T eisterbant-lustrumconcert Donateursconcert van „St. Michaël" Reeds 850.000 werknemers kregen loonsverhoging De S.E.R. is het niet eens met minister van Sociale Zaken Agenda voor Haarlem en de IJmond DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 IN TU1NZAAL VAN CONCERTGEBOUW K. Groot veertig jaar bij Amsterdamsche Bank n.v. Velseti'IJ muiden Beverwijk Mej. N. Pielage gehuldigd bij zilveren jubileum UIT STAD EN STREEK C. Büthker veertig jaar bij Openbare Werken Heemstede in Ziekenfondsverzekering bejaarden niet bekostigen uit A.O.W.-gelden Aquarel van Kruyder in Frans Halsmuseum Café in Oud-Beijerland mag zondags openblijven grieven aan de redactie J. Th. van den Eijkhoff 25 jaar bij Stork Hijsch MUZIEK VAN TEISTERBANDERS, gespeeld door Teisterbanders en Tcisterbantsen: dit was de opzet van het concert waarop de leden van Teister- bant zichzelf woensdagavond trakteerden in de Tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw, als voortzetting van hun lustrumviering, die zij zaterdag willen besluiten met een gemaskerd bal. Een gezellig „onder-ons je" kon men deze muziekavond noemen, ten minste wanneer men dat „gezellig" de betekenis wil geven die het bezit voor bevriende kunstenaars en kunstvrienden, wanneer zij onder elkaar zijn. Het beduidt heel wat, dat een dergelijke manifestatie in Haarlem mogelijk is; bij „Teisterbant" is zij althans te verwerkelijken. Het programma bestond uit composities van Jan Mul, Sas Bunge, Pierre Verdonck, Hendrik Andriessen, Paul Chr. van Wes tering en Wouter Paap. Twee dezer, de heren Mul en Paap, hadden voor een spe ciaal nummer voor deze avond gezorgd; de eerste schreef een „Teisterbant-suite voor trompet en trombone, die echter wegens omstandigheden niet aan haar pre mière toekwam; en de onvermoeibare duivelskunstenaar en redacteur van Mens en Melodie Wouter Paap presenteerde, onder de titel „Teisterbantiana" een uit voerige reeks dansstukken voor piano h quatre mains, die hij tezamen met Miep van Luin aan de vleugel, ten gehore bracht en waarvan de slotwals de herneming waard was, die zij dan ook kreeg. Tevoren had Miep van Luin het publiek reeds ver gast op het frisse klankenspel van Wouter Paaps „Sonatine" uit 1944. Maar al moest de gelegenheidscompo sitie van Jan Mul vervallen, zijn aandeel in de programmanummers bleef toch zeer aanzienlijk. Met Miep van Luin aan de vleugel vertolkte Aleida Rebeira zijn „Liederen met een pruik op" (staaltjes van Hollandse humor, weliswaar luchtig van toon maar zwaar van redeneerlust) en zong dezelfde zangeres heel geestig Op 1 maart zal de heer K. Groot, alge meen procuratiehouder van kantoren van de Amsterdamse Bank n.v. de dag her denken, waarop hij veertig jaar geleden bij deze instelling in dienst trad, boven dien zal de heer Groot op die dag 40 jaar aan het kantoor Grote Houtstraat van de ze bankinstelling zijn verbonden. Ter ge legenheid van dit jubileum zal op dinsdag 1 maart tussen 3 en 5 uur in het kantoor Grote Houtstraat gelegenheid bestaan de jubilaris geluk te wensen. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Theater met „J.B.". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „De ideale vrouw", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Aan de Riviera", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Sapphire, het meisje uit de tulipbar" 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De hel in de stad", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Zoals zij geschapen zijn", 18 jaar. Vrijdag 14 en 20 uur, zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Sluip moord op rubberzolen", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag filmavond Leger des Heils, vrijdag 20.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur en maandag 20.15 uur: „Kat op een heet zinken dak". 18 jaar Zondag 14 en 16.15 uur: „De zoon van Lassie", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 18.45 en 21.15 uur. zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: „De man die verdwijnen moest" 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Ik ben een verklikker", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „King Creole", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het lot van een mens". 14 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.15. 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag zaterdag en zondag 20 uur: „Dracula", 18 i TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Hans Mul der. Woning Spaarndammerdijk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10 30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Jan van Geem. Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur: Expo sitie van leden-beeldende kunstenaars van de Haarlemse Sociëteit Teisterbant. DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 12 februari) DONDERDAG 18 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Huis onder verdenking". Thalia, 20 uur: ,.U spreekt met uw moor denaar". Velserbad, 19.15 uur: Afzwemmen Wa tervrienden. Griffioen, 20 uur: Avond N.V.V.-vetera- nen. Jeugdgebouw. 20 uur: Advendo met „De voetbalpool". Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder van Openbare Werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonvmous. VRIJDAG 19 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Liefde is mijn beroep". Thalia, 20 uur: „The Nun's Story". Raadhuis, 1112 uur: spreekuur wet houder van Financiën. Jeugdgebouw, 20 uur: Bijeenkomst C.H.U. DONDERDAG 18 FEBRUARI Luxor Theater, 20 uur: Filmavond Hoog ovens. Statenhuis, Velserweg, 20 uur: Leden vergadering atletiekvereniging „Suomi". VRIJDAG 19 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het rijkste meisje ter wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist wunderbar". W.B. Theater, 20 uur: „Diamanten ver mist". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". zijn „Galant Kwartet" vier grappige liederen op teksten van H L. Prenen met begeleiding van fluit (Frans Vester), cello (Bob van Marken) en piano (Ans Bouter). Een sprankelende en tussenbei ge voelige vertolking door Ans Bouter van Muls pianosonate (1940) vestigde de aan dacht op de bijzondere karakteristiek van deze componist, die het verstaat de ernst (bijna schreef ik: de tragiek) van een geval weg te lachen. Ook hoorden wij zijn petil- lante „Toccatina" uit 1930 in een briljante vertolking van Justine Koot. Deze liet zich tevens met voortreffelijk pianospel gelden in werk van haar oom Hendrik Andries sen, wiens figuur zich hier deze avond hoewel persoonlijk niet aanwezig domi nerend manifesteerde, vooral met zijn no bele „Pavane" uit 1937 en zijn Fauré-aanse „Pastorale" (1942) voor fluit, viool en pi ano, respectievelijk gespeeld door Frans Vester, Jan van Loon (die Jan Hesmerg verving) en Ans Bouter. Van Pierre Verdonck gingen twee lie deren, verleden jaar gecomponeerd in op dracht van de televisie, voor zangstem, piano en respectievelijk fluit- en cello obligaat. De executanten: Aleida Rebeira, Frans Vester, Bob van Marken en de com ponist, lieten vernemen dat de eenvoud ook esthetische rechten heeft. Paul Chr. van Westering was op het programma goed vertegenwoordigd met een „Berceuse" voor fluitsolo, waarmee Frans Vester op briljante wijze, maar ook inTpiuzikaal zijn meesterschap toonde. En verder, gezongen door Frans van de Ven en aan ae 'vleugel begeleid door de com ponist, leerden wij de vier liederen op teksten van Bertus Aafjes kennen, die Van Westering verleden jaar in opdracht voor de televisie schreef en waarin hij zijn ly rische gaven gul demonstreerde. Tenslotte dien ik bij mijn opsomming terug te grijpen naar de aanvang van het programma, dat, wegens het vervallen van de „Teisterbant-suite" van Jan Mul, door de pianist-componist Sas Bunge geopend werd met diens twee „Pastorales" uit 1950 en zijn „Klein Klokkenspel" uit 1955, zijnde een geestig „quod-libet" over Engelse en Nederlandse volkswijzen, waarin de sfeer van de totenmuziek der lage landen bij zonder spiritueel getroffen is. Het zou dwaas zijn te verwachten dat de Teisterbanders-componisten een. be paald stijlgemiddelde zouden betrachten dat hen als groep kon kenmerken. Maar, ondanks alle verschil van temperament en aanleg is toch bij allen de gezonde open heid van de vrije inspiratie waarneem baar. En verder heeft het ons bijzonder getroffen dat de Nederlandse dichtkunst bij hen nog als volwaardig aangerekend wordt om becomponeerd te worden. Heel natuurlijk, zal men zeggen! Dat is ook mijn mening: maar hoeveel Nederlandse compo nisten schrijven tegenwoordig nog liederen op teksten in hun moedertaal en hoeveel vocalisten vinden het niet beneden hun stand om eens een Nederlands lied te zingen? „Teisterbant," moge op dit punt mede een begrip blijven van openheid en anti-snobisme. Jos. de Klerk Aangevoerd door de president van Teisterbant, de heer J. Brants, (vier de van links) stelden in de pauze van het lustrumconcert alle componisten zich op voor onze fotograaf: Jan Mul, Pierre Verdonck, Sas Bunge, Paul Christiaan van Westering en Wouter Paap. Vanmorgen heeft bij de firma C. en A Brenninkmeyer in Haarlem de huldiging plaats gehad van mejuffrouw N. Pielage cheffin van de mantelafdeling, die vijfen twintig jaar in dienst van het concern is. Mejuffrouw Pielage werd door het vol tallig personeel ontvangen, waarbij zij namens de directie in hartelijke bewoor dingen werd toegesproken door de Haar lemse manger, de heer M. Ris, die haar een geschenk onder couvert overhandigde. Na mens het personeel voerde de heer J. van Nes het woord. Na afloop van dit officiële gedeelte volg de een aantal voordrachten door leden van het personeel, waaronder een schetsje door „Thomasvaer en Pieternel" waarin de voortreffelijke hoedanigheden van de jubi- laresse naar voren werden gebracht. Daarna volgde tot twaalf uur een gezellig saipenzijn in de koffiekamer., waar vele vrienden, collega's en bekenden mejuf frouw Pielage de hand drukten/ De jubila- resse bracht de rest van de dag in huise lijke kring door. Nieuws in het kort Sleutelactie. Op zaterdag 27 februari, des avonds om half acht, wordt in Treslong te üillegom in het kader van de sleutel actie „Doe Open", een cabaretavond gege ven door de gezamenlijke jeugdorganisaties te Hillegom. De opbrengst is bestemd voor de hulp aan bewoners van vluchtelingen kampen. Opbrengst. Drie filmvoorstellingen in St. Jozef-meisjesschool te Hillegom ten bate van de bewoners in vluchtelingen kampen brachten 85 op. De beide jeug dige organisatoren, de 12-jarigen Paul Spierings en Jan Wensink prolongeren zondagmiddag 21 februari hun voorstellin gen in genoemde meisjesschool. Concert. Zondagavond 21 februari geeft „Crescendo" te Hillegom hasr jaar lijkse uitvoering in „Treslong" te Hillegom. Na het optreden der drumband speelt de harmonie werken van Kelly, Rossini (ouverture .Tancredi): de Devon-Fantasy van Eric Ball en Clerisse. Het tweede ge deelte van de avond vermeldt werken van luchtig genre, zoals Rich. Eilenberg, Paul Lincke, Kalmar en Edw. Urbach. De r.k. Harmonie „St. Michaël" te Heem stede gaat gestadig voort met haar streven het peil van de door haar ondernomen uit voeringen omhoog te voeren. In de diri gent, de heer N. H. van Ossenbruggen heeft het muziekkorps zeker de juiste figuur gevonden om dit streven te stimu leren en in goede banen te houden. Bij verschillende concerten, die „St. Michaël" reeds onder zijn leiding gegeven heeft, kon dit geconstateerd worden en ook met het donateursconcert, dat woensdagavond in het Minerva-theater tot stand kwam. konden daarvan de gunstige resultaten worden getoond. De heer Van Ossenbruggen en zijn muzi kanten gaan de moeilijkheden niet uit de weg. Het waren inderdaad geen eenvou dige werken, die op het programma een plaats hadden gevonden. Zowel de Ray- mond-ouverture van Ambroise Thomas en de Rienzi-ouverture van Richard Wagner stellen belangrijke eisen aan het muzikale inzicht, om nog maar niet te spreken van hetgeen aan technische vaardigheid in vingerspel en in toonvorming gevraagd wordt. En ook de Slavische Rhapsodie van Carl Friedmann is geen eenvoudig stuk, al gaat het werk muzikaal niet zo diep als de genoemde ouvertures. Uit de vertolking van Wagners ouver ture voor de opera „Rienzi" kwam wel vast te staan, dat de leden van „St. Mi chaël" al in veel opzichten contact hadden gekregen met de muziek. Toch moet de vertrouwdheid met het werk nog groeien naar volledigheid, opdat de uitvoering on- gedwongener. in groter vrijheid zal kunnen worden begonnen en opdat er aan de mu zikale spanning en expressie en aan de daarmede samenhangende opbouw meer aandacht gegeven zal kunnen worden. De heer Van Ossenbruggen moest nu nog de teugels te strak houden en kon er niet aan denken het korps aan te vuren tot een meeslepende slot-climax. „St. Michaël" moet deze ouverture echter stellig op zijn repertoire handhaven en er te zijner tijd mee terug komen. Van de voordracht van de Raymond- ouverture kan gezegd worden, dat zij op viel door verzorgde, beschaafde en doel treffend genuanceerde klank. De dynamiek is trouwens een van de lofwaardigste uit voeringseigenschappen, die de heer Van Ossenbruggen aan zijn korps heeft ver mogen te geven en daarbij moet ook de ritmische beheersing genoemd worden. Veel succes verwierf „St. Michaël" terecht met de Slavische Rhapsodie. Zij werd ge laden en met pakkende stuwing gespeeld Zonder aan de goede prestaties van de andere instrumentalisten te kort te willen doen, zou ik toch gaarne de klarinettisten een compliment willen maken voor hun vaardig en van voorbeeldige eenheid ge tuigend spel. Met genoegen heeft men voorts kunnen luisteren naar de verzorgde uitvoeringen van marsmuziek. Een passende bekroning kreeg deze avond, die door de voorzitter der vereni ging de heer A. Gozeling geopend was, met de vertoning van een fraaie kleuren film over het leven van Frédéric Chopin. P. Zwaanswijk Ontslagaanvrage. Naar wij vernemen heeft mejuffrouw J. Stuut, die van de op richting van de prot. christ. Huishoud school in Lisse af als directrice aan deze school verbonden was, bij het bestuur der school haar ontslagaanvrage ingediend. Op 23 februari 1960 zal de heer C. Büth ker, technisch hoofdambtenaar A bij het bedrijf voor Openbare Werken van Heem stede, zijn veertigjarig ambtsjubileum ge denken. De heer Büthker kwam op 23 februari 1920 als tijdelijk opzichter bij de dienst van Openbare Werken, waarbij hij onder leiding van de toenmalige directeur, de heer Schelling, onder meer belast werd met de uitvoering van bouw- en waterbouw kundige werken. Op 1 november 1932 werd hij als tweede opzichter vast aangesteld bij de gemeente, waarna in 1937 en 1945 zijn benoemingen volgden tot respectievelijk opzichter en eerste opzichter. Na 1945 werd hij achter een volgens technisch ambtenaar A, tech nisch hoofdambtenaar en tenslotte per 1 januari 1958 technisch hoofdambtenaar A. Vele werken in de gemeente Heemstede zijn tijdens zijn ambtsperiode tot stand ge komen. Als belangrijkste werkzaamheden kunnen genoemd worden: de aanleg van de hoofdriolering in de dertiger jaren ter voorbereiding van de bouw van de riool waterzuiveringsinstallatie, verschillende bruggen en andere kunstwerken en de aanleg van wegen met bijbehorende wer ken ten behoeve van de woningbouw. Ver schillende andere projecten werden door de weg- en waterbouwkundige afdeling, aan het hoofd waarvan de heer Büthker staat, voorbereid en uitgevoerd, zoals de haven en de aanleg rond het nieuwe sta tion HeemstedeAerdenhout. Naast zijn werkzaamheden bij Openbare Werken was de heer Büthker een zeer enthousiast brandweerman. Hij trad de laatste jaren op als commandant van de vrijwillige brandweer van Heemstede tot juli 1959. Vele jaren heeft hij, eerst als onder-commandant en later als comman dant, het brandweerkorps op uitstekende wijze geleid en geoefend. Op 23 februari zal de heer Büthker des morgens in het Verversingshuis in Groe- nendaal worden gehuldigd, terwijl des middags van 3.30 tot 5.30 uur in genoemd restaurant voor vrienden, bekenden en za kenrelaties uit de bouwwereld gelegenheid tot gelukwensen zal worden gegeven. De vrijere loonvorming is tot 8 februari 1960 reeds ten goede gekomen aan 850.000 werknemers. Dit schrijft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer B. Roolvink in een nota inzake de loonontwikkeling aan de Tweede Kamer. Deze 850.000 werknemers maken ongeveer 40 percent uit van het aantal voor wie een Collectieve Arbeidsovereenkomst of bindend vast gestelde loonregeling geldt. Ten aanzien van 86.000 werknemers staat nog niet vast of voor hen de loonontwikkeling in deze eerste fase van de vrijere loon vorming is voltooid. De heer Roolvink wijst er op, dat ook aan het overheids personeel een salarisverhoging zal worden toegekend. De verhogingen in het bij de nota ge voegde overzicht zijn berekend op basis loon, dat is regelingsloon plus eventuele gegarandeerde toeslagen. Ook de loon compensatie 1957 is als vast gegeven ver werkt. Voorwaardelijke en facultatieve toeslagen zijn niet opgenomen. Voorts zijn van ruime marges, die bij sommige re gelingen bestaan, voor beambten bijvoor beeld, gemiddelden genomen. Verbeterin gen als gevolg van vermindering van ver schillen van de gemeenteklassen zijn even eens verwerkt. De percentuele verhogingen zijn berekend voor volwassen mannelijke arbeiders, doorgaans tevens kostwinners in ondernemingen en bedrijven, niet van jeugdigen en vrouwen. Verkorting van arbeidstijden is niet in het overzicht verdisconteerd. In de baksteenindustrie kregen 11.000 arbeiders 2.5 percent opslag, in de beton- warenindustrie 12.000 man 8.7 tot 9.4 per cent. De grafische industrie gaf aan 44.900 arbeiders en beambten 4.5 respectievelijk 4.2 percent. In de chemische produktie in de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen ont vingen 2.610 arbeiders 5.9 percent. De 2.000 man van de zeepindustrie kregen 8.3 percent en in de meubelindustrie aan 20.000 man 6.4 tot 9.1 percent. De con- fectie-industrie met 48.000 arbeiders be taalt 4.3 percent meer en in de witwasse- rijen met 14.680 arbeiders wordt 2.7 per cent meer uitbetaald. Voor de rubberverwerkende industrie bedroeg de verbetering voor 7.200 arbeiders 7.- percent. In de metaalindustrie (groot) werd voor 190.000 arbeiders een verhoging De Sociaal-Economische Raad is het niet eens zo blijkt uit een advies met betrekking tot een voorontwerp van wet tot wijziging van de Wet Ziekenfonds verzekering voor Bejaarden met de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid om de ziekenfondsverzekering voor bejaarden ten laste te brengen van het ouderdomsfonds, daar dit volgens de S.E.R. in feite leidt tot een differentiatie in de A.O. W.-uitkering al naar gelang de hoogte van het inkomen. Een dergelijke differen tiatie van het recht op uitkering, samenhangende met individuele verschillen in behoefte, acht de raad in strijd met de grondslagen van de Algemene Ouderdomswet. Te bezwaarlijker wordt dit bovendien geacht, daar thans reeds vast staat dat van 1962 af de gezamenlijke premie voor de A.O.W. en de A.W.W. zal moeten worden verhoogd. De raad geeft dan ook in overweging de huidige methode van financiering via Het tekort bij de bejaardenverzekering (ge lijkelijk door rijk en Vereveningsfonds) voorshands te handhaven. De S.E.R. erkent overigens volmondig, dat de huidige methode van financiering van het tekort (voor 1960 geraamd op bij na 65 miljoen) grote bezwaren heeft, daar het door hem onjuist wordt geacht, dat slechts één bepaald volksdeel, te we ten de loontrekkenden, wier inkomen een bepaald maximumbedrag niet over schrijdt, en hun werkgevers, voor de ene helft het tekort dient te dragen, en dat de ze groep via de rijksbelastingen deels ook de andere helft dient te bekostigen. Het is niet in te zien, zo zegt de S.E.R. waarom in het bijzonder deze groep van personen, in hun kwaliteit van verzeker den krachtens de verplichte ziekenfonds verzekering, gehouden zou zijn bij te dra gen in de tekorten van een verzekering te gen hetzelfde risico van een bevolkings groep van geheel andere samenstelling. Met de minister is de S.E.R. het er dus over eens, dat de tegenwoordige wijze van financiering op de helling moet, hoewel de uitgangspunten verschillend zijn. De mi nister acht het minder juist, dat een rijks bijdrage wordt verleend. De S.E.R. is ech ter van oordeel dat juist de inschakeling van het Vereveningsfonds onjuist is. Het voorstel van de minister om een en ander ten laste van het ouderdomsfonds te brengen, wordt door de S.E.R. van de hand gewezen. Dit zou er volgens de S.E.R. toe leiden dat de financiering van een stuk maatschappelijke zorg ten laste van het ouderdomsfonds wordt gebracht. Indien dit geschiedt voor de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden, kan niet op steekhou dende gronden bezwaar worden gemaakt tegen een voortgaan op deze weg en kunnen allerlei andere uitgaven ten behoeve van groepen bejaarden, wier inkomen niet toelaat, dat zij deze uitgaven zelf dragen, op dezelfde wijze worden ge financierd. Het voorstel opent de moge lijkheid over een breed terrein de kosten van de zorg voor bejaarden, voor zover het inkomen van de betrokkenen ontoerei kend is om deze zelf te dragen, ten laste van het ouderdomsfonds te brengen. Het behoeft geen betoog, zo zegt de S.E.R., dat de Algemene Ouderdomswet daardoor een geheel ander karakter zou krijgen. Krachtens deze wet worden immers uni forme uitkeringen verstrekt, welke slechts gedifferentieerd zijn naar de bur gerlijke staat, op grond van veronderstel de verschillen in financiële behoeften, welke daarmede samenhangen. Het voorstel inzake de financiering van het tekort van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden draagt echter een ander karakter. Het komt in feite hierop neer, dat de bejaarden, wier inkomen beneden een bepaald bedrag ligt, een extra uitke ring krachtens de A.O.W. ontvangen, ter voorziening in de uitgaven voor een speci fiek doel. Hierdoor ontstaat een differen tiatie in de A.O.W.-uitkering, welke sa menhangt met de hoogte van het inkomen De directie van het Frans Halsmuseum heeft ten behoeve van de moderne verza meling der gemeente, eer aquarel van Her man Kruyder aangekocht, voorstellende .Maskers". Dit werk is ontstaan tijdens het verlbijf van de kunstenaar in Bennebroek, in de jaren 1923 tot 1927. W t l van de uitkeringsgerechtigden. Een der- gelijkt differentiatie ac$t de raad ia strijd met de grondslagen van de Algemene Ouderdomswet. Voorts wordt opgemerkt, dat in de zie kenfondsverzekering voor bejaarden vol gens het ministeriële plan een element van maatschappelijke zorg wordt geïn troduceerd door op de kostendekkende premie een reductie te verlenen, afhanke lijk van de individuele inkomenspositie Indien het daardoor optredende tekort ten laste van het algemeen ouderdomsfonds wordt gebracht, wordt derhalve, zo zegt de S.E.R., de financiering van dit stuk maatschappelijke zorg ten laste van de verzekerden krachtens de algemene ouderdomswet gebracht. Dit, meent de S.E.R., moet onjuist worden geacht. Het gerechtshof in Den Haag heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 59- jarige caféhouder, die zich had te verant woorden wegens overtreding van de alge mene politieverordening van de gemeen te Oud-Beijerland, volgens welke het ver boden is in die gemeente op zondag een café geopend te hebben. Het hof bevestig de het vrijsprekende vonnis van de kan tonrechter van Oud-Beijerland. Het hof overwoog dat daargelaten of cafébe zoek in het algemeen beschouwd kan wor den als een vorm van ontspanning ge bleken is, dat in het door de verdachte ge dreven café de biljartsport beoefend kan worden en televisie-uitzendingen kunnen worden gevolgd. Het bezoeken van dit ca fé, ook op zondag, is dus gericht op ver pozing en verstrooiing na gedane arbeid, aldus het arrest van het gerechtshof in Den Haag. Het hof concludeerde tevens, dat de plaatselijke politieverordening in strijd is met artikel 7 van de Zondagswet, om dat het daarin vervatte algemeen gestel de verbod ook een vorm van ontspanning op zondag betreft, die niet als openbare vermakelijkheid in de zin van de Zondags wet is te beschouwen, daargelaten of het verbod om cafés op zondag geopend te hebben in het algemeen buiten de veror dende bevoegdheid van de gemeentelijke wetgever valt. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: E. J. Kuhlmann en M. C. A. Schelvis, C. Kabel en A. A. Sue- rink. GETROUWD: T. M. Groen en W. Bruinsma. GEBOREN: Wilhelmina A. M., d. van W. G. van Haasteren en A. H. M. Moers; Antoinette, d. van T. E. S. Domela Nieu- wenhuis Nyegaard en A. Huygens; Johan nes G., z. van I. C. Collet en J. van Nop pen; Cornelis P., z. van C. P. Kortekaas en C. J. Nijssen; Wilhelmus C. A., z. van W. C. A. Moorman en M. E. Menken; Eline D., d. van P. Keppel en H. R. Otto; Fran- cine, d. van G. H. Romp en D. Zwemmer; Lilian J., d. van J. J. N. Aerts en G. Th Verhoeven. OVERLEDEN: J. F. W. Nieuwveen, 84 j A. Ph. Kienjet, 68 j. mej. J. J. J J. Pilon, 73 j. G. J. Stroosma. 47 j. mevr. M. H. D. W. Klok-Kievits, 78 j. wed. B. J. Posthu- ma-Dumans, 85 j. mevr. G. Muurling- Visser, 77 j. van 5.5 percent bereikt en voor de 43.000 beambten gemiddeld 8.2 percent. In de automobiel- en garagebedrijven verbeter den de lonen van 22.500 man met 5.3 per cent. De goud- en zilvernijverheid gaf voor 2.700 man 6.3 percent verbete ringen. Het isolatiebedrijf, voor 2.500 ar beiders 5.6 percent. In de elektrotech nische bedrijven ontvingen 19.000 man 4.5 percent en in de metaalbewerkings- en smedenbedrijven 37.000 arbeiders 5.2 tot 5.7 percent. De papierindustrie met 6.000 arbeiders verbeterde de lonen met 7.8 percent en dé textielindustrie met 100.000 arbeiders met 4.6 percent. De bakkersbedrijven gaven 10.500 werknemers 2.8 tot 8.9 percent op slag en de beetwortelsuikerindustrie gaf 2.500 man 4.- percent. In de suikerver werkende industrie met 24.000 man werd het loon met 3.3 percent verbeterd. In de olie-industrie Zaanstreek met 2.000 man was dit 4.3 tot 7 percent en in de vlees- warenindustrie met 9.500 arbeiders 4.1 per cent. De groente- en fruitverwerkende in dustrie met 7.000 arbeiders zag de lonen met 8.3 percent stijgen terwijl in de bier brouwerijen van 3.500 man 5.2 percent meer betaald wordt. De margarine- en spijsvetindustrie gaf aan haar 840 arbeiders een loonsverhoging van 7.2 percent en de sigarenindustrie aan haar 12.000 arbeiders 1.2 percent en aan haar 450 beambten 2.5 percent. In de bloemkwekerijen hebben 4.000 ar beiders 2.8 percent gekregen en slagers- bedrijf 1.000 man 6.1 percent. De groot handel in levensmiddelen betaalt aan 6.600 arbeiders en beambten thans 4 5 tot 6 5 en 6.2 tot 8.3 percent meer. In de zeescheepvaart (arbeiders en be ambten inclusief Radio Holland) kregen 39.600 man 6.3 percent opslag. Het beroeps- goederenvervoer over de weg betaalt aan 30.000 man 2.8 percent meer en in de binnenbeurtvaart ontvangen 1.500 arbei ders 4.1 percent meer. De binnenscheep vaart (Rijnvaart) en de havenbedrijven Amsterdam en Rotterdam gaven aan 78.000 man 5.9 tot 12.3 percent opslag terwijl be ambten in de bankbedrijven 21.000 man 7.1 percent ontvingen. De beambten der levensverzekeringsmaatschappijen (9.500 man) kregen 5.9 tot 7.9 percent. In enige ondernemingen, waarvan de lonen door het C.B.S. mede worden ver werkt in de index der regelingslonen ont vingen 73.500 arbeiders en beambten 8.4 tot 10.2 percent terwijl in 82 ondernemin gen en 2 bedrijfstakken, waarvan de lonen door het C.B.S. niét worden verwerkt in de index der regelingslonen 56.187 arbei ders 7.2 percent loonsverhoging kregen. Ten aanzien van de 86.000 werknemers, die werkzaam zijn in de bedrijfstakken witwasserijen, suikerverwerkende indus trie, sigarenindustrie, bloemkwekerijen, beroepsgoederenvervoer over de weg. en de havenbedrijven in Amsterdam en Rot terdam. bestaat thans nog niet de zeker heid, dat de loonontwikkeling in deze eer ste fase van de vrijere loonvorming Is voltooid. (Verkort weergegeven) Dr. G. Ras tachtig jaar. Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van dr. G. Ras, germanist en oud-conrector van het stedelijk gymnasium in Haarlem, ontvin gen wij de volgende ingezonden brief: Aan mijn oude leraar dr. Ras, Het was een warme zomeravond. We zaten ergens boven in de bergen op een vermolmde bank onder een eeuwenoude kastanjeboom. We zaten daar samen, de oude vrouw uit Duitsland en ik. We had den elkaar nooit eerder gezien, maar er was iets, dat ons beiden bewoog. En toen begonnen we te spreken: we spraken over veel dat ons had bewogen. We spraken over de oorlog en. over onze kinderen en we „begrepen" elkaar. We spraken over Duitsland en Nederland en we „verston den" elkaar. En tenslotte spraken we over mijn oude leraar in Haarlem, meneer Ras, die doordat hij in de waarachtige zin des woords een „leraar" was geweest, die ons naast Duits ook nog iets anders leerde, nu plotseling als het ware achter ons stond daar hoog in de bergen en glimlachte tegen ons beiden. Zijn les was niet „umsonst" geweest. Ik hoop,dat mijn kleine zoon in zijn leven eenmaal zo'n leraar vindt. L. VEENINGA-STEYNEN Woensdag heeft de huldiging plaatsgehad van de heer J. Th. van den Eijkhoff uit Haarlem, die 25 jaar in dienst is van de werf Conrad Stork Hijsch n.v. Hij werd door de directie ontvangen en kreeg na een vriendelijke toespraak door de directeur, de heer ir. C. H. Holgen, een geschenk in enveloppe aangeboden. Vervolgens overhandigde een woord voerder van het personeel de jubilaris en kele gereedschappen. Vandaag bracht een deputatie uit het jubileumfonds een be zoek aan de woning van de jubilaris. De heer Van den Eijkhoff is bij Stork Hijsch begonnen als postjongen en in de loop der jaren heeft hij zich opgewerkt tot chef van de expeditie. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: A. L. H. M. MatlaVan Dijk, zn. ONDERTROUWD: A. Duivenvoorden en A. M. Sondervan. J N. van Doorenmalen en R. J. NL Hissink. GETROUWD: A. P. Heeremans en M. H. Schoorl. W. Breeuwer en W. J. Lindeman. OVERLEDEN: Mej M. C. B. Handgraaf, 50 jr. A van Batenburg, 59 jr. Wed. J. Kraay—Duits, 82 jr.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9