Regering houdt vast: moet op huurverhoging 1 april ingaan Citroën Borgward Skoda "citroën" B.M.W. „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Tweede Kamer uit critiek op voorstel voor toto Prinses Margaret verlooft zich met een „commoner" J. J. van Kooten SAAB RAMBLER Roomboterprijs volgende week lager Nieuwe lening Bank Ned. Gemeenten Ontploffing vernielt bunker in Culemborg GEEN REDEN TOT UITSTEL Ernstige bezwaren tegen beperking van hoofdprijs tot 25.000 gulden Liberalisatie hoeft niet te wachten tot er woningoverschotten zijn" Extra-compensatie voor gepensioneerden? Societyfotograaf Antony Armstrong- Jones is de man van haar keuze éee MORRIS before tjouêmj! Leeuwarden verwacht: Honderd min. 4VZ 98 Vier gewonden In de krant van heden: Aanhoudend zacht Mijnwerker voor De Gaulle „TER CLEEFF LLOYD „ARABELLA" Het woord is aan De volgende h tl u rve rh ogi nge n GARAGE VERBEEK Invullen belastingbiljetten Geert Hoogeveen Van Loon's Automobielbedrijf A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf 74e JAARGANG No 196 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG Nö 44 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor HaarlenvN. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De roomboter zal de volgende week goedkoper worden. Op de gisteren in Leeu warden gehouden zuivelbeurs is meege deeld dat zeer waarschijnlijk met ingang van 1 maart de boterprijs met 70 k 80 cent per kilogram zal worden verlaagd. Dit hangt samen met het aflopen van het le veringscontract met Duitsland. In hoeverre de consumentenprijs zal meedalen met de marktprijs dient te wor den afgewacht. Van invloed zijn namelijk de ontwikkeling van de vraag naar room boter bij een (forse) daling van de boter prijs. Overigens zal in de winkels de boter pas aan het eind van de volgende week goedkoper zijn. Wat de kaas betreft, wordt ook voor dit zuivelprodukt een daling in de volgende weken verwacht. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten in Den Haag deelt mede, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgif te van een 4Vs percent 25-jarige obliga tielening, groot 100.000.000, tot de koers van 98 percent. De lening zal worden af gelost in 25 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1961. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niét toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1970 tot en met 1974 al leen vervroegd aflosbaar tot de koers van lOl'/i percent en gedurende de verdere looptijd der lening tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupu res van 1.000 en 500. Datum van in schrijving maandag 7 maart 1960 en da tum van storting vrijdag 1 april 1960. Ook aan deze lening zal weder een schuldregister worden verbonden. De op brengst der lening is bestemd voor de fi nanciering van kapitaalsuitgaven van ge meenten en eventueel van andere publiek rechtelijke of semi-publiekrechtelijke li chamen. Het prospectus zal maandag ver schijnen. Vrijdagmiddag omstreeks half vier heeft zich op het terrein van de Explosie ven-opruimingsdienst te Culemborg in de bunker van het fort „Werk aan het Spel" een ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen gewond werden. Ernstig ge wond zijn: de dienstplichtig soldaat-mess- bediende C. G. R. Eenkhoorn, 20 jaar, af komstig uit Lekkerkerk en de burgeramb tenaar F. de Keijzer uit Gellicum. Licht gewond zijn: kapitein J. J. Blommaert uit Culemborg, 32 jaar, die commandant is van de School voor Explosieven aldaar en die destijds de leiding had bij de onder zoekingen in het „Gat van Wormer" en kapitein C. M. Mulder, 41 jaar oud en af komstig uit Montfoort. Allen zijn opgeno men in het St. Barbaraziekenhuis in Cu lemborg. In de bunker, waarin afgekeurde muni tie wordt opgeslagen, was men gistermid dag bezig, geweerpatronen leeg te bran den. De ontploffing is waarschijnlijk ont staan door te grote gasvorming. De aangerichte schade is zeer groot. Op het terrein is in de grond een krater ge slagen met een middellijn van 25 meter. PaS- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Filatelie 5 Puzzel 5 Boekenhoekje 5 Kerkelijk Leven 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 6' Medische verzorging 6 Uit stad en omgeving .6, 7, 8, 13 Kerkdiensten6' Films 6' Feuilleton 9 Horen en Zien9 Taal-laria 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Effecten en Geldmarkt 11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Erbij15 tot 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk matige tot zwak ke, later tot krachtige of hard toenemende wind tussen west en zuid. Aanhoudend zacht Volledige weerrapporten op pagina twee. President De Gaulle die vandaag zijn reis door de landbouwgebieden van Zuidwest-Frankrijk afsluit, ontving van een groep mijnwerkers een bron zen beeldje, dat een mijnwerker voor stelt. De Gaulle heeft vrijdag in Li- moux betoogd dat Frankrijk „zijn plaats als een der leidende landen in de wereld bezig is te hernemen." 99 99 Een meerderheid in de Tweede Kamer heeft ernstig bezwaar tegen beperking van de hoofdprijs in de voetbalpool tot 25.000 gulden. Dit blijkt uit het vandaag verschenen voorlopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging der loterij- wet. Ook op de voorgestelde maximum- inzet van een gulden per deelnemer wordt van vele zijden kritiek geoefend, evenals op de wijze, waarop het wetsontwerp het toezicht wil regelen. Vele leden kondigen in het voorlopig verslag reeds amende menten op deze drie punten aan, wanneer de regering in haar memorie van ant woord niet aan hun wensen tegemoet komt. Het voorstel om de maximumprijs voor iedere winnaaf tot 25.000 te beperken stuitte op ernstige bezwaren van verschil lende zijden. Enkele leden achtten het noodzakelijk het maximum te stellen op 100.000,-. Vele leden betoogden, dat een vast maximum, en zeker een vast maxi mum van slechts 25.000,-, niet aantrek kelijk is om de sporttoto te doen slagen, zodat reeds het hoofddoel van de voorge stelde regeling zou worden gemist. Overigens zouden vele leden gaarne van de regering horen, waarom zij voorstelt de limiet van de commissie Wiarda van 50.000.tot 25.000.te verlagen. In de memorie van toelichting is dit nergens ge motiveerd. Nog afgezien van het feit, dat een beper king van de hoofdprijs tot een toenemende belangstelling voor pools en loterijen uit het buitenlsnd zou leiden, achtten deze le den een beperking der prijzen onaanvaard baar, omdat daaruit een merkwaardige behoefte aan bevoogding ten opzichte van de eventuele prijswinnaars aan de dag zou treden. Deze bevoogding geldt niet ten op zichte van de staatsloterij, de premiele ningen en voor speculaties ter beurze. Enkele leden hadden zeer ernstige principiële bezwaren tegen het verlenen van een wettelijke sanctie aan de voet balpool, omdat deze gokzucht zou bevor deren, fnuikend voor de spaarzin zou zijn, en een beleid van „brood en spelen" zou betekenen. Deze leden informeerden belangstel ministers konsekwenties en zo ja, welke zouden verbinden aan aanvaarding door de Kamer van eventuele amendementen, strekkende tot verhoging van de maximum prijs. Vele leden wezen op de grote beteke nis van het poolwezen voor de financiering van een gezonde en wijd verspreide sport beoefening,waarvoor door de overheid geen bevredigende voorzieningen zijn getrof fen. De Nederlandse sport heeft nu einde lijk een mogelijkheid in zicht haar finan ciële behoeften te bevredigen, zij het ook dat dit slechts op de zeer lange duur wer kelijk het geval zal kunnen zijn als de overheid tot een andere waardering van de belangen van sport en lichamelijke oefe ning ook daadwerkelijk zou willen beslui ten. Deze leden hadden tot hun leedwezen vastgesteld dat de onlangs verschenen sportnota geen perspectief in deze rich ting opende. Aangezien in deze nota wel met de opbrengst van de voetbaltoto re kening wordt gehouden, brengt dit eens te meer mee, dat de overheid de mogelijk heden ter zake niet illusoir dient te ma ken door beperkingen als ten aanzien van inzet en prijs worden voorgesteld. De sportnota levert volgens deze leden een overtuigend bewijs van de grote nood waarin de sport verkeert. Teneinde de personele, materiële en financiële tekor ten enigermate op te vangen, zijn grote bedragen vereist, die voor een belangrijk deel uit de particuliere sector zullen moe ten komen. De voetbalpool biedt daartoe een voor de hand liggende mogelijkheid. Reeds thans richtten deze leden tot de regering het verzoek aan hun wensen, zo wel met betrekking tot het verhogen van de maximum-inzet als het vrijlaten van de prijzen als ook ten aanzien van een zo eenvoudig mogelijk registratiesysteen in de memorie van antwoord tegemoet te wil len komen. Bij achterwege blijven hier van zouden pogingen hunnerzijds tot amen dering moeten worden ondernomen. Van verschillende zijden werd de op vatting verkondigd, dat de voor de huidi ge KNVB-pool geldende grens van twee gulden per inzet algemeen aanvaard wordt en dat de met ruim 100 totalisatoruitsla- gen opgedane ervaring niet heeft aange toond, dat die grens onverantwoord zou zijn. Uit de beschikbare cijfers is gebleken, dat 35 pet. der deelnemers gemiddeld een gulden of minder inzet, 15 pet. tussen de 1,25 en 1,50 gulden en 50 pet. meer dan 1,50 gulden. De praktijk toont aan, dat ont aarding tot een sociaal kwaad bij hand having van het maximum van 2 niet te duchten is, evenmin als bedreiging van de welstand van bepaalde personen. Met het stellen van een leeftijdsgrens kon men zich algemeen verenigen. Zeer vele leden vonden de argumenten van de regering voor de concessionaris on voldoende. Waarom is de regering gekant tegen differentiatie bij sportprijsvragen? Waarom zouden bij voorbeeld twee of drie totalisatoren niet kunnen worden toege staan? Vele leden achtten het van groot belang vóór de openbare behandeling van het wetsontwerp een nader inzicht te krijgen in de wijze, waarop de regering zich de verdeling voorstelt van het voor doelein den van algemeen belang bestemde deel van de opbrengst. Naar hun mening zou prioriteit gegeven moeten worden aan de sport en de lichamelijke opvoeding, maar ook het maatschappelijk werk de gezond heidszorg en de culturele arbeid zouden in zekere mate in de opbrengsten van sportprijsvragen moeten delen. Vele kamerleden waren ook teleurge steld over het voorstel om naar aanleiding van de voorgestelde wijziging der loterij- wet de fiscale bepalingen op loterijgebied te herzien. De motivering werd zelfs zeer zwak genoemd. Het voorstel tot wijziging van de omzet belasting op het tijdstip dat sportprijsvra gen worden geregeld, vonden vele leden niet sympathiek. Advertentie VOOR BEIER SCHILDERWERK Kleverlaan 5?'4 Tel. 6C985 Haarlem Uit de Memorie van Antwoord op de voorgestelde wijziging van de Huurwet blijkt, dat de regering geen reden tot uitstel van de voorgenomen huurverhoging ziet. De verhoging per 1 april wordt verantwoord en tech nisch uitvoerbaar genoemd. De Memorie zegt, dat de huurverhoging ge paard gaat met verlaagde subsidiëring van de woningbouw, dat gestreefd wordt naar terugkeer tot normale verhoudingen en dat enige correcties op het sedert 1940 gevoerde automatische systeem aangebracht zijn om een evenwichtige huurmarkt te krijgen. De regering wil geen beperking aanbren gen, omdat het Grootboek Woningverbete ring wordt opgeheven. Een discussie over verdere verhogingen zou moeten worden uitgesteld totdat de S.E.R. een desbetref fend advies heeft uitgebracht. De nieuwe subsidieregeling Zomin als bij de vorige verhoging, be hoeven de kostprijzen op te lopen. Door de nieuwe grenzen voor stichtingskosten en huurprijzen in de voorgenomen subsi dieregeling voor particuliere woningbouw zal naar de mening van de regering een zekere drang worden uitgeoefend tot het bouwen van goedkopere woningen. Dit zal op het algemene peil van bouwkosten van invloed zijn. De extra bijdrage voor 5000 goedkope woningwetwoningen zal een ex tra-stimulans zijn. Bij de Memorie van Antwoord is het ont- werp-Algemene Maatregel van Bestuur gevoegd met richtlijnen voor de beoorde ling of een woning gebreken vertoont, die de bewoonbaarheid ernstig schaden en of een woning aan redelijkerwijs te stellen eisen van onderhoud voldoet. Dergelijke kriteria kunnen niet in de wet worden op genomen, zo meent de regering. Van de in 1957-'59 gebouwde woningen blijven degene met hogere vraaghuren dan van vergelijkbare huizen van vóór 1957 buiten de huurverhoging. De gemeen tebesturen krijgen per circulaire richtlij nen over de huurverhoging van na-oorlog- se woningwet- en andere gesubsidieerde woningen. Fonds voor groot onderhoud? De regering neemt een advies van de Commissie Woningbouwcorpora ties om een gedeelte van de huurver hoging van vooroorlogse woningwet woningen te bestemmen voor een fonds voor groot onderhoud en verbe tering in ernstige overweging. De huurverhoging zal naar schattihg de subsidies voor bestaande woningwetwonin gen met 30 miljoen gulden verminderen, ongerekend verhoging van normen voor onderhouds- en algemene kosten. In te „liberaliseren" gebieden zal tegen ongemotiveerde prijsstijgingen gewaakt worden. Vrijlating van huren brengt be scherming tegen ontruiming mede. Het overheidstoezicht blijft. Verwacht wordt dat subsidie van woningbouw met lage huren in te liberaliseren gebieden een ver lagende werking op het algemene huur- peil zal hebben. Huurders mogen niet in een dwangpostie komen, doch op woning overschotten in elke categorie behoeft met liberalisatie niet te worden gewacht. Bedrijfspanden De regering is van mening, dat bij be drijfspanden meer aanleiding bestaat tot terugkeer naar meer normale verhoudin gen dan bij woningen. Zij is verder van mening, dat opheffing van de huurprijs- beheersing en huurbescherming voor be drijfspanden met een huurprijs boven 5000.-, 3500.- of 2500.- (naar gelang Antony Robert Armstrong-Jones (Van onze correspondent in Londen) Dc Britse koninklijke familie beleeft be wogen dagen. Gisteravond werd van Cla rence House het verheugende nieuws on verwacht bekend gemaakt door Koningin- moeder Elizabeth dat prinses Margaret zich heeft verloofd met Antony Charles Robert Armstrong-Jones, een vroegere so ciety fotograaf. De koninklijke familie heeft vaak voor hem geposeerd. Koningin Elizabeth heeft haar toestemming voor het komende huwelijk gegeven. Prinses Margareth en de heer Armstrong-Jones hebben elkaar twee jaar geleden voor het eerst ontmoet. Beiden zijn 29 jaar. Alle Britten delen in de vreugde van de prinses. Sinds haar onfortuinlijke roman ce met Peter Townsend heeft men diep met de prinses meegeleefd, die, terwijl na genoeg al haar vrienden in het auwelijk traden op eenzaamheid leek te zijn aan gewezen, hetgeen volkomen in strijd leek met haar karakter. De prinses is een sterke persoonlijkheid, die zoveel mogelijk haar eigen weg is ge gaan. Zij vormde jarenlang het middel punt in het Lon^ense uitgaansleven. De prinses bezit een talent voor muziek en zou wellicht cabarettière zijn geworden, van de gemeenteklasse) niet tot onaan vaardbare gevolgen zal leiden. In de periode van 1 januari 1954 tot 1 oktober 1957 werd aan de huuradviescom missies slechts in 371 gevallen verzocht, te interveniëren bij een geschil omtrent de huurprijs van bedrijfspanden, waarvan de huurprijs hoger is dan bovengenoemde bedragen. Compensatieregeling De regering wijst op de in juni 1959 aangekondigde maatregelen ter compen satie van de huurverhoging voor diverse bevolkingsgroepen. Vergeleken met de huurbijslag van 1957 zullen in elk geval bepaalde categorieën van werknemers een zij het ook geringe, welvaartsvermeerde ring ontvangen. De voorbereidende werk zaamheden ten aanzien van een complex van compensatiemaatregelen zijn vrij wel voltooid. Aan de Sociale Verzekerings raad zal worden verzocht, te willen bevor deren dat de op de datum van de huurver hoging lopende tijdelijke uitkeringen inge volge de Ongevallenwet en de op die da tum lopende uitkeringen ingevolge de Ziektewet en de Werkloosheidswet over eenkomstig de te verlenen looncompensa- ties zullen worden verhoogd. Gepensioneerden Het laat zich echter aanzien, dat de ver hoging van A.O.W. en A.W.W. met het zelfde percentage als waarmede per 1 1 april a.s. het indexcijfer der regelings lonen zal stijgen, niet voor elke groep van gepensioneerden een voldoende compen satie zal opleveren. De regering is van me ning, dat hieraan zal moeten worden te gemoet gekomen. Zij zal omtrent de te treffen maatregelen het advies vragen van de Sociaal-Economische Raad. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft zich tot het be stuur van de Sociale Verzekeringsbank gewend met het verzoek, reeds in april 1960 voorschotten op de te verwachten verhogingen van de pensioenbedragen krachtens de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet te verlenen. Met betrekking tot deze sociale voorzie ningen wordt een wijziging van het peil der uitkeringen overwogen. Een spoedige beslissing dienaangaande is te verwach ten. Over een verhoging van de uitkerin gen krachtens de. andere complementai re sociale uitkeringsvoorzieningen wordt intern overleg gepleegd. Een eventuele compensatie voor de ge pensioneerde overheidsdienaren en Indi sche gepensioneerden maakt onderwerp van beraad uit. Advertentie GARAGE HARRY OOMEN Lange Molenstraat 12 - Telefoon 19000 Prinses Margaret indien zij niet van koninklijke bloede was geweest. Haar voordrachten in intieme kring vonden altijd veel bijval. Zij bracht haar vader, wijlen koning Georges VI her haaldelijk in verlegenheid als zij belang rijke personen, die bij hem op audiëntie waren geweest, op onnavolgbare wijze imiteerde. Prinses Margaret werd het zon netje van Buckingham Palace genoemd Na de dood van haar vader werd zij ern stiger en ging de godsdienst een grote plaats in haar leven innemen. Naarmate haar vriendenkring kleiner werd vertoon de zij zich minder in nachtclubs en an dere bekende uitgaansgelegenheden en leidde zij een min of meer teruggetrokken leven in Clarence House, de residentie welke zij met de koningin-moeder deelde hoewel zij een zelfstandig leven leidde. (Vervolg op pag. 3) V o 1 ta i r e Het heelal brengt mij in verlegenheid: ik kan mij niet voorstellen dat dit uur werk bestaat en de uurwerkmaker niet. Een discussie over de noodzaak van latere huurverhogingen zou de regering willen uitstellen tot na kennisneming en bestudering van het hieromtrent door de Sociaal-Economische Raad uit te brengen advies. Deze vraagstukken zijn immers bezwaarlijk los te maken van de gehele economische situatie van ons land. De regering kan nog niet zeg gen, wanneer het bedoelde advies tege moet kan worden gezien, maar zij heeft wel goede hoop dat dit binnen afzienbare tijd het geval zal zijn. Advertentie vanaf 4185.—. - Vraagt demonstratie. Ook voor prima service Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 In onze Showroom geven wij u gaarne alle gewenste inlichtingen Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LUDSfSTRAAT (BU KONHGSPIEINJ AMSTERDAM TEL 273S96 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren Advertentie Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie ACC-KANTOOR l. G. BODE Fred. Hendriklaan 40. Haarlem-Z„ Tel. 34108 Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornellsstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ^ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296^ Advertentie Voor demonstratie: Fa. FLINTERMAN - TEL 42212 Advertentie Korte Kleverlaan 30- 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 -554 46 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal Tel.57.500-57.501 Advertentie Verhaar van nlenwe auto's ■onder ehaaffenr. o.».: Opel Rekord. KapltSn en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphlne Volkswagen en 0 Ders. V.W bus. Alle wagens zIJd all-rlsks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1