Morgen beginnen in Squaw Valley de achtste Olympische Winterspelen Amerikaanse studente Carol Heiss favoriet voor het Olympisch goud Jan Pesman zegevierde op de 5000 meter in 7 min. 46.7 sec. Tweede plaats bij het kunstrijden voor Nederlandse Sjoukje Dijkstra AKKERTJES Geen favorieten bij Alpine-wedstrijden Olympisch vuur is in Squaw Valley Wereldtijd van Grishin op de 500 meter Ronald G. Fraser komt aanstaande seizoen Nationalistisch-Chinese atleten toch naar Rome 13 altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. Toni Sailer gaat als toeschouwer naar Spelen BIJ VOOR-OLYMPISCHE WEDSTRIJDEN KNHB heeft coach Jeugdvierdaagse in Nijmegen Oefenwedstrijd van Nederlands elftal in Amsterdam Amateurs-Zaterdagteam gaat niet door Mr. dr. H. A. J. Kessler in Lousanne overleden Ingemar Johansson „werkt" voor de UNO WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 Squaw Valley, het „dal der Indi aanse vrouw", het uit de grond ge stampte wintersportcentrum in de Californische Sierra Nevada, is klaar voor de strijd. Het is om velerlei re denen een dubbeltje op zijn kant ge weest, maar nu de financiële en or ganisatorische moeilijkheden zijn overwonnen en ook de gevolgen van de laatste aanslag op het bijna 1900 meter hoog gelegen Olympische cen trum, de storm, nogal zijn meegeval len, nu zelfs weer een kleine meter vers gevallen sneeuw het dal en de ski-hellingen bedekt, lijkt niets meer de opening van de achtste Olympische Winterspelen 1960 donderdag (mor gen dus) nog in de weg te staan. 800 deelnemers, tezamen het record aan tal van 34 landen vertegenwoordi gend, zijn sedert de eerste dag van februari in het Olympisch dorp aan gekomen om er hun training te be ginnen. Er is stevig gemopperd toen bleek, dat de tamelijk gehorige kamers in de slaapgebouwen door drie of vier personen moesten worden bezet. Er waren zelfs enkele landen die dreig den weer te zullen vertrekken, wan neer de accommodatie niet verruimd werd, maar het slot was, dat niemand vertrok en alles voor lief werd ge nomen. Een erg goede indruk hebben de Ameri kanen voorlopig echter niet gemaakt op de Europeanen en andere bezoekers. Maar naast de nadelen van het primitieve onder dak der deelnemers en de schrikbarend hoge prijzen heeft het Olympische winter sportcentrum Squaw Valley toch ook en kele pluspunten van grote waarde. Want nog nooit zijn de verschillende stadions, banen en springschansen op zo'n klein ge bied bijeengebracht geweest als hier. Het fraaie in moderne stijl opgetrokken over dekte ijsstadion, de hardrijbaan, de ijs- hockeyvelden, de drievoudige spring- schans en de pistes van afdaling en slalom liggen op bijzonder korte afstand van el kaar en de bezoeker, die uit alle gelijk tijdige gebeurtenissen de hoogtepunten wil kiezen, behoeft tussen de verst uiteen gelegen toeschouwersruimten ten hoogste 5 minuten te lopen. Alleen McKinney Creek, waar de lange afstandskiwedstrij- den en estafettes worden gehouden, ligt op enkele kilometers afstand van het Olympisch dal. Onmiddellijk na de openingsplechtigheid kunnen optreden. Een temperatuurver- die morgen door vice-president Nixon wordt verricht, en waarbij de filmproducer Walt Disney als op- per-ceremoniemees ter van het organisa tie-comité de proto- colaire gebeurtenis sen zal aanvullen met een programma in typisch Amerikaanse showstijl met massale koorzang, duizenden duiven, ballonnen, vuurwerk enz., begint het wedstrijdpro gramma met ijshockey. De hardrijders komen pas woensdag 24 februari aan bod met de 500 meter. Zoals bekend gaat het bij de Olympische wedstrijden in het hardrijden om vier af zonderlijke titels, voor elke afstand een. Er wordt dus geen algemeen klassement opgemaakt zoals dat bij de andere titel- wedstrijden als nationale, Europese en wereldkampioenschappen het geval is. Op die woensdagmorgen zal dus voor halfelf plaatselijke tijd, dat is dus halfacht in de avond Nederlandse tijd, bekend zijn hoe de naam is van de Olympische sprint kampioen 1960. De volgorde van de nummers is overi gens gelijk aan die, welke bij de ISU-kam- pioenschappen wordt toegepast, dus na de 500 m volgt donderdag 25 februari de 5000 m, vrijdag de 1500 m en zaterdag de 10.000 m. „Het wordt meer dan ooit een loterij" was de mening van Klaas Schenk voor het vertrek van de ploeg. De Nederland se chef d'équipe doelde hiermee op de enorme temperatuurverschillen, die er tijdens de wedstrijden in Squaw Valley kunnen optreden. Een temperatuurver schillen betekenen verschillen in de ijs- condities. Er is met dit probleem natuur lijk niets nieuws onder de zon, want zo lang de schaatssport wordt beoefend, speelt deze ongelijkheid in omstandighe den een belangrijke rol. Maar in Squaw Valley zullen de tegenstellingen groter zijn dan ooit. De 10.000 meter bij voor beeld begint op 27 februari 's morgens om 8 uur. De zon heeft dan nog geen kracht genoeg om de hardheid van het ijs-opper vlak te beïnvloeden. Geluk hebben De rijders, die echter de pech hebben tot de laatsten van de vermoedelijk twin- tig(!) paren te behoren en die dus zo tus sen twaalf en half drie 's middags hun 10 km. moeten rijden, zullen bij zonneschijn nagenoeg kansloos zijn op een goede tijd. Favorieten voor de hardrij-titels zijn dus eigenlijk moeilijk te noemen. Alles hangt af van de toestand waarin de „oval", zo als de 400 meter-baan wordt genoemd zich bevindt. Vast staat wel, dat onder norma le condities de 500 m. een aangelegenheid gaat worden tussen de Amerikanen Dis-r ney en Carrow en de Russische sprinters Grishin, Gratsj en Zaitzev met de Noor Alv Gjestvang als outsider. Op de 1500 m. zal Grishin eveneens tot de grootste kanshebbers behoren, maar ook Boris Stenin, de winnaar van Davos, Colin Hickey, Nils Aaness en wanneer hij al thans zijn vorm tijdig zal hervinden na tuurlijk wereldrecordhouder Juhani Jaer- vinen. De kleine Valerii Kotov, de nieuwste Rus sische ijs-spoetnik, is voor de 5000 meter top-favoriet met als gevaarlijkste concur renten natuurlijk zijn landgenoten, of nu Shilkov, Stenin, Stelbaum of Kositsjkin worden ingezet. Daarnaast behoren ook Nilsson (Zweden), Johannesen (Noorw.), Jan Pesman en de Oostduitser Helmuth Kuhnert tot de gegadigden voor een me daille. Op de 10.000 meter, de „grote gok", zijn Stelbaum, Shilikovski, Johannesen, Nils son en Jan Pesman de top-rijders. Wat de andere Nederlanders betreft, zal vooral Henk van der Grift een goede kans maken op de 500 meter een hoge plaats in het klassement te veroveren, al is hij bij de Russen en Amerikanen uiter aard kansloos voor een der eerste drie plaatsen. Voor Wim de Graaff, Jeen van den Berg en Kees Broekman zal het heel moeilijk worden iets te bereiken. De Graafs beste afstand is zonder twijfel de 1500 m. waarin hij op de wereldranglijst evenals trouwens Kees Broekman een fraaie plaats inneemt. De vorm van De Graaf is echter nog steeds zoek en we kun nen niet anders doen dan hopen op het te rugkomen van die vorm. Ploegleider Klaas Schenk heeft er gelukkig nogal ver trouwen in. Broekman en Van den Berg zullen hun kans op de 5000 meter moeten grijpen om zo dicht mogelijk in de buurt van de 8 mi nuten-grens te komen. IJshockey In het ijshockey-toernooi, waaraan ne gen ploegen in drie poules deelnemen, zul len de Canadezen weer het hoogste woord hebben. Opnieuw is Canada vertegenwoor digd door een clubteam, de Kitchener Wa terloo Dutchmen. Deze geroutineerde, kei harde Canadezen zullen de zwaarste kluif krijgen aan Rusland. Zo luidt althans de verwachting en daarbij heeft men dus niet gedacht aan de mogelijkheid van een Ame rikaanse verrassing. Het was vier jaar geleden in Cortina d'Ampezzo, dat twee jonge meisjes, van 16 en 14 jaar, bij de gratie op het ijs ver schenen temidden van 's werelds beste kunstrijdsters. Zij beiden stonden natio naal weliswaar reeds op een behoorlijk niveau, maar de top lag nog mijlenver ver wijderd en het was heel in de verte, dat zij slechts flauw Olympisch eremetaal zagen glinsteren. Voor beiden was slechts de rol weggelegd van figurante. Nu, in 1960, treedt de jongste van het tweetal in de Olympische schaatsarena als Europees kampioene. Haar naam: Sjoukje Dijkstra. Zij staat nu bij de grootste favorieten voor de gouden medaille in Squaw Valley. En dat andere meisje, inmiddels uitgegroeid tot een charmante jongedame, mag dan, mede gezien haar optreden in de generale repetitie in Garmisch, waar zij van het zil ver werd afgehouden door de Oostenrijkse Regine Heitzer, een mindere rol schijnen te zijn toebedeeld, ook haar naam heeft bij de kunstrijdsters faam gekregen: Joan Haanappel. Sjoukje Dijkstra heett in de loop der jaren haar „studievriendin" bij Arnold Gerschweiler enrivale, Joan Haan appel, overvleugeld en het is vooral het 18-jarige blonde Amstelveense meisje, op wie de hoop van de Nederlandse sport is gevestigd. Zij schijnt het enige meisje te zijn, dat de viervou dige wereldkampioe ne, de twintigjarige, uit Duitse emigran ten geboren Ameri kaanse studente Ca rol Heiss, van het Olympisch goud zou kunnen afhouden. Een onmogelijke opgave? Gezien de reputatie, die Carol Heiss in haar carrière opbouwde, kan men hierop slechts beves tigend antwoorden. Overigens heeft Carol Heiss reeds eerder te kennen gegeven zich uit de actieve wedstrijdsport terug te zul len trekken na de Olympische Spelen om haar studie te voltooien een baan te zoe ken en een gezin te stichten. „Kunstrijden is slechts voor tijdelijk, een huwelijk is voor het leven.zo zei Carol Heiss, wier twee jaar jongere zuster eens haar voet sporen hoopt te drukken, doch die nu door een kortgeleden gebroken been slechts als toeschouwster de Spelen zal bijwonen. Kanswisselingen De sport ken echter grillige kanswisse lingen en is de weg naar het erepodium reeds moeilijk, om op het hoogste platform te komen, dienen nog andere tegenstanden te worden overwonnen. En veel zal afhan gen van het feit, of Sjoukje Dijkstra tegen de druk, die èn de Europese titel, èn het belang van het gebeuren op haar leggen, bestand is. Zo ja, dan ligt voor haar een zilveren medaille in het verschiet. Want meer mogen wij niet durven hopen. Immers, onder normale omstandigheden moet 's werelds beste kunstrijdster, Carol Heiss, kunnen zegevieren. De wens, dat Sjoukje.Dijkstra haar zal kunnen troeven, is de vader der gedachte, maar meer dan een schone illusie zal dit niet blijken. Voor Joan Haanappel mogen wij niet verder mikken dan een eervolle zesde plaats. De Europese kampioenschappen waren in deze een vingerwijzing. Bij de heren is sinds 1953 de hoogste titel bij het kunstrijden een familie-aangelegen heid van de Jenkins. Was het eerst Hayes Allan Jenkins, die enkele jaren aan de top stond, zijn broer David nam daarna de erepalm over en, bijzondere omstandig heden voorbehouden, zal hij ook nu de hoogst eer weer voor zich opeisen. Als zijn grootste concurrenten worden de Canadees Donald Jackson en de Ameri kaan Tim Brown beschouwd. Als outsiders gelden in dit milieu de Fransman Alain Giletti en de Oostenrijker Norbert Felsin- ger. Als grote favorieten bij het paarrijden moeten de Canadezen Barbara Wagner en Robert Paul, die reeds drie jaar achtereen beslag legden op het wereldkampioen schap. worden aangemerkt. De concurren tie schuilt hier voornamelijk in Duitsland met de paren Marika KiliusHans-Jürgen Baumler, de Europese kampioenen, en Margret GobiFranz Ningel, de grote openbaring in Garmisch. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op het Russische echt paar Zuck, dat eveneens hoge ogen voor het eremetaal zal gooien. In het centrum van Squaw Valley heeft men een pittoresk gebouw neer gezet, dat zowel voor deelnemers als bezoekers in een grote behoefte zal voorzien. In dit gebouw vindt men cafetaria's, een zogenaamde bier kamer, gezellige houtvuren waarbij men genoeglijk kan babbelen, winkels, kantoorruimten en balkons, speciaal ingericht voor zonnebaders. Het ge bouw is geheel in hout en glas op getrokken. Advertentie flitsen de pijn weg Reeds geruime tijd zijn de skiërs aan het oefenen op de hellingen, waar straks de Olympische nummers zullen worden afgewerkt. Toni Sailer zal er niet by zijn. Of beter gezegd, de „Rote Blitz aus Kitz" zal er wèl by zijn 's werelds beste skiër aller tyden zal zijn filmwerk in Tokio even onderbreken om de Winterspelen van Squaw Valley tenminste te kunnen zien maar het idool van heel Oostenrijk za<l niet deelnemen. Dat is stellig triest voor de Oostenrükers, maar vast staat ook dat de Spelen er al leen maar door aan aantrekkeiykheid kunnen winnen. Immers, ditmaal zal stel lig niet één skiër van een ongekende klas se de strijd om de alpine-titels beheersen. Het „gevecht" is in Squaw Valley ge heel open. Wanneer bijvoorbeeld Adrien Duvillard, de Franse ontdekking van dit seizoen die door de FIS als eerste geplaatst is op de internationale ranglijst, de succes volste skiër van Squaw Valley gaat wor den, zal dat een even grote verrassing zijn als wanneer Anderl Molterer, de Oos tenrijkse crack, de meeste medailles in de alpine-nummers gaat veroveren. En toch zal men in die internationale ranglijst van de FIS de naam van Molterer bij de tien hoogst-geplaatste skiërs niet aantref fen .Neen, dat staat wel vast: bij de alpine wedstrijden van SquawValley zal geen enkele skiër of skister als favoriet starten. Dat geldt, zij het in wat mindere mate, ook voor de Noordse nummers. Daar zal het een strijd worden om de hegemonie tussen de vertegenwoordigers van Rusland en die van de Skandinavische landen. „Op papier" zijn de Noor Hallgeir Brenden, de Zweed Sixten Jernberg en de Fin Ha- kulinen de voornaamste kanshebbers. Maar vooral in de skisport blijkt steeds weer dat „papieren winnaars" zo zelden ook de werkelijke winnaars zijn. En dan tenslotte het springen. De enige voorspelling die daar met een redelijke kans op juistheid kan worden gedaan is, dat de Olympische en wereldkampioen springen wel de Finse. Russische of Oost- Duitse nationaliteit zal hebben. Het Olympisch vuur, twee weken gele den ontstoken in het Noorsq plaatsje Mor- gedal, is in Squaw Valley gearriveerd. De laatste schakel in de gigantische ke ten van fakkeldragers tussen Los Angeles en het nieuwe wintersportoord was de ski ster Starr Walton uit Sacramento, die de fakkel in het nabijgelegen stadje Truckee overnam. Vergezeld van 15 streekgenoten bereik te zij om half vijf, na een tocht over de besneeuwde hellingen van de Sierra Neva da, het feestelijk met vlaggen versierde stadion, waar juist een repetitie van de openingsplechtigheid was beëindigd en waar de hardrijdsters nog ijverig train den. Heeft Jan Pesma-n kans op Olympisch goud? Dit zou men inderdaad aannemen na de op dinsdagmorgen onder stralende zonneschijn op het prachtige ovaal van Squaw Valley gereden voorwedstryden. De boerenzoon uit Holwierde, die in de laatste rit tegen Kees Broekman uitkwam, zegevierde op de 5000 meter in de prach tige tijd van 7 min. 46.7 sec., waarmee hij slechts 1,1 seconde boven het wereld record van de Rus Boris Shilkov bleef. Jammer was het, dat de Russen zich op de 5000 meter ha-dden teruggetrokken, klaar- blykelyk om te zien wat de andere deel nemers op deze afstand zouden presteren, zodat de uitslag de krachtsverhoudingen niet geheel juist weergeeft. Overigens hebben de Russen laten zien nog steeds tot de grote favorieten te be horen. Aangezien zij nog maar kort in de Olympische stad verblijven, starten zij alleen op de korte sprint, de 500 meter. Evgeney Grishin reed in een schitterende race deze afstand in precies 40 sec. en bleef daarmee 0.2 seconde onder zijn eigen w^rftldjec.ofd_.Deze verrichting kan echter niet op. de. recordlijsten worden bijge schreven, aangezien de organisatoren de paren hadden samengesteld, inplaats van een loting, zoals het reglement wil. De 7 min. 46,7 sec. voor Pesman en de 8 min. 0.3 sec. van Broekman veroorzaakte grote vreugde in het Nederlandse kamp. Een prestatie ook die de Noren, Finnen en Zweden met bewondering vervulde. In de tiende serie kwamen Wim de Graaff en Jeen van: den Berg tegen elkaar uit. Van den Berg, die op de 500 meter was gevallen en daardoor niet geklasseerd, had last van een pijnlijke heup. De tech niek van de Fries was op dit harde ijs niet voldoende en hij reed nu zonder zelf vertrouwen. Desondanks zegevierde hij in 8 min. 05,5 sec. voor Wim de Graaff in 8 min. 11,1 sec. Op de 500 meter waren de Nederlandse prestaties teleurstellend. Op de snelle baan, die tot ongeveeT 12 uur in de middag goed blijft, reed Van der Grift in de och tenduren de 500 meter in 42,6 sec. tegen Wim de Graaff 42,9 sec. Pesman reed een zeer goede sprint tegen Jeen van den Berg. Zijn 43,5 sec. was pre cies een seconde sneller dan zijn beste tijd. Behalve Grishin, die zich met zijn 40 se conden wel superieur toonde, waren de Amerikaan Bill Disney en de Japanner Nagakubo (beiden 40,4) tegen elkaar zeer snel. Rafael Gratsj (Rusland) in 40,7 sec. en de Noren Alf Gjestvang (42 sec.) en Hroar Elvenes (42,1 sec.) vielen iets uit de toon. Erkend zij dat de starter snel schoot na het commando, waarop niet alle rijders even goed waren ingesteld. De Amerikaanse schaatsploeg was zeer goed op dreef. Alle vijf rijders waren bij de eerste tien. Honkbal De op deze luchtfoto getekende lijnen geven de vele mogelijkheden aan die er in Squaw Valley bestaan voor het uitstippelen van skiparkoersen. Het midden onderaan de foto ingetekend. grote voordeel daarbij is dat de deel nemers in de meeste gevallen vrij duidelijk te volgen zijn vanuit het dal. De Olympische arena ziet men in het Het is thans zeker, dat de bekende Ame rikaanse honkbalcoach Ronald G. Fraser binnenkort naar ons land komt om hier de honkballers te trainen. Dezer dagen ont ving het bestuur van de KNHB naar het ons meedeelt namelijk na langdurige brief wisseling het verheugende bericht, dat Ron Fraser van 1 april-1 oktober in dienst van de KNHB zal treden. Vooral met het oog op de strijd om het Europese honkbalkampioenschap, dat dit jaar van 19-25 september in Barcelona wordt gehouden, is de komst van deze kundige Amerikaanse honkbalcoach zeer belangrijk. Hij zal niet alleen met de al gehele voorbereiding worden belast, doch hij zal ook in Spanje als coach van de Nederlandse ploeg fungeren. Het is uiteraard niet de bedoeling Ron Fraser uitsluitend met de zorg voor het Nederlandse negental te belasten, want er zal voor hem door de technische commis sie een werkschema worden uitgewerkt, volgens hetwelk hij ook verschillende jeugdtrainingen te leiden zal krijgen. Nu zijn komst zeker is, heeft de technische commissie besloten niet eerder met de centrale training te starten dan het tijd stip, waarop Fraser zal arriveren. Zoals bekend is Ron Fraser geen onbe kende voor ons land, want in 1958 vertoef de hij als coach van het Duitse negental reeds een week in Amsterdam. Ron Fraser wiens vrouw ook mee naar ons land komt, is behalve een coach zelf ook een uitste kend speler. In Amerika is hj de assis tent van Danny Litwhiler aan de Florida State University. Van de dertig wedstrij den, die het honkbalteam van deze univer sity vorig jaar speelde, fungeerde Fraser tien maal als werper en tien maal als coach. Alle wedstrijden, waarin hij op de plaat stond, eindigden in overwinningen. Wandelsport Het „Nijmeegs Wandelverbond", aan gesloten bij de KNBVLO, houdt van 10 tot en met 13 augustus een jeugdvierdaagse. De afstanden waarop gestart kan worden zijn 10 en 20 km. Dellneming is open voor de jeugd van alle lagere scholen in Ne derland. Voetbal De oefenwedstrijd van het voorlopig Ne derlands elftal tegen de London Combina tion, die is vastgesteld voor 23 maart, zal niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, in Rotterdam worden gespeeld, maar in het Olympisch stadion in Amsterdam. De wedstrijd tussen het voorlopig Ne derlands amateurelftal en het voorlopig Nederlands zaterdagelftal, die vandaag in het stadion De Vliert in Den Bosch zou worden gespeeld, gaat niet door in ver band met de gesteldheid van het terrein. De wekelijkse centrale trainingsbijeen komst van de amateurs, die iedere woens dag wordt gehouden, zal echter normaal doorgang vinden. Mr. dr. H. A. J. (Tonny) Kessler, In de .jaren voor de eerste wereldoorlog een be kend voetballer en cricketer, is in Lau sanne op ruim zeventigjarige leeftijd over leden. Hij speelde voor HVV op diverse plaatsen in voorhoede en middenlinie en maakte deel uit van de Nederlandse ploeg, die in maart 1913 op Houtrust met 21 van Engeland won. Hij speelde in deze wedstrijd linkshalf. Totaal kwam hij drie maal voor het nationale elftal uit. Olympische Spelen De president van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage, heeft dinsdag op het congres van het IOC in San Francisco bekend gemaakt, dat atleten uit Nationalistisch China zullen mogen deelnemen aan de Olympische Zomerspe len in Rome. Het congres nam deze beslissing tenein de de Chinese sportlieden niet te duperen, maar handhaafde nochtans het reeds eer der tijdens het congres in München in genomen standpunt dat het Olympisch Co mité van Nationalistisch China zijn naam moet wijzigen. In de naam dient duidelijk tot uiting te komen dat het Olympisch Co mité van Nationalistisch China niet de sport in geheel China representeert. De wereldkampioen in het zwaargewicht Ingemar Johansson, zal in maart geduren de drie weken demonstratiepartijen boksen in verschillende militaire kampen van de UNO. De sparringpartners op deze trip langs bases in de Gaza-woestijn, Madrid. IJsland en Groenland, zijn de Zweedse zwaargewicht Thörner Ashman, de Duitse bokser Albert Westphal en Ingemar's broer Rolf. De reis werd mogelijk door finan ciële steun van de UNO.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13