Buitenlandse druk, critiek en boycot wekken onzekerheid in Zuid-Afrika VAN NIEL r Materiële vooruitgang der Bantoes en vrijwording van zwart-Afrika dragen hiertoe bij voelt u zich POEDERS! Van dag tot dag Nassers machtsvertoon ZUID-AFRIKA, „HET ANDERE ALGERIJE" Pressie van binnen èn van buiten Massamoord van 4000 jaar geleden <~Praatotoel WERELDNIEUWS VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 3 Verbijstering Eerste scheuren Op de Hoge mijnfunctionaris in Coalhrook vermist Welkom in Rusland Aan weerszijden van Israel, bij Gaza en bij de Syrische grens, ontplooit de Ver enigde Arabische Republiek thans op een zó demonstratieve wijze haar strijdkrach ten, dat het er wel eens op lijkt alsof Nas ser zich aangordt tot een „bevrijdingsoor log". En het lijdt geen twijfel of de span ningen aan Israels grenzen gaan naar een nieuw hoogtepunt Nasser beschikt thans over een vervaarlijk potentieel en zijn troepen hebben volgens bevoegde waarnemers een staat van geoefendheid bereikt, die een strijdverloop zoals bij Is raels uitval in de Sinaïwoestijn in 1956 niet zo aannemelijk maken. Maar toch zijn er ook risico's aan zulk een Arabisch offensief verbonden, die het vooralsnog onwaarschijnlijk maken. Die vallen onmiddellijk op wanneer men de onderlinge verhouding der Arabische lan* den beziet Dezer dagen is met veel pro- pagandageschetter in Damascus de twee de verjaardag van de V.A.R.. de federa tie van Egypte en Syrië herdacht. Hakim Amer, de opperbevelhebber van de Egyp tische strijdkrachten, is daar thans Nas sers „onderkoning". Deze moet echter wel nadrukkelijk hameren op het aambeeld van de vijandschap met Israel om te doen vergeten, dat nog maar pas vijf Syri sche ministers op een weinig prettige wij ze uit zijn kabinet zijn gestapt Door Sy rië lopen de oliepijpleidingen van Kas- sems nieuwe Irak, dat inplaats van een medestander Nassers grote rivaal om het Arabische leiderschap is geworden. Ook Kassem heeft zich opgeworpen als de be vrijder van Palestina en hij heeft daarbij het politieke voordeel, dat zijn veelgesma de voorgangers, die bij zijn revolutie zijn omgebracht nooit het wapenstilstands verdrag met Israel hebben ondertekend. Zo kon hij er onlangs Egypte, Jordanië en Israel van beschuldigen, het erfgoed van de Palestijnse Arabieren te hebben ver deeld! Opmerkelijk is dat hij uitdrukke lijk vermeed Syrië bij dit gezelschap te noemen. Hij zou niets liever doen dan Sy rië uit de Verenigde Arabische Republiek losweken en vele Syriërs beseffen heel goed, dat Irak voor hen een heel wat voor deliger partner in een federatie zou zijn dan Egypte. Er waren destijds twee redenen voor de oprichting van de Verenigde Arabische Republiek: de dreiging van een commu nistische staatsgreep en de insluiting van Israel. De eerste reden doet het niet meer als bindmiddel, vooral ook omdat de drei ging van een anarchie in Irak, die bij deze buur de communisten aan de macht zou brengen, veel aan betekenis heeft inge boet Vandaar misschien ook die hernieuw de nadruk op de „bevrijding" van Pales tina. Niet alleen Syrië, ook Jordanië blijft voor Nasser een twijfelachtige partner. In de Jordaanse grensstrook met Israel, waar toch juist de meeste Palestijnse vluchte lingen verzameld zijn, doen zich géén in cidenten met Israel voor. Koning Hoessein heeft tot nu toe geen instemming betuigd met het door de V.A.R. in de Arabische Liga ontvouwde plan tot het oprichten van een voorlopige Palestijnse regering die reeds in de vluchtelingengebieden bij Ga za en in Jordanië in functie zou moeten treden. Koning Hoessein zal zich bij deze gelegenheid herinneren, dat Nasser de Palestijnse vluchtelingen nog niet lang ge leden ophitste tegen zijn gezag. Een be wind van deze roerige groep vlak onder zijn neus zal hem maar matig kunnen be hagen! De keten rondom Israel is dus geenszins gesloten. Van een pan-Arabische bevrij dingsoorlog tegen Israel kan voorlopig geen sprake zijn en het is de vraag of Nasser die onderneming alléén zou aan durven. Drie uit tien miljoen zwarten die op weg zijn: uit de wereld van de kraal naar die van de stad en de techno logie. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) JOHANNESBURG. De goudstad Johannesburg rijst uit het wijde, glooiende Transvaalse veld op als een modern Babyion. Tussen de mijndumps, geweldige gele koeken van afgewerkt erts, staan, dichtopeengedrongen, de grijze wolken krabbers. Als de wind opsteekt, vervagen hun contouren in een waas van gelig stof, dat in de ogen prikt en de mensen éven maar het goud van de Wit- waterstand doet vervloeken. Maar er vervaagt vandaag meer in Afrika s grootste metropool. De rust van het pastorale Afrika, waar alles klaar en helder was de blanke is baas, de zwarte zijn knecht is verbroken, eerst door de goud mijnen, toen door een razende industriële ontwikkeling. Ten westen van de wolkenkrabbers van de blanke man is een nieuwe metropool gegroeid, een stad van een half miljoen zwarte mannen en vrouwen, die niet alleen de vloeren boenen, dé was doen en de lasten slepen, maar ook aan de machines staan en op de knoppen van de twintigste eeuw drukken. Vijf jaar geleden woonden zij in krotten van leem, blik en jute, nu zetelen zij al in stenen huisjes. Met de geduldige vasthoudendheid van een leger mieren zijn zij op weg naar méér. Bezorgd probeert Zuid-Afrika die ontwikkeling te leiden, die zwarte stroom in te dijken en „apart" te houden. Het zoekt de contouren van zijn toekomst te ontwaren, maar dat valt niet mee. Want over de grenzen zijn nieuwe winden opgestoken: de storm van de onafhankelijkheid veegt de blanke regimes van de kaaii van Afrika, de wind van overzeese critiek rammelt aan de ruiten van Zuid-Afrika's blanke burcht. En daarom hangt er in Johannesburgs straten niet alleen een nevel van mijnstof, maar ook een waas van onzekerheid, soms van angst. Deze twee verschijnselen: de materiële vooruitgang van de „verstedelijkte ban toe" en de door de buitenlandse druk ge wekte onzekerheid in Zuid-Afrika, zijn de twee meestbetekenende, die ik bij mijn te rugkeer in Zuid-Afrika heb gevonden. Zij drukken beide het land dezelfde kant uit. De materiële vooruitgang van de Afrika nen in de steden is verbijsterend. De stinkende „lokasies" New Look. Moroka, Shantytown zijn verdwenen en vervan gen door nieuwe wijken, bewoond door mensen die beter betaald, beter gekleed, beter gevoed zijn dan waar ook elders in Afrika. Ook meer geplaagd en vernederd soms door de uitvloeisels van de „apart heid", door persoonsbewijswetten, wille keurige arrestaties, onmondigheid en on zekerheid. Dat is een ander chapiter, te weten het chapiter waar de wereld zich boos over maakt. Die wereld is kwaad geworden over het lot van de kleine Tommy Beecher, blank schijnende vondeling, geadopteerd door blanke ouders, die later kleurling bleek. De ouders kregen^ de keus; afstand doen van het kind of hét'Ja'nd verlaten. Zij ko zen het laatsfe. Het internationale vak bondwezen is in het geweer gekomen te gen de verbanning zonder vorm van pro ces van mevrouw Mafeking, een zwarte vakbondsleidster. Internationale juristen zullen dit jaar misschien hun verontwaar diging kunnen luchten over het „hoogver- raadsproces", waarin dertig zwarte poli tieke leiders terecht staan wegens deelne ming aan „een internationale communis tische samenzwering tegen landen waarin niet alle bevolkingsgroepen gelijk rechten hebben." Men zou zeggen, dat die tenlas telegging automatisch de beschuldigden vrijpleit en het land aanklaagt. Maar dit is een proces waarbij zelfs dat van Kafka nog heldere rechtspleging lijkt. De wereld heeft afgelopen zomer even haar neus dicht gehouden bij de stank die opsloeg, toen het deksel werd gelicht van het „boeren arbeiders-systeem", waaronder zwarte overtreders van de gehate persoonsbewijs- wetten tot arbeid op blanke boerderijen werden gedwongen. De ondervoeding en afbeulerij waaraan zij in vele gevallen bloot gestaan hebben, kwamen hier en daar de omstandigheden van Duitse con centratiekampen nabij. Zij hebben ook in blank Zuid-Afrika woedende protesten uit gelokt, het systeem is voorlopig opge schort. Onze reisredacteur W. L. Brugsma heeft, na vijf jaar, opnieuw een be zoek aan Zuid-Afrika gebracht. Na zijn recente reportage over Noord- Af rika, begint hij vandaag een artikelenserie over „Het andere Al gerije" aan de zuidpunt van het Afri kaanse continent, waar eveneens een blanke, dominerende minderheid haar bestaan verdedigt tegen een gekleur de, minder ontwikkelde meerderheid. Nu met het jaar 1960 de „Afrika- decadc" begint, waarin het zwarte continent zijn vrijwel totale onaf hankelijkheid gaat verwerven, nu de buitenlandse critiek en druk op Zuid- Afrika steeds toenemen, lijkt dit ons het tijdstip onze reisredacteur aan het woord te laten over de nieuwe ontwikkelingen in de Unie van-Zuid- Afrika. Vandaag geeft hij een al gemeen beeld daarvan. In zijn ko mende artikelen zal hij ze aspect voor aspect behandelen. Om al die dingen is de wereld kwaad geworden. En geleid door een merkwaar dig mengsel van oprechte verontwaardi ging, enige huichelarij en politiek oppor tunisme is men Zuid-Afrika te lijf gegaan. Wat men het Russische blok vergeeft, om dat het zo groot is, straft men in de drie miljoen blanken aan Kaap de Goede Hoop, zeggen de Zuidafrikanen. Omdat er in Afri- Zuid-Afrika waarheen? Achter de voortrekker die het land hielp stichten, verrijzen ultra-moderne gebouwen. Maar de contouren van de toekomst vervagen ka meer dan tweehonderd miljoen zwar ten en slechts vijf miljoen blanken wonen, wil men de zwarte meerderheid te vriend houden, zegt Pretoria. De rassenrelletjes in het zuiden van de Verenigde Staten en in Londen zijn de balk in het Angelsak sische oog die vergeten wordt. Het is allemaal een beetje waar. De mo tieven voor de druk op Zuid-Afrika zijn minder edel dan gegrond en politiek juist. Maar de druk is er: de Nederlandse re gering, door de rijkspartners Suriname en Curagao tot nobele verontwaardiging ge dwongen en zich binnenskamers jegens de Zuidafrikanen mompelend verontschul digend heeft in de UNO een scherpe aanval gericht op de Zuidafrikaanse „apartheid". Deze critiek uit het stam land heeft de „Afrikaners" verbijsterd. Macmillans openhartigheid in 't Zuidafri kaanse parlement over de „apartheid' trouwens niet minder. Niet alleen de staatslieden, ook de ge wone man komt binnenkort in het geweer, als in maart de door de Britse socialis ten afgekondigde boycot van Zuidafri kaanse merkartikelen begint, waaraan ook de Amerikaanse vakbonden hun me dewerking hebben toegezegd. Dit is maar een eerste speldeprik. Het is zeer wel mo gelijk dat straks het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen tot een veel verdergaande boycot zal besluiten. Dan krijgt ook u de kans op te komen voor de zwarte man, die onderdrukt wordt. U, blanke lezer, hoeft het er niet om te la ten, maar voor uw morele hygiëne is het wel goed te overwegen, dat de kans ten minste 75 percent bedraagt dat u zich bij de aanhangers van de „apartheid" zou scharen, wanneer u in Zuid-Afrika zou wo nen. Die druk van buiten maakt Zuid-Afrika ongerust. Sommigen houden zich groot en zeggen dat zij erdoor gesterkt worden in hun wil om de „apartheid" tussen de drie miljoen blanken en de elf miljoen zwarten, kleurlingen en Indiërs tot het einde uit te voeren. De Zuidafrikaanse regering drijft inderdaad haar beleid, met al zijn absur diteiten, door, dwars tegen de keer die de wereld genomen heeft in. Maar in het bas tion van zelfverzekerdheid komen de eer ste scheuren gewetensonderzoek in de nationalistische partij, ernstige twijfel in de Nederduits Hervormde Kerk, splitsing in de Verenigde partij, een stroom van dis cussies in de pers en de universiteiten. Een verenigde actie in de zakenwereld, die pijn in de portemonnee vreest, heeft ge leid tot de oprichting van de „Zuid-Afrika Stichting". Naast de officiële voorlichtingsdienst, die al vijf miljoen per jaar verslindt, komt nu een onofficiële met een ongelimiteerd budget. Zij omvat zakenmensen van al lerlei slag. Boer en Brit, een liberaal als Harry Oppenheimer en een ultra-conser vatief als M. S. Louw. Terwijl de rege ring het Zuidafrikaanse leger reorgani seert op de „basis van het Franse leger in Algerije" (prettige gedachte) gaat de Zuid-Afrika stichting de wereld vertellen, dat er in Zuid-Afrika nog wel wat anders bestaat dan een rassenprobleem. Het is natuurlijk wel te voorzien, dat er na zo'n lezing van de Z.A.F. over „dat andere" altijd wel een vervelend mannetje zal op staan, dat zal vragen: „En hoe zit het nu met dat rassenprobleem?" Zulke vervelende mannetjes u en ik doen daarmee toch een nuttig werk. Want die Zuid-Afrika Stichting, die een zeer machtig orgaan gaat worden, zal op den duur druk oefenen op de eigen rege ring. Niet door een bloedige uitbarsting, maar door een geleidelijk ombuigen van een abnormaal beleid, door druk van bui ten en door de geduldige opwaartse drang van de zwarte massa's, kan Zuid-Afrika de weg naar een toekomst vinden, die zijn eigen belang, dat van Afrika en van de wereld dient. CAIRO (AFP-Reuter) De ontdekking van een 4000 jaar oude Egyptische dodenstad in Opper-Egvpte heeft tevens een gruwelijke massamoord aan het licht gebracht. Toen een oudheidkundige expeditie van Cairo's univer siteit dezer dagen bij Einaba in Nubië een tweedelige uitgebreide necropolis van dui zend mummies opgroef, deed men de ont stellende ontdekking, dat zij het slachtoffer moeten zijn geweest van een moord op grote schaal. Vele mummies bleken opgehangen te zijn en anderen vertoonden tekenen van wurging. Zeer vele van de mummies waren kipde ren In 450 graven bleken de stoffelijke res ten nog in het bezit van haar, nagels, huid en tanden, en enkele vrouwen droegen hals- en armbanden van koper, goud of zilver. De leider van de expeditie, dr. Abdel Mo- neim Aboebakr, meent dat het mummies van Nubiërs uit de derde dynastie (2400 voor Chr.) zijn. Hij schat drie jaar nodig te hebben om de vondsten, waartoe ook vazen van groene lei en albast en andere gebruiks- en sier voorwerpen behoren, te inventariseren en hoopt door deze studie nadere gegevens om trent de massamoord te verkrijgen. Advertentie l-l LIJM IVIC ivicciHiv o rucuLftj irciisci P( dia gev kriigbaar in eiuis met 6 poeders maar ook in ver MEENK'S POEDER Poeder» tegen hoofd diarrhee. influenza, rh gevatte kou. periodic kriigbaar io etuis me tegen h<«fdrijn, kiespnrr Woest, •riep, ligbaar in etuis met 6 poeders maar ook ft^Jtel| rhi^Kia lieC p ne™6 t elpen! Er zijn Meenk's icspijn. hoest, griep, latiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver- poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis A 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. M Pi ftccnk'» ■^ep. sieoe® bij >er- krijgb een versch ook in (met 6 pnjs- JOHANNESBURG (UPI) De chef-in specteur van de staatsmijnen in Zuid-Afri ka, W. G. Pyne-Mercier, een topfiguur in het onderzoek naar de mijnramp te Coalbrook, waarbij vierhonderddertig mijnwerkers om het leven kwamen, wordt vermist, zo is donderdag bekendgemaakt. Zijn vrouw weet niet waar hij zich be vindt en of hij naar huis terug zal komen. Ook zijn kantoor heeft meegedeeld niet te weten waar hij is. Een regeringswoord voerder weigerde commentaar op de ver missing te geven. Het onderzoek naar de ramp zou volgen de week beginnen. Volgens onbevestigde berichten zou ook een oudere functiona ris van de rampmijn worden vermist. Advertentie SKIN DEW is als een huiddauw... en herstelt het zo belang rijke vochtgehalte van uw huid. PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstraat 92 - Telefoon 12160 Diaatjes kijken Onlangs kregen we een uitnodiging voor een avondlijk kopje thee bij goede vrien den. Het zijn prettige mensen met veelzij dige belangstelling, een boeiende con versatie, een smaakvol huis en wat het beste van alles is: geen televisie, zodat je nooit bang hoeft te zijn voor een avond van duister en veel ssst! Ze hadden een lange reis gemaakt en wisten daar onderhoudend van te vertel len. Het was alles zeer aangenaam. Tot dat ja, totdat die onheilszwangere woor den vielen: „Maar misschien willen jullie de dia's zien. We hebben er een massa, veel meer dan anders. Ach Jan, haal jij even het scherm en de projector". Nou, en dan moet je wel een beest van ongevoeligheid en onbeleefdheid zijn als je dan zegt: nee, dank je, liever niet. Het scherm kwam en de projector. Er was het gewone gemier met het te korte snoer en de te losse stekker, met hoofden die schaduw wierpen en stoelen die niet goed stonden. Maar eindelijk was het dan zo ver. Het lichtkegeltje floepte aan en daar was de auto. Met de Alpen er achter. De baby. Met Venetië er achter. Jan (zon der hoofd) met de Sint Pieter er achter. Mies met haar rode tas da's voor dat toetsje rood dat bij een goede dia nooit mag ontbreken vóór de mozaïeken van Ravenna. Er was een bos vage vegen voor iets wits. Dat was die schattige duif bij de San Marco. Er was een wat louche heer die helde over een oranje vlek. Dat was die e-e-e-enige Italiaan uit dat kleine eet huisje, je weet wel, Jan. Er was er waser Ach, al die beelden van de auto die ze pas hadden voor dit en voor dat en voor alles, van de baby die ze iets langer had den voor nog weer wat anders, de Miezen en de Jannen, dat alles trok ons voorbij in een lange, lange rij. Niets bleef ons bespaard. NIETS. Hoeveel dia's zouden er per vakantie seizoen door Nederlanders genomen wor den? Hoeveel Jannen worden er onthoofd, hoeveel Miezen moeten hun tassen tonen? Hoeveel baby's moeten er gesust worden vóór ze glimlachend voor de Alpen pose ren? En hoeveel portretten worden er ge maakt van nieuwe auto's? Maar reeds hoor ik het grommelend ver wijt van mijn brave lezers... En gij, Spor- ry, hoe staat het met uw dia's? Ach.wat zal ik zeggen.Mea culpa, mea maxima culpa. Ook ik ben aangetast door de moderne kwaal, ook ik maak dia's. Maar één ding doe ik niet. Ik vertoon ze niet aan argeloze slachtoffers. Ik bewaar ze voor hen die er voor betalen om er naar te komen kijken. En dan vindt iedereen het leuk. De mens is nu eenmaal een vreemd wezen. Sporry Brug. B:.i Rockhampton in. de Australische staat Queensland is een passagierstrein door qen brug gezakt. Er zijn zeven doden en vele gewonden. Er is waters nood in dit gebied en vermoedelijk zijn de fundamenten van de brug verzakt. Internationale. Te Londen is donderdag het bureau van de socialistische inter nationale bijeengekomen voor een twee daagse conferentie over de datum en de agenda van de plenaire zitting, die later in dit jaar te Haifa in Israel zal worden gehouden. Naar woordvoer ders mededeelden zal die zitting om streeks eind april of begin mei plaats hebben. De Russen willen in het komende vakan tieseizoen meer toeristen uit het westen zien. Zij hebben speciaal voor automobi listen die in hun eigen wagen door de Sov jet-Unie willen toeren, dit jaar voor het eerst de gedwongen gids afgeschaft Tot nu toe kreeg iedere bezoeker uit het Wes ten op zijn reizen door de Sovjet-Unie een officiële touristengids mede in zijn auto. Die gids week vrijwel de hele reis niet van de zijde van de toerist. Dat is nu afge lopen. Bovendien hebben de Russen meer grensposten opengesteld voor autoverkeer uit het Westen. Die plaatsen zijn op de kaart aangegeven. Ook zijn grotere ge bieden van de Sovjet-Unie opengesteld voor westelijke toeristen. Een toeristenvi sum blijft dertig dagen geldig, maar kan voor het eerst betrekkelijk gemakkelijk worden verlengd tot 45 of 60 dagen, maar in dat geval moet de toerist wel zijn reis schema bekend maken. Nieuw is ook de uitgave van een samenvattende reisgids, compleet met alle trein-, bus-, boot-, en vliegtuigverbindingen in de Sovjet-Unie. Men verwacht dat dit jaar twee keer zo veel Amerikanen naar Rusland gaan als vorig jaar. toen het er 15.000 waren. In de Nederlandse bioscopen maken de reisbu- reau's voor het eerst dit jaar reclame voor vakantiereizen naar de Sovjet-Unie. personen werden veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërende van zes maanden tot 101/» jaar. Acht werden vrijgesproken. Buit. Drie kwart van de diamanten, die enige maanden geleden op een vliegreis tussen Brussel en Hongkong waren gestolen, zijn bij twee juweliers in Te heran teruggevonden. De mannen zijn tezamen met een postemployé van het vliegveld Teheran, die de twee zakken met diamanten ter waarde van 850.000 dollar had ontvreemd, gearresteerd. De employé, die de diefstal in opdracht van de juweliers had uitgevoerd, had zich verdacht gemaakt doordat hij buiten sporige uitgaven deed. Uitgeput. De Argentijnse marine heeft donderdag het zoeken naar de duikboot (of duikboten) in de Golfo Nuevo be ëindigd. In een mededeling van de marine wordt gezegd, dat de onderzee boot zonder ophouden was belaagd waar door zij ..gedwongen werd onze wateren te verlaten". Rond. Een strijd op luchtvaart politiek ge bied tussen Frankrijk en Australië is in de Franse hoofdstad geëindigd met een volledige inwilliging van de wensen van de compagnie de Transports Aériens Intercontinentaux (T.A.I.) die op de lijn naar het gebied van de Zuidzee lan dingsrechten had gevraagd voor Syd ney in plaats van Brisbane, welke stad men tot dus ver aan deed. De Australi sche maatschappij „Qantas" krijgt hier door landingsrechten op Parijs. Op deze wijze wordt de om de wereld-dienst van Frankrijk per 1 juli gerealiseerd. Interesse. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten heeft donderdag opzijn verzoek gesproken met de minister van staat bij het Britse ministerie van bui tenlandse zaken Ormsby-Gore. Van gezaghebbende zijde te Londen werd vernomen dat zij een algemeen gesprek hebben gehad over kwesties betreffen de de UNO en de ontwapening. Ormsby- Gore is de belangrijkste Britse verte genwoordiger op de tien-mogendheden- conferentie over ontwapening die op 15 maart te Genève zal beginnen. Niet merkbaar. Het ministerie van voor lichting van Ghana heeft donderdag bekendgemaakt dat volgens deskundi gen de radio-actieve neerslag als ge volg van de Franse atoombomontplof fing in de Sahara geen merkbaar ge vaar heeft opgeleverd voor de gezond heid van de bevolking in Ghana. Drie dagen na de ontploffing bereikte de ra dio-actieve neerslag het noorden van Ghana en een dag later het zuiden van het land. Niets gemerkt. Het in Accra verschijnen de Ghanese blad „Evening News" heeft gemeld dat als gevolg van de Franse atoomproef in de Sahara dui zenden mensen zijn omgekomen. Het blad vermeldt ook nog op welke wijze: grote menigten gevangen Noordafri- kaanse vrijheidsstrijders zouden vóór de proef op het terrein van de ontplof fing zijn ingesloten met het doel de uit werking van de radioactiviteit op hun lichamen te bestuderen Laatste wil. Het stoffelijk overschot van gravin Mountbatten, tante van het Brit se koninklijke gezin en echtgenote van admiraal graaf Louis Mountbatten, voormalig onderkoning van India, is donderdag ter hoogte van het eiland Wight vanaf het fregat „Wakeful" van de Britse vloot overboord gezet, zulks in overeenstemming met de laatste wil van de overledene die een zeemansbe grafenis wenste.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3