Bemiddelingspoging van Andriessen is mislukt SHAG VELU Kort en bondig Opklaringen en minder koud Aannemers sluiten de stakers uit Staking breidt zich uit AKKERTJES Bouwvakstaking in Tweede Kamer Staatssecretaris Bot ging niet buiten zijn boekje, zegt minister Discussie over P.B. en grondbelasting in Kamer opgeschort Negen doden in - het verkeer Acht ton schade door bosbranden zomer 1959 Smokkelaars na wilde achtervolging in arrest Prins Bernhard naar Parijs Amerikaan gaf ongedekte cheques uit VRIJDAG 11 MAART 1960 2 HET CONFLICT IN DE BOUW GRIEP heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Ingreep van min. Zijlstra Niemeijer met sportembiemen Exclusieve cosfuums 119.50 - 165.- De heer W. J. Andriessen, de nieuwe bemiddelaar in het bouwconflict, heeft de werknemersbonden in Utrecht gisteren medegedeeld dat zyn pogingen om te komen tot een oplossing van het conflict zijn mislukt. Op verzoek van de Katholieke Werk geversvereniging had de heer Andriessen een gesprek gehad met zowel de minister van Economische Zaken als met de drie hoofdbesturen van de werknemersvak bonden. De bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletpremie. De vakbonden hadden zich bereid verklaard, aan een gesprek met de regering deel te nemen, wanneer de regering in het voorstel van de heer Andriessen mogelijk heden zag die haar prijspolitiek niet zouden aantasten en de vakbonden tot een gesprek zou uitnodigen. De ministerraad heeft gistermorgen over het voorstel- Andriessen vergaderd en is tot de conclusie gekomen, dat dit in het kader van haar politiek onaanvaardbaar is. De minister van Economische Zaken heeft dit. gisteravond de Kamer medegedeeld. Zoals reeds gisteren door de lande lijke stakingsleiding is medegedeeld, zal de staking in het bouwbedrijf uitgebreid worden tot enkele steden in het zuiden van het land, die niet op de oorspronke lijke lijst van de landelijke stakings leiding voorkomen. De werkzaamheden aan een groot bouwwerk in Den Bosch zijn gisteren al stopgezet. De landelijke stakingsleiding venvacht, dat de staking zich ook nog zal uitbreiden tot Hel mond, Boxtel en Apeldoorn. Vanochtend heeft de staking zich al uitgebreid tot Weert. Hier hebben ongeveer 500 ar beiders het werk neergelegd. Kort geding Zoals wij gisteren reeds meldden zijn de Nederlandse aannemers, met uitzondering van de protestants-christelijke, een kort geding begonnen tegen de staat en het College van Rijksbemiddelaars, waarin de goedkeuring van de met de werknemers overeengekomen C.A.O. wordt geëist, op straffe van een dwangsom van één miljoen gulden per dag. Advocaat namens de aan nemers is mi'. P. Zonderland te Amster dam. De president van de rechtbank te Den Haag zal het kort geding zaterdag ochtend om kwart over tien in behande ling nemen. Letterlijk wordt gevorderd, dat de Staat der Nederlanden niet langer het niet-doorberekenen van de vijf per cent loonsverhoging als voorwaarde zal stellen voor de goedkeuring van de C.A.O., subsidiair dat het College van Rijksbemid delaars de C.A.O. zal goedkeuren zonder dat aan de eis van niet-doorberekening is voldaan. De Rijksbemiddelaars worden als College en in persoon gedaagd. 'Advertentie (Vervolg van pagina 1) Ik ben geheel akkoord met het standpunt van de regering, aldus de heer Van Mas- trigt (C.H.U.), die de regering over de bouwstaking had geïnterpelleerd. Het be toog van de minister is sterk, verklaarde de heer Baart (P. v.d. A.). Wij staan vol komen achter het beleid van de regering, zei prof. Oud (V.V.D.). Het betoog van de minister is volkomen bevredigend, vond de heer Bruins Slot (A.R.). De K.V.P. is van mening, zo zei de heer Andriessen, dat de regering haar loon- en prijsbeleid niet omwille van de bouwnijverheid kan prijsgeven of ver zwakken. Daarvoor staan te grote belan gen voor onze volkshuisvesting op het spel. De heer De Groot (C.P.N.) vond de mededelingen van de minister ontstellend en de heer Lankhorst (P.S.P.) merkte op dat er „eigenlijk sprake is van een staking van de arbeiders voor het beleid van de regering en tegen de werkgevers". Men moet afwachten, in hoeverre de hou ding van het parlement indruk heeft ge maakt in het bouwbedrijf. Minister De Pous heeft het tafellaken tussen hem en de werkgevers niet doorgesneden. Hij heeft zelfs zijn respect uitgesproken voor de tijd en de moeite die de heer Dura zich heeft gegeven om tot overeenstemming met de minister te geraken. Tot nieuwe tegemoet komingen is de regering echter niet be reid. De Kamer had plezier in een woord- speling van de heer Bruins Slot met de oude spreuk: „Dura lex, sed lex" (de wet is hard, maar het is de wet). Hij bedoelde de wet van de spelregels voor de loon vorming. Geen oplegging van een loonregeling Het opleggen van een loonregeling in het bouwbedrijf door de regering zou gepaard kunnen gaan met een moeilijke, veel om vattende prijscontrole op grond van de prijsopdrijvings- en hamsterwet, die voor zulke gevallen niet is gemaakt. Dat is he lemaal een netelige zaak. Overigens be staat nog twijfel of de regering bevoegd is, de doorberekening van loonsverhoging te verbieden. Dat zal de rechter moeten uitmaken. Als de rechter die bevoegdheid niet erkent, zei prof. Oud (V.V.D.), dan zal de regering ernstige maatregelen van wetgevende aard moeten overwegen om de spelregels van het loon- en prijsbeleid te kunnen hanteren. De richtlijnen voor de vrijere loonvorming zijn geen wet. Er zou dus een wettelijke regeling moeten ko men van de spelregels van de vrijere loon vorming. Voor de staat zal jhr. mr. G. W. van der Does, landsadvocaat, pleiten en mr. G. J. Scholten, plaatsvervangend landsadvocaat, voor het College van Rijksbemiddelaars. Morgen buitengewone vergadering N.C.A.B. De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) zal morgen in Utrecht een buitengewone al gemene vergadering houden ter bespre king van het conflict in het bouwbedrijf. Men verwacht ongeveer 600 afgevaardig den van alle afdelingen. Van de zijde van de N.C.A.B. deelde men ons mede, dat aangenomen moet worden dat de voor zitter en de secretaris van de N.C.A.B. waarschijnlijk niet tot ondertekening van de C.A.O. voor het bouwbedrijf zullen overgaan, voordat de buitengewone al gemene vergadering achter de rug is. De N.C.A.B. heeft gisteren officieel per aangetekende brief bericht ontvangen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, dat hij geroyeerd is als lid van deze raad. Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. is van plan, volgende week schriftelijk protest aan te tekenen tegen dit besluit. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft gis teren vergaderd en zich beraden over de situatie in het bouwbedrijf. Als lid van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt de Nederlandse Bond van Bouwonder nemers mede, dat hij zich volledig stelt achter het standpunt van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf. Het hoofdbestuur heeft de houding van de N.C.A.B. ten scherpste afgekeurd. Ook de Nederlandse Vereni ging van Wegenbouwers heeft zich achter de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gesteld. Uitsluiting De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft de volgende officiële publikatie uitge geven: „De Raad van Bestuur Bouwbe drijf heeft met nadruk ter kennis van de leden der aangesloten organisaties ge bracht. dat het verboden is werknemers in dienst te nemejn die wegens deelneming aan de staking zijn ontslagen". Staking en verplichte ziekenfonds verzekering Werknemers die betrokken zijn bij de staking in de bouwvakken genieten in het algemeen gedurende de periode der sta king niet de rechten die voortvloeien uit de verplichte verzekering ingevolge het ziekenfondsenbesluit. In verband daar mede dienen zij zich, bijvoorbeeld via de bode, te wenden tot hun ziekenfonds. Zij kunnen in de gelegenheid worden gesteld zich in enigerlei vorm vrijwillig te ver zekeren. De ziekenfondsraad heeft deze fonden over deze mogelijkheid ingelicht. Mochten de bedoelde arbeiders of hun ge zinsleden tijdens de staking ziek worden dan kunnen zij zich slechts op eigen kosten of op grond van vrijwillige verzekering van geneeskundige hulp voorzien. „Stakers zullen geen stakkers zijn" De financiering van de uitkeringen aan de duizenden stakende bouwvakkers in ons land, waarmee zaterdag een begin zal wor den gemaakt, levert de vakbonden geen enkele moeilijkheid op. Dit heeft, de voor zitter van de centrale stakingsleiding in Utrecht, de heer C. Brandsma, gisteren in Utrecht medegedeeld. De vakbonden, zo zei hij, kunnen dit nog weken volhouden en beschikken naast direct liquide mid delen over grote kredieten bij tal van banken. Nog deze week zal de centrale stakings leiding zich beraden over de zogenaamde steunlijsten, waarmee men in enkele plaat sen van ons land reeds rondgaat. Wanneer de staking ook de volgende week nog voortduurt, zal het inzamelen van steun gelden ter completering van de door de vakbonden aan de stakers te verstrekken uitkeringen, centraal worden geregeld. De heer Brandsma zei. dat tal van bouw vakarbeiders. die momenteel niet staken, de wens te kennen hebben gegeven, een deel van hun loon af te staan om de uit kering die reglementair door de vakbonden is vastgesteld, te verhogen. In Helmond zijn reeds acties begonnen onder de leuze: „Stakers zullen geen stakkers zijn". Uit verscheidene delen van het land wordt de stakingsleiding in Utrecht ge rapporteerd, dat werkgevers hun arbeiders van „lamgelegde" objecten vervoeren naar plaatsen en steden waar niet gestaakt wordt. Hiertegen zal, volgens de heer Brandsma, streng worden opgetreden en de werknemers wordt te kennen gegeven, dat, zodra men arbeiders vervoert naar plaatsen waar niet gestaakt wordt, onmid dellijk in die plaats de staking ook zal worden afgekondigd. Ook worden nu op grote schaal, met name in Rotterdam en Amsterdam, aan de stakende arbeiders ontslagen op staande voet gegeven. De plaatselijke afdelingen van de drie werknemersorganisaties heb ben de opdracht van hun hoofdbesturen gekregen, tegen deze ontslagen onmiddel lijk schriftelijk protest aan te tekenen. Het bestuur van het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond heeft na overleg besloten de leden, die door de staking ge troffen zijn of worden, financiële steun te verlenen. Wethouders overleggen De wethouders van Sociale Zaken van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben gisteren op, het stadhuis in Den Haag een bespreking' ge voerd over de bouwstaking. Deze bespre king heeft niet geleid tot het doen van voorstellen voor bepaalde maatregelen. In dien dit noodzakelijk blijkt zullen verdere besprekingen worden gehouden binnen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Toxopeus, heeft geantwoord op schrif telijke vragen van 't C.H.U.-Tweede-Ka- merlid Van de Wetering, in verband met uitlatingen van staatssecretaris Bot over een mogelijke vorming in de toekomst van 'n onafhankelijke Melanesische unie tussen Nederlands- en Australisch Nieuw-Guinea. Bij zijn terugkomst hier te lande ver klaarde de heer Bot, aldus de minister, op een door de pers te Canberra gestelde vraag of de staatssecretaris een voorstan der is van zulk een Melanesische unie, te hebben geantwoord, dat te zijner tijd een dergelijke keuze in de eerste plaats een zaak is van de bevolking zelf. Overigens moet bij de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht de geopperde federatie of unie mede in het licht van de bestaande samenwerking tussen de beide delen van Nieuw-Guinea een reële mogelijkheid worden geacht naast vele andere moge lijkheden, heeft de heer Bot verder in Canberra gezegd. Deze mening van de staatssecretaris stemt overeen met het standpunt van de regering, alsus minister Toxopeus, die ver der van oordeel is dat het uitspreken van zulk een mogelijkheid geenszins bevreem dend moet worden geacht, vooral waar deze niet nieuw is. (Van onze parlementaire redacteur) Op verzoek van minister Zijlstra zijn gistermiddag de beraadslagingen over het wetsontwerp tot verhoging van de Grond belasting geschorst voor nader overleg in het kabinet. Tevens is in verband hiermee de herziening van de Personele Belasting aangehouden. Als de gebruikelijke vast houdende aanvoerder in het verzet tegen belastingverhogingen had de heer Lucas (K.V.P.) mede namens de heren Van de Wetering (C.H.U.), Kieft (A.R.) en Schui temaker (V.V.D.) een motie ingediend met het doel de beslissing over de ver zwaring van de grondbelasting met in to taal 38 miljoen gulden uit te stellen in het kader van een totaal belastingplan voor het volgend jaar. Staatssecretaris Van den Berge was daarentegen van oordeel dat de grondbelasting nu moet worden verhoogd, nu ook de huren worden ver hoogd en de huiseigenaren dus meer in komsten krijgen. Hij was echter bereid, een verhoging voorlopig slechts voor een jaar voor te stellen, opdat te zijner tijd tegenover elkaar kan worden afgewogen wat voorrang moet hebben en waarbij dan ook verlaging van de loon en inkomsten- blasting een rol kan spelen. Tegen de tij delijkheid van de verzwaring van de grondbelasting had echter de overgrote meerderheid van de Kamer, met inbegrip van de P.v.d.A., bezwaar. Omdat er kans bestond dat de motie zou worden aangeno men (al was de V.V.D. verdeeld) vroeg minister Zijlstra zelf schorsing van de be raadslagingen voor nader overleg in het kabinet. Wellicht hoopt men na onder hands overleg met de partijen tot de con clusie te komen dat psychologisch de (ten slotte toch onvermijdelijke) verzwaring van de grondbelasting, beter nu dan latei- door de huiseigenaren te verwerken is. Politieke achtergronden Als men in het najaar zou moeten kie zen tussen de verlaging van de inkoms ten- en loonbelasting of handhaving van het lage peil van de grondbelasting, zou men toch het eerste kiezen. En dan zou de actie van gisteren politiek niet slim zijn geweest, want uit de kring van de oppo sitie zei de heer Hofstra (P.v.d.A.) giste ren reeds dat de verhoging van de grond belasting voor de huiseigenaren (herstel tot het peil van voor 1956) de zaak scheef trekt. Er was uit de Kamer bezwaar tegen gemaakt, dat verhoging van de grondbe lasting de stichtingskosten van een wo ning weer zou doen stijgen, maar juist daarom wilde d heer Hofstra de ver zwaring alleen toepassen op oude wonin gen en niet op nog te bouwen huizen. Zijn denkbeelden vormen een sluitend geheel, al zou het administratief heel moeilijk zijn onderscheid te maken. In de gedachten van de heer Hofstra zou de verhoging van de grondbelasting ten laste komen van de eigenaren van oude woningen die de kos tenstijging niet zouden kunnen doorbere kenen omdat een maximum is gesteld aan de huurverhoging. Voor nieuwe woningen zou er geen sprake zijn van kostenstijging. De invloed van de grondbelasting op de huren noemde de staatssecretaris heel be scheiden, naar schatting 1 a 2 pet. van de kostprijshuren. In 1956 is de grondbe lasting verlaagd, niet uit fiscale overwe gingen maar om in 1955 een huurverho ging van 5 percent mogelijk te maken na dat men politiek in een slop was geraakt. Maar in 1957 zijn de huren verder ver hoogd, zag de staatssecretaris geen reden het oude tarief van de grondbelasting niet te herstellen. Ook dan zal de opbrengst van de Grondbelasting, evenals van de personele belasting, naar verhouding nog verre achterblijven bij de stijging van de overige belastingen. V.V.D. verdeeld Een groot deel van de Kamer wenste echter uitstel van de beslissing, zoals bleek uit de verklaringen van de heren Lu cas (K.V.P.), v. d. Wetering (C.H.U.) Kieft (A.R.) en Schuitemaker (namens een deel van de V.V.D.). Namens een an der deel van de V.V.D. was de heer Van Leeuwen echter bereid, de verhoging van de grondbelasting nu te aanvaarden, nu het verband met de huurverhoging nog duidelijk is, in het vertrouwen dat met ingang van 1 januari 1961 de inkomsten en loonbelasting zal worden verlaagd als dat conjunctureel niet op bezwaren stuit. Ook de heer Hofstra P.v.d.A.) wenste di rect een beslissing, maar om ongelukken te vermijden gaf minister Zijlstra de voor keur aan een kort uitstel voor nader be raad in het kabinet, dus niet het lange uit stel dat de heer Lucas wenste. „Florida" geopend. In Boskoop is don derdag het siercentrum „Florida" geopend. Doel van deze tuin is bezitters van grote en kleine tuinen de gelegenheid te bieden zelf hun planten te komen uitzoeken. Het is een middel van onpersoonlijke reclame voor de te Boskoop gekweekte siergewas sen. A Advertentie SANSON Donderdagavond is op de verkeersweg HeerlenBeek bij Spaubeek een verkeers ongeluk gebeurd, waarbij drie personen het leven hebben verloren. Omstreeks halfacht reed de heer Snij ders, directeur van het Europa-hotel in Heerlen, over deze weg toen zijn wagen een autobusje schampte, waarna hij fron taal tegen een hem tegemoetkomende per sonenwagen botste. Bij deze botsing werd hij op slag gedood. De hem tegemoetko mende wagen werd bestuurd door de heer Geerts uit Geleen. Deze werd eveneens gedood. Ook de echtgenote van de heer Geerts, die naast haar man in de auto zat, verloor het leven. De 33-jarige heer C. J. E. Snijders uit Geleen, was gehuwd en vader van drie kinderen; de heer A. Geerts was 48 jaar en eveneens afkomstig uit Geleen. Zijn echtgenote was 50 jaar. Het echtpaar Geerts had vier kinderen. De. vierjarige Ronald Blits is in de Twééde Van Swindènstraat in Amsterdam overreden. Hij was op slag dood. Het jon getje was onder een stilstaande auto ge kropen om een lollie die hij had laten val len, op te rapen. Toen hij het. snoepgoed gepakt had kroop hij onder de auto uit aan de kant van de rijbaan, op het mo ment dat een tankauto passeerde. Deze wagen reed met het rechter-achterwiel over het jongetje heen. De 41-jarige W. Voortman uit Nunspeet en de 32-jarige F. Berghuis uit Vierhouten, beiden buffetbedienden, zijn verongelukt op een kruispunt te Amersfoort. Zij waren van de wedstrijd Glasgow RangersSpar ta in een gehuurde auto met grote snelheid op weg naar huis. De toedracht van het ongeval is niet komen vast te staan. De auto wrong zich om een boom. V. was op slag dood: B„ vader van elf kinderen, over leed kort na het ongeval. In het ziekenhuis te Heerlen is over leden de 12-jarige C. Heslenfeld uit Ubach over Worms, die ernstige verwondingen had opgelopen bij een botsing met een scooterrijder. In het Wihelminagasthuif te Amsterdam is overleden de 61-jarige heer C. van der Woude. die woensdag ernstig gewond werd toen hij op zijn bromfiets in botsing kwam met een personenauto. In het ziekenhuis te Sittard overleed me vrouw Keirsgieter-Geenzen uit Assendelft (45 jaar), die vorige week ernstig gewond werd toen de door haar echtgenoot be stuurd auto te Geleen tegen een boom reed. De heer Keirsgieter werd bij dit on geluk op slag gedood.. De toestand van hun 15-jarige zoon, die eveneens werd ge wond, is nog ernstig. Op de Van Thienenlaan te Eindhoven is de negenjarige jongen J. Poell aange reden door een bestelauto en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Tijdens een donderdag in Loenen gehou den vergadering van het Veluws bos- brandweercomité heeft de penningmees ter, ir. J. H. van Tuil, enkele cijfers ver strekt over de branden, die in het afgelo pen jaar hebben gewoed. Onder meer deel de hij mede, dat in ons land in 1959 on geveer 900 bos- en heidebranden waren uitgebroken, waarbij 3.600 hectare weide en vliegdennen betrokken waren, dat wil zeggen ongeveer vier hectare per brand. Van die branden deed zich ongeveer één derde gedeelte voor op de Veluwe, maar de gemiddelde oppervlakte per brand was daar ongeveer één hectare. De uitzonder lijk droge zomer had tot gevolg, dat in totaal een schade van 840.000 over het gehele land werd geleden. Het Veluws bos- brandweercomité had voor allerlei voor zieningen ongeveer ƒ40.000 meer nodig, dan waarop was gerekend. De heer Van Tuil dankte de comman dant en de ondercommandant van de brandweer, waar de centrale van het Ve luws bosbrandcomité is gevestigd, voor de prettige samenwerking. Hij betrok in zijn dankwoord ook de militairen van de vlieg basis Deelen, die enorme steun hebben verleend bij de brandbestrijding, onder andere met een „Piper Cub" die geregeld boven de Veluwe rondvloog. Voorts werd medegedeeld, dat er een verandering in de beloningsregeling voor de leden van de bosbrandweer op komst is. Ambtenaren van de dienst Invoerrech ten en Accijnzen van de centrale veld- dienstpost Axel hebben gisteravond in de omgeving van Sas van Gent een auto met 110 kilogram boter, ter waarde van ruim 5.000,in beslag genomen en 'n smok kelaar gearresteerd. De douane stootte nabij Axel op de smokkelauto. Er werd een wilde achter volging over buitengewoon slechte wegen ingezet, waarbij de smokkelaars tientallen „kraaiepoten" op de weg strooiden. De achtervolging ging over Nederlands en Belgisch grondgebied en weer terug naar Nederland. Bij Sas van Gent kwamen de auto's tot stilstand, omdat de smokke laars probeerden de douane-auto van de weg te drukken. Beide wagen werden daarbij vrij ernstig beschadigd. Een dei- smokkelaars, een 34-jarige inwoner uit Maldegem (België) werd gearresteerd. De tweede wist te ontsnappen. Prins Bernhard zal zaterdag in Parijs de hafjaarlijkse vergadering van gouverneurs van de Europese Cultuurstichting presi deren, aldus deelt de Rijksvoorlichtings dienst mede. Maandag brengt de Prins een officieel bezoek aan het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten voor centraal Europa in Europa in Fontainebleau. Dinsdagmorgen keert de Prins naar Ne derland terug. Advertentie TERLENKA TREVIRA DRALON GROTE HOUTSTRAAT 96 - TEL. 12210 Kind in teil gevallen. Het tweejarige zoontje van de familie v. d. B., dat bij familie te Veenendaal op bezoek was, is in een onbewaakt ogenblik in een teil met kokend water gevallen. Met ernstige brandwonden is het ventje in zorgwekken de toestand naar een ziekenhuis overge bracht. Tenten voor Agadir. Per eerste ge legenheid zal het Nederlandse Rode Kruis vijftig gezinstenten zenden naar de Ma rokkaanse zusterorganisatie als bijdrage in de behoefte van de opvangcentra bij Aga dir. De tenten, die per vliegtuig of per schip gezonden zullen worden, kunnen elk vijf tot zes personen herbergen. Bananenboot. Woensdag is van de werf van de gebroeders Van der Werf te Deesd, bij Nijmegen een voor Franse reke ning gebouwde bananenboot tewater ge laten. Het schip heeft een inhoud van zes duizend kubieke meter en werd door me vrouw A. Sol, echtgenote van de hoofd ingenieur van de Franse rederij „Naviga tion Fraissinet et Cyprien Fabre" te Mar seille, gedoopt „Barracuda". Het schip werd ingezegend door mgr. W. Beckers, bisschop-coadjutor van 's Hertogenbosch. Kind verdronken. In Weerselo (Ov.) is de 2-jarige Bennie Tijink in een onbe waakt ogenblik in de Lemselosebeek ge raakt en verdronken. De beek loopt vlak achter de woning van de familie Tijink. Ongeveer 400 meter voorbij het huis werd het kind gevonden. Bennie was het jongste kind uit een gezin van vier. Zilveren broodmand. De Nederland se vereniging van meelfabrikanten heeft besloten de Zilveren Broodmand 1959 toe te kennen aan de heer H. D. Louwes, voor zitter van het Landbouwschap. De over handiging zal op 24 maart in hotel Witte- brug in Den Haag plaats hebben. De zil veren broodmand is in 1956 ingesteld als onderscheiding wegens bijzondere ver diensten voor de voedselvoorziening. De heer Louwes legt het voorzitterschap van het landbouwschap neer. Hiermede zal dan een einde komen aan zijn vele en lang durige activiteiten op landbouwgebied. Braziliaanse tanker. Donderdag is op de nieuwe werf van Verolme United Ship yards de op 12 november in Alblasserdam tewatergelaten tanker „Presidente Wash ington Luis" overgedragen aan de rederij Petroleo Brasileiro S.A. Petrobas te Rio de Janeiro. Dit schip is de laatste van een serie van vier, waarvoor Verolme in fe bruari 1957 opdracht kreeg. Het schip heeft een draagvermogen van 33.000 ton en be schikt over 33 tanks. R.-K. Economische Hogeschool. Aan mr. M. P. L. Steenberghe, president-cura tor van de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg, is op zijn verzoek onder dankzegging ontslag verleend. Mr. Steen berghe heeft deze functie zeven jaren be kleed. Tot zijn opvolger is gekozen dr. C. N. M. Kortmann, Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant,' die van 1955 af lid is van het curatorium. Advertentie Nieuwe Voorjaarsmodellen BARTEUORISSTRAAT 5 Een 32-jarige Amerikaan, directeur van een import- en exportbank te New York, heeft in februari en in de eerste week van maart cheques afgegeven, welke naar later op informatie van een bankinstelling in Amsterdam bleek, door New York niet verzilverd zouden kunnen worden, aan gezien de bankrekening in Amerika van deze zakenman gesloten was. Toen hij op weg was van Leipzig via Hannover naar Amsterdam op verdere doorreis naar Parijs en New York werd de Amerikaanse zakenman op de Amster damse luchthaven door de marechaussee en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie aangehouden. De aangehoudene beweert, dat hem het sluiten van zijn Amerikaanse bankrekening niet bekend was. Interpol is ingeschakeld om zijn verklaringen te verifiëren. Hij is voorlopig in bewaring gesteld en wordt voorgeleid voor de offi cier van Justitie in Haarlem. Intussen wordt het onderzoek op internationaal niveau voortgezet. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land be vond zich de afgelopen 24 uur dicht bij het front van een in betekenis afnemende de pressie bij Ierland. Nadat dit front gisteren met neerslag ons land was gepasseerd, volgden opklaringen, tijdens welke de temperatuur in de afgelopen nacht tot om het vriespunt daalde. Intussen kwam over Frankrijk een storing naar het noorden die de bewolking in de vroege ochtend weer deed toenemen. Het neerslaggebied van deze storing nam echter belangrijk af, nadat zij in Zuid-Frankrijk veel regen had gebracht. Er viel ook langdurige regen langs het gedeelte van het front dat vrij wel stationair boven Noord- en Zuid- Italië lag. Nadat de storing uit Frankrijk ons land gepasseerd zal zijn draaien de winden naar zuid en zuidwest en komt ons land in zachte Oceaanlucht. Vooral de komende nacht en ochtend zal het daarom minder koud zijn. De neerslagkansen zijn morgen gering, en er kunnen opklaringen worden verwacht. Zaterdag 12 maart Zon op 7.02 uur, onder 18.39 uur. Maan op 17.53 uur, onder 6.33 uur. Maanstanden 13 maart 9.26 uur volle maan. 20 maart 7.41 uur laatste kwartier. 27 maart 8.38 u"r nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 maart Hoog water 2.46 en 15.00 uur. Laag water 10.33 en 22.58 uur. Zaterdag 12 maart Hoog water 3.2". en 15.35 uur. Laag water 11.13 en 23.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Over de Oceaan koerst een volgende de pressie in de richting van de Golf van Biscaye, maar deze zal morgen nog weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen q M J d binnen- en buitenland. d 2 Neerslag, laatste 2A uur. i-o E <y 3 B a Den Helder onbewolkt o 5 2 Ypenburg half bew. ono 10 0 Vlissingen licht bew. no 12 0 Eelde onbewolkt ono 6 1 De Bilt licht bew. ono 8 8 1 Twente licht bew. ozo 1 Eindhoven zwaar bew. o 10 1 Zd Limburg geheel bew. o 12 2 Helsinki mist windst. -3 0 Stockholm geheel bew. o -3 0 Kopennagen zwaar bew. o 4 0 Aberdeen geheel bew. zo 4 4 Londen zwaar bew. no 14 5 Amsterdam half bew. ono 8 1 Brussei geheel bew. windst. 14 0,1 Luxemburg zwaar bew. ono 9 0 Parijs geheel bew. windst. 16 0,5 Bordeaux onbewolkt zzo 14 0 Grenoble zwaar bew. windst. 10 8 Nice weerlicht nw 13 12 Berlijn onbewolkt o 9 0 Frankfort geheel bew. no 11 0 München zwaar bew. no 13 0 Zürich geheel bew. zo 13 0 Genève geheel bew. zzw 8 1 Locarno geheel bew. windst. 3 22 Wenen zwaar bew. zo 4 0 Inssbruck zwaar bew w 14 0 Athene zwaar bew. n 10 0 Rome regen w 15 14 Ajaccio licht bew. o 14 10 Lissabon regenbui w 14 3 Belgrado zwaar bew. ozo 6 0 Madrid licht bew. zw 12 0 Mallorca licht bew. windst. 18 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2