Zwart Johannesburg, een nieuwe wereld in Afrika, beter behuisd, gevoed en gekleed Tegen de stroom van frustrerende „apartheid" trekt industrie zwarte massa's naar zich toe enomhóóg WEG KAFFIRS... Strauss pleit voor Westduitse bases in het buitenland Irak naar vergadering van de Arabische Liga in Beiroet Kaartspel moet gezellig blijven Gifgas als nieuw afschrikmiddel? WOENSDAG 9 MAART 1960 5 Scandinavische boycot van Zuidafrikaanse goederen Britten bieden de NAVO de Zuid-Hebriden aan NA LANGE BOYCOT Ben Goerion in Boston Ongelooflijke transformatie Tegengestelde stromingen Nasser hervat campagne tegen Jordanië VOORNAAM EN AANGENAAM (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma JOHANNESBURG. Het was maar een fluitje van een kwartje, maar zijn melodietje, dat over de guitaarakkoorden danste, was onbetaalbaar. Zelfs het norse Johannesburg, stad met het gezicht van Chicago en de inborst van For merend, moest er om glimlachen. Tussen de banken en de cafetaria's, de bio scopen en de warenhuizen van de blanke metropool speelde de zwarte man zijn „penny-whistle blues" en zelfs blanken, gehaast op weg naar werk en geld, bleven er even voor staan. Zij keken ook half-geamuseerd, half-misprijzend, naar de drie Afrikaanse kantoormeisjes, in wie onder lipstick, modieuze jurkjes en nylon ineens Afrika weer wakker was geworden. En dat Afrika danste ongegeneerd, lachte met ogen, monden en benen bij de muziek aan de voet der wolkenkrabbers. Het was een feestelijk oploopje, tot de zware pas van dubbeldikke zolen er een eind aan maakte, een blanke politieman beet de muzi kanten toe: „Weg kaffirs". Weg gingen ze. Dc blanken haastten zich verder, de drie zwarte meisjes schikten zedig hun jurkjes recht, de muzikanten namen fluiten en guitaren onder de arm. Er was weer het geraas van de blanke stad, motoren en pneumatische hamers. Maar alléén heersen deed dat niet. Want, van om de volgende hoek deed het fluitje er alweer een aanslag op, onbedwing baar als de lach, jubelend als een vogel, die tussen de barse muren de lente ruikt, opvliegend voor dat „weg kaffirs", steeds weer verder neerstrijkend tot hij in de verte verdween. den de blanke bevolking wil die zwarte meerderheid weghouden, buiten sluiten. Uit die stromen en tegenstromen, indus trialisatie en „apartheid", is zwart Johan nesburg tevoorschijn gekomen met zijn loffelijke, materiële kanten (industrie heeft goed-behuisde, goed-gevoede, steeds ge- schoolder arbeiders nodig) en zijn rem mingen; geen enkele vorm van werkelijke zwarte medezeggenschap, het absurde stel sel van passen en persoonsbewijzen, rech- teloosheid en onzekerheid, het samenstel van maatregelen dat de zwarte niet alleen op politiek, maar ook op economisch en cultureel gebied een (laag) plafond boven het hoofd legt: de zwarte mag officieel geen geschoolde arbeid verrichten, hetgeen betekent dat hij het wel doet, maar slechts de beloning voor ongeschoolde arbeid ont vangt. Al die beperkingen, die bevoogding, STOCKHOLM (UPI) De vakbonden van de vier Scandinavische landen zullen in april en mei een gezamenlijke boycot voeren tegen alles wat uit Zuid-Afrika komt, teneinde te protesteren tegen de kaanse regering. In Groot Brittannië, West-Duitsland en de Verenigde Staten hebben de vakbonden reeds geadviseerd alle uit Zuid-Afrika afkomstige consump tiegoederen te boycotten. WASHINGTON (UPI) Het Britse blad „Daily Express" heeft een bericht gelanceerd, dat de Verenigde Staten de ontwikkeling van uiterst dodelijke gifgas sen zou willen bevorderen als een nieuw element in de afschrik-politiek. Volgens het blad zou het in het bijzonder gaan om gassen die ontwikkeld werden in de Brit se chemische industrie, zogenaamde V- gassen die duizend maal erger zouden zijn dan de gevaarlijkste gassoorten van de Duitsers tijdens de oorlog. Deze gassen zouden nu geproduceerd worden in een fabriek in het Amerikaanse Newport. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft dit be richt ontkend. „Er is ons niets bekend van een streven om publiciteit te geven aan een chemisch of biologisch strijdmiddel als een nieuw afschrik-middel," aldus de woordvoerder. Hij ontkende niet, dat er krachtige gifgassen ontwikkeld worden. Dit is reeds lange tijd bekend. Wel ont kende hij, dat de fabriek in Newport be zig zou zijn met de produktie van V-gas sen. De chemische afdeling van het Ame rikaanse leger krijgt daar wel een nieuwe fabriek, zei hij, maar deze begint de pro duktie niet voor het volgend jaar. In de Daily Express werd verder nog vermeld, dat de krachtige gifgassen in Engeland ontdekt werden bij het ontwik kelen van nieuwe middelen voor de be strijding van insecten. Verder vestigt het blad er de aandacht op, dat Engeland in 1925 het protocol van Genève heeft onder tekend waarbij het gebruik van gifgassen en bacteriologische oorlogvoering verbo den werd. Amerika heeft dit protocol nooit ondertekend. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft zijn „Spaanse avontuur" nog eens uit de doeken gedaan. Voor de buitenlandse persvereniging te Bonn ver klaarde hij gedwongen te z(jn te blijven aandringen op de vestiging van Westduitse militaire depots, ravitaillerings- en opslag plaatsen. hospitalen en dergelijke buiten de Bondsrepubliek om de eenvoudige reden dat West-Duitsland zelf geen ruimte meer heeft voor uitbreiding van het aantal mili taire oefenplaatsen en zelfs niet voor het aanleggen van nieuwe vliegvelden. Strauss zal die problemen op de vergadering van de NAVO-ministers van Defensie, die op 31 maart te Parijs begint, ter tafel brengen. Daar zal dan wel gesproken worden over de Westduitse behoefte aan depots en der gelijke in het buitenland, maar Strauss is niet van plan bepaalde landen te noemen. Hoe precair de zaak voor het nieuwe Westduitse leger in eigen land is gewor den schetste de minister als volgt: West- Duitsland kan slechts voor 40 tot 45 per cent voldoen aan de eisen die de NAVO stelt aan de oefenterreinen voor het leger. Voor zeventig percent is voldaan aan da eenvoudigste plannen op dit punt. Ver geleken met Oost-Duitsland beschikt de Bondsrepubliek per soldaat slechts over van het oefenterrein waarover een Oost- duitse soldaat kan beschikken. Men is in West-Duitsland thans niet verder dan in de jaren 1920-1930, aldus Strauss, waardoor een overvloed van theorie en een tekort aan ervaring bij de soldaten komt. Het zelfde geldt voor de luchtmacht, waar geen opleidingsmogelijkheden meer zijn, hoewel voor de opleiding van een piloot een half miljoen mark wordt uitgetrokken Niet onder Duitse vlag Het „Spaanse avontuur" schetste Strauss als volgt: 1. van Westduitse kant is Spanje ge polst; er is niet onderhandeld. 2. Het initiatief in deze kwestie is niet van een bepaalde Westduitse minister uit gegaan, maar van een groep militairen en civiele deskundigen. 3. Onderhandelingen en beslissingen ook inzake Spanje kunnen niet worden begon nen of genomen zonder goedkeuring van de NAVO, die van Westduitse kant dan ook rapport in viervoud heeft ontvangen over de Westduitse stappen. Nimmer is Strauss, volgens zijn zeggen, achter de rug van de NAVO te werk ge gaan. Tenslotte legde hij er alle nadruk op dat Westduitse opslagplaatsen in het buitenland niet onder Westduitse vlag be hoeven te bestaan, maar zeker onder NAVO vlag kunnen komen. Later op de dag heeft Strauss het Britse- aanbod aan de NAVO-landen, en ook aan de Bondsrepubliek om op de Zuid-Hebri den voorraden en dergelijke aan te leggen, met instemming begroet. Principieel, zo zei hij, keuren wij iedere hulp van de Britten ten deze goed. In een toesprak tot V.A.R.-troepen in een militair kamp nabij Damascus, uit gesproken ter herdenking van het feit, dat Israel drie jaar geleden zijn troepen uit het gebied van Gaza terugtrok, verklaar de Nasser: „De regering te Amman poogt te ontkennen, dat zij onder buitenlandse invloed staat. Doch hoe kunnen de Ara bieren vergeten dat de Jordaanse heer sers het Britse imperialisme en de Ver enigde Staten hand- en spandiensten heb ben bewezen, waarbij zij tegen de belan gen van het Arabische nationalisme heb ben gehandeld?" Nasser zei ook dat in Irak de „Engelsen en de communisten samenwerken, met het doel het Arabische nationalisme te vernietigen en de Iraakse vrijheidsstrij ders te doden". DAMASCUS (Reuter en AFP) De Verenigde Arabische Republiek zal in de komende weken een enkel „Arabisch par lement." vormen. De gedachte van een af zonderlijk Syrisch en Egyptisch parlement is opgegeven daar een parlement beter de eenheid van beide delen van de V.A.R. weerspiegelt. Dit heeft president Nasser vrijdagavond in een rede te Damascus ver klaard. BOSTON (AFP) De Israëlische pre mier, Ben Goerion, is dinsdag in Boston aangekomen. Op vragen van journalisten over de politieke kanten van zijn bezoek aan de V.S. en over de stap van Arabische landen in Washington, antwoordde de pre mier: „Voor het ogenblik ben ik slechts hier gekomen voor het in ontvangst nemen van de bul van het aan mij te verlenen ere doctoraat. Ik prijs mij gelukkig de beste wensen van het Israeiische volk over te brengen aan de bevolking van de Verenig de Staten". OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE De brave Johannesburgers kennen hun zwarte „lokasis" nauwelijks, willen ze niet kennen. Toch hoeven ze zich er niet voor te schamen. Stinkende krotwijken als Moroka, Shantytown, New Look, zwerend van geslachtsziekten, alcoholvergiftiging en moord met lange messen, mogen andere Zuidafrikaanse^ steden de neus nog doen dichtknijpen, in Johannesburg zijn ze in vijf jaar tijd opgeruimd. Met gerechtvaar digde trots tonen gemeenteambtenaren, aan buitenlandse bezoekers een zwarte stad: vijftigduizend propere blanke huisjes, uitgespreid over het glooiende Transvaalse veld, simpele stenen optrekjes voor ons, paleisjes voor Afrika. De voorlichtings ambtenaar leest tevreden het lijstje voor van de voorzieningen voor lichamelijk en geestelijk heil: 22 bierhallen, 2 golfbanen, B9 voetbalvelden, 69 sporthallen, 2 stadions, 37 tennisbanen, 56 basketbalcourts, 4 sin- telbanen, 2 zwembaden, 25 clubgebouwen, 37 speelplaatsen, 3 dansarena's, 4 kegel banen, 2 wielerbanen, 600 voetbalteams, 22 sportleraren, 30 creches, 9 poliklinieken, 2 hospitalen. Deze metropool van een half miljoen zwarten is een van de ongelooflijkste transformaties, die ik ooit in Afrika heb gezien: hier groeit een nieuwe wereld. Zij heeft geen elektrisch licht, maar wel rio lering en waterleiding en tweeduizend mo derne winkels. Blanke regering en blanke gemeente hebben er enorme sommen inge stoken en leggen er nog op toe, maar reeds jarenlang gelden voor de nieuwbouw, die in 1963 de achterstand zal hebben inge haald, economische huren van omstreeks 120 gulden per maand. Er zijn zelfs al zevenduizend huiseigenaren. Dat betekent Afrika, speelt: drie kwartjesfluifen en een guitaar en de „Kwela"- muziek is geborenjazz terug in haar geboorteland, vol hoopvolle, standvastige vro lijkheid (Foto: Drum Magazine) dat er een zwarte arbeidersklasse en zelfs een kleine middenstand is, die dat kan betalen en die zich ook ontegenzeglijk beter kleedt en voedt dan vijf jaar geleden. Een begin van Afrikaanse welvaart op economische basis in een continent van stagnerende „subsistence-economy". De voorlichtingsambtenaar noteert te vreden de buitenlandse verbazing en gaat voor naar het Baragwanath-hospitaal: 200 artsen en specialisten, 650 zwarte ver pleegsters (even goed en slecht als blanke, zegt de directeur) verzorgen er 2.000 in terne en 2.000 externe patiënten. Dit aca demische hospitaal is het grootste en best- geoutilleerde van heel Afrika. Als men er over Schweitzers Lambarene spreekt, glim lachen de artsen en zeggen: verouderd religieus paternalisme, overmatige publici teit en medische voorzieningen van het jaar nul. Baragwanath geeft een paar interés sante indicaties over het leven in de zwarte metropool; het behandelt weinig maag zweren, veel alcoholisten. Op het mede delingenbord hangt een handleiding voor kogelwonden (kogels bewaren, zegt die). Op feestdagen neemt de Afrikaanse vreug de gewelddadige vormen aan, met Kerst mis keeg de chirurgische afdeling 103 zwaar gewone patiënten, 600 gewonden werden in de polikliniek verbonden. Het oude Afrika is niet dood, er praktiseren ook nog Afrikaanse medicijnmannen in de moderne stad. Maar een onweerlegbaar feit is, dat hier een zwarte massa de be slissende stap aan het zetten is van de ene wereld naar de andere, van agrarische no maden naar verstedelijkte technici, van de stamgemeenschap naar een maatschap pij van individuen. Het is een onvoorstel baar moeilijke overgang, die nog verder geobstrueerd wordt omdat de evenwijdige evolutie in de blanke maatschappij mank loopt op wensen en feiten, die tegenstrijdig zijn. De economische ontwikkeling van Zuid-Afrika zuigt, de zwarte bevolking binnen haar onpartijdig rijk economie ziet geen huidskleur, maar magen en han- maken van zwart Johannesburg, met al zijn schitterende voorzieningen, een soort bijzonder hy giënisch gevangen kamp. Afrika staat wel voor een onge lukkig alternatief waar de vrij worden de koloniën een enorme sociaal-eco nomische prijs neer leggen voor hun poli tieke onafhankelijk heid daar betaalt zwart-Afrika de poli tieke prijs voor zijn sociaal - economische ontwikkeling. En zo drukt de frustratie als een loden deken op zwart-Johannesburg, vooral over dure, de chique wijk van ^ri sen, intellectuelen, handelaars, een soort zwart-Aerdenhout of -Wassenaar. Ik ris keerde (omwille van de voorlichting) een arrestatie door daar met enige van hen een glaasje whiskey te drinken, hetgeen verboden is, want de whiskey was zwart en de gasten ook. Zwarten mogen geen sterke drank drinken en blanken mogen niet zonder permissie 's avonds in de zwar te wijken en mogen zeker niet al is het maar vriendschappe lijk hun arm om de schouders van een zwart meisje leggen, want dat schendt de wet op de immorali teit. Zuid-Afrika is werkelijk een zéér „apart" land. In die „Shebeen" dan. de clandestiene kroeg waar men vijf jaar geleden levens gevaarlijke, clandestien gebrouwen „sko- kiaan" gedronken zou hebben, kreeg men nu de keus uit vier merken Schotse whis ky. Men zat er in een keurige kamer op keurige stoelen om een keurige tafel, dronk er niet meer of minder dan in een blanke huiskamer en werd er ook niet vervelen der. Maar op de achtergrond van alle ge sprekken huiverde een moedeloze bitter heid, soms opvlammend in een naakte Afrika danst: de „Patha-Patha", de nieuwe rage van zwart Johannesburg. haat jegens de blanke. Ik moest door een barrière van wantrouwen breken, men wilde weten waar ik vandaan kwam. „Nederlander", zei ik. Toen klaarde men op: „Als je maar niet een „bloody Dutch man" bent, is het ons goed", zei de gast vrouw, en ik verzweeg tactvol mijn stam verwantschap met Zuid-Afrika's „Dutch", de Afrikaners. Wat is-kaarten? Een spel, een tijdverdrijf, een gezellige bezigheid. Laat het dus voor alle deelnemers werkelijk gezellig spel blijven! Stel dat U een doorgewinterd bridger bent, of een canasta-kampioen, en dat U speelt met beginne lingen. Ai, wat is het dan vaak verleidelijk om spitse kritiek te leveren! Of om soms héél verwonderd, soms héél verveeld te gaan kijken. Arme partners, zij krijgen er nog een minderwaardigheidscomplex van Vermijd dit dus zoveel mogelijk! Wees geduldig! En, weet U wat? Presenteer een Gladstone. Want Gladstone is met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! 20 STUKS F In die verte liggen de „Western town ships", Jobannesburgs zwarte wijken, waar de „pennywhistiers" wonen mèt het half miljoen Bantoes, die Johannesburgs ar- beidsreservoir vormen. Als John en Mary (want overdag heten alle zwarten zo voor het gemak) hun werk gedaan hebben, queuen zij een uur of zo voor „zwarte" trein of bus, die uitpuilend van hun soort genoten, hen terugbrengt naar „aparte" wy'ken. „Weg kaffirsDe blanke stad wil 's avonds alleen zijn met een ijsje in de droomwereld van de bioscoop, in de droomwereld van blanken onder elkaar. Als de lichtjes van Johannesburg twin kelen in de avond, slaapt de zwarte stad als een moe lastdier, een groot, donker beest. Afrika drinkt: in een gemeentelijke bierhal wordt gemeentelijk ge brouwen kaffir-bier geschonken, een licht-alcoholische zurige, papachtige drank, de enige vorm waarin zwar ten in Zuid-Afrika alcohol tot zich mogen nemen. De gemeentelijke bierhallen zijn voortdurend aan leiding tot onlusten van de Afri kaanse vrouwen. Zelf brouwen behoorde tot haar traditionele taken, nu mag het niet meer. BAGDAD (UPI) Premier Kassem van Irak heeft, in een vraaggesprek met het te Bagdad verschijnende blad „Al Thawra" verklaard, dat spoediger dan algemeen verwacht wordt de Palestijnse republiek, en het herwinnen van het ver loren gegane Arabische grondgebied, een feit zullen zijn. Abdel Kerim Kassem deel de mede dat zijn regering indien daarom wordt gevraagd een Iraaks leger naar de grenzen van Palestina zal zenden, met de opdracht het verloren terrein terug te veroveren. De Iraakse premier vermeldde niet van wie een dergelijk verzoek zou moeten ko men maar hij deelde mede dat de Iraakse regering vertegenwoordigd zal zijn tijdens de conferentie van de Arabi sche Liga te Beiroet, over de Palestijn se kwestie. Zoals bekend heeft Irak de bijeenkomsten van de Liga lange tijd ge- ingevolge een verkoeling in de en Cairo. Over de Verenigde Arabische Repu bliek liet Kassem zich overigens weinig vlieiend uit. De Iraakse regering heeft niets nagelaten, dat de betrekkingen tus sen beide landen kon verbeteren, maar de V.A.R. daarentegen zet de ene samen zwering na de andere op touw, „tegen Irak en tegen mijzelf". Het Iraakse leger zal de Iraakse gren zen verdedigen, en Irak zal geen duim breed van zijn land of water afstaan. DAMASCUS (Reuter) President Nas ser van de Verenigde Arabische Repu bliek heeft Jordanië tot welk land hij ge ruime tijd toenadering heeft gezocht, thans beschuldigd van „samenwerking met Engeland". Volgens hem valt Jorda nië onder de Britse invloedssfeer. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5