I FIXADOZ+H Chr. Leeflang C.P.N.B.-voorzitter optimistisch over Het Boek EXPOSITIE Pleidooi voor inpoldering van inham van IJselmeer Verschoningsrecht voor maatschappelijk werkster Utrecht en Groningèn kunnen slechts 175 eerstejaars plaatsen Marie Cremers te Bus sum overleden Blinde vrouw vraagt halvering van haar AOW-uitkering Ermelo wil niet bij Harderwijk Hella Haasse sprak voor Centrum van Internationale lezingen Toegangswegen naar Parkwijk VRIJDAG 11 MAART 1960 HAARLEM'S DAGBLAD OERÖCJHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 De vijfentwintigste boekenweek T en behoeve van het Gooi Nu slaagt U voordelig! Burgerlijke Stand van Haarlem P.g. van Hoge Raad vraagt terugwijzing naar hof 7 a nd a rts op leiding e n A mbtelijke puzzel Protest op Binnenhof Kamerlid stelt vraagt over conjunctuurbeleid B. en W. antwoorden raadslid A. Rood Aan de abonnees in Zand voort Feestavond „Lisser Boys" HAARTONICUM 'ft vepjongt en verstevigt Uw haar! De Horizon" mogelijk in juni open Klachten over ongewenste toestanden in bedrijven Dia-avond van 't Nut HOE WONEN WH? STUDIO LOHR Veilig-Verkeerdag Verkoopdagen voor „Bejaardenzorg" Raiffeisenbank heeft gunstige positie De Commissie van de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse boek heeft een research-commissie in het leven ge roepen die zich zal bezighouden met inten sief onderzoek naar de leesgewoonten in Nederland. Men zal zich in het bijzonder bezighouden met de niet-lezers en de niet- kopers van boeken. Deze mededeling deed de voorzitter van de Commissie Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, dc heer Chr. Leeflang, tijdens een persconfe rentie te Amsterdam in verband met de vijfentwintigste boekenweek die van 26 maart t/m 2 april aanstaande wordt ge houden en op 25 maart geopend wordt met een galaconcert, gevolgd door het Boeken bal, in het Concertgebouw te Amsterdam. In samenwerking met de Commissie is door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde een prijs voor de litteraire critiek ingesteld 1.000,die om de twee jaar zal worden uitgereikt aan een mede werker van een dag- of weekblad, die vol gens de jury de beste critieken over Neder landse boeken van litteraire aard heeft ge schreven. De eerste keer wordt deze prijs uitgereikt op 30 maart te Amsterdam. De jury bestaat uit: prof. dr. J. G. Bomhoff, prof. dr. J. C. Brandt Corstius en Jos Pan- huijsen. De voorzitter van de maatschappij der Nederlandse letterkunde, prof. Bom hoff, zal voor de prijsuitreiking een refe raat houden over de functie der litteraire critiek en de motieven, die tot de instel ling van de prijs hebben geleid. In tegenstelling tot vorige jaren maakte de heer Leeflang die volgend jaar wordt opgevolgd door de heer G. Lubberhuizen zich niet meer ongerust over de invloed van de televisie op de vrije- tijdsbesteding. Tot zijn genoegen kon hij aan de hand van recente Amerikaanse gegevens zeggen dat de omzetten in de boekenverkoop in de Verenigde Staten voortdurend stijgen, mede als gevolg van boekbesprekingen via de televisie. Trouwens in Nederland wer den het vorig jaar 8588 nieuwe boeken uit gegeven, dat wil onder meer zeggen dat er voor het eerst in de geschiedenis meer dan 8000 titels per jaar zijn uitgekomen. In 1959 werd in de boekhandel gemiddeld zeven percent meer omgezet dan in 1958: een deel daarvan komt op rekening van de prijsverhogingen. Het pocketboek is, zo wijzen gegeven uit, als klein geschenk vooral voor de jongeren belangrijk. Ook het goede litteraire pocketboek heeft zijn plaats gekregen, aldus de heer Leeflang, en de belangstelling daarvoor is veel gro ter dan verwacht was. Goede Nederlandse auteurs ondervinden geen last van het pocketboek. Sinds de opkomst van het Ne derlandse pocketboek heeft het buitenland se pocketboek een „duw gekregen in de verkoop". Over het buitenlandse boek ver telde de heer Leeflang dat in de Sinter- Mr. J. Th. Bonnerman, voorzitter van Stad en Lande van Gooiland (het instituut van de erfgooiers waarin de oorspronke lijke landbouwbevolking van het Gooi is opgenomen) heeft donderdag in een be stuursvergadering van „Stad en Lande" voorgesteld een inham van het IJselmeer gelegen tussen Blaricum en de Eemmond in te polderen om daarmede verlichting te vinden voor de agrarische bevolking van het Gooi. Mr. Bonnerman stelt dat bij de voort schrijdende bebouwing in vijf iaar de gronden, behorende tot de uitbreidings plannen van de zes Gooise gemeenten, vol gebouwd zullen zijn.-In 1980 zal het Gooi 350.000 inwoners tellen. Met deze inpolde ring zou vijftig hectare uitstekende klei grond kunnen worden verkregen aanslui tend aan de in de gemeente Blaricum be staande Oostermeent waardoor een aan eensluitend terrein van ongeveer 1300 hectare beschikbaar komt dat na verka veling en boerderijenbouw een uitgezochte gelegenheid zal bieden voor het behoud van de Gooise landbouw. Advertentie Chique DAMESPULLOVER, zuiver wol met korte mouw en moderne sjaalkraag, ook in grote maten. Sprankelende lentetinten: caramel, linde, wit en geel. Speciale prijs 12.75 Vlot ROKJE, slank model, Dior plooi, struc tuurweefsel, in paars, geel en groen, slechts 11.95- ANEGANG 26 TELEFOON 16045 BEVALLEN van een zoon: 9 maart: C. Bosse-van den Dam; C. E. van der Woude-Huisman; J. C. Trip-Verweij; 10 maart: D. van Unen-Wiegersma; A. P. de Groot-Ouddeken; C. A. Pol-Stoute. BEVALLEN van een dochter: 9 mrt: A. C. J. Kuijkhoven-van der Velde; A. M. J. Rotteveel-Suijskens; 10 maart: A. Gel- dorp-van der Velde; P. S. Boon-Rozen- hart. GETROUWD: 10 maart: C. H. G. Koster en M. Paesie; G. S. de Heij en C. van Ka pel: R. W. Poelenjee en C. J. A. Broos; G. C. de Graaf en M. J. Pennarts; V. Per- nicc en W. M. van Woesik. OVERLEDEN: 7 maart: L. S, J. Kuckel- mann. 59 j. Nobelstraat; 8 maart: G. van den Berg, 60 j., Grote Houtstraat; P. N. J. Wassenaar, 78 j., Burg. Rampstraat: 9 maart: P. van Amersfoort, 86 j., Cheri- bonstraat; P. G. Zijlmans, 67 j.. Linden- straal; A. M. S. de Ree-Jonckhlocdt. 75 j., Zijl weg; M. J. von Bruckcn Fock-Pompe van Meerdervoort, 95 j.. Baan. klaastijd 94 percent Nederlandse tegen 6 percent buitenlandse boeken werden ver kocht. De heer Leeflang achtte het een beang stigend verschijnsel dat er een tendens be staat om de vakbekwaamheid van de boek handelaar te verlagen. Het pocketboek, dat leidde tot; een soort zelfbediening, kan zijns inziens de voorlichtende taak van de boekverkoper in gevaar brengen. De vijf entwintigste boekenweek biedt als jubi leum enige verrassingen, want naast het traditionele geschenk, waarvoor dit jaar de novelle „De Zalenman" is gekozen (op lage 175.000), wordt tegen de prijs van 2,50 het bijzonder fraai verzorgde jubi leumboek in de handel gebracht. Dit boek werk, getiteld „In 26 letters" bevat de „levensbeschrijving" van het boek, ver lucht met zeer vele foto's en afbeeldingen. Het vijfde lustrum van de boekenweek was voorts aanleiding „Het feest" als on- derwerp te kiezen voor de gedichtenbundel die jaarlijks voor de jeugd wordt uitgege ven. Dit twaalfde deeltje in de muze-reeks verschijnt onder de titel „De muze viert feest". De traditionele boekengids tenslotte verschijnt dit jaar in een oplage van 400.000 exemplaren, de speciale rooms-ka- tholieke editie inbegrepen. De Boekenweek wordt op 25 maart in het Amsterdamse Concertgebouw geopend door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. M. L. Th. Cals, waarna een concert plaats heeft door het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink met medewerking van de Britse tenor Peter Pears. Na afloop wordt in de diverse ruimten van het Concertge bouw het schrijversbal gehouden. De.strafzaak teg -n een 30-jarige maat schappelijke werkster uit Amsterdam, die volgens het Amsterdamse gerechtshof dient te worden gegijzeld als zij zou wei geren een getuigenverklaring af te leg gen, moet volgens de procureur-generaal van de Hoge Raad, mr. G. E. Langemey- er, worden terugverwezen naar het Am sterdamse gerechtshof. De procureur-ge neraal nam vrijdag conclusie in deze zaak, waarin de maatschappelijke werkster zich had beroepen op verschoningsrecht om zodoende niet te behoeven getuigen in een echtscheidingsprocedure. Zij beriep zich op dat recht, omdat zij als psychia trisch geschoold sociaal werkster, verbon den aan een medisch opvoedkundig bureau te IJmuiden, meende dat op haar het medische beroepsgeheim van toepassing is. Een verzoek van één der partijen in het echtscheidigsproces om haar te gijze len, werd door de rechter-commissaris niet-ont vankei ijk verkaard. In appèl besloot het Amsterdamse hof echter wel te laten gijzelen. Zij had in dit appèl tussenbeide willen komen, maar het hof was van oordeel dat het genomen be sluit inzake de echtscheiding door haar tussenkomst zou worden gewijzigd. De maatschappelijk werkster ging daarop in cassatie bij de Hoge Raad. Haar advocaat, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, vroeg tijdens de behandeling van het cassatie beroep om vernietiging van het arrest van het hof, waarbij werd bepaald tot gijze ling over te gaan. Met nadruk verzette de Haagse advocaat zich toen tegen het standpunt van het Amsterdamse hof, als zou de uitspraak van hel hof door tussen komst van de maatschappelijk werkster worden gewijzigd. Mr. Langemeyer con cludeerde nu, dat deze zaak terug moet naar het Amsterdamse gerechthof: dit hof heeft namelijk volgens de procureur- generaal ten onrechte beslist, dat zij niet tussenbeide mocht komen als partij in het geding, omdat in dat geding al von nis was gewezen tussen de beide oorspron kelijke partijen, de beide echtelieden dus. Volgens mr. Langemeyer zal het Amster damse hof moeten beslissen, of voor de maatschappelijk werkster verschonings recht. kan gelden. De Hoge Raad zal uit spraak doen op 22 april. Ten hoogste 175 eerstejaarsstudenten zullen dit jaar aan de rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen plaats kunnen vinden voor het volgen van dc studies voor tandarts. Als zich meer eerstejaars moch ten aanmelden, zal door loting moeten worden bepaald wie voor plaatsing in aan merking komt, aldus het ministerie van O., K. en W. Curatoren van de rijksuniversiteit te Utrecht, zien zich genoodzaakt, het aantal op te nemen eerstejaarsstudenten te be perken tot 85, omdat in de periode waarin klinisch werk wordt verricht, geen stag natie in de studie mag optreden. Verleden jaar hebben 140 eerstejaars de tandheelkunde gekozen tegen gemiddeld 80 in de jaren 19541959. Omdat de minister van O., K. en W. had besloten tot verdubbeling van de opleidingscapaciteit aan deze sectie der rijksuniversiteit te Groningen, kon reeds dadelijk het dubbele aantal eerstejaars in de tandheelkunde worden ondergebracht. In Groningen kun nen 90 studenten geplaatst worden. Om een zo billijk mogelijke regeling bij de plaatsing te verzekeren heeft de minister een commissie in het leven ge roepen, waarvan mr. J. H. des Tombes, secretaris van het college van curatoren van de universiteit in Utrecht, voorzitter is. Gegadigden voor de studie moeten zich voor 1 mei schriftelijk melden, waarna zij een door het lot bepaald volgnummer ont vangen en een vragenlijst, aan de hand waarvan wordt bepaald voor wie van hen Utrecht dan Groningen de meest aange wezen instelling is. Kan men zich met dc beslissing van de commissie niet vereni gen. dan bestaat beroep open bij de minis ter van O., K. en W. In Bussum is op 86-jarige leeftijd over leden de schilderes-dichteres Marie E. Cremers. Marie Cremers groeide op in Bussum en ontving haar opleiding als schilderes aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Haar verdere vorming als schilderes ontving zij tegelijkertijd met haar onlangs even eens overleden vriendin Lizzy Ansingh in het atelier van Thérèse Schwartze. Na haar opleiding werkte en woonde Marie Cremers onder andere in Noord- wijk, Laren, Nunspeet en Ermelo. In 1936 vestigde zij zich weer in Bussum. Zij is vooral bekend als schilderes van land schappen, enkele bloemstukken en ook por tretten, speciaal kinder-portretten. Als dichteres gaf Marie Cremers ver schillende bundels uit, die later in 'n bun del „Weerlichten" werden verzameld. Ma rie Cremers was lid van onder andere de vereniging „Arti et Amicitiae" in Amster dam. De teraardebestelling is bepaald op a.s. maandagmiddag drie uur op de alge mene begraafplaats te Bussum. Een blinde vrouw uit Sliedrecht heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek „slechts halve A.O.W.-uitke ring" te mogen ontvangen. Haar echtge noot heeft namelijk gewetensbezwaar te gen het ouderdomspensioen en heeft dit dan ook niet op de wettelijk voorgeschre ven manier aangevraagd. Eind 1956 diende daarom de vrouw een verzoek in, doch dit werd afgewezen, om dat men meende, niet ambtshalve tot toe kenning van een „half" pensioen te kun nen overgaan. Volgens de inlichtingen van de staatsse cretaris van Sociale Zaken heeft daarna de Centrale Raad van Beroep zich over deze kwestie uitgesproken. Deze raad sug gereerde, dat artikel 11 van de A.O.W. het mogelijk maakt, de uitkering voor ten hoogste de helft aan de echtgenote te doen. Dan zou echter aan de echtgenoot ambtshalve pensioen moeten worden toe gekend. De wet kent de mogelijkheid om bezwaarden van de algemene verplichtin gen te ontheffen. Kent men ambtshalve pensioen toe, dan spruiten daardoor voor de echtgenoot geen verplichtingen voort. De staatssecretaris verenigde zich echter met de opvatting van de Sociale Verze keringsbank en de Vereniging van Raden van Arbeid, dat het ambtshalve toekennen van pensioen, waartoe de mogelijkheid openstaat, een officiële beslissing zou be tekenen, waarbij de gemoedsbezwaarde tegen zijn wil een pensioen zou worden toegekend. Dit zou tegen de bedoeling van de wet indruisen. De commissie voor de verzoekschrif ten uit de Tweede Kamer blijkt van me ning, dat het ambtshalve toekennen van pensioen geen verplichting voor de be zwaarde inhoudt. Aangezien zijn echtge note sedert 3936 blind is en afhankelijk van haar zeven kinderen, meent de com missie, dat alle aanleiding bestaat om de suggestie van de Centrale Raad te volgen. Aan de Kamer wordt voorgesteld de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid te vragen aan de echtgenoot ambts halve pensioen te laten toekennen waar van de helft betaalbaar aan zijn vrouw. Van onze Haagse redacteur) Een deputatie van het bestuur van het „actiecomité Ermelo" heeft op het depar tement van Binnenlandse Zaken en dat van Verkeer en Waterstaat aan het Bin nenhof in Den Haag, een schrijven over handigd, waarin fel geprotesteerd wordt tegen het plan van Gedeputeerde Staten van Gelderland om het dorp Ermelo en om geving en het stadje Harderwijk samen te voegen tot een gemeente-Harderwijk. In het protest, dat in ontvangst werd genomen door de respectieve secreta rissen-generaal. zet het comité namens de inwoners van Ermelo uiteen, dat men het plan niet alleen grievend acht voor de be trokken bewoners, maar ook volkomen onaanvaardbaar op historische, culturele, sociale en economische gronden. Het comité heeft gemeend, al in het be ginstadium van de onderhandelingen over de annexatieplannen met klem en veront waardiging zijn stem te moeten laten horen. Men is ervan overtuigd dat het samengaan van Ermelo en Harderwijk funeste gevolgen zal hebben. De gemoederen in Ermelo en omliggende buurtschappen zijn al verhit, doch het comité heeft deze tot nu toe kunnen kal meren op voorwaarde, dat men met alle ten dienste staande middelen zal werken voor het. behoud van Ermelo's zelfstandigheid, aldus het protest. In een aantal punten somt het comité op. waarom Ermelo zelfstandig moet blij ven. Er is o.a. een groot verschil tussen de bevolking van het oude vissersstadje Har derwijk en de landbouwbevolking van Er- meo om dan te besluiten met. een zeer dringend beroep op de beide ministers of zij willen bewerkstelligen, dat het plan wordt teruggenomen. „Geen enkel lid van de bevolking van Ermelo zal ooit de samenvoeging accep teren", zo zijn de laatste woorden van het schrijven. De heer Peschar (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van Financiën en van Economische Za ken de volgende schriftelijke vraag ge steld: Is de regering niet van mening, dat, nu ook in het Centraal Economisch Plan 1960 zo duidelijk gewezen wordt op de reële mogelijkheid, dat tegen het einde van 1960 een situatie bestaat, die een ze kere mate van „bijsturing" in een eerder stadium rechtvaardigt, schorsing van de investeringsaftrek geboden is, en zo neen. waarom niet? De schrijfster Hella Haasse sprak gis teravond in de muziekzaal van Brink- mann voor leden van het Centrum voor Internationale Lezingen over „Stromingen in de internationale naoorlogse littera tuur". Na deze veelomvattende titelop- dracht wat te hebben geredresseerd, zag de spreekster zich niettemin toch nog „voor een taak van sneltekenen" gesteld, die zij aanving met in enkele lijnen haar visie op het huidige leven te schetsenaj en toe een cultuurhistorische krabbel er aan toevoegend. De mens van thans aldus Hella Haas se leeft in een overgangsstadium dat enerzijds gekenmerkt wordt door negatie ve factoren als angst, vervreemding van de werkelijkheid, onverschilligheid uit zelf behoud, waardevermindering van het le- vensdeterminisme en de overheersing der ratio, maar anderzijds door positieve fac toren als besef van betrekkelijkheid, het volgen door het leven van een meer uni verseel patroon, de beweging „naar een grotere structuur" waarin bewuste indivi duele eenheden zijn opgenomen („panora mische visie (verrekijker) en individuele analyse (microscoop) in één", zei de schrijfster). De betrekking van de mens, „die op zoek is naar de schaduwen onder de kennis van zichzelf", tot de universeler wordende levensstructuur, nam de spreek ster als toetssteen voor de aanduiding van enkele litteraire stromingen. Als wij haar goed begrepen hebben wilde de schrijf ster een parallel suggereren tussen twee ontwikkelingen. Ten eerste de ontwikke ling van het leven naar een algemener patroon, waarin het individu zich met be houd van eigen waarde weet opgenomen; en vervolgens de ontwikkeling in het leven van het individue zélf volgens welke niet de elkaar horizontaal opvolgen de fasen het leven aantonen, maar elk moment drager is van het gehele bestaan van die mens. Die parallel of wisselwer king wist de spreekster vervolgens terug te vinden in werk van Proust, Virginia Woolf, James Joyce, Kafka, Faulkner, Hemingway, Carson McCullers, Robert Musil, Lawrence Durrell, Malraux, Nat- thalie Sarrante, Robbe-Grillet, Michel Bu- tor en anderen. Zij bracht althans uit werk van de auteurs tendensen naar vo ren, die in de richting wezen van het eer der door de spreekster geponeerde. Al bij al was het moeilijk om de stu dieuze lijn van het betoog door de ge- voelsarabesken van de spreekster te vol gen, die bij voorbeeld bekende schroom te hebben voor het gebruik van de termen positief en negatief en experimentelen, maar niettemin het woord „structuur", dat tot niet-geringere misverstanden aan leiding kan geven, zonder enige nadere aanduiding bij voortduring spontaan ge bruikte. In antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid de heer A. Rood (KVP) be treffende de toegangswegen tot Parkwijk delen B. en W. van Haarlem het volgende mee: de aanvoerwegen in Parkwijk zijn aangelegd als noodstraten. Zij bevinden zich inderdaad in een minder goede toe stand, maar het verkeer op deze wegen is naar het oordeel van B. en W. op redelijke wijze mogelijk. In gedeelten van Parkwijk waar de wo ningbouw geheel is voltooid zijn de nood- straten inmiddels vervangen door defini tieve straten. Met het voortschrijden van de woningbouw worden ook de resterende noodsti'aten als definitieve straten aange legd. Als de straten onmiddellijk in hun definitieve vorm zouden worden aange legd, dan zouden zij door beschadigingen en verzakkingen na afloop van de bouw ge heel moeten worden vernieuwd, hetgeen extra hoge kosten met zich meebrengt. Door het nazakken van de opgehoogde ter reinen zijn gedeelten van de noodstraten op een lager niveau komen te liggen, waar door deze delen bij regenval blank kwa men te staan. Waar nodig zijn deze stra ten „opgehaald". Afwatering heeft plaats door afvloiïng naar de bermen. Voor de aanleg van straten in Parkwijk is reeds een aannemer ingeschakeld. Deze heeft te kampen met een gebi-ek aan vol doende aantal straatstenen te kunnen be- bleem geldt ook voor de overheid. Boven dien is het moeilijk om steeds over een vol doen aantal straatstenen te kunnen be schikken. Niettemin hebben B. en W. de directeur van Openbare Werken opdracht gegeven één van de toegangswegen zodra dit technisch mogelijk is definitief aan te leggen. Tenslotte delen B. en W. mee, dat de aan voerwegen tot Parkwijk de Berlaghelaan en de Leonard Springerlaan zijn opgeno men in de routes van de gladheidsbestrij- ding en het sneeuwruimen. Voor isolatie van Parkwijk bij gladheid of sneeuw be hoeft geen vrees te bestaan. Advertentie NEEM ONMIDDELLIJK De nabezorging van onze courant ge schiedt thans niet meer van uit ons hoofdkantoor in Haarlem. Wanneer bij u abusievelijk geen krant is bezorgd, kunt u zich wenden tot de heer Sijts- ma, A. J. van der Molenstraat 84 te Zandvoort, telefoon 3 0 0 3. Ltsse De voetbalvereniging „Lisser Boys" heeft donderdagavond de eerste feest avond gegeven voor donateurs en suppor ters (de tweede avond wordt maandag avond gegeven). Vanwege het grote aantal moest men de supporters in twee groepen gaan splitsen. Het bestuur had tevens be sloten nu ook in twee gebouwen een feest avond te geven nl. donderdagavond in Re- hoboth en maandagavond in de Taveerne. Voorzitter Van der Pol verwelkomde de vrienden van Lisser Boys. Voor deze feestavond had het bestuur de toneelgroep „Nut en Vermaak" uit de Haarlemmermeer uitgenodigd welke groep het toneelstuk „De onbekende we reld" van Joh. Blaaser op de planken bracht. De aanwezigen hebben aan de op voering veel plezier beleefd. Hoofddorp Wanneer er geen stagnatie plaats heeft wordt vermoedelijk in juni het rusthuis van de protestants christelijke stichting „Bejaardenzorg" aan de Kruislaan in Hoofddorp geopend. Tot directrice van dit bejaardencentrum is benoemd mejuffrouw M. C. Kapteijn, directrice van een bejaardenhuis in Nieuw koop. Haar werkzaamheden zijn reeds op l maart begonnen. In het bejaardencen trum zullen 38 eenpersoonskamers en 14 tweepersoonskamers beschikbaar komen. Besloten is het tehuis de naam „De Hori zon" te geven. De tekeningen van de nog te bouwen 52 afzonderlijke woonhuisjes voor bejaarden liggen geheel gereed. Mede in verband met de nieuwe bepalingen, die gelden voor het stichten van deze woningen, is thans nog niet met zekerheid te zeggen of in dit jaar met de bouw zal kunnen worden begon nen. Al het mogelijke wordt echter gedaan om deze huizen spoedig gereed te hebben. De afdeling Haarlemmermeer van de Ne derlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) heeft de bevolking van de polder opgeroepen, daadwerkelijke steun te verlenen aan het werk voor de onderontwikkelde gebieden. De NOVIB wil dat deel van de wereldbevolking dat gebrek lijdt bijstand verlenen. Men kan door een vaste bijdrage helpen de grens tussen arm en rijk te doorbreken, tevens door het kopen van het fotoboekje „Kiezen-Delen" en door het kopèn van sluitzegels. Ook kan men deelnemen aan de één percent Daadwerkelijke Gerechtig heid, door één percent van het inkomen af te staan. De contactadressen voor de Haarlemmer meer zijn: mej. L. Boom, Venneperstr. 7, Nieuw Vennep; P. Klaassen, d'IJserinck- weg 5, Vijfhuizen; J. D. Smid, Ewijkstr. 3, Hoofddorp; mevr. M. E. Koops-Dikker. Iepenlaan 35, Zwanenburg; A. A. Beeker, Gen. Snijdersplantsoen 3, Badhoevedorp. In het bestuur van NOVIB afdeling Haarlemmermeer fungeren burgemeester mr. G. C. van der Willigen en ds. M. Ros als voorzitter en secretaris. Vogelenzang Op een donderdagavond in Vogelenzang gehouden, vergadering' van de plaatselijke afdeling van de r.k. landarbt'dersbond „St. Deusdedit" kwamen bij de rondvraag vele klachten naar voren over ongewenste toestanden in verscheidene bedrijven. On dermeer handelden die klachten over het laten overwerken van jeugdige arbeids krachten, soms zonder arbeidskaart en overwerkvergunning. Het bestuur gaf de verzekering deze klachten te zullen door geven. De voorzitter, de heer C. Hooger- vorst, vroeg de leden adressen door te ge ven van bedrijven, waar slecht ingerichte schaftlokalen of slechte toiletten zijn (de laatste ontbreken dikwijls). De adressen van deze bedrijven zullen dan aan bevoeg de instanties worden doorgegeven. Een nota over de verkorting van de ar beidstijd teneinde tot een vijfdaagse werk week te komen kwam aan de orde. Men be paalde zich tot de bespreking van enkele hoofdpunten. Algemeen was men tegen de inkrimping van de middagschafttijd. De secretaris en penningmeester brach ten op deze vergadering hun jaarverslag uit. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Neeltje Johanna, d. v. A. J. de Rooij en C. H. Piers; Antonius Johan nes. z. v. A. J. Barends (overleden) en B. J. H. C. M. Webber. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Maria Agatha Alida, d. v. J. J. Disseldorp en H. M. C. Heemskerk: Jeroen, z. v. J. Kraamwinkel en T. G. Crum. ONDERTROUWD: H. J. Coenraad en A. Sakharov; J. C. M. de Smet en M. Th. Vossen; G. H. Smit en H. A. Kroon. GETROUWD: J. R. Hartman Kok en M. Hopman; A. Rettinghausen en P. van Breu- kelen; M. Roozeboom en J. L. Punt. OVERLEDEN: B. A. C. van Popta, geh. gew. m. H. Poots, 74 jr.; G. H. Dusseau, geh. m. B. A. M. Schoenmaker, 74 jr. (wo nende te Amsterdam). BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Wilhelmina K, d. van W. H. Kooi en C. A. van den Beukei; Marijke C., d. van P. van der Sar en K. Dol; Antje K„ d. van A. Rink en J. de Moor; Annegien J., d. van C. G. Meijer en G. Blokker; Leen- dert A., z. van M. \V. Cornelisse en M. v. d. Pol; Caroline L. A., d. van H. Q. J. Peet en W. J. Witte; Raymond A., z. van W. F. M. Harmsen en R. J. G. Vermeulen; Anna J„ d. van A. B. Veraart en M. T. Veul; Hetty, d. van H. van Lelyveld en G. J. Bontekoe: Franposia C„ d. van P. Versteeg en W. van Diggele; Catharina D„ d. van J. A. Barend- sen en A. D. van Rijn. ONDERTROUWD: T. M. Vogelaar en A. Brugman, P. van der Steen en T. M. Bak ker, H. Meijer en M. Offerman, H. W. J. Koningen en G. Dijksman, H. van Dijk en J. van Br een, A. J. van Leeuwen en M. H. van Hensbergen. GETROUWD: J. A. T. M. van Berckel en A. M. K. Aben, M. van der Stroom en E, M. Kemp, J. van Rijswijk en G van dei- Stelt. OVERLEDEN: C. Koningen, 83 j., wed. van J. v. d. Maarl; M. de Vos, 90 j., wed. van A. Vaandering. Kruisgebouw wordt jeugdhuis Het oude Groene Kruis gebouw in Lisse dat op 1 maart in eigendom is overgegaan aan de Gereformeerde kerk, wordt ver bouwd tot jeugdhuis. Hiervoor is 'n bazaar gehouden, die 1250 heeft opgebracht. De afdeling Lisse van het Nut van het Algemeen heeft donderdag de laatste avond van dit seizoen gehouden. Op deze avond hebben enige leden kleurendia's ver toond die zij tijdens reizen hadden opge nomen. De waarnemend voorzitter, de heer J. Osephius, deed de suggestie een volgend seizoen een toneelstuk door de leden te laten opvoeren. Hierna werden dia's vertoond over de Dolomieten, het eiland Corsica, Oostenrijk, Israel en Ame rika. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Anna Johanna Maria, dr. v. H. A. Konijn en A. C. Stevers, Irissen- straat 20; Anna Maria, dr. v. H. M. P. v. Steijn en A. J. Warmerdam, Prinsessestr. 19; Petrus Gerardus, zn. v. P. G. v. Tol en P. T. v. Tol, Romijnstr. 2; Monique Fran- cisca, dr. v. A. J. A. Erkendiep en P. J. Cumber, Nassauplein 65; Cornelia Alida Maria, dr. v. G. M. Doferhoff en G. M. Krom, Romijnstr. 10: Maria Petronella, dr. v. J. C. v. d. Zwet en A. Steenbakker, Zwarte Laan 16; Kathinka, Georgette Hé- lène Maria, dr. v. H. W. Demmink en H. J. P. M. van der Veld, Hereweg 16; Neeltje Maria, dr. v. H. Schuuring en T. Stee houwer, Julianastr. 55. GETROUWD: M. de Kooker te Lisse en A. den Butter te Haarlemmermeer. OVERLEDEN: Cornelis Kulk, oud 81 jr.; Jeltje Minnema, oud 74 jr. Advertentie dinsdag 15 en woensdag 16 maart a.s. hotel BOEKENROODE - Heemstede 9—18 uur; bovendien op dinsdag 15 maart LEZING Aanvang 20 uur ZANDVOORTSELAAN 69 Telefoon 56355 HEEMSTEDE Hillegom De afdeling Hillegom van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft donderdag een Veilig Verkeer-dag gehouden. Ongeveer 325 leerlingen uit de zesde klas van de lagere scholen hebben op deze dag hun schriftelijk verkeersexamen afgelegd. In het City-theater waren er drie film voorstellingen voor de scholieren van twaalf tot veertien jaar. Op instructieve wijze werd hier verkeersles gegeven. Ver toond werden de films „Een Amerikaanse jongen in Holland op de fiets" en „Kleu ter in het verkeer". Op het Kerkplein was de mobiele test wagen gestationeerd, waar 35 inwoners hun proeven ten aanzien van hun geschikt heid voor het snelverkeer hebben afge legd. 's Middags heeft een verkeerswa- gen weggebruikers gewezen op door hen gemaakte fouten. De rijkspolitie ver leende hieraan medewerking. Woensdag 30 en donderdag 31 maart houdt de Hillegomse stichting „Bejaarden zorg" in „Weltevreden" verkoopdagen. De burgemeester zal de verkoopdagen openen. Er werden stands met handwerken, door de dames-leden zelf vervaardigd, opge steld en verder heeft de Hillegomse Mid denstand zich bij de bevoorrading niet on betuigd gelaten. Allerlei spelen kunnen 's middags en 's avonds worden beoefend. In de woensdagavond in hotel „Flora" in Hillegom gehouden jaarvergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank is meegedeeld dat het bedrag aan spaargelden per eind december 3959 6.844.708,35 bedroeg, ter wijl de totaal bij de bank belegde gelden waren gestegen tot 15.902.803,70. Het totaal omzetcijfer bedroeg vorig jaar ruim 282 miljoen gulden. Na reservering van de winst zijn de reservefondsen gestegen tot 500.000. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De directeur gaf een overzicht van de groei van de bank sinds 1930. Hieruit beek dat thans 4100 mensen met de bank zaken doen tegenover 900 in 1930. GESLAAGD Voor de in Utrecht gehouden examens is mej. H, Spierings in Hillegom geslaagd voor lingerie-modiste. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Harm Jacob Willem, z. van P. C. Reijkers en H. E. M. van Haaren; Johannes Theodorus Maria, z. van A. M. Hageman en A. C. P. Jonkheer; Maria Diena Gertrude, d. van J. M. van der Lee en M. C. Klaver; Veronica Antonia Maria, d. van J. T. Bultink en J. M. Zonneveld; Catharina Helena Johanne, d. van J. J. Jansen en M. C. Suijkerland; Maria Cor nelia Theodora, d. van T. J. van der Putten en M. G. C. Langeveld; Johannes Dirk, z. van D. Dekkers en J. Bouman. GETROUWD: G. C. Diependaal en M. J. van der Hoorn; A. de Groot en L. C. de Koning. OVERLEDEN: L. E. Audiffred, echtg. van T. Klinkenberg, v., 83 j.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11