Wijziging der economische structuur noopt tot gestage frontverandering Huisvrouw komt ruimschoots aan haar trekken I V Katoen en wol nog niet door kunstvezels verdrongen Jaarbeurs in cijfers Jaarbeursbestuur beantwoordt kritiek van Utrechts burgemeester VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 11 Nieuwtjes op de komende Voorjaarsbeurs Hersengymnastiek per automaat Magnetisch tochthand Teak en tin Industrie en vormgeving Wat er te zien is Neo-koekoek JAARBEURS OP DE TWEESPRONG Lezingenreeks in het Middenstandscentrum TEXTIF.LJAARRF.URS TOONT AAN: WAT VELEN verleidt tot het bezoeken van jaarbeurzen, dat is de stelligs wetenschap dat er altijd en op ieder gebied nieuwtjes te aanschouwen zijn. Wat anderen beweegt om maar liever thuis te blijven, dat is de even stellige zekerheid, dat zulk een onderneming meestal op een teleurstelling uitloopt. Het aanbod in alle branches is namelijk zo overstelpend groot, dat men al gauw door de bomen het bos niet meer ziet. En de gemiddelde, niet-zakelijk- gcïntercsseerde jaarbeurshezoeker is dan ook na een uur of twee dwalen langs ontelbare ijskasten, wasmachines en stofzuigers al zo doodmoe, dat er van een systematisch speuren naar leuke noviteiten niets meer komt. Jammer, maar waar. AAN DIT BEZWAAR komt de Utrecht se Voorjaarsbeurs 1960 in zoverre tege moet, dat zij thans een aantal interessan te nouveauté's op divers gebied bijeenge bracht heeft in één expositieruimte: de Julianahal aan het Croeselaanterrein. Daar is thans een collectieve inzending van het Bureau voor Uitvinders ingericht met onder meer een reeks uitdenksels en prototypes van uitvindingen, die nog niet in produktie genomen zijn. Een van de voor naamste attracties in deze afdeling wordt gevormd door een hersengymnastiek automaat, die blijkens zijn ontwerper, een Amstelveense technicus, een „revolu tie in de gemeenschappelijke verpozing" kan inluiden. Het apparaat is uitgerust met een filmcassette, waarin duizend min of meer moeilijke vragen zijn opgenomen. Het inwerpen van een munstuk stelt een ingebouwde projectie-automaat in wer king, die op een matglas aan de voorzij de van het toestel een vraag met acht ant woorden doet verschijnen. De antwoor den zijn genummerd, maar slechts één ervan is juist. Wordt de knop naast dit goede antwoord binnen een bepaalde tijd ingedrukt, dan geeft de automaat de in zet, of een veelvoud daarvan als beloning terug. De uitvinder meent, dat zijn her- sengymnastiekdoos een grote toekomst tegemoet gaat in cafetaria's, kantines en aan boord van schepen, en eventueel zelfs een ernstige concurrent kan worden voor de populaire „juke box". Dit laatste hel pen wij hem van harte hopen. EEN PRAKTISCH HULPMIDDEL voor onachtzame huisvrouwen lijkt ons de zelfsluitende vulinrichting voor vleoistof- fen, die hier te aanschouwen is. Het appa raatje wordt, aan een slang bevestigd, bij voorbeeld-in een wasmachine gehangen en wel op het niveau tot hetwelk men de kuip wil vullen. Hebben waswater of zeepsop deze hoogte bereikt, dan sluit het apparaat zelf de verdere vloeistoftoevoer af. Een nieuw materiaal, waarvan de toepas singsmogelijkheden legio lijken, is het buigzame plastic band, dat permanent magnetisch is en desnoods met een zak mes gesneden kan worden. De magneti sche aantrekkingskracht zorgt ervoor, dat twee van deze strippen, respectievelijk aan deuren (of ramen) en kozijnen beves tigd, vast tegen elkaar aankleven en daar door tochten onmogelijk maken. Een andere firma demonstreert hier het laatste woord op het stuk van vrijgezel- lenknopen, waarbij als bevestigingsmid del een u-vormig gebogen metaaldraad wordt gebruikt. Naald en draad zijn bij dit novum niet meer nodig en de knoop zit muurvast, zonder de stof te beschadigen. Voor de lasserij is er een lastang die bij het wegleggen stroomloos wordt, waar door ongelukken met dit gevaarlijke ge reedschap vrijwel uitgesloten zijn. Een belangrijke bijdrage tot de veilg- iheid in huizen en bedrijven is voorts in deze afdeling het apparaatje dat uitstro men van gas. door het losraken van de gasslang, verhindert. Als men bedenkt, hoeveel mensen er jaarlijks door gasver giftiging omkomen, dan mag dit stellig een uitermate nuttige uitvinding heten. DE OVERIGE nieuwtjes vindt men ver spreid in vrijwel alle Jaarbeurshallen. Aan het Vredenburg demonstreert men een broodsmeermachine met een smeer- capaciteit van 3500 boterhammen per uur. Niet voor het kleine gezin dus, maar on getwijfeld nuttig voor grote horecabedrij ven en instellingen, temeer daar de machi ne niet kieskeurig is. Zij botert, tot op fracties van millimeters nauwkeurig, met evenveel liefde boterhammen van elke ge wenste dikte, hard of zacht gebakken, vers of oudbakken en dat alles volkomen ge ruisloos en zonder toezicht. In het progressieve interieur is het te genwoordig blijkbaar alles teak wat de klok tikt. Om aan deze mode vergaand tegemoet te komen, heeft een Nederland se metaalfabriek nu ook een collectie ge bruiksvoorwerpen als theeserivezen e.d. op de markt gebracht, die uit tin en teak zijn samengesteld. Een gelukkige, en in deze verantwoorde vormgeving ook bij zonder fraaie oplossing. Voor de keuken van zeer kleinbehuisden is er ook goed nieuws: opvouwbare emmers van plas tic (Duitse fabrikaat) die slechts een fractie van de ruimte van hun normale soortgenoten innemen. Ruimtespaarders zijn ook de miniatuur-koelkastjes voor in- De Vereniging Nederlands Fabrikaat en het Instituut voor industriële vorm geving zullen op een gezamenlijke ex positie in de Bernhardhal een keur van Nederlandse produkten tonen als voor beelden van goede industriële vorm geving anno 1960. In een stand van ongeveer duizend vierkante meter, door architect R. Par ry gebouwd en ingericht, zijn inzen dingen vooral op het gebied van ge bruiksgoederen, doch ook op technisch terrein, van 54 Nederlandse fabrieken bijeengebracht. Helt accent bij deze manifestatie ligt op voorlichting en documentatie. In de stand is een filmzaaltje ingericht, waar doorlopend documentaires over indus triële vormgeving (een Nederlandse film van P. van Mook, een Engelse en een Duitse film) worden vertoond. In een bij de stand behorende biblio theek zullen de bezoekers actuele bin nen- en buitenlandse literatuur over industrie en vormgeving aantreffen. Maandag openen in Utrecht, aan het Vredenburg en op het Croeselaanter rein de Voorjaarsbeurs voor Gebruiks goederen en de Nederlandse Textiel- jaarbeurs haar poorten. Zij omvatten tezamen ruim 1400 inzendingen ge bruiksgoederen uit 25 landen, die totaal 28.300 vierkante meter expositieruimte beslaan. Nederland: verschijnt met 670 inzendingen, West-Duitsland met 201, Engeland 75, de V.S. 28, Zwitserland 36, Frankrijk 33, Zweden 25, Italië 22 en Denemarken 18. Voorts zijn er inzen dingen uit Tsjechoslowakije, Oost- Duitsland, Spanje, Oostenrijk, Honga rije, Liechtenstein, Japan, India, Noor wegen, Finland, Israel, Egypte, Marok ko en Suriname, welk laatste land voor het eerst op de Utrechtse Jaarbeurs verschijnt. Op het Croeselaanterrein worden de volgende groepen van artikelen geëx poseerd: huishoudelijke apparaten, ver lichtingsartikelen, verwarmings- en kookapparaten, sanitair. Op het Vredenburg vindt men: tex tiel, kleding, mode- en kleinvakartike- len, huishoudelijke gebruiksartikelen, glas, aardewerk, porselein en kristal, luxe metaal- en houtwaren, couverts, kunstnijverheids- en religieuze artike len, woningtextiel en fournituren, goud, zilver, bijouterieën, uurwerken en ro kersbenodigdheden, lederwaren en kleinmeubelen, parfumerieën, cosmeti ca en toiletartikelen, speelgoed en sport artikelen, papierwaren, reclametoegift- artikelen, souvenir- en feestartikelen, winkelinrichtingsartikelen, etalage- en reclamemateriaal. bouw of ophangdoeleinden, waarvan het aanbod ditmaal vrij groot is. HET ANDERE uiterste van mechani sche keukenhulpjes vormen de nieuwe volautomatische wasmachines, die zelf voorweken, wassen, spoelen en centrifu geren, zonder dat de huisvrouw er omkij ken naar heeft. Naast de bekende Ameri kaanse volautomaat zijn er nu ook Duitse en Franse wasrobots van dit type te be wonderen, maar ook hun prijs ligt door gaans nog ver boven de duizend gulden. Hetzelfde geldt trouwens voor de afwas- automaten en afvalvernietigingsmachi- nes sommige zelfs verrijdbaar waar naar de Europese huisvrouw nu al zo lang uitziet: voor het doorsnee-gezin z'ijn zij nog steeds te duur. Ook voor liefhebbers van koekoekklok- ken is er goed nieuws. Een Nederlandse firma brengt thans een variant in de han del, die geheel is aangepast aan de eisen van het moderne interieur. De koekoek- roep zelf is niet gemoderniseerd, maar misschien komt er ook nog wel eens een atonaal exemplaar. Op cosmetisch gebied is er een spuit bus met „hair film", waarmee de dames hun kostbare coiffure tegen wind en ande re weersinvloeden kunnen beschermen. Men spuit gewoon een laagje kleurloze lak over het kapsel dat alsdan, zelfs bij windkracht tien, onberispelijk in zijn mo del blijft. Voor de meer conservatieve da mes is er een variant op het hoofddoekje een nylon mutsje met bandjes, dat „het midden houdt tussen een \vatergolf- netje van de kapper, een ouderwetse neep jesmuts en een charmant sjaaltje", Het is gelukkig! verkrijgbaar in alle pas teltinten. Ook voor onze andere extremiteiten is gezorgd, en wel door elektrisch ver warmde voetenzak in luxe uitvoering, al of niet met een voering van edelbont. Echt iets voor de kille televisieavondjes, lijkt het ons. IN DE SECTOR verwarmingsapparaten is het aanbod van olie-, hetelucht-, kolen-, gas- en elektrische kachels ondanks het vergevorderde seizoen overweldigend. Iets Compact en handig, deze Nederlandse „zitstrijkplank". nieuws is hier het olie-vloerfornuis, dat op zeer rationele wijze opeenhoping van hitte onder het plafond en koude langs de vloer nivelleert Voor caravans, zomerhuisjes e.d. is een klein, efficiënt verwarmings apparaat ontwikkeld, waarvoor stellig een markt gevonden zal worden. Een Nederlandse industrie van huishou delijke apparaten brengt een grappige pri meur in de vorm van een losse mengbe ker, die op alle electrische koffiemolens van deze firma past. Het apparaat kan volgens de fabrikant alles wat een grote mixer presteert en is bovendien zeer bil lijk geprijsd. Het zijn echter niet alleen de geëxpo seerde goederen, die op deze Voorjaars beurs de aandacht van het zwakke ge slacht vragen. Er is ook en vooral het Centrum voor de Huisvrouw, thans voor Het ei van Columbus: de elektrische droger is op een voetje geplaatst, een plastic tube zorgt voor de verbinding met het idem haarnetje en mevrouw kan zelf, zonder hulp van anderen, haar haar drogen. de tweede keer op de beurs aanwezig. Het succes van dit centrum op de voorjaars beurs van 1959 heeft tot deze prolongatie geleid. Acht organisaties zullen de huisvrouwen graag van advies dienen omtrent alles wat de dames maar vragen kunnen. Dit zijn de volgende instellingen: de huishou delijke voorlichtingsdienst van de Gasbe drijven, de afdeling huishoudelijke voor lichting van de Vereniging van Exploitan ten van Elektriciteitsbedrijven, de Stich- Met geen woord is donderdagmiddag mr. J. Milius, vice-voorzitter van het jaar beursbestuur, in zijn te Utrecht uitgesproken rede ter introductie van de maandag te openen Voorjaarsbeurs, rechtstreeks ingegaan op de critiek, die Utrechts burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, onlangs met betrekking tot het Jaarbeurs instituut heeft geuit. Deze magistraat vroeg zich, zoals men weet, ernstig af, of er bij de jaarbeurs wel van een doelbewuste leiding sprake is, die dit instituut zal sparen voor stilstand, dus achteruitgang. B(j zün critiek liet jhr. De Ranitz de in dustrie en het bedrijfsleven echter buiten beschouwing, „om de eenvoudige reden, dat ik daarover niet oordelen kan". Mr. Milius heeft in zjjn rede, opgesteld vóór deze critiek geuit werd, echter zeker wel indirect geantwoord. Zijn woorden behelsden het volgende: de jaarbeurs is gedurig bezig, zich aan te passen. Het zijn echter zeer com plexe problemen, die opgelost moeten worden. De jaarbeurs is geen instituut, dat in het leven is geroepen om een „eigen leven" te leiden. Zjj heeft een dienende functie tegenover het bedrijfsleven, handel en industrie omvattend. Het is naar de ver anderingen. die in deze sectoren van het bedrUfsleven plaats vinden, dat de jaarbeurs zich moet richten, dus juist naar de evoluties bij industrie en bedrUfsleven, die jhr. De Ranitz buiten het veld van zUn critiek hield. Het gehele betoog van de heer Milius was er overigens op gericht duidelijk te maken, dat het afstemmen van de beurs op de behoeften geen gemakkelijke taak is, alhoewel dit eigenlijk toch haar eerste taak genoemd mag worden, daar de jaar beurs nu eenmaal het nationale „plat form" is voor handel en industrie, waar bij in het bijzonder het kopersbelang in het oog dient te worden gehouden. Invloed branche-vervaging De heer Milius vroeg zich in dit verband dan ook af, of het misschien niet wense lijk zou zijn te bevorderen, dat het totale aanbod van gebruiksgoederen ter beurze op één moment wordt samengebracht, op dat de detailhandel, waarin de oude bran chegedachte meer en meer gaat vervagen het totale beeld te zien krijgt en zich der halve ook totaal, zo efficiënt mogelijk en Een nieuw, sierlijk Gero-couvert. ting Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting, de stichting voor Huis houdelijke voorlichting ten plattelande, de Stichting Voorlichtingsbureau voor de Voeding, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Gezins-begrotingsinsti- tuut, het Nationaal Bureau Bevordering hygiënische Gewoonten. De eerstgenoemde twee instituten zullen dagelijks causeriën organiseren en de monstraties verzorgen, die als leidraad kunnen dienen bij de keuze van mechani sche hulpmiddelen voor keuken en huis houding. Hoe rijker de markt immers wordt, hoe moeilijker te kiezen valt. Het Centrum voor de Huisvrouw vormt een veilig baken temidden van deze stroom van nieuwe en vernieuwde produkten. In totaal worden hier op de zes beursdagen 66 causerieën gehouden, onder meer over de volgende onderwerpen: nieuwe wegen bij elektrisch koken; mengen, malen, klut sen met de huishoudmixer; vlugger dro gen; het nieuwe fornuis; heet en warm water is een hele luxe; grilleren; ook bij verwarming is belangrijk; behaaglijke warmte, waar en wanneer u wilt; strij ken met moderne hulpmiddelen, ken met moderne hulpmiddelen en doel matig koelen. met zo gering mogelijke opoffering van tijd kan oriënteren. De parallellisatie (vroeger „branche vervaging" genoemd) dringt immers steeds verder door. Dit samenbrengen zou trouwens ook, al dus mr. Milius, internationaal bezien aan de jaarbeursmanifestatie ten goede ko men, zowel wat de deelneming als het be zoek betreft. De economische situatie en mogelijkhe den van het Nederlandse potentieel, in dustrie en handel, onder de invloed van de gevolgen ener thans nog onvoldoend be kende ontwikkeling der komende Euro pese economische samenwerking, zal on tegenzeglijk ook hierbij meer en meer tot inzicht en leidraad kunnen strekken. Mr. Milius, die sprak inplaats van de in Australië vertoevende voorzitter van de jaarbeurs, dr. G. van der Wal, wees er ver der op, dat de beurs zich in de achter ons liggende jaren oprecht en bewust heeft opengesteld voor de uiteenlopende en niet zelden tegenstrijdige groepsmensen, die haar uit verschillende deelnemerskringen werden voorgelegd. Het is volgens mr. Mi lius echter ook volkomen juist, dat naast het goed recht van een welbegrepen deel- nemersbelang, nadrukkelijk voor het ko persbelang bij deze ontwikkelingen de aan dacht wordt gevraagd. Het wordt dan ook tijd, dat de jaar beurs het experimenteren geleidelijk gaat staken, er ernstig naar gaat streven, de stabiliteit, waar die ontbreekt, te herstel len of te vestigen en uit de opgedane er varingen de les gaat trekken, dat in onze verhoudingen de mogelijkheden tot par tiële evenementen maar zéér beperkt zijn, zo wij in ons land een beurswezen op internationaal peil willen handhaven en uitbouwen. Grotere concentratie De vraag, of de veelheid van jaarbeurs evenementen niet tot een grotere concen tratie moet leiden, meende mr. Milius in haar algemeenheid dan ook bevestigend te moeten beantwoorden. Maar hij ver heelde zich niet, dat het vraagstuk zeer complex en allerminst gemakkelijk is. De behoeften van de deelnemers aan de jaarbeurs zijn namelijk gaandeweg aan zienlijk uiteen gaan lopen. Er is een men ging van belangen, die zeker niet con- Op de voorjaarsbeurs voor gebruiksgoe deren is ook ditmaal weer een Centrum voor de Middenstand ingericht. Men vindt het in Hal C. op het Croeselaanterrein, tus sen de Margriet- en Bernhardhallen. Over alle mogelijke middenstandsproblemen kan men hier ingelicht worden, en voorts zullen er lezingen over actuele en belang wekkende middenstandsvraagstukken ge houden worden. De causerieën worden rond het middag uur gehouden. Op de openingsdag van de beurs maandag 29 februari start het tweede Kamerlid H. van Eijsden uit Rot terdam, de cyclus. Zijn onderwerp is: „De betekenis van de overheidspolitiek voor de middenstand." Dinsdag 1 maart, spreekt dr. H. O. Gold- schmidt uit Eindhoven over „Prijsvast stelling in de middenstand". Woensdag 2 maart spreekt de heer C. P. W. Cornelissen uit Arnhem over „Het verlenen van service aan de klant bij kar- weiwerk". Donderdag d.a.v. bespreekt de heer H. Post, directeur van het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand „Het op- volgingsvraagstuk in de middenstand", een probleem dat als het ware een levens kwestie voor de middenstand is. Lang niet altijd wil de zoon in de middenstands-voet sporen van zijn vader treden en aanbie dingen van zaken „wegens gebrek aan opvolging" is geen zeldzaamheid meer. Vrijdag 4 maart besluit de heer P. Hoefsloot uit Arnhem de lezingenreeks met een causerie over „Het kortingsstel sel en middenstand.". DE TEXTIELJAARBEURS ouder gewoonte weer ondergebracht in de parterre van het Vredenburgcomplex wordt met haar weelde aan nieuwe stoffen en dessins een overweldigend kleurenfestijn. Evenals in vorige jaren hebben de inzenders veelal grote fabrieken vaak bUzonder uitgebreide en geraffineerd-spectaculaire stands doen opbouwen rond de wapenschouw van hun textielprodukten, die tezamen een indrukwekkende staalkaart bieden, van wat er op dit gebied aan de markt is. DaarbU blijkt in de eerste plaats dat de vernieuwing in onze „textielgewoonten" wel voortschrijdt, maar toch nog niet geheel en al het pleit gewonnen heeft op de con ventionele stoffen, kleuren en ontwerpen. Een voorbeeld daarvan vormt ondei andere het moderne beddegoed: lakens en slopen, niet alleen in alle pasteltinten, maar vaak oog nog van ruit- en streeppatroontjes voorzien. ZU moeten in ons degelijke landje nog altUd tegen een dominerende vraag naar witte (en „witter dan witte") zware graslakens optornen. IETS DERGELIJKS demonstreert zich bij het artikel dekens, waarin ook tal van noviteiten te bewonderen zijn, zowel bij de honderdpercent wollen exemplaren als bij de fibreka, acrilan (thans tot leacril herdoopt) en dralon-produkten, vaak in verschillende kleuren of kleuren combinaties aan beide zijden. Nog steeds overheersen hier de soorten, waarvan men er 's winters twee a drie per bed moet gebruiken boven de lichtgewicht exemplaren, waarvan men met één per ledikant volstaan kan. Er zal dan ook nog wel menig jaar verstrijken moeten voordat het oerdegelijke beddedek ten on zent definitief het veld moet ruimen (als het ooit zo ver komt) voor de lightweight- dekens, die elders reeds zo populair zijn. En dan te denken, dat men in Engeland druk experimenteert met verwarmings lampen, die dekens volledig overbodig zullen maken. Wist u overigens, dat in ons land per jaar nog een slordige twee mil joen dekens aan de man gebracht worden? K noe't proof Voor de kleuterkamertjes en speel- hoekjes zijn er ook nieuwtjes. Zo, bij voor beeld een plastic bekleding op katoen, be stemd als bekledingsmateriaal voor tafel tjes e.d., en een speciale bekleding voor wanden, deuren, tafels enz., waarvan pot lood- en kleurkrijtkrassen met huis-, tuin en keukenmiddeltjes te verwijderen zijn. Natuurlijk is er een rijke keur aan ba- bay- en kinderkleding, ook omvattend strand- en zonnepakjes voor de kleuter, rijk geborduurde nylon-jurkjes, feest-jurk- jes en schoolkatoentjes. Blazertjes (die weer opnieuw „en vogue" raken) be staan vaak uit veredeld katoen. De nieuwe stoffen-collecties zijn bijzon der uitgebreid. Zeer veel aandacht wordt besteed aan de terlenka-wol produkten (in de verhou ding van 55 45). Rond tachtig weverijen en spinnerijen in het Benelux-gebied ver vaardigen volgens dit procédé zowel kam- als strijkgarens uit deze Nederland se polyester-vezel. Voor de herenkos tuums vindt men een zeer grote verschei- gruent, vaak zelfs tegengesteld verloopt en toch zal in overleg met het bedrijfs leven naar een vorm moeten worden gezocht, die tot grotere concentratie voert. Wil ons land, dat als een klein land bij een zo ver doorgevoerde differentiatie in het beurswezen op den duur bepaaldelijk geen belang heeft, haar beurs op inter nationaal peil kunnen handhaven en ver sterken, dan zal men ongetwijfeld tot een verdere concentratie moeten geraken en daarvoor zich een compromis moeten wil len getroosten. Wil de Jaarbeurs aan een dergelijke op zet kunnen beantwoorden, zo zeide mr. Mi lius, dan zal dit een aanzienlijke krachts inspanning vereisen. Het valt te begrij pen, dat de Jaarbeurs reeds geruime tijd bezig is een structuur- en bouwplan voor de toekomst te ontwerpen en zich te ver diepen in de vele vraagstukken, die zich daarbij voordoen. Daarnaast vormt bo vendien de financiering een zware taak. De uitbreidingen van de laatste twin tig jaar noemde mr. Milius overigens niet gering en de cijfers tonen dat ook wel aan. Sinds 1939 is de door de deelnemers bezette ruimte op jaar- en vakbeurzen te zamen viermaal zo groot geworden. Van stilstand en achteruitgang de woorden, die ook jhr. De Ranitz gebruikte is dus, zo meende mr. Milius, allerminst sprake. Wil men er in slagen in de toekomst tot grotere concentratie te geraken, dan zal de capaciteit van gebouwen en „open ruimte" (voor het demonstreren van om vangrijke kapitaalgoederen) natuurlijk moeten worden uitgebreid. De structuur van het bedrijfsleven is, zo verklaarde de heer Milius.. bij voortduring in al zijn aspecten in beweging: een we zenskenmerk van ons economisch stelsel. Deze dynamiek moet de jaarbeurs zich nauwgezet realiseren. Het bedrijfsleven, zelf dynamisch, eist ook een dynamische jaarbeurs. Dat brengt mede, dat dit insti tuut er naar moet streven, zich zo veel mogelijk aan deze structurele veranderin gen aan te passen. denheid in zowel effen als gedessineerde klassieke en moderne tinten, terwijl in de sector van de japon- en rokstoffen uitge breide kleurassortimenten worden gebo den. Naast de unis is er ook een grote va riëteit bij de structuurweefsels, terwijl er een grote verscheidenheid van bindingen is: plat, cótelé, whip-cord, frotté, vis graat, tricot, rib, barathea, structuur, jer sey, cóte-de-cheval, matting, gabardine en panama, met daarnaast nog terlenka, verwerkt met flamme- en andere garens. Daarnaast weten zich natuurlijk ook de draion en leacril-stoffen te handhaven, de eerste ook als crêpe-weefsel met een zeer soepele finish, waardoor de stof het ka rakter van een dure wol krijgt, en als een veredelde imprimé, echte zijde benade rend. Twee-in-éên-stoffen Attractief zijn ook de „reversibles", die aan één zijde het langharige en kleurige mohairdoek vertonen, terwijl de andere kant een pied-de-poule, keper- of visgraat dessin te zien geeft, en de collectie spor tieve ruiten in modieuze kleurencombina ties (waterafstotend), stoffen met „noor- se" dessins en uni-mohairs en lederve- lours. Wat de desinering betreft, aan de vraag naar abstracte en geometrische dessins wordt ruimschoots voldaan, terwijl er bo vendien ook nog batik- en moiré- motie ven worden geïntroduceerd. Op het gebied van vloerbedekking is er ook een overvloed aan interessant ma teriaal, zoals bijvoorbeeld een hoogpolig vast kleed, dat de indruk geeft, handge- weven te zijn door de ongelijkheid van de draden (prachtige, nieuwe tinten), een zeer duurzaam produkt met in een plas tic-rug verankerde pool, speciaal be stemd voor intensief te „belopen" vloeren, en in de sektor linoleum en vinyl-asbest- tegels uitbreidingen van de bekende se ries. Verder vindt men een nieuwe tapijt soort, dat gekenmerkt wordt door de z.g. „non-woven" structuur: zuiver wollen ge sponnen garens, die als pool langs elek tronische weg in een bedding van la tex zijn verankerd, met op de achterkant een bescherming en versteviging van een onder hoge druk aangebracht juteweef- sel. Het kleurengamma is bij dit produkt tot zes moderne tinten beperkt. Verder mogen nog genoemd worden een vloerbe dekking, vervaardigd uit zuiver polyvi nyl, zodat het een grote slijtvastheid be zit, een uit floxanvezels vervaardigd ta pijt en een speciaal voor trappen en porta len bestemd produkt. Naast een wel zeer rijke collectie gor dijnstoffen, bijvoorbeeld met dessins, af komstig uit de midden-Amerikaanse pam pa, toont ook de confectie-industrie wat zij in haar mars heeft. Nu, dat is, zoals men weet, heel wat. Van de stands in de textieljaarbeurs is veel werk gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11