Soustelle is (nog) niet de UNR gestoten uit „Gezellige avonden - met TV en Nescafé!" Nescafe fis:r§1 »compleet« Wereldnieuws Geboorte van koninklijke baby in Londen is aanstaande Bisschop Kaczmarek in Polen „met verlof' Britse defensie wordt duurder rLE MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN CcPr raatótoel WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 3 Voorwaarde van staat voor overleg met kerk Tweede onderzeeboot met kernenergie-aandrijving „Fijn ontspannen", zegt mijn man altijd 's avonds na zijn „vliegens vlugge" werkzaamheden bij de KLM in Amsterdam. Nou, dan weet ik wel wat ik „vliegensvlug" moet doen: een grote kan koffie van Nescafé maken. Die zetten we tussen ons in op het tafeltje - en dan genieten we van TV en Nescafé. Waarom^ wij altijd Nescafé hebben? Wel, die is immers veel fijner en voller van smaak!" Berechting der rebellen zal om redenen van openbare orde in Parijs geschieden Zeg het met melk o "2 I j u i 10 vitaminen De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 N.V. PHILiPS-DUPHAR Geforceerd onderscheid 0p de 1 WARSCHAU (Reuter) Bisschop Czes- law Kaczmarek uit Kielce, een uitgespro ken anti-communist, is volgens gewoon lijk betrouwbare kringen in Warschau om ..gezondheidsredenen" voor onbepaalde termijn met verlof naar een plaats in de bergen vertrokken. Zijn vertrek uit zijn diocees was de absolute voorwaarde, die de Poolse regering stelde alvorens in te stemmen met heropening van de bespre kingen tussen kerk en staat over vraag stukken waarover diepgaande verschil len bestaan. Onlangs werd in kerkelijke kringen ge zegd, dat kardinaal Wyszynski na de ge heime besprekingen, die de communisti sche leider Gomoelka op 11 januari met de primaat voerde, bisschop Kaczmarek ertoe zou overhalen een „gezondheids kuur" te ondergaan. De 65-jarige bis schop is twee dagen geleden naar Krynica in het Tatragebergte gegaan. De toenemende spanning tussen kerk en staat in het afgelopen jaar werd weer spiegeld in een golf van aanvallen in de pers over verschillende „misbruiken van rechten" door de kerk en over haar hou ding inzake geboorteregeling. De bisschop van Kielce was vooral het doelwit van de ze aanvallen. In juni 1959 wilde de regering hem niet meer „erkennen" om wat men noemde zijn „belediging van niet-gelovigen" en het „aannemen van een vijandige hou ding jegens de staat". Voorts werd hij be schuldigd van het uitoefenen van scherpe critiek tijdens een preek op het optreden van communistisch China tegen de katho lieke kerk. (UPI) Men acht het niet uitgesloten, dat het verlof van bisschop Kaczmarek op een verbanning neerkomt. Kaczmarek werd na het einde van de oorlog wegens collaboratie met de Duitsers tot langdu rige gevangenisstraf veroordeeld. Pas in oktober 1956 kwam hij op vrije voeten. Hij is niet bijzonder populair in zijn bisdom. Men verwacht dat de gemengde com missie van kerk en staat die sinds augustus 1958 niet meer bijeen is ge weest spoedig zal vergaderen. De ver banning van Kacsmarek wordt dan ook ge zien als een maatregel van de kerk haar positie in de komende besprekingen te versterken. „Alleen tegen politiek" BELGRADO (Reuter) Een Joegosla vische communistische leider, president Bakari van de Kroatische deelrepubliek, heeft maandag op een partijvergadering in Zagreb gezegd dat de regering van Tito zal blijven vechten tegen politiek in de rooms-katholieke kerk, maar geen oorlog tegen de kerk zelf voert. Kroatië is Joegoslavië's belangrijkste katholieke gebied en Bakari's verklaring wordt als verzoenend beschouwd. Groot-Brittannië zal een tweede door kernenergie aangedreven onderzeeboot bouwen volgens een zuiver Brits ontwerp. Evenals de eerste, de Dreadnought, die een Amerikaanse reactor zal krijgen en dit jaar van stapel zal lopen, moet het nieuwe vaartuig opereren tegen andere onderzeeboten. De Britse defensie zal waarschijnlijk worden uitgebreid met mo biele lanceringsinrichtingen, voor de nog in ontwikkeling zijnde kernraket Blue Streak, in de vorm van vliegtuigen of on derzeeboten. Volgens het gisteren verschenen defen sie-witboek legt Groot-Brittannië zich toe op het kleiner maar effectiever verdedi gingssysteem. In het komende jaar zal de defensie 1629 miljoen pond sterling op eisen, 115 miljoen meer dan vorig jaar. De oorzaak hiervan is dat de nieuwe wapens veel geld kosten en dat de Britse regering, bij nader inzien, besloten heeft in grotere mate op de orthodoxe wapens te steunen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De sterkte van de drie Britse strijd krachtonderdelen zal op 1 april 580.000 man bedragen 265.800 voor het leger, 97.000 voor de marine en 164.300 voor de luchtmacht. Er worden geen dienstplich tigen m'eer opgeroepen, aangezien de dienstplicht met ingang \an dit jaar is af geschaft. Verwacht werd dat vandaag in het La gerhuis nadere mededelingen zouden worden gedaan over een op Amerikaanse methode berustend waarschuwings sys teem voor ballistische geleide projectie len. Hierdoor zal ook enige waarschuwing mogelijk zijn voor de geleide projectielen voor de korte afstand die in Oost-Duits- land staan opgesteld en waarvan de scha duw thans over Engeland ligt. Einde 1961 zal het Britse beroepsleger 400.000 man omvatten. De nieuwe Britse defensiemacht zal zo beweeglijk mogelijk worden om overal snel te kunnen ingrij pen. Volgens George Brown, de defensiedes- kundige van de Labouroppositie, zou de Britse regering heimelijk van plan zijn de Britse strijdkrachten van het Europese vasteland terug te trekken, wanneer zij zulks wenselijk acht. In het witboek wordt Advertentie zegt mevrouw De Haan te Den Haag. Nescafé Is een gedeponeerd handelsmerk van Nestlé's Instant Coffee. Tijdens zijn verblijf in Nieuw Delhi heeft de Russische partijleider en pre mier Kroestsjev, samen met premier Nehroe een bezoek gebracht aan het Russische paviljoen op de grote inter nationale landbouwbeurs. Beiden hie ven een glas melk op de goede be trekkingen tussen hun beide landen. namelijk gezegd dat het Rijnleger voor lopig in Duitsland zal blijven en ook dat de terugtrekking van jachteskaders uit de Bondsrepubliek wordt uitgesteld. Brown ziet hierin een wijziging van de Britse politiek zonder dat het parlement er in ge kend is. Sir Anthony Eden heeft destijds het bindende besluit genomen vier Britse divisies en een Britse tactische luchtmacht op het Europese vasteland te houden, zo lang NAVO voortbestaat. Het bestuur van de gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek, de U.N.R.. heeft zich gisteren opnieuw beraden over de positie van Jacques Soustelle. de op richter van deze partij, die als minister van de Sahara en voor kernenergie een tiental dagen geleden wegens de revolte in Algiers door president De Gaulle uit de regering werd gestoten. Vorige week had een speciale commissie, bestaande uit secretaris-generaal van de partij Richard, de minister voor de oudgedien den Triboulet en de kamerpresident Cha- ban-Delmas samen met Soustelle gepoogd een compromis voor de verschillende moeilijkheden te vinden. De oud-minister weigerde bij die gele- (Van onze correspondent in Londen) De drie geneesheren die koningin Eliza beth zullen helpen bij de bevalling, heb ben haar gisteren onderzocht en haar ge zegd dat de geboorte aanstaande is. De dokters adviseerden de koningin zich niet verder dan een paar minuten autorijden van Buckingham Palace te begeven, het geen betekent dat zij alleen haar moeder en prinses Margaret in het tegenover het paleis gelegen Clarence House kan bezoe ken. De dokters, Lord Evans, Sir John Weir en John Peel bleven een half uur in het paleis. Zij verklaarden dat de konin gin het goed maakt. Het bezoek had een routinekarakter: de afgelopen weken heb ben de dokters de koningin elke dinsdag Advertentie «3 8 v b» c 3 J« 2 - bc -C OH •p S~'N 8 tH dohyfral pius 12 mineralen onderzocht. Bij de geboorte zal ook nog een vierde arts aanwezig zijn, namelijk de narcotiseur Vernon Hall. Sir John, de 79-jarige hofarts, bekleedt deze functie reeds sinds zijn benoeming door koning George V, de grootvader van koningin Elizabeth. Prins Philip reikte gis teren in plaats van de koningin aan 180 personen een onderscheiding uit. Voor het paleis wachten honderden, on der wie een baardige zeeman uit Nieuw- Zeeland, die elke dag terugkeert en be loofd heeft met zijn tape-recorder muziek ten gehore te brengen zodra het blijde nieuws bekend wordt. De politie heeft hem echter gezegd dat er voor het paleis geen muziek mag worden gemaakt, zodat hij zijn apparaat vandaag had thuisgelaten. De champagne, waarmee door de konink lijke familie en de gehele hofhouding van hoog tot laag op de nieuwgeborene zal worden geklonken, is al op het paleis be zorgd. De meeste giften van het publiek zijn bij het paleis afgegeven. De koningin neemt alleen geschenken aan van particulieren of instellingen, maar niet uit de commer ciële hoek. Er zijn veel meer giften en speciaal kinderkleertjes ontvangen dan de koningin kan gebruiken. Het overschot gaat naar de kraamafdelingen van de zie kenhuizen, waarvan koningin Elizabeth beschermvrouwe is. Er woedde gisteren een brand in Gla- mis Castle in Schotland, waar de koningin moeder en prinses Margaret werden ge boren. De koningin-moeder, die dezer da gen een been heeft geblesseerd, moet zo veel mogelijk rust houden. Koningin Elizabeth ontving gisteravond premier Macmillan voor diens wekelijkse audiëntie. De premier bleef een uur in het paleis. genheid echter het communiqué, waarin hij De Gaulle na het ontslag uit de rege ring in zeer onheuse bewoordingen over zijn Algerijnse politiek had aangevallen, terug te nemen. Soustelle zou echter de mo terug te nemen. Soustelle zou echter de mo gelijkheid hebben opengelaten zijn mond in het openbaar voorlopig zoveel mogelijk dicht te houden en in ieder geval elke actie achterwege te laten waardoor de of ficiële Algerijnse politiek van de U.N.R. en vooral van De Gaulle doorkruist zou kunnen worden. Vandaag was 't plan dat premier Michel Debré de verstoten minister zou opzoeken om hem te vertellen dat het bestuur van de partij er op die voorwaarden van af zou zien de tegenstellingen op de spits te drijven. Mocht Soustelle zich echter niet aan zijn woord houden, dan zal hij zeer binnenkort toch officieel moeten worden uitgestoten. In dat geval zou het echter waarschijnlijk zijn dat Soustelle's roye ment door een vrij massale uittocht van leden uit de U.N.R. gevolgd zou worden. Het is algemeen bekend, dat de extremis tische denkbeelden van de oud-minister aan de basis van de partij nog steeds heel veel sympathie ondervinden. (Reuter/AFP) - - Het onderzoek naar de revolte in Algiers en de berechting van verdachten zal „om redenen van openba re orde" niet in Algiers, doch in Parijs geschieden. Het hoogste Franse hof van beroep „La Cour de Cassation", heeft dit op verzoek van de openbare aanklager. Besson, bepaald. Besson had verklaard, dat de sfeer in Algiers „mogelijk het nor male verloop van het recht zou kunnen hinderen". Men verwacht dat de personen die in Algiers in voorarrest verkeren op be schuldiging van aanslag op de staatsvei ligheid, aan het eind van de week naar Parijs zullen worden overgebracht. In Algiers zijn dinsdag Jacques Susini, voorzitter van de studentenvereniging in Algiers, en dr. Jean Claude Perez, een me dewerker van Ortiz, in staat van beschuldi ging gesteld. De politie heeft hen in het gebied van Constantine opgespoord en naar Algiers teruggebracht. BANGOR (Reuter) Een 19-jarige twee ling met een zeer grote onderlinge gelij kenis zal door middel van een wedloop uitmaken wie het recht krijgt in het hu welijk te treden met een eveneens 19-jarig meisje dat zelf geen beslissing kan nemen. Zij zijn in alle opzichten zo gelijk dat ik voor beiden evenveel voel", zei ze. De jongens vertrekken daarom vrijdag uit hun woonplaats Bangor in Noord-Wales voor een wandeling van bijna 170 km. De drie jongelieden studeren aan de universi teit van Noord-Wales. Hun medestuden ten zullen toezicht houden op de wedstrijd, nadat het meisje het startschot heeft ge geven. De verliezer zal bruidsjonker zijn bij het huwelijk. Goedkoop etentje Nou heb ik een zwager die jaagt. Hij is een enorme schutter. Ettelijke malen kam pioen van dit en van dat. Als je bij hem op visite komt en hij laat je zijn jacht- kamer binnen, moet je om zo te zeggen met de hink-stap-sprong bij je stoel zien te komen van de trofeeën, die overal ver spreid staan. Maar goed, van de week stuurde hij ons een fazant. „Fijn", zei m'n vrouw, „hebben we een goedkoop maaltje vanmiddag." Ik zal kort zijn. De fazant komt op tafel. Om hem een beetje décor te geven was er ook een goedkoop soepje vooraf. Asperge soep. Praktisch voor niets; komt uit zo'n pakje. „Dat is dubbeltjeswerk," zei m'n vrouw. Nou dreven er wel wat asperge punten in. Die koop je in blik. Kost ook haast niks. En dan nog zo'n potje gehakt balletjes. Het hóéft echt niet veel te kos ten. Ik had vanwege het intieme feest- etentje voor een lekker flesje wijn gezorgd. Enfin, toen kwam de fazant. De poelier had hem schoongemaakt. Diebetaal je een paar kwartjes en je hebt 'm schoon thuis, de fazant dan. Maar hij was! Het vlees viel zó van de botjes. O ja. Ik had ook nog een paar bloemetjes meegebracht, voor een paar gulden. Stond echt leuk. En het was een prima beestje. Jong nog, had de poelier gezegd. Alleen een pakje roomboter na tuurlijk, dat wel. En dan, wat je er bij moet hebben: compote. Maar wel van vers fruit. Ik moet zeggen, dat compotje, om te zoenen. Verse ananas, verse vijgen en grape-fruit en zo. Was misschien wat veel, maar och, je doet er dagen mee. En dan, om het feestelijke nog es extra te accentueren, een vers sterk kopje koffie, met een vingerhoedje cognac Martel, nd. Wat dat fazantje nou gekost had, vroeg ik m'n vrouw toen ik puffend een extra goeie sigaar opstak. „Vraag daar nou niet naar," zei ze, ter wijl ze het tafellaken opvouwde. „Wat drommel, een mens mag ook wel es wat hebben!" Jan van Ees Uitverkoop. Het Franse departement voor de Domeinen gaat dit jaar een aantal staatseigendommen verkopen, waar onder het beruchte Bagno van Cayen ne, in Frans Guyana, waar van 1852 tot 1939 zeventig duizend veroordeelden hun straf hebben uitgediend. Voorts biedt de Franse regering veertig ge vangenissen in Frankrijk te koop aan en een oud fort in de Vendée, een stuk kanaal van twintig kilometer in de buurt van Saint-Dizier, een zeevaart school te Parijs, vijf graansilo's, drie vleesvriesfabrieken en een logement. Internationaal. Tien onderzoekschepen, waaronder Britse en Russische, zullen in juni de Atlantische Oceaan tussen de Faroer en IJsland onderzoeken om na te' gaan of er een geschikte stortplaats voor radio-actief afval kan worden ge vonden. De studie wordt georgani seerd door de Internationale Commis sie voor Exploratie van Zeeën en Oce anen. Redding. Een kwart miljoen leden van stammen in Zuid-Assam (India) wor den per vliegtuig voorzien van rijst. Zij wonen in een met bamboe begroeid bergachtig gebied, dat geteisterd wordt door miljoenen reusachtige „bamboe- ratten" die de oogst hebben verslon den. Men zal ook proberen rijst aan te voeren over de enige enigszins begaan bare weg naar het gebied. Slachtoffer. Een 61-jarige boer, die don derdag tijdens de ongeregeldheden te Amiens werd gewond, is maandag avond overleden. Bij de opstootjes na een betoging van boeren die onder meer gegarandeerde prijzen eisten werden ongeveer honderd boeren en 95 politiemannen gewond. Optocht. Aangevoerd door de 86-jarige „rode deken" van Canterury is maandag in Canterbury een protest mars gehouden tegen de Franse kern proef in de Sahara. Er werd een pro test overhandigd aan de burgemeester van de stad. De optocht bestond uit de deken, dr. Hewlett Johnson, tien vrou wen, acht mannen en een hond. Vierling. De 27-jarige Portugese Rosa Macedo heeft het leven geschonken aan een vierling, twee meisjes en twee jongens. Een jongen, die twee kilo woog, werd thuis geboren, de drie an deren, die 2,15 1,9 en 1 kilo wogen, in een ziekenhuis. Het echtpaar Macedo had twee dochters. Rel. Te Portsmouth, in de Amerikaanse staat Virginia, is het dinsdagavond tot een vechtpartij gekomen tussen blan ken en honderd negers die protesteer den tegen rassenscheiding in een res taurant. Een blanke werd licht ge wond. De vechtenden bedienden zich van fietskettingen, messen en scherp gereedschap. De politie verrichtte geen arrestaties. Druk. Van de hand van president Sukar no van Indonesië is een boek versche nen getiteld „Onder de vlag van de re volutie". Het is een verzameling brie ven en redevoeringen uit de periode 1926-1958, verlucht met foto's en foto kopieën van de brieven die hij schreef in de tijd dat hij verbannen was naar Bangkoeloe op Zuid-Sumatra. Het boek werd gedrukt in Peking. Binnenkort zal er in Moskou ook een Russische uitga ve van verschijnen. In Djakarta wor den voorbereidingen getroffen voor een Engelse vertaling. Dromenland. In 1959 hebben ongeveer ze venhonderdduizend Amerikanen een bezoek gebracht aan Europa, aldus de commissie voor het Europees vreem delingenverkeer in Londen. De com missie acht het mogelijk dat dit aantal in 1960 twee keer zo groot zal zijn. Men schat dat op het ogenblik twaalf mil joen Amerikanen nog dromen van een reis naar Europa. Exclusief. In Bristol (Engeland) wordt volgende maand een fabriek geopend, die als arbeiders uitsluitend patiënten uit psychiatrische inrichtingen in dienst heeft. Het plan wordt gesteund door in dustriëlen, vakverenigingen, artsen en door de burgerlijke en kerkelijke over heid. Men gaat kogelpennen assemble ren. kartonnen dozen maken en eenvou dig boorwerk verrichten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3