Tweede Kamer aanvaardt huurverhoging van 20 pet Tweede Kamer veroordeelt eenstemmi de houding van de aannemers OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Doordrijven èae MORRIS Y'efonetjouêuij/ Noodwoningen en alle woningen beneden de huurgrens uitgezonderd Na indrukwekkende verdediging van regeringsbeleid door minister De Pous Het woord is aan In de krant van heden TYRALQN 80 KOSTUUMS va 189,50 House of England en meisjesjaponnen Zachter VERLOVINGSRINGEN STUURMAN I COHEN Huurblokkering opgeheven BOUWPRIJZEN HADDEN REEDS LANG KUNNEN DALEN" Bewindsman wil nog geen dwingende regeling 74e JAARGANG No 207 O VRIJDAG 11 MAART 1960 305e JAARGANG No 55 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T I I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). InnJ 4^*9 V* 1 1 H WmI /^T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Te!. 15295. Bij- I If 1 I I M I I if ]f 1| llf II Abonnement p week 59 et, p. Wartad 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Te!. 57755 1UUI lUlIIO '%JL JL KA. Vr4 t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bismarck: Leer u dankbaar verblijden over de vreugden die gij hebt genoten, inplaats van als kleine kinderen steeds maar „Meer!' te roepen. Het zal in de geschiedenis van ons goede vaderland nog wel niet dikwijls zijn voor gekomen dat, bij een grote en belangrijke werkstaking, de leden van de Tweede Ka mer zich eenstemmig hebben uitgesproken tegen de werkgevers in de bedrijven die bij die staking betrokken waren. De ondernemers in het bouwbedrijf genieten nu in elk geval de twijfelachtige eer, op deze wijze door ons parlement te zijn onderscheiden. Noch de vertegenwoordi gers der regerings-gezinde partijen, noch die van de oppositie-partijen hebben gis teravond bij het Kamerdebat over het huidige bouwconflict ook maar een goed woord gezegd over de houding die bij dat conflict is aangenomen door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de achter deze raad staande organisaties. Daarmee hebben stellig niet alle parle mentsleden de indruk willen wekken dat zij het wèl volledig eens zijn met de sta kende bouwvakarbeiders, want dat is even min het geval. Immers, niemand (behalve misschien de communistische groep) kan het toejuichen dat de bouwnijverheid in ons land voor een belangrijk deel stil ligt en dat de arbeidsvrede daardoor voor het eerst sedert de oorlog op ernstige wijze is verstoord. Ook in de Kamer zal dit onge twijfeld zo worden gevoeld. Maar deson danks is het een feit, dat Kamer, regering en bouwvakarbeiders in dit conflict aan dezelfde kant staan en dat zij gezamen lijk de werkgeversbonden met uitzonde ring van de Christelijke daarbij tegen over zich vinden. De werkgevers hebben zich dus wèl in een weinig benijdenswaar dige positie gemanoeuvreerd door een standpunt in te nemen, dat door geen enkel Kamerlid, van uiterst links tot uiterst rechts, wordt gedeeld. Dat zij daarin niet temin blijven volharden, dus zonder zich te bekommeren om de mening van het hele Nederlandse volk zoals die in het parle ment tot uiting komt, lijkt ons minder een heldhaftige dan een eigenwijze houding. Wat het kort geding van de werkgevers legen de Staat der Nederlanden en het College van Rijksbemiddelaars betreft, bij het aanhangig maken daarvan heeft, naast de eigenwijsheid, misschien ook de wijs heid meegesproken. Want nu zal de rechter morgen moeten uitmaken of Rijksbemidde laars inderdaad wettelijk bevoegd zijn om de aannemers te verbieden, van hun con tractueel recht op toepassing van de risico clausule gebruik te maken. Deze gedachte kan ingegeven zijn door wijsheid omdat, als de rechterlijke beslissing tegen de aannemers uitvalt, deze laatsten daarin een reden kunnen vinden om hun verzet te staken, terwijl de regering, in het tegen overgestelde geval, haar wetgevende maat regelen ten aanzien van het prijs- en loon- beleid zal moeten herzien om haar beleid onverkort te kunnen verwezenlijken. Maar hoe deze juridische kwestie ook moge worden opgelost, het is toch wel dui delijk dat de heer Dura en zijn aanhan gers hun morele positie daardoor niet kun nen verbeteren. Want minister De Pous heeft gisteravond nog eens heel duidelijk verklaard dat het verbod op doorbereke ning van de loonsverhoging geenszins als een verrassing voor de aannemers kan zijn gekomen, aangezien hun al vóór 31 juli 1959 van regeringswege met de grootste nadruk op dit onderdeel van het regerings beleid was gewezen. Zoals in ons blad van j.l. dinsdag reeds werd uiteengezet hebben de aannemers in 't algemeen wel degelijk goede nota genomen van die waarschuwing en zij hebben dus vele maanden lang ge legenheid gehad, hun bedrijfstaktiek daar bij aan te passen. Van een werkelijk „risi co", in de zin van de risico-clausule, is in dat opzicht gedurende die periode dus al geen sprake meer geweest. Dat de werk gevers bovendien geen nauwkeurige gege vens inzake de stijging van de produktivi- leit in het bouwbedrijf hebben overgelegd hoewel zij wisten van welk groot be lang zulke gegevens door de regering wor den geacht heeft hun morele positie in het conflict nog verder verzwakt. Onder deze omstandigheden kan men moeilijk tot een andere conclusie komen dan dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf op even onverantwoorde als onverant woordelijke wijze zijn standpunt probeert door te drijven, zelfs ongeacht het feit dat zoals bij het Kamerdebat is gebleken geen enkele politieke groepering van het Nederlandse volk dit standpunt deelt. Simon Koster Advertentie BARTEIJORISSTR HAARLBjl TEL. 13439 LÜPSr^Tk'AAI (BI) KONINGSPLEIN! ASlS>tRDAM TEL 2?3596 SUèOE DAMESJASJES IN KLEUREN rag Weerrapporten 1, 0 Uit het binnenland ..2, 11, 13 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 5 Uit stad en omgeving ....7, 9 11 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Uitgaan in Haarlem 13 Op en om het Binnenhof 13 13 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 17 Effecten en Geldmarkt 17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina s P.v.d.A., P.S.P. en communisten. Het amendement van de heer Bommer om voor noodwoningen geen 20 percent huurverhoging voor te schrijven, werd bij zitten en opstaan aangenomen. Tegen stemden V.V.D. en C.H.Ü. Het openen van de mogelijkheid, metter tijd eventueel de huren vrij te laten als de omstandigheden dit toelaten, werd met 74 legen 48 stemmen aangenomen. Tegen stemden P.v.d.A., P.S.P. en de commu nisten. Het thans reeds verlenen van de bevoegdheden aan de regering om in be paalde streken de huren eventueel vrij te laten werd met 77 tegen 48 stemmen aan genomen. Tegen stemden P.v.d.A., P.S.P., de communisten en de heer Andriessen (K.V.P.) Voor stemden C.H.U., A.R., V.V.D., S.G.P. en de overige K.V.P.-Kamerleden. Voorts werd een aantal technische amendementen van de heer Berkhouwer (V.V.D.) aangenomen in verband met be scherming tegen ontruiming in geval van vrijlating van de huren. De motie van de P.v.d.A., waarin de regering werd uitge nodigd de subsidieregeling voor woning bouw zo te herzien dat het huurpeil van arbeiderswoningen niet stijgt boven dat van vergelijkbare woningen, die omstreeks 1957 zijn gebouwd, werd met 47 tegen 75 stemmen verworpen. Voor stemden P.v.d.A., P.S.P. en de communisten; tegen C.H.U., K.V.P., A.R., V.V.D. en S.G.P. De opheffing van de huurblokkering werd met 79 tegen 46 stemmen aan genomen. Oude huurwet vervalt De aandacht dient erop gevestigd dat door de eventuele inwerkingtreding van de nieuwe huurwet op 1 april de mogelijk heid vervalt, de oude huurwet nog na die datum toe te passen. De nieuwe wet be paalt ten aanzien van de daarvoor in aan merking komende woningen, dat de huur zal bestaan uit de huur die op 31 maart 1960 geldt, verhoogd met 20 percent. Wanneer dc huurverhoging van 1958 nog niet is toegepast, kan dat na 31 maart dus niet meer gebeuren. (Voor de discussie over P.B. en grond belasting zie pagina 2) Advertentie Naast onze Eng. kamgaren en Supra Twist kostuums nu samengesteld uit polyester vezel met 100% Merinos garen. Vuil- en voc'ntafsto- tend, en plooifix pantalon Chique streepdessins, frisse voorjaarstinten. Internat. 1 -rij model op 2 of 3 knopen Moderne aflopende schou derlijn. Amsterdam Tel. 378S0 tegenover Tuschlnskl Advertentie Modieuze Dameskleding Mantels - Mantelpakjes Dames- Koninginneweg 71, Haarlem, Tel. 16040 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zachter. Volledige weerrappovten op pagina twee Advertentie Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer van donderdagavond, welke was gewijd aan de bouwstaking, ont lokte een snedige opmerking een gulle lach aan de ministers, die aan de regeringstafel hadden plaats genomen. V.l.n.r. zien we prof. dr. J. Zijlstra, premier prof. dr. ,J. E. de Quay, Z.E. J. W. de Pous, mr. J. van Aartsen en mr. A. C. Beerman. Advertentie 1UWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdag middag met 78 tegen 48 stemmen hel wetsontwerp aanvaard tot verhoging van de huren met 20 percent, behoudens uit zonderingen. Tegen stemden P.v.d.A., P.S.P. en de communisten. Voor stemden A.R., K.V.P., V.V.D., C.Il.ü. en S.G.P. Het amendement van de heer Van Vliet (K.V.P.)om alle woningen beneden een huurgrens van 9 gulden per week in de eerste gertieenteklasse, 8 gulden in de tweede gemeenteklasse enz., tot vijf gul den in de vijfde gemeenteklasse, uit te sluiten van huurverhoging (met de mo gelijkheid van beroep voor de verhuurder op de huuradviescommissies) werd bij zit ten en opstaan aangenomen. Voor stem den P.v.d.A., K.V.P., P.S.P. en dc commu nisten: tegen C.II.U., V.V.D., S.G.P. en A.R. Het amendement van de heer Bommer (P.v.d.A.) om de huurgrens te laten ver vallen voor alle woningen die voor 1918 zijn gebouwd, was tevoren bij zitten en opstaan verworpen. Voor stemden alleen Imp. F». E. mo Vlici Eto., Amiterd»»» Advertentie (Van onze parlementaire redacteiLr) Met de onverstoorbare koelheid die hem kenmerkt, heeft minister De Pous (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer de werkgevers in het bouw bedrijf in een indrukwekkend, met vele argumenten gestaafd betoog, een af straffing gegeven. Alle sprekers van alle partijen hebben daarna hun instemming betuigd met het totnutoe gevoerde regeringsbeleid in de bouwstaking, waaraan velen de vraag verbonden: waarom legt de regering geen bindende loonregeling op, want de arbeiders die geen schuld hebben aan de kwestie, betalen nu het gelag. Daarop antwoordde minister De Pous dat hij zich geschraagd voelt door de uitspraken uit de Kamer, maar dat hij zich nu niet wilde uitspreken over concrete maatregelen en geen dreigementen wilde bezigen, omdat hij juist na de blijken van instemming uit de Kamer de mogelijkheid wil openhouden voor een gesprek om alsnog een oplossing te bereiken. Nauwkeurig, met vele citaten en data zette minister De Pous uiteen dat de werk gevers in het bouwbedrijf er volledig van op de hoogte waren, dat de loonsverhogin gen niet mogen leiden tot stijgingen van het binnenlandse prijspeil en dat de stij ging van de produktiviteit in het bouwbe drijf sinds 1953 in de prijzen niet tot uiting is gekomen, evenmin als de daling van de materiaal-kosten. Hij zei voorts dat van de prijsstijgingen in het bouwbedrijf 10 a 13 percent onverklaarbaar is en dat op grond van de stijging van de produktiviteit zelfs prijsverlaging zou kunnen worden ver langd. De bouwnijverheid, aldus de mi nister mag geen uitzondering vormen op de gevolgde regel dat de werkgevers het niet-doorberekencn van loonsverho gingen aanvankelijk voor eigen rekening moeten nemen. De regering heeft zich be reid verklaard, aldus minister De Pous tot enkele uiterste tegemoetkomingen aan de bezwaren der aannemers. Maar elke verdere stap zou inhouden dat de grond slagen van de loon- en prijspolitiek zouden worden verlaten. percent gebaseerd. Van werkgeverszijde zijn geen produktiviteitsgegevens ver strekt, ook niet ter staving van de stelling dat bij de aanneming van een werk steed volledig rekening wordt gehouden met. de te verwachten stijging van de produktivi teit en dat dientengevolge voor de thans onderhanden werken een niet-doorbereke nen van de loonsverhoging tot ernstige moeilijkheden aanleiding zou geven. Er is wel enige twijfel mogelijk, zei mi nister De Pous, of deze laatste bewering in zijn algemeenheid in de huidige situatie van welhaast voortdurende volledige be zetting in het bouwbedrijf juist is. Volgens de Werkgroep Bouwkosten van de S.E.R. is van de stijging van de bouw kosten in de periode 1953-1957 ongeveer 10 a 13 percent onverklaard. Wanneer men rekening zou hebben gehouden met de stijging van de produktiviteit, zou de onverklaarbare stijging nog groter zijn geweest. In 1958 en 1959 is een lichte prijsdaling ingetreden van twee a drie percent. De materiaalkosten daalden met 6 percent. Op grond van deze daling van de materiaalprijzen hadden de bouw prijzen vier percent kunnen dalen. Bo vendien daalden de loonkosten niet on aanzienlijk. Hieruit had een verdere prijs daling kunnen voortvloeien van ongeveer 2,5 pet. De regering is tot de volgende tegemoet komingen bereid geweest: 1. Er wordt van het bouwbedrijf geen prijsverlaging verlangd, een verlaging, die gezien de hoogte van de produktivi- teitsstijging in andere bedrijfstakken wel aan de orde zou zijn gesteld. 2. De verlaging van de vorstverletpre- mie tot een maximum van drie percent behoeft voor de onderhanden zijnde wer ken niet aan de opdrachtgevers te wor den doorgegeven,hetgeen neerkomt op 12 miljoen gulden. 3. In bepaalde gevallen, met name bij de onderhanden zijnde werken die op 1 september nog niet voltooid en die derhal ve nog in het beginstadium verkeren, mag de loonsverhoging onder zekere voorwaar den geheel of gedeeltelijk worden doorbe rekend. Dit is het uiterste waartoe de re gering kan gaan. Een oplossing voor het conflict moet passen binnen de door de re gering gestelde richtlijnen voor 't loon- en prijsbeleid. (Vervolg op pagina 2) Ter bevordering van het toerisme in Overijse.l kwam donderdag een groep boerendansers naar Amsterdmn om op de Dam een demonstratie te geven. Zij nodigden de Amsterdammers uit om ook een dansje te maken. Aan die in vitatie gaven cle kijklustigen spontaan gevolg. Reeds op 30 november 1959 had minister De Pous een bespreking gevoerd met de werkgevers in het bouwbedrijf, omdat de zen hadden verzocht voor hen 'n uitzonde ring te maken op de regel dat loonsverho gingen niet mogen worden doorberekend. De minister zag daartoe geen aanleiding en hij vroeg een constructief voorstel. Op 7 januari van dit jaar deelden de werkge vers echter mee dat hun standpunt onge wijzigd was gebleven en dat zij geen af wijkende voorstellen konden inbrengen. Op 1 februari 1960 is door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf bij het College van Rijksbemiddelaars een ontwerp-C.A.O. voor het bouwbedrijf ingediend, waarover door partijen overeenstemming was be reikt. Een verklaring van niet-doorbereke- nen was echter door de werkgevers niet bijgevoegd. Bij navraag werd geantwoord dat voor onderhanden werken de loonsverho ging wel zou worden doorberekend op grond van de risico-regelingen, maar niet voor nieuwe werken. De Stichting van de Arbeid was van oor deel dat in het bestaan van de risicorege- lingcn (contracten met voorbehoud voor stijging van prijzen en lonen) geen aanlei ding kan worden gevonden om doorbereke ning van de loonsverhoging toelaatbaar te achten. Een deel van het bestuur dei- Stichting achtte zich niet bevoegd een uit spraak te doen over de vraag of niet wellicht over bepaalde lopende contracten loonwijzigingen voor verrekening in aan merking dienen te komen. Onverklaarbare stijging der bouwkosten. Volgens de drie bouwarbeidersbonden bedraagt de produktiviteitsstijging voor de periode 1954-1958 pér iaar 6 percent. Daarop is ook de loonsverhoging van 5 60 Zwitserse kaas-recepten in uniek, geïllustreerd ree hoekje gratis bij 2 dozen berkaas - fijnste kaas uit serianil!

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1