „II Trovatore" met getrokken zwaard de zaal ingesprongen om een toeschouwer te lijf te gaan. Het incident deed zich voor toen de tenor Franco Corelli en de sopraan Fedora Barbieri aan het eind van een bedrijf samen applaus oogstten. Een jonge Napolitaan riep uit de zaal dat Corelli van het toneel af moest gaan omdat hij mej. Barbieri alleen wilde toejuichen. Co relli ontstak in woede, trok zijn zwaard en stoof de zaal tn. Andere toeschou wers en zaalwachters moesten er aan te pas komen om ongelukken te voor komen. De temperamentvolle Corelli kwam twee jaar geleden in het nieuws door een „duel" met de in Italië werkende Bulgaarse bas Boris Christoff tijdens een repetitie in kostuum op het toneel van de opera van Rome. Het kwam tot het kruisen der degens, maar de heren werden snel tot de orde geroepen. Vol trots toonden beiden de krassen die zij hadden opgelopen. HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek 7.20 Gram. VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 Voor de zie ken. 12 00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.- rubr 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metro- pole-orkest en zang. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cel lo en piano. 16.00 De opvattingen van Albert Schweitzer over het leven van Jezus, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theaterorkest. 19 00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Parijs. 19.10 Radiowedstrijd. 19.50 Journaal. 20.00 Nieuws. 2005 Gevar. progr. 22.00 Viool en alt viool. 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.40 Gitaarspel. 23.00 Tien jaar Teisterbant, le zing. 23.15 Jazzmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. voor uit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok 12.03 Pro- menade-ork. en sol. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-orkest (ve.volg). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Pla- aennieuws. 13.35 Lichte muz. 13.55 Sopr. en piano. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16 30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursbericht 17.45 Regeringsuitz.: Economische ontwikkeling vsn Nieuw-Guinea's bevolking, door dr. P. J. van Dooren. 18.00 Amateursprogr. 18.20 Pol. gesprek. 18 30 Motet- en madrigaalkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Oude muz. 21.05 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 21.25 Kamermuziek. 21.50 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.10 Gram. 22 25 Boekbespr. 22 30 Nieuws 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Radio-Philharm.orkest. koor en sol 23.55—24.00 Nieuws. PRUSSEI. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.15 Pianorecital. (Om 12.30 Weerber.). 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ka- merork., koor en soliste. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pianorecital. 16.00 Koersen 16 06 Duitse les. 16.21 Gevar muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Voordr 20 30 Jazzmuz. 21 00 Omr ork. en soliste. 21.55 Pianorecital. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool pn piano. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverzicht. 20 20 Docu mentair programma. 20 40 Wetenschappel. film. 21.00 Natuurfilm. 21.10—22.25 Speelfilm. (Van onze correspondent in Bonn) Te Kiel vindt sedert enige dagen een heel bijzonder proces plaats om een reeks brandstichtingen uit de jaren 1921-23. Voor die brandstichtingen stopte men in 1927 drie mannen na anderhalf jaar hechtenis nog eens voor elk 4V2 jaar in de gevange nis. Naar menselijke berekening en alle waarschijnlijkheid waren zij evenwel vol komen onschuldig. In de jaren 1921-23 verkeerde men in Sleeswijk-Holstein in eenzelfde soort pa niek, als waarin men momenteel in de Noordduitse stad Lüneburg verkeert: er braken telkens weer branden uit en de da ders waren lange tijd onvindbaar. Tot de politie op een gegeven ogenblik de landar beider Busslapp te pakken kreeg. Busslapp bleek een grote fantast en een even groot prater te zijn. De thans 60-jarige man, die jarenlang onvindbaar was, zei dezer dagen bij de revisie-behandeling van het oude proces te Kiel, dat een vijftal politieagen ten en de rechter van instructie Rinne hem destijds flink onder handen hadden geno men. De agenten maakten daarbij, zo zei hij, misbruik van zijn zieke toestand en be loofden hem verpleging in het ziekenhuis als hij drie aannemers van de branden zou beschuldigen. Dat deed Busslapp tenslot te. De beschuldigingen van deze man en van twee andere, die nota bene half debiel waren, werden voldoende geacht om de drie verdachten voor in totaal zes jaar in de gevangenis te zetten. In Kiel vecht thans de bijna geheel blin de, 80-jarige oud-aannemer Johannes Bal- ke voor zijn rehabilitatie. Hij wordt bijge staan door de 88-jarige Hamburgse advo caat dr. Springe, die dit geval reeds sedert 1952 onder handen heeft. In 1956 kreeg Springe de rehabilitatie en vrijspraak van de eerste der drie aannemers, een zekere Frank, voor elkaar. Thans hoopt hij Balke vrij van schuld te krijgen en de oude ad vocaat gelooft nog vóór zijn negentigste jaar ook nummer drie te zullen vrijplei ten. Uit het Kieler proces blijkt hoe moeilijk het in Duitsland is een zaak van dertig jaar geleden uit de doeken te doen. Het is nu zover gekomen dat een reeks oude man netjes voor de Kieler rechtbank staat te praten over omstandigheden, zoals die thans onvoorstelbaar worden geacht De vijf politieagenten, van wie er nog één leeft, zouden zoveel druk op Busslapp heb ben geoefend om een beloning van een ver zekeringsmaatschappij van 45.000 reichs- mark te krijgen. Die beloning kregen zij ook werkelijk! De 79-jarige ex-politieagent Rehder zei dezer dagen niet veel. Over de mede door hem op Busslapp uitgeoefende druk verklaarde hij: „Zo brengt het ge recht een verdachte toch ook tot een be kentenis". Nog moeilijker was de 72-jarige dr. Rinne, destijds rechter van instructie in het proces tegen de onschuldige aanne mers. Hij bleef stijf en star er op staan dat de vijf politieagenten beste kerels waren geweest, vlijtig en onvermoeibaar. Waar op de verdediger van Balke, dr. Springe, zei: „Ze waren juist verschrikkelijk- lui, maar zij werden vlijtig toen hen belonin gen in het vooruitzicht werden gesteld". Alles duidt er nu op dat de bijna blinde Balke gelijk zal krijgen. De oude man zelf is tot niet veel meer in staat dan te zeggen, dat hij onschuldig is. In de dertiger jaren werden hij en zijn gezin door de veroor- EEN jaar heeft 365 dagen en een schrik keljaar heeft er 366. Dat is een waarheid als een koe. Maar zo eenvoudig is het des ondanks niet. Een jaar is de tijdsduur, waarin de aarde haar loop om de zon volbrengt, dat is in 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en bijna 46 sec. De dag is daarentegen de tijd die de aarde nodig heeft om éénmaal om haar as te wentelen. Tussen die omwenteling van de aarde en haar loop om de zon be staat geen chronologisch verband, met andere woorden, er bestaat geen verband tussen jaar en dag. Zou men dit jaar zijn aangevangen op I januari, 0 uur, dan eindigt het op 1 januari 1961 om 11 minuten en 14 sec. vóór 6. Dat is voor een keertje wel uit te rekenen, maar na verloop van jaren is daar geen beginnen aan. Daarom werd het jaar op een afgerond aantal dagen gesteld en wat er te veel is, werd omgerekend en over een aantal jaren omgeslagen. Deze vertwijfel de poging om tegen alle ervaringsver schijnselen in tóch enig verband te brengen tussen dagen en jaren, is oorzaak van de kalendermoeilijkheden bij alle vol ken in alle tijden. Het Christelijke jaar is eigenlijk niet Christelijk, maar Romeins. Hoezeer we ook beseffen, dat de wortels der beschaving in de oudheid gezocht moeten worden, we zullen ons densondanks niet verdiepen in de oudste Romeinse tijden, toen met slechts 10 maanden werd gerekend. We zullen direct een flinke stap naar voren doen, zo dat we terecht komen midden in de eeuwen die aan de keizertijd voorafgingen. Toen telde het Romeinse jaar aanvangende met 1 maart 355 dagen, verdeeld over 12 maanden. Het jaar kwam toen dus ruim 10 dagen te kort. Evenals wij de fout van ons te korte kalenderjaar trachten te herstellen door op geregelde tijden een schrikkeldag in te voegen, zo probeerden ook de Romeinen de fout van hun kalender ongedaan te maken door om het andere jaar een extra maand vermoedelijk Mercedonius ge heten in te lassen. Deze schrikkelmaand kreeg niet alleen de dagen, welke men ge durende twee jaren was achter geraakt, maar bovendien nog 5 dagen van februari. In een jaar met een schrikkelmaand ein digde februari dus op de 23ste, en op die dag, op dit Eindfeest of Terminalia, begon de schrikkelmaand. Zoals bekend, voerde Julius Caesar de nieuwe ka lender in, met een jaar van 365 dagen, waarbij om de vier jaar een schrikkeldag werd ingevoegd. Behoudens de door Paus Gregorius XIII in 1582 aangebrachte wijzigingen, ge bruiken we dit Romeinse sy steem nu nog). Het is begrij pelijk, dat februari, aanvankelijk de laatste maand van het jaar, de schrikkeldag kreeg. Minder logisch is het, dat deze schrikkeldag oorspronkelijk niet 29 fe bruari was, maar 24 februari. Deze dag heette bij de Romeinen de ,^esde dag vóór 1 maart" (zij telden zowel begin- als eind datum mee). In een schrikkeljaar was er dus een tweede „zesde dag vóór 1 maart", in het latijn: ante diem bissextum Kalen- das Martias. De restanten van deze op 24 februari vallende schrikkeldag vindt U nog terug in de Franse benaming voor schrikkeljaar, l'année bissextile. En waarom zouden we thans niet eens een kijkje nemen in de beklaagdenbank, waar althans in de Verenigde Staten wordt onthuld, dat op sommige medica menten 1800winst is gemaakt? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) De tewaterlating van het m.s. „Loutre Consol", die zaterdag zou geschieden bij de Zaandamse Scheepsbouwmaatschappij, is volkomen mislukt. Het schip dat voor Canadese rekening wordt gebouwd, bleef onbeweeglijk op de helling liggen. Toen er ondanks vele pogingen van het werfper- soneel geen beweging in het schip kwam, riep men de hulp in van drie sleepboten, doch ook deze hulp baatte niets. Vervolgens werd de assistentie in geroepen van een sleepboot uit Amsterdam, die met haar vermogen van 400 pk ogenschijnlijk wei nig moeite met het karwei zou hebben. Alle pogingen van deze sterke sleper faal den evenwel. Ten slotte gaf men het maar op en trokken de vele belangstellenden en genodigden huiswaarts. Er zullen nu voor zieningen aan de helling worden getroffen, waarna men opnieuw een poging zal on dernemen het schip te water te krijgen. deling geruïneerd, zijn kinderen werd de toegang tot de middelbare school ontzegd! Pas na 1945 kregen hij en zijn twee mede slachtoffers gelegenheid aan te dringen op revisie. En 33 jaar na de uitspraak toen was hij een 47-jarige in de kracht van zijn leven staande zakenman kan de 80-jari- gejnan thans hoop koesteren. Op 1 februari bedroeg het aantal aange geven televisietoestellen 609856 tegen 584766 op 1 januari. Tot en met 11 februari zijn er al weer 9861 televisie-ontvangers bij gekomen, waardoor het totaal inmid dels tot 619717 is gestegen. Het tot dusver in februari genoteerde daggemiddelde van bijna 900 om precies te zijn 896 nieuwe televisietoestellen is het hoogste sinds de invoering van de registratie op 1 januari 1956. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen steeg in de loop van januari van 2605338 tot 2611800. Op 1 februari wa ren er 489737 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 490157 op 1 januari. Het hoofdartikel van het zaterdag ver schenen nummer van „Medisch Contact" bespreekt de „medische voorlichting door televisie". „Als het om ongevraagde medische voor lichting gaat aldus het artikel mag deze wel even op haar effect worden be keken. In medische kringen slaat men de ontwikkeling van met name die voorlich ting, zoal van wezenlijke voorlichting kan worden gesproken, met zorg gade". „In dergelijke uitzendingen spelen nieuwsgierigheid, sensatie, schrik, afkeer en huivering zozeer mee, dat men de ver antwoordelijkheid voor het bieden van dergelijke televisieuitzendingen niet zwaar genoeg kan tillen." Na op enkele recente uitzendingen nader te zijn ingegaan besluit het artikel: „Wel licht is, wat hier een voorlichtingsprobleem schijnt in het geheel geen probleem, wan neer men er oog voor heeft dat medische voorlichting aan het publiek binnen vor men en grenzen van algemeenheid moet blijven. Over die grens heen gaande voert men net publiek, dikwijls tot zijn schrik en schade, binnen de muren van operatie zalen, waarin de sfeer van wetenschappe lijke bekwaamheden en spanningen niet gedoogt dat er een camera-oog getuige van is anders dan ten behoeve van diegenen, die voor eigen wetenschappelijke vorming of voor de ontwikkeling van de wetenschap in het algemeen kennis daarvan willen nemen". OSLO (Reuter) Een Noorse ambtelij ke commissie heeft het ministerie van jus titie te Oslo aanbevolen wettelijke maat regelen te nemen ter voorkoming van hu welijken van personen, die verslaafd zijn aan alcohol of verdovende middelen. Vol gens het advies van de commissie zouden dergelijke personen alleen toestemming voor het sluiten van een huwelijk mogen krijgen indien zij instemmen met steri lisatie voor het huwelijk. Het commissielid prof. Oedegaard zegt in een aan het advies toegevoegd memo randum dat elk jaar ongeveer 1.900 pa tiënten worden opgenomen in pschyiatri- sche inrichtingen. Voor hun opneming hebben deze 1.900 personen gemiddeld 2.200 kinderen, van wie tien tot veertien percent lijdt aan geestelijke stoornissen of op andere wijze abnormaal is. Een dergelijk huwelijksverbod zou vol gens prof. Oedegaard in Noorwegen van toepassing zijn op 20.000 alcoholisten en 700 personen, die aan verdovende midde len verslaafd zijn. 62—63. De meeste burgers in de stad hadden hun huizen opgezocht en hielden zich daar verborgen, maar de soldaten natuurlijk niet, die moesten op hun post blijven en mochten zich niet verstoppen. Toch voelden zij zich niet erg op hun gemak, ze loerden met kloppende harten tussen de schietgaten van de kantelen door. Ja, de draak kwam steeds dichterbij, ze konden de grote kop al du,idelijk onderscheiden. In de straten roffelden nog steeds de trommen, maar dat was eigenlijk niet meer nodig, want alle burgers wachtten al achter hun gesloten deuren op wat cr ge beuren zou 49) Gedurende een ogenblik zei ze niets. Ze dacht er aan, dat het nogal erg was, dat zij Rob... en Isabelle, wat dat betreft, zo gemakkelijk uit haar geest had kunnen bannen. Als je mij daarheen wilt laten gaan, zei ze, zou Barney Linton met mij mee kunnen gaan. Ik ben er zeker van, dat Isabelle van Rob houdt Zij zouzij zou dit nooit willen. Ik geloofik ben er bijna zeker van, dat Rob half verliefd op haar is. Dingen, die hij gezegd en gedaan heeft, doen mij daar aan denken; zoals zijn jaloezie op jou en Menzies. Hij weet het misschien zelf nog niet zij begon over haar woorden te struikelen maar hij zou gauw genpeg tot de ontdekking komen. En ikik ga mijn verloving verbreken. Zelfs dan. zei David moet Isabelle toch haar kans krijgen. Zij is bestolen. Maar niet door Rob, hield Julie aan. Hij zou de eerste zijn om te eisen, dat zij alles krijgt, waar zij recht op heeft. David aarzelde. Als je zo in Rob gelooft, zei hij, denk je dan ook niet, dat hij maar niet zo gemakkelijk het idee zal aan vaarden om met Isabelle te trouwen om moeilijkheden te ontgaan? Je moet toch wel gespeend zijn van alle ijdelheid, Julie, als je denkt, dat hij je zo gemakkelijk zou vergeten. De auto was nu in zicht en kwam langzaam op het hek toerijden, terwijl aan weerskanten de modder omhoog spatte. David keek er naar en toen weer naar Julie. Ik zou het niet kunnen, zei hij hees en werd vuur rood. Het volgend ogenblik stak hij de handen in de zak ken en liep naar de naderende wagen. TWEEëNTWINTIGSTE HOOFDSTUK Richard Burgoyne bracht bij de Timballs het nieuws dat mevrouw Ferndale voor een operatie in een zieken huis was opgenomen. Op een avond, toen de regens ge durende twee dagen uitgebleven waren kwam hij aan rijden. Mevrouw Timball zat in een schommelstoel voor haar hut In deze dagen, waarop Rob en Isabelle zoveel buiten te doen hadden, had zij veel nagedacht. Zij dacht aan Springall, de advocaat, die tien jaar geleden ge storven was en haar zaken in een dusdanige staat had achtergelaten, dat het gemakkelijk geweest was om het onaangename feit te vergeten, dat Isabelle erfgena me was van de helft van de farm en van het geld, dat door haar oom was nagelaten. Zij was er in haar geest niet helemaal zeker meer van, of zij van plan was geweest Isabelle te bedriegen, dan wel of het eenvoudig maar gebeurd was, toen de dagen voorbij gingen en de farm niets opleverde. Mis schien had zij gehoopt, dat Isabelle zou sterven. Mis schien had zij gedacht dat er vroeg of laat wel weer eens geld op de farm zou komen en dat Isabelle dan haar deel uitbetaald zou kunnen krijgen. Maar hoe of het ook was, momenteel was er geen geld en Isabelle zou al gauw eenentwintig zijn. Deze gedachte liet me vrouw Timball geen rust. Zij vroeg zich af, of er be halve Springall en Barney Linton nog iemand zou zijn, die van het testament op de hoogt was. Zij vroeg zich ook af waar Barney Linton zou zijn. En dan Baxter! Wist of vermoedde hij iets? Alles maakte haar bang. Baxter had misschien Barney Linton gekend en zou misschien iets gehoord hebben. Hij leek achterdochtig en was zeer bevriend met Burgoyne. En nu zag ze Burgoyne naderen en Rob hem tege moet gaan, komende vanachter een van de gebouwen van de farm. Het bezorgde haar hartkloppingen het geen tegenwoordig altijd het geval was als er iemand op de farm kwam. Zij bleef echter zitten en keek vanon der de uitstekende dakrand met koude afwijzende blik ken toe. Zij meende met een gevoel van spijt, dat zij een grote fout had begaan Isabelle te behandelen, zoals zij ge daan had, waardoor zij het meisje ertoe gebracht had zich te gevoelen als iemand, die geheel afhankelijk was en Rob haar ook als zodanig was gaan beschouwen. Als zij dit niet gedaan had, zou Rob misschien verliefd op haar geworden zijn. Zij glimlachte om haar eigen gedachten, aangezien zij wist, dat vijf jaar geleden, misschien zelfs wel vijf maanden geleden, de gedachte, dat Rob op Isabelle verliefd zou kunnen raken, haar in woede zou hebben doen ontsteken. Inmiddels was Rob op Julie verliefd geworden en werkte hij zoals hij nog nooit van z'n le ven gewerkt had, om haar terug te krijgen. Isabelle hielp hem warempel nog ook! Dat was het soort situa tie, waarvoor dramaturgen zich interesseerden Er was iets amusants in de gedachte, dat Rob zo hard werkte voor het enige, dat hen misschien allen zou ruïneren en dat hij door de schok, welke het ver trek van Julie veroorzaakt had, een man was geworden. Rob kwam nu met Burgoyne op de hut toelopen met een brief in de hand. Waarschijnlijk van Julie. Burgoy ne bracht wel eens meer brieven over van de Ferndales. Waar is Isabelle? vroeg zij, toen Rob naderbij kwam. Die is bezig met uitdelen van meel en vlees aan de kaffers, zei hij. Zij is er trots op, dat zij vanmorgen een antilope geschoten heeft en voelt, dat zij daardoor bijgedragen heeft tot het wekelijkse vleesrantsoen. Het zou beter zijn, als zij haar aandacht een beet je meer aan het huishouden besteedde, zei mevrouw Timball koud. Hoe maakt u het, meneer Burgoyne?" Het is fantastisch dat u kans ziet om in dit weer nog over het veld te komen. Kwestie van oefening, mevrouw Timball, zei Bur goyne opgewekt, gepaard aan een slechte gewoonte om origineel te willen zijn. Ziet u, de meeste mensen blijven in het natte seizoen op hun farms en komen er in het droge af. Dus stelde ik mij ten doel, om er in het natte seizoen af te komen en in het droge thuis te blijven. Zij keek hem plotseling met een zekere achterdocht aan. Hij was iemand met een veel te gladde tong. Waar schijnlijk had die Baxter hem wel wat verteld en even waarschijnlijk kwam hij spioneren. Maar zij wist haar gedachten al gauw een andere richting te geven en glimlachte. Want zulke gedachten leidden tot een angststemming. En paniek betekendeDat kwam nu eenmaal van een schuldig geweten. De man was ten slotte niets anders dan wat hij leekeen grote en drukke persoonlijkheid Mevrouw Ferndale is naar 't ziekenhuis gebracht, moeder, zei Rob. Zij is er ongeveer drie dagen ge leden heengegaan. Hij keek even naar de zon en zag dat die al vrij laag aan de horizon stond. Burgoyne blijft eten, voegde hij eraan toe. Ik zal Isabelle even helpen sluiten en dan kom ik terug en zullen we wat drinken. Wilt u hem meenemen naar de woonhut, moeder? Ik twijfel eraan of er iets te eten zal zijn, zei me vrouw Timball. Sedert Isabelle erop gestaan heeft zichzelf tot boerenjongen te bevorderen, is het hele huis houden op mijn schouders neergekomen en ik ben ziek geweest van de koorts, meneer Burgoyne. Maar enfin, we zullen eens zienZij stond op en liep naar de woonhut. Rob grinnikte tegen Burgoyne. Je zult heus wel wat te eten krijgen, zei hij. Isa belle mag er dan al geen slag van hebben het huis een door vrouwen verzorgd uiterlijk te geven, maar ze weet heel goed wat mannen na een dag hard werken graag te eten krijgen. Het is alleen maar jammer, zei mevrouw Timball, dat ze die moeite niet eens eerder genomen heeft. Zij zegt, zei Rob, dat ik vroeger nooit gewerkt heb. Dat heb je ook niet, zei Burgoyne. Nou, ik doe het nu wel, zei Rob. En ik zal het voor de rest van mijn leven ook wel moeten doen, of ze zet me nog op een luiaards-rantsoen. Iets in de blik van Burgoyne nieuwsgierig en specu latief deed hem aan Julie denken en hij kreeg een kleur. Kom, laat ik wat opschieten, zei hij kortaf, en zich omkerend, liep hij naar de loods. Burgoyne ging met mevrouw Timball naar de andere hut en nam in een van de dekstoelen tegenover haar plaats. Mevrouw Timball zat strak rechtop en legde haar handen op de knieën. Toen begon zij langzaam te praten. (Wordt vervolgd) SVEN LIDMAN OVERLEDEN De Zweedse auteur Sven Lidman is zon dag op zevenenzeventigjarige leeftijd in het Södersjukhuset ziekenhuis van Stock holm overleden. Hij is een der vooraan staande figuren uit de Zweedse Pinkster beweging geweest. Hij werd op 6 juni 1882 in Karlskrona geboren en studeerde rech ten en wijsbegeerte aan de universiteit van Uppsala. In de jaren 1916-1918 publiceer de Lidman het blad „Svensk Loesen" en van 1922 tot 1948 het blad „Evangelii Hae- rold" van de Pinksterbeweging. Van deze beweging werd hij in 1921 lid en vurig agitator. In 1948 maakte hij zich er van los. Deze stap heeft Lidman vastgelegd in een veelgelezen boek onder de titel ..Resan till domen". „ZON" door A. Viruly, uitgeverij An- dries Blitz in Laren (N.H.) Viruly heeft dit boek geschreven op een zwerftocht met zijn vrouw Mary Dresselhuys door Zwit- serland-in-de-zomer. Het heeft de vorm van brieven, waarvan de geadresseerden tot en met het verschijnen nog niets wisten. De beroepen of bezigheden van deze ge adresseerden zijn onder meer gezagvoer der. kloosterabt, kunstschilder, dichter, schrijfster, kamerlid, hoogleraar en caba retier (met eega). Men kan bewondering hebben voor de wijze, waarop Viruly zijn vlotte stijl en de inhoud van de brieven heeft weten aan te passen aan de zeer uiteenlopende beroeps- en opvattingssferen van deze mensen. De persoonlijkheid van deze representanten van Viruly's onge twijfeld gevarieerde vrienden- en kennis senkring krijgt in deze epistels gestalte. Viruly is een bereisd man zelf herinnert hij in dit boek terloops aan zijn ruim 20.000 vlieguren en mogelijk zullen zelfs fre quente bezoekers van het Alpenland bij zonderheden in dit boek vinden die zij nog niet wisten. Maar naar onze smaak etaleert de auteur deze kennis en bereisdheid wel wat opvallend en overdadig. Verder is er geen enkel bezwaar tegen dat de schrijver in correspondentie met een Haagse jonk heer in één alinea vijf keer het woordje „rot" gebruikt, te beginnen met „rótkren- gen", maar in een brief die aan het lezen de publiek wordt prijs gegeven doet het naar onze smaak gewild-populair aan. Misschien moet men deze brievenbundel kunnen zien als een stuk „autobiografie van een wereldreiziger" om de inhoud met genoegen te kunnen lezen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9