r Wall Street onder invloeden van de Dow-theorie Effecten -en Geldmarkt De beurs evensverzeke Groei van beleggingsfondsen is niet enkel voordeel De Russische handel met het Westen Volkswagen houdt nieuw model achter de hand Vermogen Unitas met 90 miljoen gestegen In 1980 een derde van de elektriciteitsproduktie P O klaagt over protectionisme in de scheepvaart Amerikaanse voorstellen aan de OEES HA wijst verzoek opnieuw af Saldo winst Delimij gehalveerd SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 11 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Nedap keert 6 uit EEG en kernenergie Decimaal muntstelsel Japan geassocieerd lid Het Ruhrkartel Hoger dividend Zwanenberg (Van onze financiële medewerker) Dat elke medaille twee zyden heeft, is ook op de Amsterdamse beurs de laatste dagen wel weer duidelijk gebleken. Het feit dat Nederlandse aandelen, met name die van de internationale concerns, ook op buitenlandse beurzen zijn geïntroduceerd en enkele daarvan, zoals aandelen Koninklijke en Unilever, daar een vrij brede markt hebben, kan in het raam van het internationaal kapitaalverkeer als een voor deel worden gezien. Maar het nadeel is dat de koersontwikkeling van die aandelen en dit geldt vooral van de aandelen Koninklijke, waarvan zich ongeveer een derde in de Verenigde Staten bevindt en ook ongeveer een derde in andere landen door het buitenland wordt bepaald. Hoewel het belang van de Nederlandse belegger by Amerikaanse waarden minder groot is dan voor de oorlog, vormen deze door gaans de richtlijn voor de avondhandel te Amsterdam en de beursstemming van de volgende dag. Dit is in deze tijd vooral te betreuren immers in ons land wordt voor aandelen nog een redelijk rendement gemaakt, vooral nu het merendeel van de onder nemingen, die hun verslag over 1959 heb ben gepubliceerd, het dividend hebben verhoogd. Ook worden de economische vooruitzichten door deskundige waar nemers. onder meer ook door de samen stellers van het Economisch Plan 1960, nog altijd vrij gunstig geacht. Op grond van de gegevens, welke er ten aanzien van de economische toestand in ons land aan wezig zijn is er voor de Amsterdamse beurs zeker geen reden het hoofd te laten hangen, maar het zijn telkens weer de teleurstellende koersen van New York, die ook hier de stemming bederven en de be leggers van de aandelenmarkt terug houden. Daling van het industriegemiddelde Deze week is men geconfronteerd met een verschijnsel dat op een deel van het Amerikaanse publiek grote indruk heeft gemaakt, namelijk de daling van de Dow- Jones-indexcijfer voor industriële aan delen beneden 600, na een hoogste stand van ongeveer 685 en waaruit men op grond van de zogenaamde Dow-theorie de conclusie trekt dat de New Yorkse beurs van een primaire hausse naar een pri maire baisse is overgegaan en hierin een aanwijzing ziet voor een fundamentele verandering in de economische ontwikke ling. Men concludeert dus niet vanuit de economische ontwikkeling tot een oordeel over de toekomstige beweging op de effectenbeurs, maar omgekeerd vanuit de koersbeweging op de effectenbeurs, tot een oordeel over de toekomstige economische ontwikkeling. De Dow-theorie heeft in de Verenigde Staten aanhangers en bestrijders. Maar het is duidelijk dat als een groot aantal bij de beurs geïnteresseerden aan die theorie ge loof hecht, de .koersloop van de fondsen zich er naar zal richten. Dat de theorie op zwakke gronden berust, speelt dan nog nauwelijks een rol. Die zwakke grond kan men bijvoorbeeld hierin vinden dat het Dow-Jones index cijfer, waarop de Dow-theorie zich ba seert, een uitermate zwakke afspiegeling is van de koersontwikkeling op de New Yorkse beurs. Zij is niet alleen het produkt van een aantal min of meer ingenieuze en dubieuze berekeningen, maar het Dow- Jones indexcijfer vertegenwoordigt slechts 30 aandelen van de meer dan 1000 aan delen, welke op de New Yorkse beurs wor den verhandeld, derhalve niet meer dan 3 percent, terwijl vele grote en belangrijke aandelen niet in de Dow-Jonesindex zijn opgenomen. Hoe dit zij. er werd deze week aan de val van het Dow-Jonescijfer beneden 600 hier en daar grote waarde gehecht en de onzekerheid ten aanzien van het toekom stig koersverloop op de New Yorkse beurs is er ontegenzeglijk door vergroot. Invloed van beleggingsfondsen Er is nog een andere factor, die bij d^ beoordeling van stemming en koersen in Wall Street in aanmerking moet worden genomen, namelijk de geweldige groei van dc beleggingsfunds gedurende de laatste twee jaar. Ze vertegenwoordigen een be drag van circa 20 miljard en oefenen uiteraard op de koersontwikkeling van de aandelenmarkt een toenemende invloed uit. Tot voor kort waren het telkens dr aankopen voor rekening van de funds, welke als oorzaak van de koersstijging werden genoemd, de laatste weken wordt de koersdaling voor een deel aan de ver kopen voor rekening van deze funds toe geschreven en ook hier blijkt dus dat elke zaak' twee kanten heeft. Beleggingsmaatschappijen en aandelen- depots kunnen zeer zeker een nuttige functie vervullen in zoverre zij voor de kleine belegger een risicosprei iing mo gelijk maken. Maar het samenbrengen van steeds grotere bedragenfondsen in één hand levert ook zijn bezwaren op, die te groter worden als de funds in aantal en omvang toenemen. Niet meer de mening van de individuele fondsenbezitter bepaalt dan stemming en koersen op de beurzen, maar die van enkele deskundigen, van wie moet worden aangenomen dat zij uitslui tend de belangen van de deelnemers in het funds behartigen. In dit verband kunnen wij dan ook niet zo enthousiast zijn over de ook in ons land nog steeds voortgaande uitbreiding van het aantal beleggingsmaatschappijen of aandelendepots. waardoor de fondsen handel steeds meer aan de invloed van de gemeenschap der particuliere fondsen- bezitters wordt onttrokken. De onzekere factoren, welke thans de aandelenmarkt beheersen, zijn mede oor zaak dat de belangstelling voor de obli- gatiemarkt groter is dan enige tijd ge leden, zoals ook wel is gebleken uit het daverend succes van de 4 percent lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, groot f 100 miljoen, waarop weinig minder dan het tienvoudige is ingeschre ven. Nu is dit in zoverre verklaarbaar dat de jongste staatslening reeds ongeveer 134 percent boven haar emissiekoers noteert en dus wel mag worden verwacht dat ook op de toegewezen obligaties van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten een koers winst zal kunnen worden behaald. De Bank heeft intussen al weer een nieuwe lening tot hetzelfde bedrag en op dezelfde voorwaarden aangekondigd, terecht ge bruik makende van dê betrekkelijk ruime kapitaalmarkt. Ook op de geldmarkt worden lagere dis conto's genoteerd en bij de banken is in januari het tegoed van cliënten met ruim f 100 miljoen toegenomen, symptomen, welke niet op een overspannen conjunc tuur wijzen. De minister van de Buitenlandse Handel der Sovjet-Unie, Nikolai Patolitsjev, schrijft in een artikel in de Pravda. dat de handel van de Sovjet-Unie met „kapi talistische" landen zich sedert 1953, uit gedrukt in constante prijzen, bijna verdrie voudigd heeft. De Sovjet-Unie drijft thans handel met meer dan 60 „kapitaiistische landen. Driekwart van de handel vond in 1959 plaats met „socialistische" landen, waarbij China de eerste plaats innam. De handel met dit land steeg met ongeveer 35 percent tot een totaal van 8,2 miljard roebel, terwijl de handel met „kapitalis tische" landen een waarde had van 10,4 miljard roebel. Directie en commissarissen van de n.v Nederlandsche Apparatenfabriek Nedap hebben besloten in de medio april te hou den jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders over het boekjaar 1959 een dividenduitkering van zes percent voor te stellen (in 1958 werd het dividend gepas seerd, over 1957 werd zeven percent be taald). (UPI) De directeur-generaal van de Volkswagenfabrieken prof. Heinz Nord- hoff heeft woensdag bij de opening van een automobieltentoonstelling te Genève in Zwitserland verklaard,dat een nieuw model Volkswagen achter de hand wordt gehouden om het oude te vervangen „zo dra de markt erom vraagt." „De vraag overtreft nog steeds het aanbod en onze plannen voor dit jaar zijn om de produktie van de huidige modellen van 3000 tot 4000 per dag op te voeren." Hij weigerde te zeggen wanneer het nieuwe model zal wor den ingevoerd, maar hij zei wel dat het niet binnen afzienbare tijd zal gebeuren. Wel liet hij doorschemeren dat de capaci teit van de motor wellicht zal worden op gevoerd. „Er zit nog een heleboel reserve in onze motor. Als er een definitief stre ven valt waar te nemen om wagens van de klasse waarin de Volkswagen thuis hoort wat de motorcapaciteit betreft op te voeren, dan zullen we geen enkele moei lijkheid hebben om daaraan mee te doen," aidus de directeur-generaal van de Volks wagenfabriek. Lening St. Joseph-paviljoen te Gouda Emittentcn der 5 30-jarige obligatielening stichting St. Joseph-paviljoen te Gouda berichten dat de lening overtekend is. Bij de toewijzing moet een reductie worden toegepast. Het vermogen van de beleggingsmaat schappij Unitas n.v. te Rotterdam is, blij kens het verslag over 1959, voor winst deling en zonder aftrek van het, voor het einde van het boekjaar betaalde interim dividend, toegenomen met 93.614.313 tot f 458.124.845 gulden. De brutowinst heeft 13.231.357 (vorig jaar 13.567.961) be dragen na aftrek van onder meer al gemene kosten ad 284.510 272.282) en belastingen ad 217.279 244.512); res teert een saldowinst van 12.655.322 13.049.172). Zoals bekend, wordt een dividend van 14 in contant per aandeel van 50 waarvan inmiddels 10 ad interim werd uitgekeerd. 5 percent in aandelen ten laste van de agioreserve, voorgesteld over een tot 44.100.000 hoofdkapitaal. Het divi dend over het vorig boekjaar bedroeg 32 percent. De invoering van de zogenaam de kleine coupures van 50 gulden nomi naal is volgens de directie bij het publiek goed in de smaak gevallen. Er zijn nu 39.329 van deze aandelen in omloop, als mede 20.120 verzamelaandelenbewijzen van nominaal 1.000. De netto-intrinsieke waarde per aandeel van 50 nominaal steeg van 450,84 op 1 januari 1959 tot 514,48 per ultimo de cember jongstleden, een stijging derhalve van 14.17 percent. Het koersniveau in verband met win sten en rendementen gebood in het af gelopen jaar grote voorzichtigheid. Deze omstandigheid is voor de directie aanleiding geweest bij de belegging der vrijgekomen gelden zeer voorzichtig te werk te gaan, Het belang bij de scheeps bouw. de scheepvaart en de textielindus trie werd iets teruggebracht. Onder de grote aankopen in Nederland bevonden zich Unilever, Philips. A.K.U. en Konink lijke Olie tot een waarde van bijna vijf miljoen gulden. In totaal werd in Nederland belegd tien miljoen gulden. De Amerikaanse aankopen beliepen achttien miljoen gulden, de Cana dese drie miljoen. In Duitsland werd met de spreiding van het Mannesmannbezit in andere onder nemingen verdere voortgang gemaakt. In Engeland en Zwitserland werd een be trekkelijk klein belang genomen. In 1980 zal waarschijnlijk ongeveer een derde van de elektriciteitsproduktie in dc zes landen van de gemeenschappelijke markt in kerncentrales worden opgewekt. De jaarlijkse produktiecapaciteit zal dan 42,6 megawatt groot zijn. Dit is dc mening van de Commissie van Euratoom, tot, uiting gebracht in een rap port van de heer De Groote, lid van deze commissie. Het rapport is gepubliceerd, na onlangs voorgelegd te zijn aan de bevoeg de commissie van het Europese Parlement en aan een interexecutieve bijeenkomst van de Europese Gemeenschappen over de vooruitzichten op het gebied van de ener gie. In een rapport, dat werd opgesteld door een aantal vooraanstaande geleerden en industriëlen en dat de volgende maand zal worden gepubliceerd, wordt er, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen op nieuw op aangedrongen, dat Engeland zal overgaan tot het decimale muntstelsel. Verwacht wordt, dat de nadruk gelegd zal worden op de zeer grote voordelen van besparingen aan tijd en geld, welke een dergelijke revolutionaire verandering zou opleveren. Het rapport zal er echter ook op wijzen, dat de kosten van vervanging of verandering van honderdduizenden kas registers, boekhoud- en rekenmachines ongeveer 200 miljoen pond sterling zullen bedragen. De opstelling van het rapport ging uit van de Britse vereniging tot be vordering van de wetenschap. De Peninsular and Oriental Company vestigt in haar jaarverslag de aandacht op de voortdurende toeneming van het protectionisme in de scheepvaart, dat zij een zeer ernstig vraagstuk op lange ter mijn voor de vrachtvaart noemt. Dit pro tectionisme betekent dat aan de meest efficiënte scheepvaartondernemingen ge weigerd wordt alle lading te vervoeren, die zij bij vrije concurrentie zouden kun nen verkrijgen en het is het ernstigste vraagstuk voor de scheepvaart van En geland, Noorwegen en andere landen, waarvan de omvang van de vloot ervan afhangt of hun wordt toegestaan „op hun verdiensten" mede te dingen naar het wereldvrachtaanbod. Bescherming van de scheepvaart, aldus de P. and O. leidt tot dezelfde kosten stijging voor de consument als tariefbe scherming van iedere andere bedrijfstak. Het vraagstuk doet zich over de gehele wereld voor; het is door regeringen ge creëerd en kan alleen door hen worden opgelost. De Verenigde Staten hebben in de verkeerde richting de leiding gegeven door aan hun bestaande differentiële sub sidies steeds meer discriminaties toe te voegen en hun voorbeeld wordt door ande re landen gevolgd. Volgens de P. and O. zal het zeer moeilijk zijn deze ontwikke ling in haar tegendeel te doen verkeren. De P. and O. behaalde in 1959 een net to-winst van 3 miljoen pond sterling, ver geleken met 6,6 miljoen pond sterling in 1958. John Tuthill, assistent voor Europese aangelegenheden van de Amerikaanse on der- minister Dillon, heeft voor de Ame rican Club te Parijs een uiteenzetting ge geven van de voorstellen der Amerikaan se regering aangaande de toekomstige eco nomische instellingen van Europa en Noord-Amerika. Deze voorstellen werden op 1 maart te Parijs door de voorzitter van de „commissie van vier", R. Burgess, voor gelegd aan de drie andere „wijze mannen". Op Handelsgebied zal de nieuwe organi satie rekening houden met de nieuwe toe stand, die is ontstaan door het weder in voeren van externe inwisselbaarheid van de valuta der aangesloten landen, daar dit elke rechtvaardiging ontneemt aan dis criminaties in het handelsverkeer, met name voor wat de invoer uit het dollar- gebied aangaat. De Amerikaanse regering wil verder gaarne, dat de code voor de li beralisatie van het handelsverkeer herzien wordt en aangepast aan de huidige toe stand, 'en dat daartoe overgegaan wordt -tussen het tijdstip van ondertekening van de nieuwe conventie en dat van de aanvang der werkzaamheden van de economische westelijke instellingen. Ook is de Ameri kaanse regering van mening, dat men aan vaarding van een code voor de liberalisatie van het kapitaalverkeer op wereldbasis zal moeten overwegen. De Amerikaanse regering wenst hand having van de Europese monetaire over eenkomsten van het Europese bureau voor kernenergie, zonder dat zij zich echter vol ledig met deze instellingen zal associëren. Evenals bij de O.E.E.S. het geval is zouden besluiten genomen moeten worden door een raad. waarin de regeringen op minis terieel niveau of door hooggeplaatste ambtenaren vertegenwoordigd zijn en waarin ook een vertegenwoordiger zitting zou hebben van de Europese gemeenschap pen. Op lager niveau zouden een beperkt aantal organen gesticht moeten worden, waarbij de Amerikaanse regering denkt aan een commissie voor de economische politiek (voor de coördinatie van de con- junctuurpolitiek) en een commissie voor steun en ontwikkeling. De Amerikaanse regering heeft voorgesteld, dat Japan zich met die groep zou associëren. Zij wenst echter niet dat Japan lid zal zijn van de toekomstige economische organisatie. De voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., Malvestiti, heeft gisteren met een vertgenwoordiger van de kolenmijnen aan de Ruhr, Burckhardt, gesproken over de kwestie van de kolenverkoop aan de Ruhr. De Ruhr-kolenindustrie heeft on langs in Luxemburg toestemming ge vraagd voor de oprichting van een ver koop-syndicaat, doch dit verzoek is door de Hoge Autoriteit afgewezen omdat een eenheidskartel in strijd is met de kartel bepalingen van het E.G.K.S.-verdrag. De Hoge Autoriteit meent dat eventueel wel een kartel kan worden toegestaan, als er voldoende „buitenstaanders" zijn die een tegenwicht kunnen vormen tegen on gewenste praktijken. Dit standpunt heeft Malvestiti gisteren in zijn gesprek met Burckhardt uiteengezet. Er schijnt echter weinig kans te zijn dat dé Ruhr-industrie met een nieuw verzoek zal komen, dat op dit denkbeeld is gebaseerd. De Hoge Autoriteit zou nu, om een uit weg uit de kwestie van de verkooprogani- satie voor Ruhrkolen te vinden, denken aan de mogelijkheid van een kleine ver dragswijziging die het artikel 95, dat kar tels verbiedt, wat minder stringent zou maken en de mogelijkheid openen dat in geval van een crisis onder bepaalde voor waarden „saneringskartels" worden toe gestaan die aan tijdelijke moeilijkheden h hoofd kunnen bieden. Voor een kleine ver dragswijziging is een meerderheid van vijf zesde in de ministerraad van de E.G.K.S en goedkeuring door het Europese Hof en het parlement nodig. Het saldo winst over 1959 van de n.v. Deli-Maatschappy heeft, blijkens het jaar verslag, 5.505.720 bedragen 11.594.724). Na de statutaire reserveringen en uit keringen blijft van dit winstsaldo voor aandeelhouders beschikbaar J 5.186.644 10.4 miljoen). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 per aandeel van 100 (vorig jaar 16 in totaal waar van 6 interim uitgekeerd). Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening bedraagt het saldo exploitatierekening 10.665.480 56.498.151). Omtrent de activiteiten van het concern zegt de directie dat niettegenstaande het feit, dat wij in het verslagjaar niet meer op de toelevering van de tabak van onze eigen ondernemingen in Indonesië konden rekenen, ons verkoopapparaat (groothan del in tabak) voor dit produkt toch tot zijn recht kwam. De hoeveelheid tabak die werd omgezet was bevredigend, evenals de resultaten van de rubberhandel. Wat betreft de groothandel in koffie en thee zegt de directie dat zij in bezit kwam van alle aandelen van J. Goldschmidt en Zo nen n.v. te Amsterdam. De netto resultaten van de Deutsch-Hol- landische Tabakgesellschaft en Co KG in Mannheim, in het kapitaal waarvan de mnootschap voor 50 percent deelneemt, waren niettegenstaande de overmatige belastingdruk in Duitsland gunstig. In samenwerking met de General Cigar Co., ïnc„ kwam in Eindhoven de fabriek voor het produceren van het (homogenized tobacco leaf) tegen het einde van het jaar gereed en in produktie. In de vergadering van de raad van com missarissen en raad van bestuur der n.v. Koninklijke Zwanenberg-Organon is be sloten aan de op 14 april te houden al gemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1959 over het door conversie van converteerbare obligaties met 4,4 miljoen vergrote aan delenkapitaal een dividend in contanten van zeventien percent uit te keren (vorig jaar 15 percent). Internationals zeer vast Er heerste gisteren op het Damrak een zeer vaste stemming voor de internationale waarden. De openingskoersen vertoonden koerswinsten van tien tot zeventien pun ten. Philips en Unilever ontmoetten in New York flinke belangstelling en profi teerden van de goede stemming. Het ge volg was dat Amsterdam reageerde met een flinke opwaartse tendentie voor de internationale waarden. De affaire was zeer gering. Claims Lindeteves verlieten de markt bij een adviesprijs op 8 8,80). Prolongatie 33/2 percent. Boeke Huidekoper van 154 op 155, Boom Ruygrok 1 punt hoger op 166. VERHANDELDE FONDSEN 9 maart 10 maart Totaal 451 454 Hoger 124 (27.5%) 254 (56.0%) Lager 216 ((47.9%) 102 (22.4%) Gelijk 111(24.6%) 8(21.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U435—445 g.l. Kon. Olie 149—151 Philips 763—778 Unilever 733—747 Advertentie ^STlcVtt^ 10 te Aagtedijk 10 te Pt. Elisabeth v. Eastham. Abida 12 te Trinidad verwacht. Achilles 10 te Cristobal verwacht. Acmaea 12 te Curasao verwacht. Adonis 10 v. Port of Spain n. Guanta. Aegis 10 1200 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Agamemnon 10 te New Orleans verw. v. Houston. Akkrumdijk 9 1140 m. n.o. Mona n. Cristobal. Alamak 10 te Duinkerken. Alblasserdijk 10 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alca 10 te Port Au Prince v. Halifax. Alchiba 10 te Rio de Janeiro. Alcor 9 v. Amsterdam. 10 te Antwerpen. Aldabi 11 te Antwerpen. Alioth 10 v. Melilla n. Beyrouth. Alkaid 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Alkmaar 12 te Punta Cardon verwacht. Almdijk 11 te Corpus Christi. Almkerk 10 40 m. n.w. Daedalus n. Aden. Alphard 11 te Takoradi. Alpherat. 10 te Rotterdam. Ameland 10 te Puerto Miranda v. Wilemstad. Amerskerk 10 600 m. w.z.w. Cocos eil. n. Aden. Ammon 9 v. Curagao n. Port Au Prince. Ampenan 10 60 m. o. Sabang n. Colombo. Amstelkroon 10 700 m. w.z.w. Sabang n. Singap. Amstellaan 10 90 m. z. Lombok rr. West-Australië. Amstelsluis 10 v. Albany n. Bandar Shapur. Annenkerk 10 340 m. z.z.o. Freetown n. Kaapstad. Arendsdijk 10 500 m. o.z.o. Bermuda n. P. Evergl. Arendskerk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Ares 10 te Buena Ventura v. Manta. Aigos 10 te Rotterdam n. Lissabon. Arnedijk 11 te New Orleans verwacht. Asmidiske 10 270 m. o. Kp. Sable n. Amsterdam. Astrid Naess 10 570 m. z.w. Flores n. Fawley. Attis 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Baarn 10 350 m. z.w. Ouesant n. Curagao. Batavia 10 v. Singapore n. Bangkok. Bengalen 10 700 m. w.n.w. Bombay n. Bombay. Rengkalis 10 265 m. w. Sabang n. Colombo. Seninkust. pass. 10 Wight, n. Amsterdam. Bennekom 10 te Puerto Cabello v. La Guaira. Bloemendael 10 v. Kaapstad n. Nederland. Bonita 10 v. Laceiba n. Puerto Bariros. Borneo 10 v. Sandakan n. Manilla. Breda 10 1200 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Bussum 10 460 m. w.z.w. Sardinië n. Gaeta. Caltex Arnhem 10 te New York. Caltex Delfzijl 10 v. Hoek v. Holl. n. Kopenhagen. Caltex Nederl. 10 200 m. z.o. Abadan n. Karachi Caltex Pernis 11 te Mombasa. Caltex Rotterdam 10 68 m. w. Algiers n. Perz. G. Caltex The Hague pass. 10 Malta n. Port Said. Camerounkust. 10 te Sapele. Camitia 11 te Curagao verwacht v. Bombay. Carillo 10 Acapulco gepass. n. Los Angeles. Cartago 10 te Cortes verwacht v. Almirantè. Casamance 10 v. Dakar n. Kaolack. Castor 10 V. Izmir n. Tunis. Celebes 11 te Antwerpen. Ceres 10 v. Bremx n. Hamburg. Ceronia 13 te Singapore verwacht. Cinulia 11 te Curagao. Cities Scrv. Valley Forge 10 v. Suez n. B. Mashur. Clavella 22 te Rio de Janeiro verwacht. Cradle of Liberty 7 shrd cmfw xvbzgkeacmfwyp Crania 10 165 m. n.o. Sao Luizn. Curagao. Dahomevkust 11 te Lagos v. TakOradi. Daphnis 11 v. Curagao n. Aruba. De Eerens 11 te Aden. Diloma 10 350 m. w. Finisterer n. Thameshaven. Dorestad 10 v. New York n. Philadelphia. Eemdijk 10 400 m. z.z.o. Halifax n. Le Havre. Esso Nederland 11 te Port Said. Esso Rottcrd 10 150 m. o.n.o. Ras Fartak n. R'dam. Forest Hill pass. 10 Malaga n. Port Said. Fravizo 10 20 m. o. Skiros n. Sousse. Friesland KRL 9 270 m. n. Fort Aleza n. Kaapst. Giesscnkerk 10 v. Amsterdam n. Genua. Grootekerk 12 te Djibouti verwacht. Guineekust 10 v. Monrovia n. Abidjan. Haarlem 11 te Rotterdam. Hathor 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Hector 10 te Amsterdam n. Alexandrië. Heelsum 10 v. Balboa n. Callao. Heemskerk 10 v. Amsterdam n. Bremen. Helena 10 85 m. n.o. Ushant n. Amsterdam. Hera 10 v. Kingston n. Willemstad. Hestia 10 v. San Juan n. Port Au Prince. Hispania 10 v. Augusta n. Bona. Holendrecht 10 300 m. w.n.w. Luanda n. Emden. Hoogkerk 11 et Aden. Iberia pass. 10 Casquets n. Bilbao. Isis 9 v. Grenada n. Ciudad Bolivar. Ittersum 10 400 m. w. Ushant n. Le Havre. Ivoorkust 10 v. Cotonou n. Lagos. Jacob Verolme 10 te Cristobal. Jason 10 470 m. n.o. Azoren n. Curagao. Johannes Frans 11 te Quihterobay. Joseph. Freeing 10 95 m. z.w. K. Finist.. n. IJmuid. Kabylia 14 tc New York verwacht. Kalydon verm. 10 v. Turku n. Curagao. Kara 10 150 m. o.n.o. Ras Fartak n. Suez. Karakorum 10 v. Tandjong Priok n. Semarang. Karsik 11 te Manilla. Kelletia 17 te Trinidad verwacht. Kellia 10 te Curacao verwacht v. Puerto Miranda. Kennem.land 10 340 m. w.n.w. K. Blanc n. A'dam. Kerkedijk 10 v. Bremen n. Rotterdam. Kieldrecht 10 te Genua v. Marseille. Kinderdijk pass. 10 Key West n. Houston. Koningswaard 10 330 m. w.z.w. Bermuda naar New York. Kopionella 10 te Puerto La Cruz. Koratia 12 te Las Palmas verwacht. Korenia 13 te Brooklyn verwacht. Korovina 10 330 m. n.n.w. Natal n. Buenos Aires. ICosicia verm. 12 v. Rotterdam n. Curagao. Kreeft 10 te Rotterdam. Kr.vptos 10 v. Bergen n. Rotterdam. Kylix 12 in Suezkanaal verwacht n. Bari. Larenberg 10 v. Balboa n. Rotterdam. Leersum 10 te Rotterdam. Lekhaven 10 100 m. wy. Algiers n. Santos. Lekkerkerk 10 te Hamburg v. Rotterdam. Lemsterkerk 10 v. Aden n. Port Sudan. Lissekerk 10 100 m. w. Algiers n. Port Said. Loppersum 10 te Hamburg v. Bremen. Lutterkerk 11 v. Tripolis n. Genua. Maas 10 100 m. z. Lissabon n. Antwerpen. Maaskerk 10 130 m. n.o. Finisterre n. Antwerpen Maaslloyd 11 te New Orleans. Maetsuycker 11 te Fremantle. Marnelloyd 12 te Tandjong Priok verwacht. Mataram 10 v. Djeddah n. Djibouti. Medon 11 te La Guaira. Meerdrecht 10 260 m. w.z.w. B'muda n. Rio de Jan. Merscvllovd pass. 10 Kp. Bon n. Port Said. Merwede 10 te Liverpool v. Glasgow. Merwelloyd 10 te Hamburg. Minos pass. 10 Hangö n. Helsinki. Mississippilloyd 10 op Hooglyrivier n. Penang. Mi tra 10 300 m. n.w. Kp. Finisterre n. Curagao. Modjokerto 10 v. Tandjong Priok n. Semarang. Moham. Reza Shah 10 v. B. Mashur n. Engeland. Molenkerk 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Moordrecht 10 40 m. z.o. Kuria Muria n. Abadan. Munttoren 10 v. Dakar n. Curagao. Musi 10 v. Singapore n. Sorong. .Naess Lion 10 20 m. z.w. Finisterre n. Tenerife. Naess Tiger 10 te Norfolk. Navicella 10 60 m. n. Caracas n. Rio de Janeiro. Nanusa 10 73 m. n.n.w. Mocha n. Napels. Neder-Weser 10 t. ank. bij Pilottown n. Gulfport. Nestor 10 100 m. w. Tabaco n. Georgetown. Neverita 10 9 m. z.o. Startpoint n. Curagao. Nias 12 te Matarani verwacht. Nieuw Amsterdam 10 v. New York n. Natigua. Noordwijk 10 300 m. z.w. Lissabon n. IJmuiden. Notos 9 te Istanbul n. Rodosto. Oberon 10 v. Madeira n. Paramaribo. Oldekerk 11 te Antwerpen. Oolmarsum 10 220 m. n.o. Terceira n. Houston. Oranjefontein 10 te Amsterdam. Oranje Nassau 10 te Cartagena verweht. Ossendrecht 10 210 m. z.o. Azoren n. Rijeka. Papendrecht pass. 10 Gibraltar n. Wismar. Parkhaven 10 te Bremen v. Hamburg. Pendrecht 10 50 m. n.w. Terschelling n. Lavera. Peperkust 10 40 m. n.n.w. Dakar n. Le Havre. P. G. Thulin 10 et Ilo. Philine 10 200 m. o.n.o. Aden n. Mena. Poseidon 11 te Curagao verwacht v. Paramaribo. Prins Casimir 10 dw. St. Vincent n. Antwerpen. Prins der Nederlanden 10 v. A'dam n. Cowcs. Prins Willem UI pass. Dover n. Valencia. Prins Willem IV 10 te Rotterdam. Prins Johan Willem Friso 10 250 m. w. Ushant naar Le Havre. Pr. Will. v. Oil 10 775 m. o.n.o. K. Race n. Halifax. Raki 10 te Amsterdam. Rempang 10 60 m. z. Kreta n. Genua. Reza Shah The Great 10 60 m. z.w. Kuria Muria naar Mena. Ridderkerk 10 v. Abadan n. Bahrein. Riciuw 10 60 m. z. Barcelona n. Marseille. Roggeveen 10 210 m. o.z.o. Albany n. Auckland. Sanana 10 v. Pnompenh n. Singapore. Sarangan 11 te Port Sudan. Schelpwijk 10 180 m. o. Korto Alegre n. Curagao. Scherpendrecht 10 te Abidjan. SJoterdiik 10 500 m. w.z.w. Scillys n. New York. Soestdijk 10 120 m. z.z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Sommelsdijk 10 te New York. Stad Amsterd. 10 110 m. o. Lor. Marques n. Beira. Stad Arnhem 320 m. z.z.o. Freetown n. Freetown. Stad Breda pass. 10 Majorca n. Genua. Stad Delft 10 700 m. w.z.w. Landsend n. Vlaard. Stad Dordrecht 10 v. Pasajes n. Rotterdam. Stad Leiden pass. 10 Ouessant n. Savona. Stad Maassluis 10 155 m. z.w. Ouess. n. L. Palmas. Stad Schiedam 10 30 m. z.w. Stavanger n. Gent. Stad Utrecht 10 130 m. n.n.o. Flores n. New York. Stanvao Pendopo 11 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Sunda 10 te Tandjong Uban. Statue of Liberty 10 130 m. o.z.o. Kp. Dc Goede Hoop naar Philadelphia. Steven 10 te Port Vendres. Straat Malakka 10 v. Surabaja n. Makassar. Straat Singapore 10 200 m. o. Amsterdam eiland naar Fremantle. Straat Torres 10 150 m. z.w. Reunion n. P. Elisab. Sunetta 10 te Sihgapore. Tshama 10 80 m. z.z.w. Finisterre n. Antwerpen. Tamara 9 te Antwerpen. Taria 12 te Mombasa verwacht. Tero 10 te Santos. Teucer 9 v. Nagoya n. Yokohama. Texelstroom 10 te Amsterdam. Themis 11 te Curacao. Tibia 15 te Colombo verwacht. T;ibantjet 10 te Dar Es Salaam. Tjiluwah 10 563 m. z.w. Hongkong n. Singapore. Tjimanuk 11 te Lyttelton verwacht n. Bluff. Togokust 10 dw. Kp. Blanco n. Freetown. Van Cloon 11 te Melbourne verw. v. Auckland. Van Neck 11 te Tientsin. Van Spilbergen 10 v. Monrovia n. Abidjan. Vasum 10 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Vivipara 11 te Genua. Vbeland 10 120 m. n.w. Kreta n. Ravenna. Vlist 10 360 m. o.z.o. Kp. Race n. Hampton Roads. Waal 10 v. Lucia n. La Romana. Waibalong 9 v. Rangatbay n. Akyab. Waingapoe 10 te Kuwait. Weltevreden 10 te Tanga. Westertoren 10 80 m. n.n.w. Tunis n. Eastham. Wieldrecht 11 te New York. Willemstad 11 te Point a Pitre. Witmarsum 10 75 m. o.n.o. Abaco n. Houston. Woensdrecht 10 450 m. z.z.o. Philadelphia naar Paulsboro. Wonorato 11 te Ilo Ho. Wonosobo 10 et Miri. IJssel 10 61 m. n.w. Algiers n. Lissabon. Zonnewijk 10 270 m. n.w. Finisterre n. Tampico. KLEINE VAART Ank T 9 v. Nantes n. Bordeaux. Aicetas 9 v. Kalyvia n. Izmir. Appingedam 7 te Lissabon v. Rotterdam. Ardeas 9 v. Malta n. Piraeus. Bab T 7 v. Bayonne te Dublin. Bloemgracht 9 te Bornholm n. Abö. Eoreas 10 10 m. o. Cartagena n. Cartagena. Draco 10 100 m. z.w. Ouessant n. Tanger. Elsa 9 v. Kingslynn n. Londen. Flevo 9 v. Odense n. Aalborg. Ilias 10 te Rotterdam n. Bilbao. ïnsp. Mellema 10 30 m. n.w. Hoek v. H. n. R'dam. Joost 8 v. Grangemouth te Leixous. Julia Mary 10 op de Taag n. Leixous. Kaap Falga 10 5 m. n.n.w. IJmuiden n. Holbeek. Kaap St. Vincent 9 v. Horsen n. Varberg. Leliegracht pass. 9 Spiekeroog n. Amsterdam. Looiersgracht 10 dw. Weser n. Amsterdam. Lucas Bols 2 te Varne n. Brussel. Manto 10 15 m. w. Kp. Trafalger n. Antwerpen. Marianne 10 te Le Havre n. Rouen. Pavo 8 v. Bilbao n. Londen. Phidias 10 te Amsterdam v. Rotterdam. Ponza 10 op Thames n. Bordeaux. Thaletas 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Tilly 8 v. Garston n. Preston. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U431—434 Kon. Olie149.00 Philips 762—763 Unilever 729—734 2de tijdv. Slot 428 148.60 759 727 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. In mineur Wall Street was gisteren weer in reactie geweest en onder invloed hiervan sloot het Damrak deze week in een mineurstem ming. De koerswinsten van gisteren gin gen meestal weer grotendeels verloren. Ook vandaag kwam van de Europese markten geen enkele steun. De Westduitse beurzen waren bij opening gemakkelijker i.v.m. bezuinigings- en fiscale maatregelen. Londen en Zwitserland lieten eveneens verstek gaan. Kon. Olie daalde met 2. en kwam beneden pari New York. In de oliehoek bestonden geen hoge verwachtin gen t.a.v. de ontwikkeling in Wall Street. Bovendien was de beroepshandel uit week end-overwegingen tot realisatie geneigd. Het aanbod was echter niet groot maar de kopers bleven terughoudend. De handel was uiterst kalm. Philips -11, AKU -9. Van beide fondsen wordt een bonusuitkering verwacht. Unilever -12 en Hoogovens -8. Cultuurwaarden konden zich niet handha ven, maar Delimij reageerde op het jaar verslag met een lichte verbetering. Scheep vaartwaarden nauwelijks prijshoudend. Staatsfondsen rond de vorige koersen. De jongste lening een fractie beneden pari. Egyptische concurrentie voor Aalsmeer? Egypte hoopt in de wintermaanden bloemen te gaan exporteren naar Europa. De minister van agrarische hervorming dr. Hassan Baghdadid heeft verklaard dat het plan bestaat in Egypte te beginnen en dat gehoopt wordt dat deze export een waarde van een kwart miljoen Egyptische ponden zal bereiken. Vorige slotkoers Advieskoer heden 13.45 Amsterd. Bank 322 322 Ned. Handel Mij. 247 247 Rotterd. Bank 273 273 Twentsche Bank. 276 278 A.K.U 439J4 432 Albert Heijn 352 352 Amstel Bier.. 524 523 Billiton Mij. II 339 X 336 485 490 Bührmann Papier 449 450 Deli-Mij 171.80 172.60 Dordtsche Olie 70054 692 Fokker 325 500 499 Hoogenbosch Sch. 22154 757 748 H.V.A 155 153 390 390 39054 390 K.L.M 108.50 109.50 Kon. Ned. Zout 635% 640 150.30 148.20 Müller Nat. Bezit 351 350 Nederl. Ford 38954 388 Ned. Gist- en Sp. 300 Ned. Kabelfabr. 39354 392 °hilips Gem. Bez. 77054 761 Philips Pref 279 278 A'dam Rubber 11754 116 Sikkens Lak 586 586 Stokvis R.S 212V2 212 Thomassen Dr. 617 620 Unilever 73854 72754 Van Berkei's Pat. 276 276 Van Gelder Pap. 244 243 Van der Heem 22054 221 Ver. Machinefabr. 214 214 Wessanen 268 268 Wilton Feijenoord 213 212 Z wa n en b e r g- O r g. 520 interunie 190. 190 ex-d. 216.50 488.— 490.— Ver. Bezit v. 1894 111.50 111.50 H.A.L 15254 151 K.N.S.M 172 17054 4 N. Scheepv. Unie 14654 145'/. Ommeren v 243 242 Stoomv. Mij. Ned. 172 171 Anaconda 53 5254 Kennecott Copper 81 8054 Aluminium Ltd 30% 3054 Bethlehem Steel.. 47 45% U.S. Steel 8354 80 Republic Steel 6154 60 American Motors 2454 23 General Motors. 45 s4 4554 Cities Service 41% 42 Shell Oil 64 6454 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York gedrukt Na de herleving van de vorige dag is de Newyorkse effectenmarkt weer in reactie gegaan. Het herstel wordt thans beschre ven als een reactie van technische aard. De koersen vielen weer een eindweegs terug, zover in enkele gevallen dat de „koopjesjagers" weer aan de markt ver schenen. De verkoop concentreerde zich op de Blue Chips. Tegen sluitingstijd was Inter national Paper vier dollar lager en had Du Pont bijna een dollar moeten afstaan. Spoorwegen sloten vast. Staalfondsen zakten mee. U.S. Steel verloor iets meer dan twee dollar, Republic, Bethlehem, Lu- kens en Youngstown verloren elk 1 dollar. Bij de autofabrieken verloor Chrysler 2 dollar, American Motors moest iets meer dan één, Ford een fractie prijsgeven. De elektronische fondsen moesten tegen slui tingstijd ook verliezen incasseren. De totale omzet was 3.350.000 aandelen. Van 1.196 verhandelde fondsen, 529 hoger en 460 lager. Het industriegemiddelde kwam van 607,16 op 602,31, dat van spoor wegen van 140,57 op 141,66 en dat van openbare nutsbedrijven van 86,21 op 85,97. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17