Aspirin Aanwezigheid" van UNO bij ontwikkeling in Afrika Wereldnieuws r De Gaulle verklaart zich nader NAAIMACHINES Afmattingsdebat in Senaat der V.S. wordt voortgezet HAMMARSKJOELDS PLAN Oost-Duitsland voorbarig met erkenning door Guinea Van dag tot dag J raatótoel Twijfel blijft Aanbod voor een bestand blijft van kracht Spaanse verzetsman opgehangen ENGEL Atoommotor voor duikboot goed voor 150 km per uur? ...van zo n lekkere verse cigaret van voortreffelijke DRUM-SHAG yPittig en tóch zacht! In kwaliteit-beschermende plastic tabakszak l Half zwaar- heel lekker werkt snel en veilig Vertragingsactie bij de Londense busdiensten Vijfde Staten-Generaal van Europese gemeenten" President Sékou Touré zegt van niets te weten maar Bonn maakt zich geen illusies meer 0p de OHNSDAG 9 MAART 1960 Een uitermate griezelige en schadelijke manier van moraliseren heeft de Daily Express dezer dagen toegepast naar aan leiding van de verschrikkelijke ramp van Agadir in Marokko. Terwijl de aarde daar nog naschokt en de schattingen van het dodencijfer nog steeds geen definitieve grens hebben gevonden, meent dit rechtse Britse blad de Marokkanen een les te moe ten voorhouden over „hun ware vrienden". Het waren immers Amerika, Nederland, Frankrijk en andere landen van het Wes ten die onmiddellijk op grote schaal hulp boden? „Wat deden Marokko's medeleden van de Arabische Liga?" zo vraagt het blad. „hoeveel hulp boden Tunesië en Irak? Hield Nasser even met zijn geïntri- geer op om zijn Arabische broeders te hulp te snellen?" Afgezien van het verregaande gebrek piëteit waarmee aldus een land wordt be leerd dat nog rouwt over twaalfduizend en wie weet hoeveel meer doden, begaat de Daily Express hiermee een grove onrecht vaardigheid. Wat. het Westen deed vergde maar een paar kruimels van zijn welvaart, al verdient het inderdaad lof om de accu ratesse, waarmee het te hulp kwam. Toon de het daarmee „een ware vriend" te zijn, zoals de Daily Express dat stelt? Weineen het gaf er blijk van iets van de verplich tingen te voelen, die het rijkste deel van de aarde heeft wanneer een arm land door een dergelijke calamiteit wordt getroffen. En nu die landen van de Arabische Liga. Waarom noemt het blad daarvan juist Tu nis, dat worstelt met de schreiende nood van honderdduizenden Algerijnse vluchte lingen? Waarom niet koning Saoed, die van de ettelijke miljoenen welke hij zijn volk onthoudt er inderdaad wel een paar voor de hulpverlening in Marokko had kun nen bestemmen. En waarom wèl Nasser en Kassem die bij alle bezwaren welke men mag hebben tegen de wijze waaróp toch pogen hun volk economisch te verhef fen? Juist de landen, die de Daily Express noemt, hebben door hun onvermogen om op eenzelfde schaal als het Westen hulp te bieden een diepere verbondenheid met Marokko dan er ooit tengevolge van welke hulpactie danook tussen Marokko en Europa tot stand kan komen. En daar ging het bij deze hulpacties danook geluk kig niet om. Na De Gaulle's terugkeer in Frankrijk is van officiële zijde verklaard dat er geen verandering is gekomen in de Franse poli tiek en dat de mogelijkheid van een wapenstilstand nog altijd open is. Het is geen wonder dat er bij tal van mensen ernstig twijfel over de bedoeling van De Gaulle zal blijven bestaan. Men kan de kwestie niet afdoen met te zeggen dat De Gaulle het strijdend leger alleen maar een hart onder de riem heeft willen steken, immers het leger zal hem aan zijn woorden houden en zijn uitspraken in Algerije als „de enige van waarde beschouwen". En het is alleen het leger dat in Algerije over de middelen beschikt om De Gaulle's politiek uit te voeren. De Gaulle heeft zichzelf noch Frankrijk, noch de wereld met de „andere toon" een dienst bewezen. PARIJS (AFP-Reuter) De Franse re gering heeft bekendgemaakt, dat het aan bod van generaal De Gaulle van een wa penstilstand aan de mohammedaanse op standelingen gehandhaafd blijft. Deze of ficiële bekendmaking, die volgt op gissin gen over de bedoelingen van de Franse president na zijn jongste bezoek aan Al gerije. werd voorgelezen op een perscon ferentie door de Franse minister van Voorlichting Terrenoire. Maar daar het voorstel hoegenaamd geen reactie heeft uitgelokt van degenen tot wie het gericht was, is het nodig, dat het Franse leger rechtstreeks het herstel van de orde tot stand brengt, aldus het communiqué. Ter renoire zei. dat wanneer het juiste ogen blik gekomen is, de Algerijnen uit drie mogelijkheden een keus zouden kunnen doen: 1. Terugkeer naar rechtstreekse overheersing van het Franse moederland. 2. afscheiding en 3. Een met Frankrijk verbonden Algerije. Er wordt niet gerept over „zelfbeschikking", waarvoor de Franse kolonisten in Algerije niets voe len. In het communiqué heet het, dat bij „de verfoeilijke veronderstelling van af scheiding noodzakelijkerwijs gedacht moet worden aan „een reusachtige her groepering van bevolkingen op enkele ge biedsdelen, die zeer ernstige gevolgen zou meebrengen voor de toekomst van Al gerije". Terrenoire zei, dat De Gaulle het uitgesloten acht. dat in Algerije een meer derheid voor afscheiding zal stemmen. De officiële verklaring bevat een sa menvatting van wat De Gaulle de leger officieren gezegd had tijdens zijn inspec tiebezoek van drie dagen, dat hij vorige week aan Algerije heeft gebracht. Volgens Terrenoire heeft De Gaulle hun voorge houden dat het Algerijnse vraagstuk, hoe belangrijk het ook moge zijn. niet het eni ge vraagstuk is waarvoor Frankrijk zich ziet gesteld. Het leger dient, bij de uit voering van zijn huidige taak in Algerije, ook de aandacht te vestigen op eventuele taken elders. CAIRO (Reuter) De algemene se cretaris van het ministerie van Buiten landse Zaken van de „voorlopige Algerijn se regering" heeft verklaard, dat als De Gaulle afziet van zelfbeschikking voor de Algerijnen, deze hun onafhankelijkheid door middel van de wapens zullen grijpen. De Gaulle heeft het mis als hij denkt dat het ogenblik aan de vooravond van Kroesjtsjevs bezoek aan Parijs en van de topconferentie en na de kernproef in de Sahara goed gekozen is om te beweren dat Algerije Frans is. Wij zijn bereid tot een lange strijd," aldus Dahlab. MADRID (UPI) In de provinciale ge vangenis vfii Madrid is dinsdag An tonio Abad Donoso geëxecuteerd. Hij was op 29 februari ter dood veroordeeld in ver band met een serie bomaanslagen welke vorige maand in Madrid onder meer op een Falanxgebouw is uitgevoerd. Donoso zou een van de vier leiders van het komplot zijn geweest. Een medeplich tige, Justiniano Alvarez Montero, is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Een derde lid van het komplot. Juan Ra mon .Jurado. kwam om toen een bom voor tijdig ontplofte. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE GROTE HOUTSTR. 181 TEL. 14444 (Van onze correspondent i?i de V.S.) De „filibuster" (een opzettelijk gerekt, ononderbroken debat) is tijdelijk onder broken. Achttien senatoren uit het zuid oosten v£*,n de V. S. hebben vele da gen en nachten geprobeerd stemming te voorkomen over een wet, die onder meer wil garanderen, dat de negers hun stem recht overal in het land kunnen uitoefe nen. De filibuster is dinsdagavond echter verdaagd tot hedenmiddag, nadat Repu blikeinse en Democratische senatoren overeengekomen waren donderdag te stemmen over al dan niet stopzetting of beperking van het debat. Op een ochtend ben ik om zes uur naai de Senaatszaal getogen. Het schouwspel was bepaald niet verheffend. Aan het woord was Olin D. Johnston, conservatief Democraat uit Zuid-Carolina. Op de pers tribune kon men slechts nu en dan een zin opvangen van wat hij zei. Of juister, van wat hij voorlas uit een dik boek. Latei- bleek, dat hij de verzamelde werken van J. Edgar Hoover aan het opdreunen was. Hoover is de bekende leider van Ameri- ka's federale recherche. Waarom de se nator dit werk speciaal had uitgekozen voor zijn lezing werd me niet duidelijk, waarschijnlijk omdat het zo dik was. Se nator Johnston hield ruim negen uur het woord. Later merkte hij op dat hij op het eind meer last van zijn knieën begon te krijgen dan van zijn keel. Van een senator wordt verlangd dat hij staat wanneer hij spreekt en op die manier worden die lan ge speeches extra vermoeiend. Op ieder moment kan een spreker van de saboterende minderheid ophouden en verklaren, dat er geen quorum aanwezig is. De voorstanders van de wet op de bur gerrechten, die ernaar streven het zuidoos ten af te matten, moeten dan snel bewij zen, dat er wel degelijk 51 senatoren in de buurt zijn. Die senatoren slapen in andere zaaltjes van het gebouw of in hun kantoor lokalen op de heuvel van het kapitool. Zij kunnen rustig slapen Want zij laten altijd een van hun groep als waakhond achter in de senaat. Hij moet ervoor zor gen dat zijn collega's als dat nodig is, snel uit hun bed worden gehaald. Met. half dichte ogen. verwarde haren, op pantoffels en soms gekleed in een drikke trui. ko men zij als de nood aan de man komt, even de zaal binnen om „present" te roe pen. Daarna kunnen zij hun krib weer op zoeken. Het is een zonderling gezicht om de altijd zo correct geklede senator Saltons- tall, een republikein uit Massachusetts, op lichtgele Indiaanse pantoffels de zaal te zien binnenkomen. Symington, de demo craat uit Missouri, die hoopt kandidaat voor het presidentschap te worden, ziet er ongewoon, maar toch niet slecht gekleed uit in zijn losse trui met „schildpadnek- kraag". In het begin hadden sommige senatoren nogal moeite om te slapen in de ongewone omgeving, maar de vermoeidheid schijnt te helpen: senator Proxmire, een demo craat uit Wisconsin, merkte op dat het een beetje op kamperen geleek: eerst had je moeite om te slapen, maar gaandeweg werd je zo afgemat dat je prima sliep,, ook al was de slaapplaats niet erg com fortabel en al werd je op de vreemdste uren uit je bed getrommeld. SEATTLE (AFP) De Amerikaanse Boeingvliegtuigfabriek heeft dinsdag mee gedeeld dat zij een atoommotor heeft laten ontwerpen die een duikboot een snelheid kan geven van meer dan 160 kilometer per uur. Deze motor is ontworpen door de Amerikaanse ingenieur Mc Murtrey. Advertentie NEW YORK (AFP) De secretaris generaal der UNO Dag Hammerskjoeld, heeft een plan ontworpen voor de oprich ting van een speciaal fonds van de UNO, dat de nieuwe onafhankelijke staten in Afrika moet helpen bij het scheppen van een economische, administratieve en on derwijsstructuur, die het hun mogelijk moet rnaken zich te moderniseren. Uit goede bron wordt vernomen dat de secretaris-generaal voornemens is zijn Hammarskjoeld plan te publiceren, zodra de gelegenheid zich voordoet. Het plan zal vervolgens den bestudeerd door de Economische en Sociale Raad der UNO en in het najaar zal de Algemene Vergadering verzocht wor den bestudeerd door de Economische en Sociale Raad der UNO en in het najaar zal de Algemene Vergadering verzocht wor den zich er over uit te spreken. Hammars kjoeld wil de leden van de UNO verzoeken bijdragen van in totaal 5 miljoen dollar te betalen. Het denkbeeld van een speciaal fonds van de UNO voor de jonge Afrikaanse sta ten is geboren tijdens het verblijf van de secretaris-generaal in januari in een aan tal Afrikaanse landen. Hij is uit Afrika te ruggekeerd met de overtuiging, dat het de jonge Afrikaanse staten in hoofdzaak ont breekt aan een competent administratief kader, voornamelijk als gevolg van het feit, dat de onderwijsmiddelen voor de op leiding van dit kader niet beschikbaar zijn. Naar de mening van Hammarskjoeld is het ook noodzakelijk, dat Afrika wordt voorzien van een toereikend verkeersnet. Het door de secretaris-generaal ontwor pen fonds zal de pogingen moeten financie ren om in deze fundamenteel geachte leemten te voorzien. Het werk, dat met de middelen van het fonds zal kunnen worden verricht, zal het Advertentie volgens de denkbeelden van Hammars kjoeld tegelijk mogelijk maken over het gehele Afrikaanse continent een soort corps diplomatique van deskundigen en functionarissen van de UNO te vestigen, die de Afrikaanse evolutie zullen kunnen gadeslaan en zullen kunnen aangeven op welke wijze deze evolutie moet verlopen, opdat zij vruchtdragend zal zijn en in over eenstemming met het handvest van de UNO. Hierbij zweeft dus Hammarskjoeld een politiek voor ogen van „aanwezigheid van de UNO in Afrika". Dank zij deze aan wezigheid zal de ontwikkeling van Afrika van de zijde der landen, die geroepen zijn bij te dragen tot de vooruitgang van de on derontwikkelde landen, een morele steun kunnen ontvangen, die wellicht zou ontbre ken, indien de evolutie der Afrikaanse lan den zou gaan in een richting, die voor de hulpverstrekkende landen reden tot be zorgdheid zou zijn. Enerzijds zal dus met behulp van het te stichten fonds getracht worden de jonge Afrikaanse landen de menselijke en mate riële infra-structuur te verschaffen, die het mogelijk zal maken dat later te ver schaffen hulp of investeringen gunstige en duurzame resultaten opleveren. Ander zijds heeft de aanwezigheid van de UNO in Afrika ten doel conflicten, bijvoorbeeld over de grenzen, tegen te gaan en toe te zien op de goede betrekkingen van de jong Afrikaanse landen met de rest van de we reld. (Van onze correspondent in Londen) Met de Londense bussen is het weer mis. Het personeel is allang gewoon om zijn looncohflieten ten k'oSte- van het Londen se publiek, waarvopr.de bussen onontbeer lijk zijn, uit te vechten. De busdiensten zijn allang niet meer wat zij waren door dat sinds de grote busstaking van twee jaar geleden vele busmannen de dienst hebben verlaten. Er is thans een tekort van 3500 conducteurs en bestuurders. Het gevolg is dat de frequentie van de bussen hierdoor ernstig te lijden heeft. Vandaag zijn de Londenaars weer op het ergste voorbereid, aangezien door een deel van het personeel een onofficiële ver tragingscampagne is begonnen uit pro test tegen het uitblijven van een geëiste loonsverhoging. Door het uitbannen van extra uren zullen vele bussen waarschijn lijk grote vertragingen ondervinden en zul len duizenden voor de zoveelste maal weer naar en van hun werk moeten lopen. LUXEMBURG (AFP) In Cannes be gint morgen de vijfde „Staten-Generaal van Europese gemeenten", waaraan een tweeduizend burgemeesters uit elf Euro pese landen deelnemen. Zij zullen op hun conferentie, die drie dagen duurt, spreken over de betrekkingen tussen gemeentebe stuur en Europese instellingen en over de politieke eenwording van Europa. De con ferentie, die onder leiding staat van de Luxemburger Cravatte, zal worden bijge woond door talrijke Europese politieke fi guren. (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse kabinet zal vandaag be slissen of Bonn zijn diplomatieke betrek kingen met de nieuwe Afrikaanse staat Guinea zal afbreken of handhaven naar aanleiding van de benoeming van een Gui- nese ambassadeur in Oost-Duitsland. Van daag wordt de Westduitse ambassadeur in de Guinese hoofdstad Conakry, Schroder, die rapport zal uitbrengen over de bespre kingen die hij met de Guinese president Sékou Touré heeft gevoerd, in Bonn ver wacht. Bonn heeft overigens nog altijd geen ambtelijke bevestiging van het aan knopen van diplomatieke betrekkingen door Guinea met Oost-Duitsland. De man die zaterdag door de Oostduitsers aan de Oostduitse president is voorgesteld als „de eerste Guinese ambassadeur in Oost- Duitsland" is de Guinese ambassadeur te Moskou. Deze diplomaat, Sekou Conté ge naamd zou slechts naar Oost-Berlijn zijn gegaan om met de Oostduitse regering over mogelijke diplomatieke betrekkingen te praten. Schroder zou uit Conakry naar Bonn hebben geseind dat Sekou Touré niets afweet van het aanknopen van diplo matieke betrekkingen tussen Guinea en Oost-Duitsland en dat hij zelf daartoe geen bevelen heeft gegeven.. In dat geval zou men van Oostduitse zijde vals hebben ge speeld. Te Bonn is men overigens niet zo naïef te denken dat het niet zal komen tot di plomatieke betrekkingen tussen Guinea en Oost-Duitsland. Het Oostduitse regime kan. onder meer vanwege de Leipziger Messe en de naderende topconferentie, wat te snel hebben gedaan alsof alles in kannen en kruiken is. Dat de erkenning van Oost-Duitsland door Guinea zal vol gen acht men hier een vaststaand feit. Zo lang zulks evenwel door Conakry niet of ficieel is bevestigd kan Bonn er niet toe overgaan zijn banden met Guinea te ver breken. Onvriendelijke daad In ieder geval beschouwt men de affai re als „een onvriendelijke daad" van Gui nea tegenover Bonn, zoals de regerings perschef Von Eckardt gisteren zei. Temeer omdat Guinea het eerste niet-communis- tische land is dat diplomatieke betrekkin gen met Oost-Duitsland gaat aanknopen. Tot dusver hadden alleen acht communis tische staten en Joegoslavië Oost-Duits land erkend. Het wordt als vaststaand aangenomen dat van communistische kant via Guinea zal worden gepoogd een zekere greep op Afrika te krijgen. Daar toe zou men misbruik willen maken van de goede naam die Duitsland in het alge- ineen, als sedert 1914 niet door het kolo nialisme „besmet" land ook in dit wereld deel geniet.. N>r Haar Br bestaan mannen die van hun begin a aan nooit één haar hebben gehad. Nergens. Ook niet in de schuilhoeken waar het zich, je zou bijna zeggen, op de pensioengerech tigde leeftijd, pleegt terug te trekken. Van meet af aan waren ze ivoorkaal. Toch is dit geen ziekte, ze zijn volkomen gezond, zo gezond als een vis. Schubben komen soms óók voor bij de mens, dan is het wèl een ziekte. Maar ofschoon het geen ziekte is ont moet men. dit. mensentype toch uitsluitend in de medische litteratxiur. In de belletrie zoekt, men het vergeefs. Moderne littera toren zouden er helemaal geen raad mee weten. Een man zonder eigenschappen, dat gaat nog, maar een man zonder haar, nee. Hun lievelingsmotief, de vroegtijdige en angstwekkende vergrijzing en haaruitval, is tegenover zo iemand machteloos. Zo iemand is bij de geboorte al door de wol geverfd. Toch krijgt hij meestal wel een vrouw. Die vrouw houdt dan meer van hem dan van haar. En als hij haar gekregen heeft, vertoont zo'n huwelijk natuurlijk zijn bijzondere aspecten. Aan haar kennissen stelt ze hem voor als haar man. Is hij heel sterk, dan noemt ze hem haar atleet. Dan wordt er natuurlijk gestoeid en om haar op zijn hoofd te krijgen grijpt hij het beste haar middel. En ook, na een tijd, kan hij zelfs last krijgen van haar. Dan kan hij zelfs wan hopig worden door haar uitval, zodat het ideaal van de moderne litterator toch langs een omweg wordt bereikt. Haar scherp denken en haar fijn aanvoelingsvermogen zullen haar uitvallen kunnen corrigeren. En dat zal gelukkig zijn, want hij houdt van haar, hoe dan ook. Belcampo Afgedreven. Het Amerikaanse vliegdek- schip „Kearsarge" heeft zondag op 1.000 mijl ten westnoordwesten van het eiland Midway in de Stille Oceaan vier Russische militairen opgepikt, die door een hevige storm in een klein landings vaartuig 49 dagen over de oceaan wa ren gedreven. Het Russische schip was stuurloos geworden toen het bij Jetoro- foe van de Russische Koerillengroep, door de storm werd getroffen. De man nen die al die tijd geleefd hadden van drie blikken vlees, één brood en het re genwater, dat zij konden opvangen, hebben 35 tot 40 pond aan gewicht ver loren. Opgegeven. De bedrijfsleiding van de steenkoolmijn bij de Zuidafrikaanse plaats Coalbrook heeft besloten, af te zien van verdere pogingen om de stof felijke resten te bergen van de 435 mijn werkers die zes weken geleden tenge volge van een instorting om het leven zijn gekomen. Boringen hebben aange toond, dat zich in. het betrokken gedeel te van de mijn giftige en brandbare gas sen bevinden. Uitstel. De directeur van het olieburëau van de Arabische Liga heeft vandaag medegedeeld, dat de bespreking van een voorstel tot boycot van oliemaat schappijen, die in Algerije werkzaam zijn, uitgesteld werd tot de volgende raad van de Arabische Liga, welke, in het begin van het volgend jaar gehou den zal woi-den. Overweg. Een auto waarmee zeven kinde ren naar school werden gebracht, is te Berlin in de Amerikaanse staat Connec ticut door een trein meegesleurd. De kinderen en de bestuurster van de auto werden op slag gedood. Oude granaten. Het exploderen van gra naten uit de Tweede Wereldoorlog heeft zaterdag aan zes Poolse jongens het leven gekost, terwijl zes van hun ka meraden ernstig werden gewond. Te Katowicz kwamen drie jongens van 12 en 13 jaar om het leven toen zij speelde met een gevonden granaat. Een zelfde aantal jongens werd gedood, toen kin deren in het dorp Knapy met een gra naat voetbalden. Veronica's. In Colomb Béchar in Zuid-Al- gerije zijn zaterdag twee Franse raket ten van het type „Veronique" gelan ceerd. Zij bereikten een hoogte van bij na 200 km. Zij zijn bestemd voor het onderzoeken van de hogere luchtlagen. Zij hebben een lengte van 7Vï meter. Binnen enkele dagen wordt de huidige reeks proeven beëindigd. In juni gaat men verder. Achteruit. De verkiezingen die zondag werden gehouden in de Argentijnse pro vincie La Pampa en die gezien kunnen worden als een voorspel voor de alge mene verkiezingen van dit jaar, heb ben volgens de laatste gegevens een zware nederlaag opgeleverd voor de peronisten en een zege voor de rege ringspartij van president Frondizi. Het aantal blanco stemmen (van de pero nisten, omdat die niet met eigen kan didaten mogen komen) viel terug van 69,31 percent in 1954 tot 29 percent. Onder een rots. Acht Afrikaanse mijn werkers )ijn maandag omgekomen door het neerstorten van een rotsblok in een van de oudste goudmijnen van Johannesburg. Reddingsploegen kon den vier mijnwerkers in veiligheid brengen maar één man is nog ingeslo ten. Het reddingswerk duurt voort. Vestiging. Nomadische bedoeïenen, die eeuwenlang met hun kudde van de ene weidegrond naar de andere trokken, zijn nu de landbouw aan het leren. De pogingen van de Israëlische regering om deze nomaden er toe te brengen zich vast te vestigen en de grond in cul tuur te brengen, schijnen succes te gaan opleveren en het ministerie van landbouw heeft nu proefboerderijen in het zuiden ingericht om voorlich ting over vergroting van de oogst te ge ven. Hoho. Een leeuwentemster van het in de Amerikaanse stad Winchita, Kansas, optredende in circus Hamid-Morton, heeft maandag een losgebroken leeuw verhinderd te ontsnappen door met haar honderdvijftig pond op het beest te gaan zitten. Zij wilde een van haar „jongens" een tuig aan doen toen een andere leeuw kans zag uit de open staande deur te ontsnappen. Haar ad judanten toeschreeuwende een tuig te halen, zag ze kans de weehopen leeuw te grijpen en in bedw 'v° ie hou den door er op te gaan zillen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3