Verdediging van Nieuw- Guinea baart zorgen Los werkman trapte weerloze man in gezicht: eis half jaar Kort en bondig Hogere temperaturen Regering heeft deze zaak thans - „rijkelijk laat" - in beraad Vertrouwen in nieuwe bewindsman Ministers Beerman en Korthals naar „de West" Met brandkast aan de haal KVP vraagt uitstel der liberalisatie Herdenking Agadir in Tweede Kamer Uitspraak kort geding in automobielhandel Begroting der Antillen sluit met batig saldo Margriet is nog heerlijk Officier van Justitie: „geen respect voor gezag Sleper „Thames" pikte „Trinidad" op AKKERTJES 2 Eerste Kamer aanvaardt defensiebegroting Brutaal stukje van drie zware jongens berecht Dr. A. van Biemen spreekt op 22 april in Utrecht de moderne wijze van pijnstillen is: snel! Wat gebeurt er met het derde emigrantenschip? n^nNSDAG 9 MAART 1960 De Eerste Kamer heeft dinsdag de be groting van Defensie behandeld. Opzien barend is het debat niet geweest. De oor zaak daarvan lag voor de hand. De rege ring heeft immers aan het parlement een prioriteitenschema toegezegd, waarin uiteraard de defensie-uitgaven een be langrijke rol zullen spelen. Bovendien kan de Staten-Generaal binnen afzienbare tijd een Defensie-nota verwachten, waar in het toekomstige beleid zal worden uit gestippeld. Dat worden ongetwijfeld be langrijke nota's en het was begrijpelijk dat noch de minister van Defensie, de heer Visser, noch zijn beide staatssecre tarissen, de heren Calmeyer en De Jong daarop vooruit wensten te lopen. Veel wij zer omtrent het toekomstige beleid werd de Eerste Kamer dan ook niet. In het al gemeen hebben de sprekers bij deze be groting de nieuwe minister van Defensie met vertrouwen welkom geheten. In zijn antwoord zette de minister uit drukkelijk uiteen dat de Nederlandse de fensie niet meer als een louter Nederland se aangelegenheid kan worden gezien, maar dat onze defensie deel uitmaakt van een geïnternationaliseerd geheel. Men kan haar defensie niet meer los zien van het geen de bondgenoten in de NAVO doen. Het belang van de NAVO noemde de heer Vis ser bepalend voor het defensiebeleid. Hij wilde geenszins ontkennen, dat de samen werking in NAVO-verband grote offers van ons volk vergt. Dit kan men betreu ren, zoals de heer De Dreu (P.v.d.A.) deed, maar de gegroeide situatie kan ons niet afhouden van het doen van onze plicht, aldus de bewindsman, die tegen over de heer Polak (comm.) verklaar de, dat de defensie-uitgeven „geen doel zijn, maar middel". Achterstand Even nadrukkelijk stelde minister Vis ser zulks tegenover mr. Van Riel (V.V.D.) dat de grote bedragen, die ons volk moet opbrengen voor de defen sie, zo goed mogelijk worden besteed. In antwoord op opmerkingen van de heren De Dreu (P.v.d.A.) en De Gou (K.V.P.) gaf de minister toe dat er een zekere ach terstand is in ons defensieapparaat. Deze is onder meer veroorzaakt door de beste dingsbeperking van 1957-'58 en daarna door de spanning op de arbeidsmarkt. Senaat en bewindslieden hebben verder vrij veel aandacht geschonken aan het re cente bericht, dat Rusland zijn strijd krachten met 1,2 miljoen man zal vermin- Advertentie Zoals reeds is gemeld, vertrekt de ge volmachtigde minister van de Nederland se Antillen, de heer W. F. M. Lampe op vrijdag 11 maart naar de Nederlandse An tillen. Thans kan worden meegedeeld dat hij de reis zal maken te zamen met de Ne derlandse minister van Justitie, mr. W. Beerman, die in de Antillen overleg zal plegen met zijn collega aldaar, mr. R. J. Isa. Hij zal tevens van de gelegenheid gebruik maken om kennis te maken met de leden van de rechterlijke macht op de Nederlandse Antillen. Eind maart of begin april vetrekt vice- premier drs. A. Korthals voor een bezoek aan de Zuidamerikaanse rijksdelen. De mi nister zal waarschijnlijk eerst naar Suri name reizen. Hij zal te zamen met minis ter Lampe een bezoek brengen aan de An tilliaanse eilanden. deren. De heren Vixseboxse (C.H.U.) en Van Riel (V.V.D.) bleken hiervan niet erg onder de indruk en minister Visser was het daarmee eens. De gevechtskracht van de Sovjet-Unie en haar satellietlanden wordt daardoor niet verminderd, meende de minister. En zeker zal de dreiging die van Rusland uitgaat, er niet door vermin deren. De vermindering van de Russische strijdkrachten mag zeker niet betekenen, dat we onze defensie-inspanning mogen laten verslappen. Nieuw-Guinea De heren Vixseboxse (C.H.U.). Van Riel (V.V.D.) en Algra (A.R.) legden grote bezorgdheid aan de dag over de verdediging van Nederlands Nieuw-Gui nea. De minister moest toegeven dat de situatie daar inderdaad zorg baart. Nu heeft onlangs de minister van Buitenland se Zaken van Indonesië wel verklaard, dat Indonesië niet voornemens is. Neder lands Nieuw-Guinea met geweld te willen verkrijgen, maar minister Visser bleek tegenover deze verklaring nogal sceptisch te staan. In elk geval onderschat hij de toestand door de verbeterde bewape ning van Indonesië geenszins. Het kabi net zal zich over de verdediging van Ne derlands Nieuw-Guinea binnenkort bera den. een mededeling, waarmee de heer Algra (A.R.) zich bij de replieken niet te vreden toonde. Dit beraad komt zijns in ziens rijkelijk laat. De heren Van Riel en Vixseboxse hadden beiden gepleit voor grote prioriteit voor de. defensie. Minister Visser gaf te ver staan, dat bij de opstelling van hel priori teitenschema daarmee natuurlijk rekening zal worden gehouden, maar uiteindelijk zal de regering alle belangen daarbij moe ten afwegen. De lange diensttijd Van verschillende kanten was het vraag stuk van de verkorting van de diensttijd ter sprake gebracht. Minister Visser verklaarde dat deze alleen dan mogelijk zal zijn, als er zich voldoende vrijwilligers melden. Veel aandacht heeft de Kamer geschon ken aan de humanistisch-geestelijke ver zorging onder de militairen. Hiervoor tra den met name de heren De Rijk (P.v.d.A.) en Van Riel (V.V.D.) en later bij de re plieken ook de liberaal Louwes in het krijt. Zij werden heftig bestreden door de heren Algra (A.R.), De Gou (K.V.P.) en Vixseboxse (C.H.U.) In onze op het beginsel van vrijheid van levensbeschouwelijke overtuiging en me ningsuiting gebaseerde samenleving, dient naar de opvatting van minister Vis ser, de overheid zich in het algemeen te onthouden van een waardeoordeel over, en ingrijpen in de verschillende stromin gen op geestelijk gebied, die zich in ons volk-voordpen. Nu. was de minister bij een onderzoek gebleken, dat er bij de mi litairen pgeen behoefte aan humanistisch- geestèlïjke verzorging bestaat. Mocht in de toekomst het tegendeel blijken, dan zal de minister niet aarzelen daartoe maatre gelen te nemen. Van een achterstand in subsidiëring van de humanistisch-geeste lijke verzorging is intussen, volgens de minister, geen sprake. Het besluit om over te gaan tot aan schaffing van de Starfighter noemde de minister een belangrijke daad, mede met het oog op de Nederlands-Belgisch-Duitse samenwerking bij de produktie. Verbete ring van de kostwinnersvergoeding, waar om de heer Maenen (KVP) had gevraagd, werd door de staatssecretaris Calmeyer afgewezen. Marine paraat De secretaris voor Marine, de heer De Jong, hield de Kamer de ernstige dreiging van de Russische maritieme kracht voor. Rusland beschikt over een onderzeevloot groter dan Duitsland ooit heeft bezeten. Met betrekking tot de paraatheid van on ze marine verklaarde staatssecretaris De Jong, dat zij in staat is op elk ogenblik schepen en personeel uit te zenden, waai de regering dit nodig oordeelt De kamer heeft zich tenslotte met de be groting van Defensie verenigd, evenals met die van het Staatsbedrijf der artille rie-inrichtingen. Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier bij de Arnhemse recht bank geëist tegen de 30-jarige machine bankwerker J. W. B. uit Apeldoorn, twee jaar en zes maanden met aftrek tegen de 42-jarige shcilder W. G. uit Arnhem en zes maanden gevangenisstraf tegen de 26-jarige autospuiter G. J. H. K. uit Utrecht. B., die met K. indertijd uit het Huis van Bewaring in Arnhem wist te ontvluchten, werd ervan verdacht, samen met. G. een brandkast met 6100 gulden te hebben ont vreemd uit het tram-station te Dieren. De brandkast vervoerden zij met een even eens in Dieren gestolen auto naar de bos sen aan de Apeldoornse weg nabij Arn hem, waarna zij de brandkast verborgen en met de auto doorreden naar Amers foort waar zij de gestolen wagen onbe heerd achterlieten. Per taxi reisden zij daarna naar Arnhem terug vanwaar zij hun schreden opnieuw richtten naar de brandkast, die zij met inderhaast nog ge kocht gereedschap wisten te forceren. Het zich erin bevindende geld verdeelden zij. Bovendien stond B. terecht op beschuldi ging te hebben ingebroken of medeplich tig te zijn geweest aan de diefstal van sie raden bij een juwelier, een bedrag aan geld in een herenmodewinkel en van klein geld uit een leeszaal, in de buurt waarvan hij na een wilde achtervolging op het dak kon worden gepakt. Met K. wist hij later echter te ontvluchten uit het Huis van Be waring waarna hij zich met G. aan de ge noemde inbraak in Dieren schuldig maak te en later ook een poging tot diefstal deed in een woning te Apeldoorn. G. bekende het hem tenlaste gelegde. B. wees elke schuld af. De officier meen de echter dat het bewijs geleverd was. Hij was van mening dat B. een wezenlijk ge vaar voor de maatschappij vormt. (Vervolg van pagina 1) Tegen huurverhoging maakte de heer Bonimer (P.v.d.A.) in het algemeen be zwaar, indien niet tevens maatregelen wor den genomen om de bouwkosten te druk ken. Ook wij menen, zei hij. dat er op den duur een evenwicht moei. komen tussen kostprijzen en vraaghuren, maar dan de vraaghuren van woningwetwoningen en niet van particuliere woningen. Met huur verhoging alleen komt men er niet. Men zal ook de bouwkosten moeten drukken. Wil de minister eens onderzoeken, vroeg de heer Van Heivoort (K.V.P.), waarom de bouwkosten in ons land hoger zijn dan in België en Duitsland, terwijl hier het prijs peil toch lager is? De liberalisatieplannen Met het maken van een begin met het vrijlaten van de huren in streken waar een evenwicht bestaat tussen vraag en aanbod van woningen, kon de heer Schuitemaker (V.V.D.) zich verenigen, maar de heer Van de Peijl (C.H.U.) verklaarde, dat zijn frac tie de minister op dit punt slechts aarze lend wil volgen. Ook de heer Van Eysden (A.R.) maande tot voorzichtigheid. De heer Van Heivoort (K.V.P.) vroeg de toezegging van de minister dat hij de liberalisatie de eerste twee of drie jaar niet zal toepassen. Indien hij die toezegging niet krijgt, zou hij een amendement indienen. Op zichzelf had de heer Bommer (P.v. d.A.) voor vrijlating van de huren onder bepaalde omstandigheden geen angst, maar men kan er volgens hem ontzaglijk veel kwaad mee stichten. Hij voelde er niets voor, een blanco volmacht te verlenen aan een kabinet dat zijn vertrouwen niet heeft. Men kan wel zeggen dat in Engeland en België de vrijlating van de huren geruis loos is verlopen en" dat men er in Duits land, Frankrijk, Italië en Denemarken mee bezig is. maar heeft de minister zich ervan overtuigd, dat de minder goed gesitueer den er niet de dupe van zijn geworden? Uit. België hebben de heer Bommer in dit opzicht verontrustende berichten bereikt. 'De huurblokkering Tegen de opheffing van de huurblokke ring verzetten zich de P.v.d.A., P.S.P. en de communisten. De heer Kranenburg (P.v. d.A). vond het een gevaarlijk precedent: dat vijftigduizend onwillige huiseigenaren door wetsontduiking de wet ongedaan hebben kunnen maken. Er komen bovendien mil joenen in vrije besteding die kunnen leiden tot een nieuwe over besteding. De woord voerders van de overige partijen hadden echter tegen de opheffing van de huur blokkering geen bezwaar omdat de maat regel geen stimulans is gebleken voor wo ningverbetering. Er zal waarschijnlijk meer worden bereikt door geen huurver hoging toe te staan indien woningen niet voldoen aan modern woongerief en behoor lijk onderhoud. Over de late indiening van het regerings voorstel tot huurverhoging, waardoor straks de Eerste Kamer in de resterende maartdagen onder hoogspanning zal moe ten werken, klaagden de heren Schuite maker (V.V.D.) en Van Dis (S.G.P.). Laatst genoemde vroeg of de regering van plan is de huurverhoging een maand uit te stel len, tot 1 mei, om aan bezwaren van de Eerste Kamer tegen een te overhaaste be handeling tegemoet te komen.. M Tegen middernacht was -hétv debat -in eerste aanleg ten einde. Vandaag ant woordt de minister. Benelux Unie De Tweede Kamer heeft besloten, vol gende week dinsdag aan de orde te stellen de goedkeuring van het verdrag tot instel ling van de Benelux-Economische Unie. In de Tweede Kamer heeft dinsdagmid dag de waarnemende voorzitter, mevrouw mr. J. M Stoffels-Van Haaften, woorden van medeleven gesproken met het leed dat de bevolking van Agadir heeft getroffen. Zij zei onder meer „onze gedachten gaan uit naar de jonge staat Marokko, die zo kort na zijn ontstaan zo zwaar beproefd is. Namens de Kamer spreek ik de hoop uit, dat zijn bevolking deze slag te boven zal komen en dat de ontwikkeling van het land naar een gelukkige toekomst niet zal wor den onderbroken. Mogen zij, die door de ramp de dood vonden, rusten in vrede. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de heer Van Aartsen, sloot zich bij deze woorden aan. Hij ver zekerde, dat de deelneming der regering uitgaat naar de slachtoffers en allen, die van huis en haard zijn verdreven. Het doet ons goed, dat het ons mogelijk was enige hulp te verlenen doordat enkele schepen der Koninklijke Marine in de nabijheid waren, zeide hij onder andere. De president van de rechtbank te Am sterdam, dinsdagochtend uitspraak doen de in twee korte gedingen, heeft in grote lijnen alle eisen van de n.v. garage Kost tegen de n.v. Pon, de importeur van de Volkswagen en de door deze n.v. opgerich te n.v. Autopon, die thans voor een deel van Amsterdam als dealer optreedt, toe gewezen. Anderzijds stelde de president ook de n.v. Pon, die in reconventie enkele eisen tegen garage Kost had ingediend, in het gelijk. Beide partijen kregen van de president in dit kort geding dus hun zin. De president gelastte op straffe van een dwangsom de importeurs geen discrimi nerende maatregelen meer te nemen te gen garage Kost, die, zoals bekend, jaren lang hoofddealer voor Amsterdam is ge weest. Dit dealerschap werd door de im porteurs, die over garage Kost niet meer tevreden waren, geëindigd. Andei-zijds gelastte de president, even eens op straffe van een dwangsom, de garage Kost niet langer de indruk te wek ken dat zij nog steeds de officiële dealer van Volkswagens in Amsterdam is. WILLEMSTAD (ANP) Het is de rege ring van de Nederlandse Antillen mogelijk gebleken, een sluitende rekening over 1959 te produceren. Dat hieraan enige kapitaals- werken ten offer vielen wordt in de toe lichting betreurd. De uitgaven over 1959 wijzen een totaal van NAF 87.855.375 aan. de ontvangsten een totaal van NAF 87.862.774, zodat het batig slot NAF 7.399 is. Advertentie MARGRIET Stadhouderskade Op Sint Nicolaasavond werd een jonge Monsterse arbeider in en buiten een pata tes frites-tent in zijn woonplaats door twee Monsterse broers die na gebruik van bier vechtlustig waren geworden vreselijk mishandeld. De jongste broer, een 24-jarige los-werkman was de hoofd dader: hij schopte het slachtoffer, toen dit al met een gebroken enkel tegen de grond lag, vele malen hard tegen het hoofd, waardoor de man een gebroken jukbeen, een beschadigde luchtpijp en in wendige bloedingen opliep. Dit mishande- lingsgeval werd dinsdag door de Haagse rechtbank uitvoerig behandeld. Er viel nog geen eis tegen de hoofddader, omdat de chirurg, die als getuige-deskundige zou worden gehoord, ziek was. Doch tegen de jongste broer die de eenzijdige vecht partij was begonnen, doch die verder het minst te keer was gegaan, eiste dc officier van Justitie al een gevangenisstraf van een half jaar. De zaak werd door vijf ooggetuigen op duidelijke wijze uit de doeken gedaan. De oudste van de twee broers was de ruzie zoeker geweest. Hij had eerst al te ver geefs geprobeerd een 18-jarige jongen in de patates frites kraam tot vechten te be wegen. Toen kwam het slachtoffer binnen. De man bestelde een zakje patates. De oud ste broer kwam dreigend voor hem staan. Hij zei: „jou sla ik je kop in elkaar; kom naar buiten". En meteen deed hij alvast de buitendeur open. „Ik heb geen zin om te vechten, laat me rustig mijn patatten eten", probeerde het slachtoffer te sus sen, terwijl hij de deur met zijn voet weer dicht stootte. De oudste broer greep hem toen zonder meer bij de borst en schop te hem gelijktijdig hard tegen een enkel, waardoor deze brak en de man tegen de grond sloeg. Meteen trapte de jongste broer, die vlak bij stond, de weerloze man enige malen hard in het gelaat. Toen sleep ten de broers hun slachtoffer door de deur naar buiten. Geen van de aanwezigen dorst tussenbeide te komen. Men hoorde de gevallen man roepen: „hou op, ik heb mijn poot gebroken". Twee jongemannen, die naast de cafe taria wonen en die op het lawaai naar bui ten waren gekomen, wisten het vervolg te vertellen. Buiten trachtte het slachtoffer herhaaldelijk moeizaam overeind te ko men. Telkens sloeg de jongste broer hem weer tegen de grond, om hem zodra hij lag —weer met zijn schoenen, in het gezicht te trappen. Ten slotte K-reeg het slachtoffer gelegenheid op te krabbelen en voetje 'vo'óY vdèt!jeJ,na'ar huis fie strom pelen. Officier verontwaardigd Alleen de jongste broer, de hoofddader, zit in voorarrest. Toen de verdere behan deling van zijn zaak na het getuigenver hoor werd uitgesteld, trachtte hij zijn raadsman, mr. F. H. Piket, te vergeefs van de rechtbank zijn onmiddellijke invrij heidstelling te verkrijgen. „Daar acht de rechtbank de feiten te ernstig voor," zei de president. Beide broers waren overi gens weinig spraakzaam voor de recht bank. Op vrijwel alle vragen van de pre sident antwoordden zij botweg zich niets te kunnen herinneren. Vooral de oudste broer, een 25-jarige lasser, nam een kop pige en wrokkige houding aan. Elk woord was hem te veel: „Ik weet van niks," was het enige antwoord dat hij geven wil de. Ook hierover toonde de officier van Justitie zich verontwaardigd. „Het ont breekt hem aan respect voor iedere vorm van gezag," las de officier uit het reclas- seringsrapport voor. In verband met de ernst van de gepleegde mishandeling mr. De Lint achtte voorbedachte rade be wezen eiste de officier een half jaar ge vangenisstraf. Mr. Piket bepleitte een voorwaardelijke straf voor zijn cliënt, „die in zijn diepste wezen zo slecht nog niet is," aldus pleiter. Uitspraak 22 maart. Belgische onderscheidingen. De Bel gische ambassadeur, F.' X. Baron Van dei- Straten Wailct, heeft in zijn ambtswoning in Den Haag een tweetal onderscheidingen uitgereikt. Mr. ir. C. J. de Haan, voorzitter van de Nederlandse Qctrooiraad, ontving de versierselen verbonden aan het groot- officierschap in de Orde van Leopold II en mr. W. M. J. C. Phaf, hoofd der directe wetgeving en juridische aangelegenheden bij het ministerie van Economische Zaken, kreeg de versierselen behorende bij het commandeurschap in da Kroonorde. De Belgische ambassadeur schetste de ver diensten van de onderscheidenen, die beide in Benelux-verband belangrijk werk ver richt hebben. Parlementsstenografie. Dinsdag is de eerste Nederlandse vrouwelijke parle- mentsstenograaf in dienst getreden. Het is mejuffrouw Marie A. van Eek. Zij is op 23 maart 1936 te Terneuzen geboren. Op 17-jarige leeftijd heeft zij in haar geboor teplaats het einddiploma R.H.B.S. met vijfjarige cursus, afdeling B behaald. Als stenotypiste is zij werkzaam geweest op de gemeentesecretarie van Terneuzen tot 1 oktober 1958, toen zij als leerlinge bij de stenografische inrichting der Staten-Ge neraal werd te werk gesteld. Ilavcnverkeer. In de week van 28 februari tot en met 5 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 141 schepen (349.451 brt) en vertrokken 136 schepen (357.722 brt). Verpleegster-vroedvrouw. Het eerste Papoea-meisje in Nederlands Nieuw- Guinea is geslaagd voor het diploma ver pleegster-vroedvrouw. Het is de 21-jarige Maria Nukuboi uit het dorp Dojo in het district Sentani die dit diploma te Hol- landia heeft behaald. Sociaal centrum. In aanwezigheid van talrijke genodigden, onder wie de resident van I-Iollandia, mr. F. R. .T. Eibrink Jansen, is op 27 februari 't nieuwe gebouw voor sociaal centrum in de Papoea-stadswijk Hamadi te Hollandia officieel overgedragen aan de bewoners van deze wijk. De sleepboot „Thames" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotter dam heeft dinsdag de circa 600 ton metende „Trinidad" op sleeptouw genomen. Het schip zal naar Barranquilla (Columbia) worden gebracht. De „Trinidad" heeft meer dan een week hulpeloos rondgedobberd met ketelschade en een defecte radio. Het schip bevond zich tussen Barranquilla en Panama. De kapi tein van de ..Thames" heeft geseind de „Trinidad" allereerst van proviand te heb ben voorzien. De raad voor zaken van- kerk en school der Nederlands hervormde kerk zal op vrijdag 22 april in „Esplanade" te Utrecht zijn'428ste' jaarvergadering "gehouden. Het aanvangsuur is gesteld op half elf 's mor gens. - Na een openingswoord van de voorzitter en een jaaroverzicht van de secretaris, houdt dr. A. van Biemen, directeur van dé Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Bentveld, een referaat met als thema „De vormende waarde van de Europese cultuur in het onderwijs". Na de lunchpauze zullen de referent en dr. F. de Graaff, Hervormd predikant te Rotterdam, naar aanleiding van het refe raat een gesprek met elkaar voeren, waar bij binnengekomen vragen mede beant woord zullen worden. Ds. D. Veldkamp, hervormd predikant in Den Haag, zal het slotwoord spreken. Advertentie flitsen de pijn weg In het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van het Scheepvaart fonds voor 1.960, wordt opgemerkt, dat men het op prijs zou stellen van de minis ter te vernemen, wat er zal gebeuren met het derde emigrantenschip. In de Memorie van Toelichting had de minister medegedeeld zich nog te bera den over de wijze, waarop over het derde emigrantenschip, waarvan de exploitatie met ingang van 1 januari 1960 zou wor den gestaakt, het beste zou kunnen wor den beschikt. In dit verband werd er de aandacht van de minister voor gevraagd, dat de tonna ge van de Nederlandse passagiersvloot, in vergelijking met de situatie voor de oorlog, in sterke mate is gedaald en daarmede ook in betekenis is afgenomen. Vrij algemeen drong men er daarom bij de regering op aan, bij het nemen van be slissingen ter zake van hetgeen met de re geringsschepen zal dienen te geschieden, met het vorenstaande i-ekening te houden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied met vooral in de hogere ni veaus zeer koude lucht, die gisteren over Duitsland naar het westen bewoog, pas seerde vannacht ons land, hetgeen in het noorden hier en daar lichte sneeuw bracht. Boven het Noordzeewater vormden zich in deze koude lucht veel sneeuwbuien welke later vooral Schotland binnendre ven. De lucht die daarna uit Midden-Euro pa werd aangevoerd, is niet meer zo koud, terwijl bovendien rond een depressiege- bied op de Oceaan, dat zich uitstrekt tot over de Golf van Biscaye, zachtere lucht over Frankrijk langzaam naar het noor den opdringt. Een frontensysteem dat hiermede samenhangt veroorzaakte woensdagmorgen in Midden-Frankrijk re gen. Plaatselijk viel meer dan 10 milli meter. Verwacht moet worden, dat dit front langzaam verder naar het Noorden zal bewegen en ook in ons land plaatselijk M wat regen zal brengen, hoewel de neer- Aberdeen' slagactiviteit waarschijnlijk belangrijk r nn£f« aan betekenis zal inboeten. De winden a blijven nog in hoofdzaak oost tot zuidoost, Brussel Donderdag 10 maart Zon op 7.07 uur, onder 18.35 uur. Maan op 15.37 uur, onder 5.35 uur. maar nemen geleidelijk in kracht af. Het temperatuurniveau wordt, nu weer hoger. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Maanstanden 13 maart 9.26 uur volle maan. 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 u^r nieuwe maan. Hoog en laag water In IJmuiden Woensdag 9 maart Hoog water 1.14 en 13.39 uur. Laag water 8.49 en 21.25 uur. Donderdag 10 maart Hoog water 2.07 en 14.24 uur. Laag water 9.44 en 22.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Luxemburg Parijs Bordeaux- Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Inssbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Belgrado zwaar bew half bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. zo licht bew. w geheel bew. licht bew. zo geheel bew. o zwaar bew. wzw zwaar bew. zw licht bew. wzw zwaar bew. ozo wind richting temp. •M D Ë23 ozo 0 0 ono 3 0 O 4 0 O 0 0 O 2 0 O 0 0,1 O -3 0 O 3 0 n -0 0 n -0 0 no 1 0 ozo -3 0,1 ozo 3 0,4 O 4 0 O 1 0 ono 4 0 O 1 0 ozo 5 0,4 zzw 15 23 z 10 1 nnw 10 12 O -1 0,3 O, 5 0 ozo -0 0,1 no 3 11 n 7 9 0 5 1 15 14 13 19 15 1 4 0 0,4 2 1 16 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2