De Gaulle in Algerije Lonen niet 1\ percent omhoog in de periode van 1959 op I960 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER PUINRUIMEN IN AGADIR IS THANS BEGONNEN Van R. (weer vrij man) meent: „Lynn pleegde zelfmoord" Maandag bouwstaking als CAO niet wordt ondertekend Anker-clubhuis-werk Waken tegen overspanning In de krant van heden: Zacht weer Het woord is aan Leger bevolen zich van politiek te onthouden Snelvervoer van gewonden Uitzicht op de dode stad Ondanks risico voor overlevenden CENTRAAL ECONOMISCH PLAN 1960 Publiek begroette zijn vrijspraak met luid gejuich Close-up der verwoesting 74e JAARGANG No 200 DONDERDAG 3 MAART 1960 305e JAARGANG No 48 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- J| ÉT i H h Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). femail V* B Ipi I 1 I Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüigland 10. Tel. 15295. Bij- 1 1 1 F I f®**® I f 1 1 If 1 I 1 I ill II 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein. TeL 57753 X A \JL 1 X V-* 111m Imsf \Ji Vj Jkj? X UL U PP;/ t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESIRAAMBU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM ;-TÉL.'223596 pag .1, O Uit het binnenland 2, .9 Van Dag tot Dag O O Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 11 Kunst 4 Van Mensen en Dingen 5 Uil stad en omgeving .5, 7 9 Agenda van Haarlem en I]mond 7 Feuilleton 13 Horen en Zien 13 Toch Is Het Zo 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 1/ Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met tijdelijk enige regen, maar ook plaatselijk en kele opklaringen. Matige, aan vankelijk af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Aanhou dend zacht weer. Volledige weeivapporten op pagina twee. Winston Churchill: Deze (tweede wereld-) oorlog was niet zozeer een oorlog in de historische be tekenis, doch een internationale justi tiële actie tegen een gangsterbende. CONSTANTINE (Reuter-AFP) Pre sident De Gaulle van Frankrijk is vanmor gen op het vliegveld van Constantine aan gekomen voor een kort bezoek aan Alge rije. Het bezoek heeft een zuiver militair karakter. Bijzonderheden van de reis wor den geheim gehouden. Gisteravond heeft De Gaulle de troepen in Algerije opgedra gen zich van politiek te onthouden en zich tot de militaire operatics te beperken. NEW YORK (Reuter) De „New York Times" verneemt uit gezaghebbende bron dat president Eisenhower tegenover de president van Tunesië, Bourguiba, zou hebben verklaard dat een tijdelijk bestand in Algerije mogelijk nuttig zou kunnen zijn voor het op gang brengen van vredes onderhandelingen. De Amerikaanse luchtmacht vliegt af en aan met gewonden, daar in het ver woeste Agadir medische hulp te be perkt is om volledige leniging van de nood te kunnen verstrekken, om deze naar betere oorden te brengen. Ramp zalig toneel in een hangar, waar de machine startklaar staat voor vertrek. De Marokkaanse badplaats Agadir is een dode stad, nu na de totale hulp verlening en puinruiming nog steeds honderden doden en stervenden onder de stenen van de ingestorte huizen van daan worden gehaald. Troosteloos is de aanblik over de eens zo zonnige stad, die werd getroffen door een uit zonderlijk zware aardbeving. Marokkaanse klimaat dreigt met een epidemie wanneer de lijken niet spoe dig worden geborgen. Een walgelijke stank hangt over verschillende stads delen, die alle tot verboden gebied voor anderen dan de redders zijn verklaard. A.F.P. meldt uit Rabat, dat daar het aantal door de aardbevingsramp getroffen Spanjaarden op tweeduizend doden, ge wonden en daklozen wordt geschat. In totaal woonden er ongeveer drieduizend Spanjaarden in Agadir. Smaldeel I, bestaande uit de kruiser „De Ruyter" en de jagers „Drenthe", „Gelderland" en „Limburg", is gister middag ter rede van Agadir aangekomen. Het fregat „De Bitter" bereikte, de ramp stad omstreeks acht uur in de avond. Onder eigen leiding werden toen ploe gen van 300 Nederlandse marinemannen ingezet om puin te ruimen en doden te ber gen in een daarvoor aangewezen deel van de verwoeste stad, terwijl gewonden naar elders werden overgebracht. Twee medi sche ploegen en vier doktoren van het smaldeel assisteren tijdens de bergings werkzaamheden. Voeding en water wer den in grote hoeveelheden van de schepen aan wal gebracht om vanmorgen in Aga dir over de noodlijdende bevolking gedis tribueerd te worden. Naar aanleiding van een woensdag ont vangen verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève heeft het.Ne- derlandsche Roode Kruis besloten per eer ste gelegenheid naar Agadir uit te zenden, zuster M. A. de Groot uit Den Haag, ver bonden aan het mobiele instructieteam van het Rode Kruis Korps. Ook aan an dere aangesloten landenorganisaties heeft het Ligabestuur een dergelijke oproep ver stuurd. Zo spoedig mogelijk zal het Nederland se Rode Kruis nóg 460 sets van 400 cc. bloedplasma met een totaal gewicht van 1012 kg. per vliegtuig naar Agadir verzen den. De eerste zending, bestaande uit 100 sets arriveerde gistermorgen in Agadir. De Wereldraad van Kerken heeft tele grammen doen uitgaan naar de kerkelij ke hulpverleningsorganen in de verschil lende landen. Giften worden gevraagd om een effectieve hulp door het team, dat on middellijk in het rampgebied is ingezet, mogelijk te maken. De Stichting Oecume nische Hulp zegde voorlopig reeds een be drag van drieduizend dollar toe. Giften van particulieren worden gaarne inge wacht op giro 5261 ten name van de stich ting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen te Rotterdam. Voor snelle doorzending naar Marokko zal worden zorggedragen. Aan het slot van de vanmorgen in Utrecht gehouden bondsraadsvergadering van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" is een resolutie aangenomen, waarin de bondsraad het bestuur opdraagt op korte termijn aan de werkgeversorga nisaties, welke party zyn by de C.A.O. voor het bouwbedrijf, de eis te stellen de C.A.O. onvoorwaardelijk te ondertekenen, zoda't deze per 1 maart 1960 kan ingaan. Het bondsbestuur is verzocht aan deze eis kracht bij te zetten, door de gelijk tijdige mededeling aan de werkgeversorga nisaties, dat bij het niet inwilligen ervan tot werkstaking zal worden overgegaan, in gaande maandag 7 maart. In de resolutie wordt voorts vastgesteld, dat door de wei gering van de werkgeversorganisaties de C.A.O. te ondertekenen de bouwvakarbei ders een verbetering in hun rechtspositie wordt onthouden, waarover reeds overeen stemming was bereikt en welke hun in verband met de produktiviteitsstijging in de bouwnijverheid en een rechtvaardige verdeling van de toenemende nationale welvaart toekomt. Ook de bondsraad van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond heeft in zijn vergadering vanmorgen te Utrecht een re solutie aangenomen, waarin het bondsbe stuur wordt opgedragen op korte termijn aan de werkgeversorganisaties de eis te stellen de C.A.O. onvoorwaardelijk te on-? dertekenen. Ook aan deze eis wordt kracht bijgezet door de gelijktijdige mededeling aan de werkgeversorganisaties, dat bij het niet inwilligen aanstaande maandag tot staking zal worden overgegaan. Advertentie Vrienden van 't Zorgt vrijdagavond in ,,'T BAKEN" te zijn. Bakenessergracht 10-8 uur Niet alleen voor de film, het dansen en de andere nummers. Maar denk mee over 't punt: INITIATIEVEN. ENKELE JONGEREN Voor inlichtingen en introductie: Tel. 34505 RABAT, (AFP/Reuter en UPI). De opruiming van cle puinhopen in Agadir is woensdagochtend met kracht ter hand genomen. Voor het eerst heeft men thans op verschillende plaatsen bulldozers en andere mecha nische hulpmiddelen durven inzetten, omdat de kans op het vinden van overlevenden met het uur kleiner is geworden. Niettemin doen duizenden militairen uit Marokko, de Franse en Nederlandse matrozen en de Ameri kaanse vliegers nog het uiterste om bedolven slachtoffers op te sporen, maar de tijd is gaan dringen. Het HET PROCES-VAN R. is ten einde. Direct nadat de jury gisterochtend om negen uur plaatselijke tijd in de overvolle rechtzaal te Boston haar langverbeide uitspraak: „Wij bevonden de verdachte onschuldig op alle punten van de tenlastelegging" gedaan had, sprak rechter Murray het laat ste woord„De beklaagde is hiermee ontslagen van alle rechtsvervolging", en sloot hij de zitting. Daarmee was de Nederlandse marconist weer een vrij man, hoewel hij - een normale formaliteit - toch door twee „deput\ sherriffs" uit de beklaagdebank weggeleid werd. Maar niet dan nadat hij zijn in tranen badende vrouw Nel, die op de publieke tribune deze vreug devolle afloop van het proces had bijgewoond, lang en hartelijk omhelsd, en een krachtige handdruk gewisseld had met zijn beide verdedigers. Van R. was al spoedig het middelpunt van een groepje rechtbankverslaggevers die hem met vragen bestormden en van een aantal opgewonden vrouwen van wie enkelen er ondanks de wildgebarende parketwachters in slaagden hem te omhelzen. Van R. noch zijn vrouw was bij machte, de vele vragen die uit het dringende groepje omstanders op hen afgevuurd werden op dit ogenblik te beantwoorden. Tot de journalisten zei hij alleen: „Straks ben ik tot uw dienst". Daarna verliet hij met zijn verdedigers de rechtszaal. (Vervolg op pag. 9) Het - echtpaar van R. in een auto in I R. houdt een krant in zijn hand, waarin Boston gefotografeerd. Marconist van I met grote koppen de xdtspraak van de jury wordt vermeld. (Telefoto) Naar schatting zal de loonstijging van 1959 op 1960 in totaal 7,5 percent bedragen. Hierin zijn allereerst begrepen de com pensaties voor de aanstaande styging van huren en melkprijs. Deze bedragen 2,8 percent, waaronder 0,4 percent verhoging van de premie van de kinderbijslagwet. Op jaarbasis, dat wil zeggen voor een vol jaar, is de invloed op de loonsom groter, namelijk 3,6 percent. De loonstyging uit hoofde van de differen tiële loonvorming wordt voor 1960 op 3,5 percent gesteld (op jaarbasis 4,5 percent). Daarbij moet worden opgemerkt, dat bij de opstelling van het plan nog betrekkelijk weinig C.A.O. s waren herzien, zodat het effect hiervan niet nauwkeurig kon worden vastgesteld. Tenslotte is aangenomen, dat door inciden tele factoren nog een loonstijging van 1 percent zal plaats vinden, aldus het Centraal Planbureau te Den Haag in het heden gepubliceerde Centraal Economische Plan 1960. De invloed van de geraamde loonstijging op het prijspeil zal gering zijn. De richtlijnen welke terzake van regeringswege zijn geformu leerd en welke de steun van het bedrijfsleven hebben, houden immers in, dat de differentiële loonsverhogingen niet tot prijs stijgingen in het binnenland mogen leiden. Evenmin mag de loonstyging ter compensatie van de huur- en melkprysver- hoging in het prijspeil tot uitdrukking worden gebracht in die gevallen, waar tevens differentiële loonsverhoging plaats vindt. Verwacht wordt dat de prijsstijging als gevolg van de totale loonsverhoging niet meer dan 0,2 percent zal bedragen, mede in aanmerking genomen de voorziene stijging van de arbeids- produktiviteit. voer zou vooral op het einde van het jaar merkbaar kunnen worden, wanneer het tekort aan arbeidskrachten in betekenis toeneemt. Ten aanzien van de ontwikkeling op de arbeidsmarkt wordt verwacht, dat dee ge registreerde arbeidsreserve zal teruglopen van gemiddeld 73.000 personen in 1959 tot 58.000 in 1960. Onder de veronderstelling van een geleidelijke daling zou het werk loosheidsniveau op het einde van 1960 circa 50.000 ofwel l,4°/o bedragen. Laatstgenoemd cijfer is gelijk aan het niveau, dat in het begin van 1956 werd bereikt. De voort gaande uitputting van de produktiereserves zal enige vertragende invloed uitoefenen op de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Het te verwachten herstel in de landbouw mede in aanmerking genomen (niet zo'n droge zomer als in 1959), ligt niettemin een arbeidsproduktiviteitsstijging van bijna 4% in het verschiet. In de verwachte toeneming van de bin nenlandse bestedingen hebben de investe ringen in vaste bedrijfsactiva een groot aandeel. Naar volume zullen deze namelijk naar schatting met 14% toenemen, hetgeen neerkomt op 1,2 miljard gulden. De parti culiere consumptie zal als gevolg van de loonstijging met circa 5,5% in volume toe nemen. Rekening houdend met een sty ging van het consumptieprijspeil voorna melijk als gevolg van de huurverhoging en styging van de melkprijs, zal het ver- bruik naar waarde 1.7 miljard gulden ho ger liggen dan in 1959. Schaarste op kapitaalmarkt mogelijk Mede door de toenemende investeringen zal er in 1960 een vergrote vraag naar fi nanciële middelen optreden, waarmede het aanbod op de kapitaalmarkt vermoedelijk geen gelijke tred zal houden. De conclusie hieruit is een grotere schaarste op de ka pitaalmarkt. Hierbij is echter geen reke ning gehouden met de mogelijkheid van de netto verkoop van Nederlands effecten bezit naar het buitenland, welke in vorige jaren de kapitaalmarkt niet onaanzienlijk heeft verruimd. Bovendien is aangenomen, dat de overheid geen financiële middelen zal aantrekken voor schuldconsolidatie. Zou dit wel gebeuren, dan zou dit de ruim te op de kapitaalmarkt verder inperken. (Vervolg op pag. 9) Honderden huizen zijn in Agadir veranderd in een puinhoop, enkele ge bouwen, de meeste in de Europese ivijk, staan nog overeind, andere staan op instorten. Een theater, ivaarvan het dak door de eerste verdieping is heen- gezakt, kan ieder ogenblik doof zijn muren zakken, een aangrijpend beeld van de verwoesting, gesticht door het geweld van de natuur. In 1960 zal het volume der binnen landse bestedingen naar verwachting met 8,5 percent toenemen. Hiertegen over staat een geraamde produktietoe- neming in bedrijven van 6 percent. Het sneller stijgen van de bestedingen dan van de produktie zal een aanzienlijke inkrimping van het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans tot gevolg hebben. Over 1959 werd een overschot bereikt van 1,8 miljard gul den, voor 1960 wordt het overschot geraamd op 0,7 miljard gulden. Aan gezien het geraamde betalingsbalans overschot de meermalen genoemde norm van 500 miljoen gulden overschrijdt, kan het jaar 1960 als geheel niet als een overbestedingsjaar worden aangemerkt. Het uitvoervolume zal naar verwachting in 1960 8% hoger zijn dan in 1959, doch hiertegenover zal een invoerstijging staan van 15,5%. Aangenomen is, dat in de ruil voet geen verandering optreedt. De voor ziene daling in het groeitempo van de uit- Advertentie WOLLEN SPORTTRUIcN

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1