Uitgaan in Haarlem -sitie formule meubelen 9 Twee premières door Amsterdams Ballet Susana y José naar Nederland Nederlands Ballet vraagt hetere huisvesting De zomertentoonstelling van het Rijksmuseum Groningens culturele prijs voor Hendrik de Vries „Los de vang", degelijke documentaire over molens De negen muzen LEZEN EN LATEN LEZEN Maandag aankomst Londens symphonie orkest VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 Ben de Rochemont en Panchita de Péri in „Blue Bird". Van de eerste twee uitvoeringen, die woensdagavond door het Amsterdams Ballet met medewerking van het Kunst- maandorkest onder leiding van Wim de Soet in de hoofdstedelijke Stadsschouw burg werden gegeven, kan de bespreking kort zijn. Johan Verdoner bracht een groot aantal dansers en danseressen op de been, die zich in diverse formaties met wisselende snelheden bij de Variaties op een thema van Haydn door Johannes Brahms over het toneel verplaatsten. Spectaculair daarbij was vooral de schit terende aankleding der menselijke figu ren in wit met goud door Wim Vesseur. die ook een fraai voordoek ontwierp. Wat dit laatste na de expositie onthulde, bleek een saaie aaneenschakeling van citaten, waaraan alleen de soliste Angela Bayley nog zo iets als een persoonlijke draai wist te geven. De choreografie is opgedragen aan Dimitri Romanoff, die vóór de fusie balletmeester bij de Nederlandse Opera was. Misschien is hij er wel blij mee. De enige constructieve elementen, die ik heb kunnen ontdekken, waren de ter versie ring van het toneelbeeld gespannen koor den. Dit ballet was dan ook tamelijk muzi kaal verantwoorde camouflage van een leegte. Het befaamde duet „De blauwe vogel" uit „De schone slaapster" van Marius Pe- tipa op muziek van Tsjaikofsky werd met op ontoereikende beheersing der tech niek steunende bravoure door Ben de Rochemont en Panchita de Péri (als prin ses Florine) voor het voetlicht gebracht. De eerste bevredigende uitvoering van de ze buitengewoon moeilijk te realiseren pa6-de-deux in romantische stijl door twee Nederlandse dansers moet ik nog zien. De tamelijk drukbezochte voorstelling was met een herhaling van de „Mouvements svmphoniques" van Hans van Manen be gonnen waarin Angela Bayley voortva rend de nog niet van haar ziekte herstelde Alexandra van Rhijn verving en werd met de populaire tweede akte van „Het Zwanenmeer" tot het luide kenbaar ge maakte genoegen van de zaalbevolking besloten. Het weerzien van „Glazen muren" door Robert Kaesen, na de landelijke première verleden maand ook reeds in Haarlem vertoond, heeft mijn vertrouwen in het choreografisch talent van deze uit België afkomstige danser versterkt. Het be zwaar blijft bestaan, dat men zich voort durend geprikkeld voelt tot het analyse ren van symblolisch gesuggereerde be doelingen, hetgeen bemoeilijkt wordt door gezochte verwantschappen met beeldende kunst. Maar nogmaals: bij de gedurfde experimenten met expressiemiddelen zijn zowel in de lyrische passages als bij de suggestieve groepsbehandeling zoveel in teressante vondsten gedaan, dat men steeds sterker geboeid raakt naarmate men minder de behoefte tot associaties gevoelt. David Koning Van 1 maart af zal het Spaanse dans ensemble Susana y José na een afwezig heid van twee jaar, weer een tournee in Nederland maken. De Nederlandse tour nee heeft plaats in aansluiting aan de gro te Amerikaaanse tournee, in het kader waarvan onder andere in Zuid-Amerika. de Nederlandse Antillen, Canada en de Verenigde Staten werd opgetreden. In het programma is opgenomen het nieuwe ballet „De Ballade van Carmen en Don José". Dit ballet is geïnspireerd door de Carmengeschiedenis van Prosper Me- rimée. De muziek werd door Antonio Ro- bledo speciaal voor Susana en José ge schreven, waarbij de decors door Max Rohlisberger werden ontworpen. Het pro gramma voor Nederland is hetzelfde als dat op het Edinburgh Festival zal worden getoond. Als begeleiders zijn voor de Ne derlandse tournee geëngageerd de jonge concertpianist René Gerber, de in Neder land zo geliefde guitarist Paco Hernandez en de voor ons land nieuwe flamenco-zan ger Manuel Mairena en de voor de Bal lade van Carmen en Don José noodzake lijke slagwerker Claudio Iseli, plus het technische personeel. Het ensemble zal ruim vijf weken in ons land blijven en onder andere de volgen de steden bezoeken: Den Haag, Amster dam, Rotterdam, Delft, Arnhem, Hilver sum, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Sit- tard en Groningen. De Nederlandse tour nee begint op 1 maart met een galavoor stelling in de Koninklijke Schouwburg te 's Gravenhage. Het Nederlands Ballet heeft aan het col lege van B. en W. van 's-Gravenhage een schrijven gericht, waarin het verzoekt om betere huisvesting. De huidige ruimte is te klein voor het aantal repetities en aange zien de steeds groeiende importantie van het Nederlands Ballet tot gevolg heeft, dat talrijke nationale en internationale figuren op bezoek komen kunnen deze bezoekers er niet behoorlijk worden ontvangen, al dus het schrijven. De zomertentoonstelling van het Rijks museum te Amsterdam zal gewijd zijn aan de Nederlandse drukkunst in de afgelopen vijf eeuwen. Deze expositie zal worden ge organiseerd in nauwe samenwerking tus sen de vier werkgeversorganisaties en de drie werknemersorganisaties in de gra fische industrie en de directie van het Rijksmuseum. Zij zullen worden bijge staan door een comité van deskundigen. De opening van deze zestiende zomerex- positie na 1945 zal in de eerste helft van juni geschieden. De culturele prijs van de provincie Gro ningen voor het jaar 1959 is tijdens een plechtigheid in de Statenzaal van het Pro vinciehuis te Groningen uitgereikt door de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus aan de dichter-schilder-essayist Hendrik de Vries. Deze bekroning vindt haar grond in de overtuiging, dat deze in 1896 te Groningen geboren dichter niet alleen door zijn streekgenoten als een zeer belangrijk ver tegenwoordiger in de poëzie wordt be schouwd, maar ook voor geheel Neder land geldt als een figuur van bijzondere betekenis. Zijn verzenbundel De Nacht (1920) was het eerste in druk verschenen deel van een sindsdien omvangrijk gewor den reeks van poëtische werken. Daartoe behoren onder meer vertalingen, in het bijzonder zijn herscheppingen van Spaan se volksliederen en copla's. Behalve als dichter maakte Hendrik de Vries op let terkundig gebied naam met zijn kritisch werk en vers-technische beschouwingen De commissaris schetste Hendrik de Vries als een originele geest, die reeds meer dan zestig jaar in de Groningse maatschappij heeft geleefd en waarvan vandaag getuigd wordt, dat zijn originali teit bewonderd wordt. Hij wees op de gro te verandering in de beoordeling van het werk van de kunstenaar. Een vorige gene ratie vond de gedichten van Hendrik de Vries maar mal en nu trekken deze aller- wege de belangstelling. ♦,Wij zijn dankbaar dat de originele geest van de dichter Hendrik de Vries in ons midden leeft en wij hopen dat het hem gegeven zal zijn ons nog veel kunstuitin gen te geven, waarmee wij ons niet op ons gemak zullen voelen ten bate van ons al len en tot voorbeeld voor onze jongeren", w i Hendrik de Vries aldus de commissaris der Koningin, die daarna de kunstenaar de prijs overhan digde, alsmede de daarbij behorende pen ning. (Van onze Haagse redacteur) „Los de vang" is de titel van de jongste documentaire van de Nederlandse cineast Otto van Neijenhoff. welke woensdagmid dag in het Haagse Bijoutheater voor het eerst werd vertoond. Zij heeft niet, zoals niet-ingewijden misschien zullen ver moeden, aan het visserijbedrijf gewijd, maar aan de duizend molens welke Ne derland als een kostbare erfenis van het voorgeslacht met tedere zorg behoort te omringen. Vooral voor een kleurenfilm zijn ze na tuurlijk prettige medewerkers. Molens zijn schilderachtige elementen in het meestal door water verlevendigd land schap en hun kop en wieken tekenen zich altijd effectvol af tegen een blauwe of grijzige achtergrond met grillige wolken- spel. Voegt men daar nog aan toe. dat zich om de molens een hele traditie van sym bolen en gebruiken heeft gevormd, dan is het duidelijk dat zo'n film bijna niet kan mislukken. Het is dan ook niet mislukt, in tegendeel, want Van Neijenhoff toont zich een habiel cineast, die niet voor niets een omvangrijk oeuvre op zijn naam heeft staan. In precies achttien minuten toont hij ons een staalkaart van uiterlijk en in nerlijk van molenmodellen, heeft hij ons, tezamen met een korenmolen een rouw stoet laten nakijken, een schuttersfeest en een bruiloft laten bijwonen en ons laten lachen om de slimheid waarmee de mole naars hun bovenkruiers de komst van een ambtelijk inspecterend heer zwijgend aankondigen. De molens blijken als com municatiemiddel net zo snel als de tam tam in Afrika en in elk geval opgewassen tegen de voor deze gelegenheid van stal gehaalde en opgepoetste Rotterdamse stoomtram. Ziedaar nu ons enige be zwaar tegen „Los de vang": het is alle maal mooi van tint, evenwichtig, vriende lijk, degelijk en braaf maar we lachen zo weinig en we worden nooit verrast door een vondst, door een beetje overmoed. Het is goed vakmanschap, maar we hadden gedacht dat het onderwerp voldoende dy namiek bezat om een grotere artistieke gedrevenheid te rechtvaardigen. Otto van Neyenhoff (links) bij een opname voor „Los de vang". Otto van Neijenhoff schreef het scena- tio, fotografeerde, monteerde en regis seerde, Will Hartingsveldt maakte de mu ziek (en speelde een rolletje), Reinier J. Meijer stond aan de camera, Wim Povel sprak de tekst, H. Orta liet de wind bij de beeldovergangen loeien (en zorgde ook voor het overige geluid), Kommer en Haghefilm stelden de studioruimte ter be schikking, Technicolour in Londen belast te zich met de afwerking, de vereniging gen „De Hollandse Molen" en De Zaanse Molen" leverden de kennis-van-zaken en het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen subsidieerde dat alles. Ballet in Eindhoven. De Amerikaanse danser en balletmeester Philip Nasta uit New York, die thans enkele weken in Eindhoven lessen geeft in modern en klas siek ballet, wil de mogelijkheid onder zoeken voor de stichting van n' (beroeps)- opleiding voor klassiek en modern ballet in Eindhoven, waarvan leerlingen uit ge heel Zuid-Nederland profijt zullen kunnen trekken. Philip Nasta bezit de Amerikaan se graad master of arts in dance education en heeft aan de universiteit anthropologic gestudeerd. Lasar Segall. De tentoonstelling van schilderijen van Lasar Segall in het Stede lijk Museum in Amsterdam zal in verband met doorzending van de collectie naar het buitenland niet op 28 maar op 21 fe bruari a.s. gesloten worden, zulks in tegen stelling met reeds eerder gepubliceerde berichten. Stichting Gaudeamus. In verband met zijn drukke werkzaamheden als directeur van de Stichting De Zeeuwse Muziek school te Middelburg, heeft de heer Henk Stam het voorzitterschap van de Stichting Gaudeamus moeten neerleggen. Het nieu we bestuur bestaat thans uit: Ton de Leeuw (Hilversum), voorzitter; W. A. F. Maas (Bilthoven), plaatsvervangend voor zitter en algemeen directeur; mevrouw A. Holt-Loots (Bilthoven), dir. afd. A muziek- podium; Jaap Geraedts (Den Haag), dir. afd. C componisten; Chris Walraven (Nij megen), secretaris-penningmeester. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: Belcampo, Het grote gebeuren; Cald well, Het recht van de sterkste: Christie, Raiiye naar Bagdad; Kerouac., De onderaardscn: Kort- ooms. Mijn kinderen eten turf; Simenon, Maigret en de miljoenenerfenis: Weidman, het vijanue lijke kamp; Zuckmayer, Die Fastnachtsbcichle; Brophy. The king of a rainy; de Vegh, A knot of roots; Barnes, King's fool. Ontwikkelingsboeken: Mitchell, Hypnose: Ban ning., Machten en mensen; van Bemmelen, Ons strafrecht in theorie en praktijk; van den Ee- choudt. Van rups tot vlinder; Mantz, Dokte mag ik?, gerechten voor suikerpatiënten; Springtr, Attic and basement ideas: Gijzels, Wenken voor het construeren; Elektriciteitsleer, dl. f, van Mourik, Elektrotechniek: Jansonius, Groot Ne derlands-Engels woordenboek, supplement (lees zaal); Gomperts, De schok der herkenning: Kelk, Leven van Slauerhoff: Brandt, Reizend achter het heimwee: Smit. Een harp op wielen; Lcu/.lnger, Afrika. Kunst der Negervölker; van Rooy, Ne derlandse kerkbouw op een keerpunt: Schmiat, Die Malerei in Deutschland 1900—1918, Macke, 44 Zeichnungen aus den Skizzenbuch: von Bruc- ken Fock, Een mens van twee werelden; Janke- lévisch, Ravel: Zandstra,, Onbekend Nederland; Barincou, Machiavelli en zijn tijd; Barents, H. P. G Quack, zijn leven en werk; Kossmann, Huy- gens en de muziek. Advertentie *ure# IN VIJFTIG JAREN hebben de boortoestellen voor slecht horenden een geweldige ont wikkeling doorgemaakt.Wij hebben deze ontwikkeling op de voet ge volgd en beschikken over de modernste en meest geperfektion- neerde hoortoestellen, hoorbrillen en oorhangers van de beste fabri katen. Vraagt gratis brochure! KONINGSTRAAT tl HAARLEM TEL 16171 TONEEL Zaterdag 20 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstelling van „Etude voor één hand", geschreven door Peter Shaffer, onder regie van Paul Steenbergen. Medewer king wordt verleend door Myra Ward, Ineke Brinkman, Cas Baas, Frans van der Lingen en Jules Croiset. Zondag 21 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „De Herberg", geschreven door Frits Hoch- walder, onder regie van Joris Diels. Medewerkenden zijn Annet Nieuwen- huyzen, Jan van der Linden, Albert van Dalsum, Gijsbert Tersteeg, Wim van Rooy, Coen Flink en Bob de Lange. Dinsdag 23 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „J.B.", een toneel spel van Archibald MacLeish, onder regie van Robert de Vries. Medewer kenden zijn onder anderen Caro van Eyck, Hans Tiemeijer, Hans Culeman, Anne-Marie Heyligers en Robert de Vries. Woensdag 24 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „J.B." onder regie van Robert de Vries. Woensdag 24 februari, Minerva-theater, 14 uur: Het Westduits tourneetheater „Das Schauspiel" speelt „Wallensteins Tod" onder auspiciën van W.I.K.O.R. Donderdag 25 februari. Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft nogmaals een voorstelling van „J.B.", onder regie van Robert de Vries. MUZIEK Vrijdag 19 februari, Concertgebouw, 20 u.: Concert door het Toonkunstorkest onder leiding van Marinus Adam. Het Toonkunstkamerkoor onder leiding van Jan Laarveld verleent zijn medewer king aan dit concert Op het program ma staan werken van Rameau, Mozart, Szervanszky en Hindemith. Maandag 22 februari, Nieuwe Kerk, 20.,u.: Kerkconcert met medewerking van de soffraan Gretfl# Krom, dó hobdisr Gé van Koten, het Oosterkerkkoor onder leiding van Henk van der Velde en de organist Hendrik Lasschuit. Dinsdag 23 februari. Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door 't London Symphony Orchestra, onder leiding van Colin Da- vis. De pianist Nikita Magaloff verleent zijn medewerking. Op het programma komen werken voor van Britten, Beet hoven, Boyce en Strawinsky. Dinsdag 23 februari, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Lustrumconcert van het Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz. Medewerking verlenen Tineke van Raalte, sopraan, Piet Ho- ningh, clarinet en Berthe Davelaar, piano. Dinsdag 23 februari. Aula Lourens Cos- terlyceum, 19.45 uur: De Haarlemse discoclub geeft een klassiek grammo- foonplatenconcert met werken van Bar- tok, Smetana. Dvorak en Brahms. Donderdag 25 februari. Frans Hals museum, 20 uur (ingang Groot Heilig land): Kamermuziekavond met de sopraan Jeanne Companjen, de pianiste Lies Dorst—Van Dijk en de pianist Joh. Jansonius. Op het programma staan werken van Mozart, Schubert, Wolf, Bartók. Brahms. Liszt en Chopin. Donderdag 25 februari. Tuinzaal Concert gebouw, 20 uur: Kamermuziekavond door „Die Haerlemsche Musyckcamer" met medewerking van Piet Lentz. viola da gamba. Het programma vermeldt werken van Bach, Handel, Scarlatti en Telemann. Vrydag 26 februari, 11.30 tot 12.30 uur. Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uit voering bekendgemaakt. Dagelijks in »t Goede Uur tot 22 februari: Klassiek grammofoonplatenconcert van werk van Johannes Brahms. Van 22 tot en met 29 februari werk van Haydn. AMATEURTONEEL Zaterdag 20 februari, Gebouw „De Prin- cehof". De Glip. 20 uur: De Heemsteed- se toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft een voorstelling van „Moord op maat", onder regie van M. J. Beek. Maandag 22 februari. Gebouw St. Bavo. 20 u.: De r.-k. toneelvereniging „Heem steeds Amateur toneel" geeft een op voering van „De tante van Charlie" onder regie van J. J. Schelvis. VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdag 20 februari. Café-rest. Brink- mann. 20 uur: Bijeenkomst jongeren- club „De Twintigers". Maandag 22 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Dr. M. J. Adriani spreekt over „Het conflict mensnatuur splitst zich toe". Dinsdag 23 februari, Frans Halsmuseum, 14.30 uur (ingang Groot Heiligland): Mevrouw G. la CroixHansen houdt een lezing over de ontwikkeling van de persoonlijke smaak. Woensdag 24 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur (ingang Groot Heiligland): Mevr. G. la CroixHansen spreekt over de ontwikkeling van de persoonlijke smaak. Woensdag 24 februari, Frans Halsmuseum. 20 uur (ingang Groot Heiligland): De heer Simon Koster, hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, houdt een inleiding over „De Amerikaan en zijn krant". Donderdag 25 februari, Frans Hals museum, 20 uur (ingang Groot Heilig land): Kamermuziekavond (zie Muziek). Vrydag 26 februari. Minerva-theater, 20 uur: De heer A. L.C. A. van Nanten houdt een lezing over „Zwitserland in zijn vele facetten". DIVERSEN Vrydag 19 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor leden van de Stichting „Geloof en Wetenschap" geeft de toneelgroep „Ensemble" een voorstel ling van „Zingend in de wildernis". Zaterdag 20 februari. Gebouw „Domi", Overveen: Carnavalsavond van de r.-k. toneelvereniging „St. Genesius". Zaterdag 20 februari, Gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Show-kien en dansavond, met medewerking van Nellie Balk en haar show-orkest. Zaterdag 20 februari, Vleeshal, 20.30 uur: Bal-masqué voor leden van de sociëteit „Teisterbant". Maandag 22 februari, Minerva-theater, 20.15 uur: Voor leden van de Heem- steedse kunstkring houdt drs. H. J. A. M. van Haaren een lezing met licht beelden over „Noord-Nederlandse beeld houwkunst der Middeleeuwen". Maandag 22 februari, Café-rest. Brink- mann, 20 uur: Voor leden van de Neder landse Coöperatieve Vrouwenbond geeft dr. A. J. van Leusen een inleiding over „Gezinsmogelijkheden en -moeilijk- heden". Maandag 22 februari, Concertgebouw, 20 uur: Forum-avond van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Maandag 22 februari. Café-rest. Brink- mann. 20.15 uur Dr. Modestus van Straa- ten O.E.S.A. geeft voor de leden van de Stichting „Geloof en Wetenschap" een cursus onder de titel: „De betekenis van de antieke cultuur voor onze tijd". Maandag 22 februari. Stadsschouwburg, 14 uur: De toneelgroep „Puck" speelt voor leden van de Nederlandse vereni ging van Huisvrouwen „De onver wachte bezoeker"^ geschreven dóór Agatha Christitr. Maandag 22 .februari, Café-rest. Brink- mann, 20 uur: Voor leden van de ver eniging voor natuurvrienden „Natura", houdt de heer H. van de Water een lezing. „Met klank en kleur door het Berner-Oberland". Maandag 22 februari. Stadschouwburg. 19.30 uur: Het Rotterdams Toneel geeft in een schoolvoorstelling ,,'n Hete Zo meravond", onder regie van Ton Lutz. Dinsdag 23 februari, Minerva-theater, 20.15 uur: Dr. Paul Julien spreekt over het onderwerp: „Onder de Kirdi-stam- men van Noord-Kaméroun". Dinsdag 23 februari. Café-rest. Brinkmann, 20 uur: Bijeenkomst Nederlandse Vrij- gezellenbond. Spreekster mevrouw J. v. 't KaartRademaker. Dinsdag 23 februari, Hotel „Rusthoek", Bloemendaal, 20 uur. Voor de Konink lijke Vereniging voor Tuinbouw en Plantkunde spreekt de heer Adr. Cassee over „Oud Bloemendaal". Dinsdag 23 februari. Café-rest. Brink mann, 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt de heer Jaap van Dijk een lezing over de kusten van Joegoslavië". Dinsdag 23 februari. Gebouw St. Bavo. 19.30 uur: Voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen speelt de toneelver eniging „Margriet" „Waarom zweeg je 'zolang?" Dinsdag 23 februari. Hotel Lion d'Or". 20 uur: Op uitnodiging van de samen werkende organisaties voor het Euro pese federalisme spreekt dr. W. J. Schuyt over het onderwerp: „Crisis en perspectieven in de Europese samen werking". Dinsdag 23 februari, Aula H.B.S.-b. Zijl vest, 20 uur: Voor de leden van het Ge nootschap NederlandEngeland houdt Sir John Wedgwood een inleiding over „The Wedgwood story". Advertentie Permanente Formule expositie ex po De complete collectie Formule Meubelen kunt u bezichtigen in de Formule Toon zalen - Oude Schans 73-75-77, te Amsterdam. Telef. 020-22 2166 of te Waddinxveen. Levering uitsluitend via de erkende meubelhandeL 'n Kempkes produkt Woensdag 24 februari, Tuinzaal Concert gebouw, 19.30 uur: In het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi worden mode-shows gehouden. Woensdag 24 februari, Hotel „Het wapen vap Heemstede", 20 uur: Voor de leden van de onderlinge tuinliedenvereniging „Aerdenhout" spreekt de heer P. Hoo- geterp over „De betekenis van het bloe- mencentrum Rijnsburg". Woensdag 24 februari, Adventskerk, Aer denhout, 20.15 uur: Ds. R. v. d. Mast houdt een inleiding getiteld: „Hoe ge bruiken wij onze tijd?" Woensdag 24 februari. Café-rest. Brink mann, 20 uur. Voor leden van het Hu manistisch Verbond spreekt Hella Haas- se over „De levensbeschouwing van twee moderne Engelse schrijvers; Law rence Durrell en Iris Murdoc". Woensdag 24 februari. Remonstrantenhuis, 20 uur. De afdeling Haarlem van het „Witte Kruis" en het Medisch opvoed kundig bureau houden een filmavond. Vertoond wordt de film „Preface to a life". Woensdag 24 februari. Minerva Theater, 14.30 uur. Voor de leden van de Neder landse Jeugdgemeenschap wordt de film „Het glazen muiltje" vertoond. Woensdag 24 februari. Aula Gymnasium, 19.30 uur. Voor de leden van de Kenne- mer Kring van de School voor Wijsbe geerte houdt dra. M. M. Boldingh een lezing over „Filosofie en religie-grenzen en grensoverschrijdingen". Woensdag 24 februari. Gebouw St. Bavo, 19.30 uur. De r.-k. toneelvereniging „Margriet" geeft nogmaals een voorstel ling van „Waarom zweeg je zolang?" Donderdag 25 februari. Kajottersgebouw, de Lingestraat, 20 uur. Voor de Katho lieke Arbeidersbeweging spreekt een broeder-missionaris uit Communistisch China over „Martelaar der Naasten liefde, hersenspoeling en uitwijzing". Vrijdag 26 februari. Stadsschouwburg, 14 en 19.30 uur. Interscholair Jeugdtoer nooi. Vrijdag 26 februari. Gravenzaal stadhuis, 14.15 uur. Voor de leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen spreekt de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff over „Haarlem uit een bestuurlijk oogpunt". Iedere zaterdag van 20 tot 23.50 uur is de Jongerensociëteit „Haerlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkundige Instrumenten. Dagelijks van 1115 uur behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 1315 uur: Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur; zondagen 1316 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1015 uur, des zondags van 13—15 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 1417 uur. Kunstzaa] „In 't Goede Uur": Gedurende de gehele maand februari tentoonstelling van tekeningen van Hans Mulder. Woning Spaarndammerdyk 100 (Spaarn- dam): Van 6 tot 22 februari tentoon stelling van werken van de kunstschil der Jan van Geem. „Aquarellen van Spaarndam". De expositie Is dagelijks geopend van 10.30 tot 17 uur. Vishal, van 13 tot 29 februari: Tentoon stelling van werken van leden der Haar lemse sociëteit „Teisterbant". Dagelijks geopend van 10—17 uur en zondags van 13—17 uur. Zoals reeds gemeld, zal het London Symphony Orchestra in Nederland een serie concerten geven. Het gezelschap zal op 22 februari om 12.50 uur met drie char tervliegtuigen op Schiphol aankomen. In Amersfoort en Haarlem zal het orkest onder leiding staan van dirigent Colin Davis, met medewerking van de pianist Nikita Magaloff. De dirigent Hugo Rig- nold zal de in Amsterdam en Rotterdam te geven concerten leiden. De mezzo-sopraan Nan Merriman zal hier als soliste op treden. De tournee wordt besloten met een op treden in het Kurhaus in Den Haag onder leiding van Hugo Rignold, met medewer king van de pianist Nikita Magaloff. De sopraan Nan Merriman, van geboorte Amerikaanse, ontving haar opleiding in de Verenigde Staten. Na haar debuut kreeg zij verscheidene engagementen met grote Amerikaanse orkesten, onder meer onder leiding van Toscanini, Stokowski, Bruno Walter en Leonard Bernstein. Zij treedt regelmatig op tijdens de internationale muziekfestivals (Edinburgh, Salzburg, Aix- en-Provence, Holland-Festival en derge lijke). De pianist Nikita Magaloff treedt zowel in het buitenland als in Nederland regel matig met grote orkesten en in recitals op. Het komende seizoen zal Nikita Magaloff een wereldtournee maken, waarbij onder meer het Nabije Oosten, het Verre Oosten en de Verenigde Staten bezocht zullen worden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9