SCHEEPVAART WELVAART IN CIJFERS Dekkingspercentage in vierde kwartaal op 97.3 percent Effecten -en Geldmarkt De beurs Per Saldo HET RISICO VAN AANDELENBEZIT VOOR DE KLEINE BELEGGER Landbouwexport speelde grote rol GRIEP AKKERTJES De Auto Onderlinge had goede resultaten Kosten margarine industrie stijgen a VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE H.AARLEMSCHE COURANT 13 r Tegoeden en disconto Conjunctuurvooruitzichten niet ongunstig DE BUITENLANDSE HANDEL dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt t oornamelijk uit beleggingen Het FEG-bnitentarief f f Dat de Nederlandse Bank de disconto voet niet verhoogt zal wel zijn oorzaak hebben in de eigenaardige situatie, waar in onze banken verkeren. Zij beschikken over grote buitenlandse tegoeden, die zij aldaar tegen een hogere rente dan in Ne derland valt te halen, hebben uitgezet. Het totaal van deze tegoeden die dus een versterking van onze deviezenpositie betekenen bedraagt ongeveer 1.600 miljoen. Wanneer de discontovoet hier stijgt, bestaat de kans dat een gedeelte van deze tegoeden naar Nederland terug keert en de geldmarkt hier verruimt. Deze is echter al ruim, mede door de verkoop van onze aandelen naar het buitenland. Een discontoverhoging werkt in een rui me markt hoogstens als een waarschu wing en die is op het ogenblik weinig in drukwekkend. Daarbij komt dat de mi nisters van Financiën van de E.E.G. vo rige week afspraken, geen discontoverho- gingswedstrijden te houden, die ten slotte alleen marktverstorend werken. Er zijn symptomen voor een daling van de marktrente, mede omdat de belang stelling voor obligaties vooral in Ameri ka, maar ook hier, door de jongste koers dalingen weer is toegenomen. Zo wordt het evenwicht weer enigszins hersteld en dit zou misschien de mogelijkheid kunnen openen, dat Nederland zonder een verde re verhoging van het disconto door de hui dige situatie heen komt Voorlopige jaarcijfer Unilever Unilever deelt In verband met de voorschriften van het Londense beursbestuur mede. dat 25 fe bruari de voorlopige cijfers over het boekjaar 1959 sullen worden bekendgemaakt. (Van onze financiële medewerker) Deze week hebben de effectenbeurzen een emotioneel verloop gehad, vooral die van New York en Amsterdam. Ook Londen en Düsseldorf noteerden weliswaar lagere koersen, maar de daling was minder scherp en omvangrijk. De psychologische factor speelt thans op de beurs een grote rol. Stijgende koersen trekken voortdurend kopers naar de markt, dalende koersen lokken verkooporders uit. De technische positie van de markt is hierbij van grote Invloed. De serieuze belegger, die een evenwichtige effectenportefeuille heeft opgebouwd, laat zich niet zo gauw door het wisselend aspect van de markt beïnvloeden. De koersstijging van 1959 en niet het minst ook de vele beschouwingen over de waarborgen, welke de aandelen bieden tegen de geld ontwaarding, hebben echter velen naar de aandelenmarkt getrokken, voor wie die markt vroeger onbekend terrein was. De actie voor popularisering van de aandelen als belegging men herinnere zich het pleidooi van drs. Van den Burg voor aan delenbelegging door pensioenfondsen hebben vele beleggingsclubs uit de grond doen rijzen, waarin vooral door kleine beleggers is deelgenomen en waarbij men te weinig in het oog heeft gevat dat aandelen niet alleen kunnen stijgen, maar ook kunnen dalen. Om die reden hebben wij er meer dan eens op gewezen dat voor kleine beleggers andere normen moeten gelden dan voor de grote en dat er zelfs een categorie spaarders is, die zich geheel of groten deels van de aankoop van aandelen moet onthouden. De wel eens en niet door de eerste de beste verkondigde mening dat de spaarbanken hun tijd zouden heb ben gehad, hebben wij destijds fel bestre den en is zowel door de recente ontwik keling van de spaarbanken, als door het recente koersverloop van de aandelen ra- tlicaal gelogenstraft. Obligaties meer gevraagd Bij de aankoop van aandelen moeten nu eenmaal, ook in een tijd van inflatie en inflatiedreiging, grotere risico's worden aanvaard dan bij die van obligaties en af gezien van wat er nu ook de reden van mag zijn, blijken velen, zowel in de V.S., als in ons land, opeens weer tot dat inzicht te zijn gekomen. In de V.S. bewegen de obligatiekoersen zich bij stijgende omzet ten, in opgaande lijn, de aandelenmarkt heeft vooral in het begin van de week, grote verkooporders te verwerken gehad, hetgeen alleen tot lagere koersen moge lijk was. Het Centraal Orgaan voor de Economi sche Betrekkingen met het buitenland deelt In zyn jongste kwartaaloverzicht het volgende mede: De handelsbalans bleef zich ook in het laatste kwartaal van 1959 gunstig ontwikkelen. De invoer bedroeg 4..039 miljoen tegen 3.699 miljoen over hetzelfde kwartaal van 1958, terwijl de uitvoer 3.930 miljoen beliep tegen 3.331 miljoen. Dit betekent dat, naar waarde gemeten, over deze periode de invoer 9 percent en de uitvoer 18 percent groter was dan een jaar geleden. Een en ander resulteerde in een dek kingspercentage van 97.3 percent, welk percentage zeer aanzienlijk' ligt boven het dekkingspercentage van 90 percent, dat zowel in het vierde kwartaal van 1958 als in het derde kwartaal van 1959 werd bereikt. Zeer opmerkelijk was bovendien dat de maand oktober 1959 een negatief invoer-overschot vertoonde, doordat zeldzaam verschijnsel in die maand de uitvoer met 31 miljoen de invoer overtrof. Een verdere beschouwing van de afzon derlijke maandcijfers wijst echter uit, dat sedert in oktober dat hoogtepunt werd bereikt, de dekkingspercentages in de volgende maanden geleidelijk daalden tot 98 over november en 91 over december. Niettemin was ook dat laatste dekkings percentage voor een decembermaand uit zonderlijk. Houdt men bij de beoordeling van de in- en uitvoer rekening met de index cijfers van de in- en uitvoerprijzen dan blijkt dat, naar volume gemeten, de in- Advertentie De Auto Onderlinge in Groningen heeft over 1958/195$ gunstige resultaten behaald, maar deze werden merendeels bereikt uit opbrengst van beleggingen en uit een aan zienlijke koerswinst. Zij kunnen niet wor den toegeschreven aan een bijzonder gun stig schadeverloop. Het totale premie inkomen vermeerderde van 6.533.000 tot 6.635.000. Het schadecijfer nam toe van 3.771.000 tot 3.822.000. Het totaal der beleggingen steeg tot 9.346.000 8.169.744). Het voordelig saldo beliep 555.812 410.889) en werd aan het re servefonds toegevoegd waardoor deze re kening steeg tot 2.096.744. De verzeke- ringsmarkt kenmerkt zich nog steeds door een ononderbroken concurrentiestrijd, die vooral in de automobielverzekering soms tot excessen leidt. Verheugend acht het be stuur dat een groeiende samenwerking kan worden geconstateerd tussen de overheid en de.organisaties uit het verzekerings bedrijf. voer, vergeleken bij het laatste kwartaal van 1958, met 10 percent en de uitvoer met 16 percent toenam. Deze cijfers liggen minder ver uiteen wanneer men rekening houdt met een correctie voor incidentele schommelingen. Men komt dan voor de invoer tot een toename van 12 percent en voor de uitvoer van 14 percent. Vergelijkt men de in- en uitvoer in de verslagperiode met die van het vooraf gaande kwartaal, dus met het derde kwartaal van 1959, dan blijkt de invoer naar waarde 323 miljoen of 8.7 percent groter te zijn geweest, terwijl de uitvoer met een toeneming van -f 587 miljoen met 17,6 percent toenam. Houdt men ook hier rekening met de wijziging in het index cijfer der in- en uitvoerprijzen, dan blijkt dat, naar volume gemeten, de invoer in het vierde kwartaal 8.6 percent groter was dan in het derde kwartaal, terwijl het overeenkomstige toenemingspercentage voor de uitvoer 15,3 percent beliep. Ook deze vergelijking leidt dus tot de conclu sie, dat het vierde kwartaal van 1959 wel een uitzonderlijk gunstig kwartaal voor onze handelsbalans is geweest. De ver onderstelling ligt voor de hand. dat, naast een algemene goede gang van zaken, daar bij vooral de reeds in ons vorige kwar taalverslag gesignaleerde grotere land- bouwexporten tegen hogere prijzen, een rol van betekenis hebben gesneeld. Dit doet de vraag rijzen hoe de dekkingsper centages. die zich sedert oktober reeds in geleidelijk dalende lijn bewegen, zich ver der zullen ontwikkelen wanneer de land- bouwexporten. die in het najaar altijd een grote rol plegen te spelen, in het voorjaar gaan teruglopen, hetgeen een volkomen normaal verschijnsel zou zijn. De toeneming in waarde van het totale handelsverkeer kwam over 1959 als geheel bezien niet alleen nog hoger te liggen dan over de eerste negen maanden het geval was geweest (10 percent i.o.v. 9 percent) maar daarnaast zorgde dat kwartaal er ook nog voor dat het neeatieve saldo van de handelsbalans f 279 miljoen laeer kwam te liggen dan het negatieve saldo over het iaar 1958 had bedragen (1951 1.549 en 1959 1.270 miljoen). Het dekkingspercentage waarbij dit fraaie jaarresultaat bereikt werd. bedroeg 92 percent, tegen 89 in 1958 en 75 in het ongunstige jaar 1957. Alleen in 1952 was het dekkingspercentage nog hoger. In de vergadering van het Produktschap margarine, vetten en oliën zijn de resul taten van de tariefonderhandelingen orer de produkten, voorkomende op lijst G van het EEG-verdrag, besproken. De secre taris, de heer A. Pierhagen, noemde die resultaten in vele opzichten teleurstellend. Toch is er wel bereikt wat van Neder landse zijde bereikt kon worden. Neder land was het enige land welks overheid zich heeft gesteld achter de adviezen van het bedrijfsleven. Voor de. Nederlandse bedrijven in de door het produktschap bestreken sectoren zullen de kosten ten gevolge van ver hogingen der „lijst G-tarieven" in de eind fase van de EEG met vijf zes miljoen gulden per jaar stijgen. Vooral het tarief op palmolie, dat voor Nederland van nul op negen percent gebracht wordt, is daar aan debet. In een nota van het produktschap over dit onderwerp wordt als lichtpunt ge noemd, dat de tarieven voor walvistraan en palmolie nog bij de komende GATT- onderhandelingen ter sprake kunnen ko men, hetgeen wellicht nog een mogelijk heid tot verlaging biedt. In de nota wordt de Nederlandse onderhandelaars lof toe gezwaaid voor hun vasthoudendheid, die er onder andere toe leidde dat met name in de veredelingsector ernstige gevaren konden worden afgewend. De gunstige berichten over het Ameri kaanse bedrijfsleven zijn daarbij geheel zonder effect gebleven. Het zijn daaren tegen de minder gunstige verwachtingen voor de tweede helft van 1960, die hun in vloed deden gelden en waarbij natuurlijk kan worden gewezen op het feit dat in het koerspeil van de Amerikaanse shares zeer gunstige verwachtingen waren verdiscon teerd. Het indexcijfer voor industriële aan delen dat in verband met de gebrekki- ge samenstelling overigens een weinig be trouwbaar beeld van de werkelijkheid geeft is van zijn hoogste stand voor dit jaar (685.47) deze week tot even boven 600 gedaald, ondanks het grotere bedrag dat over 1959 aan dividend is uitgekeerd, on danks de hernieuwde activiteit in de ko perindustrie en de prijsstijging van het produkt, ondanks de vrede in de staalnij- verheid en de gedeeltelijke sanering van de staatsfinanciën. Tekenen van kentering Volle aandacht werd echter geschonken aan de geleidelijke toeneming van de voor raden, de daling van de staalprijzen, de verscherpte Europese concurrentie en de ontwikkeling in de wereldpolitiek, welke laatste lange tijd door de beurzen werd verwaarloosd. Tezamen met de komende presidentsverkiezing achtte men in Wall Street thans voldoende factoren aanwezig om aandelen met een laag rendement te gen obligaties met een hoger rendement te verwisselen. Zelfs het rampjaar 1929 werd hier en daar ten tonele gevoerd, hoe wel de conjunctuur toen op een heel wat wankeler basis berustte dan thans, al was het alleen maar omdat toen de speculatie ve transacties op de beurs slechts door 15 percent eigen geld moesten worden ge dekt, terwijl daarvoor thans 80 percent no dig is. Afgezien van de vraag in hoeverre men in 1959 en de .eerste dagen van 1960 het koerspeil te New York te hoog had opge dreven, was het in het begin van deze week toch wel duidelijk, dat de baissiers hun staart geducht roerden en de kans op een koersherstel groter werd. Dit is dan ook in de tweede helft van de week gekomen, toen baissiers tot dekking overgingen en de gunstige berichten uit het bedrijfsleven weer invloed begonnen uit te oefenen. Krachtig herstel na scherpe daling Op de Amsterdamse beurs zijn de koers fluctuaties deze week nog veel scherper geweest dan in New York. Ten slotte wordt de koers van deze fondsen door vraag en aanbod bepaald en als, ook bij uiterst ge ring aanbod, de vraag ontbreekt, komen eerst tegen veel lagere koersen kopers in de markt. Zo zag men deze week ook Ne derlandse aandelen, die niet buitensporig hoog noteerden, en goede dividendbeta lers zijn, soms vijf tot tien punten op één dag dalen bij een omzet van slechts enkele stukken. Bij de zwaardere aandelen wa ren de koersverliezen nog veel groter, zo dat bij voorbeeld aandelen Philips en Uni lever beneden 700 percent, AKU tot even boven 400 en Koninklijke tot 150 gulden terugvielen. Ook Hoogovens, Nederlandse Aagtedijk 17 te Tanga. Aagtekerk 18 v. Mombasa n. Aden. Aardijk 18 820 m. w.z.w. Fayal n. Miami. Abida 20 te Baltimore verwacht. Acila 27 te Fremantle verwacht. Acmaea pass. 18 St. Vincent n. Turku. Aegis 19 te Curagao. Alcor 18 te Antwerpen. Aldabi 18 te Rio de Janeiro verwacht v. Santos. Algol 19 te Port Elisabeth verwacht v. Kaapstad. Alioth pass. 19 Key West n. Baltimore. Almkerk 18 te Le Havre v. Rotterdam. Alphacca 18 50 m. o. Dondrahead n. Madras. Alpherat 18 270 m. z w. Lissabon n. Antwerpen. Alwaki 18 te Genua v. Marseille. Ameland 18 v. Pto. Miranda n. Curacao. Ammon 17 270 m. n.n.o. Fayal n. Guadeloupe. Amstelkroon 18 215 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Amstelsluis 18 620 m. z. Guam n. Sydney. Amstelvaart 18 240 m. z.o. H'kong n. Kaohsiung. Annenkerk 17 te Hamburg. Area 18 350 m. w. Barbados n. Dakar. Arendskerk 18 v. Port Said n. Genua. Ares 19 te Talcahuano. Argos 18 95 m. oai.o. Kreta n. Antwerpen. Arnedijk 18 300 m. z.w. Ouessant n. New Orleans Attis 18 v. Georgetown n. Mackenzie. Atys 19 te Curagao verwacht. Axeldijk 17 v. Le Havre n. Antwerpen. Baarn 18 te Emden v. IJmuiden. Bantam 18 85 m. z. Kreta n. Port Said. Batu 18 v. Tandjong Priok, 19 te Pladju. Bengalen 18 v. Kuwait n. Basrah. Blitar 18 ten anker op Shatt Al Arab. Boissevain 19 te Durban. Breda 18 v. La Guaira, 19 te Puerto Cabello. Bussum 18 570 m. z.w. Flores n. Europa. Caltex Arnhem 18 292 m. o.n.o. Aden n. Suez. Caltex Delfzijl 18 te Brunsbtittel verwacht. Caltex Gorinche 18 te Brunsbüttel v. Fredericia. Caltex Leiden 18 148 m. z. Sokotra n. Abadan. Caltex Nederland 18 90 m. n.o. Aden n. Djeddah Caltex The Hague 18 v. Port Said n. Antwerpen. Caltex Utrecht 19 te Cochin n. Bahrein. De Eerens pass. 18 Little Quoin n. Doha. Camerounkust 19 dw. Finisterre n. Freetown. Camitia 18 305 m. z.o. Port Sudan n. Curacao. Castor pass. 18 Kp. De Fer n. Piraeus. Ceronia 18 te Suva. Cinulia 18 500 m. n.w. Finisterre n. Rotterdam. Clavella 24 te Curacao verwacht Cleodora 19 te Geelong verwacht.! igo Cradle of Liberty 18 500 m. z. K. Race n. P. Said. Congo 18 te Antwerpen n. Amsterdam. Crania 22 te Durban verwacht. Diemerdijk 18 te Londen v. Rotterdam. Diloma 24 te Curacao verwacht. Dinteldijk 18 te Londen. Dongedijk 20 te Los Angeles verw. v. Cristobal. Friesland KRL 13 te San Francisco. Hathor 18 v. Piraeus n. Tunis. Hector 18 v. Ganoia n. Rotterdam. Heelsum 18 250 m. n.n.w. Finisterre n. Peru. Helena 18 v. Paramaribo n. Puerto Ordaz. Hera 18 865 m. n. San Juan n. San Juna. Hersilia 18 40 m. z.w. IJmuiden v. Puerto Ordaz. Hispania pass. 18 Oporto n. Alexandrië. Holendrecht 18 280 m. W.n.w. Fr'town n. Luanda. Isis 17 v. Petitgoave n. Philadelphia. Ittersum 17 te Brownsville. Ivoorkust 18 v. Dakar n. Freetown. Japara 13 v. Suez n. Port Said. Jason 18 950 m. w.z.w. Azoren n. Europa. Kaap Hoorn 18 450 m. z. Kp. Palmas n. Luanda. Kalydon 20 in Suezkanaal verw. n. Landsend. Kara 24 in Suezkanaal verw n. Mrna Al Ahmadi. Katelysia 18 24 m. z.z.o. Wight n. Sidon. Keizerswaard 18 v. Rio Grande n. Belem. Kelletia 29 te Buenos Aires verwacht. Kellia 18 v. Bostan n. Punta Cardon. Kennemerland 18 v. Itajai n. Paranagua. Kermia 18 te Berre verwacht. Kertosono 19 t.e Djakarta verwacht v. Panarukan. Khasiella 20 te Curacao verwacht. Koningswaard 19 te Punta Cardon Koratia 18 300 m. o. Azoren n. Curacao. Korendijk 18 320 m. w. Scillys n. New York. Korovina 18 240 m. n.o. Rio Grande n. Orinocoriv. Kopionella 18 te Rotterdam. Kosicia 18 400 m. n o. Guadeloupe n. Rotterdam. Kreeft 19 te Rotterdam. Kabel, Scholtens Meel en dergelijke aan delen verloren op één dag tientallen, per centen. Totdat donderdag de wind plotse ling draaide en op de Amsterdamse beurs een omgekeerde beweging ontstond die de koersen even snel deed stijgen als ze in het begin van de week waren gedaald. Evenmin als het zin had voor de motive ring van de jongste scherpe koersdaling naar concrete conjunctuurgegevens te zoeken, evenmin houden deze met het koersherstel van de laatste dagen ver band. Beide koersbewegingen hebben gro tendeels een technisch karakter. Vast staat, dat de aandelenmarkt de laatste weken en vooral gedurende de eerste da gen van deze week, een saneringsproces heeft doorgemaakt, dat zwakke houders uit de markt heeft doen verdwijnen, en de fondsen heeft doen overgaan in handen van hén, die over een langere adem be schikken. Tekenen van vertrouwen Zowel voor Wall Street als Amsterdam zal het goed zijn. dat een periode van rust en bezinning intreedt, waarin men noch door een zwarte, noch door een roze bril, maar met het blote oog de enige juiste waarneming de economische situatie en de positie van de ondernemingen be kijkt, waarbij men dan en zeker wat ons land aangaat tot de ontdekking zal komen, dat er geen reden is om in eco nomische zin aan de toekomst te wanho pen. De jongste initiatieven van Hoog ovens en de daartoe aangekondigde uit breiding van het kapitaal, evenals trou wens het geprojecteerde staalconcern in Rozenburg zijn bemoedigende aanwijzi- gingen voor het vertrouwen, dat de cap tains of industry in de toekomst van ons land bezitten. Kryptos 18 te Rotterdam. Kyltx 20 te Aden verwacht. Laurenskerk 18 100 m. o.n.o. Aden n. KarachL Leiderkerk 18 90 m. w. Oran n. Beyrouth. Leopoldskerk pass. 18 K. St. Vincent n. Beyrouth. Liberty Bell 18 v. Rastanura n. Bombay. Limburg pass. 18 Minicoy n. Penang. Loenerkerk 19 te Port Sudan. Loosdrecht 19 te Rastanura. Loppersum 18 450 m. n.w. Flores Az. n. Le Havre. Maashaven pass. 18 Dungeness n. Rotterdam. Maaskerk 18 190 m. w.n.w. Minicoy n. Aden. Maaslloyd 20 te New Orleans verw. v. Cristobal. Mataram verm. 20 v. Rotterdam n. Marseille. Maureen 18 450 m. w.n.w. Azoren n. Bayonne. Memnon 18 v. Aruba n. La Guaira. Merwede 18 30 m. z.o. Monrovia n. Freetown. Merseylloyd 18 v. Antwerpen n. Hamburg. Mitra 28 te Stanlow verwacht. Modjokerto 19 te Singapore. Moordrecht 18 600 m. w. Finist. n. Isle of Grain. Munttoren 18 65 m. z.w. Flores n. Curacao. Musi 18 v. Cocos eil. n. Singapore. Musilloyd 18 ten anker Muntokbank. My lady 18 100 m. z.w. Dakar n. Tabou. Naess Lion 18 200 m. w. Cyprus n. Banias. Neder-Eems 18 te Hamburg. Neder-Elbe 18 v. Colombo te Alleppev verwacht. Neder-Weser 18 v. Bremerhaven n. Houston. Neverita 26 te Rotterdam verwacht. Oberon 18 285 m. w.z.w. Ouessant n. Londen. Oldekerk 18 460 m. w. Minicoy n. Aden. Oranjestad 18 te Paramaribo ver. v. Trinidad. Ouwerkerk 18 te Lourenco Marques n. Beira. Overijsel 18 te Newcastle. Papendrecht 18 114 m. z.w. Brest n. Novorossisk. Parkhaven 18 v. Las Palmas n. Antwerpen. Pendrecht pass. 18 Gibraltar. Peperkust 18 v. Capecoast n. Lagos. Philidora 21 in Suezkanaal verwacht n. Mena. Phillne 18 70 m. n.o. Algiers n. Thameshaven. Philippia 19 te Suez Prins der Nederlanden 18 280 m. n.o. Pt. of Spain naar Madeira. Prinses Irene 18 v. Antwerpen n. Plymouth. Prins Casimir 18 90 m. n.w. Malta n Tel Aviv. Prins Will. v. Or. 18 915 m. w. Scillys n. Le Havre. Pr. Fred. Hendr. 18 90 m. z.w. Ouessant n. Spanje. Purmerend 18 700 m. z.w. Azoren n. Curacao. Pygmalion 18 te Amsterdam n. Rotterdam. Radja pass. 18 St. Vincent n. Port Said. Roepat 18 190 m. w.n.w. Kp. St. Vine n. Halifax. Hondo 18 v. Marseille, 19 te Barcelona. Rijndam 18 v. New York n. Halifax. Rijnkerk pass. 18 Cartagena n. Marseille. Ruys 18 v. Moji n. Okinawa. Schelpwijk 18 te Cabimas verwacht. Schie pass. 18 Kp. Malea n. Malta. Senegalkust 18 140 m. n.o. L. Palm. n. Freetown. Siberoet 19 te Pt. Swettenham verw v. Malakka. Sibigo 19 te Sandakan. Sloterdijk 19 te Antwerpen. Solon 18 te Savannah verwacht. Sommelsdijk 18 640 m. w. Scitlys n. Antwerpen. Stad Alkmaar 18 150 m. z. Dakar n. London. Stad Amsterdam 18 v. Freetown n. Beira. Stad Arnhem 19 te Port Elisabeth. Stad Dordrecht 19 te Sluiskil verwacht. Stad Gouda 18 te Emden v. Luanda. Stad Maassluis pass. 18 Ouessant n. Melilla. Stad Rotterdam 18 160 m. z. Dakar n. IJmuiden. Stanvac Adventure 18 130 m. w.n.w. Cochin naar Auckland. Stanvac Lirik 17 v. Bangkok n. Sungeigerong. Stanvac Talangakar 19 te Belawan. Statendam 18 te Cristobal. Statue of Liberty 18 v. Suez n. Bandar Mashur. Straat Johore 18 210 m. w. Kangaroo n. Fremantle. Straat Madura 18 700 m. w. Perth n. Mauritius. Straat Torres 18 v. Kobe n. Hongkong. Sunetta 21 te Yokohama verwacht. Tahama 18 v. Hamburg n. Banias. Talisse 18 v. Marseille n. Santander. Tara 18 v. Antwerpen n. Hamburg. Tarakan 19 te Suez. Taria 19 te Karachi. Tawali 18 200 m. z.o. Sokotra n. Aden. Themis 18 te Curacao verwacht. Tiba 19 v. Las Palmas n. Antwerpen. Tjikampek 18 te Nagoya. Tjimanuk pass. 18 noordpunt Timor n. Auckland. Tjipondok 18 210 m. z.w. Nagasaki n. Moji. Tjisadane 18 te Santos v. Rio de Janeiro. Tjitarum 18 50 m. n. Formosa n. Shanghai. Tomocyclus 19 te Philadelphia verwacht. Triton 19 te Pampatar. Van Heemskerk 17 v. Manilla n. Hongkong. Van Linschoten 18 v Monrovia n. Abidjan. Van Noort 18 dw. Kp. Varella n. Singapore. Van Spilbergen 18 145 m. z.w. Lobito n. Matadi. Van Waerwijck 19 te Napier. Vivipara 19 te Rotterdam verwacht. Vlieland 18 Suez gepasseerd n. Mena. Waal 18 v. Aruba n Maracaibo. Waikelo 18 v. Bahrein, 19 te Ummsaid verwacht. Waingapoe 17 v. Mombasa n. Mogadiscio. Westertoren 18 130 m. o.n.o. Aden n. Suez. Willem Ruys 18 v. Callao n. Balboa. Willemstad 18 te Amsterdam n. Hamburg. Witmarsum 18 te Antwerpen. Woensdrecht 19 te Philadelphia. Wonpjgiri 18 te Shat A1 Arab. Zaankerk 18 te Bangkok. Zonnekerk 18 100 m. n. Dakar n. Kaapstad. KLEINE VAART Alcetas 18 te Rotterdam n. Tunis. Areas 18 35 m. w.n.w. Palermo n. Rotterdam. Bab T 18 v. Northshields n. Rouen. Boreas 18 v. Hamburg n. Amsterdam. Draco 18 v, Malta n. Catania. Elsa 17 v. Lelxous n. Huelva. Flevo 18 te Rotterdam n. Duinkerken. Ilias 17 v. Hamburg n. Bremen. Inspect. Mellema 18 te East-Goodwin n Halden. Joost 17 te Calais v. Requejada. Julia Mary verm. 18 v. Lissabon. Kaap St. Vincent 17 te Gothenburg v. IJmuiden. Looiersgracht 18 te Amsterdam. Lucas Bols 1 18 te Corten n. Santander. Lijnbaansgracht 18 te Antwerpen. Manto 18 te Rotterdam n. Tanger. Marianne 18 30 m. w. Ervs v. Gothenb. n. Rouen. Midas 18 te Aarhus n. Amsterdam. Pavo 16 v. Swansea n Par. Phidias 17 v. Haifa n. Famagustd. Ponza 18 te Sandhammern n. Zanadam. Schippersgracht 18 dw. Mariehamn n Dundee. Twee Gebroeders 17 v. Saloniki n. Istanbul. Westerdok 17 te Boston verwacht v. Rotterdam. SLEEPVAART Gele Zee 18 v. Rouaan te Maassluis. Hudson 10 v. Curacao n. Galveston. NoOrdzec 17 v. Rotterdam n. Sunderland. Stentor 16 te Newport. Witte Zee 17 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Algemeen Indexcijfers J053 100 1959 t •v 'r j 1958 SEH jfnamj j j s o n 6 Deze week werden de produktie- cijfers van de industrie over decembei bekendgemaakt. Het resultaat viel best mee: een staging van 12 percent ten opzichte van rind 1958. Het is nu ook mogelijk het jaar 1959 te vergelijken met het jaar 1958: dan komt er een vooruitgang van 9 percent voor de dag n 1958 daarentegen bleef de produktir >p hetzelfde niveau van 1957. staan Het komt er dus op neer dal de pro- luktie in de industrie in 1959 gemid- leid 37 percent hoger lag dan in 1953 Tegen het eind van 1959 lag het index- iijfer al weer boven het gemiddelde, letgcen dus een kleine belofte is voor 'it jaar. Van de afzonderlijke takken zien wij 1959 ten opzichte van 1958 een oroduktiestijging van 7 percent bij de sector bouwmaterialen en aardewerk, van 13 percent bij de leder- en rubber- nijverheid, van 2.5 percent bij de mijn bouw en van 12 percent bij de papier industrie. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde maandag j.l. cijfers waaruit bleek dat de handelsbalans zich in januari minder gunstig heeft ontwikkeld. De uitvoer is verge leken met januari 1959 gedaald van 1102 tot 1086 miljoen, dus met 1'/». Dit is nog wel geen ramp maar het cijfer illustreert, dat het niet gemakkelijk is de uitvoer op te schroeven. De invoer is opgelopen van 1153 miljoen in januari 1959 tot 1341 mil joen in januari 1960, dus met 16'/». Een stijging lag in de lijn der verwachting, omdat de investeringen en de voor- raadvorming van de ondernemers toe nemen. Gaat ook de consumptie op lopen, als de loonsverhogingen tot meer groepen wordt uitgebreid, dan zal de invoer nog meer stijgen. Het resultaat van de dalende uitvoer en de stijgende invoer is natuurlijk, iat de dekking van invoer door uit roer is teruggelopen en wel tot 81'/» ?gen 91 in december 1959. Koerswaarde (BEOKSVANAHSm WA H a and ele n 2' 21 Ik 22 70 11 11 1 k 2 ord SN r- s, TOTAAL IRTEIRAT. CIRCERRS •ARIEL 1 IRIISTti UCRELETL 1 VtlflIIRIWSWU i i i-r r j i i a d FHtrl 19S9 i f a j 1960 -'J-"»"*" TkutL uso UflO iisn Invoer 1300 1 200 1150 1100 «0 t 1 1 S V fl ff 9 [t 1000 1959 1 1900 Uitvoer f_ J 1 1 I I» j j 1 S 0 s d j De daling van de beurskoersen in januari heeft er voor gezorgd, dat de totale koerswaarde van alle op de Am sterdamse beurs genoteerde aandelen terugliep van 26.968 miljoen (30 dec.) tot 25.892 miljoen (29 jan.). De ge middelde koers zakte van 504 naar 481 De grootste klap kreeg de groep „Internationale concerns": de koers waarde daalde van 19.153 miljoen naar 18.479 miljoen. Maar ook de sector „Handel, industrie en diversen" viel met circa 300 miljoen terug tot f 4642 miljoen. Globaal genomen kunnen wij zeg gen, dat de regelmatige koersdaling in New York uiteindelijk het vertrouwen van de Nederlandse beleggers onder mijnt, waardoor de kooplust sterk in krimpt. Daarnaast speelt ook nog een rol, dat het rendement op aandelen onder het rendement op obligaties is komen te liggen. Internationale waarden „willig" Bij een rustige doch regelmatige handel waren de internationale waarden gisteren „willig". De koersverbetering, ten opzichte van de vorige slotprijs, beliep 20 tot 40 punten. De „draai" van een flauwe naar een vaste markt werd gisteren in ruime mate voortgezet. De vraag was te groot om hieraan op normale wijze te kunnen voldoen. Dekkingsaankopen droegen tot de forse koersstijgingen van de internationale waarden bij. De markt sloot op vrijwel het hoogste punt van de dag. Ook de scheepvaartwaarden lagen zeer vast in de markt bij een kalme handel. Boeke Huidekoper kwam van 145 op 162, Figée steeg van 173 tot I8OV2, Spaarne- stad daalde 2 punten tot 433. VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 17 februari 129 80 (18.6*/#) 267 (62.2%) 82 (19.2%) 18 februari 431 328 (76.1*/.) 50 (11.6%) 53 (12.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U455—475 Kon. Olie 155157 Philips 744—768 Unilever 740—768 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2detijdv. Slct A.K.U460—469 461 Kon. Olie155.60—156.00 155.60 Philips 750—760 751 Unilever 745—760 748 Hoogovens 768775 770 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. RUSTIG, VERDEELD Na de grote deining van gisteren is de beurs in een wat kalmer vaarwater ge komen. Het voortgezette koersherstel in Wall Street heeft de koersen van de inter nationale aandelen gisteravond nog wat verder omhooggejaagd. vooral van Philips en Unilever, die beide op 768 kwamen. Vanmorgen ging men echter bezadigder te werk. De zeer vaste stemming van gis teren heeft winstnemingen uitgelokt en ofschoon van buitenlandse zijde nog een flinke belangstelling bestond brokkelde het koerspeil bij toenemend aanbod ge leidelijk af. Het naderend weekeinde wierp zijn schaduw vooruit. Vanmiddag bij opening was de handel aanmerkelijk rustiger dan gisteren. De tendens was met betrekkelijk kleine afwijkingen enigszins onregelmatig. Hoogovens werden in open hoek verhan deld en moesten 10 15 punten afstaan. A.K.U. zette 6 punten lager in. Philips opende 4 punten hoger terwijl Unilever prijshoudend was. Koninklijke Olie even eens en 50 cent beneden New York. Scheepvaart ligt verdeeld. Nationale Handelsbank verloor 7 punten. Staatsfondsen goed prijshoudend. Vorige Advleskoeri slotkoers heden 13.45 U Amsterd. Bank 326 323 Ned. Handel Mij. 252 253 Rotterd. Bank 290 285 Twentsche Bank. 272 275 A.K.U 464 460 - Albert Heijn 370 Amstel Bier 490 490 Billiton Mij. II 356 S50 Bols 481 485 Bührmann Papier 438 430 Deli-Mij 183. 182 öordtsche Olie 723 720 Fokker 301 320 500 500 Hoogenbosch Sch. 225 227 795 786 H.V.A 160 158 384 385 Ketien 385 385 KLM 107.— 107.— Kon. Ned. Zout 650 Kon. Olie 155.70 155.30 Müller Nat. Bezit 368 365 Nederl. Ford 375 375 Ned. Gist. en Sp. 305 305 Ned. Kabelfabr... 420 420 Dhilips Gem. Bez. 745 750 Dhilips Pref 280 280 A'dam Rubber 124* 125 Sikkens Lak 570 Stokvis RS 217 217 Thomassen Dr. 630 Unilever 744 747 Van Berkei's Pat. 281 282 Van Gelder Pap 248 242 Van der Heem 22C Ver. Machinefabr. 227 227 Wessanen 272 270 Wilton Feijenoord 212 215 7wanenberg-Org. 520 189. 190.— 216. 217. TJnitas 490.— 500. Ver. Bezit v. 1894 111. 112. HAL 168 167K K NSM 183 181* N. Scheepv. Unie 155 151 Ommeren v 247 247 Stoomv Mij. Ned 164 163 Anaconda 59 59* Kennecott Conner 88* 89* Aluminium Ltd 82 H 32* Bethlehem Steel.. 4R*4 49 U.S Steel 85* 87 BeDuhlic Steel 65 66* American Motors 73* 74* General Motors.. 47 49 Cities Service.... 44 S 44* Shell Oil 72 73 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Banki Voortgezet herstel Ondanks de druk van winstneming tegen eind beurs, als gevolg waarvan de eerder bereikte hogtepunten meest weer moesten worden verlaten, zijn er op de Newyorkse beurs in het algemeen goede koerswinsten geboekt. Reeds twee dagen duurt nu de uitbreiding van het volume en de stijging van de prijzen aan. en de makelaars be ginnen tc geloven dat het algemeen herstel, waarop zij sinds nieuwjaar hopen, nu be gonnen is. De elektronische waarden boekten als groep de beste winsten, IBM en Zenith liepen ongeveer 2 dollar op. Republic en Youngstown wonnen ongeveer 1* dollar. Door een stijging van 3 dollar voor Du Pont, een van 2 voor Allied Chemical en een van ruim 1 dollar voor Union Carbide liep het indusrieel gemiddelde van deze „blue chips" enigszins op. De totale omzet was 3.800.000 aandelen. Van een totaal van 1.221 verhandelde fondsen sloten 802 hoger en 212 lager. Het industriegemiddelde kwam van 613,55 op 622,19, dat van spoor wegen van 148,42 op 149.69 en dat van openbare nutsbedrijven van 85,36 op 85,58. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13