Adenauer begint morgen een halve wereldreis Belgische Kamercommissie gaat akkoord met het Unieverdrag Bonn breekt met Guinea als band met Pankow wordt bevestigd „Gestapomethoden tegen protesterende negers" Vondst uit zevende eeuw vóór Chr. in Israel Veldtocht tegen Russische leugens in Amerika, Hawaii en Japan Westelijk compromis over ontwapening OPPOSITIE TEGEN DE GAULLE'S ALGERIJE-BELEID NEEMT TOE Belgische Kamer akkoord met het Kongo-beleid Beslag op ondernemingen van Amerikanen op Cuba Praag: 230 foute rechters in West-Duitsland Weer negen overlevenden in Agadir gevonden 4 Ds. Martin Lather King: Frankrijk stemt onder voorbehoud" toe Na de socialisten ook de rooms-katholieken SA-moordenaar vrijgelaten Communistische motie, met een stem tegen, aanvaard Gouverneur Brown acht zich machteloos in zaak-Chessman Bonn is bereid over te gaan tot vervolging Ingeslotenen in mijn bij Logan nog niet bereikt Politie van Frankfort mishandelde Canadees van Poolse afkomst Von Manteuffel houdt anderhalf jaar VRIJDAG 11 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ATLANTA (UPI) Dominee Martin Luther King heeft de politie van Montgo mery in de Amerikaanse staat Alabama ervan beschuldigd „Gestapo-methoden" te gebruiken in haar optreden tegen de pro testbeweging tegen de aprtheid. Ds. King heeft president Eisenhower een telegram gestuurd, waarin hij aandringt op een fe derale tussenkomst, en waarin hij de pre sident vraagt of deze de officier van Jus titie wil instrueren onmiddellijk in te grij pen. In het telegram spreekt ds. King over „het provocatieve optreden van de poli tie" en volgens hem leidt het optreden van de autoriteiten „onvermijdelijk tot de con clusie, dat zij trachten relletjes uit te lok ken in de hoop dat de verantwoordelijk heid voor eventuele gewonden en doden op de negers zal worden afgewenteld". NEW YORK (UPI) De Capital Air lines heeft bevel gekregen negers als pi loten en stewards ^an te nemen. De staatscommissie tegen rassendiscrimina tie heeft dit bekendgemaakt na bestude ring van de klacht, die in 1956 door de 22- jarige Patricia Banks was ingediend. Zij had verklaard, dat men haar sollicitatie als stewardess had afgewezen op grond van haar ras. De filibuster WASHINGTON (Reuter) De filibuster in de Amerikaanse senaat, die de vorige week maandag door Zuidelijke senatoren werd begonnen en die deze week na een weekeind-reces werd hervat, duurt nog steeds voort. Een motie om het debat te beperken is donderdag met 53 tegen 42 stemmen verworpen. Voor beperking of beëindiging van het debat is een meerderheid van tweederde nodig. Intussen hebben de leden van het Huis van Afgevaardigden wel overeen stemming bereikt over de behandeling van een wat milder wetsontwerp inzake de burgerrechten. De duur van het debat in het Huis is beperkt tot 15 uur. JERUZALEM (UPI) Oudheidkundi gen in Israel hebben in de ruïnes van een oud fort bij Yavne Yam ten zuiden van Tel Aviv een stuk aardewerk gevonden, waar- op een boer in de zevende eeuw voor Chris tus met inkt een brief in het Hebreeuws heeft geschi-even. De brief handelt ver moedelijk over een landbouwkwestie. De boer weerlegt beschuldigingen van zijn heer, dat hij schulden had gemaakt. Is raëlische archeologen nemen aan dat de brief ouder is dan de Lachis-brief, die te ruggaat tot de zesde eeuw voor Christus. De brief bestaat uit veertien regels schrift, waarvan de meeste duidelijk leesbaar zijn. Zeven ervan zijn tot nu toe ontcijferd. De heer, wiens naam niet be kend is, woonde vermoedelijk op het fort en was een tijdgenoot van de Bijbelse ko ning Josia van Judea. (638-608 voor Chr.). De boer kon blijkbaar zijn schuld niet be talen en moest zijn mantel afstaan, een toen traditionele straf voor schuldenma kers. De brief begint met de gebruikelijke formule, „moge mijn heer en gebieder luisteren naar de woorden van zijn die naar." Het ontcijferde gedeelte vervolgt in dezer voege: „en hij nam de mantel van uw dienaar toen ik mijn oogst binnen haden al de mijnen zullen te mijnen gunste getuigen, dat ik onschuldig ben aan alle kwaad Het bekwame schrift en de gezwollen taal doen vermoeden, dat de boer zijn brief heeft laten opstellen door een schrij ver, die een plaats had aan de poort van het fort waarbij de brief werd gevonden. De scherf werd gedolven op een plaats waar de kamer voor de wacht van het fort was geweest. De oudheidkundigen redene ren zo, dat de boer geprobeerd heeft tot zijn heer persoonlijk door te dringen, maar dat dit niet werd toegestaan en hij daarom een brief moest achterlaten om teruggave van zijn mantel te verkrijgen. De uitgraving van het fort begon in ja nuari. Op de Stille Oceaan heeft het Ameri kaanse vliegdekschip Kearsargevier jonge Russische militairen gered, die niet minder dan 49 dagen in een stuur loos geworden landingsvaartuig had den rondgedreven. De mannén hadden met een minimale hoeveelheid voedsel het leven moeten houden. Met een stuk zeildoek vingen zij regenwater op om te drinken. De Russen zouden afkom stig zijn van de eilandengroep Koeril- len ten noorden van Japan, waar een opleidingscentrum van het rode leger voor amfibische oorlogvoering zou zijn. Twee van de geredden verhalen hier hun lotgevallen aan een opvaren de van de Kearsarge". Ook gered, maar dan van onder het puin van Agadir zijn deze kleermaker en zijn zoon, die na acht dagen uiter mate verzwakt, doch levend en wel werden aangetroffen. ff ff (Van onze correspondent in Bonn) De op het ogenblik weer ongemeen vi tale, 84-jarige Westduitse bondskanselier begint morgen aan een halve wereldreis. Hij zal zowel een bezoek aan de Verenig de Staten als aan Japan brengen en be sprekingen voeren mer president Eisenho wer en keizer Hirohito. Adenauer, die ver gezeld wordt door de minister van Buiten landse Zaken Von' Brentano en regerings perschef Von Eckardt maakt zijn reis naar Japan in vijf tot zes etappes. In New York zal hij overleg plegen met de secre taris-generaal van de UNO Hammars- kjoeld en de Israëlische minister-presi dent Ben Goerion. In Washington zal hij spreken met Eisenhower, vice-president Nixon en de minister van Buitenlandse Za ken Herter. Op 17 maart krijgt Adenauer zijn zeventiende eredoctoraat, van de uni versiteit van Princeton, op 18 maart zijn achttiende eredoctoraat, van de Berkeley- universiteit. To.t 21 maart blijft Adenauer in Los Angeles en San Francisco. Hij vliegt vervolgens via Hawai, dat hij be slist nog eens in zijn leven wil zien, naar Japan. Van 25 maart tot 1 april blijft de bondskanselier in Tokio waar hij zowel met keizer Hirohito als met de Japanse minister-president Ksji zal spreken. Via de noordpool vliegt Adenauer ten slotte op 6 april terug naar Bonn. Deze tocht moet uiterst vermoeiend voor Adenauer zijn. Hij had het de afgelopen maanden al zo druk (werkdagen van veer tien tot vijftien uur) dat hij een vakantie op Rhodos moest laten schieten. Hij sloeg ook de i-aad van zijn artsen in de wind niet naar Japan te gaan. Over het komen de Amerikaans-Westduitse overleg zijn de afgelopen dagen te Bonn drukke gesprek ken gevoerd met onder meer de Westber- lijnse burgemeester Brandt. Algemeen neemt men hier aan dat Ade nauer te Washington blijk zal geven van een harde houding waarbij hij kan reke nen op steun van alle Westduitse politie ke partijen en van die in West-Berlijn. Adenauer hoopt de Amerikaanse openba re mening voor zijn standpunt te winnen. Adenauers halve wereldreis wordt afge schilderd als een soort „veldtocht tegen de Russische leugens". Overigens heeft men zowel hier als in Washington ontkend dat het Adenauers be doeling is van Eisenhower en Herter een soort Westduits vetorecht, in de kwestie- Berlijn los te krijgen. Men beseft te Bonn dat de Amerikanen in een moeilijke po sitie verkeren. PARIJS (Reuter-AFP-UPI) De vijf westelijke landen zullen gezamenlijk een ontwapeningsplan indienen op de confe rentie van Oost en West, die dinsdag in Genève begint, zo heeft een woordvoerder van de NAVO in Parijs meegedeeld. De vijf westelijke deelnemers zijn de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Canada. De NAVO-woordvoerder liet er geen twijfel aan bestaan dat Frank rijk slechts „onder voorbehoud" akkoord gaat met de voorstellen. De Franse rege ring is in het bijzonder gekant tegen het staken van proeven met kernwapens. In NAVO-kring wordt gezegd dat het plan een compromis is tussen het Britse plan voor een ontwapening in fasen, het Franse plan om voorrang aan kernont wapening te geven en de standpunten van de Verenigde Staten, Canada en Italië, zo als die kenbaar zijn gemaakt op de in januari te Washington gehouden confe rentie van deskundigen. Aan de conferentie wordt van commu nistische zijde deelgenomen door de Sovjet- Unie, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije en Bulgarije. Volgens Franse kringen hebben de overige vier westelijke landen belangrijke concessies gedaan aan het Franse stand punt.. PARIJS (Reuter/AFP) De M.R.P., de rooms-ltatholieke party, die deel uitmaakt van de Franse regering, heeft na de socia listen, gereageerd op de jongste verklarin gen van generaal De Gaulle over Algerye. „De teleurstelling is groot", zo schrijft de secretaris-generaal van de M.R.P., René Simonnet, in „Forces Nouve!les'\ Dé gene raal heeft dus nauwelijks meer kansen of middelen dan degenen die vóór hem aan de macht waren, om het Algerynse conflict te beëindigen. Hy is niet beter in staat om het conflict snel en goed op te lossen. Als de oorlog in Algerije inderdaad nog lang zal duren, dan moet men rekenen op een wijziging van de publieke opinie. De politieke kwesties, die vrijwillig door de Fransen in het duister werden gehouden, zullen in het volle licht treden. Na een wijziging is gebracht in het perspectief van de officiële voorzieningen voor Algerije, moet er ook een herziening kunnen optreden in de bestuursvoering, omdat deze zich niet richt op vermindering der democratie maar op een vermeerdering daarvan. De „Beweging voor een vrije gemeen schap" die vorig jaar door de oud-pre miers Robert Schuman en Antoine Pinay is opgericht, heelt zich voor een volksstem ming in Frankrijk en Algerije over een „ondubbelzinnige oplossing" van het Alge rijnse vraagstuk uitgesproken. Voorts heb ben linkse en communistische organisaties oproepen gepubliceerd waarin om herstel van.de vrede in Algerije wordt gevraagd. De Franse socialistische partij heeft laten weten dat een oplossing voor het Al gerijnse drama door een overwinning van de wapens alleen, niet kan worden be reikt. De socialistische partij is van mening dat voor het staken van het vuren tweeërlei onderhandelingen noodzakelijk zijn, na melijk over het beëindigen der vijande lijkheden (niet te verwarren met overga ve) en over de waarborgen voor het uit oefenen van het zelfbeschikkingsrecht. „Maar even vanzelfsprekend als het is dat de onderhandelingen over een staken van het vuren gevoerd worden met dege nen die strijden, is het van belang dat over de waarborgen voor het zelfbeschikkings recht wordt gesproken met de vertegen woordigers van alle categorieën der Alge rijnse bevolking, omdat dit een kwestie is die allen aangaat die geroepen zijn aan de stemming deel te nemen." „De partij is ervan overtuigd, dat, als dit tweeërlei overleg zal worden geopend, het mogelijk zal zijn- dat men binnen niet al te lange tijd zal komen tot een staken van het vu- WENEN (UPI) Twee Oostenrijkers die in Graz terechtstonden wegens het neerschieten van een Amerikaanse piloot in de laatste dagen van de oorlog, zijn vrijgelaten, hoewel een van hen schuldig werd verklaard. Dat was de 58-jarige August Fuchs, een oud-S.A.-man, die zich beriep op een bevel van Hitier. dat elke buitenlandse piloot die op Duitse bodem zou neerkomen standrechtelijk neergescho ten moest worden. Het hof achtte hem schuldig, maar legde geen straf- op, aan gezien Fuchs reeds acht jaar door de Rus sische bezettingstroepen in Oostenrijk ge vangen is gehouden. De andere verdachte deelde mee, dat hij de piloot destijds gevangen had genomen, maar niet neergeschoten. Hij werd vrij gesproken. De openbare aanklager gaat in hoger beroep. BRUSSEL (ANP) De commissie voor buitenlandse zaken van de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers heeft eenstemmig het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag voor de economische Beneluxunie goedgekeurd. De commissie besloot hiertoe na een uit eenzetting van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, te hebben aangehoord, waarin deze de noodzaak van een spoedige ratificatie van het verdrag onderstreepte. De Belgische senaat heeft het verdrag reeds eerder aanvaard. Minister Wigny zeide in zijn toelichting, dat op de jongste Benelux-conferentie in Brussel een aantal vraagstukken zijn op gelost en andere belangrijke problemen nader tot een oplossing zijn gebracht. Hij herinnerde aan de resultaten op het ge bied van de landbouw in het algemeen en van de regelingen voor de handel in groen ten en fruit tussen België en Nederland in het bijzonder. Voorts bracht de minister de overeen komst voor het kanaal Gent-Terneuzen ter sprake en de in het vooruitzicht gestelde hervatting van het gesprek tussen beide landen over de Scheïde-Rijnverbinding. Wigny noemde vervolgens de volgende drie punten, die pleiten voor een spoedige ratificatie van het verdrag: 1) De grote economische voordelen voor de drie lan den, 2) Aanvaarding is dringend om het sluiten van handelsovereenkomsten van Benelux met andere landen mogelijk te maken (de Sovjet-Unie heeft onlangs ge weigerd met de Benelux te onderhandelen omdat het verdrag nog niet door alle drie landen is geratificeerd.) 3) De noodzaak van solidariteit van de Benelux in de Euro pese Gemeenschap. De drie landen zijn de kleinste in de Gemeenschap en hun belan gen zijn het nauwst aan elkaar verwant. Minister Wigny voegde hier nog aan toe, dat ook gezien dit laatste punt aanvaar ding van de economische unie noodzake lijk is „om belangrijke politieke redenen". Het is nog niet bekend, wanneer het ver drag in de Belgische Kamer in behande ling zal komen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ministerraad heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met de Afrikaanse staat Guinea te verbreken, tenzij de regering te Conakry binnen de kortst mogelijke tijd kan bewijzen dat zij geen diplomatieke betrekkingen heeft aangeknoopt met het regime van Pankow. De Westduitse ambassadeur te Co nakry, de hoofdstad van Guinea, zal worden teruggetrokken, tenzij de ko mende twee tot drie dagen alsnog te Conakry in een ambtelijke verklaring zal worden meegedeeld dat Guinea geen di plomatieke betrekkingen met Oost-Du its- land heeft aangeknoopt en in Oost-Berlijn ook geen ambassadeur heeft benoemd. Daar de ambassadeur van Guinea te Bonn zijn standplaats te Parijs heeft, ver wacht men dat er ongeveer drie dagen overheen zullen gaan voor Guinea een ant woord op deze Westduitse eis zal geven, zo deelde de Westduitse regeringsperschef Von Eckardt op een persconferentie mee. Dat Bonn er nauwelijks nog aan twijfelt dat Guinea diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland heeft aangeknoopt bleek zonneklaar uit Von Eckardts mede delingen. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Conakry is waarschijnlijk een kwestie van dagen. Achterbaks De vertraging vloeit voort uit de diplo matiek ongewone wijze waarop Guinea en Oost-Duitsland diplomatieke betrekkin gen hebben aangeknoopt. Dat gebeurde enkele dagen geleden te Oost-Berlijn dooi de ambassadeur van Guinea te Moskou. Président Sékou Touré gaf, volgens Von Eckard, de Westduitse ambassadeur te Conakry dr. Schroder, dergelijke onduide lijke antwoorden op diens zeer duidelijke vragen dat er geen touw aan vast te knopen was. Sekou Touré weigerde het bericht, over de diplomatieke betrekkingen te demente renDe Guinese ambassadeur te Bonn en Parij$ zei tegen de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Van Scherpenberg in antwoord op een vraag hierover: „Ik weet van niets". Met een dergelijke behandeling gaat Bonn niet akkoord. Het is onaanvaardbaar, zei Von Eckardt, dat de Guinese regering niet weet of zij diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland heeft aangeknoopt of niet. De Westduitse houding houdt in dat de Hallstein-doctrine volledig zal worden toe gepast op het geval Guinea. Volgens deze stelregel stelt Bonn geen prijs op diplo matieke betrekkingen met een staat die betrekkingen met Oost-Duitsland aan knoopt. Aan de ene kant hoort, men in de Bondsrepubliek zeggen, dat de regering ten aanzien van de jonge Afrikaanse sta ten, die belaagd worden door de commu nistische propaganda, zich niet al te ge voelig moet tonen. Deze kringen zeggen ook dat Bonn economische hulp aan Gui nea moet verlenen. De meerderheid dei- commentators hier keurt echter het rege ringsstandpunt goed. Als Bonn dit zou toe laten, zo zeggen zij, zou het wel eens kun nen leiden tot een kettingreactie van er kenningen van Oost-Duitsland door een reeks Aziatische, Arabische en Afrikaan se staten. Een breuk met Guinea wordt niet zo erg genoemd: het gaat hier om een relatief kleine staat met twee miljoen in woners. Door nu het been strak te hou den, aldus deze redenering kan Bonn straks als de werkelijk grote Afrikaanse staten Nigeria, en Kongo volledig vrij wor den, deze nieuwe staten diplomatiek aan zich te binden, daar het gewicht in Afri ka eerder in Nigeria en Kongo dan in Gui nea zal liggen en, ook omdat de topcon ferentie nadert, is het het beste voor Bonn met Guinea te breken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ren en het herstel van de vrede in Alge rije," aldus de partij die zegt „bij de hui dige geestesverwarring aan de belangrijk ste elementen van haar Algerijnse politiek te willen herinneren." Aanbod verworpen? Het Franse linkse weekblad „France-Ob- servateur" schrijft dat de Algerijnse op standelingen veertien dagen geleden een bestandsvoorstel aan Parijs hebben gedaan, dat De Gaulle in zijn verklaringen tegen over de Franse troepen in Algerije heeft verworpen. Het kabinet van de president weigerde commentaar maar het blad „Paris-Presse" citeerde „officiële kringen" volgens welke dit bericht volkomen ongegrond is. BRUSSEL (Reuter, AFP) Alle par tijen in het Belgische parlement hebben, door aanvaarding van een motie van ver trouwen, de Kongo-politiek van de rege ring goedgekeurd. In de motie, opgesteld door de communisten en gesteund door de regering en de socialistische oppositie, wordt instemming betuigd met de resul taten van de Rondetafelconferentie en de verlening van onafhankelijkheid aan Kon go per 30 juni. De stemming, waarbij slechts een lid, een liberaal, tegenstemde, werd gehouden na een debat over het werk van de R.T.C. Een motie over het regeringsoptreden tegen buitenlandse instanties die getracht zouden hebben zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Kongo, werd met algemene stemmen goedge keurd. De Kamer prees de vastberaden heid van de regering op dit punt. De minister van Defensie, Gilson, zei naar aanleiding van socialistische vragen dat over de drie Belgische militaire bases in Kongo met de toekomstige Kongolese regering zal moeten worden onderhandeld. SACRAMENTO (Reuter) Edmund Brown, de gouverneur van Californië, heeft donderdag gezegd, thans „volkomen machteloos" te zijn om Caryl Chessman op 2 mei van de gaskamer te redden. Brown leverde commentaar op de ver werping door de juridische commissie van de Californische senaat van zijn wets voorstel tot afschaffing van de doodstraf in Californië. Gouverneur Brown, die zelf gekant is te gen de doodstraf, zei het diep te betreu ren, dat zijn voorstel verworpen is. Verwacht wordt, dat het wetgevende li chaam van Californië de speciale vergade ring die door Brown is belegd voor een debat over de doodstaf zal verdagen. Als dit gebeurt, aldus Brown, zullen de vast gestelde executies doorgang vinden. Volgens gouverneur Brown is het niet waar, zoals sommigen geloven, dat Chess- mans lot thans in zijn handen ligt. Brown zei, dat hij wel de bevoegdheid behoudt om gratie te verlenen, maar in het geval- Chessman zou hij dit slechts kunnen doen met goedkeuring van het hooggerechtshof van Californië. Het hof heeft twee keer een aan beveling tot gratie verworpen. Bovendien zijn de redenen voor het verlenen van uil- stel van executie, zoals de vorige maand geschiedde, niet langer aanwezig. „Consti tutioneel sta ik daarom nu volkomen machteloos om weer iets in dit geval te doen", aldus Brown. HAVANA (Reuter) De Cubaanse re gering heeft beslag gelegd op 22 onderne mingen van cle gebroeders Burkc en Ja mes Hedges. Tot deze ondernemingen be hoort het grootste textielbedrijf van het land. De Cubaanse regering beschuldigt de firma's van „ongeoorloofde verrijking ten koste van de regering, in geheime verstandhouding met de tirannie" (het omvergeworpen bewind van Batista). Burke en James Hedges zijn geboren in de Verenigde Staten. Burké heeft echter de Cubaanse nationaliteit gekregen. On der Batista werd hij benoemd tot ambasa- deur in Brazilië. Eerder zijn de 33 ondernemingen van de Italiaanse miljonair Amadeo Barletta in beslag genomen. De waarde van deze be drijven wordt door de Cubaanse regering op veertig miljoen dollar geschat. WENEN (Reuter) De Tsjechoslo- waakse regering heeft in een brochure, getiteld „Men noemt hen rechters", de Westduitse regering ervan beschuldigd, dat zij 230 rechters en procureurs hand haaft, „die bekende oorlogsmisdadigers zijn". Volgens de brochure staan 49 van hen al vijftien jaar op de lijst van oor logsmisdadigers die is opgesteld door een UNO-commissie. Alle 230 bekleedden in de oorlog hoge posten in Tsjechoslowakije en hadden na de oorlog aan de Tsjechi sche autoriteiten uitgeleverd moeten wor den. Het Tsjechische ministerie van Jus titie is bezig een aanklacht op te stellen, die binnenkort aan het Westduitse minis terie van Justitie zal worden overhandigd. De buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Tsjechoslowakije in Den Haag, de heer Bohumil Mucha, heeft op een persconferentie in zijn ambtswoning in Den Haag meegedeeld dat de brochure in de komende dagen zal worden aange boden aan Nederlandse officiële instanties. BONN (UPI) Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Justitie heeft verklaard dat de regering elke rech ter, van wie wordt beweerd dat hij oor logsmisdaden heeft begaan, in staat van beschuldiging zal stellen als de bewerin gen juist blijken te zijn. „Wij hopen dat voldoende bewijzen zullen worden over gelegd", aldus de woordvoerder. De Oostduitse regering heeft al eens eerder gezegd dat duizend voormalige nazirechters weer gerechtelijke functies in West-Duitsland hebben. Zij heeft aan Westduitse juridische verenigingen die in Oost-Duitsland de documenten over deze zaak wilden bestuderen, echter geen visa verstrekt. LOGAN, WEST-VIRGINIA (UPI) De reddingsploegen, die in de steenkolenmijn te Logan (in de Amerikaanse staat West- Virginia) pogen de achttien mijnwerkers te bereiken, die sinds dinsdag opgesloten zitten, hebben nog niet verder dan tot 650 meter van de plaats der opgeslotenen kunnen doordringen. Het plafond is over grote afstanden geheel ingestort, er hangt rook en stoom en de hitte is verschrik kelijk, vertelde een lid van de reddings ploeg. De man had elf uur in de mijn gewerkt. Men poogt het gedeelte waar de hitte het hevigst is, thans af te koelen met water maar het kan lang duren voor men daar succes mee heeft. De grote vraag is of de ingesloten mijn werkers, van wie men gisteren nog klop signalen heeft gehoord, nog voldoende zuurstof hebben. Het is niet uitgesloten dat de rook en het gas, die de redders hinderen, door de instortingen heen drin gen naar de plaats waar de achttien man zich moeten bevinden. De brand in de mijn is geblust, maar het werk aan de afkoeling is thans een wedloop tegen de tijd geworden, die be slissen zal over het lot van de ingeslotenen. AGADIR (AFP) Donderdag, twaalf dagen na de aardbeving, zijn nog negen overlevenden onder de puinhopen van Aga dir vandaan gehaald. Een van hen was een man van zeventig jaar. Bijzonder tragisch was echter het lot van twee zusjes die in de wijk Talbordj werden gevonden. Het jong ste zusje stierf kort na de redding in de armen van het oudere zusje. Deze bleek haar verstand verloren te hebben. Zij was licht gewond en volledig uitgeput. De ouders van de kinderen zijn vermoedelijk twaalf dagen geleden reeds omgekomen Hedenochtend zijn in Agadir opnieuw twee overlevenden gevonden. Zij hadden elf dagen onder het puin gelegen. FRANKFORT (UPI) Een gepensio neerde Joodse winkelier uit Toronto (Ca nada) is tijdens het carnavalsweekeinde in Frankfort op twee verschillende politie bureaus afgeranseld omdat hij zich wilde beklagen over het optreden van een nazi. Chaim Kuflik, een Canadees van Poolse origine, kreeg op 27 februari, omstreeks middernacht, moeilijkheden met een Duit ser die zich prijzend over Hitler uitliet. Kuflik merkte op dat Hitier een misdadi ger was, waarop de Duitser hem in het gezicht sloeg. Kuflik ging naar een politie post, maar de agent weigerde zijn klacht in behandeling te nemen of naar het res taurant te gaan om getuigen te horen. Toen Kuflik aandrong kreeg hij klappen en werd hij naar buiten gegooid. Daarop ging Kuflik naar het hoofdbureau van po litie. Hij kreeg ook hier een klap en men gaf hem te verstaan zo spoedig mogelijk te vertrekken. Een woordvoerder van de politie van Frankfort heeft de mededelingen van Kuf lik bevestigd en verklaard dat „een on derzoek wordt ingesteld". KARLSRUHE (UPI) Het constitutio nele hof te Karlsruhe heeft het vonnis te gen de vroegere generaal Hasso von Man teuffel, anderhalf jaar gevangenisstraf, bevestigd. Von Manteuffel was veroor deeld omdat hij in de laatste maanden van de oorlog de executie van een soldaat ge lastte. Het hof verwierp Von Manteuffels verweer dat hij slechts „order nummer zeven" van Hitier uitvoerde en dat het no dig was de dicipline te handhaven. Het is overigens nog niet zeker dat Von Manteuffel inderdaad naar de gevangenis gaat. Daarover moet de rechtbank van Dusseldorp beslissen. Von Manteuffel werd in 1949 in de bondsdag gekozen en is thans een zakenman in zeer goeden doen. Het Westberlijnse denazificatie hof heeft de confiscatie gelast van de Berlijnse be zittingen van de nazi-ideoloog Alfred Ro senberg, die in 1946 is terechtgesteld. Deze bezittingen, waarvan de waarde op 29.200 mark geschat wordt, zullen beschikbaar worden gesteld voor de schadeloosstelling van nazi-slachtoffers.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4