r SCHEEPVAART Goudvoorraad steeg 70 min. Oostenrijk achter Nederlands EEG-voorstel Landbouwvoorstellen van EEG onaanvaardbaar geacht De beurs Per Saldo Weinig kans op resultaat Banken zitten ruim Russische concurrentie op Indische oliemarkt BNG emitteert nog eens 100 miljoen Staking in Borinage breidt zich niet uit Bern heeft niets te maken met Starfighter-produktie WOENSDAG 9 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 j '""gen aan Slavenburg's Bank 8 2 dividend (8 De Schelde heeft Sloeplan van 40 miljoen Een „haarfijne" kappers-wenk voor dames en heren: als vakman adviseer ik elke_ klant begin de dag met borstel, kam en J fUtt/W de fantastische haarcrème AUéén bij de kapper! Forse tube f 1,75 Een Indola product DE WEEKSTAAT Eerste tranche zwaar overtekend Minister Kreisky te Bonn Amerikaanse auto-industrie wordt voorzichtiger STANDPUNT VAN WERKGEVERS Sedep en Sumatra Cultuur nu in zilveruien Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De goud- en deviezenreserve is geduren de de laatste twee weken met 140 mil joen gulden gestegen. Dit is niet te wijten aan een gestegen export of een grotere verkoop van onze aandelen naar het bui tenland, maar aan het feit dat de banken ongeveer 1.600 miljoen gulden aan te goeden in het buitenland aanhielden, in verband met de hogere rentevoet aldaar. De koersen van obligaties etc. zijn de laat ste tijd opgelopen en hun rendement is dientengevolge gedaald. Daarin beleggen wordt dus minder aantrekkelijk en dit leidt tot een afstoten van deze papieren, waardoor dollars ter beschikking komen, die druk uitoefenen op de koers van de dollar. Deze is dan ook tot 3.77 gedaald, een niveau waarop de Nederlandse Bank moet ingrijpen krachtens afspraak met het Internationale Monetaire Fonds. De normale monetaire maatregelen zul len echter weinig effect sorteren, immers een verhoging van het verplichte kasreser- vepercentage zal er hoogstens toe leiden dat nog meer gelden uit het buitenland naar Nederland stromen, terwijl een dis contoverhoging tot het zelfde resultaat zou leiden. Mocht de Federal Reserve Board haar politiek van krap geld verzwakken dan zouden deze tendensen alleen maar versterkt worden, immers de rentevoet zou daardoor verder dalen. Advertentie Advertentie In de vergadering van directie en com missarissen van de n.v. Slavenburg's Bank werd besloten aan de vergadering van aandeelhouders, die op 30 maart zal wor den gehouden, voor te stellen het dividend over 1959 te bepalen op acht percent in contanten en daarnaast een uitkering te doen van twee percent uit de agioreserve in aandelen (vorig jaar acht percent in contanten). 1959 was voor de bank een zeer goed jaar. Zowel de winstcijfers als het balanstotaal geven een belangrijke stijging te zien. (Van onze correspondent in Zeeland) Conform de voordracht van de directie en commissarissen van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, werden gister middag in een aandeelhoudersvergadering van de n.v. Koninklijke Maatschappij De Schelde de dividenden vastgesteld op 12 en 12% percent. Het ligt in de bedoeling van De Schelde om in het Sloegebied met een reperatie- werkplhats te beginnen. Hiervoor zou een investering van 40 miljoen gulden nodig zijn. Opmerkelijk aan de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 7 maart is de met niet minder dan 70 miljoen gulden toegenomen goudvoorraad, nadat vorige week reeds 23 miljoen geel metaal was toegevoegd. Goud en deviezen samen zijn nu in 14 dagen tijds met 140 miljoen gestegen. Een en ander trekt zeer de aandacht en als verklaring voor deze ontwikkeling meent men in deskundige kringen er op te kunnen wijzen dat onze centrale bank kennelijk doende is zich veilig te stellen. Zij geeft de voorkeur aan het goud boven het bezit van deviezen die aan koersschomme lingen onderhevig zijn. Terwijl de bank enerzijds haar voorraad convertibcle valuta laag houdt, vermeerdert zij haar goudbezit teneinde zo min mogelijk kwetsbaar te zjjn. Deze weck heeft de Turfmarkt haar gehele deviezenaanwas in goud omgezet. Men veronderstelt dat hierbij de iets minder rooskleurige gang van zaken in Amerika een rol zou kunnen spelen als mede de voortgezette daling in Wall Street. Dit brengt de banken er toe iets terug te halen van hun onzichtbare de viezenvoorraad. Van de hierdoor verwor den dollars koopt onze centrale bank goud in de Verenigde Staten. Een en ander brengt mee, dat de geldmarkt hier ruimer wordt en de rente omlaag kan gaan. De stijging van het saldo der banken deze week met 120 miljoen zal, naar men verwacht, weldra een ruimere geldmarkt teweegbrengen en een dienovereenkom stige verlaging van call money. De banken liggen nu 60 tot 70 miljoen gulden boven hun gemiddelde, dat getaxeerd wordt op 430 miljoen. Zij hebben echter, op 382 miljoen, er ver onder gestaan. Inmiddels is de geldmarkt al gemakkelijker, hoewel niet ruim. geworden. De circulatie bank papier is flink ingekrompen met f 107 mil joen hetgeen de positie der banken ten goede is gekomen. De schatkist had weinig verplichtingen en kon. dank zij inning van belastinggelden, een stijging van 52 mil- Dinsdag is te New Delhi een overeen komst onderftekend tussen de Sovjetrussi- sche organisatie voor de buitenlandse han del en een particuliere Indische firma, de Hindustan Organisers, voor de invoer van Sovjetrussische olieprodukten in India. Een woordvoerder van de firma zei, dat door deze invoer van kerosene, diesel-olie, vliegtuigbrandstof en andere olieproduk ten uit de Sovjet-Unie het monopolie van de Westelijke oliemaatschappijen gebroken zou worden en dat de prijzen er lager door zouden worden. In de oliebehoeften van India wordt op het ogenblik voorzien door Engelse en Amerikaanse maatschappijen, die alle haar eigen raffinaderijen in India hebben, doch ruwe olie invoeren, omdat de olievelden in India nog niet worden geëxploiteerd. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze editie vermeldden heeft de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten medege deeld, dat op de 4'/2 percent obligatielening 1960, groot 100 miljoen tegen de koers van 98 percent, waarop gisteren de in schrijving openstond, tot een zodanig to taalbedrag is ingeschreven, dat bij toewij zing een zeer belangrijke reductie zal moe ten worden toegepast. De Bank is voornemens een tweede be drag van 100 miljoen aan obligaties op dezelfde voorwaarden te emitteren. De stortingsdatum zal worden 13 april. Het prospectus zal dezer dagen verschijnen. (Van onze correspondent in Bonn) Met nadruk deelde gistermiddag op een persconferentie te Bonn de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Bruno Kreisky, mee dat zijn land een voorstander is van het Nederlandse voor stel tot synchronisatie van de plannen van de Europese Economische Gemeenschap en de Kleine Vrijhandelszone inzake de daling van de invoerrechten. Hij meent evenals ons land dat deze daling voor bei de landengroepen op elkaar afgestemd moeten worden indien men elkaar daad werkelijk wil benaderen. Gedurende drie dagen heeft deze ener gieke sociaal-democratische Oostenrijkse minister een bezoek aan de Westduitse hoofdstad gebracht. Kreisky voerde te Bonn besprekingen met president Lübke, bondskanselier Adenauer, de ministers Von Brentano en Etzel en de Westberlijnse burgemeester Brandt alsmede met de SPD-leider Ollen- hauer. Daarbij zouden in het bijzonder ter sprake zijn gekomen dat Oostenrijk lid is geworden van de Kleine Vrijhandelszone met onder meer de Skandinavische landen en Groot-Brittannië en niet van de Euro pese Economische Gemeenschap zoals de huidige president van de E.E.G., de Duit ser Hallstein, steeds had verwacht en zo als Bonn ook had gewenst. De Oostenrij kers waren kennelijk bang voor politieke moeilijkheden met de Russen. Kreisky zou nu te Bonn hebben gepoogd een brug te slaan tussen E.E.G. en E.V.A. Hij. zou de Duitsei-s ervoor gewaarschuwd hebben om het. plan Hallstein aan te nemen dat beoogt de daling van de invoerrechten in de F,F,O zelf te verdubbelen en het vroeger van kracht worden van het gemeenschappe- ke buitentarief der E.E.G.-landen tot stand te brengen. Door dergelijke maatregelen zou zijns inziens de kloof tussen E.E.G. en E.V.A. verbreed worden. Ook te Londen bezwaren LONDEN (AFP) Volgens bevoegde kringen te Londen zal de voorgestelde bespoediging van de totstandkoming van de Euromarkt een toenadering tof de Europese Vrijhandels-Associatie nog bemoeilijken. Dit wordt in deze kringen opgemerkt naar aanleiding van de gis teren begonnen driedaagse conferentie te Wenen van deskundigen van d zeven landen van de E.V.A. (Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal). Ook te Londen meent men dat de „ze ven" in een bijzonder moeilijke positie zijn gekomen door het voorstel tot versnelde uitvoering van het verdrag van Rome. Men meent in deze kringen dat de conferentie te Wenen nu de mogelijkheid van een spoe diger inwerkingtreding van het verdrag van Stockholm moet overwegen, terwijl zij ook zou moeten bespreken of de tariefver laging van 20 percent, die op 31 juli in de Kleine Vrijhandelszone plaats zal vinden, niet kan worden gebracht op 30 percent. Op deze wijze zou de ontwikkeling van de han del tussen de „zeven" kunnen worden be spoedigd en althans een gedeeltelijke com pensatie kunnen worden verschaft voor de uitwerking van een eventuele vei'snelde uitvoering van het verdrag der Europese Economische Gemeenschap. joen boeken. Dat de banken er thans goed voorzitten blijkt wel uit de aflossing op de voorschotten met 10 miljoen, waardoor deze op een minimaal niveau zijn beland. Goud en deviezen samen zijn nu 5207 miljoen tegen 5052 miljoen op de eerste Weekstaat van dit jaar. De hieronder val lende post goud is dit jaar gestegen van 4281 tot 4387 miljoen, convertibele de viezen van 802 tot 846 miljoen. Volgens handelskringen blijven de Ame rikaanse autofabrieken een voorzichtige produktiepolitick volgen. Hoewel de om zetten in de kleinhandel over het alge meen gunstig zijn geweest, blijven de voorraden bij de dealers toenemen en de meeste fabrikanten verlangzamen hun produktie van het record-niveau in het be gin van dit jaar. Ford Motors co. zal deze week de produk tie van haar assemblagebedrijf in Mah- wah, in de staat New Jersey, met de helft verminderen, waardoor 3.200 arbeiders een week lang zonder werk zullen zijn. Gisteren zouden op twee fabrieken van Chrysler in Detroit 4.000 werknemers voor onbepaalde tijd naar huis worden gezon den. De Buick-afdeling van General Mo tors zond gisteren 1.700 man personeel van haar fabriek Flint voor onbepaalde tijd naar huis, „om het produktieschema aan de marktvraag aan te passen". Ondanks de ontslagen, zo verklaarde de maatschap pij. zal Buick in deze maand nog 12 per cent meer auto's produceren dan de pro duktie van 24.415 stuks in maart 1959. Alioth 9 te Melilla. Aalsdijk 7 v. Kohsichang n. Singapore. Alioth' pass. 8 Kp. St. Vincent n. Melilla Arr.stelsluis 9 te Albany. A verdijk 8 te Djibouti. Albireo 8 v. Port Sudan n. Suez. Asmidiske 8 v. Norfolk n. Amsterdam. Atys 8 v. Wilmington n. Curaqao. Arendskerk 9 te Rotterdam. Amerskerk 8 190 m. z. Cocos eil. n. Aden. Alblasserdijk 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Abida 8 200 m. o. Kp. Hatteras n. Point Fortin Abbedijk 8 te Boston verwacht v. New York. Algcnib 8 te Marseille verwacht v. Sete. Ammon 7 v. Georgetown n. Curaqao. Ai es 8 te Puna verwacht v. Paita. Artemis 8 te New York verw. v. Philadelphia. Acila 9 te Sydney verwacht. Acmaea 12 te Curaqao verwacht. Area 8 te Trinidad verwacht. Alwaki 8 v. Cochin n. Trincomalee. Alca 9 te Port Au Prince. Aikes 8 v. New York n. Mobile. Aldabi 8 26 m. w.n.w. Finisterre n. Antwerpen. Amstelkroon 8 840 m. z.w. Cevlon n. Singapore. Arendsdijk 8 770 m. w.z.w. Az. n. Pt. Everglades. Alamak 8 75 m. n.n.w, Lissabon n. Duinkerken. Area 8 te Trinidad. Aardijk 8 v. New Orleans n.-Le Havre. Busum 8 60 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. Gaeta. Bengalen 8 te Rastanura. Batjan 9 te Beyrouth. Breda 8 330 m. n.o. Barbados n. Emden. Beninkust pass. 8 Finisterre n. Amsterdam. Banggai 10 te Colombo verwacht. Bonita 9 te Laceiba. Bali 8 v. Amsterdam n. Middlesboro. Caltex Leiden 8 80 m. w.z.w. Goa n. Colombo. Caltex Arnhem 8 300 m. n.o. Bermuda n. N. York Camitia 8 690 m. n. Barbados n. Curaqao. Crania 8 165 m. o. Natal n. Curaqao. Camitia 11 te Curaqao verwacht. Ceronia 13 te Singapore verwacht. Castor 9 te Izmir. Cinulia 12 te Curaqao verwacht. Cities Service Valley Force 9 te Port Said. Clavella 22 te Rio de Janeiro verwacht. Cartago 8 te Almirante verwacht v. Mobile. Cradle of Liberty 8 te Bandar Mashur. Caltex Delfzijl 8 te Rotterdam. Caltex Gorinchem 8 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Celt. Rotterdam 8 60 m. n.w. Lissabon n. Perz. G. Caltex The Hague 8 65 m. n.o. Oran n. Pt. Said. Diloma 8 150 m. n.o. Santa Maria n. Landsend. Diemerdijk 8 250 m. w.n.w. Curaqao n. "Cristobal. Duivendrecht 8 te New Orleans verwacht. Doris 9 te Bremen. Iberia 8 v. Amsterdam n. Bilbao. ienhoorn 8 t.e Piraeus verwacht. Eemdijk 8 230 m. o. Kp. Hatteras n. Le Havre. Ksso Rotterdam pass. 8 Str. Ormoesz n. Rotterdam. Esso Nederland pass. 8 Pantellaria n. Perz. Golf. Friesland KRL 7 330 m. o. Paramaribo n. Kaapst. Geertje Buisman 8 10 m. o. Sardinië n. Savona- Giessenkerk 9 te Amsterdam. Giessenkerk 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Geertje Buisman 8 te Savona. Graveland 8 1e Natal verwacht v. Las Palmas. Hispania 8 150 m. z o. Augusta n. Augusta. Hersilia 8 420 m. w.z.w. Landsend n. San Juan. Hestia 8 te St. Croix verwacht Haarlem 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Isis 8 v. Cumona te Carupano verwacht. Ittersum 7 320 m. n.w. Flores n. Le Havre. Java 10 te Bangkok verwacht. JaDara 8 v. Rotterdam n. Bremen/Hamburg. Jupiter 7 te Rhodos n. Catania. Jason 8 120 m. w.z.w Landsend n. Curacao. Joseph Frering 8 170 m. o. Madeira n. IJmuiden. De landbouwintegratiecommissie van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers, het Katholiek Verbond van Werkge versvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland heeft de voorstellen van de Europese commissie betreffende het ge meenschappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. bestudeerd. Zij is van mening, dat in deze voorstellen vele gevaren schuilen voor de Nederlandse economie in het alge meen en de veredelingsindustrieën van landbouwprodukten in het bijzonder. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat deze voorstellen, althans in hun huidi ge vorm. onaanvaardbaar zijn. Zij wijken in sterke mate af van de ge dachten, zoals deze zijn ontwikkeld in het advies van de Sociaal-Economische Raad van 18 november 1959 inzake het graan beleid in de E.E.G.. die naar het oordeel van de landbouwintegratiecommissie een betere grondslag zouden vormen voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid dan de voorstellen van de Europese commis sie. De invloed, die de landbouwprijzen heb ben op het kostenniveau van de overige sectoren van de economie en in het bij zonder op de kosten van levensonderhoud, wordt haast niet in de beschouwing van de Europese commissie betrokken. Spe ciaal voor Nederland dat voor de helft van zijn nationale inkomen afhankelijk is van de internationale goeederenhandel. is een verslechtering van de concurrentiepositie van verder strekkende invloed dan voor de partnerlanden. Het is nodig dat waar borgen worden geschapen, dat het prijsni veau van landbouwprodukten niet stijgt boven een peil, dat voor de Nederlandse economie als geheel toelaatbaar is. Door de ligging van Nederland is de import van landbouwprodukten historisch steeds van groot belang geweest. Zich openstellend voor de wereldhandel, De n.v. Cultuurmaatschappij Sedep en de n.v. Sumatra Rubber Cultuurmaat schappij, beide te Amsterdam, hebben be sloten de firma G. van Heek en Zoonen te Dordrecht aan te kopen. Deze firma, zo deelt D. M. en C. Watering n.v., die de di rectie over beide cultuurmaatschappijen voert, mede houdt zich reeds circa 100 jaar bezig met de verbouw en handel in zilveruien. In februari werd in buitenge wone vergaderingen voor beide onderne mingen een statutenwijziging aangeno men, waarbij de mogelijkheid werd ge opend ook op landbouwgebied in Neder land werkzaam te zijn. De naam van de Cultuurmaatschappij Sedep werd daar toe gewijzigd in Cultuur- en Handelmaat schappij Sedep. Met de financiering, al dus verdere mededelingen op die verga deringen, is een bedrag van 500.000 a 600.000 gemoeid, waarin beide maat schappijen elk voor de helft zullen deelne men. Sedep legde zich voorheen toe op de thee- en kinacultuur en de handel in thee en kinabast in Indonesië. Sumatra Rub ber exploiteerde rubbe' mdernemingen op Sumatra. is ons land het veredelingsgebied voor landbouwprodukten bij uitnemendheid ge worden. Van onze totale export bestaat 30 percent uit landbouwprodukten en een aan zienlijk deel daarvan wordt in veredelde vorm geëxporteerd. Wanneer door het ge meenschappelijk landbouwbeleid de im port van landbouwprodukten niet of in mindere mate mogelijk zal zijn, zal Ne derland zijn positie als veredelingsgebied verliezen. De landbouwintegratiecommissie heeft bestudeerd of Nederland compensaties zal kunnen vinden op de markten van de E.E.G.-partners. Gezien de geringe toe gevoegde waarde bij de veredeling, zullen de gebieden met een relatief lagere grond- stoffenprijs een voorsprong verkrijgen. Bij de concurrentie binnen de E.E.G. komt in het bijzonder ten aanzien van granen en die produkten, waarvoor gra nen een grondstof zijn, Nederland achter te liggen. De proteststaking van Belgische mijn werkers tegen de plannen van de nationa le mijnraad om een aantal mijnen in de Borinage vervroegd te sluiten als onder deel van het rationalisatieplan van de Belgische kolenindustrie heeft zich niet uitgebreid. Ondanks pogingen van de stakers om werkwilligen te beletten aan het werk te gaan bleef gisteren de staking beperkt tot de ongeveer 1600 arbeiders van een mijn van de ,.Rieu du Coeur" in de Borinage, die de vorige week het werk neerlegden. In een mijn, waar maandag ongeveer de helft van de arbeiders zich bij de stakers hadden aangesloten, werd dinsdag weer vrijwel normaal gewerkt. Woordvoerders van de „commissie tot verdediging van de Borinage" hadden maandag na een vergadering van de Bel gische nationale mijnraad in Brussel me degedeeld „tot- handelen" te zullen over gaan, nadat de raad had besloten een de finitieve beslissing over de vervroegde sluiting uit te stellen tot de volgende week. Naar de minister van Economische Zaken op deze vergadering mededeelde zullen dan besluiten zijn genomen over de maat regelen, die de Belgische regering heeft voorbereid om nieuwe werkgelegenheid te schepen voor de arbeiders, die als gevolg van de rationalisatie van de mijnindustrie werkloos zullen worden. BERN (UPI) Het Zwitserse ministe rie van Defensie heeft formeel ontkend dat Zwitserland overweegt de „Star- fighter" aan te schaffen en deze eventueel in samenwerking met West-Duitsland, te vervaardigen. De Zwitserse pers toont zich verontwaar digd over de „onverantwoordelijke verkla ring" van de Westduitse minister van De fensie, Strauss. De verklaring is bijzon der pijnlijk „nu Zwitserland zich moet ver dedigen tegen Oostduitse beschuldigingen over niet-bestaande samenwerking met de Bundeswehr", aldus de „Neue Berner Zeitung". Kellia 8 t.e Puerto Miranda verwacht v. Curaqao. Kerkedijk 8 v. Hamburg n. Bremen. Keizerswaard 8 95 m. w.n.w. Trinid. n.Montevideo. Kinderdijk 8 475 m. o. Bahamas n. Houston. Kabylia 8 te San Lorenzo verwacht. Katel.vsia 8 te Eastham verwacht. Kelletia 17 te Trinidad verwacht. Kerm ia 14 te Singapore verwacht. Karimata 9 te Amsterdam. Kreon 9 te Amsterdam. Khasiella 8 te Buenos Aires verwacht. Kopionella 11 te Curaqao verwacht. Kaap Hoorn 8 700 m. z.w. Freetown n. Curaqao. Kara 8 170 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Koratia 12 te Las Palmas verwacht. Kieldrecht 9 te Marseille. Kreon 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Kertosono 9 te Aden Kreeft 7 v. Vigo n. Rotterdam. Kvlix pass. 8 Aden n. Bari. Louis Lantz 9 te Monrovia. Leopoldskerk 9 te Bandar Abbas. Leeuwarden 8 v. Charleston n. New Yof-k» Lekhaven 8 100 m. o. Oporto n. Santos. I.eersum 8 27 m. z.w. Ushant n. Rotterdam. Limburg 8 v. Belawan n. Tandjong Priok. I.issekerk 8 30 m. z.o. Lissabon n. Port Said. Lekkerkcrk 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Maaskerk 8 10 m. z. Kp. Trafalgar n. Antwerpen. Mi tra 8 75 m. z. Ierland n. Curaqao. Munttoren 8 130 m. z.z.w. Kp. Blanco n. Dakar. Mentor 9 te Mobile verwacht v. Willemstad. Mataram 9 te Djeddah. Meërdrecht 9 v. Norfolk n. Rio de Janeiro. Maaslloyd 8 v. Vera Cruz n. New Orleans. Molenkerk 8 te Rotterdam. Minos pass. 8 Visby n. Helsinki. Mohamed Reza Shah 8 te Bandar Mashur. Moordrecht 8 80 m. w.z.w. Aden n. Abadan. Naess Comm. 8 80 m. w.n.w. Djeddah n. Fawley. Noordwijk 8 te Lissabon n. Monrovia. Naess Lion 8 v. Brunsbüttelkoog n. Teneriffe. Neder-Weser 8 te New Orleans verwacht. Nestor 8 te Curaqao verwacht v. Maracaibo. Naess Lion pass. 8 Wight n. Banias. Nanusa pass. 8 Kp. Guardafui n. Aden. Neverita 8 v. Nordenham n. Curaqao. Neder-Eems 9 v. Suez n. Djibouti. Naess Lion 8 25 m. z.o. Wight n. Banias. Nijkerk 8 60 m. z. Kp. Comorin n. Penang. Ootmarsum 8 360 m. n.w. Finisterre n. Houston. Oranjestad pass. 8 Corvo Azoren n. Plymouth. Oberon 8 140 m. n.w. Lissabon n. Madeira. Ossendrecht 8 480 m. w. Azoren n. Rijeka. Oranjefontein 7 te Antwerpen. Oranje Nassau 8 te Santiago de Cuba verwacht. Oldekerk 8 50 m. w. Oporto n. Antwerpen. Purmerend 8 20 m. z. Helena n. Durban. Peperkust 8 v. Freetown n. Le Havre. Poseidon 8 v. Paramaribo n. Curaqao. Prinses Irene 8 te Coatzacoalcos verwacht. Prins Alexander 8 te Antwerpen. Prins Frederik Willem 8 130 m. n.w. Kp. St. Vin cent naar Valencia. Prins Johan Willem Friso 8 670 m. n.w. Finisterre naar Le Havre. Pvgmalion 7 te Alexandrië n. Beyrouth. Prins Willem IV 8 80 m. n. La Coruna n. R'dam. Papendrecht 8 40 m. o.n.o. Algiers n. Wismar. Philine 8 100 m. o. Port Sudan n. Mena. Radja 8 3 m. n. Sabang n. Singapore. Riouw 8 v. Burlings n. Marseille. Roepat 8 te Norfolk v. New York. Randfontein 8 v. Las Palmas n. Kaapstad. Roggeveen 9 te Albany. Rijnkerk 8 120 m. w. Kp. Guardafui n. Mombasa. Stad Utrecht 8 610 m. n.o. Flores n. New York. Stanvac Lirik 8 165 m. z.z.o. Singap. n. Bangkok Salatiga 8 120 m. o. Azoren n. Marseille. Stad Amsterdam 8 60 m. z.z.w. Durban n. Beira. Stad Delft 8 280 m. n.n.w. Azoren n. Vlaardingen. Straat Singapore 8 500 m. w. Amsterdam eiland naar Fremantle. Saloum 8 v. Caen n. Duinkerken. Soestdijk 8 60 m. o. Nantucket n. Antwerpen. Stad Breda pass. 8 Gibraltar n. Genua. Stanvac Adventure 8 600 m. ó.z.o. Brisbane naar Auckland. - Soestdijk 7 v. New York n. Antwerpen. Sianvac Talangakar 8 t.e Saigon. Straat Lombok 8 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Straat Malakka 9 Surabaja. Sunelta 9 te Singapore. Straat Banka 8 te Colombo. Straat Clement 8 te Auckland. Scheldelloyd pass. 9 Kp. Guardafui n. Aden. Sckelpwijk 8 v. Buenos Aires n. Curaqao. Solon 9 v. Aruba n. Baltimore. Stad Leiden 8 v. Rotterdam n. Savona. Schie 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Scherpendrecht 9 v. Monrovia n. Abidjan. Stad Maassluis 8 12 m. z.w. Dungeness n. L. Palm Stad Schiedam 8 120 m. n.w. Trondheim n. Gent Straat Mozambique 8 60 m. w. noordkp. Formosa naar Yaw-ata. Stanvac Sumba 9 te Sungeigerong. Tahama 8 90 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Themis 8 400 m. z.w. Bermuda n. Curaqao. Tjitjalengka 9 te Djakarta verw. v. Semarang. Tiba 8 te Hamburg v. Rotterdam. Togokust 8 70 m. o. Madeira n. Freetown. Thelidomus 8 te Curaqao verw. v. Pto. Miranda Tamara pass. 8 Ouesant n. Antwerpen. Tawali 9 te Casablanca. Tjimanuk 8 te Lyttleton. Tabinta 9 te Surabaja. Tjitarum 9 te Hongkong. Tjiwangi 9 te Semarang. Tsria pass. 8 Kp. Guardafui n. Mombasa. Telamon 8 v. Port of Spain n. Londen. Tomocvclus 8 v. Newhaven n. Curaqao. Triton 9 te Maracaibo verwacht. Tweelingen 9 te Port of Spain. Vlieland 8 in Suezkanaal n. Ravenna. Van Spilbergen 9 te Freetown v. Takoradi. Waingapoe 9 te Kuwait. Wieldrecht 8 200 m. n.o. Turkish eil. n. N. York Willemstad 3 920 m. n.o. Barbados n. Pt. a Pitre Woensdrecht 8 1100 m. z.z.o. Philadelphia naar Paulsboro. Waterland 8 te Montevideo verw. v. Buen. Aires Wonosobo 8 v. Cebu n. Sandakan. Waikelo 8 v. Mogadiscio, 10 te Mombasa verw. Wttmarsum 8 v. Hamilton n. Houston. W. Alton Jones 8 180 m. w.z.w. Kreta n. Pt. Said IJssel pass. 8 Kp. Bon n. Lissabon. Zuiderkerk 8 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Zaankerk 10 te Hsinkang verwacht. Zonnewijk 8 60 m. n. Ouessant n. Tampico. KLEINE VAART Admiralengracht 8 10 m. n.o. Gedserev n. A'dam Alcetas 7 v. Volos n. Saloniki. Ank T 7 v. Londen te Nantes. Areas 8 50 m. n.o. Villano n. Genua. Ardeas 7 v. Paita n. Guayaquil. Atlas 8 dw. Dover n. Amsterdam. Bab T 7 v. Bayonne te Dublin. Boreas 7 v. Tarragona n. Barcelona. Draco 8 v. Amsterdam n. Tanger. Elsa 5 v. Bayonne te Kingslynn. Flevo 7 te Kopenhagen n. Odense. Joost 2 v. Grangemouth n. Leixous. Julia Mary 8 10 m. n. Kp. Roca n. Lissabon. Kaap Falga 7 v. Halmstad te Zaandam. Kaap St. Vincent 7 v. Amsterdam te Horsens. Lucas Bols 2 8 100 m. n.o. Villano n. Brussel. Mare Liberum 7 50 m. n.o. Estacapt. n. Bordeaux Midas 7 v. Delfzijl n. Amsterdam. Nero 7 v. Le Havre n. Bordeaux. Pavo 4 v. New Ross n. Bilbao. Fhidias 9 te Rotterdam verwacht v. Antwerpen Plato 8 40 m. n.w. Oporto n. Livorno. Ponza 5 v. Rotterdam te Londen. Quo Vadis 8 dw. Alderney n. Nantes. Strabo 8 20 m. o. Gibraltar n. Savona. Thaletas 8 te Amsterdam n. Hamburg. Tilly 6 v. Bayonne te Garston. Twee Gebroeders 8 v. Cadiz n. Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg 9 v. Vlissingen n. Middellandse Zee Friesland 9 130 m. z.w. Las Palmas n. Burutu. Elbe 9 v. Curaqao n. Moji. Hudson 7 140 m. n. San Salvador n. Perz. Golf. Maas 9 te Rotterdam. Noordholland 9 v. Boston n. Hamburg. Noordzee 7 240 m. n.n.o. Funchall n. Maracaibo. Oceaan 7 ter hoogte van Kp. Passero n. Ravenna Oostzee 7 1250 ril. w. Honolulu n. Hirao. Poolzee 7 500 m. n.w. St. Vincent n. Aruba. Rode Zee 7 200 m. n.n.o. San Salvador n. Perz, G Titan 9 te IJmuiden. Tyne 8 ter hoogte van Dover n. IJmuiden. Witte Zee 7 t.h.v. Las Palmas n. Rio de Janeiro Zeeland 9 120 m. z.w. Kp. Sable n. Rotterdam. Zwarte Zee 7 360 m. n.o. Azoren n. Hamburg. Griekenland en de E.E.G Premier Karamanlis heeft de ambassadeurs van België, Frankrijk, Italië, Nederland en West- Duitsland meegedeeld, dat Griekenland, hoewel het met de Europese gemeenschappelijke markt wil worden geassocieerd, een associatie slechts kan aanvaarden onder speciale voorwaarden die de Griekse economie stelt. Internationals lager In een vrij lusteloze markt vertoonden alle internationals gisteren lagere koersen. De handel had niet veel te betekenen. Na een aanvankelijke goede stemming vonden tegen het slot van de markt in Wall Street correcties plaats. Het publiek was in ge ringe mate aan de markt en doordat de kooporders nog onbelangrijker in aantal waren, ontstonden bij de opening lagere koersen. AKU, zonder de steun van de Westduitsen beurzen, daalden van 438 tot 432, Philips zakte in van 754 tot 749 Unilever op 725 ruim zeven punten lager, Kon. Olie op 150,20 circa twee gulden. Hoogovens moesten op 764 de gehele koers winst van gisteren prijsgeven. De beurs is van mening, dat de tweede lening van de BNG eveneens een succes zal worden. De stemming van de reeds genoteerde leningen BNG was prijshou dend. Ook de staatsfondsen waren prijs houdend zonder meer. Aandelen Nationale Handelsbank kregen een adviesprijs op 156, tegen gisteren 163. Aandelen De Schelde werden op 243 ex 12,/2°/o geadviseerd, tegen gisteren 253 cum. Prolongatie 3'/*% (ANP). Boeke en Huidekoper van 153 op 154, Boom Ruygrok van 168 op 167. Figée een half punt hoger op 105. VERHANDELDE FONDSEN 7 maart 8 maart Totaal 476 431 Hoger 178 (37.5%) 99 (22.9%) Lager Gelijk 176 (36.8%) 217 (50.4%) 122 (25.7%) 115(26.7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U431—434 Kon. Olie 149.50—150.00 Philips 751—75614 Unilever 725—732 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. Slot A.K.U432—434 43154 Kon. Olie149.50—149.80 149.20 Philips 753—755 751% Unilever 730—731 727 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. ONGEANIMEERD Nu het Dow Jones industriegemiddelde gisteren onder de 600 is gekomen zal het vermoedelijk nog wel verder inzakken, zo meende men vanmiddag op de beurs. De tendens was daardoor niet vriendelijk. Gisteravond had weliswaar een herstel kunnen intreden, waarbij de gisteren ge leden koersverliezen konden worden in gehaald. Vanmorgen werd vaster geopend, maar een geleidelijke afbrokkeling volgde. Aan het slot was de stemming nog slechts prijshoudend. Vanmiddag bij opening zak te het niveau verder. Het buitenland toon de nagenoeg geen kooplust. Op het ver laagde peil werd weinig weerstand ge boden. Van Londen (lusteloos) en West- Duitsland (overwegend gemakkelijk) ging geen stimulans uit. Philips, Unilever en A.K.U. nauwelijks prijshoudend. De handel was rustig en van weinig betekenis. Van morgen hadden deze fondsen koerswinsten van 5 tot 7 punten kunnen boeken. Kon. Olie zakte ruim 1. nadat het fonds gis teren in New York 0.25 had moeten af staan, maar bleef boven pari. Hoogovens -2. Scheepvaartwaarden lusteloos, N.S.U. -IV2. Cultuurwaarden konden zich niet handhaven. Staatsfondsen ruim prijshou dend met fractionele verbeteringen. Vorige Advieskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 323 323 Ned. Handel Mij. 24954 249 54 Rotterd. Bank.... 27154 272 Twentsche Bank. 271 274 A.K.U 43254 43155 /'bert Heijn 352 522 Billiton Mij. II 340 337 Bols 475 Bührmann Papier 440 442 Deli-Mij 172.— 171 Dordtsche Olie 697 692 32454 Heineken's 501 501 Hoogenbosch Sch. 221 223 Hoogovens 762 760 H.V.A 153 150% 380J4 382 390 385 K.L.M 107.50 105.50 Kon. Ned. Zout 645 640 Kon. Olie 150 149.50 Miiller Nat. Bezit 350 350 Nederl. Ford 38554 387 Ned. Gist- en Sp. 299 298 Ned. Kabelfabr... 398 397 Philips Gem. Bet. 75054 752 Philips Pref 27754 A'dam Rubber. 115 115 Sikkens Lak 581 581 Stokvis R.S 20554 205 Thomassen Dr. 620 617 Unilever 724 VK 72555 Van Berkel's Pat, 275 275 Van Gelder Pap. 24054 240 Van der Heem 219 218 Ver. Machinefabr. 212 212 Wessanen 267 267 Wilton Feijenoord 212 212 Zwanenberg-Org. 515 512 190. 390. 217. 217. Unitas 480 480. Ver. Bezit v. 1894 111.— 111. H.A.L 150% 150 K.N.S.M 17255 17054 N. Scheepv. Unie 146 145% Ommeren v 24355 244 Stoomv. Mij. Ned. 171 171 Anaconda 51 51 Kennecott Copper 82 8055 Aluminium Ltd... 30 30 Bethlehem Steel. 4554 4554 U.S. Steel 80'/? 79% Republic Steel 607/5 60 American Motors 6754 2254 General Motors.. 10114 44 Cities Service 4254 42 Shell Oil 6654 66 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De beurs van New York De markt beleefde vandaag opnieuw een algemene daling de zevende achtereen volgende maar slaagde erin iets boven haar dieptepunten van de dag te eindigen. De voornaamste aandelen stonden voor een klein deel van de namiddag op een hoger niveau, om vervolgens een snelle da ling te beleven, onder leiding van de blauwgerande industriële waarden. Van de totaal 1.235 verhandelde waar den, stonden 262 hoger en 773 lager geno teerd. Het industriegemiddelde kwam van b'04.02 op 599.10, dat van spoorwegen van 138.97 op 138.18 en dat van - n 'ts- bedrijven van 86.04 op 8r- i 1 ;r. 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11