C0URV0ISIER Gillette Burgemeester Cremers installeert het jeugdactiecomité „Doe Open" Ouderwetse viering in Haarlem Koninginnedag en bevrijding Bloemendaalse raad discussieerde over subsidiëring voor kerkebouw Dit is 't Agenda voor Haarlem en de IJmond VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Nieuwe kol I e k t ie dames tassen. - Grote sortering parapluies v a. 8.95. J elsen-Umniden Beverwijk Aanbesteding viaduct in Overveen L. Warmerdam overleden Duurtetoeslag voor deel van gemeentepersoneel sinaasappel citroen vruchtenlimonade Pre-season sale no. 6 CENTRUMCOMlTé ONTVOUWT PLANNEN Busdienst naar station Heemstede-Aerdenhout Twee doden in het verkeer the brandy of Napoleon Historische optocht Bloembollenkuituur Blauwe UIT STAD EN STREEK In één uur 24 bekeuringen Advertentie luxe ledtr waren paraplu's f ESTR. 34-HAARLEM-TEL. 55684 Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert Toonkunstorkest en -kamerkoor. Stadsschouwburg: Zaterdag 20 uur: De Haagse Comedie met „Etude voor één hand". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Aan de Riviera". 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. maandag 14, 19 en 21.15 uur. dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De hel in de stad", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Sluipmoord op rubberzolen", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur. zondag 19 en 21.15 uur en maandag 20.15 uur: „Kat op een heet zinken dak", 18 j. Zondag 14 en 16.15 uur: „De zoon van Lassie", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14. 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur: ..De man die verdwijnen moest". 14 jaar Zondag 11 uur: „Wen die Götter lieben". alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14 30 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „King Creole", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „De muis die brulde", alle leeftijden. Zondag 11 uur „Het laatste paradijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vrijdag, zaterdag en zondag 20 uur: „Dracula", 18 j TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1 Tot 1 maart dagelijks van 1022 uur: Ex positie van tekeningen van Hans Mulder Woning Spaarndanimcrdijk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10 30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Jan van Geem. Vishal: Tot 29 februari dagelijks van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur Expo sitie van leden-beeldende kunstenaars van de Haarlemse Sociëteit TeisterbanL VRIJDAG 19 FEBRUARI dex, 20 uur: „Liefde is mijn beroep". Thalia. 19 30 uur: „The Nun's Story". Cultureel Centrum, 20 uur: Reddings- rilm voor Velser Gemeenschap. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Bijeen komst C.H.U. Raadhuis. 1112 uur: spreekuur wethou der van Financiën. ZATERDAG 20 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Liefde is mijn beroep". Thalia, 19.30 uur: „The Nun's Story". Oud-Katholiek Verenigingsgebouw, 14.30 —17 uur: kinderfeest. Patronaatsgebouw, 20 uur: Velser accor deonvereniging. VRIJDAG 19 FEBRUARI Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Het rijkste meisje ter wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist wunderbar". W.B. Theater, 20 uur: „Diamanten ver mist". Deken Waarestraat 50a, 20 uuf: „Alcoho lics Anonymous". Donderdagmiddag heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in de wachtkamer van het Haarlemse stadhuis de dertien le den van het Haarlemse jeugdactiecomité „Doe Open" geïnstallceerd. De dertien jongens en meisjes, die in Haarlem leiding zullen geven aan de ac tie van de jeugd om geld in te zamelen ten behoeve van het werk onder de vluchte lingen in twee Duitse kampen luisterden geboeid naar een korte toespraak van mr. Cremers, die hij mede in zijn functie van secretaris van de Stichting Zuid Kenne- merland voor de Vluchtelingenhulp uit sprak. Hij zei verheugd te zijn omdat de jongeren de handen ineengeslagen had den teneinde de actie te doen slagen. De cijfers, die het vluchtelingenprobleem il lustreren, noemde de burgemeester angst wekkend: sedert 1945 zijn 40 miljoen men sen op drift geraakt, waarvan er thans nog 20 miljoen niet over een eigen tehuis be schikken. In dit internationaal vluchtelin- genjaar heeft men besloten aan deze toe stand althans voor wat West-Europa be treft een einde te maken. De jeugd in Ne derland moet 600.000 gulden bijeenbren gen. In Haarlem zijn tienduizend sleutel tjes bij scholen „uitgezet" en nog eens tienduizend bij verenigingen die het jeugd werk behartigen. Nadat de burgemeester het goede voor beeld had gegeven door zelf veertig sleu teltjes te kopen, speldde hij ieder van de dertien leden van het jeugdactiecomité twee sleuteltjes op de revers: één het ver trek uit het kamp symboliserend en het ander de komst in een eigen huis. Boven dien overhandigde mr. Cremers ieder van hen een boekje dat de lotgevallen be schrijft van de twee jeugdige vluchtelin- getjes Anita en Sigurds. De installatieplechtigheid werd bijge woond door de heren S. Heijers, directeur van de dienst Lichamelijke Opvoeding, Spprt- er Jeugdzaken, C. P. H. Abbing, waarnemenq hoofd van de afdeling onder wijs en A. van Moocki ambtenaar voor de Jeugdzaken. Na de installatie heeft onmiddellijk de eerste vergadering van het jeugdcomité plaats gehad. Tot voorzitster van het co mité werd gekozen Anneke Cohen en tot penningmeester Frans Wegman. Het se cretariaat is gevestigd Kleine Houtweg 47. Er zullen nog drie vergaderingen worden gehouden. De eindafrekening heeft op 19 maart plaats. Besloten is allereerst de nog niet actieve scholen en jeugdgroepen te gaan stimuleren. Voorts wil men op da gen, dat salarissen worden uitbetaald een bezoek gaan brengen aan grote Haarlem se bedrijven. De Katholieke Jonge Mid denstandsvereniging gaat een groot dans feest organiseren. Het jeugdactiecomité streeft ernaar in totaal 50.000 sleuteltjes in Haarlem te verkopen. Op donderdag 17 maart zal in het bureau van de Provinciale Waterstaat in Haarlem in het openbaar worden aanbe steed het bouwen van een viaduct met achttien overspanningen over de Prins Mauritslaan, de Julianalaan en de Oranje Nassaulaan in Overveen. Het viaduct is bedoeld voor de kruising van de weste lijke randweg met genoemde lanen. Zoals bekend is, heeft deze week een actie comité nog eens bezwaren tegen de bouw van het viaduct bii de gemeenteraad van Bloemendaal ingediend. Donderdagmorgen omstreeks acht uur is de heer L. Warmerdam, directeur van de melkerij Mariënbosch in Aerdenhout, achter het stuur van zijn auto overleden. De heer Warmerdam had een agent van politie in Aerdenhout gewaarschuwd dat een hond achter zijn kippen aanzat. De agent ging op zijn fiets met de heer War merdam, die in zijn auto reed, mee. Op de Koekoeksweg in Aerdenhout trachtte de agent de bewuste hond te pakken, toen achter hem de auto van de heer Warmer dam de berm inreed en tegen het hek van een villa tot stilstand kwam. De bestuur der bleek tengevolge van een hartaanval te zijn overleden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het te verwachten koninklijk besluit inzake regeling van de toekenning van een duurtetoeslag over het jaar 1959 van f 31,20 per kind waarvoor kindertoelage wordt ge noten, van overeenkomstige toepassing te verklaren voor de leden van het personeel in dienst van de gemeente Haarlem, van wie het salaris niet uitgaat boven 416 per maand of 96 per week. Advertentie Advertentie Uitsluitend ia de maand februari leunt u profi teren van ons Amerikaans systeem van xgn. .voorseizoen-aanbiedingen*. U bebt thans de gelegenheid om uit splinternieuwe collecties enkele nouveauté's te kopen tegen een zeer speciale prijs. Op deze wijze bent in de ge legenheid om op aangename wijze kennis te maken met de laatste voorjaarscreaties van de internationale modecentra en ziet o wat dit jaar mode wordt. Onze 6e aanbieding in deze reeks is een sportieve Tower voor|aarsdeml In dunne waterproof velours v.a. 139.50 Div. tinten o.a. camel, grijs- en beige fantasie. Sportief model met raglan of ingezette mouwen. Alle maten, ook grote! AMSTERDAM Reguliersbree- mitt 21-23 Tel. 37880 Voor de komende feestdagen koninginnedag en bevrijdingsdag heeft het Centrumcomité Koninginnedag in Haarlem weer een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld. Zo komt op 30 april evenals acht jaar geleden een grote groep Limburgers naar de Spaarnestad om met een bonte carnavalsoptocht de feestelijkheden luister bij te zetten. Op de avond van koninginnedag zal in het Krelagehuis met medewerking van orkesten uit Kerkrade en Boskoop een groot Oranjebal worden gehouden. In de Stadsschouwburg voert de Lettter- lievende Vereniging „J. Cremer" op vrijdagavond 29 april het toneelspel „Woutertje Pieterse" van Multatulli in de bewerking van Henk Bakker op. Op de Grote Markt zal weer een groot openluchtbal worden gehouden. Voor be vrijdingsdag (5 mei) staan onder meer op het programma de traditionele zeep kistenrace op de Grote Markt voor jongens van tien tot en met veertien jaar. Voor de meisjes is er een ballonnenwedstrijd. Voorts noemen wij een kinderzang concours op het Proveniershof, een gekostumeerde kinderoptocht en een histo rische optocht ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Vereniging Bloem bollencultuur. 's Avonds zal de Haarlemse bevolking op de Grote Markt een grote bevrijdingstaptoe worden aangeboden waaraan vijf muziekkorpsen en vier drumbands met totaal 700 muzikanten zullen deelnemen. In de Stadsschouwburg zal „J. J. Cremer" een voorstelling geven van „Woutertje Pieterse". welke gratis voor het publiek toegankelijk is. Het bevrijdingsfeest zal worden besloten met een daverend vuurwerk op een terrein achter het openbaar slachthuis in Haarlem-Oost. De N.Z.H.V.M. staat niet afwijzend te genover het denkbeeld een busdienst in te stelle nvoor forensen van Bennebroek en Hillegom naar het station Heemstede-Aer denhout. Dit deelde burgemeester D. van der Hoop van Slochteren donderdagavond in de raadsvergadering mee. De vervoermaatschappij wil echter con crete gegevens hebben over het aantal fo rensen dat van de busdienst gebruik zou maken en welke treinen zij nemen. Aan de hand hiervan kan de maatschappij dan bekijken of de buslijn er komt of niet. Als ze er komt dan is i\et echter alleen een winterdienstregeling, omdat des zomers de forensen meer met de fiets naar het station gaan. De 22-jarige J. Bollen uit Keipen (Lim burg) is op de rijksweg in de gemeente Horn bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongeman kwam bij het op rijden van de rijksweg met zijn motor in botsing met een juist passerende vracht auto, tengevolge waarvan hij op slag dood was. Hij was de oudste zoon uit een gezin met vijf kinderen. In Amsterdam is de 34-jarige mevrouw T. M. Ter StegeDe Groot op het Olym- piaplein door een tram aangereden. Tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis overleed zij aan haar verwondingen. Vol gens ooggetuigen stak mevrouw De Groot, die een hondje aan de lijn hield, onvoor zichtig over. Ook het hondje vond bij het ongeluk de dood. Advertentie Een bijzondere avond? als alleen bet volmaakte goed genoeg ts, schenk dan Aanvullende subsidie. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om de aan het Haarlems speeltuinverbond en de Haarlemse katholieke vereniging voor het gezin over 1959 toegekende subsidies te verhogen, respectievelijk van 53.000 tot 154.750,— en van 33.530,— tot f 34.585.—. De leden van de gemeenteraad van Bloemendaal zijn donderdagmiddag vijf kwar tier in openbare vergadering bijeengeweest voor de behandeling van negen agenda punten. Zij waren het eens met het voorstel van B. en W. om de deelneming aan de gemeenschappelijke regeling betreffende de Volkskredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten met ingang van 1 januari 1961 te beëindigen. Zonder be spreking en zonder stemming werd daartoe besloten. Na afloop van de besprekingen begaven de raadsleden zich naar de kamer van de burgemeester, waar een maquette stond, die een beeld gaf van de toekomstige ontwikkeling van Bloemendaal aan Zee. Architect A. Komter lichtte de plannen toe in een besloten vergadering. Binnenkort komt het plan in een openbare bijeenkomst aan de orde. Leden van het Actie-comité van bewo ners van Willem de Zwijgerlaan en Wal deck Pyrmontlaan hadden zich met een brief tot de gemeenteraad gewend, waarin zij de raad in overweging gaven het zoge naamde „kuipplan" voor de kruising wes telijke randweg met de Julianalaan ter hand te nemen. Aanvankelijk wilden B. en W. de brief aan de orde stellen, maar bur gemeester dr. D. H. Peereboom Voller stel de voor de brief in handen van B. en W. te geven voor het uitbrengen van een pre advies. Daartoe werd besloten. Er is overigens al een brief van de Pro vinciale Waterstaat bij het gemeentebestuur Het programma op koninginnedag wordt om 's morgens half acht begonnen met een reveille door de drumband van „BATO". Om acht uur zullen Kunstkring „Apollo", de Haarlemse Politiekapel en „Harmonie Haarlem" een muzikale rond gang maken. Eveneens om acht uur zal het Leger des Heils op de Grote Markt koraalmuziek ten gehore brengen. Om negen uur volgt de traditionele aubade door schoolkinderen op de Grote Markt. Om half tien wordt het Limburgs gezel schap op het Haarlems station verwacht. Het zal door Kunstkring Apollo muzikaal worden verwelkomd. Vervolgens vertrek ken de Kerkradenaars om 10.15 uur via het Kennemerplein en de Kruisweg naar de Grote Markt, waar zij door de autori teiten zullen worden ontvangen, 's Mid dags om half drie vertrekt de carnavals optocht van de Oranjekade. De route is als volgt: Wilhelminastraat, Zijlvest, Zijl straat, Grote Markt. Koningstraat, Gier straat, Houtplein, terug door de Grote Houtstraat. Grote Markt. Jansstraat, Jansweg, Parklaan. KenauDark. waar op de „Kattenberg" tussen half vier en vijf mtr de Carnavalszitting wordt gehouden. Daarna gaat de stoet terug naar het stad huis voor de officiële ontvangst door het Haarlemse gemeentebestuur, 's Avonds om acht uur begint in het Krelagehuis het Oranjebal. Medewerking verlenen de Limburgse zanger Frits Rademacher en de zingende zusjes Helma en Selma. Het bal- champêtre op de Grote Markt begint om acht uur. Men zal zich herinneren dat de Lim burgse carnavalsoptocht van acht jaar ge leden een éclatant succes was. Vooral de bijzondere ontvangst van die Haarlem mers die de Limburgers uit hun ramen met allerlei papiersnippers bestrooiden werd door de potsenmakers uit Kerkrade op prijs gesteld. Bevrijdingsdag Op de bevrijdingsdag opent de drumband van BATO wederom de feestelijkheden met een reveille om acht uur. Kunstkring Apollo en de Politiekapel maken vervol gens een muzikale rondgang. Om tien uur beginnen op de Grote Markt de zeep kistenraces en de ballon wedstrijd. Om 's middags een uur komen de deelnemers aan de gekostumeerde kinderoptocht in de Stadsdoelen bijeen. De drumband van BATO. de Enkhuizer drumband en de har monie St. Bavo verzorgen hier de begelei dende muziek. Om half vier vertrekt de historische optocht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Bloem bollencultuur van de Vrijheidsdreef in Heemstede. Langs het Heemsteedse raad huis gaat de stoet vervolgens via Binnen weg. de Dreef, Houtplein, Grote Hout straat, Grote Markt, Jansstraat. Jansweg, Parklaan. Kruisstraat, Barteljorisstraat naar de Grote Markt. Aan deze feestelijke optocht nemen onder meer vier achttien meter lange praalwagens deel, een wagen met de Haarlemse Bloemenmeisjes en ver sierde luxe auto's. De grote Bevrijdingstaptoe op de Grote Markt belooft eveneens een spectaculair schouwspel te worden. Op een gegeven moment zullen alle lichten worden ge doofd en worden de schijnwerpers gericht op de Koningstraat waar een als Duitse soldaten verklede groep mannen de weg trekkende bezetters zullen symboliseren Even later zullen uit de richting van de Zijlstraat een aantal tanks ten tonele ver schijnen die de Canadese bevrijders moe ten voorstellen. Het programma voor de herdenking der gevallenen op 4 mei in de Grote Kerk zal nog nader bekend worden gemaakt Advertentie Er gaat niets boven Blauwe Gillette! Nu is mijn kin wérkelijk glad en behoef ik mij 's avonds niet nog eens te scheren en ik voel mij heerlijk fris en schoon! En voor het beste resultaat: Gillette scheercrème Nieuws in het kort Open jeugdwerk. B. en W. van Haar lem stellen de gemeenteraad voor om aan de commissie Open Jeugdwerk rond de Julianakerk in Haarlem een subsidie toe te kennen voor 1959 en 1960 tot een be drag van veertig percent van de exploi tatiekosten tot een maximum van 800, per jaar. Leuningen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om voor de vervanging van de gemetselde borstwerin gen van de Oosterbrug door stalen leunin gen een krediet van 17.100,— beschikbaar te stellen. Dia-avond. Maandag 22 februari houdt de afdeling Haarlem van het Nederlands Toeristenverbond „Natura" een lichtbeel denavond met gekleurde dia's over het Berner Oberland. Dc avond heeft plaats in restaurant Brinkmann te Haarlem. Humanitas. Op maandag 22 februari speelt het toneelgezelschap van de Haar lemse dienst van Sociale Zaken voor de be jaarden van „Humanitas" in de zaal Tey- lerplein te Haarlem. Opgevoerd wordt het blijspel „Strikt zakelijk". Virusziekten. Volgende week vrijdag avond spreekt de directeur van het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek. pro fessor dr. ir. J. P. H. van der Want, in het Krelagehuis in Haarlem voor enkele af delingen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur over „Enige praktische problemen bij het on derzoek van virusziekten". Ontheffing winkelsluiting. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor gedu rende de dagen 3, 4. 5, 7, 8. 9. 10 en II maart ontheffing te verlenen op de win kelsluitingswet voor de in het Krelage huis te Haarlem te houden achttiende Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. binnengekomen, waarbij tekeningen met bestek en voorwaarden gevoegd zijn voor het maken van een viaduct over de Julia nalaan. Kerkenbouw B. en W. hadden de raad een nota aan geboden over de financiering van bouw van kerken. De burgemeester en wethou der mr. Wildt Me ij boom verklaarden geen principiële bezwaren te hebben tegen financiering, maar zij achtten de tijd nog niet rijp daartoe over te gaan: de wethou ders mej. dr. N o 11 e (K.V.P.) en mr. Hijszeler (Prot. Chr. Groep) wilden wel tot het verlenen van subsidie over gaan. Het resultaat van de besprekingen, waaraan van de zijde van het college drie sprekers(sters) aan het woord kwamen en van de zijde van de raadsleden zes, was dat B. en W. zich zullen beraden welk voorstel zij binnenkort zullen doen. Jhr. Van Lennep (Prot. Chr. Gr.) was van mening, dat tot het verlenen van een subsidie kan worden overgegaan, om dat het gemeentebelang er bij betrokken is. „De overheid steunt het jeugdwerk en maatschappelijk werk en ook de kerk heeft een taak bij deze activiteiten. Daarom is het billijk de kerkenbouw financieel te steunen. De wijze waarop dat moet ge schieden achtte spreker een punt van later orde. Ook de heer F ij e n (K.V.P.) toonde zich voorstander van het verlenen van subsi die: hij noemde dit een plicht tegenover de gemeenschap. De heer Bückmann (V.V.D.) meende dat er onder de huidige omstandigheden redenen zijn de bouw van kerken te sub sidiëren. Volgens spreker dient daarbij de landelijke regeling gevolgd te worden, als die is vastgesteld. Mr. Vliegen (Arbeid) had geen be zwaren als de regeling zo breed mogelijk wordt opgezet. De heer Kapteijn (Arbeid) gaf in overweging eerst de landelijke regeling af te wachten. Als de gemeentebesturen het initiatief nemen tot subsidiëring, dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat het rijk geen regeling maakt. De wethouders mej. dr. N o 11 e en mr. H ij s z e 1 e r verdedigden daarna nog hun standpunt. Burgemeester dr. Peere boom Voller deelde vervolgens mee, dat het maken van een regeling naar aan leiding van het rapport-Sassen over ker kenbouw nog onzeker is en dat er ook rekening gehouden dient te worden met de financiën der gemeente. Zeeweg Mevrouw Fahrenfort-Meuffels (V.V.D.) bracht het uitdunnen van de heesters op de Zeeweg te Overveen ter sprake. „Wandelaars herkennen de Zeeweg haast niet meer. Kan er met het snoeien niet gestopt worden," vroeg zij het college. Wethouder mr. H ij s z e 1 e r en daarna burgemeester Peereboom Voller zet ten uiteen waarom er maatregelen getrof fen moesten worden. „Het is een kwestie van achterstallig onderhoud". Beide spre kers gaven mevrouw Fahrenfort de ver zekering. dat de Zeeweg weer de mooiste weg van Nederland zal worden. Tennisbaan Het voorstel mee te werken aan de aan leg van een tennisbaan in Aerdenhout werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Haarlemse politiemannen hebben don derdagmorgen tussen kwart over zeven en kwart over acht 24 processen verbaal op gemaakt tegen mensen die van het Kenau park door de Rozenstraat in de richting station fietsten. In de Rozenstraat geldt namelijk tijdelijk éénrichtingsverkeer met het oog op rioleringswerkzaamheden. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7