KUHLING PRIJZEN FESTIVAL Bewolkt en minder koud AP0LL0HAL „Veiligheid rond Lauwerszee wordt niet verwaarloosd" Naaimachine kopen en NAAR SCHAAP LOPEN VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 2 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 AMSTERDAM DO. 18 t/m ZO. 28 FEBRUARI 1960 Minister Korthals in Tweede Kamer: Dijkverhoging niet minderwaardig Burgemeester terug, wethouders weg Prijsstop brood voor enige gemeenten Prof. mr. A. W. Hamming overleden Export van Nieuw-Guinea verder gedaald di/iect 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO'* ieritttfeeh fit.' Amsterdam is boos op Tweede Kamerlid Mr. C. Blankevoort deken Haarlemse advocaten „Studentenflats zijn een mislukking" Vliegveld Zd.-Limburg gaat uitbreiden G.A.O. bollenbedrijf goedgekeurd Tien jaar gemeentelijke sociale werkvoorziening S 31 r Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) „Ik kan niet aanvaarden", aldus verklaarde minister Korthals gisteren met nadruk in de Tweede Kamer, „dat men mü ten aanzien van de Lauwerszee-kwestie ver onachtzaming van de veiligheid aanwryft". Dat was de enige bewogenheid in z\jn rede van drie uur. „Ten onrechte", zei de minister, „wordt afzien van afsluiting van de Lauwerszee gelijkgesteld met verwaarlozing van de veiligheidsaspecten. Veilig heid kan ook door verhoging van de oude dijken worden gewaarborgd. Die methode wordt overal elders in het land gevolgd en daar is nooit aanmerking op gemaakt. Dijkverhoging mag niet als minderwaardig worden beschouwd". Met stemverheffing maakte minister Korthals bezwaar tegen het wekken van de indruk dat het de regering geen ernst zou zijn met de aanpak van het Lauwerszeeprobleem. „Ik voel mijn verantwoordelijkheid voor de veiligheid zeer zwaar", zei hij, „en aan de ernst van mijn bedoelingen mag men dan ook niet twijfelen". De kosten van de verbetering van de wa terstaatkundige toestand rond de Lau werszee zullen niet alleen door het rijk worden gedragen. In oktober is van de pro vincie Friesland een voorstel gevraagd omtrent haar bijdrage in de kosten, maar daarop is nog geen antwoord ontvangen. Er is ook nog geen overeenstemming over het beheer van de boezem die na afsluiting van de Lauwerszee zou ontstaan. Aan de provincie Groningen zal dezer dagen even eens een brief worden gezonden omtrent een bijdrage in de kosten. Gezien de passieve houding van de P.v.d.A.-fractie omtrent de Lauwerszee- affaire voor september 1959. begreep mi nister Korthals niet waarom uitstel van de beslissing met enkele maanden thans niet mogelijk zou zijn. Bij de replieken zei de heer De Ruiter (C.H.U.) dat in 1955 bij de behandeling van de begroting van Ver keer en Waterstaat niemand van de P.v.d.A.-leden de Lauwerszee zelfs maar had genoemd. E-wegen. Van de noodzaak van de aanleg of ver snelde verbetering van de internationale E-wegen voor het autoverkeer, ook in ver band met de positie van onze zeehavens, zei minister Korthals overtuigd te zijn. Hij erkende het belang van deze wegen voor onze nationale economie. De beteke nis van de uitbouw van de weg E-8, de ver binding met Twente, wordt door mij niet laag aangeslagen, aldus de minister, al zal de uitvoering niet mogelijk zijn in gelijk tempo als de weg E-36 naar Oberhausen. In 1961 zullen de trajecten Oberhausen- Wesel en Zevenaar-Emmerik voltooid zijn. Rotterdam is reeds op grote schaal snel bezig met werken voor de Europoort. Er is al voor 100 miljoen gulden aan werken uitgevoerd. Voor de afvoer van de aan gevoerde goederen zal over enige jaren een kanaal en een sluis nodig zijn. Voor het begin van de werkzaamheden aan de sluis, die ruim twee jaar zullen duren, zijn op de begroting gelden uitgetrokken. De minister zei ten volle overtuigd te zijn van het eminente belang van de totstandko ming van Europoort De IJtunnel Tegenover Amsterdam was minister Korthals maar koel. Hij liet doorscheme ren dat de Amsterdammers niet veel hoop kunnen hebben op de bouw van de IJtun nel. Er kan wel op korte termijn een be slissing worden genomen over de ver- keerstunnels die voor Amsterdam van be lang zijn. Eerst zal worden beslist welke tunnel het eerst moet worden gebouwd. Daarna komt aan de orde wanneer met de uitvoering kan worden begonnen. „Am sterdam is natuurlijk vrij, zelf de IJtun nel te bouwen zonder een bijdrage van het rijk als het dat wil, maar dan moet het daarvan alle konsekwenties dragen. Het zal dan ten slotte echter nog de vraag zijn of de tunnelbouw past in het nationale schema van investeringen die mogelijk zijn zonder dat onze economie overspan nen raakt. Amsterdam zou voor de IJtun nel gerechtigd zijn tol te heffen". Zestienhoven Ook voor Rotterdam had de minister een teleurstellende mededeling. Op het vlieg veld Zestienhoven, zei hij, wordt gebruik gemaakt van de normale vliegtuigen in het Europese luchtverkeer. Er is daarom geen aanleiding tot verlenging van de startbaan over te gaan. Wel zal dit jaar de apparatuur tot stand komen om instru mentlandingen bij slecht zicht mogelijk te maken. De K.L.M. en een aantal Engel se luchtvaartmaatschappijen starten reeds voortdurend van Zestienhoven en binnenkort zal ook Swiss Air een dage lijkse dienst op Rotterdam openen. Het uitgangspunt is altijd geweest, dat Zestien hoven zou dienen voor het lokale Rotter damse luchtverkeer. Beneluxtunnel De plannen voor de bouw van de Bene- lux-tunnel bij Vlaardingen onder de Rot terdamse waterweg met kapitaal van de industrie, zijn in studie genomen. Voor de wens tot onmiddellijke bouw van een brug over het Haringvliet had de minister alle begrip. Als onderdeel van een doorgaande verbinding met Brabant staat de brug echter pas lager op het pro gramma. Tegen tijdelijke tolheffing had de minister op zichzelf geen bezwaar. Er zijn reeds besprekingen gevoerd met het actiecomité over de financiering. Hij hoopt dat de besprekingen een gunstig resultaat zullen hebben. De IJmondhaven De verbetering van de havenmond van IJmuiden zal om technische redenen in de kortst mogelijke tijd moeten worden uit gevoerd. De nodige miljoenen zullen in de volgende jaren dus in ieder geval beschik baar moeten zijn. Aan het Kreekrakplan wordt alle aan dacht besteed. Het moet nog worden be studeerd het een jaar geleden ingedien de plan was slechts een schets die nog niet was uitgewerkt maar er zal zo voort varend mogelijk gehandeld moeten worden. Zeeuwse veren De regering is bereid, aan een tariefs verlaging van de Zeeuwse veren mee te werken, in het vertrouwen dat met Gede puteerde Staten overeenstemming kan worden bereikt over de bijdrage van de provincie. Aan de Raad voor de Waterstaat hoopt de minister spoedig de plannen te kunnen voorleggen voor de nieuwe weg Zwolle- Apeldoorn. De belangen van de -land bouw, de recreatie en het natuurschoon zullen de aandacht hebben, evenals de ad viezen van de belanghebbende instanties. De mogelijkheden zijn een weg ten wes ten van Apeldoorn, eventueel met een ge deeltelijke demping van het Apeldoornse kanaal en een weg ten westen van Beek bergen en ten oosten van Apeldoorn. De stagnatie met de Baanhoeksbrug bij Dordt is teleurstellend. Het is niet verantwoord, op de bestaande pijlers ook nog een verkeersbrug te leggen. Er is niet te ontkomen aan de bouw van een ge heel nieuwe brug. die voorlopig is ont worpen op korte afstand van de bestaan de spoorbrug. De kosten zullen hoger zijn dan oorspronkelijk is geraamd. Alles is erop gericht, vertraging te beperken. In het huidige tempo zal het nog 25 a 30 jaar duren voor alle spoorwegovergan gen van halve afsluitbomen zullen zijn voorzien. Per overweg kost deze beveili ging niet zo veel, maar alles bijeen loopt het in de miljoenen. Het streven van de spoorwegen is gericht op verdubbeling van het tempo. Het reizigers vervoer op de spoorlijn Zwolle-Apeldoorn is destijds gestaakt om dat de exploitatie verlies opleverde. De spoorwegen mogen niet belast blijven met onrendabele lijnen. De publikaties volgens welke de spoorwegen herstel van deze verbinding overwegen, berusten op een misverstand. Dat komt. omdat de Commissaris der Koningin een commis sie heeft gevraagd een onderzoek in te stellen, in welke commissie ook iemand van de spoorwegen zitting heeft. Hieruit mag niet worden afgeleid dat de spoor wegen van mening zijn veranderd. Waterverontreiniging Het is een onjuiste voorstelling van za ken dat er niets aan de waterverontreini ging in ons land zou worden gedaan, zei minister Korthals. Men moet ook niet ver wachten dat een wettelijke regeling iede re waterverontreiniging spoorslags onmo gelijk zal maken. Er is een groeiende ont wikkeling geweest na de oorlog. Vele ge meenten hebben waterzuiveringsinstalla ties gebouwd of zij zijn er mee bezig. Als binnenkort de eerste waterzuiverings installatie te Utrecht gereed is gekomen, kan een aanmerkelijke verbetering van de Utrechtse Vecht worden verwacht. Daar naast zijn maatregelen nodig inzake het industriële afvalwater. Daarvoor komt een wet, die de rijksoverheid bevoegdheden moet geven. Daarnaast zullen de provin cies verordeningen hebben te maken in hoeverre gemeenten en waterschappen een taak zullen hebben in de strijd tegen de waterverontreiniging. De vervuiling van de Rijn baart de groot ste zorg. De internationale Rijncommis sie zal overgaan tot de instelling van een permanent secretariaat, maar overigens kan niet worden geroemd over de vorde ringen van de commissie. Uitvoerige no ta's met Nederlandse wensen zijn bij de commissie ingediend. Het is teleurstellend dat nu wederom is besloten tot een nader onderzoek in een aantal werkgroepen. Een lichtpunt is dat nu ook een werkgroep wordt belast met een onderzoek naar de verzilting van de Rijn. Wat de organische verontreiniging be treft is de zorg kleiner, want Duitsland ge troost zich grote offers om de verontrei niging van de Rijn tegen te gaan. Ook op Nederlands gebied zullen passende voor zieningen moeten worden getroffen. Staatssecretaris Stijkel sprak de ver wachting uit dat Duitsland de rechtsmacht van het internationale hof inzake de uit leg van de akte van Mannheim zal erken nen. Hij hoopte echter dat het niet tot een proces zal komen, maar overeenstemming zal worden bereikt langs de weg van on derhandelingen. Het verlof, dat aan de burgemeester van Oosterland op Schouwen-Duiveland een jaar geleden werd verleend, is be ëindigd. Het verlof is hem indertijd ver leend in verband met een onderzoek door de justitie tegen een ambtenaar ter se cretarie. Daarbij kwam het beleid van de burgemeester in het geding, aldus verne men wij van de provinciale griffie te Mid delburg. De commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. De Casembroot heeft don derdag zelf op het gemeentehuis van Oos terland medegedeeld dat burgemeester S. W. A. Laurense vandaag zijn werkzaam heden zal hervatten. Vijf leden van de Oosterlandse gemeen teraad hebben daarop besloten, als lid van de raad te bedanken, omdat ze, naar zij verklaarden, geen kans zien om met de burgemeester samen te werken. Het zijn twee leden van de C.H.U.-fractie, twee van de P.v.d.A. en een van de V.V.D Drie van hen zijn wethouders. In de staatscourant van donderdag 18 [februari is een beschikking afgekondigd waarbij voor volkswitbrood, volksbruin- ibrood en waterwitbrood voor de gemeen ten Alphen aan de Rijn, Deventer, Mid delburg en Utrecht maximumprijzen wor den bepaald gelijk aan de prijzen van 17 januari 1959. De beschikking treedt in wer king met ingang van 19 februari 1960. De ministers van Economische Zaken en ,van Landbouw en Visserij hebben, even als reeds eerder ten aanzien van de ge meenten Zwolle, Zwollerkerspel en Kam pen, thans ten aanzien van bovengenoem de gemeenten tot deze maatregel moe ten besluiten naar aanleiding van ook al daar op 11 januari ten onrechte toegepas te broodprijsverhogingen. Zoals in het te voren plaats gehad hebbende overleg tus sen de minister van Economische Zaken en de Nederlandse Bakkerijstichting is gesteld hadden deze broodprijsverhogingen ach terwege moeten blijven, aangezien de bakkers in de hier genoemde gemeenten hebben nagelaten in het begin van 1959 een broodprijsverlaging van een cent, die mogelijk was geworden door de toenmali ge daling van de bloemprijzen, tot stand te brengen. Hierbij zij er de aandacht op gevestigd, aldus het ministerie van Economische Za ken, dat het onderzoek naar de broodprij zen thans nog niet is afgesloten. Indien het verdere onderzoek zou uitwijzen, dat ook in andere gemeenten waar op of na 11 januari 1960 ten onrechte prijsverhogin gen zijn toegepast, deze verhogingen in middels niet zijn ongedaan gemaakt, zal ook voor deze gemeenten een prijsstop voor brood onvermijdelijk worden. Op 54-jarige leeftijd is de afgelopen nacht in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden prof. mr. A. W. Hamming, hoogleraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Hamming werd 31 oktober 1905 ge boren in Den Helder, bezocht de Economi sche Hogeschool te Rotterdam, werkte daarna drie jaar in Batavia en studeerde vervolgens rechten aan de rijksuniversi teit in Leiden. Nadat hij zijn studie beëin digd had. werd hij op 24 januari 1935 be noemd bij het ministerie van Economi sche Zaken. In 1946 kwam hij bij de econo mische voorlichtingsdienst, waarvan hij in 1948 directeur werd. In 1949 werd hij be noemd tot hoogleraar te Utrecht. „Manen de cijfers nog tot grote beschei denheid, dit behoeft niet te gelden voor de velen in en buiten dit land. die in de loop der jaren met kracht aan de tot nu toe bereikte resultaten hebben meegewerkt. Er is reden voor enige trots en stellig voor verder vertrouwen". Deze woorden schreef de onderdirecteur van Economische Zaken, drs. L. G. Hoor weg, van de dienst van Economische Za ken in Ned. Nieuw Guinea in de inleiding tot een „beknopt overzicht van het ver loop van de export over de periode 1955 1959", waarin hij moet vaststellen dat „zij, die hun beste krachten wijden aan de win ning van het voornaamste exportprodukt van Ned. Nw. Guinea tot op heden, de aardolie, helaas hun vrees voor verdere achteruitgang tot waarheid hebben zien worden." Wat de overige export betreft en de produktie welke daaraan ten grond slag ligt, lijkt drs. Hoorweg reden aanwe zig te zijn voor optimisme. Dit geluid mag, zegt hij verder, echter nog slechts schuch ter zijn. Voor een vergrote uitvoer uit Ned. Nw. Guinea vestigt hij zijn hoop op de hout- uitvoer en op het nieuw aangeplante pro- dukt de cacao. In 1959 daalde de uitvoer t.o.v. 1958 van rond 275.000 tot 261.000 ton. de waarde ervan respectievelijk van 24.192.000 tot 23.775.000. De voortdu rende daling in produktie en uitvoer van ruwe aardolie werd in dit jaar niet gecom penseerd door de geleidelijke toeneming van de uitvoer der bevolkingsprodukten. Als cijfers van de daling der olieuitvoer geeft het rapport aan: 485.624 ton in 1955 ter waarde van 25.756.000 tot 244.975 ton ter waarde van 13.719.500 in 1959. De uitvoer van bevolkingsprodukten, d.w.z. de uitvoer zonder ruwe aardolie en scrap steeg van 7.162 ton ter waarde van 7.720.000 in '58 tot 13.608 ton ter waarde van 9.673.000 in '59. Het rapport noemt het merkwaardig, dat de kopra-uitvoer in 1958. ondanks de zeer hoge prijzen met meer dan 600 tonnen is gedaald t.o.v. 1958. Advertentie BEVERWIJK Kruisstraat 25 HAARLEM Haarlem ZAANDAM Tel. 12421 Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) B. en W. van Amsterdam zijn zeer ver baasd en in hoge mate teleurgesteld over de uitlatingen van het Amsterdamse V.V.D.-kamerlid Cornelissen, die tijdens het begrotingsdebat over Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer heeft aange drongen op de bouw van de Coentunnel en het opbergen van de IJ-tunnelplannen. De wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, heeft aan die verbazing en teleurstelling uitdrukking gegeven. Hij betreurde het ten zeerste dat de heer Cor nelissen zich heeft gebaseerd op verkeers- statisieken die in strijd zijn met de werke lijkheid en ook met de documentatie die het Amsterdamse gemeentebestuur de Ka merleden reeds in 1958 heeft verstrekt. Hieruit blijkt namelijk duidelijk de ge richtheid van het verkeer over Hem- en IJ-veren op de binnenstad van Amster dam: 69,1 percent van het Hem-pontver- keer en 89 percent van het IJpontverkeer bleek begin- of eindpunt te hebben in de binnenstad. De wethouder was voorts van mening dat het IJ-tunneltracé voor het transitoverkeer Zaanstreek-Amsterdam- Het Gooi een snellere en meer in rechte lijn liggende verbinding biedt dan het tra cé van de Coentunnel. Wethouder Van 't Huil reageerde voorts op een uitlating van de marineleiding over het feit dat de marine het niet eens is met de verplaatsingsplannen van het Marine etablissement in Amsterdam. Het IJtunnel- tracé loopt door de zuidwestelijke hoek van dit etablissement. Aanvankelijk zou de gehele marinenederzetting worden ver plaatst naar een terrein op Zeeburg aan de oostzijde van de stad. Wegens de enorme kosten die met de verplaatsing waren ge moeid heeft de regering later beslist dat door hergroepering van de gebouwen op het huidige etablissement een oplossing moest worden gezocht. Op dit punt is met alle partijen ook met de marine des tijds overeenstemming bereikt. De wet houder veronderstelde dat de marinelei ding zich thans niet kan verenigen met de plannen die de Rijksgebouwendienst voor deze hergroepering heeft gemaakt. Hij vond dit geen zaak voor Amsterdam om zich ongerust over te maken en achtte het een taak van de regering om met de ma rine overleg te plegen. ,.De overeenstem ming over het vrijmaken van zuidweste lijke hoek is er. en de bouw van de tunnel wordt door deze zaak dus niet in gevaar gebracht", aldus mr. Van 't HulL In de donderdagmiddag gehouden ver gadering van de orde van advocaten bij de Haarlemse rechtbank is als opvolger van mr. F. J. D. Thcysse sr. benoemd tot deken mr. C. Blankevoort te Haarlem. Na het overlijden van mr. Theysse trad hij als waarnemend deken op. Mr. Blan kevoort sprak woorden ter nagedachtenis van de overleden deken, die slechts enke le dagen zijn functie heeft vervuld; een groot aantal jaren was hij als advocaat en procureur te Haarlem werkzaam. In de vacature van lid van de raad van toezicht der orde van advocaten werd be noemd mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Feestavond. In de grote zaal van de HKB in de Tempeliersstraat houdt de Haarlemse zwem- en poloclub De Water ratten zaterdagavond de jaarlijkse feest avond Het cabaretgezelschap ..De Pompa dours" zal een amusementsprogramma verzorgen. De Delftse studentenraad heeft de ge beurtenissen, die zich hebben voorgedaan in en om de studentenflats aan de Oud- raadtweg te Delft (het verstoren van nachtrust der omwonenden en het nat- spuiten van politie en brandweerlieden) unaniem afgekeurd. De presidenten van de gezelligheidsverenigingen hebben toe gezegd, dat de hiervoor verantwoordelijke jongelui ernstig zouden worden onderhou den. De raad heeft, aldus heeft zijn president de heer J. J. Slegte verder meegedeeld, bezwaren tegen artikel 82 van het ontwerp Hoger Onderwijswet, waarin wordt ge zegd, dat de studenten niet kunnen worden ingeschakeld bij voorzieningen die voor hun gerief worden getroffen. Onder deze voorzieningen worden o.m. gerekend de bouw van studentenflats. De heer Slegte zei dat er in Delft een goed voorbeeld voorhanden is, dat aan toont waarop handhaving van een derge lijk artikel zal uitlopen. De studentenflats aan de Oudraadtweg zijn gebouwd zonder dat advies gevraagd is van de studenten. Het gevolg is dan ook volgens hem geweest „een volkomen mislukking met betrek king tot het doel van deze flats" de nieuwe ..sterflat" te Leiden voldoet niet aan de eisen, aldus de heer Slegte. De voorzitter van het bestuur der n.v. Luchthaven Zuid-Limburg, de Commissa ris der Koningin dr. F. Houben, heeft be kendgemaakt dat er plannen bestaan tot uitbreiding en verbetering van de accom modatie van het vliegveld Zuid-Limburg. Deze plannen zullen worden verwezenlijkt na goedkeuring van de aandeelhouders, te weten het rijk, de provincie, een aantal Limburgse gemeenten en de Kamers van Koophandel te Heerlen en Maastricht. Vorig jaar heeft de groei van het per sonen- en goederenluchtverkeer op deze luchthaven zich voorspoedig ontwikkeld. Het totaal der overland- en terrein-vluch ten steeg van 7505 in 1957 tot 10649 in 1959. waarin de Rijksluchtvaartschool en de Kon. Luchtmacht een belangrijk aandeel hadden. Het personen-vervoer, in 1958 vrijwel nihil, groeide in het afgelopen jaar tot ruim 4.000. Men verwacht, dat de toeris- tenvluchten, waarmede o.a. de „Euravia" zich dit jaar gaat bezighouden, dit aantal in 1960 sterk zal doen stijgen. Verbetering der vliegveld-accommodatie is daartoe nodig. Op het programma staan uitbreiding der hoofdbaan-verlichting, het bouwen van kantoorrruimten voor de douane, de grondverzórgi'ng, de' luchtver keersbeveiliging en de meteo-dienst, opdat ook een verkeersleiding voor binnenko mende vliegtuigen mogelijk wordt. Voorts is besloten tot het plaatsen van een radiobaken, de bouw van nieuwe gro te hangars, van een materialenbergplaats en een werkplaats ten dienste van de Rijksluchtvaartschool. Euravia Air Transport n.v., die in juli van het vorig jaar werd opgericht, ver kreeg in januari ruime concessies voor vliegbedrijvigheid op alle Nederlandse vliegvelden. Zij wil dit jaar nog beginnen met ,.U>uringvluchten" van het vliegveld Zuid-Limburg naar landen in geheel West- Europa en zal daarvoor samenwerken met reisbureaus en reisverenigingen. Er staan reeds drie Convairs ter beschikking, ter wijl Jater nog eventueel drie Fokker Friendships zullen worden ingezet. Men is reeds bezig met de werving van voor lopig zes volledige vliegtuigbemanningen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft donderdag de nieuwe C.A.O. voor het bloem bollenbedrijf goedgekeurd. De nieuwe lonen zullen op 1 maart van kracht worden. Vakarbeiders zullen dan 80 per week ontvangen, inclusief de huurcompen- satietoeslag. Tot nu toe was hun loon 72,50 exclusief huurcompensatie. Steekpenningen. De Rotterdamse rechtbank heeft een 47-jarige opperwacht meester der rijkspolitie uit Capelle aan de IJsel veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. Op 24 december had hij een man en een vrouw in een auto aangehou den omdat zij zich op een verboden weg bevonden. Hij liet zich voor tien gulden omkopen om geen proces-verbaal op te maken. Adoptieplannen. De Zuidrhodesische minister van Arbeid en Sociale Zaken, Abrahamson, heeft woensdag in Salisbury verklaard dat hij op het ogenblik de toe stand in Nederland en een aantal andere Europese landen bestudeert met het oog op mogelijkheden voor adoptie van kin- Ambassade. Het Nederlands gezant schap te Guatemala is verheven tot de rang van ambassade. Jhr. mr. E. V. E. Teixeira de Mattos, tot dusver buitengewoon ge zant, is benoemd tot buitengewoon ambas sadeur in de republiek Guatemala. Advertentie Feestelijke koopjes In al onze afdelingen o.a. Terlenka marquisette2.75 Terlenka val 2.95 Moderne gordijnstoffen 1.98 Wollen blokdekens, 1-pers.'12.75 Jeugdmatras, 1-pers22.50 Interieurmatras met gar. 1-pers. 49. Wollen Bouclé karpetten 120 x 170 25.— 200 x 275 59.50 Zuiver wollen Smyrna karpetten 200 x 285 145.— 220 x 320 175.— Wollen haarlus en bouclé tapijt, per m2 22.70, 18.90, 16.90, 15.90, 12.90, 11.90, 9.90 8.90 ZIET VOORAL ONZE ETALAGES I Haarlems grootste speciaalzaak in Woningtextiel ANEGANG 27 A TEL. 12610 Tijdens een speciale bijeenkomst in de „Beschutte werkplaats" te Dordrecht if donderdag aandacht besteed aan het tien jarig bestaan van het instituut der ge meentelijke sociale werkvoorziening. Bur gemeester Van der Dussen van Dordrecht memoreerde in zijn begroetingswoord de ontwikkeling van de werkplaats in zijn ge meente, waarna een rondleiding volgde, die de genodigden een indruk gaf wat op dit terrein bereikt is. Aan een koffiemaaltijd, die o.a. werd bijgewoond door het volledige college van B. en W. van Dordrecht, en mr. Van Praag, gedeputeerde van Zuid-Holland, noemde staatssecretaris B. Roolvink de G.S.W.-regeling een tastbaar stuk sociaal verantwoordelijkheidsbesef, waarvan de resultaten hem met ontzag hebben ver vuld. Het gaat om de gehandicapte me demens, en hier ligt een gezamenlijke ver antwoordelijkheid voor overheid, bedrijfs leven en particulier initiatief. De groeien de waardering voor de G.S.W. blijkt uit het groeiende aantal opdrachten van het bedrijfsleven. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden en ten westen van Schot land handhaaft zich een omvangrijk lage drukgebied, waarbinnen afzonderlijke sto ringen voorkomen. Eén ervan koerste van Ierland naar Zuid-Engeland. Wolkenvel den van deze storing begonnen vanmor gen het land binnen te drijven, later ge volgd door hier en daar wat regen of sneeuw. De komende vierentwintig uur blijft de luchtdruk boven de Britse eilan den laag met hogere luchtdruk boven midden-Europa. Daarmee samenhangend wordt de luchtstroming meer zuidweste lijk, waarbij iets minder koude lucht wordt aangevoerd, waarin echter in de nacht de temperatuur in het binnenland nog plaat selijk even beneden het vriespunt kan da len. In de zuidwestelijke luchtstroming komen door de onstabiliteit van de lucht enkele locale buien voor, maar deze wor den afgewisseld door opklaringen. WEERRAPPORTEN Zaterdag 20 februari Zon op 7.48 uur, onder 18.01 uur. Maan op 2.11 uur, onder 11.36 uur. Maanstanden 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 februari Hoog water 8.10 en 20.33 uur. Laag water 3.35 en 16.05 uur. Zaterdag 20 februari Hoog water 9.00 en 21.32 uur. Laag water 4.20 en 16.54 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 1L' tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen w binnen- en buitenland. d Neerslag, laatste 24 uur V H Den Helder geheel bew z 4 0 Ypenburg zwaar bew. z 4 0 Vlissingen zwaar bew zzo 4 0 Eel de geheel bew zo 4 0 De Bilt licht bew zzo 4 0 Twente zwaar bew. ozo 4 0 Eindhoven half bew. z 4 0 Zd Limburg licht bew. z 3 0 Helsinki poolsneeuw n -4 1 Stockholm geheel bew nw -5 0.1 Oslo poolsneeuw no -6 0,1 Kopenhagen mist ono 1 3 Aberdeen zwaar bew. nw -1 2 Londen onbewolkt zzw 6 0,4 Amsterdam licht bew. zzo 4 0 Brussel onbewolkt z 4 0 Luxemburg ij zei zw -1 0,1 Parijs onbewolkt z 3 0 Bordeaux mist zw 6 0 Grenoble regen nw 12 6 Nice geheel bew nnw 15 0 Berlijn licht bew. O 3 0 Frankfort geheel bew no 1 0 München regen zw 0 16 Zürich geheel bew wzw 2 16 Genève geheel bew z 4 22 Locarno motregen windst. 2 4 Wenen motregen wnw 0 Innsbruck mist wnw 0 Rome zwaar bew. z 19 4 Ajaccio geheel bew z 17 0 Madrid geheel bew. zw 15 3 Mallorca licht bew. windst. 20 0 Lissabon licht bew. w 16 4 Belgrado zwaar bew w 0,1 Athene zwaar bew. windst 20 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2