VISTERRASSEN PAARD EN VOERMAN HUG Omlegging van 700 meter spoorbaan tussen Haarlem en Bloemendaal „Wezens op andere planeten zijn maar zelden aardig" KOFFIE Onderdeel aanleg Westelijke randweg finest scotch whisky Fa. A. EVERTS S""5 Feest van de speeltuin BAZAAR BAZAAR II Steeds mensen drinken DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Congressisten trekken naar Haarlem Jubilerende opticien Vogel in Heemstede gehuldigd „De Kieviten" komt in Haarlem bijeen Eerste hektrawler gaat zaterdag te water Psychoanalyse van science-fiction Père Dubarle sprak voor Conférences Frangaises Uitspraken Haarlemse rechtbank Opwekkingssamenkomsten in Zuiderkapel te Haarlem Pauselijke onderscheiding voor mr. A. van Velsen Burgerlijke Stand Van Mensen en Dingen Langs de spoorbaan tussen Haarlem en Kleverlaan rijden zandauto's met de. Bloemendaal nabij de overweg aan de regelmaat van een klok af en aan. Als zij hun lading hebben gelost schuift een bull dozer de zandmassa's glad en drukt hij ze door zijn gewicht vast opeen. Als een nijdige kever kruipt de machine rond over de opgeworpen dijk. Het spoorwegbouw bedrijf is hier bezig met de voorbereiden de werkzaamheden voor de omlegging van dit gedeelte van de spoorbaan, welke een onderdeel vormt van de nieuwe weg be westen Haarlem die tussen de Delftlaan en de Zijlweg zal komen. De bestaande spoorbaan zal over een af stand van ongeveer 700 meter in oostelijke richting worden verlegd. De grootste af wijking zal circa twintig meter bedragen. De ophoging van de baan zal ongeveer zestig meter ten noorden van de spoor wegovergang aan de Kleverlaan beginnen. Op het hogste punt zal het nieuwe baan- gedeelte 1,70 m hoger komen te liggen dan de bestaande spoorbaan. Het huidige baan- gedeelte blijft intact totdat het nieuwe in gebruik kan worden genomen. Daardoor zal het treinverkeer tussen Haarlem, Bloe mendal en IJmuiden tijdens de werkzaam heden normaal doorgang vinden. De westelijke randweg zal op ongeveer 200 meter ten zuiden van de spoorweg overgang aan de Kleverlaan de spoorbaan kruisen onder een betonnen viaduct met stalen bovenbouw. Verwacht wordt dat het nieuwe spoor baangedeelte in de tweede helft van 1961 klaar zal zijn. De stichting Haarlems Bloei verleent ook dit jaar weer medewerking aan een groot aantal congressen en bijzondere gebeurtenissen die in Haarlem zullen plaats hebben. Op 27 februari wordt de rij geopend met de jaarvergadering van de Nederlandse christelijke reisvereniging. Op 19, 20 en 21 april wordt in de Spaarne- stad het congres van de vereniging van gymnastiekleraren in Nederland gehou den, terwijl tevens het vijftigjarig be staan van de afdeling Haarlem gevierd wordt. Op 22 en 23 april heeft in Haarlem het congres plaats van de koninklijke Neder landse academie van wetenschappen ge volgd op 5 mei door een bezoek van de National Gardens Gild. Op 9 en 10 mei is er een congres van de Nederlandse Kappersbond gevolgd op 27, 28 en 29 mei door het congres van de e.h.b.o. in Neder land en op 30, 31 mei en 1 juni door het congres van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid. Op 31 mei wordt er een dames excursie naar Haarlem gehouden van het Congres Association Générale des Hygié- nistes en Techniciens Municipaux. Op 9 juni heeft vervolgens in Haarlem het politie muziekfestival plaats en op 10 en 11 juni het congres van controlerende en adviserende artsen in Nederland en op 17 juni gaan de leden van de vereniging voor bevolkingsboekhouding vergaderen. De Nederlandse bond van schoenmakers patroons en schoenwinkeliers heeft de jaarvergadering op 21 en 22 juni gepro jecteerd en van 25 juli tot 6 augustus wordt tenslotte in Haarlem de conference of internationally-minded schools, Festi val of the Arts, gehouden. De receptie ter gelegenheid van het gou den opticiensjubileum van de heer W. J. Vogel in Heemstede, welke dinsdagmid dag in de foyer van het Minerva Theater werd gehouden, is druk bezocht. Deze gro te belangstelling kwam niet alleen voort uit de kring van klanten en leveranciers van de jubilaris. Ook waren hier haast alle ziekenfondsverenigingen uit Haarlem en omgeving vertegenwoordigd. Verder kwa men talrijke collega's de heer Vogel met dit zeldzame jubileum gelukwensen, on der wie opticiens uit Den Haag en Rotter dam. Onder de vele bezoekers bevonden zich voorts wethouder E. J. van Lent; de Heemsteedse artsen J. J. van Luin en J. G. M. van Walsem; de heer N. Vos, oud gemeentesecretaris, en afgevaardigden van de stichting „Meer en Bosch". Zij al len hebben de heer Vogel gecomplimen teerd en velen van hen overhandigden hem bovendien een geschenk in de vorm van schilderijen, bloemstukken en rook waren. De heer W. J. Bruijne, voorzitter van de opticiensvereniging „Amstelland" haalde in een geestige toespraak diverse herin neringen op uit het verleden. Hierbij trok spreker onder meer een vergelijking tus sen de vitaliteit van de jubilaris en die van zijn zesentachtigjarige moeder, die deze receptie eveneens bij woonde. Na vervolgens zijn gelukwensen te hebben uitgesproken, overhandigde de heer Bruij ne de jubilaris ten slotte een fraai porse leinen kunstvoorwerp. Namelijk een vlie gende vogel, waarmee de naam van de jubilaris op passende wijze werd gesym boliseerd. De Honkbal-propagandavereniging „De Kieviten" houdt voor het eerst haar jaar lijkse algemene vergadering te Haarlem en wel op vrijdagavond 19 februari in res taurant Brinkmann aan de Grote Markt. De jongste nationale honkbalwerper Her man Beidschat zal een en ander vertellen van de reis van het Nederlands negental naar Triëst in het vorig jaar. De agenda vermeldt ondermeer bestuursverkiezing: de heren Dijkman en C. Zandstra treden periodiek af en zijn herkiesbaar. Terwijl op weinige meters afstand een trein voorbijraast is een nieuwe spoor dijk in wording. Ontelbare kubieke meters zand moeten worden gestort voordat men met de eigenlijke aanleg van de nieuwe spoorbaan kan beginnen. Advertentie i W- U4 IMP. OUD HAARLEM HOFLEVERANCIER De eerste hektrawler voor de n.v. Mare- zaten te IJmuiden zal zaterdag om elf uur van de dwarshelling bij de „Dollard" te Landsmeer te water worden gelaten. De Franse pater-Dominicaan R. P. Du barle, hoogleraar in de filosofie, heeft woensdagavond in de Conférences Fran- gaises een bijzonder interessant onder werp aangesneden onder de titel „Psy choanalyse van de science fiction" en een toegewijd gehoor heeft urenlang zitten luisteren naar zijn uitgebreide inventarisa tie van wat er in dit litteraire domein al zo pleegt te verschijnen en naar zijn be schrijving van gemeenschappelijke trek ken daarin, die naar hij zeide een licht werpen op de geest en de mentaliteit der hedendaagse mens. Hij begon met voor beelden van science-fiction uit het verle den te noemen van schrijvers als Jules Verne, Rostand, Voltaire („Micro- voyage"), Swift en Wells, maar hield zich vooral bezig met de omvangrijke lectuur van dit gerjre, die op het ogenblik circu leert en die voor een groot deel zo mid delmatig en stereotiep is dat men zich al spoedig dodelijk zal vervelen, wanneer men zich zonder gids in de science fiction stort. Benadert m^n dit domein echter met kennis en onderscheid, dan zal men be paalde hoofdtrekken onderscheiden die kenmerkend zijn voor het hedendaagse denken. Ten diepste houdt de mens hier in namelijk zichzelf een spiegel voor. Wat de ruimtevaart betreft probeert men Jules Verne voorbij te streven omdat diens fan tasieën over reizen in ons zonnestelsel reeds tezeer door de werkelijkheid bena derd worden. Om thans science-fiction te te kunnen schrijven kan men niet zonder snelheden die de lichtsnelheid overschrij den en het op zijn minst mogelijk maken andere zonnestelsels te bereizen. In de Amerikaanse romans vindt men hierbij vooral de zucht weergegeven om de gren zen te overschrijden tot men op nieuwe grenzen stuit om ook die weer te overwin nen. Van de levende wezens, die hij op andere planeten aantreft maakt de scien- ce-fiction-schrijver zich zelden een plezie rige voorstelling; meestal zijn het afschu welijke monsters. Dat is overigens in de geschiedenis terug te vinden als een zeer oude constante van de menselijke geest: men vindt het al in de Odyssee en in de reisverhalen van de laat-middeleeuwse mens. die de wereld gaat verkennen. „Wij bevolken het onbekende met monsters," zei de spreker, „en altijd speelt er een in stinctieve vrees mee in onze voorbereidin gen voor nieuwe avonturen". Opmerkelijk is overigens, dat de monsters toch meest al een of andere faculteit in de ruimte vaarder wakker maken, die het hem uit eindelijk mogelijk maken de overwinning te behalen. De spreker gaf ook een overzicht van de verhouding mens-machine in de scien ce-fiction. Hierin komt meestal een ernsti ge bedreiging van de mens tot uiting, bij voorbeeld in de vele gevallen, dat de ro bot. een mechanische slaaf van de mens, in opstand komt en de mens aan zich on derwerpt. Daarbij wordt vaak uitgegaan van de mogelijkheid, dat een machine zich zelf in veelvoud reproduceert. Een ander terrein, waarop deze litteratuur zich gaar ne beweegt is dat der biologie. Zij weet van de evolutie en verdiept zich in het vinden van nieuwe levensvormen en in „Brave new world" ziet men een nieuwe generatie ingebakerd in reusachtige labo ratoria. Ook de spontane generatie, onder invloed van bepaalde stralingsverschijn selen speelt bij dit alles een rol. In de Franse roman „La" guerre des mouches" ziet men hoe muggen plotseling een ze kere intelligentie krijgen, die het hen mo gelijk maakt de mens te overwinnen en de enkele gespaarde exemplaren van de menselijke soort in een reservaat te kijk te zetten Vooral in deze sector wordt men een die pe ongerustheid gewaar, veroorzaakt door de onzekerheid, die de nieuwe natuurwe tenschappelijke vondsten bij hem hebben veroorzaakt. Men vindt er een verlangen naar en tegelijk een afkeer van de Über mensch. Ten diepste ziet men hier volgens père Dubarle hoe de mens zichzelf vra gen stelt over zijn mogelijkheden en zijn begrenzingen. Dit komt voort uit het on behagen over zijn moeizame existentie, over de wanverhouding tussen zijn be grensd bestaan en de oneindigheid. Maar de mogelijkheden, die hij beschrijft om de ze grenzen te doorbreken boezemen hem tegelijkertijd grote afschuw in. Uit dit al les spreekt een onderbewust verlangen naar bevrijding en père Dubarle achtte het de roeping van het christendom hier voor oog te hebben en de bevrijding te ver kondigen, welke door Christus is vol bracht. Advertentie Hofdijkstraat 52 - Haarlem - Tel. 12181 Showroom. Wagenweg 104 - Tel. 12750 COMPLETE KEUKENINRICHTING Vissers spreken behalve hun eigen latijn ook wel eens Nederlands. En dan gaat het meestal over de boot jes, waarmee zij uit vissen gaan. Motor- of roeibootjes, die alle dit gemeen hebben, dat zij immer wankelen. Vooral als een grote vangst met een ruk boven water moet worden getrokken. Een stille wens van vele vissers is dan ook een vaartuigje dat wat vaster op het water ligt. Een soort visterras dus. Over dit onderwerp sprak ook een aantal vissers, dat Op 25 februari is er groot feest bij de speeltuinvereni ging „Te Zaanen" in Haar lem, die dan namelijk 25 jaar zal bestaan. Dit heuge lijke feit wordt op 5 maart gevierd in restaurant „Die Raeckse" met des middags van half drie tot half vijf een receptie en des avonds met een feestavond voor de leden en donateurs. Tijdens deze feestavond wordt het programma verzorgd door cabaretgezelschap „De zorg- brekers" en tot slot is er dansen tot drie uur in de morgen. De e.h.b.o.-vereniiging „Snel- verband" houdt ten bate van het fonds „stichting eigen gebouw" een bazaar in het wijkgebouw aan de Leidse- straat 20 te Haarlem. Deze bazaar is geopend op vrij dag 19 februari van 19 tot 23 uur en op zaterdag 20 februari van 14 tot 23 uur. De toegang is vrij. Begin maart hoopt het korps Haarlem-Noord van het Leger des Heils in het gebouw in de Ceramstraat een bazaar te houden. De opbrengst van deze actie zal worden besteed voor het werk van het Leger des Heils in het nieuwe gebouw, dat over enkele maanden ge opend zal worden aan de Bandoengstraat in Haarlem- Noord. Kapitein J. Verha gen verzoekt een ieder nu door het geven van artikelen mee te helpen deze bazaar te doen slagen. Men kan telefonisch met het Leger in verbinding tre den via het nummer 51631. Het gironummer is 439221. enige tijd geleden de werf Handogart aan het Spaarne bezocht, waar al sinds ge ruime tijd polyester-bootjes worden vervaardigd. De zeventienjarige Ri chard Gart, zoon van de eige naar, keek na dit bezoek peinzend voor zich uit en kwam vervolgens met een plannetje voor de dag. Twee polyester-drijvers met daarop een plankier van hechthout, dat met vier klemmen kon worden vast gezet Daaromheen een zeil tje van negentig centimeter hoogte en zo nodig nog een afdakje van zeildoek. Daar mee was een visterras ont staan, dat onbeweeglijk in het water lag en dat een draagvermogen heeft van zes personen. Of zoals de heer Gart zegt: „Vier men sen mét hun visspullen". Het geheel is uiterst licht in ge wicht: ieder drijvertje weegt maar twaalf kilo en het ter ras kan dus door vissers ge makkelijk worden vervoerd. Als ze er dan bovendien nog een aanhangmotortje aan bevestigen, puffen ze met hun terras naar de mooiste visplekjes, die men zich denken laat. Van een Belgi-. sche firma heeft de werf Handogart een opdracht ont vangen voor grotere terras sen. Zes bakken steunen hier een plankier dat plaats biedt aan achttien man. Iets dus voor een complete visclub. Trouwens ook waterspor ters kunnen veel plezier aan de drijvende terrasjes heb ben, zoals zij ook genoegen kunnen beleven aan de bij Handogart gemaakte Cana- Het nieuwe drijvende vis terras, dat uitgedacht is op de werf „Handogart" in Haarlem. Links op het terras de heer Gart. dese polyester-kano's. Maar dat is weer een verhaal apart. Zomaar een plaatje van een rijtje huizen, een paard en een voerman. Midden in de stad, ifi het Kleverpark van Haarlem waar de stra ten nu al maanden opge broken liggen. Op een wat wazige winterse morgen zag onze fotograaf daar dit tafreel. Het paard drentelde wat rond door de woestenij, zijn baas wandelde er, een sigaretje rokend, achteraan en mens noch dier trók zich in die stille, dromerige straat iets aan van het ge jacht en gejaag langs de drukke verkeersweg. En het merkwaardige was dat in een kwartier tijd diverse automobilisten hun vaart verminderden en langzaam voorbijreden en dat vier mannen hun wagens voor 'n paar minuten stilzetten om te kijken naar dit zalige nietsdoen. Toen we weg reden keek het paard niet op en om. Het zag dus niet dat we rustiger startten dan anders en het wist boven dien niet dat we die morgen tevredener met het leven waren dan ooit De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 22-jarige Haarlemmer en een 29- jarige Velsenaar beiden los arbeider, ver oordeeld tot respectievelijk negen maan den gevangenisstraf en één jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Op 28 november mishandelden zij in Velsen een rechercheur die hen betrapte bij een poging in*de garage van een villa de auto van een arts te starten voor een „plezierrit". De officier van Justitie had een jaar met aftrek geëist. Een 41-jarige Aalsmeerse bloemenwin kelier werd wegens onjuiste belastingaan gifte veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en 30.000.boete, subsi diair zes maanden hechtenis. Op het formulier voor 1957 vermeldde hij een inkomen van ongeveer negentien duizend gulden, terwijl hij in werkelijk heid ongeveer 44 mille had verdiend. Voor 1958 waren de bedragen respectievelijk bijna 15.000 en ruim 34 mille. Over 1957 betaalde de winkelier f 9550 aan belasting te weinig en over 1958 2260. De eis luid de 3 maanden gevangenisstraf en 15.000 boete of drie maanden hechtenis. De rechtbank veroordeelde een 24- jarige vuurwerkfabrikant en een 60-jarige boekhandelaar, beiden uit IJmuiden, in hoger beroep respectievelijk tot 300 boete en 1 maand hechtenis voorwaarde lijk en tot 100,boete, omdat zij zonder vergunning een inrichting voor het maken en opslaan van vuurwerk zouden hebben gehad. De officier van Justitie had tegen de vuurwerkfabrikant, die door de kanton rechter was vrijgesproken, 300 boete en een maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd geëist. Tegen de boekhandelaar, die door de kantonrechter was veroordeeld tot 40, had de eis f 200,boete en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd ge luid. De raadsman mr. O. H. van Wijk had vrijspraak gevraagd, omdat naar zijn me ning hier geen sprake was van een in richting in de zin van de wet. De rechtbank veroordeelde een 44-jarige Haarlemse pedicure tot 75,subsidiair 25 dagen hechtenis. Op 7 februari zou zij het tegelpad voor haar huis hebben besproeid met water. Doordat dit was bevroren was het pad glad geworden. Ter zitting ontkende de vrouw het ten laste gelegde en beschul digde twee buurvrouwen van meineed. De officier van Justitie had 150 of 30 dagen tegen haar geëist Advertentie (COFFEINEVRIJ) om opnieuw goedkoper De Koffie HAG-proef 1959 heeft deze vanouds bekende coffeïne- vrije koffie weer in vele huisge zinnen ingang doen vinden. Het verrukkelijke aroma en de fijne pittige smaak van HAG zullen ook u bekoren. Koffie HAG spaart hart en zenuwen! Dat betekent onbeperkt genot zonder nadelige gevolgen. Importeur: HAG-Verkoopkantoor, Haarlem - Postbus 619 BEROEPEN. Beroepen te Den Bommel J. Jeuring, kand. te Emmen. Vanavond om acht uur zal in de Zyider- kapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem spreken ds. H. Timmerman, vrij evange lisch predikant te Amsterdam, over het onderwerp: „Heimwee". Het evangelisa tie-zangkoor uit IJmuiden-Oost zal hier bij enkele liederen zingen. Donderdag 25 februari spreekt ds. H. F. Huson uit Mus- selkanaal over „Een ontelbare schare", waarbij het vrij evangelisch zangkoor ASAF medewerkt. Mr. A. van Velsen te Schiedam? voor zitter van de Aartsbroederschap der zie kenverpleging van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, welke vereniging zieken bijstaat die naar Lourdes gaan, is benoemd tot rid der in de orde van Sint Gregorius de Grote. Dit is hem vanmorgen meegedeeld na af loop van de kerkelijke viering van het vijftigjarig bestaan der broederschap in het Klooster Alverna te Aerdenhout De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, droeg een heilige mis op. HAARLEM, 17 februari 1960. BEVALLEN van een zoon: 16 febr.: J. M. Mensink-Barree; 17 febr.: J. W. van de Gevel-Van Thienen. BEVALLEN van een dochter: 16 febr.: M. T. van Ingen-Cornelissens; M. J. de Lange-Blom; 17 febr.: E. van Eis-Hooglugt. OVERLEDEN: 14 febr.: H. L. C. Lans dorp, 70 j., Gasthuisvest; 16 febr.: W. C. Hennekes-Bergman, 60 j., Gasthuisvest; J. van Balen, 61 j., Kruisweg. ONDERTROUWD: 17 febr.: C. Peschar en L. A. C. van der Putten; E. Mulder en B. de Jong; H. M. M. Piek en L. H. M. Hoogland; J. C. J. de Vries en C. L Noé; G. Takken en R. Kuijpers; D. Breeuwer en J. M. Mulder; R. Leichel en C. N. van der Vaart; J. F. S. Berkhout en E. M. Gigengack; M. E. Tauwnaar en M. A. P. Boom; P. Duindam en M. M. M. Zegwaart; J. Westerop en A. M. Snelder; J. Scholten en W. H. P. Schaap; A. W. Witkamp en H. S. C. Versteeg; B. van den Berg en B. M. Bos; A. Boogaard en J. J. Eland; F. H. Meijer en A. M. Peereboom; K. H. M. Jansen en C. van Marrelo. GETROUWD: 17 febr.: R. J. de Vries en M. A. G. van der Veldt; R. G. J. Clous en J. M. van den Berg; H. J. Hoffschlag en H. A. Koster; A. Rietveld en G. Bruins; A. J. Loerakker en M. A. M. Dalk; M. Veldhuis en C. P. Mieras; A. J. J. van Nie en G. W. van Leeuwen; W. Kuijper en A. van Amerongen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7