P.E.N. bracht de 200.000 ste aansluiting tot stand Zomerdienst KLM gekenmerkt door komst straalvliegtuig Peruviaanse president maakte kennis met Rotterdams glorie FIFTY-FIFTY Rangeerder door wagen overreden Vliegers stalen op Texel benzine Echtpaar uit Krommenie feestelijk in Bloemendaal ontvangen Capaciteit van de vloot met 22 percent gestegen KLM wil public relations van Nederland bundelen Nieuwe „One man show" 28 maart in Minerva Prinses Beatrix begeleidde hem bij rondvaart door bedrijvige haven Traditie geworden' Vijf en zes maanden tegen hoofdschuldigen geëist K.L.M. stimuleert toerisme 75 et WOENSDAG 9 MAART 1960 Advertentie In de afgelopen nacht is in het Binnen- ziekenhuis te Eindhoven de 45-.iarige ran geerder B. van den Berg uit Eindhoven overleden. Maandagavond omstreeks tien uur werd hij op het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen aldaar overreden door een afgestoten wagon. Het slacht offer laat een vrouw en twee kinderen achter. Eerste aardbeien. De kweker M. J. Kuypers uit Drut.en (Maas/Waal) heeft op de veiling te Nijmegen dinsdag de eerste aardbeien aangevoerd. Een Nijmeegse winkelier kocht ze voor 57 cent per stuk. De directeur van het P.E.N., ir. J. den Boesterd (rechts) overhandigt het echt paar Koehler uit Krommenie een elek trische wascombinatie. In de woning van de heer en mevrouw Koehler werd dezer dagen de 200.000ste aan sluiting van het P.E.N. aangelegd. Voor de rechtbank te Alkmaar hebben thans terecht gestaan de sinds negen ja nuari gedetineerde 47-jarige grondwerk- tuigkundige C. P. S. uit Den Berg, de 42- jarige vliegveldchef M. de G. uit Den Haag, de 41-jarige vlieger M. F. N. van der D. uit Rijswijk en de 32-jarige vlieger J. P. C. van V., eveneens uit Rijswijk. Allen worden verdacht van diefstal van vlieg- tuigbenzine op 't vliegveld Texel. De ver dachten beriepen zich er op, dat een en an der „traditie was geworden". Zij verkeer den in de veronderstelling, dat destijds een chef toestemming had gegeven om dage lijks enige benzine uit de tankinstallatie van het vliegveld Texel te gebruiken. Dit betrof dan de eerste twintig liter, die met. condenswater vermengd waren en die toch veiligheidshalve moest worden afge tapt. De verdedigers, die vrijspraak conclu deerden, betoogden, dat de werkgever van hun cliënten niet benadeeld was. De gesto len benzine, circa 5.600 liter per jaar. ver tegenwoordigde een waarde van 2.800,- per jaar. De verdachten reden op deze ben zine in het weekend naar huis en spaarden zodoende hotelkosten. Thans bedragen hun onkosten circa 1.000.- per maand. De zaak kwam aan het rollen door de aangifte van de Texelse hotelhouder K. te Den Burg. Ook voerden de verdedigers aan, dat de werkgever contractueel 120 liter per uur in x-ekening moest brengen voor de vliegtuigen, die hij voor de luchtdoelartil lerie liet vliegen. In werkelijkheid werd maar 95 liter per uur gebruikt. Het was daarom niet te verwonderen, dat de dief stal van de benzine oogluikend werd toege laten. De officier eiste tegen twee der verdach ten. die zich ongeveer drie jaar op deze wijze benzine hadden verschaft, een ge vangenisstraf van respectievelijk vijf en zes maanden met aftrek. De twee vliegers die minder benzine hadden gebruikt, hoor den straffen van drie maanden en van een maand voorwaardelijk met 400,resp. 200.- tegen zich eisen. Uitspraak over veertien dagen. De president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, bleek overigens even eens zeer tevreden over de jongste aan winsten van zijn vloot, de propjets „Elec- tra". In de drie maanden dat zij nu dienst doen hebben ze opmerkelijk weinig last van kinderziekten gehad. De heer Aler zei er tijdens een dinsdagmiddag gehouden persconferentie van overtuigd te zijn, dat er naast deze twee uitzonderlijk snelle en comfortabele vliegtuigtypen zeker vol doende emplooi zal blijven voor de huidige DC-7c. De trek van het grote publiek naar snelheid zou wel eens kleiner kunnen blij ken dan die naar lagere tarieven. Dit komt ook in de aanstaande zomerdienst regeling tot uitdrukking. Dienstregeling Van half juni af wordt twee keer per dag met jets naar New York gevlogen, daarnaast blijven de vluchten met DC- 7c's. Wanneer op de Canada-route de DC-8 wordt ingeschakeld zal vier keer per week met de jet. worden gevlogen (dat zijn de doorgaande diensten naar Houston en Mexico) en drie keer met de DC-7c. De traditionele vliegtuigen blijven op de diensten van New York naar Curasao, waar de frequentie tot een dagelijkse dienst wordt verhoogd. De Electra's zullen nog een half jaar op het Verre Oosten dienst doen en worden ook dan door DC-8'en vervangen. Op de zuidelijke route naar Biak en Sidney zal dat achttien vlieguren gaan schelen. De K.L.M. stimuleert elke poging om wat meer coördinatie te brengen in de wel vijftig verschillende instanties in Nederland welke zich met de bevorde ring van het toerisme bezig houden. Ei wordt druk gedokterd aan de stichtini van een centrale, sterke organisatie ivelke tot taak zal hebben de aandacht van het buitenland op de toeristische kwaliteiten van ons land te wijzen. De president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, wees erop dat zijn maatschappij bereid is zelf een stevig aandeel te leveren in de vergroting van de toeristische accommodatie in Neder land. Dat is reeds gebleken door de financiële deelneming van de K.L.M. in de Hilton-hotels, de K.L.M. is evenzeer bereid zich in de stichting van een groot- congresgebouw in Den Haag te interes seren. Spreker zei weinig waardering te heb ben voor de houding van sommige klei nere gemeenten, die uitsluitend de kernen van dorpen van gas voorzien, daarbij een gedeelte van hun eigen ingezetenen (de buitenwijken) van die voorziening uitslui ten en zich er dan op voorstaan dat zij het zo goedkoop kunnen doen. Ir. Den Boes- terd meende dat hierbij van geen ander verschijnsel sprake is dan de voor de oor log bestaande „wilde" busondernemingen, die de dichtbevolkte gebieden afroomden, en de Spoorwegen met de rest lieten zitten. Spreker was van oordeel, dat de moder ne elektrische kooktoestellen met regelba re expresse-kookplaten, ten minste even snel opwarmen als gas en ook op een „laag pitje" kunnen staan. In 1918 werd door het P.E.N. aan rond 10.000 afnemers direct aan huis geleverd, thans is hiervan een veelvoud bereikt. In 1959 leverde het P.E.N. één miljard 375 miljoen kilowatt-uur af aan zijn verzor gingsgebied, ongeveer 12 percent van het geen alle elektriciteitsbedrijven in Neder land gezamenlijk aflevex-den. Dit alles maakt een grote investering noodzake lijk. Met inbegrip van de verdubbeling van het vermogen van de centrale in Velsen (van 250.000 kW op 500.000 kW) welke uit breiding dit jaar gereed komt en een be drag heeft gevorderd van 100 miljoen gulden is de waarde van de bedrijfsmid delen rond een half miljard gulden. Gemiddeld wordt in de laagspannings- gebieden per gezin rond 1200 kWh per jaar verbruikt. Uitgaande van het totale ener gieverbruik in het verzorgingsgebied, kan men het gemiddeld verbruik per inwoner In Noordholland op rond 1.500 kWh per jaar stellen. Het P.E.N. is hiermee rond 50 percent boven het landelijk gemiddelde. Na deze toespraak onthulde mevrouw Koehler uit Krommenie de voor haar be stemde elektrische wascombinatie, waar na de aanwezigen gelegenheid kregen een bijzonder geestig filmpje van Kees Brusse „Volg die vrouw" te zien, waarmee het nut van elektrische apparaten in het huishou den werd aangetoond. De heer Koehler zei tenslotte zeer verheugd te zijn door het ge schenk. De ontvangst was voor hem en zijn vrouw een grote verrassing geweest en hij bracht de directie hiervoor zijn dank over. (Van onze Haagse redacteur De verkoopafdeling van de K.L.M., die in het afgelopen jaar een omzet van vijf honderd miljoen gulden maakte zal in 1960 nog voor honderd miljoen meer aan passages moeten boeken. Deze omzetstijging met twintig percent is wel de belang rijkste bedrijfseconomische consequentie van het geleidelijk in gebruik nemen van de twaalf straalvliegtuigen DC-8. welke vijfentwintig miljoen per stuk kosten. De eerste, de Dr. Albert Plesman, wordt op 15 april op de lijn Amsterdam-New York ingezet. Vervoerstechnisch wil dit zeggen, dat de vloot van 97 vliegtuigen een capaci teit van 700 miljoen ton-kilometcr zal krijgen, 22 percent meer dan thans. Men zal niet vier, maar vijf keer de aardomtrek per dag afleggen. De tonkilometerproduktie van het straalvliegtuig is per uur 3,5 keer zo groot als die van de DC-7C; de directe kosten echter 2,5 keer, hetgeen de belofte van een tariefsverlaging in een verdere toekomst en bij een goede verkoop meer rentabiliteit inhoudt. Uitstekend mevrouw/ meneer.,, ik hoor 'f steeds meerl 20 stuks De Electra's zullen vooral dienst gaan doen op de lijnen naar Afrika en het Na bije Oosten. Dat er een nieuwe lijn in voor bereiding is naar West-Afrika (Casablan ca, Conakry» Monrovia) meldden wij reeds. De dienst op Tunis en Tripolis wordt tot Benghazi doorgetrokken. „We vliegen dan op tien plaatsen in Afrika, maar we hebben ambities voor nog twintig ande re", zei de heer Aler. Op de lijn naar Te heran zullen nu minder tussenlandingen mogelijk zijn. De president-directeur gewaagde voorts van een verheugende uitbreiding van het aantal toeristische vluchten met complete verzorging. Er zijn reeds 140 van derge lijke extra vluchten gecontracteerd. De ingebruikneming van de DC-8 bete kent eveneens een fikse expansie in het vrachtvervoer. Een DC-8 kan in zijn ba gageruimte net zoveel meenemen als vroeger een volledig beladen DC-4. Over de Noord-Atlantische Oceaan zal dan ook vijf keer (later zes) per week een vracht- dienst worden gevlogen. Om aan de ver wachte vraag tegemoet te komen zullen twee DC-7c's tot vrachtvliegtuigen wor den verbouwd. Toon Hermans is druk aan het repe teren voor zijn nieuwe „One man show". Toon in vijf uitmonsteringen. Bij de K.L.M. is thans in overleg met alle betx-okkenen een plan in de maak om de promotie van ons land in het bui tenland te vei-stei-ken en te bundelen. Thans zijn het immers vele organisaties, die ieder op eigen gebied en vaak met be perkte middelen bepaalde facetten van ons land propageren. Bundeling acht de K.L.M. veel gunsti ger en dringend gewenst. Er kan ti_ou- wens aan deze promotie veel meer ge daan worden, zo meent men. Dit is dan ook de reden, dat de K.L.M. zoals be kend participeert in de Hilton-hotels, en dat zij daadwei'kelijk de stichting van het Haagse congi-es-complex financieel steunt. Mr. H. J. Kruis is de stuwende figuur in deze aangelegenheid. Toon Hermans repeteert druk (Speciale berichtgeving) Op 17 maart begint Toon Hermans met een nieuwe One-Manshow in Sneek. daar na maakt hij tot de zomer een toux-nee langs Nederlandse steden. Op het ogenblik repeteert hij druk in het Minexwa Theater in Heemstede met zijn medewerkers Phyllis Lane, Govert van Oest en Robbie Pauwels, terwijl de neger bassist Earl Freeman het team komt ver sterken. Van 28 tot 31 maart zal de show in het Minerva Theater opgevoerd worden. Het staat thans vast, dat Toon Hermans van 1 september af in Wenen een inter nationaal programma zal brengen in het Renaissance Theater. De cabaretier zal zijn filmplannen moeten laten rusten tot de zomer van 1961. omdat hij eerst de con tracten heeft af te werken, die hij voor zijn nieuwe One-Manshow heeft gesloten. VANMORGEN woei van het hoofdkantoor van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noordholland, op de Jgn. Bi.spincklaan in Bloemendaal de nationale drie kleur. Hiermee werd aangegeven clat het een vreugdevolle dag voor het, P.E.N. was. Trouwens niet. alleen voor liet elektriciteitsbedrijf. Ook het echtpaar Koehler-Rottschüf er, sinds 13 februari getrouwd en wonende in Krommenie, zal later met veel dankbaarheid op deze dag kunnen terugzien. De tweehonderd duizendste aansluiting voor kleinverbruikers kwam dezer dagen namelijk tot stand in hun nieuwbouwwoning, Plwenixstraat 29, Krommenie, welke gebeurte nis de aanleiding vormde voor een feestelijke bijeenkomst, in de ontvangstzaal van hel P.E.N., tijdens welke de directeur van het P.E.N., ir. den Boesterd, de heer en mevrouw Koehler een elektrische wascombinatie aanbood. Met een lichte druk op een knop onthulde mevrouw Koehler dit geschenk, dat tevoren onder een grote witte doek was verborgen. Tevoren hield ir. Den Boesterd een toe spraak, waarin hij met veel voldoening gewag maakte van de totstandkoming van de tweehonderduizendste aansluiting voor kleinverbruikers. Hij kon verder tot. zijn genoegen meedelen, dat het P.E.N. thans elke inwoner van zijn verzorgingsgebied de provincie Noordholland met uitzon dering van Amsterdam, Zaandam en het eiland Texel stroom kan leveren op ge lijke voorwaarden en tegen een uniform tarief. Deze stroomlevering geschiedt zon der het oogmerk winst te maken en vormt de doelstelling van het provinciale bedrijf, dat in 1917 als voortzetting van particu liere maatschappijen werd opgericht. Ir. Den Boesterd herinnerde eraan, dat de doelstelling van het P.E.N. onder meer inhoudt, dat het provinciale bedrijf zich heeft verplicht aan elke gegadigde elek triciteit te leveren, ongeacht zijn woon plaats. Dus niet alleen in de steden en dor pen, maar ook op het platteland. President Pi-ado van Peru en zijn echt genote hebben donderdagmorgen bij een rondvaart van anderhalf uur in gezel schap van Prinses Beatrix kennisgemaakt met de wereldhaven Rotterdam. Het hoge gezelschap kwam aan bij het clubgebouw van de Koninklijke Roei- en Zeilvex-exxi- ging „De Maas", waar ter begroeting aanwezig wax-en burgemeester mr. G. E. van Walsum en de commandant maritie me middelen Rotterdam kapitein ter zee J. F. Drijfhout Van Hooff. De mariniers kapel in cei-emonieel tenu, speelde het Peruviaanse volkslied en de president in specteerde veiwolgens de erewacht van het Korps Mariniers. Aan boord van de Erasmus waren tweehonderd gasten, onder wie de ambas- sadeui-s van Brazilië, Venezuela, Chili, Mexico, en Columbia, de commissaris van de Koningin van Zuid-Holland mr. J. Klaasesz en de kamerheer in buitengewo ne dienst mr. dr. K. P. van der Mandele. Voorts waren er leden van de Pex-uviaan- se kolonie in Rotterdam en vertegenwoor digers uit scheepvaart en handel, die be trekkingen met Peru onderhouden. Groet van „Tijgerhaai" Achter in de Waalhaven stonden de jantjes aangetreden op de onderzeeboot Tijgerhaai. De matrozenmutsen gingen omhoog en driemaal klonk hun „hoezee" over het water, toen president dr. Manuel Prado op de Erasmus langsvoer. Op deze rondvaart toonden de havens zich op hun kleurigst. Vele schepen streken als groet de vlag. toen de president langsvoer. Het was druk in de havens. Voor de Lloydka- de zag president Prado nog iets van het grootste schip, dat op het moment „thuis" was: de Willem Ruys. Maar zo levendig als het was, een Peruviaans schip was er deze moi-gen niet. De president zag wel veel andere Zuidamerikaanse schepen, die regelmatig Rotterdam aandoen met onder andere vismeel, katoen, ruw lood, ricinusbonen, koffie, erts, visolie en vis- conserven. Lunch-rijtoer-diner. In de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Zaken,mr. J. M. A. H. Luns, heeft de ministerraad woensdagmiddag een noenmaal aangeboden aan de presi dent van Peru, mevrouw Prado, de Ko ningin en Prins Bernhard. Hieraan werd deelgenomen door vijftig gasten. Vele schilderijen, afkomstig uit het Mau- ritshuis, sierden de vertrekken, waar het gezelschap de lunch gebruikte. Vóór de lunch bezichtigde president Prado het Binnenhofcomplex en de Ridderzaal. Na de lunch maakte het hoge gezelschap een korte rijtoer door Den Haag en Schevenin- gen, waarna zij in het Huis ten Bosch te rugkeerden. Des avonds bood de president van Peru in.Hotel des Indes in Den Haag de Koningin en Prins Bernhard een diner aan, waaraan zeventig gasten aanzaten. „VUILE HANDEN" VAN SARTRE UITGESTELD De televisie-uitzending van het stuk „Vuile handen" van J. P. Sartre, die op donderdag 17 maart was vastgesteld, is naar een later tijdstip verschoven, omdat enkele hoofdrolspelers de tijd van voor bereidingen te kort achten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9