SCHEEPVAART Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam Stap vooruit met associatie van Nederlandse Antillen De beurs Geen spoor van Frans verzet tegen versnelde uitvoering EEG-verdrag Westduits anti-inflatie programma Westduits verzet tegen plan-Hallstein In 1959 meer personeel en grotere omzet West-Duitsland besteedt in Nederland 740 min Callmoney weer 1{- ZATERDAG 12 MAART 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 EE G-min istersvergaderi tig Lager dividend Wilton Obligatielening Geref. Kerk van Arnhem Garantie uitloting 3^2 Ned.-Ind. Leening 1935 De produktie van Werkspoor Grootboek Wederopbouw De Star fighters order (Van onze correspondent in Brussel) Een belangrijke Europese Ministerraad werd gisteren in het paleis der con gressen te Brussel door de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Schaus, gepresideerd. Er was enige weken geleden een conflict tussen de Franse minister Couve de Murville en de voorzitter van de E.E.G. professor Hallstein gerqzen over de Status van de vertegenwoordiging der E.E.G. te Londen en te Brussel. Het was de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny, die ter zitting een compromis uitdokterde. Er zal een Europese missie in Washington en Londen worden gevestigd, zonder dat voorlopig het statuut van de missie nader zal worden bepaald. De ministers hebben aanvaard dat er een soepel en permanent contact tot stand moet komen tussen de Raad en de Europese parlementaire vergadering te Straatsburg. Op het ogenblik zijn niet minder dan vier plannen tot associatie van landen met de Europese gemeenschap bij de Europese Executieve Commissie en de raad han gende: Griekenland, Turkije, Kameroen de Nederlandse Antillen. Het is de asso ciatie met Griekenland die het verst is ge vorderd. Het overleg begint daarover op 21 maart. Maar prof. Hallstein en het lid van de Europese Executieve Commissie dat belast is met de buitenlandse betrek kingen, de Belg Jean Rey, maakten be zwaren tegen het feit dat de ministers het mandaat van de commissie te vaag heb ben geformuleerd. Dit is echter het ge volg, naar in de kringen van de Raad ge zegd werd, van het feit dat de Italiaanse regering demissionair is, terwijl het juist deze regering is die het meest bezwaren heeft tegen de associatie van Griekenland met de Euromarkt, omdat de beide lan den grote concurrenten zijn. Met Kame roen zijn er geen grote moeilijkheden. Dit land, vroeger mandaatgebied van Frank rijk, heeft zijn plan te kennen gegeven om de associatie met de gemeenschappelijke markt voort te.zetten in dezelfde verhou dingen als onder het speciaal protocol van Parijs betreffende de banden tussen de zes landen en de overzeese gebieden. De Antillen Tot tevredenheid van de Nederlandse regeringsdelegatie wordt er thans, wat de associatie van de Nederlandse Antillen met de gemeenschappelijke markt betreft gesproken over een ontwerp van man daat. Met de redactie van dit ontwerp zijn de permanente afgevaardigden belast. De ze afgevaardigden zullen met de regering van Nederland en de Antillen voorberei dende besprekingen voeren. Men is dus gevorderd met deze kwestie die enkele weken geleden nog heel wat stof deed op waaien. De Franse delegatie schijnt zich echter nog steeds te verzetten tegen een soort associatie van de Antillen met de ge meenschappelijke markt welke er op neer zou komen dat er tussen de Gemeenschap en de Antillen een soort vrijhandelszone tot stand komt. In dat geval immers zou den de Shell-raffinaderijen op Aruba ver der de ruwe olie uit de gebieden van de Amerikaanse golf kunnen importeren, de ze ruwe olie raffineren en naar de zes lan den exporteren zonder invoerrechten te betalen. Maar niemand ziet duidelijk de redenen van het Franse verzet. Noch te Brussel noch in Luxemburg heeft de Fran se regering totnutoe gezegd welke voor keurregeling zij van haar kant wenst voor de ruwe olie uit de Sahara. De onderhan delingen met de Antillen zullen waar schijnlijk in april worden begonnen. Vol gens het communiqué zal er eerst nog een contact plaats vinden tussen de Europese Executieve Commissie en de Nederland se regering, maar de permanente afge vaardigden dienen op korte termijn het ontwerp-mandaat voor de Europese Com missie te redigeren. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk worden gevoerd door de vijf permanente ambassadeurs van de Europese regeringen bij de Europese Ge meenschappen (de Nederlandse afge vaardigde zal zich onthouden) een verte genwoordiger van de Europese Executie ve Commissie en een Nederlandse rijks delegatie. De versnelde uitvoering Een van de voornaamste punten van de agenda was de versnelling van het ver drag. De gedachtenwisseling hierover liet blijken dat de betreffende voorstellen van de Europese Executieve Commissie nog verder moeten worden bestudeerd. Op 29 maart komt in Parijs het comité van de twintig landen bijeen en de permanente afgevaardigden zullen op 24 maart trach ten een gemeenschappelijk standpunt ter zake van de versnelling van het verdrag van Rome vast te leggen. Terwijl de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, voornamelijk de nadruk legde op het politiek aspect van de ver snelde integratie, wees minister Luns op de gevolgen van de versnelling van het buitentarief op de relaties met de zeven landen der Kleine Vrijhandelszone. Er zal volgens de Nederlandse delegatie ook klaarheid moeten komen over de vraag of de voorgestelde 20 percents-verlaging van het Europees buitentarief definitief wordt. Bovendien moet er ook worden ge dacht aan de vertragingen die reeds in de Het Westduitse kabinet heeft besloten nieuwe fiscale maatregelen te treffen om te trachten de hausse te beteugelen en in flatie te voorkomen. De regering wil de investeringsaftrek voor kapitaalgoederen en woningen verlagen en de winsten op speculatie in effecten zwaarder belasten. Ook geld. dat gespaard wordt bij bouw- kassen, zal zwaarder worden belast, wan neer het voor andere dan bouwdoeleinden wordt gebruikt binnen acht jaar na de opening van de rekening: tot dusverre is de periode vijf jaar. Verder wil de regering het misbruiken van onkostenrekeningen tegen gaan. De besluiten der regering moeten worden goedgekeurd door het parlement. In een toelichting op deze maatregelen deelde dr. L. Westrick, staatssecretaris van Economische Zaken, mede, dat de re gering zich zorgen maakt, omdat de bin nenkomende orders in vele sectoren van net economische leven de produktiecapa- iteit aanzienlijk overtreffen, een situatie, die kan leiden tot prijsstijging, tenzij de regering erin slaagt, vraag en aanbod in evenwicht te brengen. normale uilvoering van het verdrag zijn ontstaan onder meer inzake de verrui ming van de landbouw-contingenten, waar West-Duitsland zijn verplichtingen niet vervult. Geen Frans verzet Van een Frans standpunt om de zaak van de versnelling ongedaan te maken, waarover in de internationale pers talrij ke berichten verschenen, bleek ter zitting geen spoor. Do Franse minister van Buitenlandse Zaken zweeg in de vier ta len van de Gemeenschap. Het communi qué van de conferentie zegt dat de mi nisters zich met de voorstellen van de Europese Executieve Commissie weder zijds feliciteerden. De plannen zijn niette min naar de permanente afgevaardigden verzonden en ook het speciaal comité dat door de heer Rey wordt gepresideerd, zal de versnellingsmaatregelen bestuderen, vanuit het standpunt van de relaties van de gemeenschappelijke markt met de der de landen. Het Nederlandse standpunt is verder gebaseerd op de wens dat de ver snelling van het verdrag de relaties met de zeven landen van de Kleine vrijhan delszone niet zal slechter maken, en dat er het minimum aan discriminatie uit zal voortvloeien. Euratoom-Amerika Amerika is bereid met Euratoom de mogelijkheid te bespreken van een vol tooiing van het huidige verdrag betref fende samenwerking op het terrein van het vreedzame gebruik van atoomenergie. Dit is meegedeeld op de bijeenkomst van de ministerraad van Euratoom en Euro- markt in Brussel. Verder is Amerika be reid te onderhandelen over een huur contract voor uranium 235, waardoor de Europese ondernemingen die aan kern onderzoek doen aanzienlijk minder kosten zouden krijgen. Ministers van Landbouw komen naar Den Haag De ministers van Landbouw van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap zullen op 16 en 17 mei in Den Haag vergaderen over het door de Euro pese Executieve Commissie voorgestelde gemeenschappelijke landbouwbeleid. Naar wij vernemen, zal aan de in april aanstaande te houden algemene vergade ring van aandeelhouders der dok- en werf- maatschappij Wilton-Fijenoord n.v. wor den voorgesteld het dividend over het boekjaar 1959 te bepalen op 12 percent (vorig jaar 13 percent). (Van onze correspondent in Bonn) Zowel de Westduitse minister van Eco nomische Zaken prof. Erhard als de lei dende industriëlen in de Bondsrepubliek zijn gekant tegen de plannen van de pre sident van de Executieve Commissie van de E.E.G. de Westduitser prof. Hallstein. Zij vrezen dat Hallsteins plannen die be ogen de overgangstijd naar de realisering van de volledige gemeenschappelijke markt in de E.E.G. aanzienlijk te bekor ten, de kloof tussen de E.E.G. en de lan den van de Kleine Vrijhandelszone zullen verbreden. In de grond van de zaak gaat het plan Hallstein een groot deel terug op initiatie ven van de Franse regering, zo zegt men te Bonn, die bijzonder geporteerd voor het gehele programma is. Maar van West duitse kant moet men er niets van heb ben. Men vreest te Bonn dat deze zet van Hallstein het zogenaamde Klein Europa snel tot een economische eenheid zal ma ken. Daardoor zou de wedloop met de ze ven van de E.V.A. versneld worden en de kloof tussen beide groepen verdiept. Van het slaan van een brug tussen de E.E.G. en de E.V.A. zou dan geen sprake meer kun nen zijn. Het meesterlijke in Hallsteins plan ziet men hier daarin dat in feite nie mand in de E.E.G.-landen tegen een ver gaande liberale houding, welke voortspruit uit een versnelde invoering van het buiten tarief en dergelijke, kan zijn. Van industriële zijde in de Bondsi-epu- bliek is eveneens gezegd dat Hallstein een basis wil scheppen waarop geen overleg met de E.V.A. meer mogelijk is. Het plan is namelijk huns inziens discriminerend voor de E.V.A.-landen. De industrie in de Bondsrepubliek moet dan ook niets hebben van een versnelde uitvoering. Men meent algemeen niet slechts te kunnen rekenen op de steun van Erhardt, die een voor stander is van een grote vrijhandelszone in Europa, maar ook op die van bonds kanselier Adenauer. u Enige bankinstellingen onder leiding van Slavenburg's Bank stellen de inschrijving open op 900.000 vijf percent obligatiën in stukken van 1000 en 500 nominaal tegen 100 percent, ten laste van de gereformeer de kerk van Arnhem. De aflossing zal a pari plaats vinden in 1965 tot en met 1989. Reseant der lening ad 125.000 zal per 1 april 1989 worden afgelost. De opbrengst zal hoofdzakelijk dienen voor de financie ring van de bouw van een kerkgebouw aan de Rosendaalseweg en van de inven taris van een in te richten bejaardenhuis. Verder zal uit de opbrengst het bank krediet worden afgelost. Ei-van uitgaande, dat de 25ste uitloting van schuldbewijzen van de door Nederland gegarandeerde 3'/2°/o Ned.-Ind. lening 1935 niet door Indonesië wordt verzorgd, deelt het ministerie van Financiën mede, dat op vrijdag 18 maart 1960 een garantie- uitloting zal worden gehouden tot een no minaal bedrag van 1.720.000 (een miljoen zevenhonderdtwintig duizend gulden). De uitgelote schuldbewijzen zullen 1 mei 1960 betaalbaar zijn. Het resultaat van bedoelde uitloting zal geen betekenis hebben en de verzilvering der uitgelote schuldbewijzen derhalve geen doorgang vinden, ingeval de 25ste uitloting als bovenvermeld door Indonesië vóór 1 mei 1960 alsnog mocht worden gehouden ot' aangekondigd. In 1959 is zowel de personeelssterkte als de omzet van de Nederlandse industrie ge stegen. Aldus blijkt uit een statistiek, sa mengesteld door het C.B.S., die betrek king heeft op 11.533 industriële onderne mingen met 10 en meer man personeel, exclusief de bouwnijverheid. De totale om zet van deze bedrijven steeg van bijna ƒ31 miljard (waarvan ruim 9 miljard aan export.) in 1958 tot ruim 33.3 miljard (bij na 9,8 miljard aan export) in 1959. De personeelssterkte nam toe ,van 1.029Ó400 werknemers, waaronder 814.500 arbeiders, tot 1.059.000 werknemers, waaronder 833.700 arbeiders. In 1959 heeft Werkspoor, blijkens de Werkspoorcourant, 130.000 pk aan diesel motoren afgeleverd. Dit is het totaal ver mogen van twaalf grote scheepsmotoren, vijfenzestig middelgrote en negen kleine re motoren. Zij kregen hun bestemming in binnen- en buitenland. De kleinste afgele verde motor had een vermogen van ruim vijfhonderd pk. De afdeling staalconstruc tie heeft een polyesterkoepel ontworpen en uitgevoerd, welke dienst doet voor on derbrenging van een optische kijker in de sterrenwacht te Leiden. Over enkele maan den moet de montage voltooid zijn van de twee schuiven voor de stuw bij Hage- stein in de IJsel. Het bedrijf ontving de ze opdracht van Rijkswaterstaat. In de middenpijler is als eerste in Nederland een turbine ingebouwd, welke water krachtcentrale enkele miljoen kw gaat opwekken, aldus de Werkspoorcourant. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat in verband met de voorgenomen likwidatie van het Grootboek voor de We deropbouw de aan dit Grootboek verbon den administratieve werkzaamheden met ingang van 15 maart 1960 zullen worden ondergebracht bij het agentschap van het ministerie van Financiën, Herengracht 410 te Amsterdam. Met ingang van de zelfde datum is de heer P. G. de Rijk, directeur van de Grootboeken der Natio nale Schuld, tevens benoemd tot direc teur van het Grootboek voor de Wederop bouw. Over de in Nederland te besteden be dragen, die gemoeid zullen zijn met de gezamenlijke aanschaf en produktie van de Lockheed f 104g „Starfighter" voor de luchtmachten van de Duitse Bondsrepu bliek, België en Nederland, maakt de luchtmachtvoorlichtingsdienst het volgen de bekend: Het Nederlandse aandeel in de order van de Bondsrepubliek voor deze vliegtuigen zal voor onze vliegtuigindustrie ongeveer 135 miljoen gulden en voor andere bij het project betrokken industrieën in ons land ongeveer 205 miljoen gulden bedragen; to taal ongeveer 740 miljoen gulden. Hierbij zullen nog de volgende globale bedragen komen voor de eerste eigen order van de Nederlandse luchtmacht ten getale van vijftig toestellen: de vliegtuigindustrie 150 miljoen gulden, de elektronische industrie zestig miljoen gulden en de overige in dustrieën in Nederland negentig miljoen gulden. Totaal 300 miljoen gulden. Dit be drag zal hoger worden naarmate meer vliegtuigen voor de Nederlandse lucht macht besteld zullen worden. Aagtedijk 12 te Kaapstad. Abbedijk 10 v. Boston, 12 te Philadelphia. Abida pass. 11 Saba n. Port Fortin. Acmaea 14 et Curasao verwacht. Alamak U v. Duinkerken, 12 te Antwerpen. Alchiba 11 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Alcor pass. 12 Ouesant n. Marseille. Aldabi 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Algenib 11 v. Marseille n. Benisaf. Almkerk 11 100 m. o. Port Sudan n. Aden. Alwaki 11 te Madras. Ameland 11 v. Puerto Miranda n. Le Havre. Ampenan 11 420 m. o. Ceylon n. Colombo. Amstelsluis 11 120 m. n.w. K. Leeuw. n. B.Shaptir Andijk 11 480 m. n.o. Bermuda n. Miami. Artemis 11 v. New York n. Curacao. Astcrope 11 v. Norfolk n. Nederland. Aslrid Naess 11 265 m. z.w. Flores n. Fawley. A verdijk 11 545 m. z. Suez n. Suez. Baarn 11 550 m. n.o. Horta n. Curagao. Balong 12 te Bombay. Banggai 12 v. Colombo n. Alleppcy. Batjan 11 v. Suez, 12 te Akaba. Bawean 11 300 m. o. Saigon n. Bangkok. Bengalen 12 te Bombay. Bengkalis 11 te Colombo. Bennekom 11 v. Puerto Cabello, 12 te Guanta. Borneo 12 te Manilla. Eosco 11 v. Cochin 14 te Bombay verwacht. Boskoop 11 t.e Antwerpen. Breda il 930 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Calamares 12 dw. Acapulco n. Armuelles. Caltex Delfzijl 11 v. Holtenau n. Kopenhagen. Caltex Gorinehem 11 te Kopenhagen. Caltex Rotterdam 11 25 m. n.o. Bone n. Perz. G Caltex The Hague 11 110 m. z.w. Kreta n. P. Said Carrillo pass. 12 Kp. San Lucas n. Los Angeles. Castor 11 50 m. w. Kp. Matapan n. Tunis. Colytto 11 v. Curagao n. Los Angeles. Cradle of Liberty 11 in Str. Ormoesz n. Ph.dclph De Eerens 1 lv. Aden n. Mogadiscio. Dongedijk 11 v. Vancouver n. San Francisco. Doris 11 v. Antwerpen, 12 te Amsterdam verw. Eenhoorn 11 v. Yllysses n. Saloniki. Eos pass. 12 Gibraltar n. Alexandrië. Esso Nederland 12 v. Perzische Golf n. Suez. Esso Rotterdam 11 200 m. o.n.o. Aden n. R'dam Forest Hill pass. 12 Tunis n. Port Said. Friesland SSM 12 v. Blyth n. Lübeck. Gaasterland 12 v. Paranagua n. Santos. Giessenkerk pass. 12 Finisterre n. Genua. Graveland 12 te Salvador. Groote Beer 12 v. Aden n. Fremantle. Guineekust pass. 11 Kp. Palmas n. Abidjan. Haarlem 11 te Pern is n. Amsterdam. Hathor 11 v. Hamburg n. Bremen. Helena 11 90 m. z.w. Hoek v. Holland n. A'dam. Helicon 11 v. Mobile n. Houston. Hilversum 12 te Mobile. Hispania 11 60 m. o. Tunis n. Bona. Hoogkerk 11 v. Aden n. Suez. Iberia 11 80 m. z. Ouessant n. Bilbao. Ts-ir 11 ten anker San Felix (Orinoco). Ittersum 12 te te Le Havre. Ivoorkust 1 lv. Lagos n. Douala. Jacob Verolme 12 v. Panamakanaal n. Quinten. Japara 12 te Hamburg. Joseph Frering 11 190 m. z.w. Ouessant n. IJmuid. Jupiter 10 te Catania n. Riposto. Kaap Hoorn 11 480 m. n.w. Fort Aleza n. Curagao. Kalydon 11 dw. Kethi n. Curagao. Kara 11 270 m. o.n.o. Aden n. Suez. Katelysia 11 v. Eastham n. Curaggao. Kcllia 11 te Puerto Miranda v. Curagao. Kellia 11 v. Curagao 12 te Puerto Miranda. Kenia 11 te Dublin. Kennemerland pas. 12 Madeira n. Amsterdam. Kertosono 11 140 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Kinderdijk 12 te Houston. Koningswaard 12 te New York. Kopionella 12 v. Puerto La Cruz n. Curagao. Korendijk 11 v. New York n. Antwerpen. Korovina 11 35 m. o. Natal n. Buenos Aires. Kryptos 12 te Rotterdam verwacht v. Bergen. Kylix 12 te Suez. Laertes 11 v. Suez n. Djeddah. Leopoldskerk 12 te Bahrein. Liberty Bell pass. 11 Muscat n. Philadelphia. Lissekedk 11 115 m. z.w. Sardinië n. Port Said. Louis Lantz 11 v. Monrovia n. Emden. Maas 11 70 m. z.z.w. Oporto n. Antwerpen. Maasdam 11 v. Cobh n. Southampton. Mataram 12 te Djibouti. Memnon 11 v. New York n. La Guaira. Mentor 11 v. Mobile n. Port Arthur. Merwellcyd 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Mississippilloyd 13 te Penang verwacht. Modjokerto 11 rede Scmarang. Molenkerk 11 te Hamburg. Moordrecht pas. II Ras Al Hadd n. Abadan. Muiderkerk 11 v. Mombasa n. Tanga. Munttoren 11 230 m. w.z.w. Gaap Verdische eilan den naar Curagao. Musilloyd 12 te Djeddah v. Djibouti. Naess Lion 11 165 m. w. St. Vincent, n. Teneriffe. Nanusa 11 160 m. z.o. Djeddah n. Napels. Neder-Eems 12 et Djibouti. Neder-Elbe pass. 11 Gibraltar n. Halifax. Nestor 12 te Georgetown. Noordwijk 11 100 m. w.n.w. Lissabon n. IJmuiden. Nijkerk 12 te Penang. Ootmarsum 11 55 m. z Terceira n. Houston. Ouwerkerk 11 v. Mombasa n. Aden. Papendrecht 11 35 m. z.w. Lissabon n. Wismar. Peperkust 11 330 m. n. Dakar n. Le Havre. Phihdora 11 v. Port Said n. Gibraltar. Philine 11 100 m. w.z.w. Kuria Muria n. Mena. Philippia 11 96 m. z.o. Quoin eiland n. Landsend. Poseidon 1 lv. Curacao n. Tampa. Prinses Irene 11 v. Tampico n. Tampa. Prins Johan Willem Friso 12 te Le Havre. Prins Willem George Frederik 11 225 m. o. Malta naar Tel Aviv. \CTIEVE Slot 4/3 Gisteren AANDELEN A.K.U 440 g.l. 438 Bergh Jurg 283 283 Van Berkel 275 g.b. 275 g.b. Calvé Delft 692 692 Deli Mij 173.50 172.90 Fokker 312 g.b. 321 Ford 391 g.b. 388 g.b. Van Gelder 241 g.b. 243 g.b. Hoogovens 764 749.X Müller N.B 358 350 Ned. Kabelfabriek 395 g.b. 390 g.b. Philips 75214 765 g.l. Philips Pref 276 276% Unilever 733 73214 g.l. Wilton Fijenoord 214% 213 Billiton le 413 417 Billiton 2e 34014 336 Dordts. Petr 700 696 X Dordts. Petr. 7% Pr. 699' 697% Kon. Petr. 1 a f 20 ƒ153.— 151.20 Kon. Petr. 5 a 20 f 152.30 149.50 Kon. Petr. 50 a 20. 151.90 f 149. Moeara E 1260 Moeara E. 1 Wb 2145 g.l. Moeara 4 Wb 2100 2000 H.A.L 163% 150% Java-China Pak 16154 158 K.L.M f 107. f 108.50 K.N.S.M. N.B 178 g.l. 170 Kon. Paketv 141X 13814 Stv. Nederland 17214 g.l. 171 Niev. Goudr 145% g.l. 140 v. Ommeren 24714 241 Rotterd. Lloyd 158 159 Scheepv. Unie 149% g.l 145 OBLIGATIES Nederland 1959 4%.. 99Vib 99 X Nederland 1959 4'/.. 97V<fi 97 X g.l. Staf feil. 1947 3'4-3.. 91 g.b 92"/.6 Investeringcertif. 3.. 96 X 97 Investeert. 1962-64 3 9674 g.b. 97V.fi B.N.G. Won.b. '57 6 108'Vin 108-3* B.N.G. W.b. '58/59 4,/> 98% 6 9814 Z.-Holl. 1956 4% 97'Vm B.N.G. 1958 5% 103%fi 103 Vin B.N.G. W.b. '52 4/.. 94V.fi 95Vi« B.N.G. rentesp. 1952 161 165 A.K.U. 1944 3% 99% 9714 Alb. Heijn w.obl. 55 4 121 120 Coöp. melkc. 1951 4 99 99 b. Phil. 250-1000 '51 4 94 94 PEGEM 1-2 1957 6 108X 108-j* Convert, obligaties A.K.U. 4 Billiton 5 14014 137 Boeke Huidek. 4/ 105% 105 Borsumij 354 8214 82% Ketjen 4 Utermöhlen 4 11814 Ver. Mach. 1000 5 Fremieleningen A'm (c en a) '33 100 3 id. Pr.obl. '51 id. 2% id. 1956-3 id. 2'/* R'dam 1957 id. 2% Z.-Holl. 1957 id. 2'/2 AANDELEN Beleggingsmijcn H.B.B. bel. d. 1/1 pb. Wereldenergie Interunie 50 Robeco 50 Unitas 50 Ver. Bez. v. 1894 50 Can. Gen. Fund. c.v. Chem. Fund. c.v. Mass. Inv. Tr. c.v. Tel. Elec. Fd. c.v. Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank H.B.U. c.v Ned. Midd.st.b Ned. Overzee B R'damsche B Slavenb. B Twents. B. 5-1000 c.v. CULTURES Cult. Bank Amst. Rubber H.V.A Senembah Besoeki fab Javasche cult Ngombezi cult. N.I.S.U Vorstenl. 250500 Handel en industrie A.I.M.E264 Alb. Heijn350% Alg. Norit 648 Alkmaar Mach190 Amstelbr525 Amst. Ballast 357)4 Amst. Droogd330% A.N.I.E.M. N.B. Becht Dyser200X Beeren Trie1 lOVs Bergh. papier B257V» Blijdenst. 1000 151 Bols Likeur 472 Borsumij 1000 63 Breda Mach266 Brocades 315 Bronswerk B 157 Bührmann Pap440 Bijenkorf 419 Ccntr. Suiker 286 Cobra 254 Cu rag. H. Mij 165 Demka 265 Dikkers Co '352 Slot 4/3 90 93 M 1697 387 191 218 478 112.50 11% 12% mi 325% 215% 154'/2 167 275 180 274 54 40% 111/ g.l. 15614 547 73 29% 188 305 5% Gisteren 96 82% 9014 96 93 1675 384 189 201 ex-d. 482 110.50 13% 11% 12 163/i« 320 211% 155 166 271 18214 273 39,/a 11614 155 g.l. 550 73 28 190 296 5Ï b. 256 352% 64814 196 525 375 b. 329 65' lt 19914 116 14914 492 6414 266 312'/» 159 445 413 292 251 16014 350 Co Dorp D.R.U Duyvis Elec. Dordt Emb. Houth Erdal Excelsior Met Fittingfabr Gerofabriek N.B. Geveke Gist- Spir Grofsmederij Güntzel en Sch. Hagemeijer Havenwerken Hazemeijer Heem, v. d Heemaf Heineken Hero Cons Heybr.-Zéland Hoek Mach Holl. Kattenb Holl. Beton Holl. Constr Hoogenbosch Hooimeyer Tndola Tnternatio Int. Gew. Bet Jongeneel Kemo Cors Ketjen K. Zw Key Houth Kiene 1000 Kondor. De K. N. Papier K. N. Zout Koudijs Kromhout Mot K.V.T Leeuw PaDier Lett. Amst Lindeteves Lijempf L. Gel. Delft Maxw. Land Meel. Ned. Bak Meteoor Beton Naard. Ch. F Ned. Aann Ned. Dok N. Scheepsb Nelle, Van Nvma Nijverd.-ten Cate Oranjeb Overz. Gas N.B Pap. Geld Pont. Houth Reineveld Riva Rott. Drgd Rouppe v. d. Voort. Rutten's Bier Rijnstaal Riisdijk Schelde N.B245 Slot 4/3 106 208 173 14014 475 144 108 290 175% 165 250 18914 396 215 345 50514 174 230 113 435 22414 245 38514 155% 226 462 39414 176 296 243 260 650 20014 177 317 238 35314 137Vz 10514 239 511 344 198 300 397 17214 170 160 128 310 334 b. 26314 490 b. 222 160 310 586 123 13514 Gisteren Schokbeton A.B 107 208 171 Sikk. Lak A.B 136 Smit Transf 14214 Smuld. Mach 108 Spaarnest. 5-1000 403 Stokvis 500-1000 303 St.spinn. Tw 171 T.B. Marijnen 165% Thom. Drijver 260 Thom. Mf 500 192X 394 >4 21954 Tw. O. H 345 b. Unil. 1000 eert. 7 c.pr. 495 Unil. 1000 6 c.pr 175 Unil. 100r afl. 4% c.pr. Union Rijw 455 1. Utermöhlen 113 Utr. Asnhalt 34714 Ver. Zwolsman 224 Ver. Blik 395 157 Victoria Bisc 223' h Vihamij Vliss. Katoen 475 Vredest. Rubb 389 176 288 250 Wessanen 259 Wit's Textiel 639 X 199 178 Z.-Holl. Bier Zwanenburg- Org. 244 351 Ver. Staten 140 Am. ENKA 109 Am. Motors 237 Am. Sum. Tob Am. T&T. 5-10 a $100 340 Anaconda 197 Atch. Top 294 Bethl. Steel 393 Cities Serv. 10 a 10 17014 Curt. Wright 170 Du Pont Nem. 10 a $5 150 Gen. Electr 12714 315 Kenne. Copp 331 N.Y. Centr. Railr. 257 Norf. West. Railw. 492 b Proct. Gamble 224 X 161 Shell Oil 310 St. Oil N. J 58534 Texas Inst 12514 U.S. Steel 1351* f Canada 338 Can. Pac. Railw 237 Slot 4/3 Gister 135% 13414 494 490 b. 230 584 584 258 267 261 111X 114 439% 12014 119 211 213% 165 176 b. 176 b 620 620 29214 286 18114 183 391 395 65 X 65 148% 14814 126 >4 127 8914 89 214 208% 25014 265 1. 446 148% 147% 274 X 21114 21214 19414 191 140 140 500 .350 358 300 294 115 b. 114 b. 162 15814 268 264 162 159 307 305 124 121 767 gb ex 268 512 518% 25% fi 25% 69 23% 13% 86 X 85 5.3 X 52% 23 X 22% 47% 45% 4.3'Vifi 42% 24 23% 225 224 85% 84 s* 46% 44% 8214 80% 25 23 97% 93 62% 60 68% 64 44% 44 167% 169% 8414 79% 25%6 1 24%ex- 99% 9.7% Pygmalion 12 te Beyrouth. Rempang 11 180 m. o.z.o. K, Spartivento n. Genua. Riouw 11 v. Marseille, 12 te Genua. Rotterdam 11 v. Durban n. Zanzibar. Sarangan 11 v. Port Sudan n. Suez. Sarpedon 11 v. Sanchez n. Ciudad Trujillo. Schie 11 v. Hamburg, 12 te Bremen verwacht. Schielloyd 11 v. Djibouti n. Belawan. Schouten 11 v. Durban n. Port Elisabeth. Siaoe 10 v. Bangkok n. Singapore. Stad Alkmaar 11 te Avonmouth. Stad Amsterdam 12 te Beira. Stad Arnhem 12t e Freetown. Stad Delft 11 325 m. w.z.w. Landsend n. Vlaard. Stad Dordrecht 11 150 m. z. Ouessant n. R'dam. Stad Leiden 11 125 m. n.n.o. Villano n. Savona. Stad Maassluis 11 100 m. n. Finisterre n. L. Palm. Stad Schiedam 11 154 m. n.n.w. Tersch. n. Gent. Stad Utrecht 11 170 m. n.w. Flores n. New York. Stanvac Lirik 12 te Bangkok. Stanvac Sumba 12 te Buatan. Statue of Lib. 11 270 m. n.w. K'stad n. Ph.delphia. Steven 11 v. Ponte Vedra n. Las Palmas. Straat Clement 12 v. Auckland n. Sydney. Straat Malakka 12 v. Makassar n. Surabaja. Straat Van Diemen 11 v. Hongkong n. Singapore. Straat Singapore 11 1000 m. w. Kaap Leeuwin naar Fremantle. Tabinta 11 v. Surabaja n. Tandjong Priok. Talissc 11 te Hamburg. Taria 12 te Mombasa. Tawali 11 v. Casablanca n. Rotterdam. Tegelberg 12 te Rio de Janeiro. Tero 11 v. Santos, 12 te Angro Dos Reis. Thelidomus 12 v. Puerto Miranda n. Curagao. Themis 12 v. Curagao. 13 te Aruba. Togokust 13 te Freetown verwacht. Triton 12 v. Willemstad n. Carupano. Van Heemskerk 11 te Shimizu. Van Spilbergen 11 te Abidjan. Vlieland 12 te Ravenna. W. A. Jones 11 op Bittermeren n. Mena Waikelo 12 te Dar Es Salaam. Waingapoe 11 t.e Kuwait. Wieldrecht 11 te New York. Willemstad 12 v. Point a Pitre n. Fort De France. Witmarsum pass. 11 Miami n. Houston. Woensdrecht 12 te Paulsborough. Woltersum 11 300 m. o.n.o. Bermuda n. A'dam. Wonosari 11 v. Damman n. Rastanura. IJssel 11 65 m. z.w Cartagena n. Lissabon. Zeeland 11 v. Penang n. Aden. Zonnewijk 11 270 m. n.w. Finisterer n. Tampico. KLEINE VAART Alcetas 10 v. Izmir n. Istanbul. Atlas 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Boreas 10 v. Cartagena n. Malaga. Brouwersgracht 11 15 m. n.o. Bornholm n. Abö. F.lji 11 7 m. z.w. Texel n. Belfast. Elsa 11 op Thames v. Kingslynn n. Londen. Flt-vo 11 v. Aalborg n. Aarhus. Kaap St. Vincent 10 v. Horeens n. Varberg. Kaap Falga 10 v. Amsterdam n. Holbaek. Leliegracht 10 te Zaandam v. Helsinki. Looiersgracht 11 te Amsterdam. Lucas Bols 2 11 op Schelde n. Brussel. Midas 11 te Rotterdam n. Barcelona. Pavo 11 30 m. z.w. Royal Sovenreig n. Londen. Ponza 11 te Royal Sovereign n. Bordeaux. Thaletas 11 te Hamburg n. Amsterdam. Tilly 8 v. Garston n. Preston. SLEEPVAAKT Hudson 10 330 m. z.z.w. Bermuda n. Perz. Golf. Noordzee 10 90 m. z.z.w. Madeira n. Maracaibo. Oceaan 10 70 m. n.n.w. Brindisi n. Ravenna. Oastzee 10 480 m. n.o. Wake n. Hirao. Poolzee 10 780 m. w.n.w. St. Vincent n. Aruba. Rode Zee 10 300 m. z.o. Bermuda n. Perz. Golf. Tasmanzee 11 te Cardiff v. Milfordhaven. Thames 9 te Cartagena Columbia. Tyne 11 ter hoogte van Dover n. IJmuiden. Witte Zee 10 480 m. n.n.w. Dakar n. Rio de Jan. Zwarte Zee 10 360 m. w. K. Finisterre n. Hamburg. GEVOELIGE KOERSREACTIE De vreugde van de hogere koersen op het Damrak van donderdag is van zeer korte duur geweest, want gisteren onder gingen de internationale waarden bij de opening een gevoelige koersreactie. De lagere koersen in Wall Street waren van invloed op de koersvorming van de Nederlandse hoofdfondse' in Amsterdam. De handel had niet veel te betekenen. De arbitrage kon moeilijk uit de voeten komen, de orders van het publiek waren zeer dun gezaaid terwijl de beroepshan- del er de voorkeur aan gaf het beurs boekje gesloten te houden. Weliswaar stegen AKU's van 430 tot 438 op plotse linge vraag in een lege markt, maar toch moesten de rayon-aandelen op 438 een koersverlies van 2 punten incasseren. Philips verloor circa 8 punten. Unilever' op 730% circa 8 pnt. lager. Kon Olie ver loor op 148.20 twee gulden. KLM werd onveranderd geadviseerd. De scheepvaart sector toonde iets lagere koersen. Deli-Mij vast op 172,80. Amsterdam Rubber en HVA een puntje lager. De staatsfondsen behielden de vaste tendentie van de voor gaande dagen. De nieuwe 4V2-percents obligatielening BNG kwam voor het eerst in de notering en werd op 9814 geadvi seerd. De emissie-prijs was 98 percent. Aandelen Nedap lagen goed in de markt op de dividendhervatting met zes percent (nihil). Pi-olongatie 3% percent. (ANP) Figée een half punt hoger op 105 '4 en Spaarnestad daalde een punt op 439. VERHANDELDE FONDSEN 10 maart 11 maart Totaal 454 439 Hoger 254 (56.0%) 125 (28.4%) Lager 102 (22.4%) 186 (42.4%) Gelijk 8 (21.6%) 128 (29.2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U440—443 Kon. Olie 149—150 Philips 768—778 Unilever 738—741 g.l. Hoogovens 753755 g.l. New York De markt herstelde zich gisteren met Elektronische aandelen, staal, spoorwegen en auto's vooraan. De prijzen waren aan het begin gemengd maar sprongen gestadig omhoog na het eerste uur van herstel dat zich tot de meeste afdelingen van de belangrijkste aandelen verspreidde. De toon van de markt verbeterde nadat het nieuws over het geslaagde lanceren van een satelliet naar een baan om de zon was ontvangen. Elektronische waarden sloten op een vaste toon. Aandelen staal liepen op na een wankele start. Ook spoorwegen en metaal boekten winsten van meer dan een halve dollar. De omzet was 2.770.000 aandelen. Van een totaal van 1.201 verhandelde waarden, werden 657 hoger en 329 lager genoteerd. Het industriegemiddelde kwam van 602.31 op 605.83, dat van spoorwegen van 141.66 op 143.17 en dat van openbare nuts bedrijven van 85.97 op 86.28. (UPI). Vanochtend is (tot verrassing van de geldmarkt, want op zaterdag is zulk een wijziging ongebruikelijk) het tarief van callmoney (daggeld) teruggebracht tot U/2 percent. Het is gedurende twee weken 1 percent geweest. De verruiming van de geldmarkt is hiervan de oorzaak en de gehele week heeft men deze verlaging van daggeld zien aankomen. De terugkeer van deviezen uit het buitenland, zoals gebleken is uit de weekstaat van de Nederlandsche Rank woensdag, heeft de verruiming van de geldmarkt sterk in de hand gewerkt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15