Positie schatkist gunstig door voorstorting op staatslening SCHEEPVAART OMZET STEEG MET 48 PERCENT De beurs DE WEEKSTAAT Banken zitten krap Vragen over het Europees vervoer Landré Glinderman kreeg 35 meer orders O.E.E.S.-rapport over Britse economie Vierde kwartaaldividend was lager door prijsverlagingen WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Kas-Associatie ontving zes ton meer aan provisie Emissie Euromast Economische conferentie over Kongo op 15 april Aantal opgelegde schepen blijft dalen Amerika bezorgd over luchtvaartconcurrentie Consumptie voornaamste stimulans Stijgende omzet Union Rijwielfabriek Spaaroverschot bij plaatselijke banken AMERICAN ENK A IN 1959 Metaalbuizen Excelsior heeft nu al hogere winst dan in vorig boekjaar Ruhrmissie naar de H.A. Glaimemissie Westlandsche Hypotheekbank Duitse hulp in 1959 aan de ontwikkelingslanden Na een inkrimping in de afgelopen week met 35 miljoen heeft de biljettencircu- iatie, blükens de Weekstaat van de Nederlandsche Bank, haar laagste stand van 1960 bereikt. Dit is een gebruikelijk verschijnsel in de tweede helft van februari. In de opmerkelijke toeneming van het saldo der schatkist met 177 miljoen is begrepen de voorstorting op de 4'/j percent Staatslening 1960. Voor welk bedrag de inschrijvers op de lening voorgestort hebben is niet bekend, maar men schat het op 275 miljoen. Derhalve moet de staat ook grote betalingen verricht hebben. Op 15 februari bijvoorbeeld is voor circa 40 miljoen staatsschuld vervallen. Op 16 februari vervalt nog voor een zelfde bedrag, maar dit laatste komt pas in de volgende Weekstaat tot uitdrukking. Ver volgens heeft de staat maandag aan de boeren voor 50 miljoen „melkgeld" uit betaald. Ook de driemaandelijkse betaling van de pensioenen (schatting 70 80 miljoen) kwam te vervallen, maar deze heeft geen invloed op het saldo van de schatkist aangezien deze som reeds elders pleegt te worden uitgezet. Nu de banken hun saldo met ruim 130 miljoen zagen verminderen, zijn zij be neden het vereiste gemiddelde gekomen. Zij beginnen de nieuwe periode op 22 fe bruari in een krappe positie en aangezien, blijkens het huidige kasreservepercentage van zeven percent, het gemiddelde bedrag gerekend wordt op 440 miljoen, acht men een verlaging van dit percentage niet ongewenst. Voor het opnemen van dure voorschotten bestond feitelijk geen enkele De Franse M.R.P.-afgevaardigde Char- pentier heeft, als lid van het Europese Par lement, aan de E.E.G.-Executieve-Com- missie vragen gesteld over de door het E.E.G.-verdrag voorgeschreven opheffing van discriminaties op vervoersgebied bin nen de Gemeenschap. De Raad van Mi nisters van de E.E.G. had binnen twee jaar na de inwerkingtreding van het ver drag. dat wil zeggen voor 13 december, voorzieningen moeten treffen, doch dit is nog niet gebeurd. De Franse afgevaardigde brengt in her innering dat de E.E.G.-Executieve-Com- missie bepalingen had uitgewerkt die voor namelijk gericht waren op een zekere openbaarheid van de vervoersprijzen en -voorwaarden. Deze „doorzichtigheid" acht Charpentier van groot belang om non-discriminatie te waarborgen. Doch gezien het feit, dat de Raad van Minis ters de bepalingen nog niet binnen de ge stelde termijn heeft vastgesteld, vraagt hij zich af of niet het gevaar bestaat dat de door de E.E G.-Executieve Commis sie bepleitte regeling niet kan worden in gevoerd en op welke manier de Commis sie nu denkt de door het verdrag opgeleg de verplichting op vervoersgebied te doen naleven. In het algemeen is 1959 voor de Kas- Associatie n.v. in Amsterdam een gunstig jaar geweest, aldus de direct;-; in het jaar verslag. Aan provisie werd ontvangen 3.074.506 2.572.741) en aan rente /2.793.939 (ƒ2.217.157). De onkosten be liepen ƒ3.511.514 (ƒ3.139.906). Aan het pensioenfonds werd toegevoegd 418-049 426.834). Voor belastingen gereserveerd 1.000.000 (f 500.000). De netto winst be droeg ƒ938.811 923.158). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van zeven percent (zes percent). De verhoging van de provisierekening is een gevolg van de grotere omzetten in alle onderdelen van het bedrijf. De stij ging van het onkostencijfer is een gevolg van de uitbreiding der bedrijvigheid, ver beteringen van het gebouw en verder gaande modernisering van de administra tie. De grotere omzetten op de geldmarkt hadden mede tot gevolg een verhoging v^n de bedrijvigheid op de afdeling dis conto- en callgeldclearing. Deze tak van het bedrijf heeft zich, aldus de directie, gunstig ontwikkeld tot een onmisbare schakel tussen geldgever en geldnemer op de markt voor callgeld. De omzet van deze afdeling bedroeg in 1959 bijna tien mil jard gulden. De verhoogde activiteit op de beurs vond eveneens haar weerslag in het bedrijf van de vennootschap. De be sprekingen over een algemene effecten- clearing vonden voortgang. De directie acht het in het belang van de effecten handel in het algemeen, dat deze in de loop van 1960 tot een afsluiting zullen komen. De Euromast n.v. te Rotterdam heeft be sloten uitsluitend voor houders van claim- bewijzen van de thans uitstaande aandelen de mogelijkheid te openen in te schrijven op nominaal 600.000 aandelen in haar kapitaal a 1.000.per stuk. De inschrij ving voor deze nieuwe emissie van de n.v. Euromast zal op 26 februari a.s. worden opengesteld. Het geplaatst kapitaal van 1.291.000.— hetwelk in juli 1959 met 500.000.en on langs met 9.000.— werd verhoogd, be draagt thans 1.800.000.—. De plaatsing van deze 9.000.— vond plaats tegen pari,, vermeerderd met de gemiddelde prijs, wel ke de claims opbrengen bij de onderhavige uitgifte. Voor de bouw van de Euromast staat ter beschikking: geplaatst aandelen kapitaal 1.800.000.—, obligatielening 559.000.—; onderhandse lening en ban kier f 1.151.u00. Teneinde een gunstiger verhouding tus sen eigen en vreemd kapitaal te verkrij gen, dient de onderhavige emissie. De koers van uitgifte bedraagt 100 per cent. De inschrijving is uitsfuitend voor houders van claimbewijzen van de thans uitstaande aandelen in dier voege, dat in levering van 3 claimbewijzen recht geeft op toewijzing van nominaal 1000 nieuw aandeel. De oude aandelen Euromast n.v. worden op de incourante markt ter beurze verhandeld en getaxeerd op 140 percent. Mogelijk dat morgen, donderdag 18 fe bruari, met de claimhandel een aanvang wordt gemaakt reden aangezien de geldmarkt nog zeer ruim is. Waarschijnlijk betreft het hier dan ook een zuiver incidenteel geval. De goudvoorraad bleef onveranderd. Deviezen namen toe met 5'/» miljoen. Op de geld markt acht men het niet uitgesloten dat volgende week een lichte verkrapping op treedt. Daggeld is nu zowel officieel als feitelijk l'A percent. In het begin van 1959 werd door lagere omzetten en marges nog enige tijd de na werking van de recessie gevoeld. De ont vangen orders begonnen echter spoedig die van voorgaande jaren te overtreffen zodat geleidelijk tot uitbreiding van de organisatie moest worden overgegaan, aldus de directie van Landré en Glinder man n.v. in het jaarverslag. In totaal werd een 35 percent hoger bedrag aan orders ontvangen dan in 1958. De omzetten liepen na maart regelmatig op. De verdere spreiding van de omzet over meerdere artikelgroepen had een stabiliserende invloed op de totale omzet. De hogere kosten werden door een toege nomen bruto-winst gedekt. Het comple teren van het programma voor de artikel- groep intern transportmaterieel heeft goede resultaten opgeleverd. De beide elektrotechnische artikelgroepen hebben hun omzet vrijwel verdubbeld. De geheel weggevallen omzetten in Indonesië wer den opgevangen dooi gelijke omzetten naar andere exportgebieden. De vennoot schap behaalde over 1959 een saldo winst van f 99.119 (ƒ92.716). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van dertien percent, waarvan vijf percent in aan delen (onveranderd). Met de huidige orderportefeuille en het in de laatste maanden bereikte niveau van de omzet kan een redelijk resultaat voor 1960 wor den verwacht, aldus de directie. Als sluitstuk van de ronde-tafelconferen tie over Kongo, die thans in Brussel het einde nadert, zal op 15 april een economi sche conferentie worden gehouden, waarop de financiële en economische gevolgen van de soevereiniteitsoverdracht zullen worden uitgewerkt. Dit heeft de Belgische minister voor eco nomische en fihanciële aangelegenheden betreffende Kongo, Schrijver, dinsdagmid dag in Brussel medegedeeld. De agenda van deze conferentie zal de volgende zes punten bevatten: 1. Een on derzoek naar de financiële en budgetaire toestand van Kongo. 2. De bespreking van de Kongolese aandelen-portefeuille. 3. De toekomstige financieel-economische be trekkingen tussen België en Kongo. 4. De door België te verlenen tchnische en fi nanciële hulp. 5. De binding van door Bel gië gesloten verdragen voor het onafhan kelijke Kongo. 6. De oprichting van sociale en economische instellingen in de nieuwe staat. Uit gegevens van de Engelse Kamer voor de Scheepvaart blijkt dat het aantal over dg gehele wereld als gevolg van ge brek aan opdrachten opgelegde aantal schepen blijft afnemen. Op 1 februari wa ren in totaal 791 schepen opgelegd, waar van 312 tankschepen. Een maand tevoren waren er 855 opgelegde schepen. De mees te werkloze schepen had Liberia met 164; achtereenvolgens komen dan Groot-Brit- tannië met 115. Panama met 84. Noorwe gen met 78. Italië met 76 en de Verenigde Staten met 74 vaartuigen. Deze cijfers wa ren alle kleiner dan per 1 januari, met uit zondering van dat voor de Verenigde Sta ten, van welk land in de loop van de maand twee schepen meer werden opgelegd. Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben ingestemd met een Amerikaans verzoek, op 15 maart in Washington be sprekingen te openen over het passa- giersverkeer van de S.A.S. (Scandinavian Airlines System), aldus is van goedinge- lichte zijde in Washington vernomen. De luchtvaartovereenkomst tussen de Verenigde Staten en de drie Scandinavi sche landen bevat een zogenaamde „ca pacity" clausule, volgens welke de Ver enigde Staten het recht hebben om bespre kingen te verzoeken als het passagiersver- keer van de S.A.S. daartoe aanleiding geeft. Krachtens de overeenkomst dienen voldoende Amerikaanse en Scandinavische faciliteiten te bestaan om het verkeer tus sen de Verenigde Staten en Scandinavië te verzorgen. Het verkeer naar „derde landen" —van passagiers die van Ame rika of Scandinavië doorreizen naar een ander land zal als „supplementair" be schouwd worden. De ontwikkeling van dit verkeer naar derde landen nu zou de Amerikaanse re gering zorgen baren. De S.A.S.-delegatie zal vermoedelijk aanvoeren dat de „ca pacity" clausule de Verenigde Staten niet het recht geeft het verkeer naar derde lan den te beperken. De Scandinavische lan den zouden de kwestie eventueel voor ar bitrage aan de Internationale Organisa tie voor Burgerluchtvaart (I.C.A.O.) wil len voorleggen. Overigens heerst in Amerikaanse rege ringskringen de mening dat ook het ver keer naar derde landen van de K.L.M. moet worden onderzocht. De besprekingen met de S.A.S. kunnen een precedent schep pen voor toekomstige onderhandelingen met andere landen. Engeland zal in 1960 met meer moeite de prijzen stabiel kunnen houden dan in het afgelopen jaar, zo wordt in een over zicht van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E-S.) over de economische toestand in dat land gezegd. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de Engelse economie opnieuw al profiteren van dalende invoerprijzen. Er zullen in tegendeel mogelijk enkele stijgingen voor komen van de prijzen van uit andere lan den ingevoerde goederen. Bovendien is het zeer waarschijnlijk, dat er nieuwe loons verhogingen zullen komen. In het Verenigd Koninkrijk zal, evenals in de meeste andere bij de O.E.E.S. aan gesloten landen, nog ontdekt moeten wor den hoe de loonsverhogingen gehouden kunnen worden binnen de speling, welke de toenemende produktiviteit laat, aldus het overzicht. De O.E.E.S. zegt, dat de Engelse produk- tie „na twee jaar van weinig verandering, thans opnieuw betrekkelijk sterk toe neemt. hoofdzakelijk door de op expansie gerichte politiek van de autoriteiten. De voornaamste factoren voor de hernieuwde expansie in 1959 waren de toeneming van de uitgaven van consumenten, van de export en van de overhe'ds-investeringen. welke belde laatste echter' een veel min der belangrijke rol speelden". In het per 1 september begonnen nieuwe boekjaar 1959/60 van de N.V. Union Rij wielfabriek te Den Hulst a/d Dedemsvaart (gemeente Nieuwleuseni heeft de stijging van de omzet zich tot dusver in alle sec toren op bevredigende wijze voortgezet. Aldus heeft de directie m de te Zwolle ge houden jaarvergadering medegedeeld. An derzijds moet rekening worden gehouden met gestegen kosten. Het uiteindelijke re sultaat wordt echter geheel bepaald door de verkopen in het aanstaande seizoen. De directie achtte het moeilijk hierover een voorspelling te doen Bij de gezamenlijke plaatselijke spaar banken is in januari goed gespaard. In totaal werd 136,8 miljoen gestort en 111,1 miljoen terugbetaald', zodat het spaaroverschot f 25,7 miljoen bedroeg, al dus deelt de Nederlandse Spaarbankbond te Amersfoort mede. Dit betekent een aanzienlijke verbetering ten opzichte van de maand december, toen het overschot slechts 1,I-miljoen bedroeg. De ervaring leert dat een dergelijke „sprong" van december op januari een normaal verschijnsel is. Ondanks een teruggang in de bedrijvigheid in het laatste kwartaal heeft American Enka Corporation het jaar 1959 afgesloten met een record afzet en met een netto resultaat, dat ongeveer vier maal hoger is dan in 1958, aldus heeft de president- directeur, Philip B. Stull, bekendgemaakt. De netto resultaten over 1959 stegen tot dollars 5.723.278, of 4,31 dollarcent per aandeel, vergeleken met dollars 1.364.853, of 1,02 dollarcent per aandeel in 1958, afgezien van enkele bijzondere baten die niet betrekking hebben op het boekjaar 1958. De omzet van dollars 109.175.718 betekende een stijging van 48 percent ten opzichte van de omzet in 1958, die dollars 73.533.145 bedroeg. De hoge graad van bedrijvigheid liep in het laatste kwartaal van 1959 terug, deels ten gevolge van de staking in de staal industrie. Aangezien er minder nieuwe personenauto's vervaardigd werden, had de vraag naar tyrexgaren, dat gebruikt wordt in de banden van vrijwel alle nieuwe auto's, de neiging te dalen. De ver kopen en inkomsten werden ook nadelig beïnvloed door twee prijsverlagingen in bandengaren namelijk in september en december. Ten gevolge van deze feiten en enkele administratieve correcties aan het eind van het boekjaar daalden de in komsten in de laatste periode van het jaar tot dollars 436.127, of wel 32 dollarcent per aandeel. Tot de onlangs aangekondigde verlaging van het kwartaaldividend van 35 naar 25 dollarcent was de maatschappij over gegaan met het oog op de daling in de be drijvigheid in het vierde kwartaal van 1959, en de verwachting dat in 1960 de inkomsten wat lager zouden liggen en met het oogmerk de middelen ter beschikking te houden, die nodig zijn om het uitbrei dingsprogramma van de nylonfabriek ge heel te kunnen afwerken. Het dividend over het afgelopen jaar beliep in totaal dollars 1.80 per aandeel en bestond uit drie kwartaaldividenden van 35 dollarcent en een slotdividend van 75 dollarcent in oktober. Dit laatste werd betaalbaar gesteld voordat de gang van za ken van de vennootschap de invloed onder ging van de staalstaking en prijsver lagingen van enkele van haar belangrijkste produkten. Terwijl 1959 een jaar van her stel wa9 van verkoop en inkomsten, aldus mr. Stull, biedt het lopende jaar vele pro blemen, die het gevolg zijn van een ver scherpte concurrentie in deze tak van industrie. De directie der N.V. Metaalbuizenfa- briek Excelsior te Schiedam brengt in aan sluiting op het in oktober 1959 gepubliceer de jaarverslag ter kennis van de aandeel houders, dat in de eerste helft van het lo pende boekjaar bevredigende resultaten zijn behaald. Mede dankzij een bereikte produktiviteitsverhoging van meer dan vijftig percent en een verdere verbetering van het prijsniveau meer speciaal op de exportmarkt, heeft de exploitatiewinst thans reeds de in het vorige boekjaar be haalde bedrijfsresultaten in ruime mate overschreden. De orderportefeuille is goed gevuld. De thans te Oosterhout aanwezige in stallatie voor de produktie van dikwandige buizen kon in verband met de nog steeds voortdurende reparatie van één der gloei- ovens nog niet in volle omvang in bedrijf worden gesteld. Verwacht mag worden, dat deze installatie medio april geheel voor produktie gereed zal zijn. De verzinkerij te Oosterhout werkt bevredigend. Leidende persoonlijkheden van de Duit se steenkolenindustrie hebben na ver werping door de Hoge Autoriteit van een verzoek van de mijnen in het Ruhrgebied om toestemming voor de oprichting van een centrale verkooporganisatie, per brief nadere inlichtingen aan dit gezagsorgaan gevraagd over zijn opvattingen inzake de reorganisatie van de verkoop van de steen kolen uit het Ruhrgebied. Een afvaardiging uit dit gebied, bestaan de uit de heren Funck, Curtius, Von Deval en Kemper zal te Luxemburg met de Hoge Autoriteit over deze kwestie gaan onder handelen. Aan de op 11 maart 1960 te houden al gemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Westlandsche Hypotheekbank zal worden voorgesteld het dividend over 1959 te bepalen op 45 per aandeel van 1000, waarop 10 percent verplicht is gestort (v.j. 42). De reserves van het concern zullen stij gen met 853.400 tot 20.058.200. In ver band met de voortdurende groei van het concern is de directie, met goedkeuring van commissarissen, voornemens om on voorziene omstandigheden voorbehouden over te gaan tot vergroting van het geplaatste kapitaal, in de verhouding van een nieuw aandeel op vier oude, uitslui tend voor aandeelhouders, tegen de koers van 100 percent. De nieuwe aandelen, waarop 10 percent moet worden gestort zullen voor de helft delen in het dividend over 1960. He prospectus zal omstreeks half maart verschijnen. Volgens een woordvoerder van het West- duitse ministerie van Financiën heeft de regering van de Bondsrepubliek in 1959 aan economisch minder ontwikkelde lan den bilaterale hulp verleend ter grootte van DM 90 miljoen. De particuliere inves teringen in die landen beliepen in dat jaar DM 1587 miljoen. Door middel van inter nationale organisaties werd verleden jaar door Duitsland multilaterale hulp ver leend tot een bedrag van DM 1878 mil joen. Aan directe en indirecte hulp heb ben de zes landen van de Europese ge meenschappelijke markt ongeveer 1 per cent van hun bruto nationaal produkt ter beschikking van de economisch minder ontwikkelde landen gesteld. Aagtedijk 17 te Tanga. Aardijk 16 150 m. n.n.w. Azoren n. Miami. Abbedijk 16 v. Rotterdam n. Bremen. Abida 16 100 m. z.w. Puerto Rico n. Baltimore. Acila 27 te Fremantle verwacht. Acmaea 16 20 m. n.n.o. Bougie n. Turku. Aegis 16 240 m. z. Haiti n. Maracaibo. Agamemnon 16 te Paramaribo verwacht. Alcor 16 80 m. n. Finisterre n. Antwerpen. Algorab 16 280 m. n.w. Kp. Verde n. Rio de Jan Alhena 16 te Buenos Aires verwacht v. Santos. Alioth 16 v. Houston n. Baltimore. Alphacca 16 120 m. w. Minicoy n. Madras. Alpherat 16 270 m. z.z.w. Las Palmas n. Antw. Alwaki 16 te Marseille. Ampenan 16 te Nasugbet. Amstelkroon 16 410 m. w.n.w. Ludritzbaai naar Capetown. Annenkerk 16 v. Bremen n. Hamburg. Arendsdijk 17 v. Rotterdam n. Bremen. Ares 17 te Valparaiso verwacht v. Antofagasta. Argos 16 v. Haifa n. Antwerpen. Arnedijk 16 v. Rotterdam n. New Orleans. Artemis 17 te Curacao. Astrid Naess 16 v. Aruba n. New York. Atys 16 660 m. n.o. Guadeloupe n Curagao. Averdijk 16 420 m. z.w. Chiitagong n. Colombo. Axeldijk 16 te Le Havre. Baarn 16 te Amsterdam. Balong 16 v. Charleston n. New York. Banggai 16 300 m. n.o. Pulu Weh n. Pulubukom. Bantam 16 18 m. n.w. Pantellaria n. Port Said. Bengalen 16 ten anker Kuwait. Eeninkust 17 v. Burutu 18 te Lagos verwacht. Bennekom 16 v. Amsterdam n. West-lndië. Pilliton 16 v. Trincomalee n. Penang. Blitar 16 ten anker op Shat Al Arab n. Basrah. Boissevain 16 te Port Elisabeth Boskoop 16 v. Maracaibo n. Europa. Borneo 17 te Penang Bussum VT 1100 ih!-z.w. Flores n. Europa. Calamaias 16 v. Puerto Armuelles n. Wilmington Caltex ASüliem 1 m o. Ras Al Hadd n. Suez Caltex Delft 17 te Stockholm. Caltex Delfzijl 17 v Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Gorinchem 17 te Fredericia. Calt. Eindhov. 16 123 m. n.n.o. K. Villano n.Pernis Caltex Leiden 16 140 m. o. Mogadiscio n. Bahrein. Calt. Nederl. 16 230 m. o n.o. Mukalla n. Djeddah. Calt. Rotterd 16 104 m. z.o. Little Quoin n. Suez Caltex The Hague 16 te Suez. Camitia 16 300 m. n.o. Aden n. Curagao. Camerounkust 17 v. Amsterdam n. West-Afrika Carrillo 16 v. Los Angeles n. Puerto Armuelles. Casamance 17 te Bordeaux verwacht. Castor pass. 16 Gibraltar n. Piraeus. Celebes 15 v. Marseille n. Rotterdam. Ceres 16 v. Curagao n. Le Havre. Ceronia 16 690 m. n.w. Finisterre n Suva. Cinulia 16 200 m n. Horta n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge 16 1100 m. z.o. Ber muda naar Philadelphia. Clavella 24 te Curagao verwacht. Cieodora 16 400 m. o.z.o. Sydney n. Geelong Van Cloon 16 120 m. z.o. Auckland n Wellington Colytto 16 v. Bremerhaven n. Gothenburg. Congokust 16 155 m. z. Kp. Verde n. Antwerpen Cradle of Liberty 16 v. Ph.delphia n. B. Mashur. Crania 16 800 m. n.n.o. Tristan n. Durban. Daphnis 17 te Amsterdam. Diloma 16 900 m. z.w Azoren n. Curagao. Dongediik 16 360 m. o.z.o. Acapulco n. L. Angeles Dordrecht 16 540 m. n.o. Bermuda n. Ph.delphia Drente 16 200 m. z.o. Port Sudan n. Port Said. Duivendrecht 16 360 m. w.n.w. Finist. n. Houston Eos 16 v. Melilla n. Antwerpen. Esso Nederland 16 v. Amuaybay n. Fawley. Esso Rotterdam 16 170 m. Z.w. Ouessant n. R'dam. Giessenkerk 16 te Hamburg. Gooiland 16 60 m. z.w. Madeira n. Buenos Aires Graveland 17 v. Bremen n. Hamburg Hecuba 16 te Puerto Ordaz n. Ciudad Bolivar. Heemskerk 16 250 m. n.n.w. Kaapst. n. L. Palmas Hera 16 840 m. w.z.w Flores n. San Juan. Hersilia 15 330 m. z.w. Landsend n Emden. Hestia 16 te Amsterdam n. West-lndië. Hilversum 18 te Mobile verwacht. Hispania 16 100 m. n o. Finisterre n. Alexandrié Holendrecht 16 95 m n.w. Kp. Blanco n. Luanda- Isis 15 135 m. z. Haiti n. Haiti. Jrcob Verolme 16 380 m. n.w. Iquique n. Panama Jagerstontein 15 v. Takoradi n. Kaapstad. Japara 16 330 m. z. Suez n. Suez. Jason 16 500 m. n.o. Puerto Rico n. Europa. Johannes Frans 17 te New Orleans. Joseph Frering 15 te IJmuiden. Kalydon 16 dw. Perim n. Landsend. Kamperdijk 16 te Boston. Kara 16 100 m.w.z.w. Ouessant n. Mena. Karachi 16 v. Genua n. Port Said. Karimata 16 80 m. o. Syracuse n. Napels. Karsik 16 150 m. o. Zanzibar nè Penang. Katelvsia verm. 17 v. Rotterdam n. Sidon. Kelletia 16 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kellia 17 te Boston. Kenia 16 60 m. z. Aden n. Gibraltar. Kermia 18 te Berer verwacht. Kertosono 16 te Probolingo. Khaseilla 21 te Curagao verwacht. Kieldrecht 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Koningswaar 16 v. Punta Cardon n. Curagao. Kopionella 17 v. Oslo n. Rotterdam. Koratia 26 te Curagao verwacht. Korendijk 16 v Antwerpen n. New York. Korenia 17 te Stanlow. Korovina 16 v. Buenos Aires n. Orinoco. Krebsia 16 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kreeft 16 v. Vigo n. Rotterdam. Kreon 17 te Rotterdam. Kryptos 18 te Rotterdam verwacht. Kylix 20 te Aden verwacht. Laarderkerk 17 dw..Aden n. Dubai. Laertes 24 te Rotterdam verwacht. Lawak 16 v Matadi n. Kaapstad. Leersum 16 te Lagos. Leeuwarden 16 dw. K. San Antonio n. N. Orleans I.eiderkerk 16 30 m. z.w. Finisterre n. Beyrouth Lekkerkei* 17 te Suez. Lemsterkerk 16 600 m. n o. Zanzibar n. Zanzibar Leopoldskerk 16 30 m. n.n.o. Kaap Villano naar Beyrouth. Leuvekerk 17 te Rotterdam. Loenerkerk 16 180 m. o.n.o Aden n. Port Sudan Lombok 16 140 m. o.z.o. Malta n. Lissabon. Loosdrecht 16 10 m. o. Masira n. Rastanura. Lopersum 16 420 m. z.o Kp. Race n. Le Havre. Lutterkerk 16 v. Djibouti. 17 te Massawa. Maashaven 16 150 m n.n.o. Kp. Villano n. R'dam Maaskerk 16 10 m. o. Ceylon n. Aden. Markab 16 te Hamburg. Medon 16 285 m. n.n.o. Bonaire n. La Guaira. Meerdrecht 16 390 m. n.w. Flores n. Antwerpen Meliskerk 17 v Basrah n. Khorramshahr. Memnon 16 v. Curagao n. Aruba. Merwede 16 v. Takoradi. 19 te Freetown verw Merwelloyd 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Minos 16 20 m. o. Helsinki n Kotka. Mississippilloyd 17 te Calcutta verw. v. Madras Mitra 28 te Stanlow verwacht. Molenkerk 16 v Karachi n. Aden. Moordrecht 16 130 m. w. Fayal n. Isle of Grain Muiderkerk 16 v. Genua n. Port Said Muntoren 16 70 m. o. Flores n. Curagao. Mylady 16 175 m. n. Kp Blanc n. Tabou Naern Commander 16 200 m w. Gavdo n. Mcna Naess Lion 16 80 m. o n.o Malta n. Banias. Naess Tiger 16 240 m. z.z.o. Flores n Paulsboro Neder-Eems 16 op Weser n. Biemen. Neder-Elbe 16 te Colombo. Neder-Weser 16 te Bremerhaven verw. v. R'dam. Nestor 16 te Tampa. Neverita 26 te Rotterdam verwacht. Nias 16 te Los Angeles v. San Francisco. Nieuw Amsterdam 17 te New York. Noordwijk 16 25 m. w. Finisterre n. IJmuiden. Notos 16 v. Rotetrdam n. Tunis Nijkerk 16 te Genua v. Rotterdam. Oberen 16 440 m. w.n.w. K. Finisterre n. Londen. Oostkerk 16 480 m. w.z.w. Cocos eil. n. Geraldton. Oranje 17 te Southampton n. Australië. Oranjefontein 17 te Kaapstad. Oranje Nassau 15 260 m n.o. Fayal n. Barbados Oranjestad 16 te Trinidad v. Barbados. Orion 16 v. Tunis n. Antwerpen. Osiris 16 te Hamburg. Ossendrecht 16 450 m. n.o. Paramaribo n. New port News. Papendrecht 16 v. Rotterdam n. Novorossisk. Peperkust 16 v. Accra n. Capecoast. Philidora pass. 17 Gibraltar n. Mena Al Ahmadt Fhiline 16 250 m. o.z.o. Malta n. Gibraltar. Philippia pass. 16 Perim n Lavera. Polyphemus 17 te Philadelphia. Poseidon 16 40 m. n. Finisterre n. Madeira. Prins Alexander 16 te Limassol verwacht Prins Casimir 16 70 m. n.o. Oran n. Tel Aviv. Prins Frederik Hendrik 16 v R'dam n. Cartagena Pr Fred. Willem 16 325 m. n.n.w. Az. n. Le Havre Prins Johan Willem Friso 16 te Halifax. Prins c;er Nederlanden 16 te Port of Spain. Prins Willem van Oranje 16 235 m. z.o. Kp. Race naar Le Havre. Prins Willem II 16 160 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Prins Willem IV 16 4 m. z.w. Texel n. Hamburg Prcvenierssingel 15 530 m. o. Tampico (bestem.). F-urmerend pass 16 Azoren n Curagao. Pygmalion 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Radja 17 te Lissabon. Raki. pass. 16 Vlisaingen n Antwerpen. Rempang 15 v. Nacala n. Dar Es Salaam. t Reza ShahTh eGreat 16 40 m. z.z.o Muscat n. Suez. Riouw 16 ten anker l.h.v. Spiekeroog n. Bremen. Roebiah 16 et Hooghlyriver n. Penang. Rcepat 16 55 m. z.o. Valentie n. Halifax. Roggeveen 16 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Rossum 16 800 m. van de Willem Barendsz. Rotterdam 16 v. Santos n Buenos Aires. Riinkerk 16 75 m. z.z.o. Finisterre n. Marseille. Sabang 17 te Bangkok. .Salatiga 16 v. New Orleans n. Baltimore. Saloum pass. 16 Port Etienne n. Dakar. Samarinda 16 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Sarpedon 16 v. Baltimore n. Philadelphia. Scheldelloyd 16 v. Bangkok n. Singapore. Scherpendrecht 16 v. Cory ton n. Eastham. Senegalkust 15 100 m. w. Lissabon n. Freetown. Sibigo 17 te Hawaii. Sloterdijk 18 op Wielingen verwacht. Sommelsdijk 16 540 m. o. Kp Race n. Antwerpen, v Spilbergen 16 125 m. z.w. Walvisbay n. Matadi. Stad Amsterdam 17 te Freetown. Stad Delft 17 te New York. Stad Dordrecht 16 v. Barrow n. Sluiskil. Stad Gouda 16 68 m z. Ouesant n. Emden. Stad Leiden 16 v. Elbe n. Rotterdam. Stad Maassluis 16 v. IJmuiden n. Melilla. Stad Rotterdam 16 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Utrecht pass. 16 Scillys n. Rotterdam. Stanvac Lirik 17 te Bangkok verw. v. Tj. Uban. Stanvac Pendopo 17 te Sungeigerong. Stanvac SJirak 16 v. Sungeigerong n. Penang. Statendam 16 v. Curagao n. Cristobal. Statue of Liberty 17 te Port Said. Steenwijk 16 v. Balboa n. San Francisco. Steven 16 90 m. n.o. Ouessant n. Tenerife. Straat Banka 17 te Penang Straat Johore 17 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Singapore 16 90 m. z.o. Lourenco Marques naar Port Elisabeth. Strata Malakak pass. 16 Kp. Varella n. Singapore. Soion 15 480 m. z.z.o. Jacksonville (bestemming). Sumatra 16 v. Hallfax n. Boston. Sunetta 21 te Yokohama verwacht. Talisse 16 v. Genua n. Marseille. Taria 16 90 m. n.o. Bahrein n. Karachi. Tarakan 16 115 m. n.o. Massawa n. Suez. Teiresias pass. 17 Gibraltar n. Liverpool. Telamon 17 te Curagao verwacht v. New York. Teucer 16 v. Cebu n. Manilla. Tibia 18 te Djibouti verwacht. P. G. Thulin 16 150 m. z.z.w. Balboa n. Balboa. Tjibantjet 16 v. Tanga te Zanzibar. Tjibodas 16 v. Yokohama, 24 te Saigon verwacht. Tiiluwah 17 te Hongkong. Tjipondok 16 65 m. z. Amoy n Moji. Tjisadane 17 te Rio de Janeiro. Tjitarum 16 v. Hongkong n. Shanghai. Triton 16 te Puerto Cabello. Van Noort 16 v. Hongkong n. Singapore Van Waerwijck 16 v. Lyttleton, 17 te Nelson. Vivipara pass. 16 Lissabon n. Rotterdam. Vlist 16 330 m. o.n.o. Kp. Heny n. Hampt. Roads Waal 16 v. Puerto Cabello n. Curagao. Waikelo 17 te Kuwait. Waterman 18 te Suez verwacht. Westertoren 16 140 m. n o. Kuria Muria n. Suez Westland 18 te Montevideo verwacht. Wieldrecht 16 250 m. n.o. Barbados n P. La Cruz Woensdrecht 16 975 m. zo. Philadelphia (best.). Wonosobo 18 te Sorong verwacht Woronato 16 v. Kilimat B.C. n. Hongkong. IJssel 17 te Tripoli. Zaankerk 16 v. Singapore n. Bangkok. Zonnekerk 16 te Las Palmas. Zonnewijk 17 te Aarhus. Zwijndrecht 16 v. Norfolk n. Cristobal. KLEINE VAART Alcetas 15 te Amsterdam n. Rotterdam. Ank T 13 te Casablanca v. Agadir. Boreas 16 v. Haifa te Hamburg verwacht. Draco 16 80 m. w.n.w Malta n Malta. Eljo 14 v. Teignemouth te Terneuzen. Elsa 14 te Leixous v. Grangemouth. Flevo 16 te Amsterdam n. Duinkerken. Ilias 16 te Terschelling n. Hamburg. Joost 16 in Engels Kanaal n. Calais. Julia Mary 16 v. Southampton te Lissabon verw Kaap St. Vincent 14 v. IJmuiden n. Gothenburg Lucas Bols 1 13 v. Requiada te Goole. Manto 16 et Amsterdam n. Rotterdam. Midas 15 v. Hamburg n. Aalborg Nero 16 20 m. z. Ouessant n. Bilbao. Pavo 13 te Swansea n. Bordeaux. Plato 16 20 m n o. Kp. Nao n. Barcelona. Strabo 15 v. Vigo n. Amsterdam. Tilly 15 te Vilvoorde v. Rotterdam. SLEEPVAART Clyde 15 930 m. z.o. Yokohama n. Hlrao. Cycloop 14 150 m. z.z.o Las Palmas n. Burutu. Friesland 14 30 m. w. Milfordhaven n. Ardrossan Gele Zee 16 te Rouen Oceaan 15 900 m. z.o. Bermuda n Ravenna. Oostzee 11 te Honolulu. Poolzee 16 te Lissabon. Simson 15 v. Texel te IJmuiden. Stentor 13 v IJmuiden. Tasmanzee 16 t.h.v. Plymouth n. Barrow-in-Furn Thames 15 1260 m. o. Honolulu n. Japan. Titan 13 v Las Palmas n. Cadiz. Zeeland 14 v. IJmuiden. ZEER FLAUW VOOR INTERNATIONALS. Het aanbod kwam gisteren in een totaal lege markt met als gevolg, dat slechts tegen opmerkelijk lagere prijzen de aan delen in andere handen overgingen. Van een nerveuze stemming was absoluut geen sprake. Het aanbod van het publiek werd opgenomen door het buitenland alsmede door moedige lokale kopers. Hoewel de tikkerdienst, zoals gebruikelijk, snel en accuraat het werk verrichtte, kwamen de koersen in het begin toch iets langzamer door dan gewoonlijk het geval is. Na de opening werd de handel een stuk kalmer en grote koersfluctuaties deden zich voor de internationale waarden niet voor. In de scheepvaartaandelen viel de stemming in deze sector erg mee met verliezen tot drie punten. De handel was zeer kalm. Am sterdam Rubber en HVA een paar punten lager. De handel in de staatsfondsenhoek is belangrijk afgenomen. Hoogovens 660 laten, tegen gisteren ge daan op 700, Calvé gedaan op 65054 tegen gisteren 691 en preferente Philips gedaan op 255 tegen gisteren 278. Boeke Huidekoper kwam van 150 op 145, Boom Ruygrok verloor een punt op 172, Figée 2 op 178 en Spaarnestad 4% op 435. VERHANDELDE FONDSEN 15 februari 16 februari Totaal 428 430 Hoger 86 (20.1°/o) 34 (7.8»/o) Lager 253 (59.1°/») 338(78.6 Gelijk 89 (20.8Vo) 58 (13.6V.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U410—243 g.l. Kon. Olie 151.00—152.40 Philips 705—715 Unilever 681690 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2de tijdv. Slct A.K.U404—411 410 Kon Olie150.10—151.00 151.00 Philips 696—702 701 Unilever 676—681 679 DE STEMMING BIJ W ENING VAN HEDEN Meer weerstand Ofschoon Wall Street gisteren nog flinke koersverliezen kreeg te incasseren kon het Damrak vandaag over 't algemeen bij ope ning betere weerstand bieden. Gisteravond konden de koersen zich vrij goed hand haven omdat overdag op een daling in Wall Street reeds was-vooruitgelopen. Vanmor gen werd laag ingezet omdat de West- duitse beurzen niet opgewekt waren be gonnen. Bij het verder verloop ontwikkel de zich evenwel vraag waardoor de koer sen stegen. Tegen één i ir bleken de ge leden koersverliezen te zijn ingehaald. Het was vooral het buitenland (Duitsland) dat steun verleende en op het verlaagde niveau materiaal uit de markt nam. Bij opening van de officiële handel bleek ook vraag van het publiek aanwezig te zijn. Vooral voor Unilever kon een flink herstel in treden 20). Philips bleef prijshoudend, AKU steeg 5, Kon. Olie was de daling van yi dollar in Wall Street nog niet geheel te boven, maar het verlies bleef beperkt tot 50 60 cents. Het fonds bleef 1,boven pariteit New York. Scheepvaartwaarden en cultuuraandelen in doorsnee prijshou dend. Staatsfondsen eveneens. Claims Lan dré Glinderman werden op f 75,ge adviseerd voor coupons van 100, Vorige slotkoers Advieskoera neden 1345 u Amsterd. Bank 303*4 304 Ned. Handel Mij. 247 247 Rotterd. Bank 268 269 Twentsche Bank. 263 265 A.K.U 423 424*4 Albert Heijn 375 375 Amstel Bier 480 Billiton Mij. II 329 H 322 Bols 479 480 Bührmann Papier 400 Deli-Mij 174.— 1 ■*r r- Dordtsche Olie 701 *4 700 Fokker 295 295 485 *4 485 Hoogenbosch Sch. 223 222 Hoogovens 660 670 H.V.A 151 150 335 351 352 K.L.M 107.50 107.— Kon. Ned. Zout 595 Kon. Olie 152.40 152.20 Müller Nat. Bezit 347 345 Nederl. Ford 370 Ned. Gist. en Sp. 282 280 Ned. Kabelfabr... 381 385 Philips Gem. Bez. 715 711 Philips Pref 255 260 A'dam Rubber. 119*4 120 Sikkens Lak 550 Stokvis R.S 205 204 Thomassen Dr. 589 580 Unilever 689 702 *4 Van Berkel's Pat. 265 265 Van Gelder Pap. 230 *4 Van der Heem 205 203 Ver. Machinefabr. 20914 209 Wessanen 250 Wilton Feijenoord 205 Zwanenberg-Org. 484 *4 483 Tnterunie 189 50 189.50 216. 216. Unitas 460 455. Ver. Bezit v. 1894 109 50 109 50 H.A.L 162*4 163 K.N.S.M 174 173 N. Scheepv. Unie 145 146 Ommeren v 244 244 Stoomv. Mij. Ned. 153 155*4 Anaconda 58 56*4 Kennecott Copper 87 U. 86*4 Aluminium Ltd.. 31*4 32 Bethlehem Steel 4814 47 «Z U.S. Steel 84*4 83*4 Republic Steel 6274 60*4 American Motors 72?4 68 General Motors.. 46 K 45*4 Cities Service 44 *4 44*4 Shell Oil 70% 70 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Dinsdag kreeg de New Yorkse effecten beurs opnieuw laatbeursverkopen te ver werken, waardoor industriële fondsen zak ten tot hun laagste niveau sedert april van het vorig jaar. Aan het slot liepen de tickers op de handel achter. De meeste fondsen sloten op of nabij hun laagste dag waarde. De omzet was 3.270.000 aandelen; 1.223 fondsen werden verhandeld, 250 hoger en 779 lager. Het industriegemiddelde kwam van 617,58 op 611,33; dat voor spoorwegen van 150,25 op 148,37 en dat voor openbare nutsbedrijven van 85,34 op 85,02. (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11